Braziliaanse klaagt beulen aan Shell verminderde de koolmonoxyde in de uitlaatgassen van 17.000auto's met meer dan 50%! Shell wil samen metude luchtverontreiniging beperken Anti-zionistisch Washington wenst Suezkanaal open Moolenaar? (Volk schot trof Bent u al voor zo'n GRATIS uitlaatgastest bij één van de Shell-stations met het paarse spandoek geweest? Ambassade wil praten met Rus die asiel vroeg globaal gezien proces in Kiga O Geen hoop meer voor Boeing-SST Het weer in Europa 9 VRIJDAG 26 MAART 1971 Uit de steekproef bleek dat slechts 1/3 van de auto's voldoet aan de eis, dat de uitlaatgassen maximaal 4%% koolmoroxyde mogen bevatten. Een eis die binnenkort wetteli jk ingevoerd wordt. Na de test gemiddeld slechts 2,8% koolmonoxyde De niet goed afgestelde auto's pro duceerden gemiddeld 6,8% kool monoxyde. Na het bijstellen van de carburateur zakte het gemiddelde tot 2,8%. Dus ver onder de straks gel dende wettelijke norm. Als u ook meehelpt kan de luchtverontreiniging drastisch beperkt worden Shell helpt de luchtverontreiniging beperken met zijn benzine nieuwe formule. Maar ook als automobilist kunt meehelpen, als u gebruik maakt van de gratis uitlaatgastest bij Shell* Het duurt maar een paar minuten U wordt snel en gratis geholpen op één van de ruim 250 Shell-stations met het paarse spandoek. En u rijdt er niet alleen ^schoner" door, maar ook zuiniger. LYDDA (Reuter, UPI) Het pro ces tegen vier jonge Joden in de stad Riga, zal op 5 april beginnen. Zij worden -van anti-Sowjet-activiteiten beschuldigd, omdat ze onder meer lessen in het hebreeuws hadden gege- Dit is meegedeeld door de grootste groep Joodse immigranten, die ooit uit de Sowjet-Unie Israël is aange komen. Hun aantal is niet bekend ge maakt, omdat de Israëlische censuur aan immigratie-aantallerj uit de com munistische landen nooit bekendheid wil geven, uit angst dat hierdoor po litieke repercussies kunnen ontstaan en andere immigranten niet meer weggelaten worden. Men neemt ech ter aan, dat het er meer dan honderd waren. TEL AVIV, CAIRO (Reuter, UPI) De VS hebben Israël voorge steld dat dit land zijn troepen gedeeltelijk uit de Suezkanaalzone te rugtrekt om een heropening van het Suezkanaal mogelijk te maken als een aanloop om uit de impasse in de vredesbesprekingen te ko men. Dit is uit welingelichte bron in Jeruzalem vernomen. Diezelfde 'welingelichte kringen" weigerden commentaar te geven op een bericht in de Israëlische krant, dat Israël dit zogenaamde 'Sisco-plan' al zou hebben verworpen, omdat er niet uitdrukkelijk in vermeld werd dat ook Israëlische schepen dan ook door het kanaal mogen varen. Vol gens het Sisco-plan (Sisco is de Ame- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Russische am bassade heeft het ministerie van bui tenlandse zaken gevraagd te mogen spreken met de 24-jarige Rus Jevgeni Dimitrievitch Demchenko die sinds maandag in Nederland is ondergedo ken in afwachting var. politiek asiel. (Het ministerie van justitie, dat de Rus eerder deze week een voorlopige verblijfsvergunning verstrekte, heeft gisteren officiële aanvraag voor een definitieve vergunning voor een verblijf in Nederland ontvangen. Mi nister Polak zal hierover op korte termijn een beslissing nemen. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft de Russische ambassade op de hoogte gesteld van de asiel-aan vraag. Volgens een woordvoerder van het ministerie is het niet onmogelijk dat de Russische ambassade een be roep op de Nederlandse regering zal doen .de aanvraag af te wijzen. Het ministerie heeft de ambassade giste ren tevens laten weten dat het de Rus zelf vrij staat contact op te ne mén met de Russische ambassade. „Ik heb de indruk dat hij momenteel echter met niemand wil spreken", al dus de woordvoerder. De Rus Demchenko komt uit Kief en was student en tevens