Zelfs Schots publiek professioneel' Veenstra verpersoonlijkt wisselvalligheid PSV t Ruud Krol aan vooravond van verjaardag en tweede confrontatie met Celtic: Voorsprong van twee doelpunten op Vonvarts geen garantie voor halve-finaleplaats Vijf kandidaten voor wereld-hockeytornooi C. V. Bokma overleden financiën Blydenstein neemt verkoop Verolme gordijnstoffen over In West-Europa 20 pet. minder olie-aanvoer Weer 8/4 procent ziekenhuislening Wimbledon 1971: minder prijzen, meer onkosten Milieubescherming zal miljarden guldens vergen DINSDAG 23 MAART '971 Van onze speciale verslaggever GLASGOW Ruud Krol zal volgende week zaterdag niet met Jong Oranje in Mostar tegen Joegoslavië voetballen. De stijlvolle linker-vleugeiverdediger van Ajax heeft de invitatie van bonds coach Frantisek Fadrhonc bewust afgeslagen. Deze beslissing, de argumentatie hiervan vooral, is kenmerkend voor het optreden van Ajax in dit seizoen. Voor de ploeg, die (eindelijk) los van alle sentimenten en minderwaardigheids-complexen, en steunend op een zuiver professionele basis morgenavond in Glasgow via de eliminatie van het Schotse Celtic opnieuw de halve finales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen kan bereiken. Ruud Krol stelt zijn plaats in Jong Oranje uit zakelijke overwegingen ter beschikking. De Amsterdammer, die drie keer in het Nederlands a-elftal speelde, keek wat verwonderd op, toen hij kort geleden voor het jeugdi ge Oranje-team benaderd werd. Want voor de twee voorgaande duels (tegen Joegoslavië in Eindhoven en Oost- Duitsland in Erfurt) is zijn naam niet genoemd. Vermoedelijk ten onrechte. De verantwoordelijke KNVB-bonzen hebben kennelijk niet geweten, dat Krol door zijn leeftijd (21) nog zonder restricties in dat vertegenwoordi gende team mocht uitkomen. Nu ploeggenoot Johan Neeskens naar het a-elftal is gepromoveerd en Cor Hil- debrandt zijn UEFA-beloften van het vorig seizoen zowel bij FC Utrecht als in Jong Oranje niet waar heeft gemaakt, verscheen Krol plotsling op het verlanglijstje van de KNVB- keuzeheren. Krol hierover: „Het is een probleem. Ik voel er evenwel niets voor om nu in Jong Oranje te spelen. Ik heb in die ploeg niets te winnen, alleen maar alles te verlie zen. In het a-elftal krijg je de kans een behoorlijk bedrag te verdienen en internationaal naam te maken. Voor mij betekent een wedstrijd met Jong Oranje een stap terug. Daarnaast vind ik voor een zo relatief onbedui dend duel de risico's veel te groot. Ajax is mijn broodheer. Daar ligt mijn geld. Zakelijkheid Bij Ajax is „eer" en „sentiment" steeds meer door zakelijkheid verdre ven. Niet alleen bij de spelers (Cruijff, Keizer en nu ook Krol) maar ook in de organisatie en het optreden van het elftal. Professionalisme, een woord, dat de Nederlandse sportwe reld nog steeds erg moeilijk kan plaatsen, is in de Ajax-gelederen een volledig aanvaard begrip geworden. Hoewel de situatie ook bij de Am sterdammers nog niet gespiegeld mag worden aan die in het buitenland, Groot Brittannië met name. Jaap van Praag - bijvoorbeeld - is naast voor zitter en perschef ook nog een ver kapt soort manager. Functies, die (ze ker als „hobby") nauwelijks verenig baar zijn gebleken. Ajax-als-elftal is die amateuristis che instelling teboven gegroeid. Voor al dank zij trainer Rinus Michels, die zich immer als een vurig prediker van de „professionele aanpak" heeft opgeworpen. Het succes van de zwen king, die de Ajacieden twee seizoenen geleden na het debacle tegen AC Mi laan in Madrid hebben gemaakt, wordt nu steeds duidelijker onder streept. In de thuiswedstrijd tegen Celtic