fS V-defensie londt plaats in lalve finale vast Ger Spijkers: ,Het is voor mij een uitdaging' EYERTON WERD SLACHTOFFER VAN PUSKAS Gelijk "dividend i Westerse ondernemer ongevoelig voor soeiaal experiment DOELMAN JAN VAN BEVEREN UITBLINKER Snelle goal a voordeel an PSV" kken Van Nelle „Boosdoener in de samenleving" DONOEROAG 25 MAART 1971 dii ld(OST-BERLIJN Kurt Linder heeft ook de djle „Oosteuropese slag" gewonnen. Na de Tsje- Iche bekerhouder Gottwaldov en het Roemeense 'JAua Boekarest schakelde PSV gisteravond in tej-Berlyn ook de ploeg van het Oostduitse leger, ïuwarts Berlin, uit. Hoewel Vorwarts reeds na een kwartier de in Eindhoven opgelopen 20 ach terstand halveerde, slaagde PSV er toch in om de resterende 75 minuten de fanatiek aanvallende Oost duitsers van verder scoren af te houden, daarmee zijn plaats bfj de laatste vier van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars veiligstellend. plaats in de halve finales is tot loe het grootste succes dat Kurt x met het vorige zomer zo dras- vernieuwde PSV heeft bereikt, ijze waarop PSV zich bij de ..e vier plaatste, was echter verre lellfraai. Kurt Linder: „Als je voor isultaat vecht dat ons voor ogen een doelpuntenloos gelijkspel, gaat de schoonheid verloren. Het Ot *elltaat is het belangrijkste en ik 'aaMfln tevreden .met wat we bereikt §Als Wietze Veenstra niet zo kig terugspeelt, hadden we ijnlijk het doel helemaal be was het 00 gebleven", t vormverlies, dat zich verleden in het competitieduel tegen zo pijnlijk aankondigde, deed Linder tot een ingrijpende wij- g besluiten. Het aarzelende op- n tegen NAC vervulde de West met angst voor de strijd tegen lostduitse bekerhouder Vorwarts tie n. Want de Oostduitsers mogen in het huidige Oostduitse voet- iar- beuren een. weinig imponerende Jen ervullen, hun kracht ligt in het 970| Friedrich Ludwig Jahn-stadion. 60$ veroverden zij met agressief de meeste punten en Kurt Lin- kon rekenen op een tomeloze alsgolf. Daarom nam hij gister- 't opzienbarende besluit rech- its Bent Schmidt-Hansen op te en voor middenvelder Gerrit van irg. Opzienbarend, in de eerste s omdat Schmidt-Hansen de af- jen drie jaar niet is gepasseerd^ tweede plaats omdat het het e optreden van Gerrit van Til- in de Eindhovense ploeg werd. nil t>OST-BERLIJN Angst voor snel tegendoelpunt is bij het •dedigen van een voorsprong in ■T-TJropa Cup-duels niet altijd echt. Want hoewel PSV giste- il$i in het tweede duel tegen Vor- hettrts Berlin de in Eindhoven op- £el louwde voorsprong reeds na J ,fi kwartier tot 21 terugge- Bcht zag worden, zijn de Eind- !nsVenaren in de resterende tijd inszins door Vorwarts onder de •t gelopen. Kurt Linder: 'Mis- 2—4ien viel dat doelpunt van Hei issdorf wel te vroeg. Vorwdrts 'ersgd blij en je zag duidelijk dat corf daardoor uit him ritme zijn aakt. Dat snelle openingsdoel- di it is misschien wel onze over- alehning geworden'. zicl(n het PSV, dat gisteren steeds eedf>akkelijker Vorwarts het hoofd ter$>d, speelde Gerrit van Tilburg Pgetschien niet de beste, maar wel egöfoneest opmerkelijke rol. Na een Li rezigheid van zeven maanden rtie»een periode waarin hij alleen loei ]e uitwedstrijd tegen Excelsior 'ysh voor het einde is ingevallen ide moest hij zijn 'debuut' in een ^aa$opa Cup-wedstrijd maken. Tot lantredenheid van Kurt Linder rdei m Tilburg is een ervaren h® cht, die ik op het middenveld ateid kon gebruiken. Hij heeft ge- icer|eld zoals vroeger in Go £ad'), en tot tevredenheid van lizelf ook. Van Tilburg: 'Als je e8®'i tijd niet hebt gespeeld. Is het vedangrijk hoe je begint. En het 1 d Bte kwartier ging het goed, ik aa8 wat goede passes gegeven en j is een enorme stimulans. Zon- "e" morgen reeds wist ik al een 1106 tie, dat de kans, dat ik zou we* ispelen groot was. Linder heeft *°.el' dat na de training verteld. Dat meIniet zo mooi hébben gespeeld, iet verwonderlijk. We moesten 1— om overeind te blijven "0 dan heb je geen tijd voor ove oonheid'. et verzet van Vorwarts was •bouwd op de wijze die Kurt y der had verwacht: 'De Oost.