Veer-tien mil-jard spaarguldens bewijzen dat het bij ons goed sparen is... Jahja Khan noemt 1 Rachman verrader Faulkner krijgt veel vertrouwen GOEDKOPER RUSSISCHE STROOM? Verhoogde spanning langs de grens met Noord-Vietnam 1,4 MILJOEN BOEREN HOUDEN ERMEE OP Raiffeisenbank O Boerenleenbank ~\k had al weken geleden moeten optreden Vervanging van 100 Starfighters Mansholt verwacht: Handelsrelatie.* Cliili-Hanoi KLM opent nieuwe lijn naar Tokio Grote partijen in Turks kabinet Generaal Prchlik in gevangenis Gesprek over Berlijn na jaar geen succes Rechts en links in kabinet AA) ZATCROAG 27 MAART 197T Veertien miljard spaarguldensAnders gezegd: bijna de helft van al het Nederlandse spaargeld is aan de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank toevertrouwd. OOO.ÖOO\ Ejgen|jjk jS dat wel logisch: wij zijn immers de bank voor iedereen. Wij hebben voor iedereen de manier van sparen, die bij hem of haar past. U kunt bij ons kiezen uit vele spaarvormen. Enu krijgt een aantrekkelijke rente voor uw spaargeld. Komt u eens met ons praten. de bank voor iedereen 2900 vestigingen. luis] hié srvolg van pagina 1 ^KARATS JI (UPI. Reuter. AP) President Jahja'Khan van Pakistan heeft gisteren de Oost- llfdstaanse leider, sjeik Moedjiboer Rachman, uitgemaakt voor verrader en zijn Awami-Liga, c de meerderheid in de grondwetgevende vergadering had veroverd, buiten de wet gesteld, aan beweerde dat de sjeik de integriteit van Pakistan had aangevallen, een daad 'die niet on- straft zal blijven'. >e gebeurtenissen in Oost-Pakistan kien, volgens Khan, een „zeer ern- je wending" genomen en het was trom noodzakelijk „de situatie zo ledig mogelijk weer onder controle brengen". Het leger was onder- rp geworden van „smaad en aller- soorten beledigingen". Khan zei :t te kunnen toestaan, dat Pakistan :dt vernietigd en dat er met het van 120 miljoen mensen wordt ge- jelk Moedjiboer en zijn partij ^lden het wettig gezag genegeerd, ■nationale vlag geschonden en fo- i beklad van de vader van de Pa- taaose natie: Mohammed Ali Jin- l. De president stelde de Awami- a verantwoordelijk voor een toe- nd van terreur en onveiligheid en beschuldigde haar van het begaan i een groot aantal moorden. De be- ekingen in Dacca waren mislukt, meende de president, door de „ob- late houding van sjeik Moedjib en l absolute weigering zinvol te pra- Dit had tot Khan's conclusie ge it de man en de partij zijn vijau- i van Pakistan. De procedure, die .sjeik had voorgesteld, was niets a%ier dan een val. „Hij wist dat het irstel van de sjeik zelfs niets het liertje waard was, waarop het zou geschreven", aldus president Ik had eigenlijk al weken geleden ?n sjeik Moedjiboer Rachman en is medewerkers moeten optreden, ik ben doorgegaan de ene ille- 11 p activiteit na de andere te gedo- omdat ik er zo op gebrand ben een regeling te komenzo zei en in. „De sjeik heeft gefaald om op ,rSopywende wijze te reageren". vaiteraan Is lang voordat Jahja Khan in de macht over Pakistan in han- kreeg, had sjeik Moedjiboer het "ale gezag aangevochten. De sjeik n ook een veteraan-strijder voor lUtonomie van het oostelijk ge- te van de tweeling-staat. In de steïe.directe verkiezingen, die in de ^rige geschiedenis van het land, eden jaar werden gehouden, be lde zijn Awami-Liga de absolute srgrderheid in de grondwetgevende jadering. Maar wrijvingen en me- «verschillen tussen de sjeik en de lieke leiders uit het westen, kten het onmogelijk dat de as- wee bijeen kwam. teik Moedjib, zoals hij algemeen Jnd staat is een lange, indruk kende figuur, een orator, die mas- op kan zwepen. Zijn pijp. zijn re snor en zijn donkere haar ge- hem een gedistingeerd uiterlijk. (1-jarige sjeik en zijn partij sym- Jeren de diepe frustraties van de pakistani, die beweren dat zij als (derangs burgers behandeld wor medoor een regering, die zich ruim km ver gevestigd heeft. Oost- Istan herbergt 60 