Besluit over fusie Verolme wellicht na verkiezingen jawel INTER/EST Shell verminderde de koolmonoxyde in de uitlaatgassen wan 17.000 auto's met meer dan 50%! Shell wil samen met u de luchtverontreiniging beperken Voorlopig rapport over Willem Arntszhoeve NKV wil betere opvang van Antilliaanse en Surinaamse werknemers de postgiro Geen afvalwater van aardgasprodnktie meer in Eems-Dollard Vliegveld Zanderij onvoldoende bewaakt Bent u al voor zo'n GRATIS uitlaatgastest bij één van de Shell-stations met het paarse spandoek geweest? Oersterk! Van Veen: iets meer geld voor gemeenten 100 miljoen voor slecht schoeisel NV V-bond dreigt met stakingen Inentingsactie tegen polio in Kesteren Luitenant Calley wordt pacifist da's makkelijk! Personalia DINSDAG 23 MAART 1971 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/ROTTERDAM Het is mogelijk dat minister Nelis- sen toch niet vóór de komende Kamerverkiezingen een definitief be sluit neemt, over een eventuele fusie tussen Verolme en Rijn- Schelde. Op het ministerie werd vannacht' nog gewerkt aan de vermenigvuldi ging van' een populaire versie van het geheime rapport van de commissie- Winsemius. Vandaag zal het discussie stuk aan alle betrokken instanties worden gestuurd. Op 10 april zal de commissie-Winsemius een definitief advieè uitbrengen, waarna minister Nelissen binnenveertien dagen een besluit zal nemen. Gezien de gecompliceerdheid van de problemen wordt in vakbonds kringen getwijfeld aan een uitslag vóór 28 april, de dag van de verkie zingen. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken deelde deze mening niet. Volgens hem moet de minister kort na 10 april een beslissing nemen, omdat de bewinds man de ontwikkelingen steeds op de voet heeft gevolgd. Alles hangt af van de uitkomst van het Winsemius-rapport, dat, naar men aanneemt, unaniem zal aandringen op een fusie tussen de beide ondernemin gen. Scheepsbouwer Cornelis Verolme kwam maandagavond met een her ziene versie van zijn voorstel om het personeel mee te laten delen in het vruchtgebruik van zijn concern. Aan genomen wordt, dat de beleidscom missie deze overeenkomst heeft gete- Duidelijk is dat de Verolme-toe- zeggingen alleen van kracht zijn in dien het Verolme-concern onafhanke lijk blijft. Daar de beleidscommissie hierover geen enkel oordeel hoeft uit te spreken wordt in vakbondskringen van een nietszeggend stuk gesproken. De ondertekening van de overeen komst gebeurde maandagavond ten huize van de heer Verolme in Rid derkerk. Vakbonden Vooral 'dit laatste punt uit het Ver- olme-voorstel maakt de zaak voor de vakbonden niet eenvoudiger. „De kwestie van medezeggenschap weegt voor de vakorganisatie zwaar, maar wij zullen ons eerst beraden over de vraag of het Verolme-concern alleen bestaansrecht heeft op langere ter mijn", aldus een CMB-woordvoerder. „Wat heb je ten slotte aan een on derneming, waar het personeel mee kan en mag spreken, maar waarvan de toekomst onzeker is." Aanvanke lijk adviseerden de vakbonden de be leidscommissie niet in te gaan op de voorstellen van Verolme, maar nu ze in gewijzigde vorm zijn gepresen teerd, zijn de bezwaren nagenoeg weggenomen. Kort geding J UTRECHT „Per jaar wordt in Nederland voor ongeveer 800 miljoen gulden aan schoenen uitgegeven. Ab soluut zeker is, dat een behoorlijk percentage uit miskopen bestaat en bovendien kan veilig worden aange nomen, dat ieder jaar meer dan hon derd miljoen gulden wordt besteed aan veelal dure, minderwaardige pro ducten, die dP naapi schoeisel eigen lijk niet verdienen. Dat is gewoon