Gereformeerd Vredesberaad doet tekort aan a.r. program Financiële rem op splitsen fracties mco an Riel stelt vragen ver agressie in trein RIV meet lucht- en watervervuiling Busje met spastische kinderen verongelukt d uisinga: LSD beschadigt erfelijkheid [oeder gaf kind weg in café Beroering om ontslag van altviolist arkarvy weg bij lationale Ballet Veldwijk kreeg eerste kliniek voor bejaarden Schade ingehaald. Rondgekeken bij de juwelier. Modieuze broche gekocht. Kostte f 110.-. Echt goud natuurlijk. Dode na fatale manoeuvre Soldaat overleden Van Gend en Loos gaat transporten geld verzorgen 7 VRIJDAG 19 MAART 1971 begin de lente goed (met kaas) niet vergeten,..Frico eten IRECHT De chromosomenbe- digende werking van LSD is jetoond. Dit deelde staatssecreta- ]r. R. J. H. Kruisinga van sociale tn en volksgezondheid donderdag tijdens een werkbezoek aan het ^instituut voor de Volksgezond- I te Bilthoven. en onderzoek van het instituut Ie le een duidelijke bevestiging op de bestaande literatuur over de hadigende invloed van LSD op de lijkheid. Bij het onderzoek werd gebruik gemaakt van extreem doses, maar van concentraties rmee patiënten normaal worden indeld. De staatssecretaris zei dat de Tweede Kamer volgende week e hoogte zal stellen van de resul- ti van het onderzoek. I (Van onze correspondent) lAASTRICHT Het echtpaar pands uit Maastricht heeft aan [bezoek aan het Belgische Groot- naaien een zes maanden oude py overgehouden. ■mijl het echtpaar in café Lrie" een pilsje zat te drinken, lm er een huilende vrouw binnen, «e arm hield ze een baby. Snik- d bracht de totaal verwarde vrouw uit: „Het kind is blauw van de ik kan er niet meer voor zorgen. wil het hebben?" e vrouw smeekte het echtpaar pands, het kind mee te nemen, gaf het aan de Maastrichtse en jnde vluchtig een verklaring dat jfstand deed van het kind en ver- fen. (ndsdien, nu veertien dagen gele- woont het meisje, zes maanden i in de eengezinswoning van de plie Wynand. Het echtpaar wil [kind adopteren, maar daarvoor it de vader van het kind zijn lemming te geven. Die vader is Baanden spoorloos, vrouw en vijf lieren achterlatend. (door H. Vollen) Het Geref. Vredesberaad heeft publiekelijk zijn verbijstering uitgesproken over het meedoen van de meeste politieke partijen, incl. de confessionele, aan een veiligheidsstructuur waarin de nucleaire massa-vernietigings- middelen zijn opgenomen. Nu is het een goede zaak, dat de kiezers met hun neus op het veilig heidsbeleid worden gedrukt, want ve len zullen actiever en bewuster dan nu het geval is moeter. meedenken om de doelstelling te verwezenlijken, dat onze afhankelijkheid van kern wapens afneemt. Maar tegen de for mulering van het Vredesberaad valt toch bezwaar aan te tekenen. Als wordt gesuggereerd, dat er tus sen de partijen weinig onderscheid is en dat zij bijna alle in dezelfde mate een vinger aan de atoomtrekker heb ben, doet dit m.i. bepaald tekort aan het a.r.-program van actie 1971-1975. Dit program heeft een duidelijk eigen karakter, juist als gevolg van de diepgaande discussie over en bestude ring van de nucleaire problematiek. