y 3 Ontwikkeling Concorde en SST heilloos avontuur h Historisch document Franklin Schaffner Alphilia geopend Oud orgel in nieuwe kerk Miljardenproject met politiek verweven ALPHEN Gistermorgen heeft burgemeester Gallas de grote regionale postzegeltentoonstelling geopend die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeling Alphen van de Nederlandse Vereniging van Postzegelverza melaars in de benedenzaal van Avifauna wordt gehouden. De heer M. de Meyer, bondscommissaris, bracht de gelukwensen over van het hoofdbestuur. De voorzitter van de vereniging de heer P. G. Pannevis, gaf een historisch overzicht. Het postzegclverzamelen is beslist geen plaatjesplakken, aldus de heer Pannevis, die wees op de vele manieren waarop men zich kan speciali seren. Burgemeester Gallas: „Feitelyk is dit een byeenkomst van aandeelhouders; immers de waarde van het tentoongestelde materiaal is byzonder groot, en dat is allemaal toch uw bezit". De tentoonstelling is vanavond en morgen nog geopend. De jury is vol lof over de indeling van de tentoonstelling en de ver scheidenheid der inzendingen. Het tentoongestelde voldoet aan de eisen, die men aan een regionale tentoon stelling kan stellen. Het is opgeval len, dat de thematische collecties een belangrijk gedeelte van de in zendingen vormen. Over het alge meen zijn de inzenders goed op de hoogte van de op tentoonstellingen niet toegestane postwaarden. Aan de echtheid van enkele postwaarden is twijfel gerezen. Ten slotte: dat de op:telling in klemstroken de algeme ne indruk niet ten goede komt, daar het vrijwel onmogelijk is de postze gels daarin goed te centreren. VRIJDAG 26 MAART 1971 Markt* en visserijberichten Visserij IJMUIDEN Aan de donderdagmarkt werd aangevoerd: 110 kisten gul. 115 k. schol. 12 k. diversen en 5700 kg tong. IJMUIDEN Besommingen donderdag 25 maart in guldens: KW 32—15.700, KW 49—16.800. KW 80—18.600 SCH 65—6050, TX 3610.700, VD 46—940, VD 73 en 128— 1140. IJMUIDEN, 25 maart Prijzen per 1 kg in guldens: tarbot I 10.57, gr tong 5.88—5.50, grm 7.83—7.43, kim 9.60—8.92, tong I 10.99—10.40, II 11.00—10.58; per 50 kg: tarbot II. Ill en IV 336—236, griet 237—165, gul I 105—70, II 86—75, III 62—56. wijting gcstrpt 81, schar 76, bot 5.50, gr schol 56— 50. grm 60—52, schol II 81—60, III 81—61; per 10 stuks: gr kabeljauw 120, middel 90—84. Markten KATWIJK AAN DEN RIJN. 25 maart Groenteveiling: waspeen A extra 900— 930, AI 770—860. AU 260—820, B extra 1160—1170, BI 920—1150, Cl 410—470, CII 90—360, knolselderij 12—28, radijs 27—51, spruiten 147. Aanvoer waspeen 324.000 kg. LEIDEN. 26 maart Veemarkt. Aan voer: 35 stieren. 85 melkkoeien, 274 vette koeien. 80 varekoeien, 15 pinken, 5 gras kalveren, 12 vette kalveren. 1 nuchter kali. 80 vette schapen. 165 fokschapen, 616 vette lammeren. 192 zuiglammeren. 41 varkens (zeugen). 131 schrammen. 508 biggen, 57 gelten, totaal 2297 stuks. Noteringen: stieren (fok) 950—1450, stie ren (slacht) 4.90—5.40, melkkoeien 1200— 1500—1650—1700. vette koeien 4.304.80— 5.40, varekoelen 675—1000—1650, pinken 600 —725—800. graskalveren geen notering, vette kalveren 4.15—4.60. vette schapen 95—125150, fokschapen met 1 lam 160— 190, idem met 2 lammeren 225—300. vette lammeren 150—180—220. zeugen (drachti ge) 325—375450, schrammen 95—105—115, biggen 62—68—74, geiten 15—100. Handel: stieren fok kalm, stieren slacht goed. melkkoeien goed, vette koeien goed. varekoeien matig, vette kalveren goed. pinken rustig, vette schapen stug. vette lammeren vlug. fokschapen matig, schra^nen. biggen en zeugen redelijk, geiten goed. LEIDEN. 