Veelbelovende hobbybeurs Haagse Houtrusthallen in Rotterdam is keizerin van Europa, maar Den Haag daalt in status a J^elftse ziekenhuizen -werven op unieke !*ijze nieuw personeel Honderden liefhebberijen verzameld Prov. Staten over Zd.-Holland i peciale krant voor scholieren litl Brouwersdam dicht met blokken en caissons Kijkers welkom Sacharow richt felle klacht tot Kremlin Schaapskudde krijgt financiële hulp )EN HAAG Iedereen, die 1 tuinieren, schilderen, timme- filmen, fotograferen, bloe- schikken, dieren houden, rzamelingen opzetten, wiel- ïnen of welke andere activi- óók beoefenen kan van insdag 31 maart tot en met jrdag 3 april in de Haagse itrusthallen terecht, waar de eerste keer een veelbe- le tende beurs voor vrijetijdsbe- ling „Hobby '71" wordt ge len. Deze hobbybeurs is op dagen geopend van 10 tot 5 en van 7 tot 11 uur 's avonds. t Bet groene hart van Hobby 71 gevormd door een tuin van id vierkante meter.! Dorpet vereende krachten zullen door koninklijke Nederlandsche maat- ipij voor Tuinbouw en Plant- e, het Algemeen Verbond van ituindersverenigingen in Neder- ranfa, het consulentschap voor Aanleg nderhoud van Tuinen, Plant pro- mda Holland en nog enkele ande- ffganisaties de bezoekers tonen, men, al tuinierend,, zowel binnen luiten kan bereiken. en kan op de Haagse beurs zelfs ;ko< volledig ingericht hobbykastje en ^huisje vinden. Grote aandacht is besteed aan het streven naar r groen aan de gevels. Er komen ni ante balkonbakken te staan, zoals ieder die in het komende voor zal wensen. In een compleet Huisdieren ^centrum op de beurs zijn alle ten te koop, waarmee men het ren ide leven groener kleuriger en vro iger kan maken pil vert ;ter de hobbybeurs zal ook de le- have de moeite van het bekij- ste waard zijn. Belangstellenden, die tot bepaalde dieren aangetrok- voelen, kunnen daarover alle ge- ite deskundige voorlichting krij- k Bij de afdeling sier- en postdui- i - zullen de eigenaars vertellen van gsi liefhebberij en de opgestelde iria en terraria met hun interes- we i 'bewoners zullen vele bezoekers r bi. Zelfs kleine krokodillen zul- r^>p deze afdeling te zien zijn. De Qggerlandse Vereniging voor Dieren- |herming en het Wereld Natuur ds zullen op deze bijzondere beurs jacht vragen voor de zorg, die dieren besteed wordt. Bij de blokfluiters zal weer een on derdeel van rustiger aard te vinden zijn, maar rondom de .pony's, waar op kinderen naar hartelust kunnen rij den, zal het weer héél wat drukker zijn. Filmers Rust jk voor de velén, die hun tweede niet bij voorkeur in een rustige ring willen doorbrengen, gestof- met bloemen, planten en dieren. Hobby 71 heel wat te bieden. #jden van de Residentie Wieler- Sparta zullen de bezoekers hun van ontspanning laten zien. avond zullen op hometrainers lende wielerwedstrijden worden iden, die op zichzelf zeker al een tk aan de Houtrusthallen waard Veel belangstelling op deze hobby beurs zal er ongetwijfeld zijn voor de beelden door amateurfilmers en foto grafen op celluloid vastgelegd en de genen, die altijd weer gefascineerd worden door de wonderlijke vormen van cactussen, zullen bij de inzending van Succulenta aan hun trekken ko men. Veel aandacht tijdens de hobby beurs wordt ook besteed aan de ver zamelaars. Niemand, ook de betrok kenen zelf niet, weet hoe men er pre cies toe komt om een verzameling aan te leggen of het nu is van suiker zakjes, postzegels, munten, schelpen, lucifermerken of andere voorwerpen. Is het een uiting van streven naar volmaaktheid, een poging om orde te scheppen in een chaotische wereld?' De vereniging De Verzamelaar zal op Hobby 71 voorlichting geven over „echt verzamelen" Op de Haagse beurs stelt een post zegelhandelaar mooi materiaal be schikbaar en het Schevenings Schel penmuseum zal een indruk geven van het vele. dat op de stranden te vin den is. Met deze vondsten kan men beslist een interessante verzameling opzetten. Het oude ambacht verliest steeds meer terrein, maar Hobby '71 zal la ten zien hoe de creativiteit in de ai n een onzer verslaggevers) ÏLFT De zes gezamenlijke ziekenhuizen hebben een t over de opleiding voor ver- [sters en verplegers uitge- n die in