weggegooid geld". Deze opmerkingen zijn van de heer A. Stöckschen, voorzitter van de stichting Het Schoenmakersgilde tij dens de jaarvergadering van het gilde dn Utrecht. Hij vindt dat er een einde gemaakt moet worden aan de, volgens hem on houdbare toestand, dat ongestraft minderwaardige materialen worden gebruikt om zogenaamde kwaliteits schoenen voor duur geld te verkopen. Het gilde wil de invoering van de wettelijk verplichte kwaliteitsaandui ding op elk paar schoenen, zodat de klant precies weet waar hij aan toe is en zijn geld niet uitgeeft aan roipmel, die behalve de portemonnaie, ook de voeten schade berokkent, aldus de heer Stökschen. Het gilde heeft over deze zaak be sprekingen gevoerd met het ministe rie van economische zaken en met het Consumenten Contact Orgaan. C. Verolme kend. Het belangrijkste verschil met het oorspronkelijke voorstel van Ver olme is het feit, dat de beleidscom missie zich' niet uit hoeft te spreken voor of tegen een fusie. Verolme ga randeert de beleidscommissie vijftig procent van de winst, die na 1975 ge maakt zal worden en het recht twee commissarissen te kiezen. Los hiervan speelt het kort geding dat Verolme zal aanspannen tegen de regering, een interessante rol. Krijgt de scheepsbouwer vandaag geen ant woord op zijn brief, waarin hij stelt, dat de situatie sinds de crisis in het concern drastisch is gewijzigd, zodat de uitgangspunten van de commissie- Winsemius achterhaald zijn, dan zal de rechter moeten uitmaken wie er gelijk heeft. Druggebruik kernpunt conflict Van onze soc.-economische redactie SLIEDRECHT De bouwbond NVV dreigt met stakingen op een aantal baggerobjecten in het Deltage bied, de IJmond en het Europoortge- bied als voor 1 april geen akkoord is bereikt over de nieuwe CAO voor het baggerbedrijf. De CAO-onderhande- lingen zijn afgebroken, nadat de werknemers de voorstellen van de werkgevers als beslist onvoldoende van de hand hadden gewezen. Gisteren heeft de NW-bouwbond de werkgevers per aangetekende brief laten weten, dat de vakbondsle den het beleid van de onderhande laars over de nieuwe CAO unaniem steunen. In de brief worden snelle onderhandelingen geëist op basis van de werknemersvoorstellen en wel zo danig dat voor 1 april een volledig akkoord is bereikt. De NW-bouwbond, die de meeste van de achtduizend baggeraars tot zijn leden telt, wenst een loonsverho ging van zes procent met ingang van 1 oktober (met indexering) en volle dige verwerking in de loonschalen van de loonmaatregel van 1 april ^ot 1 oktober. Volgens de bond waren de werkgevers onvoldoende bereid de extra-uitkering van 400 gulden te verwerken. Ook bestaan er geschillen over speciaal voor het baggerbedrijf geldende loonbepalingen zoals een garantie-inkomen voor periodes, dat het werk stil ligt, en het wacht houden, tijdens weekeinden. „De sfeer tijdens de onderhandelin gen was nogal geprikkeld omdat de werkgevers in het baggerbedrijf nog minder boden, dan waartoe de werk gevers in het bouwbedrijf bereid wa ren", aldus een woordvoerder van de NW-bouwbond. Van onze correspondent ARNHEM De gebeurtenissen in Staphorst hebben gisteravond veel inwoners van de traditioneel streng gelovige Betuwse plaatsjes Kesteren en Opheusden naar het gemeentehuis gedreven, waar een inentingsaktie te gen polio was opgezet. Honderden kinderen in de beide plaatsen werden door hun ouders weggestuurd om de prik te halen. Burgemeester D. .J Pott van Keste ren: „Er is gretig gebruik gemaakt van de gelegenheid. Staphorst heeft hier diepe indruk gemaakt. In de hervormde gemeente