NOG IN PAKISTAN VERSCHERPT Oproep aan alle artsen voor polio-vaccinaties Éa BOOT mree Verolme aan kort tegen denkt geding staat China niet naar Moskou-congres *?v~ Het Kwartet Rachman wijst concessie van president af dm 750.000 Iritten zijn werkloos-; In Staphorst thans dertig gevallen en in Moskou igen zich in nd te steken (RITA) HST WEER Zo nu en dan een bui Louis Armstrong had hartaanval CONTROLE OP AUTO'S Nieuwe leidse Coiaramitt Vrijdag 19 maart 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur schatting twee miljoen werknemers hebben giste- mieuw een dag gestaakt te- e anti-stakingswet van de ng Heath. In Croydon kwa- mijnwerkers uit Wales en jost-Engeland bijeen om n de wet te protesteren. DACCA, KARATSJI (Reuter, UPI) De crisis tussen Oost- en West-Pakistan is opnieuw verscherpt, nadat de Oostpakistaanse poli tieke leider Rachman een concessie van president Khan van de hand heeft gewezen. De onderhandelingen tussen de twee z(jn nu in een volslagen impasse geraakt. President Khan bood aan om een onderzoek te laten instellen naar het optreden van het (Westpakistaanse) leger in de Oostpakistaanse hoofdstad EN (Reuter) Engeland tel- maart ruim drie kwart mil- rklozen. Dal is een van de werkloosheidscijfers sedert de wereldoorlog. ieuws over de werkloosheid il somber omdat in maart de erkloosheid gewoonlijk be- verminderen. De cijfers vor- i onderstreoing van de vrees, rakbondsleiders hebben geuit, eland eind 1971 een miljoen zal tellen tenzij de Con- ve regering de economische jl stimuleren. zit 3.3 procent van de Britse levolking zonder werk in een van industriële strijd en toe inflatie. irde moderne jonge ouwdiede boetiek groeid is maar haar :hniet wil missen... lirelle presenteert modediehaar past! DEN HAAG De geneeskun dig hoofdinspecteur van de volks gezondheid heeft alle artsen in Nederland en alle provinciale ent-administraties geattendeerd op de mogelijkheid van „inhaal- vaccinaties" voor kinderen tot en met achttien jaar, die niet of on volledig tegen polio zijn inge ënt. Deze opwekking is een direct ge volg van de polio-uitbarsting in Stap-_ horst, waar gisteren de dertigste po-' lio-patiënt is genoteerd. Hel is een vijftienjarig meisje, dat verlammings verschijnselen aan de benen heeft. Zij is opgenomen in een ziekenhuis in Zwolle. Als onvolledig tegen polio gevacci neerde personen worden aangemerkt zij, die in het verleden ten hoogste tweemaal tegen kinderverlamming werden ingeënt. Degene, die driemaal of vaker werden ingeënt, wordt be schouw als voldoende tegen de ziekte te zijn beschermd. De geneeskundige hoofdinspecteur wijst erop. dat bij de polio-explosies die zich de afgelopen jaren hebben voorgedaan in Kesteren (1962/63), Tholen (1963), Elspeet en Uddel (1S66) en Rijssen en enkele gemeenten in de Hoekse Waard (1969) en thans in Staphorst geen der patiënten tegen polio was ingeënt. Hieruit blijkt de hoge graad van bescherming te gen kinderverlamming, die na een volledige inenting met DTP wordt bereikt. V erplicht Staatssecretaros dr. R. J. H. Ivrui- singa van volksgezondheid zal op nieuw bekyken of het wenselijk is. vaccinatie tegen kinderverlamming verplicht te stellen. Het probleem is aldus dr. Krui- singa dat in bepaalde streken van Nederland de vaccinatiegraad laag is. In het allergrootste deel ligt de vac cinatiegraad rondom de 95 procent, wat internationaal gezien zeer hoog Ervaring in andere landen met verplichte vaccinatie is vaak ongun stig. In Engeland .heeft bijvoorbeeld de afschaffing van verplichte pok- penvaccinatie zelfs geleid tot een verhoogde vaccinatiegraad. Ds. Dorsman Wat de rol van de Stapnorster predikant P. J. Dorsman betreft, deelde de officier van justitie te Zwolle ons desgevraagd mede. dat hier geen sprake is van een klachts- misdrijf. „Was dat wel