nenting tegen polio is met Calvijn te verdedigen JAN GRESHOFF OVERLEDEN beschermt tegen tandbederf Verolmepersoneel kan fusie in de weg staan Vele gemeenten nog in touw met volkstelling Ds. A. Muilwijk (Geref Bond) verivijst naar institutie P seudo-vogelpest dupeert nu nog pluimveehouders Nog lang niet iedereen geteld Spoed bepleit Herziening militair tuchtrecht Jan Greshoffeen der laatste der estheten Bonn zinspeelt op compromis Patiënt krijgt de ruimte in Amstelland eONDERDAG 2S WAART 1971 'an een onzer verslaggevers CESTEREN/OPHEUSDEN aat men eens gaan nadenken er wat Calvijn in zijn Institutie »r ziekte en voorzorgmaat- elen zegt. En Calvijn is voor en toch wel het einde, niet ar? Calvijn wijst er op dat d het zo heeft gemaakt, dat gevaren zien aankomen en Hij, opdat die ons niet on- •hoeds zouden overvallen, ons Idelen ter beschikking heeft teld." an het woord is ds A. Muilwijk, rormd predikant (Gereformeerde d) te Opheusden en consulent van teren, vriendelijke Betuwe- itsjes aan de Rijn, waar deze k met het tragische voorbeeld van v jhorst voor ogen gelegenheid is :ven zich alsnog tegen polio te la- inenten, maar waar bijzonder Dig gebruik van is gemaakt, rgemeester D. J. Pott van Keste- JOpheusden is daar bezorgd over. ziet dat alle kinderen, die door |o getroffen zijn, niet ingeënt wa- Geen mens kan mij garanderen mijn gemeente er vrij van blijft". is deze week enige verwarring taan over de inentingscijfers te teren'Opheusden. De burgemees- gaf eerst nogal optimistische per- t ages door. Later kwam uiteinde- uit de bus dat slechts ongeveer 25 van de mensen, die verwacht hten worden zich heeft laten jAten. Dat komt neer op de harde lliteit dat in deze gemeente onge- 900 jonge mensen van 0 tot 20 onbeschermd rondlopen. Van de inwoners van Kesteren en Opheus- den die principieel tegen zijn, is 95 pet. niet te overtuigen geweest. Verreweg de meeste bezwaarden zitten in de twee gereformeerde gemeenten de zo genaamde synodalen en vrijgemaak- ten). In de hervormde gemeente (Ge reformeerde Bond) is een veel kleiner gedeelte van de gemeente tegen. Duidelijk Burgemeester Pott: „Ik zou graag willen, dat de predikanten de mensen nu eens heel duidelijk op hun verant woordelijkheid wezen. Wat nu ge beurt, is God verzoeken. God heeft ook die anti-stoffen gegeven. Hierin mag je ook een stukje van Gods lei ding zien." De burgemeester weet niet wat hij nog meer moet doen om de ouders te bewegen hun kinderen te laten inen ten. Het was goed voorbereid. Circu laires huis aan huis, een advertentie in de Betuwse krant en een geluids wagen door de straten. Moet de vac cinatie eventueel verplicht gesteld? Er wordt verschillend over gedacht. Minister Roolvink, bijvoorbeeld heeft dezer dagen in Zwolle verklaard er tegen te zijn. Wat vindt de heer Pott ervan? Hij zegt: „Een heel moeilijke materie. Het is een ingreep in de per soonlijke vrijheid. Toch geloof ik dat het geen on-democratische maatregel zou zijn. Een klein deel van de bevol king blijft tenslotte een gevaar voor de gezondheid van een veel groter deel." Een paar straten van burgemeester Pott woont dominee Muilwijk. Zon dag heeft hij op de kansel iets gezegd over de in deze dagen met het oog op Staphorst, waar met de polio-epide mie het hoogtepunt lijkt te hebben Burgemeester Pott bereikt, nogal eens geciteerde bijbel tekst „zij die gezond zijn, hebben de medicijnmeester niet van node". Hij heeft erop gewezen dat het in dit ge val niet om lichamelijke ziekten doch om geestelijke ziekten gaat. Jezus bestraft hier de schriftgeleerden