Voor 11 centVelosques Verkiezingen of dictatuur a la Brazilië he Sanh belaagd door leger Hanoi Koningin Jogjase en prins op gala-avond Frankrijk frustreert toetreding Engeland Joelen in Ruslancl: Geen antisemitisme Aanval in Senaat op Rogers VS Spannende strijd om SST in VS-senaat Twee doden in Brussel 'IXON: INVASIE SUCCES Paul Determijer overleden Tsjoe sprak twee hoge Russen „Communistisch complot" in Guatemala Tupamaros lieten procureur vrij Argentinië voor de keus: door Ferry Versteeg WOENSDAG 24 MAART 1971 SAIGON (UPI. AP. Reuter. AFP. PA) Terwijl de resten van het uidvietnamese invasieleger met de locd der wanhoop vechtend, zich een tg uit Laos banen in de richting in de Amerikaanse basis Khe Sanh het noordwesten van Zuid-Viet- n. vraagt men zich in militaire ingen af, wat er met dit steunpunt lat gebeuren, nu de Noordvietname- n het bijzonder dicht zijn genaderd. Juichende Zuidvietnamese troepen, 102 tanks en gevechtswagens, be ukten gisteren de betrekkelijke vei- gheid van Khe Sanh, nadat zij drie agen lang vechtend uit Laos waren ruggetrokken langs Route 9. Maar *n zij Zuid-Vietnam binnenkwa len, waren Noordvietnamese troepen bezig zich in te graven, nadat zij sterochtend een verrassende aanval dden uitgevoerd. De door 40 Noordvietnamese „sabo- ige-specialisten" uitgevoerde aanval ras de eerste, sinds de Zuidvietna- lezen op 8 februari Laos binnentrok- en. Zij werden teruggeslagen, nadat de buitenste verdedigingslinies aren binnengedrongen. Twintig anvallers sneuvelden; één saboteur erd gevangen genomen. Aan Ameri- aanse zijde vielen twee doden en ijf gewonden. Zes helikopters wer en vernietigd. De pantserkolonne, die zich uiterst loeizaam uit Laos heeft teruggetrok- en, werd achtervolgd door 40 Noord- ietnamese tanks. Zij werd van tal- ijke hinderlagen uit aangevallen, an de twee Zuidvietnamese lucht- andingsbataljons, die zij vervoerde, in zes wéken tijd minder dan 1000 nan overgebleven. Bij het 'begin van de invasie trok- en bijna 200 tanks en gevechtswa- ens Laos binnen. Aangenomen rordt, dat ongeveer de helft is ver- lield door Noordvietnamese mijnen n granaten, of door de Zuidvietna- lezen zelf werden vernietigd, voor- lat zij ze moesten achterlaten. Er zijn nu nog twee bases in Laos, ie door Zuidvietnamezen worden be land. Het zijn Dong Da op 11 km. en long Ha op 3 km. van de grens. Op LOENEN In Loenen is op 78-ja- ge leeftijd de bekende kunstenaar 'aul Deteirmijer overleden. Hij werd t> 21 juni in Amsterdam geboren en ludeerde aan de Rijksacademie voor leeldende Kunsten te Amsterdam, tan 1925 tot 1931 werkte hij in Italië, raar hij sterk werd beïnvloed door et werk van de vroeg-Toscaanse childers van voor de Renaissance. Reeds in 1916 kreeg zijn werk in- irnationale waardering door de toe- enning van de Prix de Rome. Naast guratieve decoraties o.a. voor de eehnische school te Rotterdam, ging ijn belangstelling uit naar werk op et gebied van de religie. De teraar- ebestelling heeft in alle stilte plaats- evonden op de algemene begraaf- laats te Bussum. deze steunpunten zijn nog ongeveer 5.000 man van de meer dan 20.000, die zes weken geleden Laos binnentrok ken. Verwacht wordt, dat de terugtocht uiterlijk morgen zal zijn voltooid. De Zuidvietnamezen moeten proberen, te voet terug te keren. Het is thans niet langer mogelijk helikopters in te zet ten. Van Formosa wordt gemeld, „dat China meer dan 20.000 militairen heeft laten deelnemen aan de strijd in zuidelijk Laos". Hiertoe zou beslo ten zijn na de val van het belangrijke knooppunt Sepone. In de afgelopen maand zouden meer dan10.000 Chi nezen Laos zijn binnengetrokken, waardoor het toaal op 20.000 zou zijn gekomen. De berichten hierover zijn