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De kwestie-Die- pcrsloot, die eind 1969 in kringen van het Rotterdams Philharmonisch Or kest d.e nodige beroering bracht, is woensdag opnieuw tot een uitbarsting gekomen. Direct nadat bekend werd dat het gewestelijk arbeidsbureau het ontslag van altviolist Klaas Diepersloot had goedgekeurd, liep een aantal musici uit de repetitie weg. Hierdoor kwam ook het concert, dat woensdagavond in De Doelen gehouden zou worden, op losse schroeven te staan. Na de nodige besprekingen over en weer ging het volledige orkest in ver gadering met de directie, een verga dering, waarbij ook Klaas Diepersloot aanwezig was. Na urenlange onzeker heid kon een opgeluchte Doelen-di rectie om kwart voor vier meedelen, dat het concert die avond doorging. Met de directie van het Philharmo nisch Orkest is een afkoelingsperiode van vier weken overeengekomen. In die tijd worden alle orkestleden in de gelegenheid gesteld, kennis te nemen van de achtergronden die een rol spe ler. bij het ontslag van Diepersloot. Tijdens de besprekingen kwam ha- melijk naar voren, dat slechts een zeer klein deel van de musici precies weet. waar het om draait. Eind 1969 dreigde altviolist Diepersloot te wor den ontslagen, omdat het zou ontbre ken aan een goede basis om samen te werken. De wethouder var. kunstza ken bemiddelde toen in de kwestie, met als resultaat het aanblijven van de altviolist. Nu schijnt het ontslag van Diepersloot definitief fe zijn. SPan een onzer verslaggevers SN HAAG Mr. H. van is in de bres gesprongen de slachtoffers van agres- n treinen. t liberale Eerste-Kamerlid heeft ftelijk vragen gesteld aan de "isters van binnenlandse zaken, itie, en verkeer en waterstaat het molesteren van de Oost- nse leraar J. Kuiper zondag- id in de trein van Ams terdam Dordrecht door twee jonge- len. heer Kuiper was in de tweede gestapt en toen hij doorliep naar erste klas werd hij uitgescholden, ee jeugdige rowdies", zoals mr. Riel hen betitelt, kwamen te- iver de leraar zitten en gaven een klap, waarna deze aan de Irem trok. aanvallers gingen er vandoor, mr. Van Riel die een paar ban- verder zat, kwam de heer Kui- troosten. Hij zei dat hij vragen het geval zou stellen. De sena- «STERDAM Benjamin Har- py, lid van de artistieke leiding het Nationale Ballet, zal aan het van dit seizoen zijn functie rleggen. Hij was per 1 september de leiding van dit ensemble toe deden. ttkarvy is tot de conclusie ge en dat het directoraat van een Ischap als het Nationale Ballet zijn uitgebreide repertoiresa- Ittelling, hem geen gelegenheid it zich creatief te ontwikkelen. vond er ook te weinig tijd om JHpaedagogisch terrein bezig te zijn ■ÉBttingsbestuur en leiding betreu- het vertrek van Harkarvy, maar troost in de verzekèring van fcarvy dat hij zijn volledige me- ferking zal blijven verlenen" in 5 lkezamenlijke verdere uitwerking J II Plannen op korte en langere ter- De ARP heeft in dit opzicht een ruime voorsprong op de andere par tijen. Voor het eerst is er binnen een algemene partij een zodanig gesprek over deze materie, dat het bestaans recht van een zich exclusief op de vraagstukken van oorlog er. vrede verbijzonderende partij, zoals de PSP, lijkt te zijn aangetast. Wat behelst dan wel déze a.r. vei ligheidsparagraaf; allereerst een hel dere afbakening van de uitersten in de standpuntbepaling, hetgeen in de ze gecompliceerde materie van veel betekenis is: geen massale strategi sche inzet van kernwapens (ook niet als second strike), anderzijds geen eenzijdige afschaffing. Hiermee ont staat een marge waarbinnen de be zinning kan voortgaan. Daarbij is het echter niet gebleven. In het vastge stelde program zijn ook nadere vin gerwijzigingen opgenomen voor de richting, ■■waarin de internationale, nationale en individuele verantwoor delijkheden zich verder kunnen en moeten ontwikkelen. Internationaal: afwijzing van een Europese kernmacht, die spanning- verhogend zou werken; een actieve Nederlandse rol als lid van de ontwa peningsconferentie van Genève en in de VN, steeds gericht op het terug dringen van de rol van