Rotterdam dreigt 38.000 te verliezen inwoners Plan grenswijziging houdt gemoederen flink bezig Westlandse groep experimenteert met noodlotstragedie Antigone Bewoners vrijdag naar stembus 1 Crèche in Delftse TH voor kinderen van studenten en personeel Zendingsthuisfront ZHZ in Rotterdam door Dommis de Geus 3 WOENSDAG 21 MAART 1971 ROTTERDAM „Bent U voor of tegen het plan van Ge deputeerde Staten om een nieu- gemeente te vormen aan Rotterdams oostgrens?" Zesen twintigduizend Rotterdammers boven de ahttiecn jaar, inwo ners van de Rotterdamse stads delen Ommoord, Prins Alexan- derpolder en Kralingse Veer hebben van het Rotterdamse gemeentebestuur een stembil jet in de bus gekregen, waarop ze onmiskenbaar kunnen aan geven of ze Rotterdammers wil len blijven, danwel met Capelle aan den IJssel en Zevenhuizen in een nieuwe gemeente IJssel- dam cwillen worden.- onderge bracht. „Dit is een onlogisch en rampzalig plan," zei Rotterdams burgemeester W. Thomassen van het in •bruari 1970 gepubliceerde plan van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om Ommoord, Prins Jexanderpolder en Kralingse Veer, samen met ongeveer 38.000 inwoners, van Rotterdam los te kop gelen. Achter zich vindt burgemeester Thomassen het volledige Rotterdamse gemeentebestuur. Tegen- ver zich echter vindt hij het college van Gedeputeerde Staten en B. en W. van Capelle aan den IJssel Jnet aan het hoofd burgemeester J. van Dijk, in feite de geestelijke vader van het door Rotterdam zo cherp bekritiseerde grenswijzigingsplan. Twaalf jaar geleden, in 1959, begon harde strijdwaarvoor B. en W. an Rotterdam het college van G. S. langs hebben gewaarschuwd als uitermate vriendelijk overleg issen de buren Rotterdam en Capel aan den IJssel. Beide buren heb- JU in de vriendelijke woorden nu laten aren Burgemeester Thomassen be- 3 cht nu zijn Capelse collega van ma nipulaties, en het voorstel van G S. vergenomen van Capelle noemt „een bestuurlijke wanprestatie" Een studie van de Rotterdamse lenst voor Stadsontwikkeling over toekomstige woningbehoefte van otterdam wees in 1953 uit, dat de ankapaciteit oostelijk van Rotter- rs am zou moeten worden vergroot met .000 tot 65.000 woningen. Dit aantal u onmogelijk alleen op Rotterdams ründgebled gerealiseerd kunnen 'orden. Uit besprekingen met buur- an Capelle aan den IJssel, toen nog :n gemeente met rond 9000 zielen gi|aar een oppervlakte van 1500 hecta- vloeide een opdracht voort aan de ttedebouwkundige adviseurs van de nt eide gemeenten om een struktuur- te ontwerpen voor Rotterdam- m lost/Cappelle aan den IJssel, waarbij el< itdrukkelijk werd gesteld dat het sj etrokken gebied planologisch als een Vnheid moest worden gezien, cn de rillig dwars door het gebied lopende emeentegrenzen dus vergeten moes- in worden. Er moet een woongebied e'j oor rond 200.000 mensen worden ,sl ntworpen. Meer niet. Problemen zen in 1966 aan de staatssekretaris voor Binnenlandse Zaken meedeel den. In feite had men zich echter al lang bezonnen want al op 12 mei 1966 verklaarde Capelle's burgmeester Van Dijk in een interview: „Laat Rotter- dma-Oost/Capelle een sterke randge meente worden naast Rotterdam!" Op verzoek van het Capelse ge meentebestuur onderzoekt een be- stuursadvieskommlssie onder leiding van de VU-hoogleraar in bestuurlijke wetenschappen prof. dr. H. A. Brasz de mogelijkheden. Deze kommissie komt tot de konklusie dat het uit een oogpunt van doelmatigheid aanbeve lenswaardig is een gebied dat nu