is trouwens af gelopen zondag wel gezinspeeld op de inentingsaktie. Waar Mattheus zegt dat de gezonde geen medicijn moet nemen wordt er gepraat over geeste lijke ziekte en niet over lichamelijke, heeft de dominee gezegd. Burgemeester Pott schat dat van de nog niét ingeënte kinderen in zijn ge meente, waar Opheusden ook toe be hoort, zeker zestig procent aan de op roep gehoor heeft gegeven. Van een verslaggever UTRECHT Het Nederlands Katholiek Vakverbond vindt dat het koninkrijksstatuut moet worden gewijzigd om de positie van Antilliaanse en Surinaamse werknemers in Nederland te verbete ren. Het statuut beschouwt de Antillia- nen en Surinamers als rijksgenoten wat betreft vestiging en tewerkstel ling. Dit heeft volgens het NKV een wilde migratiestroom ten gevolge zonder dat sprake is van een behoor lijke begeleiding. 'De rijksgenoten van overzee, die in Nederland wonen en werken dreigen de sociale paria's van onze samenleving te worden', al dus het NKV. In afwachting van de wijziging van het statuut zouden de rijksdelen behoorlijke regelingen in de vorm van een verdrag of een ge meenschappelijke maatregel van be stuur moeten nemen. In de nota van het NKV over dit vraagstuk worden vijf punten genoemd, waarop de pro blemen zich toespitsen: de werving, de selectie van de aspirant-migran ten, de voorlichting, de definitieve aanstelling en de maatschappelijke opvang. Het NKV doet ook enkele aanbeve lingen. Een daarvan is dat de vak centrales verbindingen moeten leggen tussen de in oprichting zijnde lande lijke welzijnsstichting Antillianen, de stichting Buitenlandse Werkkrachten en de interdepartementale werkgroep Suriname en Antillen. De selectie en de voorlichting in Suriname en de Antillen dienen volgens het NKV te worden uitgevoerd door het directo- FORT BENNING (AFP) Luitenant William Calley is van plan om een kruistocht tegen de oorlog te gaan ondernemen. Hij heeft aangekondigd, dat hij als hij wordt vrijgespro ken van de moord op 102 onge wapende mannen, vrouwen en kinderen in het Zuidvietnamese dorp Son My onmiddellijk op wereldreis zal gaan. Hij zal dan een serie lezingen houden tegen de oorlog in het algemeen, waar bij de nadruk gelegd zal worden op het aspect, dat „de onschuldigen altijd het meeste te lijden heb ben". Het is nog onzeker of de veelbesproken luitenant ook Ne derland wil aandoen. raat-generaal voor de arbeidsvoorzie ning. Het wervende bedrijf mag daarbij niet meer dan een advise rende rol spelen. Overheid en maat schappelijke en sociale instanties moeten gezamenlijk zorgen voor een goede voorbereiding, opvang en bege leiding van werknemers die van het ene naar het andere rijksdeel trek ken. Deze activiteiten dienen te wor den gesubsidieerd. in ruim 2300 postkantoren kunt u contant geld opnemen! Van onze redacteur wetenschappen ASSEN Terwijl de Gasunie met forse advertenties de ge dachte verbreidt dat het gebruik van aardgas erg goed is voor het schoonhouden van onze lucht, kondigt de Nederlandse aardolie- maatschappij (NAM) aan dat tegen het eind van dit jaar ook de winning van aardgas zonder vervuiling (van het water dit maal) zal geschieden. Vorige week maakte een Westduit- se anti-smeerpijpgroep bekend dat de NAM het afvalwater van haar gas winning per tanklichter in de wate ren van het bedreigde Eems-Dollard- gebied overboord zet. En dat water is enkele malen viezer dan gewoon rioolwater, nog afgezien van het vol gens de groep ontoelaatbare gehalte aan zwevende oliedruppeltjes (84 gram olie per kubieke meter). Directeur Zijlstra van het Rijksin