26 maart Groenteveiling: Op de veiling werden vandaag de eerst# bospeen aangevoerd door firma Bolie- boom uit Leidschendam. Koper was de heer P Ravensbergen uit Rijnsburg voor f 0.95 per bos. De eerste peulen werden aangevoerd door de heer J J van der Berg uit Ter Aar. Koper was de heer S van der Kwaak uit Leiden voor f 14.90 per kg. Prijzen: appelen 45—56, andijvie I 92112, II 5989, peulen 1490, snijbo nen 430—650, stambonij 1030—1090, kroten 55, prei 48—65, rabarber 113—148, spinazie 28—55, spruiten A 135—141, B 125—137 champignons 300—325, tomaten A 1910— 2020, B 1980, C 1830—1870, CC 1680, uien middelgrof 9—13, witlof 109—143, kom kommers AA 90, A 80—88, B 71—78. C 60—64, D 49—53, E 41—42, sla A 23—30, bospeen 95, raapstelen 10—14, radijs 30— 37, selderij 10—13. AUTO FINANCIERING W. OUWEHAND'S en AUTOVERZEKERING ASS. KANTOOR PRINSES MARIJKELAAN 14. KATWIJK AAN ZEE Telefoon 16500 Lage auto-premies Hoge no-r*almkortingen. 20f> korting bij iedere nieuwe auto-aanmelding oplopend tot 40% TRIANON Zonder zich ook maar een moment schuldig te maken aan oorlogspropaganda is Franklin Sehaffner erin geslaagd het leven van generaal George C. Patton, die volgens velen de Tweede Wereld oorlog met een jaar had kunnen bekorten, op overtuigende wijze in beeld te brengen. Sehaffner, die tot nu toe alleen bekendheid verwierf met „De Apen- planeet", heeft van „Generaal Pat- ton" een waarheidsgetrouw, histo risch document gemaakt. Voor de hoofdrol heeft Sehaffner een „geknipte" figuur gevonden in de acteur George C. Scott. Scott weet het complexe leven van gene raal Patton, die verscheidene malen door zijn optreden zijn positie op het spel zette, voortreffelijk uit te beelden. Het intelligent geschreven scena rio en de overdonderende massa- scènes, vooral bij de invasie op Sicilië, maken van de ruim drie uur durende rolprent een film van klasse. Frankenstein leeft LIDO Frankenstein, eens het summum van de griezelfilms, is af gezakt tot een mager geheel. De nieuwste serie, „Frankenstein leeft", is in ieder geval niet meer dan een verfilming van de meest onwerke lijke toestanden, waarin van grieze len geen sprake meer is. Regisseur Jimmy Sangster heeft er meer een aaneenschakeling van lugubere voorvallen van gemaakt. Repr jrise REX Easy rider. Met Denis Hopper en Peter Fonda in de hoofd rollen geeft deze film een wrang en beklemmend beeld van de onver draagzaamheid, vooral in de Ver enigde Staten. De fotografie is uitstekend en ook de achtergrondmuziek van onder an dere Steppen Wolf, Byrds en Bob Dylan draagt aan het succes van „Easy Rider" bij. Prolongaties STUDIO Percy. Tweede week. Voor wie dat kunnen waarderen, een geestige film met een mal gegeven. Engelse humor met een vleugje poë zie en liedjes van de Kinks leggen met het gegeven de basis voor een typisch Engelse film. LUXOR De gendarme op drift. Vierde week. Louis de Funès, de on betwiste meester in de mimiek, zorgt met vijf collega-gendarmes voor opschudding in Saint Tropez. CAMERA Meisjesinternaa(k)t. Tiende week De als meisje verklede Andreas zorgt voor komische com plicaties in een Zwitsers internaat. IAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA. IWE LEIDSE COURANT lAKk HAZERSWOUDE Het door de Zaandamse firma D. A. Flentrop uit de oude naar de nieuwe gerefor meerde kerk overgebrachte en geheel gereviseerde orgel zal maandagavond 29 maart opnieuw in gebruik worden genomen. De Maassluisse organist Feike Asma geeft dan een concert. Het Hazerswoudse orgel werd in 1811 gebouwd door J. F. Künckel te Rotterdam