een maal op basis van het struktuurplan een stedebouwkundige eenheid is, ook tot een bestuurlijke eenheid met dui delijke grenzen samen te smelten. Capelle neemt dit advies over, en dient officieel bij Gedeputeerde Sta ten een verzoek tot grenswijziging in Golven Op papier was alles rond, ook na- L'oJit gebleken was dat een derde part- in er. de gemeente Zevenhuizen, bij de Be an te leggen stedelijke zóne zou nl loeten worden betrokken. Naarmate lid chter de fase van voorbereiden en us ntwerpen overging in die van dc eii ealisering, groeiden de problemen, de 'oornamellj'k op bestuurlijk terrein, ■bi Ie grens van Rotterdam werd met de b lag bezwaarlijker. Ie e Bezinning op de bestuurlijke in- ichting is hoogstnoodzakelijk, was de ionklusie die de gemeentebesturen ^van Rotterdam, Capelle en Zevenhui- Capelle aan den IJssel heeft G.S. de steen des aanstoots in de tot dan toe betrekkelijk rimpelloze bestuur lijke vijver laten gooien. Vanaf dat moment zwellen de rimpels op tot forse golven. B. en W. van Rotterdam beginnen met hun raad advies te ge ven het dan nog plan-IJsseldam ge heten voorster af te wijzen. Het stadsdeel dat in Oost-Rotter dam wordt gebouwd, gedeeltelijk op Capels grondgebied, moet volledig bij Rotterdam blijven behoren, vindt het Rotterdamse gemeentebestuur in augustus 1968. Het zal door Rotter dam worden neergezet voor Rotter dammers, net als Amsterdam zijn Bijlmermeer heeft gebouwd. Capelle kan hiernaast gewoon blijven bestaan als zelfstandige gemeente, en zelfs nog uitgroeien tot rond 50.000 inwo ners. In deze geest stelt de Rotter damse gemeenteraad een struktuur plan vast voor het betrokken gebied. Kort daarop, in augustus 1969, de len Gedeputeerde Staten de betrok ken gemeenteraden mee dat ze hun advies, waarvan ze de inhoud geheim houden, aai de minister van Binnen landse Zaken hebben gestuurd. B. en W. van Rotterdam willen weieens weten hoe dat advies luidt. In fe bruari 1970 krijgen ze het te horen: G.S. zijn voor vorming van een nieu we zelfstandige gemeente, die tot stand zou moeten komen tegelijk met de hervorming van het bestuur van Rijnmond. Actie drs. J. Reehorst, „stap ik uit de poli tiek!" Hij becijfert dat deze ampu tatie Rotterdam op een verlies aan inkomsten uit het gemeentefonds van bijna 29 miljoen gulden komt te staan. G.S. zeggen het wel belangrijk te vinden dat deze financiële kwestie wordt geregeld, maar men weigert in het verzoek aan de minister een be paling op te nemen dat het rijk zich garant moet stellen voor de financiële gevolgen voor Rotterdam. „Zelden zal een zo belangrijk on derwerp als deze grenswijziging door een college van Gedeputeerde Staten met zo weinig en zo slechte argu mentatie zijn ondersteund", schrijven B. en W. van Rotterdam op 19 fe bruari aan G.S. „Wij bewonderen de moed waarmee u zich na aanvanke lijke aarzeling begeeft op de weg welke leidt tot desintegratie van onze stad". In diezelfde brief staat: „Wij hebben begrip voor uw positie, een niet te verdedigen zaak van argu mentatie te moeten voorzien". Na de bevolking van de betrokken wijken in verschillende hearings het Rotte.rdamse standpunt meegedeeld te hebben, besluiten B. cn W. een volks raadpleging te houden. Alle bewoners boven de achttien jaar mogen hun stem uitbrengen, voor of tegen Alex- anderstad. Daarna spreekt men zich op 15 april over de kwestie uit. Voor 15 juli a.s. zenden Gedeputeerde Sta ten het advies van de Rotterdamse raad samen met hun eigen advies