Strijd om nieuwe premier in Ulster Rogers eist van Israël meer duidelijkheid De doordrukker. Ook winst voor Franse communisten V andaag keuze tussen Brian Faulkner en William Craig Geen straf voor NVJ wil financiële weigering niet 1 1 meer te vechten steun voor dagbladen Simon Vestdijk zal prijs niet zelf in ontvangst nemen Istizin Hl Brandt: Westduitsers moeten gastarbeiders beter behandelen Italiaan misleid door oude kaarten 40% van de vrouwen zegt: „Kinderen kwamen te vroeg"* Amerika weigert Chili voedsel Drugs uit Rood-China QIMSiDtAG 23 MAART 1971 PARIJS (AFP, AP, DPA, Reu ter, UPI) De regering Pompi dou claimt aan de hand van het resultaat van de beide ronden der gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk de overwinning en toegenomen populariteit. Minis- van binnenlandse zaken Ray mond Marcellin verklaarde gis teren, dat de gaullisten en hun medestanders 52 percent van al le zetels kregen. Marcellin vestigde er de aandacht op, dat 28 percent van de onder de noemer „diverse linkse groeperingen" samengebrachte partijen aan de kant van de regering staat. Daardoor kwam hij op het percentage van 52 percent. De minister moest toegeven, dat de (ommunisten belangrijke vorderingen hebben geboekt. Zij zagen hun aantal setels in vergelijking met 1965 stijgen van 17.250 naar 20.316. In de raden van zes steden met meer dan 30.000 inwoners kregen zij de meerderheid. Eén van de verrassingen was de nederlaag van de socialist Louis Ba- ierque in Toulon. De regeringsgezin de kandidaat, de vroegere onder-bur- jemeester Pierre Baudis, won als ge volg van het wegvallen van de steun van de communistische partij. Aan de tweede ronde van zondag werd deelgenomen door die gemeen ten, waarin de kandidaten een week tevoren geen absolute meerderheid kregen. Ook in Parijs viel pas in de laatste ronde de beslissing. De rege ringsgezinde partijen veroverden voor het eerst de meerderheid: 46 van de 80 zetels. Dit is een winst van 7 zetels ten opzichte van 1965. De communis ten, socialisten en andere linkse par tijen verloren zeven zetels en krijgen er nu 31 in de nieuwe raad. De cen trum-partijen; die de regering niet deunen, behouden hun 13 zetels, gaullisten 10.4, onafhankelijken (giscardiens) 5.7, CDP (centristen van Duhamel) 2.1, diverse centrum-par tijen 30.4, diverse linkse partijen 4 en In totaal 52.6 percent. De linkse oppositie verwierf in to taal 34.4 percent, verdeeld over com munisten 4.3, extreems-links 2, socia listen 9, radicalen 4.3 ën diverse link se groeperingen 14.8 percent. De centrum-oppositie kreeg 12.6 percent, waarvan het Democratisch Centrum (Abelin-Lecanuet) 3.3 per cent. BELFAST (AFP, AP, Reuter, UPI)In de Noordierse Unionistische Partij is een hard gevecht om de opvolging van premier James Chichester-Clark begonnen nu de 46-jarige William Craig officieel als tegenkandidaat is gesteld van de 50-jarige Brian Faulkner. Een archieffoto uit 1967, waarop beide kandidaten voor het pre mierschap van Ulster staan vereeuwigd voor de ambtswoning van de Britse premier. Links William Graig en rechts Brian Faulkner. Craig is de politieke leider van de extreme rechtervleugel binnen de Unionistische Partij. De Britse rege ring heeft reeds laten weten niet ak koord te gaan met een Noordiers ka binet van voorstanders van de harde lijn. De kandidaatstelling van Craig is, ondank^ de steun die hij bij protes- tahtse kiezers geniet; toch ,als een verrassing gekomen. Craig is enige tijd geleden wegens verzet tegen pre mier Chichester-Clark uit de parle- mentsfractie van de Unionistische CAIRO, JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, William Rogers heeft zijn Israëlische collega Abba Eban dringend verzocht om duidelijk naar voren te brengen, welke „veilige" grenzen Israël in de toekomst wil hebben. Dit hebben diplomatieke kringen in Jeruzalem meegedeeld. Op die manier zou Rogers tegen Eban hebben gezegd bestaat er de mogelijkheid, dat de huidige impasse in de vredesbesprekingen doorbroken wordt. Rogers zou niet een gedetail leerde landkaart hebben gevraagd, maar een overzicht in grove trekken, zoals premier Golda Meir die onlangs aan het Britse blad Times had ge ge- In het interview met de Times had Golda Meir verklaard, dat Israël Sjarm el-Sjeikh (aan de zuidpunt van de Sinaï) niet wil verlaten en een smalle toegangsstrook vanuit Israël naar dat punt wenst langs de Golf van Akaba. De Test van de Sinaï zou gedemilitariseerd moeten worden. Wat betreft de andere bezette gebie den, wil Israël de Golan-hoogten houden (over het plateau in dit ge bied, waar de stad Koeneitra ligt, sprak ze niet) en een smalle strook langs de Jordaan. Jeruzalem moet onder Israëlisch bestuur herenigd blijven. Na het interview stak in Israël een storm van verontwaardiging tegen Golda Meir op, aangestookt door de oppositionele rechts-nationalistische partij Gahal. De regeringspartner van Golda Meir's Arbeiderspartij de Religieuze partij liet zich door "a Meir tegen beter weten in overtuigen, dat er. geen sprake ge weest was, dat zij de uiteindelijke, door Israël begeerde grenzen had ge schetst. Daarop stemden de religieu zen, die de westelijke Jordaan-oever niet willen opgeven, mee met de re gering. Suezkanaal Kennelijk tegen deze binnenlands-Israëlische achtergrond vroeg Rogers nu aan Eban om het Times-interview van Golda Meir iets. meer reliëf te geven, aldus de diplo matieke bronnen in Jeruzalem. Daar werd aan toegevoegd dat Washington nu iets minder scherp staat tegenover het Israëlische idee om Egyptisch-Israëlische onderhandelin gen te beginnen over de heropening van het Suezkanaal en een uitdun ning van de troepen aan beide kanten van het kanaal, als een uitgangspunt op zoek naar een vredesregeling. (In werkelijkheid gaat het bij dit plan niet om een wederzijdse uitdunning, maar om een unilaterale Israëlische terugtrekking, ongeveer twintig km van het Suezkanaal vandaan. Dat ge bied zou dan min of meer niemands land worden, terwijl de internatio nale scheepvaart door het Suezkanaal voor Israël de beste garantie zou vor men, dat Egypte niet aan zal vallen, (red. Kwartet) Uit de uiteenzetting van Eban zou duidelijk geworden zijn, dat Was hington op dit moment nog geen al te sterke pressie op Israël uitoefent. Wèl zou de Amerikaanse minister nog maals hebben verzekerd dat Was hington nog steeds integraal vast houdt aan de zgn. „Rogers-formule" van eind 1969. waarbij ervan uitge gaan werd, dat Israël zich uit de be zette Arabisehe gebieden moet terug trekken behoudens enkele niet-substantiële grenswijzigingen in ruil voor een vredesovereenkomst. In Jeruzalem is tevens bekend ge worden, dat Rogers, samen met zijn onderminister van buitenlandse zaken Joseph Sisco eind april naaf het Mid den zal komen om daar zowel de Arabische landen als Israël te bezoe ken. Beide functionarissen zouden dan nl. de conferentie van Ameri kaanse ambassadeurs in het Midden Oosten in Ankara bijwonen. Volgens berichten van de Ameri kaanse inlichtingendienst heeft Egyp te sinds eind vorig jaar zijn luchtver dediging zeer versterkt met Sowjet- materieel, o.a. met 90 MIG-21-jacht- vliegtuigen, SOUKHOI-SU-7-jacht- bommenwerpers en vliegtuigen van ouder model. De Egyptische lucht macht zou thans bestaan uit 220 MIG-21's. 206 MIG-17's en MIG-15's en 120 SU-7's. De cijfers over de uit breiding van het raket-verdedigings stelsel zijn niet bekend. Maar eind 1970 zou Egypte reeds de beschikking hebben gehad over 360 lanceerinrich- tingen voor