raakte Ajax, ondanks de wei nig florisante 00 ruststand geen moment in paniek. Niet één keer was er in het spel van de ploeg wanhoop te bespeuren. Ajax ging na rust meesterlijk door: met voetballen, met intimideren van de tegenstander, met scheidsrechter. Hooghartig, zelfbe wust. Drie doelpunten vormden de schitterende beloning. Krol: „In die wedstrijd hebben ^e laten zien, dat we werkelijke professionals zijn ge worden. We kunnen nu klappen op vangen en daarna zonder emotie kei hard terugslaan. Dat is de kracht van het gehele team. Die geharde en koe le mentaliteit is gegroeid. Door de in ternationale ervaring, die we vooral vorig jaar in het toernooi om de Run ners Up Cup hebben opgedaan, kun nen we nu incasseren en even ge makkelijk uitdelen. We zijn niet lan ger de under-dog. We hebben dat el kaar ingepompt via talloze gesprek ken. Praten is erg nuttig. Als je dan alleen bent, blijf je er voortdurend mee bezig. Nu is alles eigenlijk een soort automatisme geworden. In het begin van de competitie stonden we opeens zeven punten achter. Nu staan we bovenaan. Dat zegt ook voldoende over onze mentale kracht." Harde lijn Van iedere Ajacied persoonlijk wordt die „professionele instelling" geëist. Iedere speler moet zélf die door de trainer uitgelegde „harde lijn" oppakken. Krol: „In de eerste periode kost dat moeite. Het is een geweldige omschakeling om je hele maal in dienst van de voetbalsport, je nieuwe vak, te stellen. Nu vind je het heel gewoon. De opofferingen zijn vanzelfsprekend. Je wordt ervoor be taald. Zoals iemand anders naar kan toor gaat, ga ik toevallig voetballen. Je raakt nooit uitgeleerd. Niet alleen op technisch gebied. Ik probeer bij voorbeeld alles over voetbal te lezen. Intervieuws met ander? spelers, die moeilijkheden hebben. Misschien kunnen hun problemen mij later van nut zijn. Dit hoort ook bij mijn vak". Het beroep van profvoetballer is ze ker in Nederland nog hopeloos onder ontwikkeld. In tien jaar moet de prof proberen een kapitaaltje bij el kaar te schoppen. Daana valt ook hij weer terug in de massa. In een korte periode moet hij zijn talent te gelde zien te maken. Zoals Johan Cruijff, de klasse-spits, zo gretig wil doen. De frêle aanvaller zet binnenkort ver- r Van i speciale verslaggever OOST-BERLIJN PSV is er weinig gerust op. FC Vorwarts Berlin, het voetbalpronkstuk van het leger van de DDR, mag dan dit jaar in eigen land niet meer dan een middelmatige rol spelen en daar afgelopen zater dag nog in Leipzig met een 20- nederlaag tegen FC-Lokomotive blijk van hebben gegeven, het kan de onzekerheid van Kurt Linder niet wegnemen. Net zo min als dat de keiharde realiteit, dat PSV morgenavond in het Oostberlijnse Jahnstadion aan de tweede kwartfinalewedstrijd om de Europa Cup II met een 2—O-voorsprong begint, een uit gesproken optimisme rechtvaar digt. De oorzaak van PSV's onzekerheid schuilt evenmin in het feit dat Vorwarts van de 15 punten die het tot nu toe in evenzovele competitie wedstrijden verzamelde, er 11 in Ber lijn veroverde. Want de oorzaak ligt bij PSV zelf; om precies te zijn bij de prestaties die de Eindhovenaren vrij dag in de competitiewedstrijd tegen NAC leverden. In dat duel trad op nieuw een tekortkoming aan het licht, die pijnlijker is dan het inci dentele verlies van één punt aan een tegenstander als NAC: PSV mist per soonlijkheid, één of twee spelers die in staat zijn een elftal te inspireren en te organiseren op de momenten dat dat noodzakelijk is. Met het ko pen van zeven spelers en het aan trekken van een van de beste trainers in Europa is nog geen topteam gefor