Albert Heijns reclamepolitiek is veranderd ,door nood gedwongen' Sadat: Niemand beïnvloedt ons i snel Ontruiming Khe Sanli is in volle gang Mogelijkheid leven op Mars onwaarschijnlijk Sowjet-joden: „Bemoeit zich niet met ons De Spar zou lege ruimtewillen opvullen Weer rust in Sierra Leone Egypte: onafhankelijk beleid Wijziging brengt concern ellende Grote kranten gaat 't slecht Vader van 215 kinderen overleden Geheimen van FBI duiken op in VS nderzoek naar W. Arntzhoeve et weer in Europa Nieuwe rechter Angela Davis Moedjiboer Rachman niet met Blioetto in interim-kabinet door deze kranti veel weten: I Cgeen "X lange stukken I u DONDERDAG 25 MAART 1971 Van een onzer verslaggeefsters gi ZAANDAM De verandering in de re- "Jclamepolitiek van Albert Heijn (meer reclame 'ia televisie, huis-aan-huis-bladen en regio- ,ale dagbladen en veel minder in de lande- ijke pers) scheelt de landelijke dagbladen zo'n "0.000 tot 150.000 gulden per jaar, afhankelijk fan. de advertentieprijzen in de dagbladen. J Inmiddels heeft de Spar verklaard een deel van advertentieruimte die Albert Heijn „leeg achter laat" te willen vullen. Maar hoewel de officiële Contracten nog niet getekend zijn, wordt toch niet jerwacht dat de Spar op dezelfde uitgebreide ma- ~ier als Albert Heijn deed (één a anderhalve pagina ker week) zal gaan adverteren, zodat er toch een Verliespost blijft bestaan. I Direct na het besluit van Albert Heijn de reclame i de grote landelijke dagbladen drastisch te gaan (perken, gingen verontruste stemmen op dat deze ijziging als een teken aan de wand gezien moest porden en als symptomatisch voor de „trek naar de tl ER". 1Viet waar „Ik heb de indruk, dat de zaak verkeerd is over gekomen", zegt de heer K. J. L. Alberdingk Thijm, »ofd van de publiciteitsafdeling van Albert Heijn. ken heeft gereageerd, alsof Albert Heijn deze wij ding in zijn reclamepolitiek heeft aangebracht mdat men niet langer in de landelijke pers zou (cloven en meer waarde zou hechten aan reclame televisie en streek- en huis-aan-huisbladen. bat is beslist niet waar. Ik zou zelfs willen zeggen, jiets is minder waar. Het besluit om minder te gaan adverteren is ge- omen uit praktische overwegingen, die hun oor aak vinden in bepaalde moeilijkheden, die wij in ns grote bedrijf hebben. Als wij die moeilijkheden addo.i kunnen oplossen, waardoor wij in de lande- jke pers hadden kunnen blijven adverteren op de ude voet, was ons dat eerlijk gezegd veel liever eweest. Want het adverteren in grote kranten gaat Ib.v. winkelbedrijf Albert lleijn (Albert Iteijn Super marts KV. i. o.) 1 3970 FREETOWN (Reuter) Premier Siaka Stevens schijnt nu weer de macht te hebben in de Westafrikaanse staat .Sierra Leone, na een dubbele moordaanslag op hem en twee would- be opvolgers. Hij verscheen, na uren van verwarring en mysterie over zijn verblijfplaats, plotseling voor de ra dio, om te vertellen dat hij gezond en wel was en dat de situatie nu weer normaal was. Steevens verklaarde dat er twee moordaanslagen op hem waren on dernomen. De eerste gebeurde in zijn residentie dinsdagmiddag, toen twee soldaten die hem poogden te vermoor den, neergeschoten werden door zijn lijfwacht. Enkele uren later viel een groep soldaten zijn kantoor aan, waar hij met enige leden van het kabinet zat te vergaderen. In de radio-uitzending verzekerde dr. Stevens het land dat de meerder heid van de strijdkrachten hem trouw waren en hij deed een beroep op ie dereen dooor te gaan met