,NA VIJF VETTE JAREN NU DAN SOBERHEID" Nettowinst Akzo bijna 22 lager Washington dringt Israël geen definitieve grenzen op Brits concern wil Swarttouw kopen ,cvn stak concurrentie in Sportpaleis loef af Vredespolitiek PPR kreeg weinig kans Breukink van Willem II-Gazelle: Ondernemingsraad R0oerS stelt kritische Senatoren in april verplicht in besloten zitting gerust it Nu ook winnaar Grote Prijs John Stol Sporttoto CAO-overleg textielhandel zit vast CMB: meer samen maar dan als echte partner - Universiteit Nijmegen blijft „katholiek" Boor prijsdaling textielgarens Donderdag valt beslissing NW straks open 19 ZATERDAG 27 MAART 1971 DIEREN Na de vijf vette aren met de Willem II-Gazelle irmatie is er voor ploegleider on Vissers een periode van so- erheid aangebroken. De geld maan, die deze stuntman uit de rofwielerwereld jarenlang in it stelde om met zijn ploeg et grote internationale werk te jen, drupt nog slechts wat na, evoed door het kleinste reser- oir van de twee-eenheid van I eer, dat van Gazelle. ;46 De terugkeer van Gazelle is in eer- instati-e het werk van Vissers ge- eest. Directeur Wim Breukink (47) telde na het terugtrekken van Willem II niet zo veel eer voor een beroepswielerploeg, ikink: „Willem II wilde alleen maar doorgaan als er een heel ede ploeg zou komen. Wij zijn be- geweest met Merckx, maar die le pas laat in h-et jaar een beslis- ig nemen. Dat was te laat voor illem II." AMATEURPLOEG Gazelle lanceerde toen het idee om et een amateurploeg op de markt te imen. Via Locomotief was Gazelle in die wereld vertegenwoordigd, eukink: „Het plan was om dit jaar zaken wat grootser aan te pakker en amateurplpeg kost geld, veel geld lfs. Want goede amateurs .vragen el wat. Die zijn niet snel tevreden, et is een belachelijke situatie dat Én goede amateur meer verdient n een redelijke professional. Als de annen met die amateurploeg door- "™*ng hadden gevonden, zou de opzet licaal anders zijn dan die van de comotief-Vredesteinformatie. Wij uden net zoals de meeste grote nateurploegen er wel wat geld te- naan gegooid hebben." ]Wim Breukink liet izich echter SC ertuigen door Vissers dat hij meer ,0(id aan een profploeg dan aan eer. lateurformatie. „Via Vissers dron- n renners als Van der Vleuten en tenbros erop aan om toch door te met de profwielrennerij. Vissers as nog in dienst bij Willem fl/Ga- lle. Door een profploeg te beginnen n ik hem weer nuttig maken. Want houd vol dat Ton Vissers de beste jegleider ter wereld is. Toen is er a ploeg gekomen van renners met :e basissalarissen maar met eer. ntrekkelajk premiestelsel". .t» PURE SPORT De 47-jarige directeur van de Die- ase rijwielfabriek beschouwt prof- ssioneel wielrennen voor tachtig !S! ocent als pure sport. De man, die V If afkomstig is uit de tenniswereld hij coaohte het Nederlandse Da- scupteam met Okker en Hajer at bij die positieve beoordeling van wielrennerij niet louter en alleen zakelijke motieven af. „Wielren- rs hebben karakter. Vergelijk deze 'je! ort nu eens met de voetballerij, ïn voetballer die tijdens een edstrijd tegen de enkel wordt ge hopt, gaat met veel theater het veld Een wielrenner springt na een val ina altijd weer op de fiets." Het is n brood. Hij moet wel." [et zakendoen op de fiets, een in wortelde gewoonte, wordt door de zakenman Breukink tot >op zekere hoogte gewaardeerd. „Hét is prachtig dat een simpele hoofdknik tijdens een koers voldoende is om een overeen komst te sluiten. Daar .komt geen contract aan te pas. Maar je moet niet denken dat iedereen maar over eenkomsten kan sluiten. Als je geen topman bent, kun je geen zaken doer, op de fiets. Zodra Post niet meer goed rijdt, wordt hij door de anderen niet meer geaccepteerd als de baas van