instructeur bij de Komsomol, de Russische jeugd organisatie. Hij maakte deel uit van een groep Russische studenten die, na een verblijf in Chili eh Peru, vorige week in Nederland arriveerden voor eer. bezoek aan Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. De dag voor het vertrek uit Nederland meldde hij zich, geholpen door een nog onbe kende Nederlander, bij het hoofdbu reau van politie in Den Haag. Hij verklaarde zich niet langer met het systeem in zijn land te kunnen ver- nigen. Hij zei te hopen van buitenaf aan een verandering in het politieke systeem wan zijn .land te kunnen meewerken. Naar verluidt zou de jonge Rus getrouwd zijn, zijn vrouw zou niets van zijn plannen hebben geweten. OnderscheidingenProf. j. h. Bakema en Jan Vrijman zijn resp. benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en offlc.er in de orde van Oranje Nassau. Minister-president De Jong spelde prof. Bakema donderdagmiddag in Amster dam de onderscheiding op voor zijn ont werp voor het Nederlands paviljoen op de wereldtentoonsteüLng van 1970 in Osaka. Jan vrijman kreeg ook in Amsterdam, de onderscheiding voor de film „Oranda- Kan", die hij van het Expo-gebeuren heeft gemaalkt. rikaanse onderminister van buiten landse zaken, speciaal belast met het Midden-Oosten) zou Israël zich slechts een paar kilometer van het kanaal hoeven terug te trekken. Vol gens de politieke correspondent van het blad Maëriv staan Israëlische mi litaire kringen erop dat Egypte eerst moet instemmen met de status van non-belligerente mogendheid, voordat er überhaupt sprake kan zijn van een Israëlische terugtrekking. Uit Cairo klinken intussen steeds oorlogszuchtiger geluiden. De Egyp tische pers maakt melding van groot scheepse legermanoeuvres in de woes tijn die drie dagen hebben geduurd en waaraan ook door de luchtmacht en de tankeenheden werd deelgeno men. Volgens de militaire correspon dent van het blad Al Gumhurriya be schikt Egypte thans over een dicht net van SAM-2 en SAM-3 raketten. De luchtmacht zou opmerkelijke vor deringen hebben gemaakt bij het on derscheppen van vijandelijke vlieg tuigen. De soldaten hebben een zeer goed moreel en een grote mate van efficiency. Een mogelijke herhaling van de Israëlische verrassingsaanval op Egyptische vliegvelden, zoals bij het uitbreken van de juni-oorlog, is nu uitgesloten, aldus het blad. Onderbuik Uit militaire bron in Cairo wordt vernomen dat de Sowjet-Unie Egypte zopas weer grote hoeveelheden lucht doelraketten, waaronder de SAM-ra- ketten, heeft geleverd. De bedoeling hiervan is om ook 'de zachte onder buik' van het land d.w.z. Zuid- Egypte langs de Nijl tot aan Assoean afdoende te verdedigen, alsmede het Suez-front. Behalve de raketten, zouden ook afweergeschut en ultra moderne, elektronische wapens zijn afgeleverd. President Anwar Sadat heeft zijn zesde bespreking met commandanten aan het Suezfront afgesloten om met hen alle voorbereidingen voor een hernieuwing van de vijandelijkheden door te nemen, zo bericht het blad Al Ahram. De president heeft bovendien aan alle 24 goeverneurs van het land speciale bevoegdheden gegeven, vol gens de wet op de uitzonderingstoe stand. Daardoor krijgen de goeverneurs bijv. het recht om in strijd met de grondwet personen zonder vorm van proces in hechtenis te houden. De bevoegdheden treden automatisch in werking, zodra de vijandelijkheden met Israël hervat worden, zo is be kend gemaakt. Vorige week al gaf Sadat de goeverneurs bevoegdheden om binnen hun provincie als een soort autonome president op te tre den, maar wel binnen het raam van de grondwet. Al deze alarmerende berichten uit Egypte worden in Israël slechts ge zien als een diplomatieke manoeuvre om het buitenland angst aan te jagen, dat er opnieuw een grote oorlog voor de deur staat en om daardoor een grotere Amerikaanse