hei geval, dan hadden we zelf wel ingegrepen". De officier wilde overigens niet gedetailleerd ingaan op de Klacht die de Groningse journalist T. Hulst bij hem heeft ingediend ten aanzien van ds. Dorsman. „Hij (de heer Hulst) krijgt morgen of overmorgen een brief met antwoord van mij". De heer Hulst wilde zoals ge meld een strafvervolging tegen ds. Dorsman op grond van artikel 48 (medeplichtigheid) in samenhang met de artikelen 307 en 308 (veroor zaken van dood of lichamelijk let sel door schuld) van het Wetboek van strafrecht. Een klacht als door ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS I5555SB5I BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE 'lemmerstraat.hoek Mare s AVIV Een groep jeugdige de Sowjetunie heeft de Rus- overheid gewaarschuwd, dat binnen tien dagen geen uit- voor Israël krijgen, zij zich- brand zullen steken vóór het n, op de dag van de opening t congres van de communis- 33 rij. 3 van een groep joden, die tag in Israël is aangekomen, dit tegenover de pers ver bis de nieuwe immigranten is r gulle verstrekking van visa" en door de Russische overheid lig een gebaar met het oog tomende partijcongres in Mos- ;en verwacht een verharding Russische houding onmiddel- afloop van het congres, zodat ■fkrijgen van visa zeer n.oei- niet onmogelijk zal wordtn", Ie joodse immigranten. Het is zoet om in iemands her innering te blijven, maar dikwijls goedkoper om vergeten te wor den. KIN HUBBARD Ik moest de deur eruit nemen en op mijn lessenaar leggen, er was niet genoeg plaats voor mijn huiswerk. Zou en maau 20 maart: zon op 6.44, onder 18.52; maan op 3.38, onder 10.16; Laatste Kwartier. Hoog water Hoog water. 20 maart; Rotter dam le getij 9.31, 2e getij 22.12; Scheveningen 7.57-20.34: Vlissin- gen 7.02-19.36; Haringvliet a.d. Zeezijde 8 28-21.06. Een depressie boven Wales blijft het komende etmaal het weer in onze omgeving bepalen! Het cen trum verplaatst zich slechts lang zaam in de richting van de Noordzee. Met zuidelijke wind zal hier door onstabiele lucht worden aan gevoerd, waarin naast opklarin gen plaatselijk ook een bui tot ontwikkeling kan komen De in vloedssfeer van de depressie reikt tot diep in Oost- en Zuidoost Eu ropa. Een bijbehorend front strek te zich vanmorgen van Algerije via Italië en Oostenrijk tot De nemarken uit. Daar viel plaatse lijk wat regen. In Zuid Zweden werd op uitgebreide schaal ook sneeuwval gemeld. VRIENDELIJK VERZOEK om niet zeil het abonnementsgeld te gireren, maar de acceptgirokaart al te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. de heer Van Hulst ingediend jegens ds Dorsman is in Nederland waarschijn lijk een unicum. Twee verklaringen De gemeenteraad van Staphorst heeft gisteravond eet u-mele .bij eenkomst gehouden over de polio- explosie. Na afloop werden twee verklaringen uitgegeven, één van de burgemeester, secretaris en tien le den van de raad en één var. vier SGP-raadsleden en een lid van de Boerenpartij. In de eerste verklaring dringen de burgemeester, de secretaris en de tien leden er bij de ouders, wier kin deren nog niet zijn ingeënt, ten zeerste op aan van de gelegenhid tot inenting gebruik te maken in het belang van de gezondheid van hun kinderen. Zij stellen daarbij de eigen verantwoordelijkheid van dc ouders voorop. Volgende week zal in Staphorst met een nieuwe serie inentingen worden begonnen. Alle jongeren (van twee maanden tot en met 18 jaar) kunnen dan worden gevaccineerd. Het betreft ditmaal een echte „prik"; het in de afgelopen weken Sabin-vaccin zal niet worden toege diend. De vijf raadsleden zijn in hun ver klaring van oordeel, dat zij geen aan beveling voor al dan niet inenten mo gen uitspreken, doch dit moeten overlaten aan de ouderlijke verant woordelijkheid. De beide verklaringen zullen ge zamenlijk in een