de zesdaagsen." Begrijp me goed: ik ben geen voor stander van het kopen en verkopen var. een koers. Ik zou liever zien dat het altijd op een puur sportieve ma nier ging, maar dat is nu eenmaal zo ingeburgerd in de beroepssport en ik geloof niet dat het eruit te krijgen is. Zolang dat zakendoen op een nette en eerlijke manier gaat, kan ik er vrede mee hebben. Je kunt nu eenmaal niet alléén een klassieker of een Tour de France winnen. Daar heb je hulp voor nodig." Door WIM HUISMAN ROTTERDAM Een week na zijn Europese sprinterstitel heeft eyn Loevesijn opnieuw een triomf behaald in Ahoy. Gisteravond oon de Amsterdammer weer glimlachend een ereronde afleggen, 2-i nu had hy de Grote Prijs John Stol op zyn naam gebracht, it handen van de 87-jarige John Stol, in i907 de eerste Neder- inder die een zesdaagse won, kon hij de bloemen en een beker in ïtvangst nemen. „Loef' bewees in het Sportpaleis voor de zoveelste eer z'n uitzonderlijke klasse. Als een komeet is hij dit jaar om- og geschoten. Ruim een half jaar leden behoorde hij nog tot de „on- kende grootheden" in het wereldje n de baanprofs. Zo nu en dan icht Loevesijn eens een baanwed- ijdje rijden. Sinds de afgelopen zo- r, toen hij derde werd op het We- Idkampioenschap sprint is daar ■andering in gekomen. Plotseling d de sympathieke hoofdstedeling voor de organisatoren -In zesdaagsen en andere baanwed- jden. Ditt seizoen toerde hij van At ene Sportpaleis naar het andere. ,11 hij maakte zich waar. )oor zijn agressieve manier van den en z'n raketachtige sprint is niet meer weg te denken van de iches. Ook in Rotterdam niet, waar in enkele maanden tijd is uitge leid tot één der populairste cou- Gisteravond toonde Loevesijn nieuw z'n klasse. In het omnium Grote Prijs John Stol) behoorde constant tot de besten. De manier, ,aiü larop hij de kilometer tijdrit afleg- sprak boekdelen. Hij legde deze itand af in 1.07.54, hetgeen tevens 1 baanrecord betekende. ^oevesijn: „Ik heb slechts één keer riler gereden Dat was in Mexico, 'ar dat is nu eenmaal een vreselijk file baan". Omdat hij eveneens in race over een mijl de snelste was, Jeikte Loevesijn de eerste plaats in omnium. Tot ieders verrassing hij echter wel genoegen moeten ten met de derde plaats in de 'int quatre. waar hij even niet ent reageerde. De verdienstelijk flende Gerard Koel werd tweede in omnium, terwijl de in uitstekende verkerende Cees Stam nog voor Peter Post op de derde plaats beslag wist te leggen. Het was overigens duidelijk te zien, dat het wegseizoen weer is begonnen. Hoewel René Pijnen en Leo Duyn- dam (de uitblinkers in de Rotterdam se zesdaagse) verschillende keren hun neus aan het venster staken, bleken zij in de wegkoersen (Parijs-Nice en de Omloop van het Volk) niettemin veel van hun baansouplesse te heb ben verloren. Willy Moore Bij de amateurs was de Engelsman Willy Moore een klasse apart. Het applausi dat hij telkens van de 2000 toeschouwers kreeg, was beslist op zijn plaats. De Brit zal vermoedelijk ook in de diverse Nederlandse crite ria aan de start verschijnen. Op aan dringen van manager Charles Ruys kwam hij in januari naar ons land, waar hij in de kost ligt bij de ouders van de Amstel Bier-renner Jan Hor dijk. Juist hij was het, die het Moore gisteravond het moeilijkst maakte in het omnium voor „liefhebbers". Hor dijk moest daarin tevreden zijn met de tweede plaats. Teleurgesteld over deze klassering zal hij waarschijnlijk niet zijn. Vorig jaar heeft de blonde Rotterdammer een meniscus operatie ondergaan. Langzamerhand heeft hij zich daarvan weten te herstellen. Het resultaat in z'n eerste baanwedstrijd op Ahoy was dan ook niet slecht te noemen. De uitslagen waren: Grote Prijs John Stol: Klassemenisued strijd: 1. Stam 15 pnt., 2 Pijnen 13 pnt.. 3. Post 12 pnt.. 4. Oudkerk 7 pnt., 5. Dolman 7 pnt. Afvalrace: 1. Koel. 2. Post. 3. Duyn- dam. 4. Loevesijn, 5. Van der lans. Race over één m(|l: 1. Loevesijn. 