SAM-2-raketten (tegen hoogvliegende toestellen) en 120 lan- ceerinrichtingen voor de moderne SAM-3-raketten (tegen laagvlie^ende toestellen). Bovendien zou Egypte een aanzienlijk aantal helikopters voor troepentransport, artillerie en andere uitrustingsstukken hebben ontvangen. Deze aanvoer via de Dardanellen is door Amerikaanse verkennings vliegtuigen gecontroleerd. Israël heeft in dezelfde periode van Amerika nieuwe vliegtuigen, tanks en ander oorlogsmaterieel ontvangen, in het kader van een krediet van 500 miljoen dollar. Het is niet bekend, waaruit de leveranties precies be staan. Wèl dat Israël een aantal anti- Sam-Raketten zou hebben ontvangen en in totaal nu over 150 F-4-Phan- tom- en A-4-SKYHAWK-jachtbom- menwerpers beschikt. Daarnaast heeft de Israëlische luchtmacht nog een kern van ongeveer 225 Franse straaljagers, voor het merendeel Mi- rages. President Anwar Safat heeft een wet getekend, waarbij de dienstplicht voor mannen met vijf jaar verlengd wordt. De diensplicht omvat nu man nen van 18 tot 35 jaar. partij gezet. Hij behoorde officieel echter nog wel tot deze uitsluitend uit protestanten bestaande partij. Craig is tot begin 1969 Noordiers minister van binnenlandse zaken ge weest. Hij werd door de toenmalige premier Terence O-Neill ontslagen omdat hij met harde hand een beto ging van de Noordierse Beweging voor de burgerrechten in London derry had laten neerslaan. Daarna heeft Craig zich opgeworpen als de belangrijkste bestrijder van O'Neill en later van Chichester-Clark. Craig eist harde maatregelen tegen de ver oorzakers van de recente reeks van onlusten in Ulster, die volgens hem bij de IRA, het verboden Ierse Repu blikeinse Leger moeten worden ge zocht. Craig zou onder meer interne ring van verdachte IRA-leden voor staan. Bij een groeiend deel van de Noordierse protestanten is Craig zeer populair. In de Noordierse parlement krijgt Craig steun van de extremistische predikant Ian Paisley, die de Protes tantse Unionistische Partij vertegen woordigt. In de praktijk bleek in Stormont (het Noordierse parlement) reeds vergaande samenwerking tus sen Craig en Paisley te bestaan. Vandaag zal de parlementsfractie van de Unionistische Partij een be sluit moeten nemen over de opvolging van Chichester-Clark, die zaterdag is afgetreden. Het wordt niet onmoge- geacht dat de Britse regering tussen beide zal komen als Craig door de meerderheid wordt gekozen. De regering Heath heeft gisteren beloofd dat hij geen rechtse machts overname in Ulster zal toestaan, zo is uit bronnen bij de Britse regering vernomen. Het Britse kabinet is gis teren in spoedberaad bijeengekomen om de situatie in Ulster te bespreken. Eerder heeft Heath al zijn bezoek aan West-Duitsland afgezegd en uit gesteld tot 5 en 6 april, volgens waar nemers blijkt daaruit dat Londen de politieke crisis in Noord-Ierland hoog opneemt. Het Britse bezoek aan Bonn was bijzonder belangrijk door de ver wikkelingen om de toetreding van Engeland tot de EEG. In Belfast wordt verwacht dat Brian Faulkner voor Londen de meest aanvaardbare nieuwe premier zal zijn. Faulkner was tot nu toe mi nister van ontwikkeling. Hij stelde zich voorheen rechts op, maar nam later een meer gematigde positie in, wat hem door de rechtervleugel zeer kwalijk wordt genomen. Het gema tigde deel van de Unionistische partij is weinig tevreden over wat zij noe men de '.opportunistische' houding die Faulkner heeft aangenomen. De 50-jarige minister komt uit kringen van de Noordierse industriëlen. Omdat dè politieke macht in Ulster traditioneel sterk is gebonden aan de resterende protestantse feodale land adel zowel O'Neill als zijn neef Chichester-Clark waren afkomstig uit kringen van Noordierse aristocrati sche grootgrondbezitters wordt ook wat dit aspect betreft wantrouwen gekoesterd jegens Faulkner. Uit Britse regeringsbronnen is ver nomen dat premier Chichester-Clark is afgetreden omdat niet is voldaan aan een reeks door hem gestelde en vergaande eisen. Zo had de afgetre den premier geëist: 1) herbewapening van de Noord ierse politie (RUC). 