grote oplaag op de ise en Westlandse scholen verspreid. Het is een initiatief van de inrich- om op deze wijze te Iten nieuw personeel aan te !en waaraan een nijpend bestaat. De krant geeft de titel „Wat ga ik doen?" lichting over alles wat ver houdt met keuze, opleiding loruitzichten in het ver- :undig en ziekenverzorgend !P- Ïgt name onderstrepen de zieken- r dat ook de man carrière kan |li in de verpleging. Buiten het fhuis zijn er op zijn terrein tal ttuncties, waarin zijn opleiding pktische vorming te pas komen, noodzakelijk zijn. Dat zijn bijv. es bij e.h.b.o., de gemeentelijke skundige diensten, in de opera- 9 t< ner en bij de zgn. intensive care Ing waar patiënten met elektro- apparatuur bewaakt worden), (drijfsmedische diensten en op en, waarop voornamelijk man-» verplegend personeel werkzaam dat aan dit centrum een beddenhuis of hostel wordt verbonden, bestemd voor mensen die eigenlijk te goed zijn voor het ziekenhuis, maar nog niet goed genoeg om naar huis te gaan en die dus eventueel door een verpleeg kundige dienen te worden verzorgd. Voor inlichtingen kan men zich tot de volgende ziekenhuizen en inrich tingen wenden: Oude- en Nieuwe Gasthuis, Hippolytus-Ziekenhuis, Prot. Chr. Ziekenhuis „Bethel", Alg. Psy chiatrisch ziekenhuis St. Joris Gast huis. Verpleeghuis Delft (Groene Kruis-sanatorium) en Revalidatiecen trum Delft en Omstreken. met kleurige zeilen geshowd worden. Zelfs kan men een modelspoorweg bewonderen, gecompleteerd door aar dige huisjes. Een interessant en nog niet zo be kende hobby is het vervaardigen van sieraden uit grint; in gewone stenen kunnen kleurige kernen verborgen zitten, die men al slijpend en polijs tend voor de dag kan halen en er vervolgens ongewone sieraden van kan opbouwen. DEN HAAG „Mij ligt Rotterdam evenzeer aan het hart als Den Haag, maar Den Haag heeft de steun en de belangstelling van de Provincie in hogere mate nodig! Rotterdam is immers in 1971 in zekere zin de Keizerin van Europa en Den Haag daalt eerder in sta tus dan dat het daarin stijgt." Deze woorden werden gisteren door mr. H. van Riel (VVD) in het gebouw van de Eerste Kamer ge sproken, toen daar Provinciale Staten van Zuid-Holland zich met de ruimtelijke structuren van Zuid-Holland, zoals die in een nota zijn vastgelegd, bezighield. Ruimte De benodigde apparatuur zal op de Hobbybeurs getoond worden, evenals die, te gebruiken bij metaal- en hout bewerking voor decoratieve doelein den. Dankzij de ruimtevaart is de be langstelling voor de wereldruimte toegenomen. Men bekijkt ook de ster renhemel met andere ogen dan vroe ger, zoals op de Haagse beurs de ver eniging voor Weer- en Sterrenkunde zal aantonen. Het Zeiss Planetarium zorgt voor duidelijke illustraties. Iets minder hoog staat de Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, waar iedere belangstellende alles over vliegtuigen en vliegen te weten kan komen. Naar thans reeds vaststaat belooft Hobby '71 in de Haagse Houtrusthal len een evenement te worden, dat de vreugde om tal van kleine dingen in directe omgeving zal vergroten. De heer Van Riel pleitte voor nieu we kansen voor Den Haag. Hij zag deze in het voorontwerp van wet van minister Veringa rond een nauwere samenhang tussen bepaalde vormen van hoger beroepsonderwijs en in stellingen van wetenschappelijk on derwijs. „Leiden heeft zijn universiteit, Rot terdam straks ook, Delft heeft zijn onvolprezen Technische Hogeschool. Laat Den Haag het centrum worden van het hoogste beroepsonderwijs, zo wel administratief, commercieel, bestuurlijk-juridisch als technisch." Impuls Spreker was van mening, dat hier van een nieuwe impuls voor Den Haag kan uitgaan en wanneer men ook op dit gebied tot de combinatie onderwijs-opvoeding en vooral cam pussysteem komen wil, zal het nood zakelijk zijn, dat het provinciaal pla nologisch beleid hier regelend en ad viserend gaat optreden en het prdvjn- ciaal bestuur met het gemeentebe stuur van Den Haag zeer tijdig daad kracht ontwikkelt. De heer Van Riel was van mening, dat dit nu eens een zaak is, die aan het begin van een grote ontwikkeling staat, waar nog wat opgebouwd kan worden zonder in rechtstreeks