uit Hongkong afkomstig. WASHINGTON (UPI. AP. Reuter) President Nixon meent dat de in vasie van Zuidvietnamese troepen in Laos zoveel succes heeft opgeleverd, dat het terugtrekken van Amerikaan se troepen kan worden voortgezet, zonder de achterblijvers in gevaar te brengen. In een televisiegesprek, dat een uur duurde, zei de president, dat als het resultaat van de operaties uiteindelijk kan worden beoordeeld over een jaar of zo dit gezien zal tvorden als een succes. Hij zal volgende maand een nieuw schema voor het terug trekken van Amerikaanse troepen bekend maken. De aantallen zullen eerder groter dan kleiner worden. Van onze kunstredactie Van onze Haagse redactie DEN HAAG Als er nog enige hoop wil blijven bestaan op toe treding van Engeland tot de EEG, zal op de ministersvergadering in elk geval een akkoord moeten worden bereikt tussen de zes van de EEG over de kwestie van de boterexport uit Nieuw Zee land naar Engeland en de suiker leveringen van de ontwikkelings landen. Dit heeft staatssecretaris De Koster gisteren gezegd. Frankrijk, is tot geen enkele concessie bereid, en dit. naar het oordeel van de heer De Koster ten onrechte, omdat de toenemende consumptie in de landen van de ge meenschap een redelijke import uit Nieuw Zeeland en de ■ontwikkelings landen rechtvaardigt Daar staat te genover. dat wanneer Engeland niet tot de EEG toetreedt er ook geen marktvergroting voor de zes is. De onderhandelingen duren nu reeds van juni 1970 af en vorderen slechts in slakkegang terwijl op de hoofdpunten, namelijk de politieke considerans van het verdrag van Ro- MOSKOU (UPI, DPA, AP) In de rote synagoge van Moskou is giste- een bijeenkomst gehouden van abbijncn en vooraanstaande Joden it 60 gemeenten in de SOwjet-Unie. lit alle delen van het land waren de fgevaardigden gekomen, ook uit het nodse utonome gebied Birobidzjan het Verre Oosten, om verklaringen an trouw aan de Sowjet-Unie af te en van afschuw over het zio- ismc. Uitsluitend genodigden, waaronder eaefcrediteerde Westerse journalis- mochten naar binnen. Joden uit foskou. die niet waren uitgenodigd, laar niettemin hun synagoge wilden •eden om te bidden, werden te engehouden. Toch was Michail Zand (43 jaar) rin geslaagd de' synagoge birmen te omen. hij was nl. in het bezit van en Sowjet-journalistenkaart. De ge- eime politie arresteerde hem, nadat ij met Westerse journalisten namens en groep van dertig joden uit Mos- ou had gesproken en hun verteld ad. dat de sprekers leugens verkon- igden. Een groep Joden voor de sy- agoge, die niet naar binnen moch- 0 en. zei eveneens tegen verslaggevers lat wat binnen gezegd werd, bepaald "et op de waarheid berustte. De sprekers ontkenden met klem lat er in de Sowjet-Unie sprake is an „een Joodse kwestie", of van dis- riminatie tegen de Joden. Ze noem en de huidige campagne, die in imerika door de zionisten gevoerd rordt. ..schaamteloos". Opperrabbijn Levin van Moskou, oorzitter van de bijeenkomst, die loor de Sowjet-televisie gefilmd Werd. zei dat ..internationale zionis- ische kringen" een golf van laster over de Sowjet-Unie verspreiden". Mie berichten over antisemitisme in Sowjet-Unie waren verzonnen. Het vaderland van de Sowjet-Joden was de Sowjet-Unie. In dezelfde zin lieten zich de andere sprekers uit. !en aantal van hen liet zich in scher- bewoordingen uit over „de Israëlische agressie in het Midden- Oosten". Eenzelfde houding werd in Londen 'P een persconferentie aangenomen loor een aantal Sowjet-officieren, die 3, behoorden tot een groep zangers uit jCiew. Vier van hen zijn Joden. Toen een journalist aan één van hen vroeg 'een kapitein), hoe hij zich zou voelen als hij in Egypte voor de Sow jet troepen daar optrad, voor