2) het onder een andere naam te rughalen van de door rooms-katholie- ken fel gehalte 'B-Specials, het uit sluitend door protestantse vrijwilli gers bestaande politiehulpkorps: 3) het weer volledig toepassen van de Speciale Bevoegdhedenwet, zodat verdachten voor onbepaalde tijd zon der berechting kennen worden geïn terneerd; 4) het veelvuldiger gebruiken van de vuurwapens door de Britse hulp troepen 5) het sturen van meer Britse troe pen naar Ulster; en 6) het sturen van troepen naar rooms-katholieke wijken en deze te bezetten, indien vermoed wordt dat er extremisten worden verborgen. KHE SANH (UPI, Reuter, AP) De commandant van een Amerikaanse pantserbrigade heeft verklaard geen disciplinaire stappen te nenven tegen 53 soldaten, die geweigerd hadden een operatie aan de Laotiaanse grens uit te voeren. „Volgens het boekje hadden wij hen voor het vuurpeloton kunnen zetten wegens weigering van een dienstbevel in het zicht van de vijand", vo-egtle brigade-generaal John Hill eraan toe. „Maar zij zijn alweer in het veld en doen hun plicht. Ik geioof niet dat de zaak buiten proporties moet wor den opgeblazen", aldus de generaal. Wel is de commandant van de 'mui ters'. kapitein Carlos Poveda, van zijn bevel ontheven wegens 'taktische fouten'. Hij is vervangen als com mandant van zijn troepen. Generaal Hill zei dat kapitein Poveda een dap per man was. De 'muiters' doen op het ogenblik dienst buiten het front gebied. Generaal Hill verteW.e hoe het inci dent ontstaan was. De gepantserde eenheid had al enige uren proberen door te stoten door een communisti sche hinderlaag op hoofdweg 9 van Lang Vei naar de Laotiaanse grens. Drie keer gingen twee peletons van de Bravo-groep naar voren, ontmoet ten hevig verzet en trokken zich te rug, in afwachting van, artillerie- en luchtsteun. Bij de derde opmars werd het voertuig van de commandant ge raakt, toen het op een mijn liep. Twee peletons werden daardoor ge scheiden. en er ontstond verwarring. Vlak voor het donker gingen twee pantservoertuigen de weg op om de commandant en zijn bemanning op te halen. Later kregen d-e Bravo-solda- ten bevel opnieuw op te rukken om de wagen op te halen, plus een heli kopter, die geraakt was. Toen wei gerden de mannen, ook toen er een hoge officier bij gehaald was. „De jongens, die gewend waren als ja gers op te treden, merkten ineens dat .zij nu het wild geworden waren", aldus generaal Hill. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid voor de SGP, ds. H. G. Abma, heeft aan de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid ge vraagd of hij niet van oordeel is, „dat de opdringerige interesse van de pers voor de droeve polio-explosie in Stap horst een averechtse invloed heeft op de door de publikatiemiddelen vurig gepropageerde en beleden mentali teitsverandering, nog afgezien van bet leedverzwarend effect." DEN HAAG Er moet een met steun van de overheid on afhankelijk fonds opgericht wor den, dat financiële hulp aan de dagbladen gaat verstrekken. Dit bepleit het algemeen be stuur van de Nederlandse ver eniging van journalisten in een vandaag gepubliceerd memoran dum. De financiële hulp is gedacht in de vorm van krediet faciliteiten en an dere steun voor herstructuering, in vestering en andere maatregelen ter versterking van de economische, technische en redactionele mogelijk heden. Voorts beperkte bijdragen in de exploitatiekosten van dagbladen, die bedreigd