en farizeeën, die hem kritiseerden om dat Hij zich bemoeide met tollenaren en zondaren. „Ik wil alle mensen in deze tijd aanbevelen naar enkele bronnen te rug te gaan", zegt ds. Muilwijk. „Aller eerst Calvijn. Laten ze eens naden ken, over wat hij schrijft in zijn In stitutie. Hij schrijft daar met het oog op de voorzorgsmaatregelen en de middelen: "want God die ons leven binnen bepaalde grenzen heeft afge paald, heeft tevens de zorg daarvoor aan ons toevertrouwd, ons voorzien van middelen en steun om het te be waren, en ook gemaakt dat wij geva ren zien aankomen, en opdat die ons niet onverhoeds zouden overvallen heeft Hij ons voorzorgsmaatregelen en middelen ter beschikking gesteld." Ds Muilwijk: „Calvijn is gezagheb bend. Maar laat men ook eens ernstig bestuderen wat de 2 jaar geleden ge storven ds L. Vroegindeweij (her vormd en geref. bond) in zijn boekje „Moreel beraad met de jeugd" heeft geschreven. In dat boekje gaat het over vele zaken, ook over lijkver branding, brandverzekering en ge neeskundig onderzoek voor het huwe lijk. En op pag 14 heeft hij het over Capadoce en Da Costa, beide god vruchtige mannen uit de vorige eeuw. Geen verbod Capadoce, christen uit de joden, zelfs arts, achtte de inenting, (het ging toen om de pokken) niet onge vaarlijk, maar hij achtte vaccinatie ook principieel uit den boze, en dit op grond van de bekende tekst (o.m. Lu cas 5 31). Aanvankelijk was Da Cos ta ook tegen, maar langzamerhand voelde hij zijn bezwaren minder wor den. Toen een zoon van hem aan de pokken stierf, ging hij er nog meer over nadenken. Tenslotte liet hij er rich zo over uit "dat iemand het in geloof (de inenting) kon laten doen en kon weigeren" lo/oisrL.SAr.m- Van onze Haagse redactie pEN HAAG De houding het personeel van het Ver- Dncern vormt een moeilijk bij de tot standkoming van fusie met de Rijn-Schelde p, zoals die is voorgesteld de commissie-Winsemius. A. Wicsemius, voorzitter i de commissie, heeft dit gis- i gezegd. Hij kon niet zeggen een eventueel afwijzend bdpunt van het personeel eeri Je uiteindelijk kan tegenhou- of uitstellen. :t is op dit moment niet zeker het personeel op de voorstellen •n_de commissie zal reageren. Het jjfft wel „ja" gezegd tegen de toe- 'ngen van de heer Verolme op [ebied van winstdeling en mede zeggenschap. Zijn toezeggingen gel den echter alleen wanneer een fusie met de Rijn-Schel de-groep niet door gaat Volgens de heer Winsemius staat het streven van de scheepsbouwer voor een zelfstandige onderneming in een schrille tegenstelling tot het alge hele fusievoorstel dat hij in augustus persoonlijk bij de commissie heeft in gebracht: „Toen was een fusie voor Rijn-Schelde echter niet aantrekke lijk, omdat het Verolme-concern toen geen enkele inbreng had. Nu de over heid voor deze inbreng heeft gezorgd, zegt de heer Verolme nee", aldus de heer Winsemius. LOF VOOR SCHEFFER De commissie-Winsemius stond aan het begin van haar werkzaamheden voor een vrijwel hopeloze opdracht. „Het Verolnïe-concern stond aan de rand van een faillissement. Zonder de medewerking van de goden was er de huren van oude huizen willen op trekken. En wie wonen daarin? Veelal invaliden, AOW-ers en de laagst-be- taalden. De christelijke partijen moes ten zich schamen om zoiets goed te keuren. Worden we nog verder in de modder getrapt? Straks zijn er verkie zingen; dan kunnen we onze stem la ten horen. DORDRECHT L. Willemsen Inti-rubberreclame (8) Jet U, als het nog mogelijk is, als- left alles om die Ster-rubberrecla- fegen te houden. Het is immers al vlug 1 juli. pWERKERK 8. d. IJSSEL Mevrouw J. Maaskant-Karreman nti-rubberreclame (9) it het vuil dat over ons wordt uit- via de televisie is een reële i binnengedrongen. Waarom ver- i wij ons hier niet tegen? 