stituut voor de zuivering van afval water (RIZA) gaf onze verslaggever Huib Goudriaan zaterdag als com mentaar dat het NA.M-water „de Van een onzer verslaggevers UTRECHT Nog deze week brengt de geneeskundige inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid in Noord-Holland en Utrecht, dr. W. L. Meijering. een voorlopig rapport uit over moeilijkheden in de psychia trische inrichting Willent Arntszhoeve te Den Dolder. Deze moeilijkheden op de afdeling Dennendal zijn ont staan uit verschillen van inzicht on der het personeel over de behande ling van de patiënten. Dr. Meijering was al laiiger met zijn onderzoek bezig, maar nadat de zaak in de publiciteit is gekomen, heeft hij opdracht gekregen van het directoraat-generaal van Volksge zondheid te Den Haag, in afwachting van zijn definitief rapport zo snel mogelijk een voorlopig rapport op te stellen. Ook het bestuur van de Wil lem Arntszstichting, het zogenaamde college van regenten, is met een on derzoek bezig. De conclusies van bei de onderzoeken zullen in het rapport worden verwerkt. De laatste jaren is bij oudere ver plegers op de W. Arntszhoeve steeds meer bezwaar gerezen tegen de keuze van jongere personeelslë'dëh. Onder hen zijn principiële dienstweigeraars en leerling-verplegers die eigen ideëen hebben ontwikkeld over de verzorging van de patiënten. Uit een discussie in het personeels- blad van de Willem Arntszhoeve „De Stetoscoop" blijkt dat druggebruik door het personeel het. kernpunt van het conflict is. De voorstanders van een nieuwe methode in de verpleging zouden menen dat door druggebruik een beter contact met de patiënten mogelijk is. Het conflict is nog toegespitst door de dood van een patiënte in een bad kuip, die enige tijd door haar verple ger alleen was gelaten. Deze zaak is in het onderzoek betrokken. Dr. Meijering gaf ons gisteren als zijn commentaar, dat hij met nadruk een „voorlopig commentaar" noemde, dat er op de W. Arntszhoeve al jaren een moderniseringsproces gaande is en dat een deel van de huidige span ningen hiermee samenhangt. Omdat het onderzoek nog niet is beëindigd, aldus dr. Meijering, is geen antwoord mogelijk op de vraag in hoeverre spanningen zijn opgeroepen door houding en handelingen van bepaalde verplegers. In de Franse hoofdstad is gisteren de Koningin van Parijs" gekozen. Deze felbegeerde titel werd gewon nen door de charmante 19-jarige Suzy Gaillaguet. Van een verslaggever SCHIPHOL Het vliegveld Zanderij bij Paramaribo wordt onvoldoende bewaakt. De 21-ja- rige deserteur die daar een DC-8 probeerde te kapen werd door een taxi tot aan het vliegtuig ge reden. Controle was er niet. Dit zei KLM-gezagvoerder J. Clijnk uit Bussum gisterochtend op Schiphol, terug van zijn avon tuurlijke vlucht naar Parama ribo. „Het is er maar een gemoedelijke boel", zei de heer Clijnk. „De kaper kwam met een taxi het vliegveld op rijden tot vlak voor de vliegtuigtrap. Dat kan daar zonder moeite. Het zou wel nuttig zijn als er een wat betere afzetting werd gemaakt". Met hem keerde de 28-jarige ste wardess mejuffrouw M. T. B. Rijck pit Amsterdam terug, die door de ka per bijna een half uur in de lounge bij de eerste klasse van de DC-8 on der schot werd gehouden. Hij deed dat met een UZI-mitrailleur, een ver vaarlijk wapen, dat hij in de taxi uit een koffertje haalde en in elkaar zet te. De taxi-chauffeur had toen weinig keuze: hij moest doorrijden tot aan het vliegtuig. Daar stapte hij uit en droeg zelfs de grootste koffer van de soldaat de trap op. zuurstofhuishouding enigszins kan belasten, maar