2. Koel, 3. Post. 4. Stam, 4. Verdoorn. Sprint: 1. Si- Door het grote aantal prijswinnaars was de stichting sporttotalisator in Den Haag gisteren nog niet in staat de definitieve uitslag van toto 36 te geven. De voorlopige uitslag is: deelnemers: 715.940; Inleg: ƒ1.550.352,60: prijzenbedrag: ƒ697.658,67. Eer ste prijs ƒ244.180,53, 177 meldingen bruto 1379,00; tweede prijs: 174.414.67, 3420 mel dingen ongeveer ƒ51,00, derde prijs 'ƒ244 180,53 28.000 meldingen ongeveer ƒ8,70; ex- traprijs ƒ34.882,94, 5880 meldingen ongeveer 5,90. CRM geeft ruim vijf miljoen aan sportsubsidies DEN HAAG (ANP) De minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé heeft voor het jaar 1971 een bedrag van ƒ5.342.500 toegewezen aan eenenzestig landelijke organisaties op het gebied van de lichamelijke op voeding en de sport. In vergelijking met 1970 is voor 1971 een bedrag van ƒ674.500 meer voor subsidiëring van de landelijke sportorganisaties gere serveerd. Van onze soc.-economische redactie DEIN (HAAG De datum van in werkingtreding van de nieuwe wet op de ondernemingsraden is vastgesteld op 1 april 1971. De officiële afkondi ging bij koninklijk besluit kan binnenkort worden verwacht. .Voor elke onderneming met honderd of meer werknemers geldt met ingang van deze datum de verplichting een ondernemingsraad in te stellen. Uit een mededeling van het minis terie van sociale zaken en volksge zondheid blijkt ook dat de reglemen ten van reeds bestaande onderne mingsraden voor 1 april 1973 moeten worden aangepast aan de nieuwe wet. Volgens het ministerie is het evenwel gewenst met deze aanpassing niet te lang te wachten, omdat alle wijzigin gen nog door de betrokken bedrijfs- commissie moeten worden goedge keurd. De op grond van de oude wet ingestelde be drijf scommissies blijven gehandhaafd. Deze commissies zijn dus zonder meer, ten aanzien van de onder hen ressorterende ondernemin gen, bevoegd tot uitvoering van de nieuwe wet. Ook de algemene be- drijfscommissie blijft bestaan en zal voorlopig blijven optreden als be- drijfscommissie voor die groepen on dernemingen waarvoor geen eigen bedrijfscommissie is ingesteld. Dit geldt met name voor die ondernemin gen die niet tot het bedrijfsleven in enge zin behoren, zoals scholen, zie kenhuizen en culturele instellingen. Nader zal de SER onderzoeken voor welke groepen van deze ondernemin gen alsnog een eigen bedrijfscommis sie kan worden ingesteld. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rogers, heeft donderdag in een strikt besloten zitting een uiteenzetting gegeven over het Midden Oosten-beleid van de regering. Na afloop bleek dat de Senatoren zich het meest kritisch tegenover zijn politiek hadden opgesteld, nu praktisch gerust gesteld waren. De invloedrijke voorzitter van de Senaatscomissie voor buitenlandse betrekkingen, Senator William Ful- bright (Democratisch afgevaardigde van Arkansas) was minder gelukkig met de' verklaring van Rogers. Ful- bright staat al sinds jaar en dag in de Senaat bekend om zijn zeer ge nuanceerde instelling tegenover Israël. Hij zei dat er verbazing was bij sommige Senatoren, dat de Ameri kaanse positie wat betreft een terug trekking van de Israëlische strijd krachten bepaald niet zo zwaar weegt als ze hadden gedacht Fulbright, die een persoonlijke golf- vriend van Rogers is, uitte scherpe kritiek op de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban. Deze \eeft vorige week, tijdens zijn bezoek aan Washington, een besloten zitting van veertig Senatoren