't Is i te gek, alles wat eerbaar is en fdevol wordt belachelijk gemaakt. I wat immoreel is. wordt als een Jtle zaak voorgesteld. Jben dankbaar voor die jongelui hiertegen verzetten. Ook de moeten zich uitspreken, bij tnden. Een nieuwe spirit kan als folf door Nederland slaan, al het wegspoelend. ERVEER C. J. Tolk Huurverhoging Biesheuvel-term Onlangs heeft de heer Biesheuvel de term „de kleine drie" gebezigd, daar mee doelend op de progressieve com binatie PvdA, D'66 en PPR. De laatste Brandpunt-enquête leert echter, dat de combinatie op 46 pet. zou komen, terwijl de confessionelen en WD goed zijn voor 44 pet. Vreemd dat ook kranten de uitdruk king „de kleine drie", overnemen, hoe wel de percentages zeer dicht bij el kaar liggen en er daarom geen enkele reden bestaat, deze Biesheuvel-term te gebruiken. DEN HAAG Jan Geleijnse Roken Naar aanleiding van uw artikeltje „Waarschuwing op sigarettenpakjes in Engeland" geven we als onze mening het volgende: Als er per sé moet wor den gewaarschuwd op de pakjes zelf, dan dient men daarop niet te lezen: „Roken kan gevaarlijk zijn", maar „Roken is gevaarlijk voor de gezond heid". daag de christelijke partijen uit DEN HAAG de televisie of de radio omdat ze A. Eijgenraam W. v. 8oest niets van terecht gekomen", aMus de heer Winsemius. Overigens liet hij niet na om deze „godenmedewerking" voor een groot gedeelte toe te schrijven aan de door de regering benoemde directeur van het •'Verolme-concern, de heer A. Scheffer. „De goed-gevulde orderpor tefeuille is grotendeels zijn werk ge weest. Het is een bijzondere prestatie dat hij in een moeilijke periode dit resultaat heeft geleverd. Ik neem m'n pet daarvoor af", aldus de heer Win semius. „Soheffer steekt wat dit be treft met kop en schouders boven de heer Verolme uit", zo zei hij. Overigens bleek de heer Winsemius groot respect te hebben voor de pres taties die de heer Verolme in het ver leden heeft geleverd: „Zijn bedrijf is ook nu uitstekend georganiseerd". De moeilijkheden in de scheeps bouw plaatste de heer Winsemius te gen de achtergrond van de situatie in de vijftiger jaren. In die tijd zijn de lonen bewust te laag gehouden, zulks om een volledige werkgelegenheid te bereiken. Toen in 1960 de loonex plosie kwam werden de lonen wel aangepast: maar bleek het produk- tieapparaat niet aangepast te zijn. Het gevolg was dat met name Ver olme, die toen met de bouw van grote schepen begon, in ernstige financiële moeilijkheden kwam. Op het ogenblik lijken de vooruitzichten weer gunstig, maar zo verwachtte de heer Win semius het is onvermijdelijk dat er op den duur -weer een 'teruggang komt. Ook Japan, onze grootste con current op het gebied van de scheepsbouw, «maakt dezelfde moei lijkheden mee. ONDERPAND Op het nieuwe bedrijf, dat na de furie ontstaat, zal de overheid tot de schulden volledig rijn afgelost, een belangrijke toezicht blijven houden. Dit om te voorkomen dat de nieuwe gigant die ontstaat (dertigduizend man personeel) de rest van de Neder landse scheepsbouw in de wielen rijdt. Het verleende krediet vormt daar toe het onderpand. Er zijn mogelijk heden open gelaten voor verdere fu sies met bijvoorbeeld Giessen-De Noord, de IHC en anderen. De uitein delijke conclusie van de commissie is volgens de heer Winsemius door alle partijen positief begroet: „Aanvanke lijk heb ik wel als een soort