de gevolgen hiervan zijn in het estuarium niet meetbaar." Ernstiger Bij de NAM zelf heeft men de si tuatie kennelijk ernstiger ingezien, want volgens de maatschappij heeft men „van het begin af gezocht naar een alternatieve oplossing." Die is nu gevonden. Het water-oliemengsel dat bij elke gasput vrijkomt zal door ver- zamelleidingen naar een opslagstation in Delfzijl worden gepompt. Daar worden water en olie geschei den. Dat gebeurt in de huidige situa tie ook al, maar voor de laatste rest jes olie is dat bar moeilijk. Water met olieresten wordt daarna door de NAM weer afgeleverd waar het van daan kwam: men gaat bij Delfzijl een „injectieput" boren, het vuile water wordt daarin naar beneden gepompt tot het weer in dezelfde gashoudende aardlaag terecht komt waar het oor spronkelijk vandaan gekomen was. Uit een oogpunt van milieubeheer een vlekkeloze oplossing. Mocht er bij dat terugpompen een storing optreden, dan kan de verza- meltank in Delfzijl geruime tijd het afvalwater van het Groningse gasveld opsparen. De olie die uit de scheidingsinstal latie in Delfzijl wordt afgetapt zat per binnenvaarttanker naar de raffi naderijen van Shell en Esso.in de Rijnmond worden verscheept. Dat gebeurt nu ook al vanuit een verzamelpunt in Groningen, waar de olie met tankauto's wordt aange voerd. Het nieuwe systeem, dat uit sluitend met vaste pijpleidingen werkt, kan nog voor het einde van dit jaar gaan werken. Gijzelaar Staphorst- (J De Groningse journalist T. Hulst wil een strafvervolging laten instellen te gen ds. P. .J Dorsman in Staphorst. Op grond van „medeplichtigheid" Zou de heer H. beseffen dat ds. D. om wille van zijn geweten handelt en spreekt, zoals hij doet? Zou de heer H. besef fen, dat velen in Staphorst het dubbel moeilijk hebben? Eerst bij het besluit, hun kinderen niet te laten inenten en nu omdat men zich afvraagt; deed ik wel goed? Heeft de heer Hulst enige notie van de verantwoordelijkheid van de voorganger? Immers, deze weet zich niet in de eerste plaats verant woordelijk tegenover mensen, maar tegenover God. ALPHEN A. D. RIJN G. J. Kardol Staphorst (2) Er geschiedt niets bij geval, ook in Staphorst niet. Ik vind het erg, ds. Dorsman voor die polie-eDidemie ver antwoordelijk te stellen. Waarom dient de heer Hulst niet een aanklacht in tegen bijv. automobilisten die door hun roekeloos1 rijden zoveel mensenle vens in gevaar brengen? Waarom geen klacht tegen de voorstanders van de zg „pil", waardoor ook vrouwen ziek zijn eeworden? SCHOONHOVEN C. Streefkerk Staphorst (3) Het citaat: „Wanneer oningeënten een gevaar zijn voor anderen en der halve mij in levensgevaar kunnen brengen. enz., dat prof. Drosendijk gebruikte, kunnen we uitbreiden. Wat dacht U van het verkeer? Is dat geen acuut gevaar? Geen dertig maar drie duizend doden tonder wie veel kinde ren). Niet voldoende om de auto's langs de kant te zetten? En kunt U mij cijfers noemen van slachtoffers van druggebruik? Ingewijden spreken van tientallen Bovendien kunnen zij een gevaar voor hun omseving zijn. Mogen we dwang van de overheid i verwachten? Graag een beetje meer objectiviteit en gevoel voor verhoudingen bij pers en intelligentie. VLAARDINGEN K. Larooij „Hij kwam de lounge binnen en zei dat ik als gijzelaar moest dienen", vertelde mejuffrouw Rijck. In de tus sentijd mochten alle passagiers het toestel, dat op het punt van vertrek stond, verlaten. Gezagvoerder Clijnk vroeg de soldaat, een donker ge kleurde jongeman, wat hij precies wilde. Naar bekend was zijn reisdoel Zweden, waarschijnlijk in navolging