16 S INT00N5T; OTORRIJWi AM5TfRb^M PALEI5vddrVDLK5VLIJT Opel Ascona Blijvend hogere prijzen voor olieprodukten m Autokeus Na 50 jaar weer motor-RAI Vraag in Nederland nam belangrijk toe Na aanrijding: huurauto Nieuwe trofeeën voor Citroen GS Nieuwe Fiat 127: opvolger 850 e. le na uit, VW en ui mgeot verhogen prijzen opnieuw Songfestival als opening Boekenweek staat in teken van protest Kon./Shell: verdere besparingen niet meer mogelijk 13 VRIJDAG 19 MAART 1971 door SICCO DE JONG ER.DE RIJWIEL-EN AUTOMOBIEL-INDUSTRIE 16 JANUARI RAI-affiche 1921 r, Duitse GM-fabriek is er in ge- 0j^agd een knappe synthese te maken de afmetingen, die de Opel ïdelt en Opel Record hebben: met introduktie van de Ascona 16. De- nieuwe Opel Ascona, waarvan zo- Jjist ook een 1,9 liter-versie uitge icht werd. is maar 2 tot 6 cm. lan en dan de Kadett, doch heeft een erieurruimte. die aan de Rekord 'let denken. Maar overigens is het jnden met de Ascona geheel anders tsiffl met de Rekord. In zekere zin zijn »n contrasten, met name wat de ie nbinatie van vering en wegligging ptreft. De Ascona heeft een uitge- - oken stugge vering, maar is zeker ersvast. De wagen nodigt tot spor- rijden, misschien ook omdat het ;s ierstel eerst moest dienen voor de hirtieve Manta en daarna voor de n( dan" Ascona. )e Ascona 16 wordt naar keuze a en dus naar wat men er voor be- im lt geleverd met een 1600 cc-mo- lVrf van 68 of 80 DIN-pk. Die 68 pk- itor behoort tot de eenvoudigste sie, de standaarduitvoering met 2 Alle andere Ascona's mogen genoemd worden en hebben de ;er vermogende motor de Semi le xe, Luxe en de stationcar Voyage. 16 S-versies hebben als pluspunt nen de 16 standaard ook elektrische :i iterruitverwarming. ?t iotorisch is de Opel Ascona 16 S de' wagen, die uitmuntend voldoet, acceleratie is redelijk fel, het be- s van de versnellingen is goed in de stad kan men de ..pook" ge it in de vierde laten staan en de I snelheid is niet mis: 155 km. per r. Dat kan de wagen overigens best iben. want de Ascona is goed op II weg te houden en als er geremd et worden, geeft dat met de .be- g« ichtigde remmen (schijfremmen arjr) geen probleem, lok het stuurkarakter is probleem- n s: licht conform dë achterwiel h ïdrijving en enigszins indirekt. ge wagen is redelijk gemakkelijk et ndbaar. Bij hard remmen kan de cona iets uitbreken, maar dat valt t een klein trekje aan het stuur te stellen. taHet interieur is goed afgewerkt; h( ïtilatie en kachel voldoen prima, b t dashboard is conventioneel met ronde klokjes, maar alles wat "d'r op en d'r an" moet zitten, heeft deze wa gen. De Duitse constructeurs gaan zich nu eenmaal zelden te buiten aan vondsten of kunstwerken, maar ze maken het produkt naar beste kun nen: degelijk en verantwoord in de eigentijdse stijl. Zo ook deze Ascona, die er gekomen is, omdat de sprong van een Kadett naar een Rekord vrij groot is en General Motors nu een maal voor elk beurs een auto wil ma ken. Het is ook in die zin een Duitse auto, dat de wagen wat de vering met starre achteras en schroefve- ren en zitcomfort betreft harder aandoet dan met name een Franse "collega. Daar staat dan weer de pre cieze afwerking tegenover, die zelfs voor de bagageruimte zeer goed is. De bagageruimte van de Ascona is op vallend groot, temeer wanneer men bedenkt, dat we al van compacte bui tenafmetingen en een ruim interieur waren uitgegaan. De viercilinder lijnmotor loopt per fect, zonder werkelijk storend geruis. Deze motor is afgeleid van de krachtbron uit de Opel Rekord 1700, maar heeft ondanks de 100 cc minder iets méér vermogen. De „sedan-versie van de Manta" als we de Ascona 16S zo wat oneerbiedig mogen noe men heeft dan ook alles mee voor wie een kleinere en goedkopere BMW -variant zou zoeken. De versnelling ligt gemakkelijk in de hand en ge hoorzaamt zonder haperen aan elk commando. De koude start is goed, de draaicir- kel normaal (circa 11 meter), het rij- den laat kortom aan overzichtelijk heid niets te wensen over. Een imago van degelijkheid is voor deze nieuw ste Opel wel weggelegd. En wie met de Ascona ]6 S een proefrit maakt en nog méér vermogen wil, kan alvast de 19 bestellen. In het kort: Aantal cilinders: 