worden in hun bestaan. Bedreigd Het memorandum is aangeboden aan minister-president De Jong en toegezonden aan tal van geïnteres seerden, onder wie ministers, leden van de persraad, de Nederlandse Dag bladpers en Kamerleden. „De vrije, onafhankelijke pers UTRECHT Het is vrijwel zeker dat de schrijver Simon Vestdijk de hem toegekende prijs der Neder landse letteren op 13 mei aanstaande niet in ontvangst kan nemen van Ko ning Boudewijn. Hij ligt al enkele maanden in een coma in het Sint Anthoniusziekenhuis in Utrecht. De prijs der Nederlandse letteren zou tijdens een academische plechtig heid iri Brussel, in aanwezigheid van koningin Juliana en koning Boude wijn worden uitgereikt. Simon Vest dijk. de meest productieve literator van Nederland, is bijna 73 jaar oud. Het wordt twijfelachtig genoemd of zijn jonge vrouw de prijs op 13 mei in Brussel in ontvangst kan nemen, aangezien zij door de toestand van haar man overspannen is geraakt. Als de stoelgang.meer 'n moeilijke zit wordt, helpt hij pijlsnel. De doordrukker van Istizin. Laxerende tabletten in doordrukstrip. Handig. Verstandig. Tabletten met 'n beschermendlaagje. Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nodig is. Istizin tabletten. Gewoon de beste oplossing. -S2 wordt in haar bestaan bedreigd", al dus het motto van het memorando van de NVJ over de acute economi sche problemen in de Nederlandse krantenwereld. „De economische positie van de dagbladpers verslech terd onrustbarend snel.". De NVJ is dan ook in hoge mate verontrust over de medi 1970 opge treden stagnatie in de advertentie bezetting (de belangrijkste inkom stenbron) van de dagbladpers en de begin 1971 geconstateerde aanmer kelijke daling van het advertentie volume. Daartegenover staat dat de kosten in de arbeidsintensieve be drijfstak als de dagbladpers is, be langrijk toenemen. Naast de wat terughoudender con junctuur, die voor de sterke terugval van het advertentie-aanbod verant woordelijk wordt genoemd, noemt het memorandum de volgende struc tuurproblemen voor de pers: invoe ring van de etherreclame, het opko men van personeels-advertentie- bladen en de groei van gratis huis- aan-huis bezorgde advertentiebladen. Er dient, zo wordt in het memoran dum gesteld, voor de eerstkorrfënde vijf jaar zeker, een basis gevonden te worden waarop het dagbladbe drijf op een economisch gezonde en sociaal verantwoorde wijze kan wor den geëxpoiteerd. Gepleit wordt voor een breed opgezet structuuronder zoek. Vragen van Kamerlid over uitwijzen van Turk Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Het PSP-Kamerlid H Wiebenga heeft naar aanleiding van een artikel in Trouw van 15 maart over het uitwijzen van een groep vreemdelingen, door de vreem delingenpolitie in Chaam, vragen ge steld aan de minister van justitie. In het weekeinde van 13 en 14 maart werd in Chaam een groep bui tenlanders, die hier vakantie hield, door de vreemdelingenpolitie het land uitgewezen, omdat de vreemdelingen niet zouden beschikken over geldige papieren. Bij de groep behoorde een Turk, die een werk- en verblijfver- gunning had voor Zweden, maar die, ondanks herhaalde verzoeken om dan in ieder geval naar Zweden te wor den uitgewezen, tenslotte toch in het vliegtuig naar Turkije is gezet. De heer Wiebenga vraagt de minister hoe het mogelijk is dat deze Turk, die bij terugkeer in zijn land moeilijkhe den te vrezen had, zomaar, zonder bemiddeling van een tolk, in een vliegtuig naar Turkije is gezet. Ver der vraagt hij waarom de Turk dan in ieder geval niet naar Zweden is uitgewezen in plaats van naar Tur kije. HARLINGEN Doordat er op to taal verouderde zeekaarten werd ge koerst is maandag het Italiaanse mo torschip Wild Rose (10.000 ton) op de Noordzee bij Terschelling