meerd: een elftal is meer dan een optelsom van individuele kwaliteiten. GEDEELTELIJK SUCCES Kurt Linder heeft dit seizoen ge zocht naar de beste combinatie van die talrijke individuele kwaliteiten Gedeeltelijk met succes, want PSV is Inderdaad een rol in de nationale competitie gaan spelen en heeft ook voor het eerst de kwartfinales van de Europa Cup II bereikt. De beste com binatie leek de Westduitser vorig jaar reeds te hebben bereikt in de duels tegen Steaua Boekarest. PSV had toen dat zelfvertrouwen, die persoon lijkheid ook om in zowel Eindhoven als Boekarest Steaua op beheerste wijze weg te tikken. Het elftal durfde toen de borst op te zetten: hier zijn wij, kom maar op. Een van de spelers die toen een belangrijke rol vervulde was Wietze Veenstra. Maar met Wietse Veenstra gebeurde in het klein wat met PSV in het groot gebeurde: de ontwikke ling zette zich niet door. Veenstra (25, geen full-prof, want in de ochtendu ren werkt hij bij de N.V. van Philips) verdween een week na Boekarest uit bet elftal. Zes weken bleef hij op de reservebank voordat Kurt Linder WIETZE VEENSTRA hem terugriep en naar het zich mo menteel laat aanzien ook voor de strijd tegen Vorwarts. Veenstra over dat wisselvallige seizoen met de lange periode op de reservebank tussen de achtste en de kwartfinales van de Europa Cup: „De eerste maanden ging het wel goed, maar daarna viel ik terug. Ik kan niet verklaren waar om, misschien door de regelmaat van de competitie, waardoor toch wel de spanning gedeeltelijk wegvalt. Ik weet ook niet wat de aanleiding is en waarom zou ik het me moeten afvra gen? Ik draaide niet voor de volle honderd procent en was over mezelf .niet tevreden, maar ook niet ontevre den. Het is voor de ploeg dan beter als je eruit gaat; een trainer kan nu eenmaal niet aan één speler denken. Als iemand niet goed draait, moet hij eruit en dat was ik toevallig". UITBUNDIG Wietse Veenstra, evenals zijn ploeggenoten gisteren vanaf het ver trek naar de Oostduitse hoofdstad door Kurt Linder opmerkelijk afzij dig naar het aan de rand van Berlijn gelegen Sporthotel geloodst, begon ze ven jaar geleden zijn loopbaan bij Go Ahead, bij de huidige bondscoach Fadrhonc in het bijzonder, hoewel hij diens „voetbalschool" niet heeft be zocht. Voor het tweede jaar loopt hij nu als aanvallende middenvelder bij PSV. In de ogen van het publiek een zwoeger en aanstekelijk emotioneel als hij een doelpunt heeft gemaakt: „Daarna denk ik altijd: „wat doe ik toch eigenlijk belachelijk". Het is al leen op het moment dat je iets goed doet, ik voel hetzelfde als ik een goe de pass geef, maar alleen doe je dan niet zo uitbundig". Sinds Boekarest, toen hij twee doelpunten maakte, i* ORGANISATOR PSV zal morgenavond zo een orga nisator vermoedelijk het hardst in de verdediging nodig hebben. Want Vorwarts zal onder twijfel het ini tiatief nemen. (Linder: „Dat is in ons voordeel, want dan kunnen wij met uitvallen toeslaan.") en alles op de aanval gooien, zoals het dat in bijna alle thuiswedstrijden doet. De man die een belangrijke rol in de vrijdag avond nog zo onzekere PSV-defensie lean gaan spelen, is Lazar Radovic. Gisteravond echter was het nog niet zeker, of hij morgenavond van de partij zal zijn. Kurt Linder: „We hebben vandaag een half uur ge traind, uitsluitend om de spieren wat los te maken, want de conditie is per fect. Ook Lazar heeft meegedaan, maar pas vandaag zal bekend wor den. of hij kan spelen. Eerst moet dokter Van de Brekel uit Geldrop in Berlijn komen om hem te onderzoe ken, voor een beslissing kan worden genomen. Er hangt echter ook veel van Lazar