circulaire bij de bevolking huis-aan-huis worden verspreid. MOSKOU De Chinese commu nistische partij zal niet vertegenwoor digd zijn op het 24ste partijcongres in Moskou, dat op 30 maart wordt ge opend. Dit is uit welingelichte bron in Moskou vernomen. De Russische communistische par tij had begin februari een uitnodiging voor het 24ste partijcongres gestuurd aan het centrale comité van de Chi nese partij, evenals trouwens aan die van Albanië. Het uitblijven van een duidelijke verbetering in de wederzijdse betrek kingen had waarnemers er nooit aan doen twijfelen wat het antwoord van Peking hierop zou zijn. Voor de. Chi nezen, en zeker voor hun propagan disten, is de Sowjet-Unie sinds de communistische wereldconferentie van 1969 in Moskou altijd vijand nummer een gebleven na het imperialisme. Overigens is het even duidelijk dat de Russen met hun uitnodiging aan de Chinezen zich geen enkele illusie hebben gemaakt over de aanwezig heid op 30 maart in Moskou van een delegatie uit Peking. In ieder geval bevestigt de weige ring van Peking nog eens de mening dat de Chinese leiders vastbesloten zijn hun houding ten opzichte van de collega's in het Kremlin niet te her zien en dat de aanwezigheid van een Chinese ambassadeur in Moskou even als het voortduren van de onderhan delingen over de grenskwesties niet moeten worden beschouwd als een teken van verbetering in de betrek kingen tussen de twee partijen. Dacca eerder deze maand, waarbij zo'n drieduizend burgers zouden zijn gedood. Het presidentiële aanbod werd als een concessie gezien, maar Rachman verklaarde gisteren: „De Bengaalse natie zal met zo'n commissie niet sa menwerken." De commissie was vol gens hem een „opzettelijke poging om het volk te misleiden", aangezien zij geen opdracht zou krijgen om „de wreedheden" te onderzoeken die door de troepen waren begaan. Voorwaarden De instelling van een onderzoek commissie was één van de vier voor waarden die Rachman eerder had ge steld voor zijn aanwezigheid bij de eerste zitting van het parlement, waarin zijn partij de Awami-Liga de absolute meerderheid heeft. Rachman zei dat de president slechts had gesproken over „een onderzoek naar de omstandigheden die leidden tot het te hulp roepen van het leger ten behoeve van de burgerlijke auto riteiten in diverse delen van Oost- Pakistan tussen 2 en 9 maart". Een dergelijke opdracht zal volgens Rach man de werkelijke feiten nooit open baar helpen maken. Bovendien maakte hij bezwaar te gen het feit dat de commissie onder de staat van beleg zou moeten wer ken die door de president is uitgeroe pen. Naar het schijnt zijn Rachman en Khan het evenmin eens geworden over de andere eisen van Rachman: alle troepen moeten naar hun barak ken terug; er moet onmiddellijk een burgerregering in Oost-Pakistan wor den geïnstalleerd, „volgens de wil van het volk"; de staat van beleg moet onmiddellijk worden beëindigd. Rachman zelf staat nu onder zeer sterke druk van z(jn volgelingen om nu de zelfstandige staal Bengalen uit te roepen en Oost-Pakistan geheel van West-Pakistan los te maken. NEW YORK (AFP) De musicu* Louis Armstrong is enkele dagen ge leden na een hartaanval in een zie kenhuis opgenomen. Iemand van het ziekenhuis zei gisteren dat de toestand van de vermaarde jazz-trompettist niet ernstig is, doch dat hij rust nodig heeft. DEN HAAG De politie zal in de periode van 29 maart tot 10 april in het hele land een bijzondere controle uitoefenen op onder meer de tech nische kwaliteiten van motorvoer tuigen. Er zal vooral worden gelet op de toestand van de banden, stuurin richting en remmen alsmede op eventuele andere technische gebre ken. Ook rij- en kentekenbewijzen zullen worden gecontroleerd. Starfightcr neergestort. WITTMUND (AP) De Westduitse luchtmacht heeft gisteren boven Witt- mund