aan de grond gelopen. Bji harde wind scho ten de sleepboten Holland en Storte- melk van de rederij Doeksen te West-Terschelling te hulp. Ze waren al een poos vruchtelooos bezig ge weest om bij Texel een schip vlot te trekken. Met de Wild Rose hadden ze sneller succes. Met een deugdelijk advies over de te volgen ET-route kon de Italiaan vroeg in de middag de reis naar Bremen voortzetten. BONN Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft zich gisteren laatdunkend uitgelaten over arrogante Duit sers, die de gastarbeiders in hun land beschouwen als minder waardige mensen. Hij zei, dat zonder deze gastarbeiders de economie van het land in moeilijkheden zou komen. Hij vroeg het Duitse volk of het Te snelle start. Volkomen onnodig. Weet hoe sexualiteit in al zijn facettpn beleefd kan worden. Een grote bijdrage aan gelukkiger leven. Besef dat niet te laat. Gezond Gezin, maandblad voor sexualiteit en samen leving. Een eerlijk antwoord MA,AIII| HA.:M op vragen van vandaag. 9^@II0 96ZID j Naam: Adres: J Woonplaats: ik wil: abonnement op GG a 9.- per jaar I gratis proefnummer J Bon (in enveloppe zonder postzegel) zenden aan Gezond Gezin, Antwoordnr. 1201, Den Haag. UMUiiu wietm, rwuwuuium. kui, ucm i may. j uit CRM onderzoek 1970 ^^GozondGezInrTiaandbla^a^^rot^IIChtlngtbjV^orantwoondeOtèzIrworrning^ Omdat we bekaf waren van een paar inspannende boodschappen en snakten naar koffie, of liever naar een stoel, waar de koffie dan obli gaat bijbehoort, speurden we naar stig naar een etablissement, dat onze beide verschaffen kon. Dat viel niet mee, want we waren buiten het centrum. Maar nog onverwacht hadden we beet. Indisch-Chinees Restaurant stond sierlijk boven de ingang. En op het raam het geheimschrift dat daar bij hoort in rode penseelstre ken. Achter de ramen heerste zo van de 9traat gezien volmaakte eenzaam heid, maar de deur ging bij het eer ste proberen prompt open en we stapten binnen. Een enorm gezoem, alsof een gi gantische zwerm bijen bezig was, bromde ons tegemoet. Het bleek te komen uit een stofzuiger, die door een nauwelijks waarneembaar scha mele gestalte gehanteerd werd. Eerst negeerde hij onze aanwezig heid, maar eindelijk schuifelde de figuur uit het donker langzaam dichter naar ons toe. Zo kwam hij in het licht van de ramen en nu zagen we pas hoe ma ger, en jong hij was. Een schaduw in een veel te wijde slobberbroek en een trui, die nauwelijks een lichaam scheen te bevatten, een vogelkopje dat schuw de westerse wereld in keek. Hij stootte een vreemd geluid uit en keek ons vragend, bijna smekend aan. We knikten vriéndelijk. Wat hij ook bedoelde, het zou wel goed zijn. Duppie Hij liet zijn stofzuiger staan en slofte naar achter, knipte een lampje op en begon uit een busje koffiepoe- der in twee kopjes te scheppen. Hield de kopjes onder een kraan, hanteerde de melkfles en kwam met het brouwsel aandragen, tussen pink en ringvinger nog een paar suiker zakjes geklemd. Het belandde veilig op ons ta feltje, hij keerde zich om en greep de stofzuiger weer, die gretig brom mend zich leiden liet. Hij was nu achter ons. Een tik tegen mijn schouder. Een vage grijns ter hoogte van mijn oor en een gebaar... zo van... vort... Hij wees op de stoelpoten, die moesten opzij.... Gewillig schoof ik achteruit Hij knikte zonder overigens een spier van zijn mistroostig gezicht te vertrekken. Boog onder de tafel, verzette de andere stoelen en zakte toen lang zaam af naar de volgende rij. „Zullen we maar?", we waren uit gerust. Toen we opstonden kwam hij snel aan. „Hoeveel?" Hij hief een vinger, boog die toen met een knak je. „Anderhalf?" We legden een gulden neer, twee kwartjes. Hij knikte. Toen nog een dubbeltje... opeens vloog een lach over het gezicht en heel