- 1 lijners speelden zoals altijd, statisch, en het meeste gevaar F' )m van de hoge traonen en de i kschopoen. daar maken ze al- veel doelounten mee'. Vor- - ®Hs nam gisteravond in totaal entien hoekschoppen, maar het rva rde geen doe'nunt oo. Aan- doe rder Pleun Strik: 'Het gevaar n °fem vooral bij de eerste paal 5j°® omdat Van Beveren daar niet e'u" staan, hebben we daar steeds 1seI mannetie neergezet. Overi- er f1 s is dit Vorwarts me wat te- ium gevallen, vooral in de tweede ?er< ft sneeiden ze steeds panieke- erclkr. Ik had dat niet verwacht a"e jongens die zo geroutineerd Jass ver oor Hans-Georg Kiupel. trai- Pos van Vorwarts. was ran ikeline uiteraard een teleur- ling. 'Vorwaris had in het be- van de tweede he'ft moeten rdmkken. maar heeft dit ver- "d. Verder vond ik de scheids iter veel te lankmoedig, hij te veel door de vjneers'. On- Pog ks die lankmoedigheid schreef pjtado toch twee spelers op: Ha- en Eef Mulders kregen een ciële waarschuwing. ,omp HANS SCHMIT Van Tilburg, die met Veenstra en Munk Jensen het middenveld com pleteerde, stond namelijk na zijn transfer van Go Ahead naar PSV op minder goede voet met Linder. En het leek er'zelfs lange tijd op dat Van Tilburg niet meer in de A-selec tie zou komen. Linder: „Schmidt- Hansen is de laatste weken niet meer in vorm Dat Van Tilburg afgeschre ven zou zijn, is beslist niet waar. Hij heeft altijd de kans gehad terug te komen en die heb ik hem nu gegeven Vergeet bovendien niet dat hij lange tijd ziek is geweest". De verwachting dat FC VorwSrts alles op de aanval zou gooien, kwam uit, want Hans Georg Kiupel, trainer van de Oostberlijnse legerploeg, had ook Otto Frassdorf, normaal opko mend rechterverdediger, in de spits van de aanval gezet. PSV gokte op de tegenaanval en de eerste minuten reeds leek dit succes te hebben. Eef Mulders passeerde de Oostduitse doelman Zulkowski, maar hij deed dit vanuit buitenspelpositie. Kort daarna echter werd PSV terug gedrongen. maar de snelle en onstui mige uitvallen werden vaak reeds ver voor het doel van Jan van Beveren afgebroken. Fout Een kwartier leek PSV met dit de fensieve spel en het razendsnelle counteren succes te hebben. Een fout van Wietze Veenstra echter was er de oorzaak van dat de kalende Otto Frassdorf de in Eindhoven opgelopen 2—0 achterstand kon halveren. Veen stra speelde verkeerd terug, waardoor Otto Frassdorf, zwervend aanvaller, de bal kon onderscheppen en links van de op zijn rechterbeen staande Van Beveren scoorde: 10. De Vorwërts-treffer bracht PSV niet in paniek. De Eindhovense for matie speelde het door Linder gedic teerde spel vanuit de verdediging „rustig" verder. PSV had er in de eerste helft zelfs nog gelijk mee kun nen komen. Maar een buitenspeldoel- punt van Johan Devrindt werd (te recht) afgekeurd en een hard schot van Gerrit van Tilburg trof na een half uur juist geen doel. Hans Georg Kiupel zocht naar ope ningen, naar een mogelijkheid om vooral de ongenaakbare Lazar Rado- vic ondanks zijn knieblessure die tot gisteren zijn meespelen onzeker maakte te passeren. Hij haalde daarom in de rust Strubing uit de ploeg en zette voor hem Groosheim in de man die in de periode voor de eerste wedstrijd in Eindhoven Vorwarts voor de eerst sinds lange tijd weer liet scoren. In het matig gevulde Jahnstadion Vorwarts is in Berlijn een verre van populaire ploeg schakelde Vorwarts direct over naar een nog hogere versnelling. PSV kwam onder