procent van de Istaanse bevolking, die 120 mil- zielen telt, en verdient waarde- buitenlandse valuta, door bijna (rocent van de wereldproduktie ruwe jute voor zijn rekening te eik Moedjib beweert dat de cen- regering onvoldoende fondsen 7.A.f verstrekt voor de ontwikkeling lOost-Pakistan en dat het oosten jeleverd is aan de „genade" van 'te industrieën in het westelijk Ook de minimale vertegenwoor- lg van de Bengalen in het Pakis- leger (zie kader hiernaast), in de hogere regionen, is een in het oog van de sjeik en an- .Oostpakistani, die zich, met hun 8 i taal niet verwant voelen aan de ikistani. aan deze grieven tegemoet te stelde de sjeik in 1966 een Jahja Khan programma van zes punten op, dat een eigen muntstelsel voor Oost-Pa kistan, eigen belastingen en autoriteit over de buitenlandse handel eiste. Volgens dit programma zou de cen trale regering alleen zeggenschap hebben over de defensie en de bui tenlandse zaken. Politiek gezien, had de Awami-Liga zich rechts van het centrum opgesteld. De Weslpakistani meenden echter dat deze politiek het land zou verzwakken. In juni 1968 klaagde president Ajoeb Khan de sjeik en 33 andere Bengali's aan. Zij werden beschuldigd van het beramen van een gewapende revolte met de bedoeling van Oost-Pakistan een onafhankelijke staat te maken. De sjeik ontkende echter heftig een gewapende revolte van plan te zijn. Bangla Desj MOUSKOU (UPI) De Sowjet- Unie heeft met goed gevolg .een in stallatie beproefd die atoomenergie direct in elektrische energie omzet. In alle bestaande centrales loopt die om zetting via warmte, waarmee bijvoor beeld stoom gemaakt wordt die dan weer een generator aandrijft. Een meer directe omzetting zou veel voordeliger zijn. maar hoe de Russische proefinstallatie werkt is nog onduidelijk. Het persbureau Tass noemt het gebruikte principe „ther- mo-emissie omzetting", maar dat ver klaart ook voor deskundiger, bijna niets. Maar als de berichten juist zijn zou dit een uiterst belangrijke ont wikkeling betekenen. Keuze uit 4 typen Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ter vervanging van ruim honderd Starfighters van de Koninklijke Luchtmacht zal een com missie van deskundigen keuze maken uit vier types: ol. de Amerikaanse Lockheed CL 1200 Lancer, de North rop P 530 Cobra, de Franse Dassault Mirage en de Zweedse Saab 37 Vig- gen. De vervanging zou omstreeks 1976 verwacht kunnen worden. Bij de ver dere selectie zal de commissie ook be studeren in hoeverre de Nederlandse industrie bij de bouw van de te be stellen toestellen zou kunnen worden ingeschakeld. De Duitse Bondsrepu bliek en Noorwegen zoeken op het ogenblik evèneens naar vervanging van de Starfighters. Er is een mogelijkheid dat de des kundigen van deze landen mede in het overleg betrokken zullen worden. Wanneer de keuze is gemaakt, wordt deze in een advies aan de mi nister van defensie overgelegd. Men verwacht het advies over enkele maanden gereed te hebben. SAIGON (UPI, Reuter, AP) De spanning langs de gedemilitari seerde zone tussen de beide delen van Vietnam is zo opgelopen, dat Saigon versterkingen naar het noordelijke front heeft moeten sturen. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten geen beslissing te nemen over het al of niet aanleggen van een militair oefenterrein bij Ter Apel. Als reden gaf premier De Jong op, dat er niet voldoende tijd was geweest de zaak af te handelen. Bo vendien zou het genomen besluit ook in de Tweede Kamer verdedigd moe ten worden en daarvoor was evenmin gelegenheid meer. Zoal9 gemeld heeft Hanoi voor het eerst sinds lang weer troepen en ver dragend geschut naar de zone overge bracht en zijn SAM-raketbases tot binnen enkele kilometers van de buf ferzone opgeschoven. Er zijn al artillerieduels uitgebro ken. Intussen lijken ook de Noord- viétnamese troepen op te rukken, die de Zuidvietnamezen uit Laos hebben verdreven. Een