pressie op Israël uit te lokken. WASHINGTON (Rtr) Ameri kaanse regeringsfunctionarissen heb ben donderdagavond verklaard dat er geen hoop op bestaat het project van het supersonische passagiersvliegtuig, de SST, in leven te houden met fi nanciering van particuliere zijde nu de volksvertegenwoordiging er de be nodigde gelden aan heeft onthouden. Barney Vierling, onderdirecteur van het regeringsbureau voor het SST-progamma, zei dat de deur nu is gesloten voor het aantrekken van particuliere gelden en dat het bureau niet met banken in onderhandeling is. Het besluit van Boeing niet met het project door te gaan heeft repercus sies voor de werkgelegenheid. Vol gens schattingen zullen uiteindelijk in totaal 13.00 arbeidsplaatsen verlo ren gaan. weer max. min. neer temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam zwaar bew. 9 3 5 Brussel geheel bew. 10 3 2 Frankfort zwaar bew. 5 3 0.8 Genève zwaar bew. 12 2 4 Innsbruck regen 14 4 5 Kopenhagen zwaar bew. 7 3 6 Locarno onbewolkt 13 2 0 Londen licht bew. 11 3 0.1 Luxemburg regen 8 2 2 Madrid onbewolkt 17 0 0 Majorca onbewolkt 17 1 0 München regen 11 2 1 Nice zwaar bew. 14 6 0 Parijs regen 13 4 3 Rome zwaar bew. 17 9 0 Wenen regen 13 5 4 ZUrich zwaar bew. 13 2 T ;,Ik geloof niet, dit ik gemakkelijk d zal gaan". Deze opmerkelijke ipraak werd eens opgetekend uit i mond van wijlen president Bar- tntos van Bolivia, die dit woeste idesland van 1964 tot 1969 be- jerstc en zeker acht keer een wrdaanslag overleefde. Toch kreeg i eerder ongelijk, dan hij waar- hijnlijk vermoed en zekor gehoopt |1 hebben. Op 27 april 1969 sloeg de helikop- van de tumultueuze president- luchtmachtgeneraal tijdens een ver kiezingstournee te pletter cn was hij echt doocL Volgens de officiële rap porten raakte zijn vliegtuig in de oerwouden bij Cochabamba een hoogspanningkabel, maar Indianen uit de omgeving kwamen met ver halen over geweervuur en een Ame rikaanse priester toonde een foto, waarop een vrijwel onbeschadigde hoogspanningskabel te zien was. Ko- gelwonden in Barrientos' lichaam werden officieel toegeschreven aan een ontplofte patroonband. Reeds in die droeve dagen werd in de Boliviaanse hoofdstad La Paz ge fluisterd» dat generaal Ovando, de ambitieuze militaire machthebber achter Barrientos, meer van het on geluk afwist. Maar september 1969 greep de ongeduldige Ovando gewa penderhand de macht cn verstomden de geruchten, om vorig jaar augus tus weer te herleven. De aanleiding was weinig opwekkend. Ovando's zoon verongelukte met een gevechts vliegtuig in de omgeving van het Ti- ticaca-meer. Voor veel Bolivianen was de zaak daarmee duidelijk. Ovando was getroffen door „El cas- tigo de Dios" „De straf van God" had hem getroffen en hij had Barrientos dus toch aan zijn eind geholpen. Deze maand werden aan dit mas sale bijgeloof enkele meer exact lijkende gegevens toegevoegd door het dagblad Hoy, dat omstandig uit de doeken deed hoe Ovando destijds een legerkapitein had bevolen op de helikopter te schieten. Deze week werd Ovando vorig jaar oktober afgezet als president en thans am bassadeur in Madrid naar la Paz ontboden om zich te verantwoorden. Ovando is tot dusver in Madrid ge bleven. Een maagzweer belet hem het reizen. techniek Byron De Griekse kolonels doen al gerui me tijd pogingen om de geschiedenis van het land aan te passen aan de ontwikkelingen van april 1967, toen de junta de macht overnam. Ook de Engelse dichter Lord Byron is in dit volgens vele Grieken onnobele streven een rol toebedeeld. Lord By ron vocht ongeveer 150 jaar geleden als bewogen dichter aan de zijde van Griekse verzetsstrijders tegen de Turkse overheersing en hielp daarbij mee met de bevrijding van Griekenland. John Sorokos, Grieks ambassadeur in Engeland meende deze Britse bij drage vorige week te moeten bekro nen met een