voor de Waalse kerk in Den Haag. Hier stond het tot 1881, toen de Utrechtse bouwer J. F. Witte het in Hazerswoude plaatste en daarbij drie registers wijzigde. In mtil bracht de firma Flentrop het instrument in de oorspronkelijke staat terug. Bij de laatste revisie bleek het or gel, afgezien van de gewone, door temperatuurswisselingen en andere, niet te voorkomen oorzaken, ontstane gebreken, nog in goede staat te ver keren, zodat er geen ingrijpende re paraties nodig waren. De bekende Utrechtse musicoloog-orgeldeskun- dige dr. M. A. Vente is bij de werk zaamheden als adviseur opgetreden. DISPOSITIE De dispositie van het, nu weer in oude glorie herstelde orgel is als votgt: Hoofdwerk (manuaal II). Bourdon 16'; Prestant 8'; yuimadeen 8'; Hol- pijp 8'; Octaaf 4'; Gemshoorn 4'; Fuut 4'; QuiniSuper Octaaf 2'; Cornet 5 - sterk; Sexquialter 2 - sterk; Mixtuur 3 - 5 sterk; Trompet 8'; Vox Humana 8';. Rugwerk (Manuaal I). Holpijp 8' (geheel hout); Flüte traversicre (comb, met Holpijp 8', uit 1961); Prestant 4'; Roerfluit 4'; Nasard 3 (1961); Octaaf 2'; Flageolet 1'; Dul- ciaan 8'; '1 remolant. Pedaal: heeft geen eigen stemmen, maar maakt gebruik van het hoofd werk: Bourdon 16' (trekkoppeling Hoofdwerk-Rugwerk): Prestant 8' (drukkoppeling Rugwerk-Hoofd werk); Octaaf 4'. Vermelding verdient nog, dat de heer G. W. Jochem het orgel ruim 40 jaar heeft bespeeld. RUDIE VAN MUURS Elk bedrijf produkten te ma- die aan de straatstenen niet slijten zijn, omdat niemand ze heeft, te duur zijn en nog voor de gezondheid ook, zelfmoord. Niettemin in Engeland, Frankrijk, en Amerika al jarenlang slecht koopmansbeleid ge en het produkt het su- passagiersvliegtuig de industrieën die er mee be- zijn, bestaan nog steeds. De lijkt inmiddels geen meer te maken, maar het te vroeg om te juichen. De Russische TU-144 xe d Amerika lijkt het succes of het ico van de Boeing-SST te worden banliaald door wie van de partijen de laadbtste koppigheid kan opbrengen. l opsommen van de ellende alleen smm het supersonische verkeersvlieg- iraclj met zich mee zal brengen, is n garantie voor het afwijzen van vliegtuig. De nadelen zijn toch arlijk niet gering. l'iet alleen zal immers het bankroet Vden getekend van een groot aan- luchtvaartmaat9chappijen, er in veel grotere dingen op het spel, is er reden om aan te nemen dat het in de lucht komen van het K^rsonische verkeersvliegtuig Hwdt afgerekend met onze nachtrust W dat de schaarse stiltegebieden die wereld nog kent, verloren zullen fe door het „buldertapijt". Als we ogen en meteorologen geloven, de komst van de Boeing-SST en IY - Concorde zelfs het voortbestaan het leven op aarde in gevaar n> 4 pen brengen Deining ron<*og voordat de gevolgen van de die het sneller-dan-het-ge- 1 vliegende toestel voor zich uit- jvt, uitvoerig zijn beproefd, is om 8 reden al een enorme deining jtaan. Aanvankelijk begonnen r enkele akoestici, onder aanvoe- I van de Zweed Bo Lundberg, die Hchrille bewoordingen de gevolgen „de knal" schetsten. overvliegend supersonisch ver- gel-[svliegtuig zal over een breedte tot 160 km. een knal te horen ■endsn die de aarde bedekt'met wat i enbemd wordt een „buldertapijt". iroeven is gebleken dat de inten- van de knal varieert vanirri- en het wekken uit de slaap, tot breken van ramen en instorten iet al te stevige .gebouto/en. deze alarmerende gegevens het vijf jaar geleden Het geluid "r. Bo Lundberg en de zijnen toen nog nauwelijks gehoord, latste twee jaar zijn andere mi- leskundigen die de vervuiling de stratosfeer duchten, de ge- estrijders bijgevallen