dokter veel met zalfjes en pleisters moeten werken om de wonden van vijftien jaar pijnlijke gevoeligheden weg te werken, maar met wat geaai en ge- streel is dat goed gelukt. Het later overleg was uitermate constructief en positief', aldus de heer Winsemius. ZEIST Voorzitter H. H. Garrelds van het produktachap voor pluimvee en eieren vindt het ergerlijk dat som mige landen nog steeds hun grenzen gesloten houden voor bepaalde Ne derlandse pluimveeprodukten, terwijl men hier de pseudo-vogelpest al lang onder de knie heeft. Volgens de heer Garrelds hebben deze importverboden niets meer te maken met veterinaire maatregelen. Ze hebben een bijzonder negatieve invloed op de Nederlandse uitvoercijfers. Ook voor de EEG-lan- den West-Duitsland, Frankrijk, België en Italië gelden nog beper kende maatregelen. Nadat Duitsland, (België en Frank rijk op 22 februari hun grenzen weer openstelden voor Nederlandse eieren is de eierprijs in Nederland weer flink gestegen. De exportprijs be droeg eind maart 13,75 per 100 stuks. Dat is ruim 2 gulden hoger dan een maand geleden. Programvergelijking Zoals bekend wordt er momenteel door de drie vakcentrales gewerkt aan een programvergelijking. Daarbij worden de programma's van de poli tieke partijen getoetst aan de vak- bondseisen. De voorzitters van de drie vakcentrales hebben evenwel al laten weten niets te voelen voor een al dan niet verkapt stemadvies, omdat zij dit strijdig achten met de mondigheid van hun leden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Gemeenten In het hele land trachten op allerlei ver schillende manieren de vele mensen die bij de eerste ronde van de volks telling niet thuis bleken alsnog hun vragenlijsten te laten invullen. In Arnhem, Leeuwarden en Maastricht is de afdeling bevolking van de ge meente er zelfs toe overgegaan om de vragenlijsten niet meer persoon lijk door tellers te laten overhandi gen, maar gewoon in de brievenbus te stoppen. Wanneer er mensen zijn die later zeggen de vragenlijsten nooit ontvan gen te hebben, wordt dit als een „pechgeval" beschouwd. Arnhem en Leeuwarden doen de volkstelling he lemaal verder schriftelijk af, in Maastricht doen de-tellers de vragen lijsten in de 'bus na nog een keer geprobeerd te hebben of de mensen niet thuis zijn. De meeste mensen sturen de kaarten daarna ingevuld naar .de gemeente. Deuren dicht In Eindhoven doen de tellers bij mensen die bij dé tweede ronde niet thuis zijn een kaartje in de bus, met het verzoek dit in te sturen en erop te vermelden wanneer de teller wel langs kan komen. De afdeling bevol king van Den Bosch houdt er reke ning mee dat bij de eerste ronde van de telling veel mensen de deur opzet telijk gesloten hebben gehouden. De gemeente had namelijk speciale tassen voor de tellers gekocht, zodat iedereen de teller gemakkelijk aan zijn tas kon herkennen. In Den Bosch gaan de tellers nu over een paar we ken onaangekondigd weer op stap, zonder de opvallende tassen. Boven dien gaan de tellers 's avonds en za terdags langs walingen, waarvan de bewoners tot nu toe niet thuis waren. Postkantoor In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, waar de meeste mensen niet thuis bleken, gaan de tellers nog eens een ronde maken. Het systeem van een tweede ronde wordt in veel ge meenten toegepast. In Middelburg wil de afdeling be volking het na een derde ronde opge ven. In Haarlem hebben de volkstel lers een bureau in het postkantoor ingericht. De vragenlijsten worden persoonlijk aan de Haarlemmers overhandigd, maar hun wordt ver zocht ze zelf in het