zelf af." moedelijk zijn handtekening onder een meerjarig (zes of zeven jaar) con tract bij de Amsterdamse formatie. Krol: „Als je in de schijnwerper van de belangstelling staat is het alle maal erg mooi. Maar als je eenmaal moet .stoppen, dan zit je. Want wat zijn je papieren. Een staat van dienst als professional. Dat zegt natuurlijk niets. Sociaal is het allemaal niet zo best geregeld". Slenteren KURT LINDER die uitbundige voetbalvreugde niet meer zo groot geweest. Wietse Veen stra weet ook wat hij daarna tekort- kwam: „Ik laat me te gemakkelijk van de bal zetten, en ik draai teveel om vrij te kunnen komen. Als ik om een speler heen draai, draai ik te naar hem toe". En wat PSV in het algemeen betreft: „Waar wij een man nodig hebben? Ik weet het niet. Ik zou zeggen: elf persoonlijkheden op elf plaatsen. Wie erin PSV een per soonlijkheid zijn? Pleun Strik. Maar je moet je afvragen wie er werkelijk grote persoonlijkheden in het voetbal zijn. Dan kom je bij een Van Hane- gem, een Rinus Israël en misschien ook nog bij Cruijff en Keizer". Ruud Krol heeft (de zekerheid voor „later") onlangs in Amsterdam een groothandel in verpakkingsartikelen overgenomen. „Voetballen blijft mijn hoofdberoep, daarmee kan ik voorlo pig het meeste geld verdienen. Op mijn vrije dag liep ik nogal eens te slenteren. Nu heb ik wat om handen. En je neemt er nog wat van mee ook". Een full-prof moet aan zijn klan ten. het publiek denken. De voetbal lers van Ajax doen dat zeer bewust. Krol weer: „De mensen komen voor de sensatie, voor aanvallend voetbal. Als we eenmaal met 40 voorstaan, dan is de concentratiè wat minder. Je wilt het dan te mooi gaan doen. De efficiëntie van het spel is weg. Het is niet te voorkomen. Daarom is het nog wel aantrekkelijk om naar te kijken. Veel te weinig clubs in Nederland spelen zoals wij. Eenvoudig omdat de aanpak niet zakelijk genoeg is. We moeten in het betaalde voetbal min der clubs en meer fullprofs krijgen. Dan kunnen we twee keer per week gaan spelen". Rudolf Krol - jong exponent van „zakelijk" Ajax, treedt morgenavond in het gigantische Hampden-Park voor de tweede keer binnen vier da gen aan voor een zwaar karwei. Op zijn (22ste) verjaardig nota bene. „Het kan altijd een rot-verjaardag worden natuurlijk, maar normaal gesproken kan ons met die 30 voorsprong niets meer gebeuren. En als er onverhoopt tch wat gebeurd, dan is Ajax niet goed genoeg. We zullen het in de de fensie vreselijk moeilijk krijgen. Jo han zal wel onze enige spits zijn. Cel tic gaat een alles of niets spelen. Die Schotten zullen proberen ons in pa niek te brengen. De eerste twintig minuten zijn het belangrijkste. Als we daar goed doorheen komen, moe ten we de zaak in handen hebben. JHoe de wedstrijd ook afloopt: dit zal een ervaring voor mij worden. Want in Schotland is zelfs het publiek pro fessioneel". DEN HAAG (ANP) Waar wordt het eerste wereld-hockeytornooi, dat vorige maand in Lahore zou plaats hebben, maar door de voorziene politieke moeilijkheden in verband met de komst van het Indiase elftal naar Pakistan geen doorgang vond, nu gehouden? Dat is de vraag waarop de Internationale Hockeyfederatie (FIH) op haar vergadering aan staande zaterdag en zondag in, Brus sel antwoord moet geven. Pakistan handhaafde zijn kandidatuur, maar inmiddels hebben ook Spanje, India, Hessen en West-Berlijn naar de orga nisatie van dit toernooi gesolliciteerd. De laatste in de rij was de Westber- lijnse hockeybond, die voor de orga nisatie van het toernooi kan beschik ken over een bedrag van een half miljoen gulden (380.000 gulden voor de reiskosten van