zachtjes, erg verrukt klonk: „Duppie...." De stofzuiger zong ons na..... zich niet schaamde over de herhaalde uitbuiting van de gastarbeiders. In een radiotoespraak ter gelegen heid van het begin van de 'week van broederschap* tussen Duitse joden en christenen, zei de bondskanselier, dat hij alarmerende berichten had gele zen over discriminatie in andere opzichten. „Ik heb ook gelezen over vooroor delen tegen gekleurde Amerikaanse soldaten die te kampen hebben met discriminatie in ons land, die nauwe lijks verschilt van die in hun eigen land", zo zei de bondskanselier. Tact Een beroep doende op de Duitsers voor wederzijds geven en nemen, tact, consideratie en verdraagzaam heid, zei bondskanselier Brandt: „Maar ik weet ook dat arrogantie en misplaatste gevoelens van superiori teit voor alles worden gevonden waar te veel waarde wordt gehecht aan patriottisme. Het zou vaderlandslie vend zijn om jonge mensen te ont moeten, die uit andere landen naar ons toe worden gezonden, of ze nu komen in uniform of in burger, en ze met openheid tegemoet te treden". Hij zei dat een dergelijke houding de Duitsers tot eer zou strekken en het respect voor hun land ten goede zou komen. In een rechtstreekse verwijzing naar de twee miljoen gastarbeiders in Duitsland, zei Brandt dat het gevaar bestond dat zij in Duitsland zouden worden behandeld als tweede-rangs staatsburgers. Energie „Om te beginnen moeten zij gezien worden als een bron van energie, zonder welke onze economie het niet kan stellen. Men moet de waarheid stellen in simpele bewoordingen als wc het plotseling zonder de ar beidskracht van onze buitenlandse arbeiders zouden moeten doen, zou onze economie in grote moeilijkheden geraken". „In elk opzicht helpen zij ons het dageliiks brood te verdienen, laat de ze gedachte eens door het hoofd van iedereen gaan als zij zich naar hun werk begeven. Hoewel de buitenlan ders in Duitsland gaan werken, om dat zij thuis in behoeftige omstandig heden verkeren, heeft Duitsland hen hard nodig. Zij zijn afhankelijk van ons, maar wij zelfs nog meer van hen, want anders zouden zij hier niet zijn", zo besloot Brandt. SANTIAGO (KNP) Het hoofd van dc economische missie van de Amerikaanse ambassade in Chili heeft de regerlng-Allendc laten we ten, dat de Verenigde Staten het con tract over de levering van voedsel en geneesmiddelen niet zal vernieuwen. Zo is uit regeringskringen in Santiago vernomen. Het afgelopen jaar heeft Chili voor meer dan tien müljoen dol lar voedsel uit Amerika ontvangen. Chili importeert jaarljjks in totaal voor 200 miljoen dollar aan deze arti kelen. Door de Amerikaanse maatregel zal het voor de regering van Allende bij voorbeeld wat moeilijker worden om aan alle Chileense kinderen beneden de vijftien jaar elke dag gratis een halve liter melk te vertrekken om zo de wijdverbreide ondervoeding tegen te gaan. DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid F. J. Goedhart (DS *70) wil dat de regering stappen onderneemt bij de Nederlandse rederijen om te bereiken dat de grote aantallen in Rood China wonende Chinese zee lieden, die op Nederlandse schepen werkzaam zijn, vervangen worden door andere werkkrachten, die niet onder instructie van de autoriteiten in Peking staan. De heer Goedhart meent dat de Chinese zeelieden inge schakeld zijn bij de Chinese drug- handeL De heer Goedhart wijst op persbe richten over uitbreiding van de opiumproduktie door de staat in „Rood China", waar op de illegale aanplant van narcoticagewassen en op het gebruik van drugs de dood straf staat, maar de staatsproduktie en de export van verdovende middelen naar het buitenland vorig jaar een waarde van 800 miljoen dollar heeft bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7