postkantoor te komen inleveren om tijd en moeite voor de tellers te sparen. Resultaten Van onze parlementsredactle. DEN HAAG In de Eerste kamer heeft de heer De Vries (CHU) de mi nister bü de behandeling van de de fensiebegroting gevraagd een rege ringscommissaris te benoemen, die met spoed de herziening van het mi litair tuchtrecht tot een modern dis ciplinair recht ter hand neemt. Verder pleitte De Vries voor be tere voorlichting over de krijgsmacht. Hij was verontwaardigd over de wer vingsslogan „Sla munt uit je dienst tijd", omdat hij daarin een „huurlin genmentaliteit" beluisterde. Efficiënter besteding der defen- siegelden achtte hij bij voorbeeld mogelijk door de concentratie van de vier huidige krijgsraden tot één. Hierdoor zou bovendien eenheid in het vervolgingsbeleid verkregen kun nen worden. Het defensiebudget zal overigens gebaseerd moeten worden op 4 pet. van het nationaal inkomen en niet op vaste bedragen (het budget is nu vier miljard, dat is 3,6 pet. van het nationaal inkomen). De heer Elferich (AR) constateer de dat we ten aanzien van de de fensie aan de rand van het verant woorde staan: kostbaar materiaal ls onvoldoende beveiligd, er moeten noodzakelijke aankopen worden ge daan en er moeten voldoende mid delen zijn om de mensen te laten oefenen. Senator Van Riel (WD) leek een budget van 4 pet. van het nationaal inkomen voor zijn partij wel aanvaardbaar, maar hij betwij felde of „de kleine drie" er iets voor zouden voelen. Drie 'tegen de weg 'geparkeerde auto's zijp. woensdagmiddag in Rijs- bergen vernield door een lading sta len balken, die van een vrachtwagen is gevallen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van een onzer verslaggeefster» KAAPSTAD Op 82-jarige leeftijd is in Kaapstad in Zuid- Afrika de schrijver Jan Greshoff overleden. Greshoff vertrok voor de oorlog naar Kaapstad, waar hg tot zijn dood toe gewoond heeft, slechts onderbroken door enkele vakanties in zijn geboor teland Nederland. Greshoff werd in 1888 ln Nieuiw- Helvoet geboren, waar zijn vader le raar was aan de Machinistenschool. Hij bezocht >er de H.B.S. en 'werd daarna journalist. (Hij was o.a. hoofd redacteur van, de Nieuwe Arnhemse Courant Ook vertegenwoordigde hij verschillende Nederlandse bladen als correspondent in Brussel. In 1939 ging hij naar Zuid-Afrika. In de oorlog vertegenwoordigde hij Nederland op cultureel gebied in ver schillende "geallieerde landen '(met name de Verenigde Staten). Greshoff behoorde als jongste tot de generatie van dichters, waartoe verder J. C. Bloem, P. N. van Eyck en A Roland Holst behoorden. Alleen Roland Holst leeft nu nog van deze dichtersgeneratie. De belangrijkste werken van Gres hoff «zijn: Verzameld werk (1948-1950), Volière, .Uitnodiging tot ergemis, In alle ernst, Muze, mijn vriendin, Menagerie .en Verzamelde gedichten 1907-1967. In 1967 kreeg Jan Greshoff de Con- stantijn-Huygensprijs voor zijn gehe le werk. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft tot nu toe de tellingsre sultaten van honderd kleine gemeen ten ontvangen. Totaal zijn er 873 ge meenten in ons land. De grote steden moeten volgens plan ingevulde vragenlijsten voor 1 juli bij het CBS inleveren. De vragenlijsten van de mensen die geen enkele keer dat de teller langs de deur kwam, thuis waren en van hen die geweigerd hebben, zullen in de gemeentehuizen gedeeltelijk wor den ingevuld aan de hand van de gegevens uit het bevolkingsregister. Bij de volkstelling van 1960 was het aantal „administratief gestelden" zo klein, dat het CBS het percentage niet