kernwapens; binnen de NAVO het zoeken van vol waardige inspraak in de nucleaire strategie, de eniee wijze om er in vloed op te hebben dat de atoomtrek ker niet wordt overgehaald. Nationaal: de uiteindelijke verant woordelijkheid voor de na een onver hoopt falen van de politiek van oor- logsvoorkoming te volgen weg ligt bij de Nederlandse regering. Zij kan niet worden overgedragen aan internatio nale organen. Een eventueel Europees conflict leidt onzerzijds niet automa tisch tot het gebruik van kernwapens, een opvatting die zeker binnen de NATO aan de orde kan worden ge steld. Individueel: de persoonlijke verant woordelijkheid mag ten rechte ieders houding bepalen, atoompacifistische gewetensbezwaren tegen de militaire dienst komen voor erkenning in aan merking. Niet alle hier genoemde punten zal men bij de meeste partijen terugvin den. In deze punten is op verschil lende .wijze eenzelfde gezindheid uit gewerkt: ide wens om de rol van kernwapens in onze veiligheidsstruc tuur terug te dringen. Het zijn voorts geen vrijblijvende intentieverklaringen, minder popu laire gevolgen worden althans geac cepteerd: indien mocht blijken dat terugdringen van de rol van de kern wapens een verzwaring van de de- fensielasten in de conventionele sfeer noodzakelijk maakt, verklaart de ARP zich bereid deze consequenties te aanvaarden. Op deze wijze presenteert zich een christelijke partij, die ..vanuit 'de eigen verantwoordelijkheid van de overheid en de politici" zoekt naar „wegen om de afschaffing van de moderne wapens te bewerkstelligen", om bewoordingen te gebruiken waar het Vredesberaad zich begin vorig jaar op de Gereformeerde synode nog achter stelde. Ik zou met het beraad instemmen, indien het zei dat verdergaande en nog meer concrete uitspraken hadden kunnen worden gedaan. Maar dat de ze zijn uitgebleven, mag geen reden zijn om voorbij te gaan aan hetgeen wel is bereikt. Het a.r.-program 1971 verschilt wezenlijk zowel van dat uit 1967 als van de meeste andere partij programma's. Terecht roept het Gereformeerd Vredesberaad .thans alle kiesgerech tigden op na te denken over hun ver antwoordelijkheid bij de verkiezin gen, in -het bijzonder als het gaat over zaken als defensie en veilig heidsbeleid. Het is jammer, dat het de politieke partijen in hun tekort aan bezinning te zeer over één kam scheert en heeft nagelaten te wijzen op de uitzonderingspositie die de a.r.- partij in dit opzicht inneemt. De schrijver van dit artikel, dc heer H. Volten is luitenant-kolonel bij de legerraadstaf en publicist over veiligheidsvraagstukken, o.a. in Ne derlandse Gedachten, het orgaan van de ARP. tor wil dat er zeker in het weekein de op de perrons zal worden gepa trouilleerd door politie, marecnaus- see of spoorwegrecherche. COMMENTAAR De spoorwegrecherche (een dienst van de Nederlandse Spoorwegen) geeft hierop als commentaar dat pa trouilleren op perrons niet tot haar taken behoort. „Wel plaatsen we re chercheurs op bepaalde trajecten als er veelvuldig klachten over die tra jecten komen." De toenemende agressie, ook in treinen, heeft de „voortdurende aan dacht" van de spoorwegrecherche. „Ons apparaat wordt er op afge stemd, maar het is niet juist, dat naar aanleiding van het gebeurde van zondagavond onze dienst zou worden gereorganiseerd. Deze reorganisatie is al eerder begonnen", aldus etn woordvoerder. Van onze parlementsredactic DEN HAAG Het zal in de komende kabinetsperiode voor uitgetreden kamerleden in ieder geval financieel minder aantrek kelijk worden een nieuwe frac tie te vormen. De commissie werkwijze van de kamer wil de huidige