er de moed ie duizenden varkens geslacht Uiteenlopende straffen geëist in zaak-Wyers Biesheuveldagen" in Zuid-Holland Gouden huisslachter De Jong viert een zeldzaam jubileum UITGEBREIDE VERKIEZINGSTOERNEE'S en km kunsthars vulpasta Snel rijden vaak "$iiet te betrappen uitgebreid NÉdANJC' Extraatje99 aanvulling lage loon DONDERDAG 25 MAART 1971 yoor wie er nog aan mocht vijfelendat het voorjaar echt begonnen is deze foto het ■Authentieke bewijs: de lamme- 'jes springen weer door de wei. al blijft het regenen en vergeet deze foto niet let op de andere hartver- '\parniende tekenen: de merel, i u's morgens vanaf Tiet hoog- |te puntje van het dak wakker jringt, de zwellende knoppen van hazelaar en de door de tc ht buitelende kieviten, die enige weken zijn terugge keerd uit het warme zuiden. bent dus gewaarschuwd: de mte is echt begonnen. ELFT Onderzoekingen hebben ewezen, dat verhoging van poli- oezicht van weinig invloed is op verkeersveiligheid. Bij een miljoen ingen van de snelheid van auto's ;ebleken, dat de kans om betrapt 'cworden op te snel rijden één op ^K) is. Bij andere overtredingen is 1 op 30.000. E. Asmussen, directeur van de hting wetenschappelijk onderzoek ceersveiligheid, zei dit in Delft op lustrum-congres van de Electro- inische Vereeniging. Asmussen, die de integratie van tronische hulpmiddelen in het keer besprak, was van oordeel, dat I imatische voertuigbeheersing door A del van elektrische tractie grote rdelen biedt, die kostenbesparend Zoals inkrimping van het dure tieapparaat en besparing van de nbare verlichting. -. ovendien komen zeer grote grond- ervlakten vrij voor consumptie, in het jaar 2.000 de veiligheids zijn ingevoerd, dan zal het ver- 'o0 r in dat jaar volgens ir. Asmussen 5 30 5 doden eisen WILLEMSTAD Het slui- zenconiplex Volkerak te Willem stad zal een belangrijke uitbrei ding ondergaan. Deze zomer kan de aanbesteding worden ver wacht van een schutsluis voor de duwvaart, een inlaatsluis en mo gelijk een jachtensluis, een en ander in gewapend beton. Over do te waken sluizen zal een over brugging worden gebouwd in voorgespannen beton. De direc tie „Sluizen en Stuwen" van Rijkswaterstaat te Utrecht is met de uitvoering belast. Bij de twee aanwezige sluizen voor de scheepvaart zal nu een derde sluis worden gebouwd, die wordt aange duid als duwvaartsluis met een nut tige lengte van 320 m en een breed te van 24 meter, voorzien van twee sluishoofden. De afmetingen zijn ge lijk aan de twee andere sluizen. De jachtensluis, ook met twee sluis hoofden, krijgt een nuttige lengte van 142 m en een breedte van 16 me ter. De inlaatsluis wordt ongeveer 22,50 m lang en krijgt vier openingen van 34 meter, welke ieder afzonderlijk door een stalen schuif kunnen wer den afgesloten. De sluizen worden gebouwd in twee bouwputten, die reeds aanwezig zijn. De te maken overbruggingen zul len bestaan uit totaal 12 overspan ningen van 38 m met .een breedte van gemiddeld 53 meter. HEI- EN BOE1COP „Ik slachtte in de winter soms méér dan tweehonderd varkens, koeien en schapen. Nu worden er nog zo'n veertig tot vijftig dieren thuis geslacht", zegt de heer Gerrit de Jong (75) uit Hei- en Boeicop, een dorpje in het hart van de Alblasserwaard, die zijn gouden jubileum als huisslachter viert. Een tweede man in ons land, die kan bogen op zoveel slacht- ervaring, is nauwelijks te vinden. „Ik heb dieren geslacht, die méér dan zeshonderd pond wogen", zegt huisslachter De Jong, die nauwelijks over iets anders wil praten dan over zijn werk, waar aan hij zovele jaren verknocht is geweest. „Vroeger slachtte men alleen in no vember en december. Dan deed men het vlees in het zout. Nu met de diep vries gaat het anders en slacht men het hele jaar door" zegt de heer De Jong. Wie gedacht had in deze bejaarde huisslachter een