naar de minister van Binnenlandse Zaken, die wanneer hij daartoe aan leiding ziet een wetsontwerp bij de Tjveede Kamer kan indienen tot vor ming van de nieuwe gemeente Alexande-rstad. De vaste commissie voor Binnenlandse Zaken maakt daarna een voorlopig verslag op, en gaat zelf in het omstreden gebied zieh van de situatie op de hoogte stellen. De minister van Binnenlandse Za ken beantwoordt daarop het voorlo pig verslag in een Memorie van Ant woord. Daarop volgt de openbare be handeling van de hele' zaak in de Tweede Kamer, waarbij intussen alle mogelijkheden openstaan om schrif telijk en mondeling bezwaren ken baar te maken. Het is niet denkbeel dig, dat wanneer de minister een wetsontwerp indient bij het parle ment, de behandeling daarvan wei eens zou kunnen duren tot de zomer van 1974. Zowel B. en W. van Rotter dam als van Capelle aan den IJssel hopen echter, dat zo snel mogelijk een besluit, welk dan ook, genomen zal worden omdat beide collega's van mening zijn dat bestuurlijke onzeker heid verlammend werkt op konstruk- tieve gemeentelijke aktiviteiten. Spelen met blokken in de TH-crèche. Op de voorgrond de nieuwe Rotterdamse wijk Ommoord, bedoeld als het Maasstedelijk paradepaardje. Links bovenaan de al wat oudere evenknie: Het Lage Land, in Rotterdam samen vormend de Alexanderpolder. Boven in de foto, van de Ooste lijke wijken gescheiden door het Kralingse Bos en de gelijknamige plas, de Maasstad zelf. De witte streep dwars tussen Ommoord en Het Lage Land is de Rijksweg RotterdamUtrecht. DELFT In één der gebouwen van de Delftse Technische Hogeschool aan de Ezelsveldlaan is een kindercrèche ingericht. Medewerkers van de TH en studenten kunnen hier hun jongste kinderen aan deskundige leiding toevertrouwen. De nieuwe crèche was deze week voor het eerst in gebruik. De initiatiefneemsters Marijke Das en Kirsten Schlosser zijn na twee crèche-ochtenden (de crèche is alleen 's ochtens geopend) bijzon der enthousiast over de belangstelling die ervoor blijkt te bestaan. ..Het is hééUerg druk geweest", zegt Marijke Da.. ..Er zijn ontzettend veel belang stellenden die de ruimte trillen zien waar hun kinderen komen". Opvallend is. zo zegt Marijke en het is misschien wel eèn der kenmer ken voor de TH-gemeenschap dat BURGEMEESTER VAN DIJK fijne woonstad Rotterdam komt in het geweer. In de met afsplitsing bedreigde wijken worden enquêtes gehouden. Unaniem klinkt: „Wij willen Rotterdammers blijven!", wanneer luidsprekerauto's de bewoners van de bedreigde wijken oproepen demonstratief hun stem te verheffen tegen de plannen van G.S. Een onafzienbare stoet auto's brengt triomfantelijk toeterend de 2342 nro- testkaarten naar burgemeester Tho massen. en welgeteld 28 adhesie-kaa- ren naar zijn Capelse collega. Gedeputeerde Staten blijken onge voelig voor de sterke band die de Rotterdammers met hun stad hebben, een stad waarvan ze alleen plano logisch door het Kralingse Bos zijn ge scheiden. Op 15 februari 1971 immers verklaart het college van GS. zich voor IJsseldam, dat nu echter Alexanderstad moet gaan heten. Men vraagt de minister van Binnenlandse Zaken de de-annexatie te mogen voorbereiden. Voor Capelle.aan den IJssel is de kous nu af: G.S. hebben immers het Capelse voorstel overgenomen. Voor Rotterdam begint de strijd nu pas goed. B. en W. maken zich op voor een hard gevecht, vooral wanneer na een langdurig onderhoud in het Pro vinciehuis tussen G S. en B. en W van Rotterdam blijkt dat in Rotter