toegesproken, Van onze parlementsredactie UTRECHT Het ontwerp-rege- ringsprogramma van de „linkse" combinatie (PvdA, D'66 en PPR) be tekent het voortzetten van het door de PPR zo verfoeide lidmaatschap van de NAVO. Deze voortzetting van het NAVO-beleid, zei vanmorgen mr. Erik C. M. Jurgens, kan dan ook slechts maar een regeringsperiode van de progressieve concentratie du ren. Erik Jurgens constateerde, dat de PPR meer bereidheid heeft tot het nemen van risico's ter bevordering van de vrede en met name van ont spanning tussen NAVO en Warschau- pakt dan PvdA en D'66. De paragraaf in het PPR-program- ma „solidair met de door de oorlog- bedreigde mens" is ook kenmerkend voor het politiek denken van de PPR. Maar de volgende punten zijn niet opgenomen in het ontwerp-regerings- program: Verbod van aanmaak en opslag van bacteriologische chemische en kernwapens in Nederland, Nederlands initiatief tot het Data PSV en Ajax Van onze sportredaktie AMSTERDAM In het verslag over de loting in het toernooi om de Europa Cup is gisteren abusievelijk vermeld dat PSV op 14 april de uit wedstrijd speelt en Ajax op dezelfde dag de thuiswedstrijd. In werkelijk heid speelt Ajax op die dag in Ma drid tegen Atletico terwijl PSV dan in het Philipsstadion in Eindhoven speelt. Veertien dagen later volgen de returnwedstrijden. mes, 2. Koel, 3 Loevesijn, 4. Stam, 5. H1U. Kilometer staande start (in de vorm van een achtervolging): 'a. Loevesijn 1.97.54 2. Stam 1-41.80, 3. Koel 1,12.00, 4. Post 1.14.10. Eindstand: 1. Le.vn Loevesijn 15 pnt., 2. Gerard Koel 17 pnt., 3 .Cees Stam 18 pnt., 4. Peter Post 22 pnt., 5. René Pijnen 24 pnt., 6. Norman HiU 30 pnt. Omnium amateurs: Onbekende afstand: 1. Moret, 2. Moore. 3. Moerman, 4. ten Tlje. Afvalrace: 1. Moore, 2. B. Hordijk, 3. Mo ret. 4. Ten Tlje. Puntenrace: 1. Paul. 2. B. Hordijk. 3. J. Hordijk, 4. Moerman. Klasse mentswedstrijden: winnaar Moore. Eind stand: 1. Willy Moore 17 pnt., 2. J. Hordijk 20 pnt.. 3. B. Hordijk 21 pnt., 4. Moerman 24 pnt. Omnium nieuwelingen: Onbekende af stand :an: i. Kinos, 2. Smits. 3 Van vliet. 4. Verhagen, 5. Vrolijk Afvalrace: 1. Vrolijk, 2. Kloos. 3. Verhagen. 4. Smits. 5. Van Vl.et. Race over één mijl: 1. Vrolijk, 2. Van Vliet, 3. Smits. 4. Kloos, 5. Verhagen. Eindstand: 1. Kloos. 2. Vrolijk, J. Smits, 4. Van Vliet, 5. Verhagen. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De al maanden du rende CAO-onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers in de textieldetailhandel (winkelperso neel) zün vastgelopen. Geschilpun ten vormen vooral de afbouwper- centages in de loonschalen van het winkelpersoneel jonger dan 23 iaar. De partijen zijn het erover eens dat 23-jarigen een minimuminkomen moeten krijgen van ƒ726,70. Maar voor 22-jarigen willen de werkgevers circa 70 procent van dit minimumin komen, terwijl de werknemersbonden 90 procent willen. De afbouwschalen van de werkgevers komen dan ver der neer voor 21-jarigen op 63 pro cent van het minimumloon, 20-jari- gen 56 procent enz. Volgens de vak bonden betekenen de werkgevers- voorstellen in feite dat een winkel bediende van 22 jaar meer dan een jaar oudere collega. Dat is voor hen onaanvaardbaar. De CAO de eerste voor winkel personeel zou per 1 april van kracht moeten worden. Het ziet er nu echter naar uit dat dat niet ge beurt. De vakbonden worden in hun onderhandelingen bemoeilijkt door het feit dat nog geen zeven procent van de werknemers in de textielde tailhandel is georganiseerd. Van onze soc.