toelageregeling voor fractievoorzitters, veranderen. Hiertoe zal binnenkort een wets ontwerp bij de Tweede Kamer wor den ingediend *dat waarschijnlijk in een der laatste Kamervergaderingen zal worden behandeld. Thans ontvangt een fractieleider een extra-toelage van ƒ1000 per jaar en daarboven zoveel maal ƒ300 als zijn fractie leden telt Deze regeling geldt ook voor afgesplitste groeperin gen. Dit betekent dat bijvoorbeeld al leen een uitgetreden fractielid ook 1000 extra per jaar als voorzitter van zijn eenmansfractie ontvangt, naast zijn toelage van ruim ƒ40.000 als Kamerlid. Deze 1000 wordt niet van de toelage van zijn vooormalige fractievoorzitter afgetrokken. Evenredig De commissie werkwijze wil de toelagercgeling nu zo veranderen dat bij een uitsplitsing de toelage van de fractievoorzitter van de „mocderpar- lij", evenredig wordt gedeeld met de leider van de nieuwe gevormde frac tie. Dit betekent dat de voorzitter van een in het totaal zeven leden tellende fractie zijn extra-toelage van ƒ2800 (ƒ1.000 plus zes maal 300) met ƒ400 ziet verminderen (eenzevende deel van 2800). als er een lid uittreedt en een nieuwe fractie vormt. Deze een mansfractievoorzitter krijgt dan niet meer 1000,- zoals bij de huidige re geling, maar 400 extra. Secretariaat De voorgestelde regeling heeft ook belangrijke consequentie voor de toe lage voor het fractiesecretariaat om dat deze gebaseerd is op de toelage van de fractievoorzitter. Het hele onderwerp is urgent ge worden omdat er zich in de afgelopen kabinetsperiode vier splitsingen heb ben voorgedaan, te weten de groep Aarden (PPR) vanuit de KVP, de groep-Goedhart (DS'70) vanuit de PvdA, de groep-Harmsen en de groep-Kronenburg, beiden vanuit de Boerenpartij. De commissie werkwijze wil dit principe van evenredige verdeling ook gaan toepassen op de spreektijd en de werkruimte. Hiervoor is geen wetsontwerp nodig omdat deze zaken in het reglement van orde van de kamer zijn geregeld. „Is die gouden broche van jou al tien jaar oud? Waanzinnig, zeg. Lijkt me een goed idee om es een nieuwe te kopen." De juweliers van Nederland. Voorzitter PPR: 5 a 7 zetels SITTARD „Ik verwacht dat de PPR bij de komende Tweede ^Kamer verkiezingen minstens v(jf a zeven zetels zal halen", zei de heer J. J. G. Tonnaer. voorzitter van de PPR, donderdagmiddag in Sittard. „De PPR heeft in 1970 een aantal moeilijkheden moeten doorworstelen, maar zit nu weer in de lift. Onder andere door de totstandkoming van het progressief akkoord met de PvdA en D'66 hebben wij een toenemende belangstelling voor de PPR mogen vaststellen." De heer Tonnaer leidde hiermee de verkiezingscampagne van zijn partij in Limburg in. Hij durfde te voorspellen dat DS'70 haar stemmen voor ongeveer drievierde deel zal weghalen bij de VVD, voor een deel van de CHU en slechts voor een heel klein gedeelte bij de PvdA. Van een onzer verslaggevers BILTHOVEN Het meten van luchtverontreiniging en het onderzoeken van de schadelijke effecten van kwik op vis en op de mens, blijkt voorlopig het be langrijkste werk van het Rijks instituut voor de Volksgezond heid (RIV) in Bilthoven. Men is nu reeds zover de meetmethodie ken in ons land en Duitsland op elkaar af te stemmen. In Beneluxverband bestaat al over eenstemming om langs de Belgisch- ERMELO Staatssecretaris Krui singa (volksgezondheid) heeft in Er- melo de eerste geronto-psychiatrische kliniek in Nederland geopend. De kli niek. een afdeling van het psychiatri sche ziekenhuis Veldwijk, is bestemd voor oudere patiënten bij wie psy chiatrische ziektebeelden aanwezig zijn die al of niet gepaard gaan met andere a