4; cilinderinhoud: 1584 cc; maxi mum vermogen: 80 DIN-pk; pk per 100 kg.: 8,5; topsnelheid: 155 km. per uur; benzineverbruik: circa 1 op 10; inhoud benzine tank: 45 liter; remmen: schijf remmen voor en trommelrem- men achter met servo-bekrach- tiging; leeg gewicht: 945 kg; lengte: 4,12 meter; breedte: 1,63 meter; hoogte: 1,39 meter: prijs incl. BTW: f 8.852,— (Semi-Lu- xe, 2-deurs). Vandaag is in de Amstelhal van het RAI-gebouw te Amsterdam de tentoonstelling RAI Motorweekend geopend. Het is de tweede keer, dat de RAI een expositie van motorrij wielen organiseert. De eerste maal, dat dit geschiedde, is nu 50 jaar gele den geweest: in 1921. Nadien werden de motorfietsen tegelijk met auto's of met andere tweewielers tentoonge steld. Maar vooral omdat de motor fiets een geheel aparte functie is gaan vervullen, is er thans weer een afzon derlijke show, die drie dagen zal du ren. De motorfiets staat namelijk vooral in de belangstelling bij „fans" van de motorsport, die juist in het komende (weekeinde hun hart kun nen ophalen aan een expositie met een grote variëteit in de tweewielige „machines". Vijftig jaar geleden was de motor rijwieltentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt aan het hoofdstede lijke Frederiksplein een „zakenten- toonstelling", waarbij de motorfiets als vervoermiddel centraal stond. De ze economische functie heeft de mo tor tot in de jaren '50 behouden. In de jaren '60 echter kwam de auto op, tegelijk met de bromfiets, en viel het motorrijwiel als vervoermiddel tussen wal en schip, Slechts een kleine groep enthousiastelingen voor de motor als voorwerp van technische kwaliteiten bleven de forse tweewielers trouw, evenals leger en politie. Maar de ver kopen daalden tot 2500 a 3000 stuks in de jaren 1960-'65. Sindsdien neemt de belangstelling voor het motorrijden weer iets toe: elk jaar noteert de RAI een verkoop- Deze maand is een nieuwe service- organisatie op auto-gebied met een voor Nederland unieke dienstverle ning begonnen. Voor een bedrag van 27,50 per jaar kan de automobilist zich verzekeren van een huurauto, ingeval zijn eigen wagen door een aanrijding wordt uitgeschakeld. Al thans indien hij zijn "premie" vooruit betaald heeft. De nieuwe organisatie, AutoVrij N.V. i.o., werkt 3amen met Hertz-rent-a-car, welke verhuurder een week lang gra tis een huurwagen, verstrekt in zo'n geval. De huurwagen wordt in de randstad Holland en de agglomeraties Arnhem en Eindhoven binnen 5 kwartier aan de gedupeerde automo bilist beschikbaar gesteld. Het enige, dat de automobilist na een aanrijding, waarbij hij zijn. wa gen enkele dagen kwijt is aan zijn. garagebedrijf, moet bekostigen, is de benzine. Er zal zelfs naar gestreefd worden, dat hij een Hertz-auto in de zelfde categorie als zijn eigen wagen krijgt. Is zijn wagen na een week nog niet klaar, dan kan hij door bemidde ling van AutoVrij dc Hertzauto blij- ven rijden voor 90 pet van de norma le huurprijs. stijging en in 1970 werden al bijna 4000 motoren verkocht, waarbij de motorfietsen, die een bijzonder kente ken kregen, zoals legermotoren en crossers, niet meegeteld zijn. Er rij den thans ruim 40.000 motorfietsen in ons land. Vooral de zware motorfiets bo ven 500 cc wint terrein, nu de betekenis van het vroegere vervoer middel meer in de richting van sport- attribuut verlegd wordt. Behalve een 20-tal merken met modellen van 50 cc tot 750 cc zullen op de expositie RAI Motorweekend dan ook wed strijdmachines te zien zijn, waarmee wegraces, crosses en een TT gereden worden. Tevens worden er Vespa- scooters en Reliant-driewielers geëxposeerd. Motorrijwielen komen er uit Duits land (BMW), DKW, Hercules, Kreid- ler en Zündapp), Engeland (BSA, Gree- ves, Norton en Triumph), Italië (Moto Guzzi en Moto-Ducati), Japan (Hon da, Jamathi, Kawasaki, Suzuki en Yamaha). Oostenrijk (Puch) en Tsje- choslowakije (CZ en Jawa). Er zal een Hercules staan met Sachs-Wan- kelmotor. Voor de kenner zijn er bij zonderheden, zoals elektrische star ters op de BMW 600 en 750, Guzzi 700 en 750 en alle Honda's boven 250 cc. Van Honda, het merk met viertakt- motor, is de 4-cilinder 750 opmerke lijk vanwege de schijfrem. Vanavond