-economische redactie VLAARDINGEN De Christelijke Metaalbedrijfsbond, CMB, heeft wei nig moeite met een nauwere samen werking met NKV en NW, mits de christelijke vakbeweging als een vol waardige partner - wordt erkend en mits zij als dat nodig is een eigen beleid kan voren. Dit verklaarde de secretaris van het CMB, de heer J. Nieuwland gis teravond op een bijeenkomst van de ze bond in Vlaardingen. Een voor beeld van zo'n eigen beleid speelt zich volgens de heer Nieuwland af in het - Waterweggebied. De metaalbe drijfsbond van het NW heeft harde acties aangekondigd als omstreeks september zou blijken dat de werkge vers zich niet zouden houden aan de richtlijnen voor het werken met kop pelbazen. „Ook de CMB zal niet aar zelen 'n harde koers te varen tegen over de werkgevers, die envoudig- weg weigeren het vraagstuk van de koppelbazen te regelen. Daarover is geen verschil van mening tussen de CMB en de NW-metaalbedrijfsbond, aldus de heer Nieuwland, maar het CMB wil voor het tot harde acties komt ir. ieder geval proberen de zaak via overleg tussen werkgever en on dernemingsraad op te lossen". scheppen van een kernwapenvrije zo ne In Centraal-Europa. Het lidmaatschap van de NAVO gebruiken om deze doeleinden te be reiken. In progressieve kring moet zich nog een verdere omkering van het denken over de vredespolitiek voltrekken, meende de heer Jurgens. Overigens was de heer Jurgens, die voorzitter was van de PPR-delegatie tevreden over het bereikte akkoord. Hoewel, zei hij veel sprekend in bijbelse ter men, met dit program „Geen machti gen van de troon worden gestort, eenvoudigen verhoogd, hongerigen met goederen vervuld en rijken ledig heengezonden." Ook is niet in het gezamenlijk pro gramma opgenomen de wens de loon wet te vervangen door een inkomens- wet. Geen enkel woord van waardering bracht Erik Jurgens op voor de con fessionele partijen. "Het overleg van deze partijen met de VVD was volgens hem doorgesto ken kaart. Tot afspraken met de WD komt het na de verkiezingen als het te laat is voor de kiezers om daarte gen te protesteren. Biesheuvel en Veerman willen weer de anti-these In het leven roe pen van voor of tegen de christelijke partijen. Jurgens vervolgde: „Ja, er is een nieuwe anti-these naar die loopt tussen christenen onderling, niet tus sen christenen en niet-christenen. In de progressieve partijen zitten vele christenen. Maar zij zien hun chris ten-zijn niet als een kalmeer-middel, maar als een dringende oproep tot strijd om gerechtigheid en vrede. Udink wil soft drugs uitbannen, zei Erik Jurgens, maar hij schroomt niet het christendom zelf als drug te han teren. Overleg over Benelux-luchtnet BRUSSEL De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena heeft be vestigd dat er sinds enige tijd onder handelingen gaande zijn tussen >de KLM, de Sabena en Luxair (Luxem burg) over het oprichten van een Be nelux-luchtnet. Dit luchtnet zou een half dozijn lijnen moeten omvatten om de belangrijkste steden van de drie Beneluxlanden te verbinden. De besprekingen hebben nog niet tot re sultaat geleid. Volgens de Sabena wordt gedacht aan de volgende lijnen: Brussel Amsterdam, Antwerpen Amster dam, Brussel Antwerpen Eind hoven, Brussel Luik, Brussel Gent Kortrijk (eventueel verlengd tot Rijsel) en Charleroi Brussel Antwerpen Amsterdam. waarin hij zeer duidelijk stelde dat Israël op bepaalde punten zelfs niet voor Amerikaanse druk zou wijken. Hij had toen een dergelijk hartelijk applaus van de aanwezigen gekregen, dat Rogers het nodig vond om de Senaat van zijn kant het Amerikaan se standpunt uiteen te zetten Volgens Fulbright „was het wel zeer ongebrui kelijk om het zacht uit te drukken dat Eban hier kwam en met Sena toren onderhandelde. Hij zou er beter aan doen om met Jarring te praten en met de Egyptenaren". Intussen zijn de vredesbesprekingen in New York op zo'n dood spoor gekomen, dat Gunnar Jarring naar Moskou is vertrokken, waar