de tien deelnemen de landen, 100.000 voor huisvesting en verblijfkosten, alsmede 20.000 gulden voor organisatiekosten, banket, e.d.), welk bedrag door de stad Berlijn is toegezegd. Het ligt in de bedoeling van de Westberlijners het toernooi te houden in de eerste week van okto ber op de drie velden van de Berlij- ner sportclub. De beslissende wed strijden in de eindfase zullen worden gespeeld in het Olympisch Stadion. De landen, die zich voor het we- reldhockeytoemooi hebben geplaatst zijn: West-Duitsland, Nederland, Spanje, Frankrijk, Australië, Argentinië, Kenia, Japan, India en Pakistan. Van onze correspondent LEEUWARDEN Op 70-jarige leeftijd is in Leeuwarden plotseling overleden de heer C.V. Bokma, die tot voor twee weken president-directeur van Bokma Distilleerderij N.V. in Leeuwarden was. Het bedrijf werd enkele weken geleden overgenomen door Heineken's Bierbrouwerijen N.V. en de heer Bokma was sindsdien nog als adviseur aan het bedrijf verbon den. Door zijn bedrijf had hij in het land een grote bekendheid. Ook was de heer Bokma jarenlang secretaris van de Koninklijke Nederlandse Bil jartclub. Woensdagmiddag zal in Groningen de crematie plaats hebben Selectie UEFA-jeugd DEN HAAG (ANP) Trailer Arie de Vroet heeft voor de EUFA jeugd- toernooi tellende wedstrijd Luxem burgNederland die morgen in Luxemburg wordt gespeeld, de vol gende spelers geselecteerd: Kil a (ADO), Kleton (Ajax), Vermunt (Ex celsior), Riedijk (Fortuna VI), Tijl (Fortuna VI), Pfennings (FSC), Ste vens (FSC), Arntsz (Go Ahead), Over- beek (De Graafschap), Bos (GVAV), Kist (Heerenveen), Schellekens (NEC), Van Kraay (PSV), Jongens (De Vole- wijekers). Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren maar de ac cept-girokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te be talen. AI voor het vertrek naar Schotland vierde Ruud Krol zyn verjaardag die op de dag van de confrontatie met Celtic valt. Dat feest heeft hjj er in ieder geval al op zitten. ENSCHEDE Verolme Beheer Mij. en Blydenstein-Willink hebben overeenstemming bereikt over de overneming door Blydenstein-Willink van de verkoop van zonwerende gor dijnstoffen, die door het Verolme- concern worden geproduceerd. Hier- DEN HAAG Zolang de onder handelingen in Libic nog niet zijn beëindigd, zal West-Europa ernstig rekening moeten houden met een vermindering van de olie-aanvoer met ongeveer 20 procent. Dit zegt rar. D. J. Rueb. directeur van Shell Ne derland Verkoop Maatschappij, in het orgaan van het VNO. Indien Libië, dat een produktie heeft van 150 miljoen, ton olie per jaar, als leverancier zou uitvallen, zou dat betekenen, dat ongeveer 25 pet. van de olie-aanvoer van West- Europa opdroogt. De meeste landen in Europa hebben echter een ver plichte voorraad van 65 dagen aan ruwe olie en/of produkten. Met de vrijgekomen transportcapaciteit kan bovendien 35 miljoen ton worden op gevangen door extra aanvoer uit de landen aan de Perzische. Golf. Daar door zou het tekort naar ongeveer 20 pet. terugvallen. Mr. Rueb voorspelt, dat de prijs van olieprodukten in de consumerende landen opnieuw zal moeten worden verhoogd, als de Li bische eisen worden ingewilligd. De verwachting is-, aldus mr. Rueb, dat de oliebehoefte van de vrije we reld aan het einde van de jaren '70 twee keer zo groot zal zijn als in de jaren '60. Een duidelijke misrekening is er in de laatste jaren gemaakt bij de schatting van de stijging van het aandeel dat de olie in het totale ener gieverbruik zou innemen. UTRECHT De Inrichting van Diakonessen in Nederland te Utrecht zal overgaan tot uit gifte van een 30-jarige 8'/s