belangenconflict met derden te komen. Het Statenlid vroeg of het college van Gedeputeerde Staten bereid was hieromtrent met Den Haag kontakt op te nemen na kennisneming van het wetsontwerp Veringa. Voldoening Statenlid H. A. Brokking (AR) wees bij de behandeling van de ruimtelijke structuren voor Zuid-Holland op de permanente zorg van de werkgele genheid. „Welvaart betekent niet voor iedereen voldoening", zo zei spreker. „Het gaat niet altijd gepaard met tevredenheid en dankbaarheid". Spreker pleitte voor het streven bij De hobbyisten komen ruim schoots aan hun trekken. Deze twee mannen hebben aïs hobby: het ma ken uitmetaal van kunstwerkjes. vrijetijdsbesteding een steeds gro.tere plaats inneemt. Op de beurs krijgt men daar een idee van, wanneer zelfgebouwde an tieke automodellen en viermasters SCHARENDIJKE Hoewel officieel het gegooi en gesmïjt eerst tegen het einde van de maand gaat beginnen, zijn woens dag tijdens een „privé voorstel ling" al enkele van de in totaal 150.000 betonblokken, waarmee de zuidelijke stroomgeul van het Brouwershavense Gat zal wor den dichtgesnoerd, neergeplonsd: 12 blokken van een meter in het vierkant, die worden aan gevoerd per kabelbaan en elk een gewicht hebben van 21/> ton en zo'n 50 per stuk kosten. Voor de derde keer zal in het Deltagebied een stroomgeul worden afgesloten met behulp van een kabel baan. Het principe van de dichtings méthode, is in vergelijking met de afsluiting van de Grevelingen en het Rak van ^Scheelhoek (Haring vliet), gelijk gebleven maar tal van uitvoeringfidetails zijn gewijzigd, met als gevolg een grotere frequentie en daardoor een veel grotere stortingsca paciteit. De gondels, die zich voortbewegen aan 10 cm dikke kabels, nemen tel kens zes blokken mee die zonder tus senkomst van de gondeliers worden afgeworpen. Eerst twee tegelijk. Na twee seconden weer twee. Anderhalve seconde later valt het vijfde blok en'nog een seconde daar na het zesde en laatste. Bij 90 werkuren per week zal de sluiting ongeveer zes weken vergen, hebben, maar heeft er veiligheids halve nog 70.000 extra aangemaakt, nog 70.000 extra aangemaakt. Is de blokkendam eenmaal boven water begin mei dan is hij nog De afsluiting van de noordzijde van het Brouwershavense Gat ge beurt met caissons zy zyn reeds klaar. geheel poreus. De 40 procent holle ruimte tussèn de betonblokken zal worden opgevuld met grind en eerst dan wordt het dijklichaam afgedekt met zand. De dam door het Brouwershavense Gat 6,2 kilometer lang, waarbij diepten tot 30 m zijn te overwinnen is de zesde Deltadam en een van de vier primaire sluitingen die in het kader van de Deltawerken worden uitgevoerd. Voor de sluiting van het 800 meter brede noordelijke sluitgat is een plot selinge sluiting met doorlaatcais- sons het aantrekkelijkst. Het bijzondere van de afdichting van het Brouwershavense Gat is dal beide sluitgaten min of meer tegelijk dicht moeten. Afsnoering van één stroomgeul zou leiden tot ontoelaatbare stroomsnel- heden in het resterende gat met alle kans dat de al gereed gekomen dijk vakken risico zouden lopen (ontgron ding); de definitieve sluitingsma noeuvre zelf zou veel moeilijker, zo niet onmogelijk worden. Het getij vo lume van het Brouwershavense Gat de totale hoeveelheid water die bij vloed en eb in- en uitstroomt is liefst 720 miljoen m3). Er is een zeer minutieus plaatsings programma uitgedokterd dat vier we ken zal vergen. In, de eerste week (5-10 april) worden de beide land- hoofdcaissons geplaatst. In de tweede week (12-17 april) volgen drie door- laatcaissons en in de derde week (19-24 april) volgen drie doorlaatcais- sons en in de derde week (19-24 april) nog eens vier. In de laatste week (tussen 28 april en 1 mei) zullen vijf caissons moeten worden afgezonken Wanneer de betonblokken in het zuidelijke sluitgat een kade hebben gevormd tot ongeveer de hoogte van NAP, kunnen de stalen schuiven van de caisson^ worden neergelaten en zal het Brouwershavense Gat defini tief zijn afgesloten: een sluiting waar van de kosten op 280 miljoen worden geschat. Voor het dichten van het Brou wershavense Gat staan 200000 blok ken beton gereed. Met zes stuks