diegenen du§ die tegen zijn mede-Joden voch ten. antwoordde hij: „In Egypte zijn wij tussen onze bondgenoten". Het Russische partijblad Prawda heeft de extremistische Jewish De fense League ervan beschuldigd „een nieuwe stormachtige zionistische sab bath" afgelopen zondag in Washing ton te hebben georganiseerd. Ze zou den de deuren van Sowjetdiplomaten hebben ingetrapt, kleine kinderen hebben bedreigd, obsceniteiten op muren hebben geschreven en telefo nische bedreigingen hebben geuit. Dit zou allemaal zijn gebeurt tijdens een protestdemonstratie van Amerikaan se Joden, die een weg blokkeerden, die naar de Russische ambassade leidt. Ongeveer 500 deelnemers, die midden op de weg bleven zitten, wer den toen door de politie gearresteerd. Zij zullen een boete krijgen. me en alle gesloten overeenkomsten, Engeland volkomen instemt Nu de vijf van de EEG het eens zijn dreigt nog steeds het veto van Frankrijk, zoals dat ook in '63 en '67 de deur voor Engeland dichtgegooid heeft. Mislukking nu betekent afstel voor een onbepaald aantal jaren. Naast het economische gevaar dat dreigt is erop het ogenblik ook een malaise in het Europese denken. Het idealisme nodig voor de Europese eenwording heeft behoefte aan een nieuwe stimulans. In Engeland, waar men het Brussels gehakketak niet be grijpt. zal die stimulans nauwelijks nog te bereiken zijn, zelfs niet wan neer Enigeland uiteindelijk toch toe treedt. De Nederlandse regering, aldus de staatssecretaris, is er nog steeds van overtuigd, dat de politieke wil in Frankrijk er wel is, maar vraagt zich af waarom alles dan zo moeizaam moet gaan. Het nieuwe struikelblok, door Frankrijk op de weg geschoven door de vragen over de reserverol die het pond sterling speelt, heeft naar de mening van de Nederlandse rege ring niets te maken met de toetre ding Dit is een kwestie, die na de toetre ding bekeken kan worden. De huidige economische toestand van Engeland mag geen rol spelen en in ieder eeval past een soepel beleid voor de toetre ding. Frankrijk zelf kampte in 1958 met ernstige moeilijkheden en heeft tot twee keer toe moeten devalueren. MOSKOU (UPI. AFP, Reuter) Premier Tsjoe En-lai van China heeft zondag een gesprek gevoerd met de twee hoogste Soviet-diplomaten in Peking, zo heeft het Russische pers bureau TASS gisteren meegedeeld. Tsjoe sprak met Wasili Tolstikow. de Sowjet-ambassadeur in Peking, en Leonid Iljitsjow, de onderminister van buitenlandse zaken, die delegatielei der is bij de grensbesprekingen met China. Ook de Chinese delegatieleider was bij het gesprek aanwezig. TASS wilde over het gesprek alleen meede len dat kwesties van wederzijds be lang waren besproken. GUATEMALA (AFP) De rege ring van Guatemala heeft de ontdek king bekend gemaakt van „een sa menzwering. die ten doel had om haar ten val te brengen en een com munistisch bewind in het land te ves tigen". De regering heeft aangekondigd, dat de komende weken „onrustig en foiogelijk bloedig zullen zijn". In de afgelopen maanden zijn in het land op last van de regering vele honder den mensen vermoord, die van linkse sympathiën verdacht werden. DEN HAAG De banden tussen het Nederlandse koninklijk huis en het sultanaat van Jogjakarta zijn oud en hecht en het is vanzelfsprekend dat koningin Juliana en prins Bcrn- hard donderdag 1 april de galavoor stelling zullen bijwonen in het Con gresgebouw in Den Haag. waarmee de Koninklijke Javaanse Hofdansers van het sultanaat van Jogjakarta hun toernee door Europa zullen beginnen. De koninklijke belangstelling is te meer vanzelfsprekend, daar prins Surjobrongto en prins Puger, de bei de broers van de sultan en ook de oudste dochter van de sultan deel uitmaken van het ensemble en