gevoelloos mens aan te treffen, heeft het mis! „Het is ge woon een vak en de dieren voelen' niets." Die houding komt ook tot uiting bij één van zijn eerste slachtingen. „Ik was tóen écht bang. Ik kwam eens bij een boer in Vianen die een goede bekende van mij was en een koe wil de laten slachten. Ik durfde gewoon niet. Toch heb ik het na lang aan dringen gedaan. Later wilde een veearts weten, wie de koe geslacht had. Die kan er wat van, zei hij. Nou op dat compliment ben ik heel erg trots geweest. En zo begon het eigen lijk allemaal." Slachtpartij De heer De Jong kan met smaak vertellen van de slachterijen van vroeger. „Het was vroeger altijd een beetje feest op de boerderij, wanneer het varken, dat het gehele jaar met ijver en toewijding opgefokt was, geslacht zou worden. Zelfs de kinderen, ook uit de wijde omgeving van de andere boerderijen, verdrongen zich dan om het gemeste varken. Het hoogtepunt kwam pas, wanneer na het slachten de blaas vrijkwam. Deze blaas werd dan opgeblazen en te drogen gelegd. Daarna werd hij, als een soort ritueel, aan de kinderen overgedragen. Deze maakten er dan een dankbaar gebruik van en doopten hem om als voetbal. Vroeger was het immers een zeer arme tijd en zo'n voetbal vormde dan de enige luxe en het enige speelgoed." Boerderij De heer De Jong volgde bij het slachtritueel een vaste procedure. Wanneer het varken met een schiet- masker geschoten is, draagt de boerin kokend water aan om dit over het dode varken heen te gieten. Dan volgt het tweede onderdeel na melijk het onmiddellijk afkrabben van het haar van de huid. Dit ge beurt met een speciaal schrapertje. Wanneer dan eindelijk al het haar verwijderd is, 'hetgeen nogal een in spannend en omvangrijk werk is, gaat het dier, zoals men in een vak jargon pleegt te zeggen tegen de lad der op. Op die manier wordt het dode dier buiten tegen de schuur geplaatst. De volgende procedure is het opensnij den van het varken en de inhoud in speciale bakken opvangen. De heer De Jong laat het dier in die situatie nog geruime tijd buiten staan, alvo rens het tot gehakte stukken geredu ceerd wordt. Andere tijd „Er is heel wat veranderd in deze tijd. Tegenwoordig gaat het dier na eerder omschreven procedure de diepvries in", zo vertelt de gouden huisslachter, die ter gelegenheid van zijn jubileumdag een pas geslacht varken tegen de schuur optrekt. Overigens is zijn naam een begrip in en rond Hei en Boeicop, Zijder- veld, Everdingen, Schoonrewoerd. Lexmond en Vianen. De verande rende tijd is ook Hei en Boeicop niet voorbij gegaan. Veel wat vroeger to taal anders gebeurde, wordt nu op andere, maar ook betere manieren gedaan. Ook bij het slachten is veel veranderd. Gebeurde vroeger .het slachten thuis in de winter, nu men de beschikking hééft over diepvries- kisten, kan men het gehele jaar tot slachten overgaan. "Even een feestdronk" zegt de boerinnadat het feestvar ken over de ladder tegen de schuur is gespannen. Rechts op de achtergrond jubilaris Gerrit de Jong (75), die in de afgelopen vijftig jaar als huis slachter duizenden varkens ge slacht heeft. Voor een deel is de ceremonie bij het huisslachten dezelfde gebleven. Nog steeds worden de bewoners van de boerderij bij het slachten betrok ken. Terwijl in de stal de slachting wordt gehouden, brengt de boerin emmers water aan de kook voor het schrappen van de haren van het var- kep. .Vijftig jaar slachten is een héle tijd" zegt de heer De Jong. Dat valt niet te ontkennen en het zou veel moeite kosten om in deze geautomatiseerde tijd met zijn gecul tiveerde slachthuizen nog een échte huisslachter te vinden. Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksg-ereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk klusje. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voorde handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. ROTTERDAM Zestien ver dachten in de „zaak Wyer's", voormalige werknemers en he lers, hebben woensdag straffen variërend van een fikse geldboe te tot enkele weken gevangenis straf tegen zich horen eisen. Tegen één verdachte werd een celstraf van zes maanden, waar van drie voorwaardelijk geëist. Niet voor niets memoreerde de offi cier van justitie, mr. H. R. G. Feber, in zjjn „algemeen" requisitoir dat vrij wel alle verdachten een blanco straf register hebben. Daarnaast zoekt hij ook een zekere mate van „schuld" bij de maatschappij: „De mensen waar aan de werknemers hun goederen le verden, waren vaak kleine stoffeer ders, die met moeite het hoofd boven water konden houden na de invoering van de BTW. Dankzij de criminele voedingsbodem die was geschapen door de grote ontevredenheid onder de werknemers, werd al gauw juist door deze stoffeerders een „extraatje" aangeboden, dat ondershands werd verrekend." Gisteren is het proces begonnen te gen 23 werknemers van J. P. Wyers Industrie en Handelsonderneming. Zij JiOTTERDAM De lijsttrek- van de ARP, mr. Barend ij sheuvel laat geen middel on- iroefd om zich aan zijn kie- s te presenteren. Een van de derdelen van de verkiezings- i'g npagne omvat het bezoek van - gehele fractie aan de verschil de provincies. Ook de provin- Zuid-Holland krijgt daarbij >wA beurt. o gaat vrijdag de fractie op be- c in de kamerkieskring Dordrecht, deze dag krijgen de AR-politici tu 'oerig voorlichting over de ver- eidene problemen, die in het ge- 1 d aan de orde zijn. Het is de be ling, dat de fractie in kennis wordt gesteld van alle facetten in de regio. Op verschillende plaatsen worden gespreksbijeenkomsten gehouden om de bevolking in de gelegenheid te stellen wensen, suggesties of bezwa ren over de ontwikkeling van de streek en de te voeren landelijke po litiek kenbaar te maken. Als eerste is vrijdag aan de beurt de Hoeksche Waard. In de kantine van het bedrijf van Koen Visser in Oud Beyerland zal van ongeveer kwart over tien tot half twaalf een gespreksbijeenkomst worden gehou den, waarbij de gehele fractie aanwe zig zal zijn. In de middaguren is het gezelschap te vinden op Voome-Putten. In het verenigingsgebouw van Zuidland wordt dan van ongeveer twee uur tot half vier een dergelijke bijeenkomst gehouden. Vlaardingen sluit de rij Daar wordt in de Tritonzaal van het Delta hotel van kwart over vier tot half zes een samenkomst gehouden, waar al lerlei groeperingen en instanties in het Waterweggebied worden ver wacht. Ook wordt nog een bezoek gebracht aan de werf van De Groot en Van Vliet in Ridderkerk en aan een tuin- dersbedrijf, dat in verband met uit breiding moet verdwijnen. In de avonduren spreekt mr. Bies heuvel in Kunstmin in Dordrecht, aanvang acht uur. Ongeveer tegelijkertijd houdt een deel van de fractie weer een ge spreksbijeenkomst in de kantine van de C.C.W.S. in Honselersdijk, bedoeld voor het gehele Westland. Een ander deel is dan aanwezig op een soortgelijke bijeenkomst in Gies- sendam -Hardinxveld in de gerefor meerde kerk aan de Stationsstraat. Rijn en Gouwe Op donderdag 1 april gaat de frac tie naar het land van Rijn en Gouwe. Het vervoer door dit gebied gaat in hoofdzaak met een dubbeldeksbus. Om negen uur al wordt gestart in Gouda. Op het programma staan be zoeken aan de kaasmarkt en aan het nieuwe ziekenhuis. In de loop van de morgen komen Boskoop en Waddinx- veen aan de beurt, waar ondermeer een tocht wordt gemaakt door nieuwe woonwijken. Ook het dienstverleningscentrum „Anne Frank" in Waddinxveen en de kwekerij Jan Spek in Boskoop wor den met een bezoek vereerd. Op deze kwekerij krijgt een oranje rode roos een nieuwe naam: Barend Biesheuvel. Na een discussie met stu denten in de sociëteit Minerva" gaat de „verkiezingstrein" verder