eens heeft gepubliceerd Het CBS zal het percentage „administratief ge- telden" van deze volkstelling wel be kend maken. LONDEN (AP) Leonard Wood cock, de president van de machtige Amerikaanse vakbond van auto-ar beiders (UAW), heeft gisteren de reeds acht weken stakende arbeiders van de Britse Ford fabrieken een hart on der de riem gestoken met de verkla ring, dat hij volledig achter hun eisen tot loonsverhoging staat. BONN (Reuter. DPA) Weat- Duitsland Hjkt bereid, enkele demon stratieve politieke activiteiten in We»t-Berlijn te beëindigen, in ruil voor Sowjet-garanties ten aanzien van vrije toegang tot dit stadsdeel en erkenning van de banden met Bonn. Een regeringswoordvoerder zei, dat zulke garanties, die neergelegd zou den moeten worden In een verdrag met Amerika, Engeland en Frankrijk de „demonstraties van politieke pre sentie" overbodig zouden maken. Waarnemers menen, dat de rege ring te Bonn naar een compromis streeft, waarbij de DDR zijn bezwa ren laat vallen tegen de band tussen West-Duitsland en West-Berlijn, als Bonn een eind maakt aan activiteiten, die de DDR als provocaties be schouwt. De in 1888 geboren schrijver Jan Greshoff is niet meer. HU mocht een prachtige ouderdom bereiken. HU was een man op de achtergrond, zelfs ver legen en een onvoorwaardelUke in dividualist Voor zover tUn werk ons geen inzicht t.a.v. zUn persoonlijkheid biedt is het moeilUk hem te kennen in de volle xln van het woord. Meer dan een opsomming van al zUn werk aan proia en poëzie is het allicht be- langrUker om zUn biografie nog eens door te bladeren „Afscheid van Euro pa, leven tegen het leven". Het laatste deel van zijn leven sleet hij in Zuid-Afrika waar hU in feite ook als een eenling heeft geleefd, wat niet wegneemt dat hij veel gereisd heeft. Op reis gaan, vertrekken, weg gaan heeft voor Greshoff altijd iets aantrekkelijks gehad alhoewel hij zich nimmer ergens thuis voelde en zich niet identificeerde met zijn omgeving. Men kan dat omschrijven als een vrij heidsdrang,' het ongebonden zijn om zichzelf vrij te voelen, een ja zeggen tegen zichzelf. Zijn les was, zoals hij zelf schreef: „Wees en blijf steeds eigenwijs." Zijn werk stond niet altijd op hetzelfde niveau en vertoonde vele inzinkingen, maar zijn nuchtere en directe aanspraak bleef, generalise rend gesproken, toch altijd een boeiend element ln zijn werk. In zijn autobiografie verbluft hij ons door Opeens vloog het geld mijn porte monnee uit als spetters uit een ko kende pan olie. Dat kan zo gebeuren. Ik haalde met een heel schamel overschotje de veilige thuishaven en maakte me er geen zorgen over. Ik ben een modem mens met matig geld-in-huis. Wel dacht ik een ogenblik: „Nu moet er vanavond toch niets bijzon ders gebeuren, want dan loopt het spaak.... Stel je voor Maar er gebeurde niets bijzonders. Om klokke negen stond lk de vol gende ochtend op de stoep van de bank, die me een onontbeerlijke portie papier verstrekte, waarmee ik spoorslags, nog gauw, gauw, een paar boodschappen ging doen. De klok draaide even hard als de dag te voren het geld me ontsnapt was en het werd rennen om op tijd daar te zijn, waar het werk zou be ginnen. Vervolgens naar de krant- Onderweg opeens het heldere idee: „Koop nou een broodje en eet dat straks al tikkend op de redactie op...." De broodjeszaak stond vol stoere collega geconcentreerd zat te tikken, mannen, die harde eieren en royaal belegde broodkost verorberden. Ik Eindelijk hield hij stil... nou moest bestelde snel. Een vleessla, lekker het gebeuren smeuïg.... Gewoon' vragen.... om een tientje.