druk te staan en de kans om met snelle tegenstoten de defensie van Vorwarts te verrassen werd steeds geringer. In die fase ook kreeg de strijd op het gladde veld een wat grimmiger verloop. Maar de Spaanse scheids rechter Pintado wuifde de Oostber lijnse smeekbeden om een strafschop weg en kort daarna loste hij na een kort maar heftig dispuut de moeilijk heden tussen Johan Devrindt en en kele Oostduitsers op. Vorwarts kwam, met snelle en hoge aanvallen, maar juist toen bewees Jan van Beveren dat hij een doelman van internatio nale allure is. Terwijl de smeekbede van de Oost duitsers om „noch ein Tor" tot in West-Berlijn moet zijn gehoord het stadion ligt valk bij de door Ber lijn kronkelende „muur" stompte Van Beveren alle gevaar voor zijn doel weg. Maar Vorwarts' aanvalsdrift min derde. PSV kreeg na 70 minuten even wat meer lucht. En in die periode kon Wim van den Dungen zelfs on gestoord oprukken. Hij sloot zijn ac tie echter af met een schot naast in plaats van in het doel van Zulkowski. Schmidt-Hansen, zo verrassend ge passeerd, kreeg in de slotfase toch nog een kans om voor de ogen van twee Deense journalisten speciaal gekomen om hem en Munk Jensen met het oog op het Deense nationale Otto Frassdorf scoort het enige doelpunt. Pleun Strik tracht glijdend nog redding te brengen, maar de bal verdwijnt reeds langs Van Beveren. elftal te taxeren in actie te komen. Linder zette hem in voor Willy van der Kuylen, tot dan een weinig op vallend figuur in het meer spannende dan fraaie duel. De kansen van Vorwarts om een beslissingsduel (in Bazal) te forceren, werden in die pe riode kleiner. PSV, bijna tachtig mi nuten lang niet in staat het tempo van Vorwarts met vertragende acties te ontregelen, kreeg iets meer vat op de Oostduitsers, bij wie de wanhoop lichtelijk de overhand op de precisie kreeg. Want bij de Oostduitsers groeide het besef dat de PSV-defensie en zeker met een doelman als Jan van Beveren als laatste sluitpost te hecht was om een plaats bij de laat ste vier te kunnen forceren. Kort voor tijd maakte Johan Devrindt zelfs bijna gelijk, maar de doorgebro ken Belg werd aan de rand van het strafschopgebied ten val gebracht. FC Vorwürts Berlin—PSV 1—0 (1—0) 16: Frassdorf 1—0. Scheidsrechter: Pintado (Sp) Toeschouwers: 16.000- Vorwttrts: Zulkowski: Hamann, Andre- sen. Begerad, Wlthulz, Körner, Noldner, Strubing, (Grosshelm); Frtlsdorf. Wruck, Plepenburg. PSV: Van Beveren: Van den Dungen, Strik. Radovlc, Vos; Veenstra, Van der Kuylen, (Schmidt-Hansen), Van Stlppent; Van Tilburg, Devrindt, Mulders. Het tweede afgekeurde doel punt van PSV gescoord door de gevallen Devrindt. Links Begerad. (Van onze volleybalmedewcrker) HEERLEN „Het is voor mij een uitdaging", vindt Ger Spijkers, de vrijwel zekere nieuwe coach van de Nederlandse damesvolleybalploeg. „Het werk, wat ik ga doen, is al lereerst gebaseerd op mijn ervarin gen. Die hebben bewezen, dat je ook met dames tot een zeer gevarieerd aanvalspatroon kunt komen". De nieuwe bondscoach, de eerste die niet uit het Westen van het land komt, ziet zijn werk meer als coördinator dan als docent. „Gevarieerd spelen brengt veel oefenen in teamverband met zich mee. Dat heeft bovendien het voordeel dat er een goede team geest ontstaat". De Heerlense PTT-ambtenaar doelt hiermee op de moeilijkheden die zijn voorganger Johan van der Haar, die nu de herentraining verzorgt, heeft gehad Het nationale damesteam is de laatste jaren nogal wat van bezetting veranderd. Naast de gevolgen van de huwelijksstatus waren er ook moei lijkheden bijvoorbeeld bij Hilda van Blanken-Gulik rondom een drang naar betere vergoedingen. „Als er een goede band tussen de speelsters bestaat, is de mogelijkheid op het uitelkaar vallen veel