van Vietnam-deserteurs, die daar ook hun toevlucht zoeken. Terwijl de gezagvoerder met aller lei voorwendsels poogde de tijd te rekken, sprak de zenuwachtige ste wardess met de soldaat. „Ik moest zelfs een sigaret voor hem opsteken", zei ze, „maar ik rook zelf praktisch nooit en dus moest hij die eerst uit zijn eigen zak pakken". Inmiddels waren twee leden van de Marechaussee gewaarschuwd, die toe vallig op het vliegveld aanwezig wa ren. Zonder zich te bedenken begaven zij zich naar het vliegtuig. Wat toen volgde gebeurde bliksemsnel. Terwijl de ene marechaussee de kaper te woord stond, wierp de andere zich boven op de soldaat, die zich meteen gewonnen gaf. Fijn om over de vloer Ie hebben. 5 jaar slijtage garantie (Wyers staat er achter! Benoemingen: Nijmegen |KU): tot bui tengewoon hoogleraar ln de rechter dr. S. van der Kwast; Amsterdam (VU); tot ge woon hoogleraar ln de Nederlandse taal kunde dr. D. M. Bakker; Utrecht (RU): tot doctor in de letteren J. M. baron van Boetzelaar; tot doctor in de sociale weten schappen E. P. Koster; Delft (TH): tot doctor ln de technische wetenschappen W. J, van Oolj: Amsterdam (VU) tot doctor ln de wijsbegeerte A. P. Bos; Nijmegen (KU) tot doctor in de geneeskunde A. J. L. G. Uit de steekproef bleek dat slechts 1/3 van de auto's voldoet aan de eis, dat de uitlaatgassen maximaal 4^2% koolmonoxyde mogen bevatten. Een eis die binnenkort wettelijk ingevoerd wordt. Na de test gemiddeld slechts 2,8% koolmonoxyde De niet goed afgestelde auto's pro duceerden gemiddeld 6,8% kool monoxyde. Na het bijstellen van de carburateur zakte het gemiddelde tot 2,8%. Dus ver onder de straks gel dende wettelijke norm. Als u ook meehelpt kan de luchtverontreiniging drastisch beperkt worden Shell helpt de luchtverontreiniging beperken met zijn benzine nieuwe formule. Maar ook als automobilist kunt meehelpen^ als u gebruik maakt van de gratis uitlaatgastest bij Shell. Het duurt maar een paar minuten U wordt snel en gratis geholpen op één van de ruim 250 Shell-stations met het paarse spandoek. En u rijdt er niet alleen „schoner" door, maar ook zuiniger. Van een onzer verslaggevers APELDOORN De gemeenten krijgen binnenkort een circulaire uit Den Haag over de „centrale financie ring". De teneur hiervan is, dat er voor de gemeenten, iets meer financiële ruimte komt'. Dat vertelde staatssecretaris mr. C. van Veen op een gisteren in verband met de aan staande verkiezingen te Apeldoorn door de CHU gehouden persconfe rentie. De heer Van Veen deed deze mede deling naar aanleiding van een vraag over het opheffen van de Burgerzin- leningen, waarmee de gemeenten voorheen nog wel eens wat tot stand konden brengen. Hij merkte op, dat volgens de inspecteurs de Burgerzin- lening steeds meer werd gebruikt om de Wet op de Centrale Financiering te ontduiken. De leningen kwamen zo talrijk voor, dat we nauwelijks zoveel burgerzin mochten veronderstellen.' De staatssecretaris zei verder, dat hij zich oriënteert over verdere sprei dingsmogelijkheden. Naar Apeldoorn, dat al een aantal rijksdiensten, spe ciaal op het gebied van de belastin gen heeft gekregen, keek hij niet in de eerste plaats. Deze gemeente staat in zo een goede reuk, dat het niet nodig is er het vliegwiel van de werkgelegenheid verder aan te jagen.' Hij dacht aan Groningen, Limburg en Overijssel, maar ook aan de Gelderse Achterhoek en eventueel oost-Bra bant. Daar kan het een aanzet bete kenen van een aantal zeer welkome vestigingen in de dienstverlenende sector.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9