grote krans bij het mo nument van Lord Byron in Londen. Byron bleek er weinig op gesteld te zijn. Plotseling sprong een in het zwart geklede jongeman naar voren, wipte op de treden van het monu ment. wees met de vinger naar het publiek en schreeuwde: „Ik ben By ron en kom hier om in Gods naam te verklaren dat deze krans mij geen eer aandoet". „Byron" vervolgde zijn tirade met een fel protest tegen de huidige Griekse dictatuur. Zonder inschakeling van de mo dernste technische vondsten zou de politie heel wat misdrijven in het vergeetboek van vrouwe Justitia moeten schrijven. Dat beseft ook de politie van de Amerikaanse stad Montgomery City, die onlangs de hand wist te leggen op een vernuftig aanrander. Het was de 52-jarige arts John L. Avery. Een 20-jarige patiënte van Avery was enige tijd geleden door deze arts behandeld. Tijdens een visite, die Avery aflegde bij het meisje, diende hij haar twee injecties toe. Het meisje raakte daarop enige tijd buiten bewustzijn. Nadat ze weer bij kennis was ge komen piekerde zij zich suf waarom de arts haar d>e injecties had gege ven en waarvoor het nodig was dat ze bewusteloos raakte. De patiënte besloot eens poolshoogte te nemen in het plaatselijke ziekenhuis. Maar ook daar kon men de toegepaste be handelwijze niet begrijpen. Wel re zen enkele vermoedens. Besloten werd om de arts eens van dichtbij te bekijken tijdens zijn geneeskundige praktijk. Het meisje nodigde de dokter opnieuw uit voor een bezoek weer kwam de injec tiespuit tevoorschijn en weer raakte het meisje bewusteloos. De arts werd gegrepen toen hij opnieuw tot aanranding' wilde overgaan. Op het tafeltje naast het bed van het meisje was een verborgen tv-camera neergezet en politiemannen keken in een nabijgelegen kamertje toe wat Avery allemaal uitvoerde. maxi-gevaar Er ia een tijd geweest, dat de vroede vaderen van Praag het dra gen van maxi-kleding verboden, omdat de draagsters ervan gevaar liepen tuberculose te krijgen. In een decreet werd gezegd: „Iedereen weet, dat stof tbc kan veroorzaken. Met het oog op dit ge vaar heeft de gemeenteraad van Praag besloten, het dragen van kle ding, die de grond raakt, te verbie den. Het verbod gold al voor tuinen en parken. Voortaan Is het voor de gehele stad Praag van kracht. Over treding wordt zwaar gestraft: met een boete of arrestatie". Het decreet werd teruggevonden als een waarschuwing aan toeristen in het jaarboek van de Zwitserse toeristenclub uit 1909. klaarde de secretaris van het „Ge nootschap tegen de slavernij", kolo nel Patrick Montgomery, tegenover de VN-commissie voor de rechten van de mens in Genève. De kolonel veroordeelde scherp de „samenzwe ring van het stilzwijgen" over deze kwestie. centjes stilte „Van de vier miljoen bewoners van Zuid-Soedan is één miljoen ver dwenen. Duizenden zijn vermoord. Anderen van honger omgekomen. Weer anderen zwerven door de rim boe, waar zij met pantserwagens en vliegtuigen worden achtervolgd door een regering en een volk, waarmee zij niets gemeen hebben". Dit ver Het staatshoofd van Spanje hoeft niet' op een paar peseta's te kijken. Samen met zijn vrouw verdiende hij vorig jaar zo'n slordige 2.161.009 pe seta's, hetgeen altijd nog ongeveer 111.135 gulden Is. Het belastbare in komen van het echtpaar Franco was iets meer dan twee miljoen peseta's, of 103.899 gulden. Dit blijkt uit de aangifte van het Spaanse staats hoofd. De naam van géneraal Franco komt voor op de lijst van de 380.000 Spanjaarden, die vorig jaar meer dan 300.000 peseta's verdienden» De generaal stond wat inkomen betreft pas op d'e 38ste plaats. De lijst van belastingsbetalers werd gepubliceerd door het ministerie van financiën. ondervoeding Veel Amerikanen eten net zo slecht als de mensen in „probleem"- gebieden in Afrika, Azië en Latijns- Amerika. Dit heeft de Amerikaanse senator