minder. Dat brengt natuurlijk wel mee, dat je een aantal speelsters moet hebben, die gewend zijn of die aanleg hebben voor een spel met veel speelpatronen. Dat bij te schaven, zie ik als mijn voornaamste taak. Het heeft als na tionale teamtrainer weinig zin, je met een technische opleiding bezig te houden. Dat moeten de clubtrainers maar doen". Spijkers, die zijn trainingscarrière zeven jaar geleden bij het Heerlense Bekkerveld startte, doelt hiermede duidelijk op een beter contact tussen nationale teamcoach en de clubtrai ners. „Er zit weinig lijn in het werk van de verschillende clubteams", oor deelt hij. Overigens niet alleen een euvel bij de damestrainers. Veel oefenmeesters klagen al jaren dat de NeVoBo weinig aan researchwerk doet. Het is beslist geen uitzondering, dat coaches van verenigingen, die al jaren in de landelijke competitie spe len en die tien jaar geleden een pa piertje met tralningsbevoegdheid be haalden, geen enkele nazorg krijgen. Behalve bij enkele plaatselijke top- ploegen is de trainerswisseling bij volleybalploegen enorm groot. Aan de andere kant zijn er enkele oud-inter nationals, zoals bijvoorbeeld de oud- RVC-er Piet Kaptein en de oud- AMVJ-er Hans Maas, die op grond van hun ervaringen een enorm in zicht hebben, maar die "er voor de bond ondanks hun positieve instelling toch maar als los zand bij hangen. Verplicht Het gevolg daarvan is, dat het „ge waardeerd" worden ook doorwerkt bij de verenigingen. Spijkers heeft daar eveneens mee te maken. De Limburger krijgt geen beschikking over de Friese talenten als Aukje de Vries, Annie Geertsema en de gezus ters Pranger. Spijkers daarover: „Ik moet geen ploeg met weifels hebben. Als men de club of andere belangen laat prevaleren, wel. dan moeten ze maar afvallen. Ik stel als eis dat de training zonder onderbreking wordt bezocht. Dat doe ik bij mijn vere niging ook. Als de speelsters van het eerste niet komen, worden ze niet op gesteld". Over zijn plannen voor de toe komst: „Als het allemaal doorgaat en daar weet ik officieel nog niets va probeer ik het tot de Europese Belgisch disconto O BRUSSEL De Belgische centrale bank heeft het disconto met een, half procent verlaagd tot 6 procent Het is de derde verlaging in vijf maanden. In de periode september/oktober 1970 stond het Belgische disconto nog op 7,5 procent. ATHENE Ferenc Puskas heeft het gehaald. De oud-interna tional van Hongarije die een jaar geleden naar Griekenland kwam om Panathinaikos de beginselen van het voetbal in 'Engelse stijl' bij te brengen, heeft die ploeg nu in de halve finales van het tornooi om de Europa Cup voor landskampioenen gebracht. kampioenschappen. Ik moet bouwen met een ploeg van maximaal twaalf speelsters. De moeilijkheid is, dat de NeVoBo voor de deelname aan de Europese kampioenschappen een ver goeding voor hoogstens veertien per sonen krijgt Ik sta er op dat er een fysiotherapeute meegaat. Voor een herhaling van Bulgarije voel ik niets. Er moet een medische controle bij zijn. dat is tegenwoordig voor top sport volkomen normaal. Daarom ba seer ik de samenstelling van de ploeg op drie spelverdeelsters. Een aanval- ster moet je vaak veel meer vervan gen. Valt een van mijn spelverdeel sters uit, dan heb ik altijd een ander nog achter de hand. Dat is ook met de technische sectie besproken, even als mijn inspraak bij de aanvulling van de ploeg. Er is van mij volledige inspraak bij het aantrekken van nieuwe meisjes". Niet rond De keuze van de speelsters is nog niet rond. Bij de NeVoBo geeft men dan ook liever nog geen namen van de geselecteerden vrij. Tot de kern ploeg behoren zeker: Herma Karsten (Karanoi), Lidy Schut, Ans Snuvcrink en Ietje Lindeman (alle Vredestein), Truus Gielen en Marga