fvijkingen. Dr. Kruisinga zei, dat de ouderen recht hebben op een volwaardige plaats in onze samenleving, ook in de democratische zin. Volgens hem moe ten bejaarden zoveel mogelijk geïntegreerd blijven in het maat schappelijk leven en zal de maat schappij zich daarvoor moeten inzet ten. Het wemelt op het ogenblik van de Kamerkandidaten. Op verkiesba re plaatsen en ergens onderaan een lijst bungelend. Rijp en groen om zo te zeggen De heel rijpen, de grootheden, hebben uitgestippelde programma's. Door de partijbureaus gearrangeerd. Voor hen de volle zalen. Maar her en der. zwerven de be ginnelingen rond. Ze komen slechts in beperkte kring aan bod. Maar omdat vele graantjes toch ook een zak meel maken, pikken ze ijverig hun avondjes op. Vragen niet te veel of het gezel schap wel de moeite waard zal zijn. Iedere stem Is er één. Ze spreken voor de vooruitstre vende buurtvereniging; de postzegel- verzameiaarsclub, die opeens beseft dat er naast de hobby nog iets in ons land aan de gang is; de sociëteit, die in het vaandel heeft geschreven dat gezelligheid ons doel zij Ze zijn de dapperen, die geen toe juichingen eisen, noch boe-geroep verwachten. Ze zijn al blij als er geluisterd wordt. Maar de man, die ik ln de laatste trein trof hadden ze toch volkomen knockout gekregen Hij zal nooit een Kamerzetel be zetten en weet dat ook. maar geeft zijn tijd en energie met liefde voor het goede doel, dat hij zijn partij acht. Die avond had hij zijn idealen uit gedragen in een klein dorp voor een hem onduidelijk gebleven vereni ging. Vergaderplaats, een kamer achter het café. waar het biljard stond en dat vol was geweest, omdat er juist een wedstrijd tussen de plaatselijke cracks gehouden werd. Knik In de kamer de rest van de uit gaande gemeente. Zeventien koppen had hij geteld, die van voorzitter en secretaresse, die kennelijk uit plichtsbetrachtnig waren gekomen, meegerekend. Uit de koppen staarden de ogen hem aan en na vijf minuten wist hij al, dat deze avond verloren was. De politiek in het algemeen en zijn par tij in het bijzonder schenen niemand te kunnen schelen. De reden van d»; uitnodiging bleef hem een raadsel. Maar opeens merkte hij haar op Oud dametje op de eerste rij. Ze hing aan zijn lippen.... En zo nu en dan kwam er een klein knikje, ter wijl een vage glimlach op haar lip pen lag. Het troostte hem niet alleen, het inspireerde hem. Het gaf zijn routi- neverhaal juist de pep die hij nodig had. Voor haar maakte hij zijn grapje, voor haar formuleerde hij ten slotte de prachtige volzin aan het slot... Zij had zijn avond gered! In de pauze trokken ze het café in, waar de biljardfans juist de over winning vierden. Hij stond wat apart, hoorde nergens bij. Keek rond naar zijn oud-dametje. Ze zat, ook wat eenzaam, aan een tafeltje opzij. ..Ik ga een praatje met haar ma ken", dacht hij Toen zag hij het., de vage glim lach en het hoofd, dat knikte... zo maar naar het niets.... En begreep.. Ze hebben daar van de discussie afgezien, de biljardzaal was veel boeiender. Hij durfde ook niet om een lift naar het station vragen en hobbelde met de bus het dorp uit... Ik knikte begrijpend toen hij me het verhaal deed. „Houd je hoofd stil", bitste hij. APELDOORN Een frontale botsing tussen een vrachtauto met aanhangwagen en een be stelauto op de Arnhemseweg bij Apeldoorn heeft donderdagmid dag het leven gekost aan de 45- jarige M. Hulleman uit Apel doorn. Ook elf spastische kinde ren raakten bij het ongeluk be trokken. Ze moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. De chauffeur van de vrachtauto reed in de richting Arnhem en wilde