Hollings verklaard, die aan deze wetenschap kwam uit een rege- ringsonderzoek, dat volgens hem is achtergehouden. In ieder geval eten de Amerikanen niet wat ze eten moeten. Velen krij gen dagelijks minder dan de helft van de benodigde vitaminen en ijzer naar binnen. Vooral onder de kinde ren van Mexicaanse afkomst, die in de staat Texas leven, openbaren zich vertragingen in het groeiproces, als gevolg van verkeerde voeding. Senator Hollings had zjjn gege vens gekregen van dr. Schaefer, die het onderzoek had geleid, maar ont slagen werd doordat hij de regerlng- Nixon in verlegenheid had gebracht toen hij een deel van de conclusies bekend maakte. Dat is meer dan een jaar geleden. Kennelijk is het hele rapport vergeten, omdat dit „lees voer" niet in de smaak viel bij de regering. heroïne Een auto. die door agenten van dé Amerikaanse dienst voor bestrijding van verdovende middelen was ge volgd van de grens met Mexico af, kon in dc straten van Los Angelos opeens niet meer verder. De oorzaak van de panne: heroïne was uit rub ber ballonnen gelekt, die in de ben zinetank waren gestopt. „Het is dc eerste keer. dat een auto „gestorven is aan overmatig druggebruik", schreef een politieman in zijn rapport over het inbeslagne- men_ van 822 gram onversneden heroïne, waarvan de waarde werd geschat op 600.000 dollar. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Het martelen van politieke gevangenen is in veel landen helaas geen ongewone pk. Brazilië maakt op deze droeve regel in zoverre een uitzondering, dat de folterpraktijken (genoeg nergens zo massaal, georganiseerd en geraffineerd worden bedreven als daar. Zelfs ^ge kinderen van politieke gevangenen worden in dit door ultra-rechtse militairen beheerste niet ontzien. Hierover bracht de Braziliaanse ad vocate, Annina Alcantara de Car- valho gisteren verslag uit tijdens een persconferentie in het Haagse Nieuws poort. Zij ontvluchtte Brazilië in fe bruari met achterlating van haar man en twee jonge kinderen om in Europa „het Braziliaanse verraad van de rechtvaardigheid" aan de kaak te stellen. in onze rechtbankverslaggever EN HAAG Zeven jaar ge- ]genisstraf luidde de eis van officier van justitie bij de igse rechtbank tegen de 34- ge in Bandoeng geboren Hen- t Johan H„ thans wonende te ïelle a. d. IJssel, aan wie werd weten het dodelijk schot op tdagent Johannes Molenaar lebben gelost tijdens de be ing van de ambtswoning van ambassadeur van de repu- Indonesia in Wassenaar in 'roege ochtend van 31 augus- 1970. ït vonnis van de rechtbank luidde jaar gevangenisstraf met aftrek het voorarrest. Zowel H. als de ier van justitie kwamen van dat lis in hoger beroep en vandaag t het Haagse gerechtshof zich op- w met het trieste gebeuren bezig luden. grote vraag is nog steeds of het t dat H. bekende in de richting de politieman te hebben gelost, inderdaad heeft getroffen dan dat een van de kogels door ande- szetters afgevuurd het fatale ge had. rklaring van getuigen en des kundigen zijn daaromtrent niet ge heel eenparig. De gebeurtenissen zijn bekend, de bezetting van de ambtswoning ge schiedde om een gesprek tussen de op bezoek zijnde Soeharto en ir. J. A. Manusama die „als president van de RMS" door zijn volgelingenwordt aangeduid, af te dwingen. In verband met die bezetting heb ben totaal 37 Ambonnezen zich voor de Haagse rechtbank te verantwoor den gehad: gevangenisstraffen varië rend van 2,5 jaar tot een jaar werden opgelegd. De rechtbank veroordeelde H. we gens doodslag en evenals de meeste overige verdachten wegens medeple- gen vaa openlijke geweldpleging en opzettelijk iemand wederrechtelijk van vrijheid beroven meermalen ge pleegd tot drie jaar gevangenisstraf. De raadslieden hadden betoogd, dat niet wettig en overtuigend is bewezen dat verdachte de doodslag heeft be gaan, omdat toen