ook zelf volgens traditie zullen op treden. De prinses van Jogjakarta danst een zes minuten durende solo, een golèk, die knielend wordt uitgevoerd. Belangwekkend is, dat het repertoi re een beksan golèk bevat, „strijd van de reuzenvogels", die, even zeer volgens traditie een schepping is van de tegenwoordige sultan en dat het besluit met de lawung, een krijgsdans, gemaakt in de achttiende eeuw door sultan Hamengku Bewono I. Deze persoonlijke medewerking van de eigen leden van de vorstelijke familie van Jogjakarta geeft aan, dat dit ensemble nimmer de bedoeling heeft gehad in publiek op te treden Dit ensemble moeten we dan ook zien als een eigen, particuliere lief hebberij van de sultan van Jogjakar ta, dat een enkele maal per jaar op trad bij heel bijzondere gelegenheden en dat nog nooit buiten de kraton het paleiscomplex van Jogjakarta is geweest. Verleden jaar heeft het slechts éénmaal gedanst: op 4 juli ter gelegenheid van de verjaardag van de sultan. Dat het nu niet alleen buiten de kraton komt maar zelfs zoiets tegen alle traditie indruisend gaat doen als een buitenlandse tournee heeft te maken met het nieuwe gezicht dat Indonesië, waarvan het sultanaat Jogjakarta deel uitmaakt, aan de we reld en vooral aan het westen wil tonen. Tot nu toe hebben alleen enkele bevoorrechten hoge ambtenaren of Indonesië bezoekende ambassa deurs of andere zeer hoog geplaatsten op persoonlijke uitnodiging van de sultan van Jogjakarta dit ensemble aan het werk kunnen zien Het programma is met veel bestu deren en overleg zodanig bekort het volledige programma duurt een hele nacht! dat aan de tradities zo min mogelijk afbreuk werd gedaan. De Bedojo, een vrouwendans uit het begin van de zeventiende eeuw, duurt bijvoorbeeld een uur. Die is te ruggebracht tot twintig minuten. Het programma opent er mee. Ook de La- woeng, waarmee het programma be sluit, is van drie kwartier tot twintig minuten teruggebracht. Deze dans heeft een ceremoniële betekenis: als de sultan zelf niet aanwezig is. moet deze worden gegeven, omdat met de ze dans de sultan zelf wordt verte genwoordigd. Het ensemble geeft elf voorstellin gen en drie matinees in Den Haag. Na voorstellingen in Haarlem, Utrecht, Drachten. Tilburg en Maas tricht komt het begin mei in Rotter dam. Wanneer het zal optreden in Amsterdam moet nog worden vastge steld. MONTEVIDEO (Reuter) Guerril lastrijders van de Uruguayaanse Tu- pamaro-beweging hebben gisteravond procureur-generaal Guido Bern?' Oribe vrijgelaten, twee weken nadat ze hem ontvoerden voor „een kort babbeltje". De 58-jarige Oribe werd door zijn ontvoerders in een buitenwijk van Montevideo afgezet, waarna de politie hem ophaalde. Hij verkeert in goede gezondheid. Oribe werd op 10 maart uit zijn woning ontvoerd. De Tupamaros lieten weten dat de procureur-generaal door een „volkstribunaal" ondervraagd werd over „ernstige onregelmatig heden bij het justitie-apparaat". Oribe werd ervan verdacht dat hij de ruim 200 Tupamaros die in Uruguayaanse gevangenissen zitten, door militaire in plaats van civiele rechtbanken wilde laten berechten. De Tupamaros houden nu nog één man"gevangen: de Britse ambassadeur Geoffrey Jackson, die op 8 januari werd ontvoerd. WASHINGTON (UPI) De stem ming in de Amerikaanse Senaat van avond over de gelden voor het super- sone verkeersvliegtuig SST zal bij zonder spannend worden. Volgens een informele opiniepeiling die United Press International gisteren onder de senatoren hield zouden de stemmen staken. Men noteerde 48 voor- en 48 tegenstanders, twee senatoren gaven nog geen mening en twee zijn er waarschijnlijk ook vanavond nog ziek. Het Huis van afgevaardigden heeft het SST-budget vorige Kveek, na uitvoerige