- De vrouw achter de toog stapelde het kostelij-k spul hoog op een Ik zei het, maar gek daar was een broodje, pakte een servetje als extra echo... zijn echo- service erbij. Precies gelijk: „Heb je een tientje Ik, nog sdtijd in tempo, opende voor me?" mijn tasbetalen.... waar.... o We keken elkaar aan, schudden toen het hoofd.... Zijn verbaal was nog erger dan het mijne. Geen geld op zak.... wel betaalcheques, maar zijn pasje ver geten.... het ontdekt in een winkel, waar hij aan de meneer van de zaak. de winkeljuffrouw en de aan wezige klanten slechts had kunnen ontsnappen door een enorme nm te nemen.... .oplichter"... was er geroe pen— Bint waar., was mijn portemonnee..? In de papierchaos nergens de buldel.... En opeens de zekerheiddie hoefde ik hier niet te zoeken... die zat in mijn boodschappentas thuis..- De aftocht was hoogst smadelijk— de mannen hoonden daverend en de vrouw protesteerde luid.... Het schaamrood nog op de kaken kwam fk op de redactie, waar een Een derde collega heeft ons uitein delijk van een schraal zakcentje voorzien, onder vaste belofte dat we het binnen vierentwintig uur zouden retournerenWant", zo zei hij, „na de twintigste van de maand is het geld in waarde verdubbeld zijn volstrekte eerlijkheid en zelf kennis. Greshoff noemt zich „een vrij net persoon, wiens enige wapen is de koude beleefdheid". Hij vond dat zijn kennis pijnlijke leemten vertoonde. Hij is als dilettant geboren, als liefheb ber in de strikte zin des woords. Voor hem is de onwankelbare wetenschap van nergens bij te behoren. Hij had zich tot een beginselvaste toeschou wer opgewerkt en voelde zich ver ongelijkt en alleen. Al het boven zinnelijke boezemde hem een afkeer in. Zijn ondoofbaar heimwee ging uit naar" de wereld van het jaar 1900. Hij had het gevoel dat hij niet meer mee deed en een rariteit was gewor den en daarbij had hij zich neergelegd. In zijn ouderdom stelde hij niets zo op prijs als de onbevangenheid. Zijn gemoedsrust vond hij in schip en koffiehuis. Zo behoorde hij tot het uitsterfende ras der estheten. Uit hof felijkheid conformeerde deze non conformist zich aan de gang van zaken in Zuid-Afrika waar hij 25 jaar woon de, le midden van een volk, zo schreef hij „dat door het Calvinisme hopeloos was aangetast". Dit is dan in enkele trekken zijn zelfportret wat meer zegt dan een opsomming van zijn werk, dat bij velen bekend is. Zijn geestelijk testa ment ligt voor ons, een bijzonder testament van een man die zichzelf kende maar niet verlost raakte van zijn eigen moraal. Ver van zijn vader land, dat hij liefhad is hij verleden week vrijdag op 82-jarige leeftijd overleden, en om het in een bijbelse term uit te drukken: „zijn werken volgen hem na". H. St. SANTPOORT .De jeugdpsychia trische kliniek Amstelland is een avant-garde project, dat getuigt van vote moed. Dit experiment kan van grote betekenis zijn voor de ontwik keling in andere inrichtingen in ons land." Dit verklaarde dr. R. J. H. Krui- singa, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, gisteren bij de officiële opening van de jeugd psychiatrische kliniek Amstelland van het provinciaal ziekenhuis in Santpoort. Amstelland is de eerste kliniek voor adolescenten (jongeren van 12 tot 21 jaar) in ons land. In de kli niek, die plaats biedt aan 70 patiën ten wordt geëxperimenteerd met de mocratische verhpudingen: het on derscheid tussen arts-verplegenden- patiënt is zo vaag mogelijk gehouden. Witte (dokters) jassen worden er bij voorbeeld niet gedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7