Willemsen (beiden Bekkerveld), Annemarie Ver- rips-Epping (Haag '68), Annemarie van der Horst (AMVJ-RLVC) en Fransje Artz (DOS '58). In een later stadium wordt deze groep aangevuld met Mientje Gielen (Rapid), José Gie len (Bekkerveld) en een keuze uit Ci lia Spauwen (Bekkerveld), Trudy Beukers (SFC). Henriëtte Gcraerdts- Wijnands (Bekkerveld). „Als het niet loopt", meent Spijkers, „dan kunnen we het altijd nog veranderen. Er staan nog meer namen op mijn lijs tje". Everton, de trotse Engelse kam pioen, die twee weken geleden op eigen terrein al een 11 gelijkspel kreeg te slikken, slaagde er gister middag niet in de winst te grijpen. De strijd in het bomvolle stadion van Panathinaikos eindigde in 00. Het dubbeltellende uitdoelpunt van Anto- niadis bracht Puskas' team als eerste Griekse ploeg bij de laatste vier in een Europa Cup tornooi. Het succes van Ferenc Puskas kreeg gisteren een extra dimensie, toen bleek dat de Griekse ploeg geen enkele vrees toonde voor de Britten. Erger nog, Panathinaikos trok vanaf het beginsignaal van de Franse scheidsrechter Hellies ten aanval. De grootste man was aanvoerder Mismis Domazos. Hij trok zich terug op het middenveld en zette vandaaruit een aantal gevaarlijke aanvallen op. Do mazos was ook de man die de beste kans der wedstrijd kreeg om de Brit ten te kloppen. Maar enkele minuten voor het einde belandde een hard schot van hem op de paal. Panathinaikos speelde een 4-2-4 systeem, waarbij de steun van de uit- termate luidruchtige 30.000 toeschou wers de volgelingen van Puskas vleu gels gaf. Aanvallend waren de Grie ken duidelijk gevaarlijker. Maar vooral het uitstekende werk van de rechtervleugelverdediger van Ever- ton, Tommy Wright zorgde ervoor dat er in de eerste helft geen 'doelpunt viel. Na rust kwamen er ook geen treffers, hoewel Everton toen het heft sterker in handen had. Het spel dreigde scheidsrechter Hellies nogal eens uit de hand te lopen. Hellies moest een aantal spelers waarschu wen en dreigende vechtersbazen uit elkaar halen. Toch ontstonden er geen ernstige moeilijkheden voor de Fransman. Panathinaikos: Ikonomopoulos; Tomaras. Vlachos, Athanassopoulos. Karames; Sour- pis. Grammos; Fylajouris, Antonladls, Do mazos. Kapsis. Everton: Ranldn; Wright. Newton, Ken dall. Labon; Harvey, Whitle, Ball; Royle. Hurst, Morrissey (Johnson). RED STAR Oarl Zeiss Jena is gistermiddag In Bel grado onbarmhartig hard gevloerd door Rode Ster. De Joegoslaven, die de eerste wedstrijd in Jena met 3—2 hadden verlo ren, grepen nu met 4—0 de winst en daar mee een plaats in de halve finales van het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen. De doelpunten voor de Joego slaven werden gescoord door Djorlc, Fili- povic, Ostojic en Karasi. Het duel tussen beide teams was aan merkelijk vriendelijker dan de wedstrijd in Jena, veertien dagen geleden. Het ge volg van dat bikkelharde gevecht was, dat aan Oostduitse rijde Sehrlutter. Strempel en Peter Ducke een waarschuwing oplie pen. Voor Strempel was het de derde waar schuwing, reden waarom hij gisteren niet mee mocht spelen. Aan Joegoslavische zij de ontbraken Djajic en Antonijevlc, die ook na het gevecht in Oost-Dultsland wa ren geschorst. Het bleek geen ernstige handicap voor Rode Ster. Vanaf de eerste minuut werd Carl ZelS6 volledig onder de voet gelopen. De Oost duitsers werden ln de defensie gedrongen en konden geen moment ook maar iets constructiefs terug doen. Het eerste doel punt viel na een kwartier. Jankovic werd in het strafschopgebied onderuit gehaald en Djorlc had geen moeite, om vanaf de 11-meter stip de Oostduitse doelman Gra- penthin te verslaan. Na een half uur kwam Rode Ster op 2—0. vanaf de rand van het strafschopgebied schoot Fllllpovic raak De