damse ogen Gedeputeerde Staten met geen enkel steekhoudend argument kunnen komen voor hun grenswijzi gingsplannen, die hun precedent in de geschiedenis van de Nederlandse gemeente niet kennen. Gedeputeer de Staten verklaren, dat de filosofie achter hun initiatief is gebaseerd op de regeringsnota Bestuurlijke Orea- nisatie, waarin verkleining wordt be pleit van de afstand tussen gemeente bestuur en bestuurde Bij een ge meente van rond 200.000 inwoners, zoals Alexanderstad uiteindelijk toch moet worden, zal dit volgens het Rot terdamse college van B. en W. echter niet mogelijk zijn wanneer niet wordt eestreefd naar binnengemeentelijke decentralisatie, een hulpmiddel dat nu juist in Rotterdam, na twintig iaar van experimenteren, van de grond begint te komen in wijkraden en wijkopbouworganen. Rotterdam dreigt in 1975, wanneer dc plannen geëffectueerd kunnen worden, ongeveer 55.000 inwoners te verliezen. „Als dat gebeurt," zegt Rotterdams wethouder van financiën het vooral de vaders zijn die hun kinderen naar de crèche komen bren gen. Vanaf de volgende maand zal de crèche geleid worden door een kleu terleidster. hierin bijgestaan door een hulpleidster. Wanneer de belangstel ling nog groter mocht worden zal een tweede hulpleidster aangetrokken worden. Nog geen drie weken geleden kre gen Marijke en Kirsten van de TH- leiding de beschikking over de loka len in het TH-gebouw, die oorspron kelijk bestemd waren voor de biblio theek van de Technische Hogeschool. Daarom is bij de toezegging ook vermeld, dat het onderdak als tijde lijk beschouwd dient te worden. „Het lijkt mij erg moeilijk voor de mensen die eroh'er moeten beslissen dat wij weer weg moeten", zegt Marijke, „want we hebben ons er al helemaal ingeburgerd en ingeverfdhet zal wel veel moeite kosten om ons er weer uit te „verven." Marijke is er overigens van overtuigd dat de TH leiding, wanneer zij hier wegmoeten, andere ruimte beschikbaar zal stellen. „We hebben van de TH ontzettend veel medewerking gehad", zo mofi- veert zij. In de drie weken van voorbereiding Is bijzonder hard gewerkt om de ruimte bedrijfsklaarte maken. Van alle kanten kregen de twee jonge '.vrouwen, die zelf ook in de jonge kinderen zitten, hulp aangeboden. Hierdoor was het ook mogelijk de crèche al zo snel te openen. Behalve het aspect van de huisves ting' staat dc crèche geheel los van de Technische Hogeschool. Financieel is men in het geheel niet afhankelijk. Alle kosten worden betaald van de bijdragen van de ouders „school geld". noemt Marijke het dat op f 2,75 per pchtend gesteld is. ROTTERDAM Het (gerefor meerd) Vrouwen-Zendingsthuisfront Zuid-Holland-Zuid houdt volgende week dinsdag zijn zendingsdag in ge bouw 't Slag aan het Sandelingen- plein in Rotterdam. Alle belangstel lenden zijn daar hartelijk welkom. Men begint om tien uur en blijft bij een tot half vier. Brood meebrengen. Voor verdere inlichtingen: me vrouw J de Jong-Sloendregt, Hoog- hagen 29, Rotterdam, tel. 010 - 193877. NAALDWIJK Een groep Westlanders werkt vanaf sep tember vorig jaar met volledige inzet en groot enthousiasme aan de opvoering van Sophocles' klassieke noodlotstragedie „An tigone". Regisseur Henk Scheper (31), onderwijzer te Honselers- dijk die bekendheid kreeg door zijn activiteiten met de Spel- groep Westland, onderstreept dat de opvoering een geheel vrije versie is. „De structuur van het stuk hebben wij gevolgd. Bepaalde thema's hebben wij er uit gelicht en zelfs aangevuld met citaten