Amerikaanse pa trouille van tien. man werd door Viet namese scherpschutters overvallen. Voordat helikopters te hulp konden komen waren vier Amerikanen ge sneuveld. Armada Een armada van 20 F4 Phantom jachtbommenwerpers heeft een nieu we SAM-raketbasis in Laos op an derhalve km. ten noord-westen van de gedemilitariseerde zone aangeval len. De meer dan elf meter lange SAM2-raketten. die door Amerikaan se piloten „vliegende telefoonpalen" worden genoemd, hebben een reik wijdte van 55 km. Zij kunnen op aan hangwagens van de 'ene naar de an dere plaats worden vervoerd. Een Zuid Vietnamese militaire zegs- BRUSSEL/PARIJS (AP, Reuter) Als gevolg van de nieuwe landbouwpolitiek van de Europese gemeenschap zullen 1,4 miljoen boeren hun vak vaarwel zeggen. Daarvan zullen er slechts 200.000 onder de leeftijd van 55 jaar zijn. Na ernstige onlusten in beide delen van Pakistan, in begin 1968, werden sjeik Moedjib en andere gevangen politieke leiders op vrije voeten ge steld, in een poging de orde en rust te herstellen. Toen nog meer onlusten uitbraken, was president Ajoeb Khan gedwongen af te treden. Generaal Jahja Khan nam „tijdelijk" het be wind over, totdat het land een bur- gerbestuur zou krijgen. Dit verklaarde dr. Sicco Mansholt gisteren op een persconferentie te prussel. Hij betreurt, dat de minis terraad bepaalde voorstellen voor het schadeloos stellen van boeren in nood en van slachtoffers van verouderde omstandigheden niet heeft aangeno men. Toen Mansholt 'gevraagd werd, of hoge prijzen voor granen en vlees de handelsrelaties met niet-leden en vooral Amerika zouden verslechteren, zei de vice-voorzitter van de Europe- De verkiezingen, die in december werden gehouden, zou de eerste stap moeten zijn naar burgerbestuur. Khan duldt echter geen scheiding van Pakistan. „Geen macht op aarde kan ons scheiden', zei hij. Desondanks was het oosten, onder leiding van de sjeik, de laatste weken geheel los van West-Pakistan en werd de president gedwongen naar Dacca te vliegen om met de sjeik te onderhandelen. Op 8 maart had de sjeik een algemene sta king uitgeroepen tegen de centrale regering. Bangla Desj, de zelfstandige Oostpakistaanse natie, begon zijn on afhankelijkheid te ruiken. SANTIAGO (Reuter, AP) Chili en Noord-Vietnam hebben officieel handelsbetrekkingen aangeknoopt, als inleiding tot volledige diplomatieke relaties. Eerder had Chili al diplomatieke relaties gesloten met China en han delsbetrekkingen met Noord-Korea. President Allende kondigde aan, met alle socialistische landen betrekkin gen te zullen aanknopen. Van een verslaggever AMSTERDAM De KLM gaat komende zomer de diensten op Chica go, Zuid-Amerika en Oost-Afrika uit breiden. Voorts wordt een nieuwe lijn naar Tokio geopend, die via Moskou over Siberië zal leiden en in Europa zal Gothenburg rechtstreeks met Am sterdam worden verbonden. Met de komst van de tweede en derde Boeing 747b (resp. de Donau en de Amazone) zal de frequentie met dit type op de lijn Amsterdam - New York geleidelijk worden verhoogd van zes keer per week in april tot twintig keer per'week in beide rich tingen vanaf 31 mei. In verband met diverse kostenstij gingen zal de KLM voorts de tarieven voor binnenlandse vluchten met in gang van 1 april met 4 per enkele reis verhogen. Op de binnenlandse lijnen van de NLM (Amsterdam - Enschede - Gro ningen v.v. en Amsterdam - Eindho ven - Maastricht v.v.), zal evenals ge durende afgelopen winter, van maan dag tot vrijdag viermaal daags in beide richtingen worden gevlogen. Aangevuld met een vroege maandag- morgenvlucht Amsterdam - Eindho ven en rechtstreeks vluchten vanuit Maastricht en Groningen naar Am sterdam op zaterdagmorgen en in omgekeerde richting op zondagavond. se commissie het te betreuren, dat de Amerikanen kortweg geweigerd heb ben in te gaan op eerder gedane voorstellen tot gemeenschappelijk overleg. Hij gelooft echter niet, dat de