te- geiyk worden ze per gondel in het water gestort Jelft kunnen jongens en meisjes tt Mavo-4 of een gelijkwaardig na hebben behaald opgeleid wor- >t verpleegkundige. Ook kan men ip het gebied van de revalidatie lliseren in het Revalidatiecen- Delft. Het ligt in de bedoeling SCHARENDIJKE, Tijdens de spectaculaire werkzaamheden ter afsluiting van de Grevelingen (het Brouwershavense Gatzijn kijkers welkom. In Scharendijke zijn ter weerszijden van het werk rui me parkeerplaatsen en vlak daar bij heeft men een goed overzicht van het gooi- en smijtwerk dat met behulp van een kabelbaan continu voortgang zal vinden. Verder zal de RTM van 1 april if vaartochten naar de sluitcmgs- werken houden, zowel van Oud dorp op Goeree uit als van Scha rendijke op Schouwen en D-iive- land. Ten slotte haken ook de Spoor wegen in op het spectaculaire ge beuren met speciale dagtochten. Men kan derhalve binnenkort op de stations rustig vragen om: „een kaartje Brouwershuvense Gat". Met auto tegen mast: bestuurder gedood DEN HAAG Vrijdagochtend vroeg is de 36-jarige W. B. Nootenboom uit Oud-Beijerland bij een verkeersonge luk onder deze gemeente om het le ven gekomen. Hij is door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg ge raakt en tegen een lichtmast gebotst. Het slachtoffer werd uit de wagen geslingerd en overleed ter plaatse. H. A Brokking de planning van industrieën voor een program van diversiteiten. Dat wil zeggen, dat niet Rotterdam een „uit-^ sluitend vuile" stad moet worden. Veel ook werd tijdens de vergadering gesproken over de buitenlandse ar beidskrachten, welk aantal in de toe komst nog uitgebreid zal worden. In begin 1970 werkten in het Rijnmond gebied 10.000 buitenlandse arbeids krachten. Peiling in begin 1971 leerde dat dit aantal gegroeid was tot 24.400 (plus nog een paar duizend illegale), een toename dus van 14.400 personen. Drs. P. den Dunnen (arb.), die op dit probleem dieper inging, vroeg de bij zondere aandacht van het college voor dit vraagstuk Jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland (CH) stond met name stil bij de bevolkingsgroei Luchthaven De fractie van de P.v.d.A. kondigde gistermiddag een motie over de natio nale luchthaven aan. In de motie zal men als mening uitspreken, dat de vestiging van een grote nationale luchthaven in Zuid West Nederland en wel buiten de provincie Zuid-Holland, waarbij ge dacht wordt aan de Brabantse Wal, dient te worden nagestreefd. In dit licht bezien dient verdere uitbreiding van Zestienhoven vermeden te wor den. Een zeer groot aantal sprekers heeft over de nota het woord gevoerd. Vandaag zou Provinciale Staten van Zuid-Holland opnieuw bijeen komen. MOSKOU, (AP) Andrej Sa charow, de befaamde Russische na tuurkundige en voorvechter van de burgerrechten in zijn land, heeft bij de regering van de Sowjetunie er te gen geprotesteerd dat politieke ge vangenen met geweld verdovende middelen worden toegediend. De geleerde zond dit protest deze week per telegram aan de minister van binnenlandse zaken, kolonel-ge neraal Nikolaj Sjesjelokow, aldus wordt vernomen in kringen van mensen die het niet eens zijn met het beleid van de regering. He telegram aan de minister was verzonden ten behoeve van twee ge vangenen die zaten in de afdeling voor geesteszieken van een gevan genis te Leningrad. Deze mannen, Wladimir Borisow en Viktor Feinberg, zouden eerder deze week tegen de 'behandeling' in hongerstaking zijn gegaan. Het toe dienen van verdovende middelen diende om hen te bewegen andere politieke denkbeelden te aanvaar den. 'Ik verzoek u met klem tussenbeide tekomen en de gezondheid en het lot van deze mensen te redden', zo staat in telegram van Sacharow. EDE De burgerij van EDE gaat zich het lot aantrekken van de schaapskudde op deGinkelse hei. Met enige acties willen de inwoners 15.000 gulden op tafel brengen. De stichting Edese schaapskudde kampt met grote financiële tekorten. Dit jaar schat men het tekort op 11.000 gul den. De dalende opbrengsten van de wol enerzijds en de gestegen kosten anderzijds zijn de oorzaken van de financieel ongunstige situatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5