stand werd In de eerste helft niet verder uitgebouwd, omdat de Joegoslaven rich ervan bewust waren op fluweel te zitten en rich ertoe lieten verleiden om vooral show-voetbal te spelen, iets wat overigens door de 90 000 dol enthousiaste toeschouwers op prijs werd gesteld. Na de rust waagde Carl Zeiss rich lets vaker uit de verdediging ln een poging om de stand ee ndragelljker aanzien te geven. Maar juist daardoor ontstond ernog meer ruimte voor de gevaarlijke contra-attaques van Rode Ster. Een daarvan. In de 15e minuut, leverde het derde doelpunt op. De technisch begaafde Karasi gaf een voorzet die door Ostollc in het doel werd gescho ten. Karasi zorgde zelf voor de vierde tref fer. 12 minuten voor het einde, na een bijna onnavolgbare dribbel. Bode Ster Belerodo-Carl Zeiss Jena 40 120) 15: Dloric (strafschop) 1—0. 30: Filloovic 2—0. 60: Ostojic 3—0. Karasi 4—0. Scheidsrechter: Nltescu (Roem Toeschou wers: 90.000. Rode Ster: DulkoVlc: Dloric. Klenkows- kt: Nowkovlc Boeleevic. Pawlovln: Janko vic. Karasi. Fillpovlc. Admovic. Ostojic Carl Zeiss Jena: Graoenthln: Rock. .Turb- Juweit. Irmscher, Wel», Werner; Vogel, Scheltler; R. Ducke. Kraus. Werner. ATLETICO Atletico Madrid heeft zich na de toch bepaald niet riante uitzichtsposi tie die de Spanjaarden zich op eigen terrein veroverden (minimale 10 winst) geplaatst voor de halve finales. In Warschau won Legia weliswaar mei 21, maar het doelpunt van de Madrilenen telde dubbel, waardoor Atletico toch verder kwam Het werd bepaald geen zenuwach tige confrontatie tussen beide teams. Immers, Atletico nam na tien minu ten de leiding en wist toen dat Legia Warschau heel hard terug moest ko men wilde het nog een kans maken. Atletico begreep dat het alleen door de aanval te kiezen een winstkans had. Het deed het ook meteen vanaf het begin. De defensie van Legia kwam onder zeer zware druk te staan en moest na tien minuten capituleren. Op rechts passeerde Ufarte twee Poolse verdedigers en gaf de bal door aan Salcedo, die al in de eerste mi nuut was ingevallen voor de gebles seerde Oroczo. Vanaf ongeveer 12 meter schoot de Spanjaard raak: 01. En toen moesten de Polen wel kei hard terug komen. Het duurde tot de 25e minuut voor dat offensief enig succes bood. Pieszco was de man die Legia naast Atletico bracht. Pas in de tweede helft kwam de sfeer in het ROTTERDAM De Erven de wed. J. van Nelle stelt voor over het in 1970 vergrote kapitaal een onveran derd dividend van 14 pet. uit te ke ren. Daarnaast zal opnieuw 5 pet. in aandelen ten laste van de belasting vrije agioreserve worden gedecla reerd. De geconsolideerde omzet steeg met 12 pet. tot ƒ195,5 min.; de netto winst met 5 pet. tot 5,0 min. door 3500 toeschouwers bevolkte sta dion. Legia Warschau ging toen zeer nadrukkelijk in de aanval. Zeven mi nuten na de hervatting had dat suc ces. Stachurski was de maker van de treffer (2—1), Onder stormachtige toejuichingen ging Legia toen verder, maar de bevrijdende derde treffer viel niet. Dat lag in de Spaanse ver dediging dan vooral aan het rustige en uitgebalanceerde spel van Calleja, op wie veel Poolse aanvallen stuk lie pen. Legia Warschau-Atletico Madrid 1—1 (1—D 10: Salcedo 0-1, 24: Pieszko 1-1. 52: Stachurski 2—1. Scheidsrechter: Taylor (Eng.). Toesnhouwers: 35.000. Lehla Warschau: Grotynakl; Stachurski. Nledziolka, Trzasowskl. Zygmunt; Novak. Cmlktewlcz, Matklewlcz; Pieszko, Deyna. Gadocha. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT „Hoofdzo.nde van de westerse ondernemer is zijn ongevoeligheid voor de be tekenis van het sociale experi-. ment. Daar staat evenwel tegen over, dat inventiviteit, het dur ven nemen v»an risico's en het voorkomen van verspilling als aspecten van het westerse on- de/siemerschap dreigen onder te gaan in een ongenuanceerde dis cussie over vrije ondernemings gewijze produktie en centraal geleide economie." Dit zei prof. dr. H. J. van Zuthem, hoogleraar in de economische sociolo gie en bedrijfssociologie aan de VU te Amsterdam tijdens het jaarcongres van de Contactgroep var. Werkgevers in de Metaalindustrie, gewijd aan het thema "de ondernemer als boosdoe ner". (De Contactgroep: de onderne mer constateert dat, welke inspan ning hij zich ook getroost, de samen leving hem beschouwt als de boos doener in alles wat fout of nog niet goed loopt in de maatschappij. Drie problemen Prof. Van Zuthem stelde vast, dat de ondernemers te maken hebben met drie problemen: het identiteits probleem (als gevolg van gebrek aan eenstemmigheid over de doelstellin gen van de ondernemer), het gezags probleem (door .toenemend besef om trent de negatieve effecten der wes terse produktie. zoals milieuveront reiniging, concentratie van macht en vermogen e.d.) en het integriteitspro- bleem (als gevolg van verschil tussen leer en leven met betrekking tot het sociale beleid). Door dit alles is het, aldus prof. Van Zuthem. waarschijnlijk dat het westerse ondernemerschap op weg is naar een geloofwaarriigheidserisis. Dit proces is versneld door de wijze waarop en de intenties waarmee met sueces een aantal "aanvallen" op het vrije ondernemerschap werd afgesla gen, zoa*l5 de invoering van de PBO, introductie van mede-eigendjim en vermogensaanwasdeling en pogingen om te komen tot ingrijpende vormen van medezeggenschap. Het centrale element in de geloof waardigheidscrisis i is volgens iprof. van Zuthem, dat de organisatie van onderneming en markt is achterge bleven bij de functies die de onder neming intussen gekregen heeft. De kernfouten in deze organisatie zijn z.i. de stringente onderschikking en de afhankelijkheid van de werkne mers en de manipulatie van de con sumenten. Veneijt en Mevrouw dr. H. Verwey-Jonker, kroonlid van de Sociaal-economische Raad, betoogde dat de verwijten aan de ondernemers van de huidige gene ratie dezelfde zijn als die van zeven tig jaar geleden. Alleen het verwijt van manipulatie van de consument is er nog bijgekomen. Zij noemde deze generatie sterk anti-techniek, anti-autoritair en ro mantisch. "Vertegenwoordigers van de alternatieve generatie proberen over het algemeen uit de buurt van het bedrijfsleven te blijven en zoeken daarom funkties in onderwijs, vor mingswerk, pers, omroep e.d. of wor den predikant of priester. Daardoor dreigt een volstrekt wanbegrip in de ze sectoren te ontstaan omtrer.t de situatie in het bedrijfsleven en dreigt de toch al bestaande kloof tussen de door P. C. Snow beschreven „two cultures" (alpha en beta-mensen) on herstelbaar diep te worden. Verbetering image Volgens dr. Verwey kunnen de in dividuele ondernemers trachten hun image te verbeteren door een goede personeelspolitiek, ooenheid en "een goede verstandhouding met de bu ren." Het beeld van de ondernemers als groep is h.i. alleen te veranderen door een intensieve communicatie met de diverse sectoren in het maat schappelijk leven waarbij begrip voor het nieuw gegroeide normensysteem van de alternatieve generatie voor waarde is voor een gesprek. De voorzitter van de Contactgroep, de heer A. Keiler, zei dat de onderne mer steeds meer op de vingers geke ken zal worden, zowel vanuit de on derneming zelf als vanuit de gehele samenleving. De maatschappelijke verantwoordelijkheid en de proble men van de ondernemer zullen steeds groter worden, ook al omdat hij te maken heeft met een relatief toene mende schaarste op allerlei gebied: financieringsmiddelen arbeid, tijd en beslissingsspeelruimte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13