is het feest in de Amstelhal, want dan wordt er Miss Motor 1971 verkozen (om half negen). De tentoonstelling is vanaf vanmiddag 2 uur geopend en is op zaterdag en zondag al om 10 uur 's morgens open; elke avond tot 10 uur onafgebroken. De toegangsprijs bedraagt 2,50. De nieuwe GS van Citroën heeft na de verkiezing van dit model tot "auto van het jaar" door de internationale jury van het Nederlandse weekblad Autovisie, nog vier trofeeën veroverd. Het Britse weekblad "Car" heeft met een internationale jury van 19 jour nalisten de Citroën GS tot "car of the year" uitgeroepen, voor de Range Ro ver, de Citroën SM coupé en de Volkswagen K70. De VW 70 kwam bij de Autovisie-verkiezing op de tweede plaats, vóór de Citroën SM Coupé. Behalve een Franse en een Tsje chische onderscheiding heeft het Ita liaanse blad „Style Auto" de GS ook een trofee toegekend. „Style Auto" honoreert alleen de vormgeving en veiligheid van de carrosserie. Hierbij kwam van de vórige jaar geïntroduceerde modellen de Lam borghini Jarama op de tweede plaats en de SM Coupé van Citroën op de derde plaats. De eensgezindheid in de autopers blijkt in het algemeen zeer groot: vo rig jaar won dc "auto van het jaar", de Fiat 128, de ene trofee na de ande- De Fiat-fabriek heeft de eerste foto's voor publikatie vrijgegeven van het nieuwe model 127. Deze fraai gestileerde, compacte 900 cc-wagen zal vol gende maand officieel in Italië geïntroduceerd worden. De Fiat 127 is de opvolger van de 850, die nu alleen nog in de Spaanse Seatfabriek te Barce lona gemaakt wordt. De nieuwe tweedeurs 127 heeft, evenals de in 1969 uitgebrachte Fiat 128, voorwielaandrijving. De 900 cc-motor is goed voor 47 DIN-pk vermogen of een topsnelheid van 140 km per uur. ja Met. ingang van maandag zal Re- 10 lult de autoprijzen met percentages nd de 3 pet. a 4 pet. verhogen. Eer- r deze maand kondigde Peugeot- porteur Gebr. Nefkens een prijs- rhoging aan, die onder de 4 pet. ef en verhoogde VW-importeur n de prijzen van met name de ke- r-modellen met circa 2 pet. In alle gevallen van prijsverhogin- i wordt de oorzaak gevormd door stenstijgingen in de fabrieken. De lomobielindustrie heeft zich in de iefren '60 steeds aan de inflatoire identies' kunnen onttrekken door izet- en produktiviteitsstijgingen. het najaar van 1969 worden de toprijzen echter regelmatig ver- ogd. oi De vorige prijsverhogingen van VW Renault dateren van 1 januari j.l., m de BTW en de bijzondere ver- 00 uiksbelasting op auto's verhoogd 'b frden. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Met een literair songfestival in het RAI-Congrescen- trum zal dc 36e Boekenweek op woensdagavond 31 maart worden ge opend. Deze Boekenweek, die van 1 tot en met 10 april wordt gehouden, zal in het teken van het protest staan: niet alleen zijn de gekozen liederen voor het songfestival protestliederen, het traditionele Boekenweekgeschenk is een verzameling van 40 spotprenten en caricaturen uit binnen- en buiten land die gedurende dc laatste vier eeuwen zün verschenen. Het boekje heet „Protest per prent, schoppen tegen heilige huisjes", werd samengesteld door D. H. Couvé, hoofd van de afdeling Nederlandse geschie denis van het Amsterdamse Rijks museum, verschijnt in een oplage van 200.000 exemplaren en wordt gratis verstrekt tijdens de boekenweek bij aankoop van 7,50 aan boeken. Twee illustraties uit het boeken weekgeschenk Protest per prent; boven een prent van Opland uit 1961: De tollenaar in de wel vaartsstaat; hiernaast De dicta tors van de Argentijn Guevara uit 1934. Het literair songfestival dat aan het Boekenbal voorafgaat, staat ook in het teken van het protest: de Leidse hoog leraar H. A. Gomperts zocht daarvoor tien gedichten uit de Nederlandse poëzie vanaf de middeleeuwen, die als gemeenschappelijke noemer het pro test tegen maatschappelijke situaties hebben. Deze gedichten werden op muziek gezet door componisten als Rogier van Otterloo, Jurriaan An- driessen, Cor Lemaire, Jaap van der Merwe en Paul Christiaan van Weste ring. Het songfestival zal door Mies Bouwman en Pierre Janssen worden gepresenteerd en beoordeeld door drie jury's. Na het songfestival treedt de Franse