campagnes voor en tegen in de wandelgangen, met kleine meerderheid vérworpen. Bij een soortgelijke beslissing eind vorig jaar (de SST wordt vanwege de politieke moeilijkheden per drie maanden gefinancierd) stemde de Se naat tegen en het Hui? van afgevaar digden voor. Een gemengde com missie ontwierp toen een compromis, waardoor de SST-bouwers met min der geld dan gevraagd was toch kon der. doorgaan. Als de stemmen vanavond inder daad staken wordt het voorstel aan genomen. want in dat geval brengt de voorzitter van de Senaat de beslis sende stem uit. En dat is ambtshalve vice-president Spiro T Agnew. die het voorstel zal steunen. De twee se natoren wier mening nog niet békend is zijn de voormalige vice-president Hubert H. Humphrey (waarschijnlijk voor, zeggen de koffiedikkijkers), en Joseph M. Montoya (waarschijnlijk tegen). WASHINGTON (UPI, AP, Reuter) Twee Amerikaanse Senatoren, de Republikein Javits van New York en de Democraat Henry Jackson uit Washington hebben gisteren in de Senaat de Amérikaanse minister van buitenlandse zaken, Rogers, fel aangevallen, vanwege diens eis dat Israël zich op de bestandslij nen van 1967 terugtrekt en voor zijn toekomstige veiligheid op de garanties va nde supermogend- heden moet rekenen. Vooral Jackson trok fel van leer. Hij noemde de terugdringing van Israël naar de vroegere bestandlijnen „uitrst kortzichtig en gevaarlijk" „Naar mijn mening vraagt de regering om rampen, door een plan te overwe gen, waardoor in feite de militaire aanwezigheid van Rusland in Egypte gewettigd zou worden", aldus Jack- sqn. „We moeten trachten de Russen uit het Midden-Oosten weg te krijgen en geen plannen maken om hen daar permanent te laten legeren". Beide Senatoren wezen het betoog van Rogers af dat in de moderne we reld een politieke regeling en niet- de aardrijkskunde de sleutel tot stabili teit is. Volgens Javits waren daar entegen juist de ideeën van Rogers gebaseerd op „verouderde begrippen van de legalistische 19e eeuwse diplo matie en hangen ze als los zand aan elkaar". Hij voorspelde dat als de Ro- gersformule die een internationale vredesmacht met Sowjet- en Ameri kaanse troepen in het Midden-Oosten voorziet, mislukt, Amerikaanse en Russische strijdkrachten dan onmid dellijk met elkaar in gevecht zullen raken. Uit Israël wordt bericht, dat pre mier Golda Meir heeft toegegeven aan de eis van Rogers, dat Israël eer. ruwe „vredeskaart" moet produceren, wil het overleg in New York niet voorgoed afgebroken worden. Goida Meir heeft gisteren met de Ameri kaanse ambassadeur in Israël gecon fereerd en hem waarschijnlijk toen een schets gegeven welke uiteinde lijke grenzen Israël zich voorstelt. Bloed en offers Terwijl de Egyptische regering op het binnenlandse vlak nu steeds veei- vuldiger de bevolking oproept om „bloed en offers voor de bevrijding van de bezette gebieden te brengen en de expansionistische arrogantie machtspolitiek van Israël te beltrij den", wordt op het buitenland-poli tieke vlak even grote nadruk gelegc. op de vredesbereidheid van Egypte. De minister van buitenlandse zaken, Riad, zal naar Frankrijk en Italië rei zen, omdat zo zeggen diplomatieke bronnen in Cairo, de regering ervan overtuigd is, dat West-Europa meteen in belang volgt op de VS, wat betreft de mogelijkheden omf Israël politiek te isoleren en druk op dat land uit te oefenen. Uit een niet ondertekend artikel in de Osservatore Romano blijkt, dat het Vatikaan woedend is over het streven van Israël de stad Jeruzalem onder zijn beheer te houden. Het blad spreekt van een Israëlisch streven om het Arabische gedeelte van de stad van zijn soevereiniteit te onteigenen" en verwijt Israël geen gehoor te ge ven aan een