de normale werkzaamheden. irate» totaal kranten met abonnementen tijdschriften j -—-I f fe{ ZKJI r tfi exclusief Aller Hande ooh heel wat gemakkelijker dan in al die kleine -ais- aan-huisblaadjes. Het werken met dez^ bladen brengt veel meer ompslomp met zich mee, gewoon omdat deze klei- jnpre bladen niet zo goed zijn ingesteld op grotere eclamecampagnes. Produktie-technisch gezien kan t rustig zeggen, dat deze nieuwe reclamepolitiek hs een hoop ellende bezorgt". Oorzaak Wat was de oorzaak dat Albert Heijn zijn recla- epolitiek veranderde ten nadele van de landelijke irs? „Ons bedrijf bestaat uit zo'n kleine 400 vestigin- ;n in Nederland. Daar zijn grote moderne super arts onder, maar veel meer kleine, oude zelfbe- eningszaken, die een veel kleiner winkeloppervlak dan desupermarts. Wat was nu de moei- jkheid? Wij adverteerden wekelijks in de grote ndelijke dagbladen met één forse advertentie met □biedingen. De Nederlandse kranten hebben het moeilijk en het is daardoor begrijpelijk dat de krantendirecties met arguso gen het „gedrag" van hun ad verteerders (en vooral van de grote adverteerders) volgen. Hel is daarom begrijpelijk dat er onlangs nogal wat onrust ontstond toen de firma Albert Heijn meedeelde méér te gaan doen aan reclame via t.v., huis-aan-huis-bladen en re gionale dagbladen, en veel minder in de landelijke pers. Over dit onderwerp gaat ne venstaand verhaal en uit bo venstaande grafiek blijkt hoe Albert Heijn zijn budget be steedde en besteedt. Dat het veel Nederlandse kranten, en met name de lan delijke dagbladen, niet erg goed gaat, blijkt vooral de laatste tijd uit berichten over vrij omvangrijke ontslagen van personeel (Vrije Volk) en over nieuwe fusies tussen dag bladen. Deze week heeft de Nederlandse Vereniging van Journalisten in een memoran dum aan de regering en parle ment nog eens de nadruk ge legd op de noodzaak van on middellijke financiële steun. Dat het niet best gaat met het Nederlandse krantenbe- drijf is ook gebleken uit de beroering, die er geweest is om de verdeling van de zoge- naamde STER-pot (de hulp, die de kranten krijgen uit de inkomsten van de Stichting Ether Reclame, die de adver tenties voor radio en televisie verzorgt) en uit de suggesties, die gedaan zijn om de kranten van overheidswege te gaan steunen door het subsidiëren van grote technische bedrij ven, waar diverse kranten hun produkt zouden kunnen laten maken. Dat het de landelijke kran ten slecht gaat, wordt veroor zaakt door verschillende fac toren, maar algemeen wordt de invoering van de reclame op radio en t.v. toch wel als de grote „schuldige" aangewe zen. Bedrijven, die tot dan toe hun hele advertentiebudget besteedden aan reclame via de pers, gingen dit zelfde budget nu verdelen over pers, radio en televisie. De Nederlandse kranten be staan voor twee-derden van de advertentie-opbrengsten en het is dus duidelijk dat men in de krantenwereld de STER als een zeer geduchte concur rent ziet. Deze klap is wel enigszins opgevangen door de parlementaire beslissing de kranten voor een periode van uiterlijk zes jaar steun te ver lenen uit de STER-pot, maar hoe moet het daarna? NAIROBI Vijftig vrouwen, 215 kinderen en 1260 kleinkinderen heeft de 95-jarige Joseph Peter Sudi Na- maohanja nagelaten. Ongeveer 15.000 mensen woonden zijn begrafenis bij, die geleid werd door de r.k. aartsbis schop van Nairobi, Maurice Otunga, ook een kleinkind. Namachanja, die chef was van het district Bungoma in het westen van Kenia, heeft in totaal honderd vrouwen gehad, van wie hij de helft overleefde. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van justitie, John Mitchell, heeft een beroep ge daan op allen, die de laatste tijd af schriften van FBI-documenten toege zonden hebben gekregen, de inhoud daarvan niet openbaar te maken. De bewuste documenten zijn op 8 maart in het stadje Media, (Pennsylvania) gestolen uit het plaatselijke kantoor van de federale recherche. Ze hebben voornamelijk betrekking, op de activi teit van pacifistische organisaties en „zwarte activisten", maar bevatten volgens Mitchell ook inlichtingen over defensie-aangelegenheden. PARIJS, BEIROET (UPI, DPA, Reuter, AP) De Egyptische president Anwar Sadat heeft dinsdag in een vraaggesprek voor de Franse televisie met klem verzekerd, dat Egypte een on afhankelijk beleid voert en dat de Sowj et-Unie daarop geen enkele invloed heeft. President Nixon in hoogsteigen persoon zou dit eveneens hebben toe gegeven. President Nixgn heeft enige tijd ge leden verklaard dat de Sowjet-Unie invloed in Egypte heeft. Maar Sadat zei nu: „Het is jammer, dat hij dat gezegd heeft. Niemand uit het buiten land oefent invloed op ons uit. De heer Nixon weet dit en ik kan u meedelen dat hij mij geschreven heeft, dat hij dit weet. U mag mij citeren. Hij weet .ditWij nemen onze beslissingen zelf, en wel in Egypte". Over de vredesmogelijkheden zei Sadat: „De kern van het hele pro bleem gaat om twee zaken, de Isra- lische terugtrekking uit alle gebie den die het na de vijfde juni bezette en de nationale aspiraties van de Palestijnen, het vluchtelingenpro bleem. Zolang er geen overeenstem ming op deze twee punten is bereikt, zal het hele probleem helemaal niet opgelost worden". olieproducent Sadat kondigde aan dat Egypte binnenkort één van de belangrijkste olieproducenten in het Midden Oos ten zal worden, nu er in de Westelij ke Woestijn van Egypte nieuwe olie velden ontdekt zijn. Hij herhaalde zijn aanbod van februari, dat indien de Israëlische troepen zich uit de Sinai terugtrek ken als een eerste fase van hun tota le terugtrekking, Egypte het Suez- kanaal voor de vrije scheepvaart open zal stellen, na de benodigde reparaties daaraan te hebben uitge voerd. russische joden Onder verwijzing naar het inter view van de Israëlische premier Solda Meir met de Times, waarin zij verklaarde dat haar land om veilig- I\oordvietnamexen in offensief Die advertentie was in alle bladen en in alle len van Nederland gelijk. Dat betekende, dat het iliek in de plaatsen, waar slechts een zeer be- •kte Albert Heijn was, toch de grootscheepse (biedingen las, die gebaseerd waren op de super- Dat hield weer in, dat wij talloze klachten (gen van mensen, die zeiden, dat de artikelen in aanbiedingen niet in hun Albert Heijn te koop ■en. Heel logisch, want, zoals gezegd, veel Albert in-filialen zijn gewoon te klein om het gehele irtiment (waaronder bijvoorbeeld een slagers- leling, een gebakafdeling, een afdeling textiel te kunnen herbergen. Hierdoor kreeg je veel (urstelling en irritatie bij klanten. Vandaar dat we gezocht hebben naar een manier van adverteren, die zo dicht mogelijk aansluit bij de situatie ter plaatse. En dan kom je vanzelf bij de regionale pers en de huis-aan-huisbladen terecht. De landelijke dagbladen hebben v»or ons doel veel te weinig plaatselijke edities; waardoor we geen variatie in onze advertenties konden aanbrengen. Nu adverteren we in de plaatselijke