bescheiden stijging van de graan prijzen van gTOte invloed zullen zijn op de invoer uit de Verenigde Staten. Mansholt meent, dat de 900 miljoen dollar voor landbouwhervormingen voldoende zijn voor een vierjaren- programma Hij voorziet tegen 1976 een dan uitgebreide EEG, die een miljard dollar per jaar nodig zal heb ben voor de uitvoering van een aan gepast landbouwbeleid. Tegen die tijd moeten de kosten in verband met de overschotten zijn gedaald. Deze kos ten vormen nu nog een grote uitga venpost. Tegenover de Britse ambassadeur te Parijs. Christopher Soames, heeft de Franse minister Schuman nog maals verzekerd, dat Frankrijk niet probeert de toetreding van Engeland tot de EEG te beletten. Hij stelde geheime besprekingen te Brussel voor om de nog niet geregelde kwesties op te lossen. De Franse vertegenwoor diger heeft instructies in deze zin gekregen. ANKARA (UPI, Reuter) De Turkse formateur Nihat Erim heeft een coalitiekabinet sa mengesteld, waar vertegenwoordigers van de drie grote partijen zitting hebben. Erim zelf wordt premier. Minister van buitenlandse zaken wordt de diplomaat Osman Olcay, thans gedetacheerd bij het Navo- hoofdkwartier te Brussel. Slechts vier voormalige officieren maken deel uit van het kabinet. Eén van hen wordt vice-premier: ex-kolonel Sadic Kocas, die als mogelijke „sterke man" wordt gezien. Voor het eerst heeft Turkije ook een vrouwelijke minister prof. Tur- kay Akyol. die volksgezondheid krijgt. Intussen is de universiteit van Is- tanboel gesloten na een gewapende botsing tussen studenten en de poli tie, waarbij een dode viel. man verklaarde, dat de troepen, die deelgenomen hebben aan de aanval op de Ho-Tsji-Minhroute in Laos, zich voorbereiden op een nieuw of fensief. Deze eenheden zijn aangevuld en gevechtsklaar. Reeds meer dan 20 000 militairen bevinden zich nu in de provincie Kwang Tri, die aan de gedemilitariseerde zone grenst. Over enkele dagen zou er meer over het nieuwe offensief bekend zijn, zei de woordvoerder. Waarnemers menen, dat het voor de Zuidvietnamezen onmogelijk is, een groot offensief in de zone of in Noord-Vietnam te ondernemen na de zware verliezen, die zij in Laos heb ben geleden. Er wordt rekening mee gehouden, dat zowel Saigon als Hanoi een spelletje blufpoker spelen. Een misrekening aan een van beide kan ten zou kunnen leiden tot grote ge vechten, waarin ook de 10.000 Ameri kanen betrokken zouden raken, die nog aan het noordelijke front zijn. Wapens Rusland en China verschepen op grote schaal wapens naar Noord- Vietnam Deze moeten voor een deel de verliezen goedmaken, die de troe pen van Hanoi in Cambodja en Laos hebben geleden. Ook zouden de wa pens nodig zijn om de positie van Hanoi langs de gedemilitariseerde zo ne te versterken. President Thieu van Zuid-Vietnam, die gisteren verklaarde, dat de opera ties in Laos gewoon doorgaan, heeft een vijfjarenplan afgekondigd voor economische en sociale ontwikkeling van plattelandsgebieden. Uitvoering van dit plan zou nü mogelijk zijn „omdat de Vietcong vrijwel verdre ven is". Waarnemers leggen meer verband met de komende presidents verkiezingen. Een Noordvietnamese delegatie is, op weg naar het congres van de com munistische partij van de Sowjet- Unie, in Peking aangekomen. Premier Tsjoe En-Lai was ter verwelkoming aanwezig. Tevoren had Tsjoe ook een delegatie van de Pathet»Lao begroet. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sowjet-Unie niets voelt voor bespre kingen over Laos, .zolang de Ameri kaanse en Zuidvietnamese troepen niet uit dat land zijn teruggetrok ken". PRAAG (AP, Reuter) De voormalige generaal Vaclac Prchlik, die in de Doebtsek- periode chef politieke zaken van het Tsjechoslo waakse leger was en een vooraanstaand partij functionaris, is gisteren door een militaire rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De beschuldiging luidde, dat hij „de activiteiten van de staatsorganen gefrustreerd en in gevaar ge bracht had". Prchlik had nl. op 15 juli 1968 op een persconferentie kritiek uitgeoe fend op de struktuur van het War- schaupakt, dat volgens hem te veel door de Sowjet-Unie overheerst werd. Bovendien had hij de traagheid ge kritiseerd, waarmee de Russische troepen zich na de zomer-manoeuvres van de militaire eenheden van het Warschaupakt, Tsjechoslowakije ver lieten. Men was in die tijd nog erg bezorgd, dat de Russen nooit zouden weggaan. Vijf weken later rukten de troepen van het Warschaupakt Tsje choslowakije opnieuw binnen, dit maal met geweld om een einde aan „de Praagse lente" te maken. Het proces vond achter gesloten deuren plaats, ondanks de bezwaren van Prchlik, die opmerkte dat hij zijn opmerkingen op een persconferentie had gemaakt en dat er dus geen mili taire geheimen aan de orde waren, die een besloten proces konden recht vaardigen. Op de aanklacht, dat hij met zijn opmerkingen de binnen landse politieke situatie zou hebben verslechterd en de betrekkingen met de Sowjet-Unie zou hebben geschaad, repliceerde Prchlik, dat hij uitslui tend de efficiency van het Warschau pakt had willen bevorderen. BERLIJN (UPI, Reuter, AP) De ambassadeurs van de Grote Vier heb ben gisteren een jaar van besprekin gen over de Berlijnse kwestie afge sloten zonder uitzicht op verminde ring van de spanning. Tijdens hun 17de gespreksronde kwamen zij overeen, op 16 april wëer bijeen te komen. Alleen de Russische ambassadeur, Pjotr Abrassimow, vond de bijeenkomst, die bijna drie uur duurde, belangrijk en construc tief. Westerse diplomaten zeiden dat de ambassadeurs blij mogen zijn over 10 jaar een akkoord te bereiken, als zij in het huidige tempo voortgang blij ven maken.' BELFAST (UPI, Reuter, AFP) Kort nadat de nieuwe Noord- ïerse premier, Brian Faulkner, zijn kabinet had samengesteld, ont ploften voor het hoofdkwartier van zijn Unionistische Partij enkele bommen, die weinig schade aanrichtten. Faulkner, die zelf de portefeuille van binnenlandse zaken heeft geno men, benoemde rechtervleugel, linker vleugel- en middenweg-figuren in een poging, de verdeelde protestantse meerderheid te verenigen en vrede in de straten van Belfast te brengen. Een gebaar naar „rechts" was de benoeming tQt minister van landbouw van Harry West, 52 jaar oud en een man van de harde lijn. De beruchte ds. Ian Paisley oefende onmiddellijk felle kritiek op West. van wie hij niet begrijpt, hoe hij met Faulkner kan meedoen. Een geste naar „links" is de aanwijzing van de 46-jarige David Bleakley tot minister van gemeen schapsbetrekkingen. Bleakley is een vroeger socialistisch lid van het La gerhuis. Door de benoeming van West neemt Faulkner een sterker positie in, als maandag de Unionistische Partij gaat praten over de wijze, waarop de re gering de kwestie van de veiligheid in Noord-Ierland moet behandelen. De functie van Bleakley is een zeer belangrijke en moeilijke. Aangezien hij geen lid van het parlement is mag hij volgens een wet uit 1920 niet lan ger dan een half jaar aanblijven. In het kabinet van Faulkner zijn vijf ministers uit dat van zijn voor ganger Chichester-Clark aangebleven. Er zijn zes nieuwe benoemd. Op een persconferentie verklaarde de premier niemand te hebben benoemd om be paalde belangen te dienen, maar ie dereen werd gekozen vanwege eigen speciale bekwaamheid. Faulkner werd gisteren met 192 te gen 70 stemmen ook tot hoofd van de Unionistische Partij gekozen. „Geen enkele premier zou een bemoedigen der start kunnen verlangen", aldus Faulkner. Maar William Craig, Faulk- ners tegenstander bij de aanwijzing als premier, zei dat de partij nog al tijd verdeeld was. ondanks het ver trouwensvotum. Verwacht wordt dat hij op de bijeenkomst van de partij raad, die maandag wordt gehouden, weer voor de nodige moeilijkheden zal zorgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11