De su- dsche verkeersvliegtuigen zul- lers, om zo'n gering mogelijke eerstand behoeven te trotseren, mogelijk moeten vliegen, grote hoogte werken de motoren idien het meest economisch. Ze n in de stratosfeer terecht, waar K i luchtcirculatie van betekenis B ts heeft. Daardoor blijven de af- fessen van de motoren hangen. B water uit de afvalgassen zal, ver- H B als een mist van ijskristalletjes nevelgordijn in de stratosfeer (eggen Slechts heel langzaam zal -—nevel naar de aardbodem zakken, r dat gaat veel langzamer als er N wordt bijgemaakt, lant, als de luchtvaartindustrie 4 zin krijgt, zouden er in 1990 zo'n feupersonische verkeersvliegtuigen het luchtruim moeten razen. die allemaal via vastgelegde regen gaan, zullen dus die af- isen zich snel op bepaalde len ophopen. Die mistvorming inslotte een licht uitzevende laag ten. Zo'n laag neemt dan aldus tundigen bij voorkeur die 'equenties weg die de groene itie nodig heeft om zuurstofpro- frend te kunnen zijn. Ozon Amerikaanse bioloog meent dien dat door de uitlaatgassen de SST's. de afbraak van het (urlyke ozon in de stratosfeer ver- zal worden. Hierdoor zal de ul- dette straling van de zon ge- lelijker doordringen tot de aarde. t die plaatsen waar „gaten" in tratosfeer vallen dus op de druk bevlogen luchtwegen zal de aarde wellicht geheel levenloos wor den door de inwerking van die stra len. Tenslotte zagen ook de politici de supersonische machine „hangen". In Frankrijk heeft inmiddels de conser vatieve ex-premier Antoine Pinay stelling genomen tegen de Concorde, De radikaal Jean Jacques Servan- Schreiber betitelt de Concorde als een „industrieel Vietnam". Enkele gaullis tische politici zijn eveneens tegen. In Amerika keerde kanshebber voor het presidentschap, senator Ed ward Muskie zich tegen de Boeing- SST, nadat de democratische senator van Wisconsin en milieudeskundige William Promire jarenlang een een zaam gevecht had gevochten. De zwaarste kritiek wat betreft het Concorde-projekt, kwam evenwel van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC, die als grootste potentiële klant van het toestel berichtte dat de Concorde slechts met grote financiële verliezen kan gaan vliegen. Naar al gemeen verwacht wordt zal de vol gende uitspraak van BOAC zijn dat zij de Concorde niet zal aanschaffen Die beslissing zal tenslotte weer lei den tot het terugtrekken van Enge land uit de nog broederlijk Brits- Franse Concorde produktie Want de Wilson-regering stelde reeds vast dat het Engelse kabinet verdere mede werking zal weigeren, zodra de lucht vaartmaatschappijen de Concordes niet willen kopen. Overigens zal begin volgende week Engeland die definitieve stap nog niet doen, zo wordt verwacht. Het is na melijk evident dat de betrekkingen tussen Engeland en Frankrijk ernstig vertroebeld zullen raken. Engeland heeft Frankrijk deze zomer juist no dig om de EEG binnen te komen. Verbod Intussen is vrijwel iedere lucht- vaartdeskundige het erover eens dat de ondergang van de Boeing-SST. de Brits-Franse Concorde met zich ln z'n val zal meeslepen. Burgemeester De Brits-Franse Concorde Lindsay van New York heeft al lange tijd geleden aangekondigd alle New Yorkse vliegvelden voor supersoni sche verkeersvliegtuigen te sluiten. Ook Los Angeles zou willen volgen. Zodra er geen Amerikaanse SST meer bestaat, is er ook voor de ande re Amerikaanse steden geen beletsel zo'n verbod in te voeren. Dat bete kent dan dat geheel Amerika taboe is voor Concordes, een restrictie die nog vergroot wordt door het onvermijde lijk te volgen verbod boven het