bladen dié aanbiedingen, die precies te koop zijn in de plaatse lijke filialen. In de korte tijd, dat we deze nieuwe reclamepoli tiek volgen, hebben we al veel minder klachten gekregen. U ziet dus: Albert Heijn is door de nood gedwon gen van de landelijke pers overgestapt naar de regionale- en plaatselijke. Overigens is het niet zo, dat wij nu helemaal niet meer in de landelijke pers adverteren. Wij hebben met 18 grote landelijke en plaatselijke bladen nog een contract, maar inder daad op veel kleinere schaal. Kwaliteit Wij adverteren daar alleen als wij nieuwe artike len hebben, waarbij vooral de nadruk gelegd wordt op de kwaliteit van dit nieuwe artikel. Onze STER- reclame is op dezelfde leest geschoeid. Ook hier SAIGON (UPI, Reuter, AP) De brengen wij korte reclame-spots, die geen goedkope Zuidvietnamese terugtocht uit Laos is aanbiedingen propageren, maar die de nadruk leg gen op de kwaliteit van onze artikelen, aldus de heer Alberdingk Thijm. Vindt men het niet vervelend om zijn reclamepo litiek te wijzigen ten koste van de landelijke dag bladpers, die het toch al niet zo 'gemakkelijk heeft? „Persoonlijk vind ik dat wel een nare zaak, maar als bedrijf mag en kan dit geen overweging zijn. Wij zien de media als middelen, waarin we ruimte huren om ons tot onze klanten te wenden. Het is daarbij onze taak zo efficiënt mogelijk te werk te gaan. Als wij ons door andere dan deze zakelijke motieven zouden laten leiden bij het vaststellen van onze reclamepolitiek, zouden wij een soort fi lantropische instelling worden en dat kunnen we ons heus niet permitteren. Bovendien zou een dergelijke beslissing, genomen uit medelijden, wel eens kostenverhogend kunnen gaan werken op onze artikelen, waaronder de con sument zou lijden. En dat kan tooh beslist niet de bedoeling zijn van een bedrijf als het onze. Het is zakelijk gezien levensgevaarlijk om je als bedrijf te laten leiden door sympathieën of antipathieën, want dan werk je niet meer zo efficiënt mogelijk", aldus de heer Alberdingk Thijm. DEN HAAG Staatssecretaris ruisinga (volksgezondheid), heeft en commissie benoemd voor onder in verband met de problemen ie zich bij de Willem Arntzhoeve in •en Dolder hebben voorgedaan. In eze commissie zullen een aantal des- undigen worden benoemd. Voorzit- prof dr N. Speijer te Leiden. Dr. Kruisinga heeft verzocht hem spoedig mogelijk te willen rappor- yen over de gang van zaken bij de Fillem Arntzhoeve, die in de publici- it is gekomen, in verband met erfgevallen die te wijten zouden jn aan onachtzaamheid van hét per- •neel. Het VVD-Kamerlid mevrouw eder-Smit heeft hierover gisteren agen gesteld aan dr. Kruisinga. max. min. neer- temp. temp. slag gist. gist. erdam geh.bew. ussel regen 9ankfort zw bew. hève zw.bew. isbruck zw.bew. penhagen regen earno geh.bew. nden geh bew Xemburg geh.bew. onbew. chen h.bew motregen onbew. geh.bew onbew. zw bew. geh.bew. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Amerikaan se biologen zijn erin geslaagd aan te tonen dat op de planeet Mars dezelfde organische stoffen kunnen worden gevormd waar van men aanneemt dat zij op aarde aan het ontstaan van le ven zijn voorafgegaan. In een nabootsing van de atmosfeer er. bodem van Mars hebben dr. Nor man H. Horowitz en twee collega's in een NASA-laboratorium in Pasadena, Californië, het ontstaan waargenomen van formaldehyde, aceetaldehyde en glycolzuur. Een onmisbare rol hierbij speelde bestraling met ultraviolet licht. Dit