even buiten Apeldoorn Iets gaan ge bruiken in een links van de weg gelegen chauffeurscafé. Hij sorteerde zijn combinatie links voor en liet drie tegemoetkomende auto's passe ren. maar de man zag een bestelauto uit dezelfde richting ovér het hoofd toen hij de verkeersweg overstak. Er volgde een frontale botsing. Ook een vlak achter de bestelwagen rij dende personenauto raakte bij de bot sing betrokken. De chauffeur van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij, maar de bestuurder van de bestelauto was op slag dood. In de bestelauto zaten elf spastische kinderen in de leeftijd van 7-15 jaar. De patiëntjes zijn met onder - en bovenbeenbreuken en her senschuddingen overgebracht naar een ziekenhuis. Van de drie inzitten den uit de personenauto liepen er twee lichte verwondingen op. ERMELO De twintigjarige dienstplichtige soldaat eerste klasse J. H. Groeneveld uit Leidschendam (be horend tot de elfde batterij veldartil lerie) is bij een sportoefening in de Generaal Spoorkazerne te Ermelo on wel geworden. Hij werd naar een zie kenhuis vervberd, maar bij aankomst bleek hij te zijn overleden. Nederlandse grens aan beide kanten met gelijke meetinstrumenten (de snuffelpalen van de nv Philips) de meetnetten aan te sluiten. De meet gegevens over de luchtverontreiniging van de diverse stations in een strook van ca 50 kilometer aan weerszijden van de grens zullen via Brussel en. Bilthoven dagelijks worden uitgewis seld. Dit zei gisteren de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. R. J. H. Kruisinga tijdens een werkbezoek aan het RIV, waar het centrale hart van het nationale meet net is ondergebracht Aanstaande maandag, zo werd gezegd, zal in Zuid-Limburg het luchtmeetnet in gebruik worden genomen. Dan heeft Nederland 15 meetpunten. Dinsdag zal een begin worden ge maakt met een gemeenschappelijk Duits-Nederlands onderzoek naar de luchtverontreiniging door het gemo- toriseerde verkeer bij de grensover-, gangen. Het volledige geautomatiseer- de meetnet kan voor verschillende verontreinigingen worden gebruikt. Eind 1973 verwacht het RIV dat de* snuffelpalen vijf verontreinigingen kunnen meten, ondermeer oxydantla, koolwaterstoffen en zwaveldloxyde. Ook wordt gedacht aan automati sering van de metingen van de ver-., vuiling van het oDpervlaktewater, zo- werd aangekondigd. Voorts wordt bij" het RIV een onderzoek verricht naar] de betekenis van het kwik op het! milieu met het oog op de gezondheid, van de mens. Het onderzoek in ons- land is een half Jaar geleden begon-' nen. UTRECHT Van Gend en Loos» heeft tn het begin van het Jaar Van» drie banken opdracht gekregen op zo? kort mogelijke termijn een landelijk? geldtransportnet op te bouwen. Deze nieuwe tak van dienst zal van Gend- en Loos ter beschikking stellen aan" alle geldinstituten en bedrijven die geld te transporteren hebben. Aan deze opdracht zijn proefne-. mingen op grote schaal voorafgegaan.» Het initiatief is uitgegaan van de? Amrobank, de Algemene Bank Ne-, derland en de Nederlandse midden-» standsbank. T Het transport zal worden uitge-* voerd met speciaal daarvoor gebouw- de. van beveiliging voorziene vracht- auto's, die radio-telefonisch worden bewaakt. De benodigde radiofrequen- ties zijn gereserveerd en de produktle van de auto's is begonnen. De politie zal rechtstreeks in con-- tact blijven met de bewakingscentra- les, zodat bij eventueel onraad on middellijk ingegrepen kan worden. De PTT overweegt voor een deel van haar transporten van deze nieu* we dienst van Van Gend en Loos ge bruik te gaan maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7