hij zijn taak als Zweeds ambassadeur weer opneemt. De bedoeling is, dat hij op zijn minst tot de tweede helft van april wegblijft. Volgens een bekend making van de VN „staat hij gereed om op korte termijn terug te keren, als de ontwikkelingen dat zouden wettigen". De enige, die in New York van alle onderhandelaars achterblijft, is de Israëlische VN-ambassadeur, Tekoah. Hij sprak de hoop uit, dat de Egyp tische regering tijdens de afwezigheid van Jarring tot de conclusie komt, dat de enige mogelijkheid voor een vredesoplossing, geen „diktat" van Cairo is, maar vrije onderhandelingen over alle onderwerpen, zonder enige voorwaarden vooraf. Tenslotte zo stelde Tekoah kenden beide par tijen nu eikaars uitgangspunten. Op grond daarvan kon verder onderhan deld worden. Maar de Egyptische VN-ambassa deur, Zayyat, zei dat hij in New York niets meer te doen heeft en voor onbepaalde tijd naar Cairo terug keert Hij zal eerst de conferentie van Egyptische ambassadeurs in Parijs bijwonen, die minister Riad van bui tenlandse zaken daar heeft bijeen- NIJMEGEN Een commissie van vijf hoogleraren heeft na vijf jaar studie een rapport uitgebracht waarin wordt aanbevolen het predikaat „ka tholiek" te handhaven voor de Nij meegse Universiteit, ondanks de na delen die hieraan volgens de hoogle raren ook duidelijk zijn verbonden. geroepen. De Jordaanse VN-ambassa deur, Mohammed el-Farra, gaat voor goed weg. Hij is tot ambassadeur in Madrid benoemd. Sisco-plan In Jeruzalem is bekend geworden, dat het zgn. „Sisco-plan", dat kort geleden aan Israël is overhandigd, een gedeeltelijke terugtrekking van de Israëlische troepen lang* het Suezkanaal inhoudt, in ruil v?*>r een Egyptische belofte gedvend? een 20 jaar niet het vuur te heropenen. Het is vrijwel zeker, dat Jeruzalem dit plan reeds heeft afgewezen, omdat Egypte dan een geldige reden zou kunnen hebben om over een jaar de oorlog weer te beginnen. Israël wenst in ruil voor zijn gedeeltelijke terug trekking, dat Egypte de staat van oorlog beëindigt Als dit niet zou ge beuren, zou Cairo bovendien juri disch geldige reden hebben om ook in de toekomst Israëlische schepen( de doorgang door het kanaal te ver bieden. Arbiters voor Eu ropacupstr ij d GENéVE (ANP) De UEFA heelt in Genève de namen bekendgemaakt van de scheidsrechters die halve fi- nalesv an de beide Europa Cup toer nooien zullen leiden. De wedstrijd Atletico Madrid Ajax op 14 april zal onder leiding staan van de West duitser, Schulenberg. De return in Amsterdam wordt op 28 april geflo ten door de Italiaan Sbardella. De Ier O'Neill zal in Eindhoven (14/4) PSV Real Madrid leiden terwijl voor de tweede wedstrijd in Madrid de Fransman Katabjian is aangewezen. De scheidsrechters voor de andere wedstrijden zijn: EUROPA CUP 1: Rode Ster Panathirjaikos 14'4: Li- nemayer (Oostenrijk) 28/4: Ortiz de Mendibil (Spanje). Finale op 2 juni in Londen: Finney (Engeland). EUROPA CÏIP 2: Beslissingswed strijd Gornik Zabrze Manchester City op 31 maart in Kopenhagen: Mi- chaelsen (Denemarken). Chelsea Winnaar Manchester City/Gornik Zabrze 14/4: Kazakov (Rusland) 28/4: Bucheli (Zwits). De arbiter voor de finale welke op 19 mei in Athene wordt gehouden is nog niet aangewe zen. ARNHEM De Akzo, combinatie van de Alg. Kunstzijde Unie en Kon. Zout-Organon, heeft 1970 met een bijna 22 procent lagere nettowinst af gesloten. Dit niettegenstaande een toeneming van de concernomzet met 13 procent va>n ƒ6366,3 miljoen tot 7200,5 miljoen. De nettowinst verminderde vorig jaar met 67,3 miljoen van ƒ308,2 miljoen tot ƒ240,9 miljoen. Per aan deel over het nom. vergrote kapitaal bedroeg de nettowinst ƒ9,28, tegen 12,02 in 1969. De winstdaling is opgetreden als gevolg van de stijging' van