licht met 'heel korte golflengten wordt op aarde door de atmosfeer sterk gedempt, maar op Mars is de atmosferische druk maar een hon derdste van wat wij hier gdwend zijn. De bevindingen van Horowitz heb ben grote belangstelling gewekt bij de NASA, die over vier jaar een in strumentenpakket op Mars hoopt neer te zetten waarmee onder andere het bestaan van leven kan worden aangetoond. Ongunstig Iets dergelijks is door de nu gerap porteerde ontwikkeling naar onze in druk nauwelijks waarschijnlijker ge worden, alleen maar minder onmoge lijk. Hoewel Horowitz spreekt van 'de gunstigste aanwijzing' voor een mo gelijke biologische evolutie op Mars die wij de afgelopen vijf jaar hebben gekregen', hoeft de vorming van de genoemde stoffen niets met leven te maken, te hebben. De omstandigheden ter plaatse zijn daarvoor nog steeds uiterst ongunstig te noemer- In de "tropische" zone van de rode planeet wordt midden op de dag een hoogste temperatuur van 25 graden bereikt, die elke nacht opnieuw tot min 120 graden keldert. Wel is een gunstige factor in de ontdekking van Schorn en medewerkers, vorig jaar gepubliceerd, dat de ijle Marsatmos feer zo vochtig is dat hier en daar kleine hoeveelheden vloeibaar water kunnen voorkomen. Zonder dat kun nen we ons geen levend organisme voorstellen. Maar de grootste moeilijkheid lijkt de intensieve ultraviolette straling, waarvan Horowitz juist gebruik maakte. Die heeft namelijk dc nei ging om de meer ingewikkelde stof fen die zelfs voor het eenvoudigste leven noodzakelijk zijn, subiet weer af te breken. TVieuw „groot doel" Als er toch iets leeft op Mars en dat weten we natuurlijk nooit totdat die instrumenten er staan zal het SAN FRANCISCO (AP) De zaak tegen Angela Davis zal nu be handeld worden door Alan A. Lind say, rechter bij het Hooggerechtshof van de staat Californië. Lindsay vervangt rechter John M. McMurray, die de behandeling van de zaak wegens „vooroordelen" heeft ge staakt. Lindsay zal de zaak behandelen cheffMagee1"mo€rte!f S™": Geen schadevergoeding woorden wegens moord, ontvoering en samenzwering. De zaak is een gevolg van een schietpartij in een rechtbank op 7 augustus 1970, waar bij vier personen om het leven kwamen. gisteren geëindigd. Ongeveer 1000 mariniers zijn achtergebleven op heuveltop Hong Ha op enkele kilome ters v.an de grens ter hoogte van de basis Khe Sanh. Zij moeten helpen bij de verdediging van deze basis. Van Hong Ha uit bestookten de Noord- vietnamezen de Amerikaanse bezet ting van Khe Sanh in 1968 tijdens een belegering, die 77 dagen duurde. Een - woordvoerder van het Zuid- vietnamese leger beweerde, dat de Noordvietnamese troepenmacht, die de regeringseenheden tot -aan de DACCA (Reuter, AP) De pogin gen om in Pakistan een voorlopige nationale burgerregering te vormen zijn zo goed als mislukt. Het belang rijkste obstakel is de weigering van de Oostpakistaanse leider, -sjeik Moedjiboer Rachman, een coalitie te vormen met de Volkspartij van zijn Westpakistaanse rivaal Zoelfikar All Bhoetto. De Awami-Liga van Moedjiboer Rachman heeft in de Pakistaanse Na tionale vergadering de absolute meer derheid. De Volkspartij van Bhoetto heeft er slechts 85. Het interim-kabi net dat wel de steun van Bhoetto heeft, zou op den duur het burgerlijk bestuur over de vier Westpakistaanse provincies aan de Volkspartij moeten overdragen. grens op de hielen zat, op verschil lende plaatsen in de buurt van Khe Sanh de grens is overgetrokken. Zij proberen