naar Alphen aan de Rijn. Tn deze gemeente worden bezocht enkele bedrijven, waarbij gelegenheid is tot een gesprek met werknemers. Terwijl mr. Biesheuvel de bejaarden- soos bezoekt, trekt de karavaan via het centrum naar Ridderveld. Tenslotte vermeldt het programma een verkiezingsbijeenkomst in de bo venzaal van Avifauna, des avonds om 8 uur. Mr. B. W. Biesheuvel en dr. C. Boertien zullen daar het woord voe ren. moesten terecht staan, verdacht van verduistering en diefstal van een groot aantal goederen. In feite is het een in en in trieste kwestie; mensen die overgaan tot een misdrijf, diefstal en verduistering, omdat hun lonen zo laag zijn. Gemid deld verdiende een ongeveer 40-jarige man zo'n zeshonderd bruto per maand. Enkelen lagen nog onder dit bedrag, anderen er iets boven. De meesten van hen zijn echter ge trouwd. De bedrijfsleider van Wyers' ter zitting aanwezig en naarstig aanteke ningen makend zegt hierop: „Onze lonen liggen gemiddeld 15 procent boven de CAO en bovendien keren wij een winstdeling van twee pro cent uit." Op de vraag hoe een dergelijke omvangrijke fraude zo lang kan du ren, antwoordt hij; „Bij onze inkopen houden wij rekening met verlies. Op een rol stof bijvoorbeeld verliezen wij vijf procent aan „versnijden". Trou wens over zo'n aantal jaren merk je diefstal niet, zeker niet als de contro leurs niet deugen." Een wat zwak klinkend verweer, als men bedenkt dat de schade voor Wyer's in de tonnen loopt. De zwarte opbrengst voor de werknemers en hun helers bedroeg ƒ60.000. Directe controle van directie-zijde zóu een dergelijke fraude toch sneller aan het licht moeten brengen. Zwijggeld „De sfeer onder de werknemers on derling was goed", zegt mr. Feber in zijn requisitoir. „In deze vertrouwe lijk sfeer werd in eerste instantie wat meer afgemeten voor eigen gebruik, later werd op deze manier ook aan de goede clientèle geleverd." Bijna on merkbaar werden steeds meer werk nemers in deze „club" opgenomen. Het begon met een fooitje voor het „niet verraden" en ging over in daad werkelijk meedoen. Niet voor niets merkt één van de raadslieden op: „Je kan hier niet meer spreken van een handelsonder neming in woninginrichtingsgoederen, het is meer een commune in huishou delijke artikelen geworden." Bijna al le gelederen van het bedrijf waren in deze „commune" ^vertegenwoordigd: In emmertjes van 1 kg f 8.55, 2 kg 115.30, 5 kg f29.95, bij dhz-, verf-, ijzerwinkels. Waar niet, bel of stuur briefkaart aan producent: FIJNZAND EXPLOITATIE MIJ N.V, Amsterdam Singel 462, 020-242591. magazijnbedienden, verkopers, chauf feurs, vertegenwoordigers, en expedi tiebedienden. Enkelen van hen waren gepromoveerd tot chef, wat echter geen geldelijke vooruitgang inhield. Promotie was er overigens nauwe lijks in het bedrijf. Het lage salaris ging hooguit omhoog met de CAO. De manipulaties met de goederen bete kende voor de meesten een kringloop waar zij niet meer uit konden, behal ve door het nemen van ontslag. Hulp „Ik wilde er wel mee ophouden", vertelt een 40-jarige magazijnbedien de. „maar kon niet. Ik ben protestant, gelovig en zou diaken worden. Ik wist dat ik verkeerd deed en heb toen God gebeden dat hij me zou hel pen. Dit (de terechtzitting) zie ik als de redding." Een 48-jarige receptionist: Ik heb wel eens gezegd dat het niet kon, maar ik kreeg geld, durfde niets te zeggen. Bovendien, je kon eens een bloemetje voor je vrouw meenemen of iets extra's voor de kinderen." Keer op keer blijkt de uiteindelijke oorzaak het lage salaris te zijn. Om dit aan te vullen werd ook steeds naar nieuwe afnemers uitgeke ken. De kleine stoffeerders die veel last van concurrentie hadden, wilden graag zwart kopen. Op deze manier werkte de „fraude-crikel" drie lange jaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5