pet. obli gatielening, groot ƒ9 min. De emissie- koers is 99 pet. De inschrijving op de lening, verdeeld in stukken van 1.000. staat open op 30 maart: stor ting dient te geschieden op 3 mei. Notering op de Amsterdamse beurs zal worden aangevraagd. De aflos sing, in 20 gelijke termijnen, begint op 1 mei 1982 Vervroegde aflossing is voor die datum niet toegestaan, daar na tot 1986 tegen 101V» pet. en ver volgen* k 101 pet WIMBLEDON (AP) De orga nisatoren van het Wimbledon tennistoernooi hebben de prijzen die in het evenement te verdie nen zijn een stuk verminderd. Maar ter compensatie, zo werd gisteren bekend gemaakt, zal de reisvergoeding die iedere speler ontvangt worden opgetrokken. De Wimbledon organisatoren zijn hiermee tegemoet gekomen aan de eisen van de WCT (World Championship Tennis) groep die dreigde de 32 sterspelers niet uit te laten komen. Het voordeel van deze nieuwe regeling is, dat een deel van het Wimbledon inkomen van de spelers niet belastbaar is. Het prijzengeld voor het toernooi dat op 21 juli begint bedraagt 37.790 pond. verleden jaar was dat nog 41.650 pond. Aan reisver- goedingen zal in totaal 12.680 pond worden uitgekeerd. De reis- vergoedingen bedragen een-derde van het gewonnen prijzengeld. Daardoor ontvangt een speler een steeds hogere reiskostenvergoe ding naarmate hij verder door dringt in het toernooi. De speler die het enkelspel wint ontvangt 3.750 pond, dat is meer dan verleden jaar werd uit gekeerd. De organisatie voor wie de betreffende speler uitkomt ontvangt nog eens 30 procent (1250 pond) voor de onkosten. Een speler die in de eerste ronde wordt uitgeschakeld ontvangt 75 pond pu 25 pond onkostenver goeding. De titel in het dames enkelspel wordt beloond met 1800 pond plus 25 pond onkostenver- die prestatie nog 1500 pond uitge keerd. De organisatoren de All-Engeland club verwacht rond de 30.000 pond meer aan re cette te zullen ontvangen, nu de toegangsprijzen zijn verhoogd terwijl er op de banen 10 en 11 nog tribunes bijgebouwd zijn. door zal de vestiging van Verolme In ternationaal in Zevenaar worden op geheven. De opneming in het artikelenpak ket van Blydenstein-Willink beant woordt aan de politiek van diversifi catie van dit bedrijf. Naast de reeds bestaande toepassingsmogelijkheden van deze zonwerende gordijnstof zal Blydenstein-Willink zich in het bij zonder richten op nieuwe toepassin gen. Met medewerking van het Verol- me-concem konden enige personeels leden reeds elders functies aanvaar den. Voor 19 werknemers is een af vloeiingsregeling getroffen. Met de overneming van de verkoop door Blydenstein-Willink is tevens de mo gelijkheid geschapen dat enkele van de 19 werknemers uit de huidige ver kooporganisatie kunnen overgaan naar Blydenstein-Willink. In de positie van het produktiebe- drijf Verolme Vacuumtechniek in Eibergen komt voorshands geen wij ziging. Verolme Vacuumtechniek zal zowel de produktie van zonwerende gordijnstoffen alö het metalliseren in loon voortzetten. Westland—Utrecht had voorspoedig jaar AMSTERDAM Voor de West- land-Utrecht Hypotheekbank is 1970 in verschillende opzichten een voor spoedig jaar geweest. Ondanks kos tenstijgingen, die zich in versterkte mate in het tweede halfjaar voorde den. was de nettowinst hoger dan in 1969. Deze steeg, zoals bekend, van ƒ10,5 min tot 11,5 min. De produktie van hypotheken ver toonde een verdere stijging. Dank zij een toenemende belangstelling voor de door de bank uitgegeven pand brieven, bleef de liquiditeit voldoende ruim. De hypotheekportefeuille steeg met 122 min tot 1.469 min. Dit resul taat kwam voort uit een