Route 9 af te snijden om een deel van de Amerikaanse -en Zuidvietnamese strijdkrachten te iso leren. Intussen Is een begin gemaakt met de ontruiming van Khe Sanh als Amerikaanse ondersteuningsbasis. De eerste helikopter-eenheden zijn al vertrokken naar Amerikaanse bases aan de oostzijde van Zuid-Vietnam. Verwacht wordt, dat de gehele ont ruiming ongeveer drie weken zal du ren. De ondersteuning van de Laotiaan- se campagne is de Amerikaanse strijdkrachten officieel op een verlies van 89 helikopters komen te staan, terwijl 51 Amerikaanse bemannings leden werden gedood, 78 gewond en 28 worden vermist. Volgens een officiële opgave heb ben de Zuidvietnamezen bi de 45 da gen van de Laos-campagne 1146 man verloren, 245 man worden vermist en 4.235 gewonden, hetgeen in totaal 25 percent is van de - strijdmacht, die Laos was binnengevallen In Washington ls bekendgemaakt, dat opnieuw 2.940 Amerikanen Viet nam zullen verlaten. Op 1 mei moet de Amerikaanse strijdmacht terugge bracht zijn van 312.900 nu tot 284.000. heidsredenen onder geen voorwaarde naar de bestandslijnen van 5 juni 1967 zal terugkeren- zei Sadat: „De im passe is compleet. De zionisten wil len gebeidsuitbreiding. Ze willen drie miljoen Russisphe Joden toelaten. Waar moeten ze die laten?" Hij vond dat niet Israël, maar de Arabische landen „veilige grenzen" verdienen. vredeskaart De Israëlische premier Golda Meir heeft nog geen „vredeskaart" aan de Amerikanen overhandigd, zo is uit zeer goed ingelichte bron in Jeruza lem vernomen. Waarschijnlijk zal mi nister Abba Eban dat doen, als hij binnenkort via de VS op reis naar Zuid-Amerika gaat. Het is volgens deze bronnen zeker, dat Sjarm el- Sjeikh door Israël opgeëist zal wor den, alsmede de toegangsweg langs de kust, die Israël naar dit punt heeft aangelegd. Moskou wil weer wapens aan Djakarta leveren DJAKARTA (Reuter) De Sow- jetunie heeft zich bereid verklaard onderdelen voor vliegtuigen en sche pen aan Indonesië op gemakkelijke betalingsvoorwaarden te leveren. Dit is door de Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik mee gedeeld. De Sowjetunie staakte de levering na de mislukte staatsgreep van 1965 en wilde later nog slechts tegen con tante betaling leveren. De meeste van Indonesiës militaire vliegtuigen en schepen zijn onder het bewind van president Soekamo van de Sowjet- Unie gekocht voor de confrontatie te gen Maleisië. Deze maand wordt een Russische delegatie in Djakarta verwacht om te praten over een hervatting van twee door de Russen gefinancierde projec ten, die in 1965 werden stilgelegd. Het zijn een staalfabriek in Tsjilegon bij Djakarta en een superfosfaatfa- briek in Tjilatjap, Midden-Java. Amerika bang voor Nederlandse kippen WASHINGTON Het Ame- rikaanse ministerie van land bouw heeft zich ernstig veront rust getoond over de grote vlucht die de slachtkippenexport van Nederland en Canada naar Japan en Hongkong heeft genomen. Door deze uitvoer, zwaar ge subsidieerd, zouden de op een na en twee na belangrijkste markten voor de Amerikaanse slachtkippenexporteurs bedreigd worden, zo staat in het huidige nummer van het weekblad "fo reign agriculture". Het Amerikaanse departement vreest dat Nederland, dat prak tisch een slachikipmonopolie op de Westduitse markt bezit en "achter de beschermende muren van de EEG de produktie in de laatste jaren heeft opgevoerd', tracht in uitgebreide markten met harde valuta, zoals Japan en Hongkong, een vaste positie te veroveren, als