van Jean Cocteau. De groep heeft enkele teksten finaal gewijzigd. Het is dan ook geen stuk van Sophocles, maar een opvoering naar Sophocles geworden." Henk Scheper vertelt tijdens de repetitie in een kil en ongezellig lo kaal van de Naaldwijkse Bernadet- teschool dat de bewegingen van de spelers de pijlers zijn waarop de op voering steunt. Woensdagavond 31 maart om acht uur heeft de première plaats in wijkcentrum „De Vluchtheuvel" in Maasdijk, waarna op 1 en 2 april opvoeringen in ge bouw „De Binnenhof' te Naaldwijk worden gegeven. De Stichting Cultu rele Raad Naaldwijk steunt het ex periment met een behoorlijke subsi die. Geruime tijd hebben de spelers, allen leden van Westlandse toneel verenigingen, zich vertrouwd ge maakt met bewegingen, hetgeen de repetitie bewijst, terwijl elektroni sche geluiden uit de bandrecorder een onheilspellende sfeer oproepen. Antigone's klacht klinkt hardver- scheurend. Tegen het verbod van de machthebber Creon in, begraaft zij het stoffelijk overschot van haar ge sneuvelde broer Polynices, waarmee zij haar doodsvonnis bekrachtigt. Voordat Antigone haar „schuld" be kent aan Creon laat Henk Scheper een indrukwekkende, sobere compo sitie van Pink Floyd horen. Scheper zegt dat de kracht van het eigen geweten, het innerlijk ge zag en de gehoorzaamheid hem in het stuk boeien. Antigone is de tra gedie van een tweeledige strijd: die van Antigone tegen de wet cn die van Creon tegen dc goden. Al improviserend ontstond een happening-achtig geheel waarin de spelers en speelsters gekleed in col trui en zwarte broek participeren. „Antigone" wordt teneinde het pu- bliek er zo nauw mogelijk bij te be trekken in het rond gespeeld. De op voering duurt vijf kwartier met na afloop indien gewenst dis- Scheper die de leiding had bij succesvolle opvoeringen van „Faust" en het middeleeuwse mirakelspel „Marieken van Nieumeghen" hoopt dat voor de opvoeringen veel be langstelling zal bestaan. Koos Korteweg (33) speelt de rol van Creon. Hij nam de uitdaging van Scheper aan en maakt er een knappe creatie van. Korteweg zegt de figuur van Creon boeiend te vin den door zijn machtsvertoon. Het slot doet hem het meest, als de we met „Antigone" iets te zeggen boodschapper Creon bericht dat zijn hebben". zoon Haemon, de verloofde van An- tigone. Antigone zelf en zijn vrouw 06 6roep met °5Z" ^el de Eurydice de dood hebben gevonden. versv°™ gebroken omdat dit met Aafke de Bloots (16) geeft een pittige aan 7°,u ,sIaan blJ da ;?eschou™e?' vertolking van Antigone, bijgestaan Pe v ma W ui n" door Wilma Knoppert (16) als haar ?a™ sebrmkt. Huib Verbraggen zuster Ismene (18* va,t blJ de rePetltie °P als een bewogen Haemon die het gedrag van Aafke zegt „gek" op toneel te zijn. zijn vader afkeurt. Zijn zuster Clara Op school had ze een rol in een op- doet mee in het koor. dat een be voering van Wilders „Our Town", spiegelende functie van het gebeu- ,,We hebben getracht met elkaar iets ren heeft. Haar moeder Bep Ver- tot stand te brengen. Ik geloof dat bruggen geeft een vertolking van Een scène tijdens de repetitie. V.l.n.r. Creon (Koos Korteweg)Is mene Wilma Knopperrt), Antigone (Aafke de Bloois). Clara Verbrug- gen (lid van het Koor) en Huib Verbruggen (Haemon). Euridyce. De vierde toneelspelende Verbruggen is Adrie (de rol van dc ziener Tiresias). Wout van der Leest is de bode. De entreeprijzen zijn 3,- voor volwassenen en ƒ1,50 voor scholie ren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5