zijn 134ste Starfighter straalja ger verloren. De piloot van het toestel wist zich nog met de schietstoel uit zijn machine te redden, maar de para chute ging niet open. Hij is omgeko men. Van onze soheepvaartredactie ROTTERDAM Scheepsbou wer Verolme gaat een allerlaat ste poging ondernemen om weer zeggenschap te krijgen over de aandelen die bij de Nationale in vesteringsbank zijn gedeponeerd. Via de rechtskundige adviseur J. van Andel heeft de heer Verolme laten weten een kort geding te overwegen tegen de staat. Als argument zou de scheepsbouwer willen aanvoe ren dat hij tijdens het onderteke nen van de overeenkomst onder zware psychologische druk zou hebben gestaan, een omstandig heid die de heer Verolme ook in zijn memoires laat uitkomen. De actie van de heer Verolme wordt hem ingegeven door het op handen zijnde rapport van de com missie Winsemius. Dit rapport, dat vrijwel zeker unaniem een fusie tus sen Verolme en Rijn-Schelde zal voorstellen, wordt op 22 maart aan alle betrokken instanties gestuurd. Tegelijk met het nog steeds gehei me stuk zal door het ministerie van Economische zaken een zogenaamde populaire versie van het Winsenuus- rapport worden uitgebracht. In Den Haag wordt momenteel de laatste hand gelegd aan beide rapporten. Als de aandelen van beide onder nemingen bij elkaar geschoven wor den dan verhouden deze zich op het moment 2/3-1/3 ten gunpte van Rijn Schelde. De heer Verolme zou deze verhouding willen aanvechten omdat de situatie na het instellen van de commissie Winsemius drastisch ge wijzigd is en het rapport derhalve nog voordat het uitkomt achterhaald zou zijn. De orderpositie van Verolme is aanmerkelijk verbeterd. Gezien de verhouding 2/3-1/3 zou het toekomstige bestuur vaft de Ver- olme-Rijn-Schelde-combinatie over eenkomstig worden samengesteld. Als het rapport Winsemius uitkomt volgen de besprekingen elkaar in snel tempo op. Op 24 maart zullen de vak organisaties zich beraden over de aanbevelingen. Daarna volgen be sprekingen met alle betrokkenen die uitmonden in twee hoorzittingen op 7 en 8 april. Zoals de zaken er thans voorstaan is de kans groot dat minis ter Nelissen van Economische Zaken nog voor de verkiezingen van 28 april een definitieve beslissing over een sa mengaan van de beide scheepsbouw- concerns zal nemen. Intussen probeert scheepsbouwer Verolme met de beleidscommissie van zijn concern een overeenkomst aan te gaan die zou neerkomen op het vruchtgebruik van het concern door het personeel. Vandaag zal het personeel van Ver olme een antwoord geven op de voor stellen. Als beide partijen tot een ac eoord kunnen komen wordt een fusie met Rijn-Schelde bemoeilijkt. BLOEM MAHONIE WANDKAST 4 laden - 5 deuren - secretaire - boekenplanken 2810,- Zéér mooie uitvoering EXCLUSIEVE INTERIEURS BULTHUIS Botermarkt 23 - Nieuwe R(jn 25 Rhjjngeesterstraatweg 56 OEGSTGEEST Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als i' deze bon invult! Ik geef op als nieuwe obonrtee: Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal □maand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig els u op de envelop schrijft- Nieuwe Leidse Courent antwoordnummer 267, Leiden Westmoreland wil degradatie van 2 generaals WASHINGTON Generaal West- moreland, stafchef van de Ameri kaanse landstrijdkrachten, heeft de minister van het leger Resor aanbe volen de generaals Koster en Young, die de slachting in het Zuidvietname- se dorp My Lai zoudem hebben ver zwegen, te degraderen. Hij stelt voor de divisie-gener^i Koster tot brigade-generaal te deg;' 2 l deren en brigade-generaal Young kolonel. De onderscheiding voor bw- tengewone diensten zou Young moe ten worden ontnomen. Het departe ment voor het leger had de twee al onschuldig verklaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1