afvloeimogelijk- heid bij mogelijke overproduktie in de toekomst. li waarschijnlijk heel anders functione ren dan alles wat wij nu op dit ge bied kennen. War.t in de atmosfeer van onze buurplaneet is nog nooit stikstof of èen verbinding daarvan gevonden. En in de ontwikkeling van het leven op aarde, waaraan Horo witz de betekenis van zijn vondst ophangt, hebben die verbindingen een sleutel rol gespeeld. Als "er hardop en nadrukkelijk wordt gespeculeerd over leven op Mars, dan kan dat ook iets te maken hebben met de wankelende geldvoor- ziening van de NASA. Na de landing op de maan zou het vinden van leven op Mars weer een mooi Groot Doel zijn dat tot de verbeelding van de belastingbetaler kan spreker.. slachtoffers Hitiers sterilisatieprogramma BONN (Reuter) Duizenden men sen, die door nazi-artsen ten tijde van het Hitler-regime gesteriliseerd werden vanwege hun „raciale onzui verheid", hebben nog steeds geen en kele schadevergoeding ontvangen. Dit staat in het rapport van een West duitse parlementaire commissie. De commissie verzocht de Bundes tag om de mogelijkheden te bestude ren speciale foodsen in het leven te roepen, teneinde diegenen van de ongeveer 350.000 slachtoffers, die de „behandeling" ondergingen, een financiële cxidersteuning te geven. Tot dusver hadden de Westduitse rechtbanken bepaald, dat dit soort slachtoffers niet voor schadeloosstel ling in aanmerking kwamen, omdat hun mogelijkheden om in hun le vensonderhoud te voorzien, niet vol doende door de operatie belemmerd werden. MOSKOU (AP, UPI) De confe rentie van rabbijnen en vooraan staande Joodse leken uit de hele Sowjet-Unie, die dinsdag op uitnodi ging van het Sowjet-persbureau NO- VOSTI In de grote synagoge van Moskou werd gehouden, heeft een re solutie aangenomen, waarin alle Joodse groeperingen in het buiten land worden veroordeeld, „die ons verdedigen tegen een niet-bestaand onrecht en tegen onderdrukking". De bijeenkomst iii de synagoge, die de hele dag duurde, werd door de Russische televisie gefilmd voor uit zending op een later tijdstip. Er wa ren ongeveer 60 Joden naar Moskou gekomen, die alle belangrijke Joodse gemeenten in de Sowjet-Unie zouden vertegenwoordigen. Joden uit Mos kou, die niet waren uitgenodigd en naar de synagoge wilden gaan, wer den daar niet toegelaten. rechten De resolutie stelde dat de Joden in de Sowjet-Unie alle rechten genieten, die de grondwet hun waarborgt. „Wij hebben alles wat nodig is voor een leven, <jgt de moeite waard is. Wij nemen actief deel aan de creatieve activiteiten van onze maatschappij en de intriges van de zionisten die de ware dienaren van het imperialisme zijn deren ons niet. Wij verlangen dat er een einde komt aan de inmenging in onze bin nenlandse aangelegenheden. Bemoeit u zich niet met ons vruchtbaar werk, dat op het welzijn van de maat schappij is gericht en op de goede zaak van de vrede." Aldus de resolutie, die ook de ac tiviteiten van de Jewish Defense Lea gue aanvalt, omdat deze organisatie er slechts op uit is om de betrekkin gen tussen de VS en de Sowjet-Unie te verstoren. protest De Russische ambassade in Wa shington heeft maandag opnieuw een zeer scherp protest ingediend bij het State Department, vanwege „de pro- vocatieve antl-Sowjet-acties, die door zionistische organisaties tegen Sow- jet-diplomaten en hun familieleden op touw worden gezet". Dit heeft het Russische persbureau TASS meege deeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9