produktie van ƒ261 min aan nieuwe leningen, waartegenover 139 min aan aflos singen stond. Door plaatsing van pandbrieven en door te lenen op on derhandse schuldbekentenis werd 234 min aan geldmiddelen aange trokken. Aflossingen en terugbetalingen verg den ƒ87 min. Per ultimo 1970 be droegen de van derden aangetrokken middelen in totaal ƒ1.386 min. Hoger resultaat bij P. van Reeuwijk ROTTERDAM De exploitatiere kening voor reservering en afschrij ving over 1970 van Mij. voor Woning inrichting P. van Reeuwijk sluit met een voordelig saldo van ƒ2,4 (v.j 1,8 min). De geldomzet over 1970 is met 28,7 pet gestegen ten opzichte van 1969. De afleveringen zijn met 17,07 pet toegenomen. BRUSSEL De Nederlandse mi nister van landbouw. Lardinois, heeft gisteravond in de Europese minister raad voorgesteld om bij het uit pro duktie nemen van landbouwgronden ook eens te denken aan het maken van grote gemeenschappelijke mili taire oefenterreinen. We zouden bij voorbeeld in Frankrijk een groot oefenterrein kunnen aanleggen op zulke gronden suggereerde de be windsman. "Maar de Franse delegatie voelde daar niet veel voor", zei de minister na afloop van de raadsver gadering. Mr. Nelissen: AMSTERDAM De industriële vooruitgang in ons land' komt in ge vaar als bij velen sterk negatieve ele menten in de beoordeling van de in dustrie de overhand krijgen. „Het gaat niet aan, om negatieve gevoelens ten opzichte van de industrie vrij spel te geven en toch in één adem de voorziening in allerlei dringende maatschappelijke behoeften te beplei ten." Dit zei minister Nelissen (Econ. Za ken) in een lezing voor de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. „Men kan weten", zo stelde de minis ter. „dat de industriële groei een voorwaarde is voor de vervulling van deze wensen. De industriële vooruitgang is niet in de laatste plaats afhankelijk van het industriële klimaat en dat wordt in belangrijke mate bepaald door de waardering, die men weet op te bren gen voor de rol van de industrie In de samenleving. De industrie mag niet ten koste gaan van het milieu", aldus de minister. „Als voortgezette econo mische groei gekocht zou moeten, worden tegen de prijs van een wer kelijke achteruitgang van het milieu, dan zou de prijs te hoog zijn." De milieubescherming zal in de ko mende jaren offers vergen: „Wij zul len niet in miljoenen, maar in miljar den guldens' moeten rekenen. Een or- de van grootte van 1 a 2 procent van het nationaal inkomen, is waarschijn- lijk geen overdreven voorstelling." Minister Nelissen verklaarde zich voorstander van een verdergaande harmonisatie van nationale wetgevin- gen op het terrein van de milieube- heersing. Een onderling verschillend instrumentarium kan nl. z.i. leiden tot scheeftrekkingen in de internatio- J nale concurrentiepositie en een bron worden van nieq»ve protectionistische ji maatregelen. Panam wil vluchten op Suriname staken Van een verslaggever PARAMARIBO De directie van I Panam (Pan American world air- ways) heeft de Amerikaanse regering toestemming gevraagd om met ingang van 25 april de vluchten op Suriname en Belem do Para in Brazilië te sta- ken, voorlopig voor een periode van twee jaar. Panam ziet geen andere oplossing, omdat de maatschappij meer dan 35 miljoen dollar heeft verloren op vluchten naar Latijns-Amerika, waarvan meer dan 400.000 dollar in de sector Paramaribo-Belem do Para. 1 In afwachting van de beslissing van de Amerikaanse regering heeft Panam de diensten van twee maal per week op Belem via Paramaribo teruggebracht op één maal per week.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11