hij zijn pistool iu de richting van Molenaar schoot, hij niet de bedoeling had hem van het leven te beroven. De rechtbank was echter van oor deel dat bij schieten als verdachte deed, nl. op een afstand van 15-16 meter en met de bedoeling zoals verdachte verklaarde de politie man te raken teneinde hem" uit te schakelen", dat daarin het opzet tot levensberoving ligt opgesloten en het mitsdien niet terzake doet, of ver dachte de dood van Moolenaar wel licht niet bewust heeft gewenst. De wettelijke termijn tussen arres tatie en berechting is in Brazilië ze ventig dagen. Maar mevrouw) de Car- valho had tot voor kort cliënten, die twee jaar geleden zijn opgepakt. Wanneer zij zullen voorkomen is nog niet bekend. Een belangrijke verkla ring voor het martelen ziet de ge vluchte juriste in het feit, dat be klaagden pas voor de militaire rech ters kunnen verschijnen als ze een bekentenis hebben afgelegd. Zijn de politieke gevangenen op deze wijze klaargestoomd voor de rechtbank, dan blijft de behandeling, die zij krijgen even willekeurig en rechte loos. Zo beschuldigde mevrouw de Carvalho een rechter uit Sao Paulo er van het geheugen van getuigen charge op te frissen met een verblijf in de gevangenis. Anderzijds werden ontlastende getuigen bij voortduring bedreigd, geïntimideerd en soms ge arresteerd. Over het witboek inzake martelin gen. dat de Braziliaanse minister van justitie. Buzaid, vorig jaar oktober beloofde te zullen publiceren, zei de advocate: „Men is nog niet eens aan het witboek begonnen en het zal ook nooit worden gepubliceerd. Want het zou moeten ingaan op zeker vijfdui zend gevallen van arrestatie en mar teling van personen, wier politieke opvattingen niet stroken met die van het regime.... Het is niet waar, dat de regering de martelingen niet wenst of er niets van weet. Niets gebeurt bui ten voorkennis van de regering, de politie en de militaire autoriteiten". SANTIAGO Ex-president Eduardo Frei van Chili zal op 10 april uit Santiago vertrekken voor 'n bezoek aan Europa, onder meer aan Nederland. De president gaat ook naar West-Duitsland, Italië en België. Zij vertelde hoe in het martelam bacht gespecialiseerde organisaties als de DOPS en de Operagéo Bandeiran- tes er zelfs niet voor terugdeinzen om sexueel misbruikte vrouwen en murw gepijnigde mannen op het hoogtepunt van hun ellende met hun kinderen te confronteren om zo een „psychologi sche doorbraak" te forceren. In een aantal gevallen, waarin deze methode faalde, werden zelfs kleine kinderen voor de ogen van hun ouders gemarteld. Mevrouw de Car valho noemde het al eerder gesigna leerde geval van de 23-jarige me vrouw Hilda da Silva, die moest toe zien hoe haar drie maanden oude ba by met elektrische stroom werd ge folterd. In een ander geval, dat zij van nabij meemaakte, werd een tien jarig dochtertje van een gevangene afgeranseld door een legerkapitein. De Braziliaanse juriste vertelde, dat er in haar woonplaats Sao Paulo enkele duizenden erkende advocaten zijn, maar dat er op dit ogenblik nog maar zes zich met politieke gevange nen durven bezig te houden. „Dit is te wijten aan de gevaren en risico's, die hiermee gepaard gaan", aldus me vrouw de Carvalho. „De advocaat wordt in de ogen van de autoriteiten dikwijls vereenzelvigd met de ver dachte en is vaak onderhevig aan di recte en indirecte bedreigingen door de politie en de militaire organen. Verder blijft het zeer moeilijk met de cliënt in contact te komen, is een ge sprek onder vier ogen onmogelijk, worden telefoonlijnen afgetapt, brie ven geopend en het gaan en staan van de advocaat gevolgd". Mevrouw de Carvalho werd zelf twee keer ge arresteerd, bedreigd met marteling, maar uiteindelijk weer vrijgelaten. Dat alles, omdat zij politieke gevan genen verdedigde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9