de kosten van arbeid, energie en sommige grondstoffen. In het bijzonder door de grote prijsdalingen in de sector tex tielgarens en - vezels In de EEG. In deze sector zijn evenwel sinds Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Een Brits concern, uat al geruime tijd belang stelling had voor een vestiging op het Continent is geïnteresseerd in het Schiedamse constructie- en machinebedrijf Swarttouw. Dit irArirnnmmiiniolQM9 heeft de bewindvoerder van Swarttouw, mr. "R. P. W. Frima, op VUUH UUIIlIIllAIllölcIl. aandringen van de vakbonden meegedeeld. Zoals gemeld bevindt Swarttouw zich in ernstige moeilijkheden. eind 1970 enige tekenen van een op waartse tendens waarneembaar, De cash-flow bedroeg in 1970 ƒ791 min, tegenover in 1969 785 min. In het vierde kwartaal beliep de nettowinst ƒ46,3 miljoen, tegen 74,6 miljoen een jaar tevoren. Er was der halve sprake van een teruggang met 38 procent. De omzet kwam in de laatste drie maanden van 1970 uit op 1913,5 miljoen, tegen 1809,5 mil joen in oktober/december 1969. Uitwijzing Amerikaanse deserteur uitgesteld DEN HAAG De kwestie van de Russische student Demchenko, die deze week in Den Haag asiel heeft gevraagd, is nog in onderzoek, heeft minister-president De Jong vrijdag avond, na afloop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad, meegedeeld. De Sowjet-ambassadeur Lavrof heeft de zaak op het ministerie van buitenlandse zaken besproken. Dem chenko, die vrij is om contact op te nemen met de ambassadeur, heeft dat tot nu toe niet gedaan, aldus de mi nister-president. De Amerikaanse deserteur Waver, wiens lot deze week de aandacht kreeg van enkele PvdA-kamerleden, heeft inderdaad te horen gekregen dat hem geen verblijfsvergunning wordt verstrekt Omdat hij zich be roepen heeft op de adviescommissie voor vreemdelingenzaken wordt hij voorlopig niet uitgewezen, deelde De Jong mee. Sprak de bewindvoerder nauwe lijks een week geleden nog van een 'uitzichtloze situatie', gisteren deel de hij mee bijzonder optimistisch te zijn. Hij verzocht het personeel tot volgende week donderdag geduld te hebben. Op die dag zal bekend wor den of de transactie doorgaat. De heer Frima drong er bij het personeel op aan om vooral zoveel mogelijk door te werken, want alleen dan kan er sprake zijn van uitbeta ling. Berekeningen hebben overigens aangetoond, dat er nog een extra week uitbetaald zal kunnen worden, zodat het personeel ook op 9 april nog salaris kan krijgen. Waarop de heer Frima zijn ver wachtingen voor wat de overname betreft baseert, is niet geheel duide lijk. Wel wilde hij kwijt, dat het Engelse bedrijf bij een eventuele overname van Swarttouw de winst deling, waardoor bij Swarttouw de problemen aan het licht kwamen, garandeex-t. Voor de vakbonden kwam het posi tieve geluid vrij onverwachts. Zij hadden juist op een tussentijdse me dedeling aangedrongen, omdat er berichten waren ontvangen, dat de gegadigden voor een fusie zich had den teruggetrokken. DEN HAAG De artikelen, die het werer. van communisten uit de vakbeweging ten doel hebben, zullen binnen de NW-metaalbond opnieuw aan de orde worden gesteld. Dit ge beurt op het congres van de metaal bedrijfsbond. dat op 20 en 21 april in Den .Haag zal worden gehouden. De districten Friesland, Groningen en Eindhoven van de bond hebben ter gelegenheid van dit congres voor gesteld de bepaling dat geen lid kua- nen worden personen die lid zijn van een vereniging waarvan doel en be ginselen volstrekt in tegenstelling zijn met de doeleinden en beginselen van de metaalbedrijfsbond, uit de statuten te schrappen. Het gaat hier om de bepaling, die voornamelijk i« gericht tegen communisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 19