Amerikaanse continent supersonisch te vliegen. Met deze toekomst voor ogen ver liest de Concorde elke bestaansmoge lijkheid. Tot voldoening van de rege ring in Washington, die op deze wijze vrijwel geruisloos een lastige concur rent kwijt zal raken. Tot opluchting van een groot aantal luchtvaart maatschappijen. die eerder onder druk van de concurrentie besloten optie te nemen op de Concorde, maar die met vreze en beven het opera tioneel gebruik van het toestel tege moet zien. Zodra Amerika zijn lucht ruim voor de SST's gaat sluiten, zul len ook andere landen dit besluit durven nemen. Slecht moment De discussie over de Amerikaanse SST en de Concorde, komt op een Twee jaar en tbr voor doodschieten van vrouw Van een verslaggever 'S-HERTOGENBOSCH De rechtbank heeft de 28-jarige arbeider M. T. uit Eindhoven, in overeenstem ming met de eis, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en tbr. Hij stond op elf maart terecht wegens het feit, dat hij op 23 december 1969 zijn vrouw A T.-N. heeft doodgeschoten. slecht moment. De luchtvaartmaat schappijen gaan in deze periode ge bukt onder grote schulden die ge maakt zijn voor het aanschaffen van de jumbo-vliegtuigen voor het massa- vervoer. Geen wonder dat van hen geen enkele steun voor het projekt te verwachten valt. De openlijke uitspraak van BOAC dat de Concorde een verliesgevend projekt is en van de president-direc teur van een van de grootste Ameri kaanse maatschappijen, TWA dat de Concorde economisch geen enkele toekomst heeft, zijn indicaties van de reserve die bij de maatschappijen heerst. Turkse studenten openden weer vuur ANKARA (UPI) Voorf de eerste maal sinds het Turkse leger de rege- ring-Oemirel tot aftreden dwong, is het in Istanboel weer tot schietpar tijen gekomen. Op de campus van de universiteit vielen gewapende linkse studenten de politie aan, nadat deze de vergunning had geweigerd om een politieke vergadering t.e houden. Door de kogelregen werd een straatverko per gedood. Een student en twee poli tiemannen liepen i verwondingen op. Volgens de politie hadder. sommige studenten geweren, terwijl anderen met explosieven de agenten tegemoet traden. Vanuit hun slaapzalen van het dak werd opeens het vuur op de poli tie geopend. In minder dan een kwartier haastten zich de rechtse stu denten op deze universiteit aan het gevecht deel te nemen. Zij openden vanaf een ander dak het vuur op de linksen. Al dit geweld speelde zich af na eer. korte bekendmaking van de Turkse kabinetsformateur, Erim, die heeft aangekondigd, dat hij zo goed als klaar is met de vorming van een nieuwe regering, waarin ..de hersens, de klassen en het leger" vertegen woordigd zijn. irrationele situatie heeft een achtergrond. In een technologisch proces ge- maatschappij, voltrekken talrijke zaken autonoom. door de militaire lucht- zich het supersonische ook in de civiele luchtvaart Jarenlang meenden de meeste dat aan deze technologische niet te ontkomen viel. je het over je moest laten komen, kwamen de critici die met ra- argumenten tegen deze opge- ontwikkelirigen rebelleerden. In belandde door deze situatie Boeing-SST in een kritieke fase. volgende week gaan de En- minister van luchtvaart en de minister van transport in praten over de voortzetting het Concorde-project. Voorspeld zich aan een verdere zal onttrekken, na alle dit land tegen het ze supersonische avontuur is ge- I. Maar een technologisch proces een taai leven Het nee van is nog geen nee voor mor- Koppiglieid De Amerikaanse SST

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 17