desbetreffende VN-reso- lutie. Benadrukt wordt, dat het Vati kaan sinds jaar en dag voorstandster is van een internationale regeling voor Jeruzalem en het onder toezicht stellen van de stad van een interna tionale commissie, teneinde de rech ten van de minderheden (christenen en moslims) en het bijzondere karak ter van Jeruzalem veilig te stellen. (Vervolg van pagina 1) Op de Antwerpse straat werden brandweerlieden, bezig met het blus sen van een auto, zelfs bekogeld met levende kippen. Vooral etalages, waarin reclame gemaakt werd voor margarine, trof de woede van de betogers. Ook de leuzen, die meegevoerd werden, waren pittig. Een kleinp bloemlezing: 'Hitier roeide de joden uit, Mansholt de boeren', 'Urineren kost drie frank, een pint melk vier', 'De melk kookt over ons geduld ook', 'Mansholt moet zich bezinnen, dit zijn de laatste slavinnen' (gedragen door boerenvrouwen), 'Mansholt kan verrekken, het is gedaan met trekken' en 'De boer melkt de koe, de minis ter melkt de boer'. Eis van de boeren: aanpassing van landbouwprijzen aan de kostenstij gingen en nauwkeurige toezeggingen op sociaal en structureel gebied van dé landbouw in de EEG. Maandag waren de EEG-ministers van landbouw er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de prijsverhogingen van landbouw- produkten en maatregelen ter mo dernisering van de landbouw. Voor al het laatste punt is een bron van onenigheid tussen de Europese Commissie en Italië enerzijds en de vijf andere EEG-landen anderzijds. Het voorstel van de Europese Commissie houdt in dat de sane ring van de Europese landbouw, waar nodig, voor 75 procent uit de EEG-kas wordt gefinancierd. 220 cent voor 20 geurige, pittige, fijne Med in Wie geeft er nog zo veel f voorzoweinig?Velasques! V J President-generaal Roberto Levingston van Argentinië .de „onbekende soldaat", die pas ne gen maanden geleden door de Ar gentijnse legerleiders aan de macht werd geholpen, is afgezet. Hij is daarmee de negende pre sident in dit turbulente land, die sinds 1930 door een militaire in greep naar huis wordt gestuurd. De directe aanleiding was „de ongehoorzaamheid" van de man, die in Argentinië feitelijk de grootste macht bezit: opperbevel hebber. van het leger generaal Alejandro Lanusse. Deze weiger de op bevel van Levingston een Mnd te maken aan de felle on- histen in de provincie Cordoba. Volgens goed ingelichte bronnen in Buenos Aires was de onwilligheid van generaal Lanusse niet terug te voeren op gevoelens van sympathie met de stakende en strijdende indus trie-arbeiders van Cordoba, maar wenste hij Levingston slechts te pro voceren om hem vervolgens te kun nen afzetten. Wat ook gebeurde, want Levingston "ontsloeg" de machtige Lanusse, waardoor deze op zijn beun in staat was Levingston naar huis te sturen. Roberto Levingston werd vorig jaar juni door de Argentijnse legerleiders als onbekend militair attaché uil Washington gehaald en tot de onver wachte opvolger van de recalcitrante en daarom afgezette president Onga- nia benoemd. Dit op voorwaarde dat hij zich met grote regelmaat op de hoogte zou stellen van de militaire, inzichten en zijn politiek daarnaar zou richten. Levingstons status als onbekend militair die door een com promis binnen de verdeelde strijd krachten aan bod kwam, bood voor- en ngdelen. Een nadeel was, dat hij geen duidelijk mandaat van de strijdkrachten had ontvangen, maar Levingston wist eveneens dat de ver deeldheid binnen de strijdkrachten en de vage toekomstbeelden van de militairen hem tot voordeel kon strekken. Toen hij in Buerios Aires het Casa Rosada-paleis betrok, werd hij gecon- fonteerd met het faillissement van de liberale economische politiek zoals die vanaf 1966 door president Onga- nia en zijn invloedrijke minister van economische zaken Krieger Vasena was gevoerd. Zij waren er van over tuigd dat de eeuwige plaag van de Argentijnse economie de inflatie ten grondslag lag aan de chronische economische stagnatie en dat Argentinië'! eenige hoop lag in een vrije toegang van het buitenlandse bedrijfsleven en een straf streven naar monetaire stabiliteit. Met deze krachtige anti-inflatoire politiek wist Ongania de inflatie in derdaad enige tijd te beteugelen. Maar de kosten waren hoog: een ern stige koopkrachtvermindering van de meerderheid van de bevolking en een economische recessie die leidde tot talrijke fabriekssluitingen en faillis sementen. Maar toen Ongania zich in 1969 na de bloedige onlusten in Cor doba gedwongen zag tot afkondiging van een zeer bescheiden loonronde, laaide de inflatie weer ouderwets op President Levingston besloot daar om tot een belangrijke koerswijzi ging. Hij kondigde een grootscheeps vijfjarenplan voor de „Argentinise- ring van de economie" aan en ver trouwde in het kader van dit nobele streven vorig jaar oktober de jeugdi ge Aldo Ferrer 's lands economische zaken toe. De "expansionist" Ferrer voelde hoegenaamd niets voor het economische stabiliteitsprogramma van Ongania. Economische expansie, zo meende hij, Is een voorwaarde voor stabiliteit en niet andersom. Met een grootscheeps programma van overheidsinvesteringen, een zekere herverdeling van het nationale inko men om nieuwe koopkracht te schep pen en een sterke bevordering en be scherming van het Argentijnse be drijfsleven wilde hij de economische groei stimuleren en daardoor de in flatie beteugelen. Het op zichzelf niet slechte plan- Ferrer werd In Argentinië zeer slecht ontvangen. De ondernemers vreesden nog meer inflatie en weigerden te in vesteren; de vakbonden hielden de boot af, omdat de beloofde herverde ling van het nationale inkomen bij lange na niet opwoog tegen de gevol gen van de galopperende inflatie; en de reactie van het zich bedreigd voe lende buitenlandse bedrijfsleven was niet minder vijandig. In dit spervuur van linkse en rechtse kritiek gingen de nationalis tisch economische plannen van Ferrer en Livingston ter ziele. De prijzen, die in 1969 acht procent waren gestegen, sprongen alleen al in januari en fe bruari van dit jaar met tien procent omhoog; de nationale produktie daal de, terwijl de belangrijke vlees-ex portindustrie in een onvervalste crisis verzeild raakte. Toen Levingston bo vendien contacten aanknoopte met burgerpolitici van peronistische en ra dicale signatuur was voor de militaire leiding de maat vol en beëindigde een geweldloze coup zijn kortstondige presidentschap. Over de toekomstideeën van de drie huidige leiders, Lanusse (leger)- Gnavi (marine) en Rey (luchtmacht) is nog weinig bekend. Dat de .natio nalistisch georiënteerde ontwikke lingsstrategie van Ferrer wordt afge kapt lijkt wel zeker. Vooral oudere officieren voelen meer voor een harde lijn a la Brazilië. Maar Argentinië is geen Brazilië, het onder peronistische invloed staande vakbondswezen is sterk ontwikkeld en de peronisten en radicalen, die samen tweederde van het Argentijnse electoraat vertegen woordigen, hebben zich min of meer verenigd in hun strijd tegen de poli tiserende militairen. Veel jongere officieren menen ech ter dat een militaire terugtocht naar de kazernes en algemene verkiezin gen de enige oplossing zijn. Maar dit wekt bij velen weer het angst beeld van een linkse massa-beweging, die via de stembus de macht zal grij pen. De ontkroping van dit dilemma is voor de toekomst van'Latijns Ame rika van nauwelijks te onderschatten belang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9