protestzanger Leo Ferré op. De NOS zal van deze avond een uit gebreide reportage uitzenden. Ook tfjdens dc boekenweek, op 2 april, zal in het Muiderslot de prijs voor de literaire kritiek worden uitge reikt. Deze prijs, die eenmaal per drie jaar wordt uitgereikt, wil het peil van de actuele kritiek bevorderen. Grotere verkoop De omzet van boeken, zo blijkt uit een onderzoek van de stichting Speur werk betreffende het boek, zal onge veer 10°/o stijgen tijdens de boeken week. Enkele andere cijfers van de stichting Speurwerk: er worden per jaar ongeveer 70 miljoen boeken ge kocht. en alleen al in openbare biblio theken werden in 1970 vijftig miljoen boeken uitgeleend. Per huishouden koopt men per jaar zo'n 25 boeken en men leent vijftien boeken per jaar uit bibliotheken. Het aantal verkooppun ten is de laatste jaren toegenomen, terwijl de verkoop door colportage (aan de deur) afnam. Het bedrag dat per jaar wordt uit gegeven aan boeken blijft stationair, hoewel men bij de stijging van de welstand zoü verwachten dat een re latief groter deel van het inkomen aan luxe goederen, aan boeken zou worden besteed. De stichting Speurwerk heeft boven dien geconstateerd dat het boek niet is gedemocratiseerd cn dat het nog steeds de mensen met een hogere op leiding en welstand zijn bij wie het boek het sterkst aanslaat. Vandaar dan ook dat de stichting het dringend noodzakelijk acht in de nabije toe komst de belangstelling van de zoge naamde middencategorie van onze be volking voor het boek te vergroten. DEN HAAG In de afgelopen jaren heeft de olie-industrie de kostenstijging kunnen opvangen door verbeterde technieken en schaalvergroting. De verkregen hesparingen kwamen de consu ment ten goede. De mogelijkheden om op deze wijze verdere be sparingen te verkrijgen zijn thans echter vrijwel uitgeput, en wat er op dit gebied nog is te bereiken wordt meestal teniet gedaan door inflatoire ontwikkelingen. verbetering die tegen het einde van 1970 viel waar te nemen, voor de toe komst van essentiële betekenis is. Hoewel bepaalde extra kosten die in 1970 moesten worden gemaakt met name de hoge charterkosten in de toekomst wellicht enigszins zul len dalen, is het waarschijnlijk dat de invloed van de hogere ruwe-oliekos- ten van meer duurzame aard zal zijn. Een en ander zal leiden tot blijvend hogere marktprijzen voor olieproduk ten. Dit merkt ir. L. E. J. Brouwer prcsident-dircctcur van de Kon. Ned. Petroleum Mij. op in een voorwoord tot het jaarverslag 1970. Een jaar van verstrekkende veranderingen voor de olie-industrie. De toeneming in de door groeps- en verbonden maat schappijen verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten, aardgas en chemische produkten overtrof de verwachtingen. De kosten stegen ech ter sterk en het duurt op zijn best geruime tijd voordat dergelijke kos tenstijgingen door prijsverhogingen, kunnen worden gedekt. Reeds enige tijd wordert met het oog op de toekomst de mogelijkheden onderzocht om vaste voet te krijgen in andere bedrijfstakken, die geen di rect verband houden met olie, aard gas of chemie. Dit betekent niet, dat de Groep de omvang van haar tradi tionele werkzaamheden gaat beper ken, maar wel dat zij haar activitei ten wil uitbreiden tot een nieuw ter rein waar haar werkmethoden, tech nische vaardigheid en ervaring met profijt kunnen worden toegepast. De mijnbouw en de metallurgische industrie bieden voor dit streven goe de vooruitzichten. Binnen deze tak ken van nijverheid is een aantal veelbelovende mogelijkheden onder kend. Een belangrijk initiatief in 1970 was de overneming van de Billiton Mij. Deze wordt, uitgaande van de door haar verworven positie, uitge breid en verder ontwikkeld. Het resultaat over 1970 werd sterk beïnvloed door uitzonderlijk hoge kosten. Deze hadden een zeer storend effect, zelfs voor een internationaal concern dat geregeld voor onver wachte gebeurtenissen komt te staan. Opgemerkt wordt in dit verband, dat voor de groepsbedrijven de doorzet van zeer grote hoeveelheden kenmer kend is. Nu het stadium is bereikt waarin de stijgende kosten niet lan ger kunnen worden opgevangen door verhoging der bedrijfsefficiency, krij gen kleine prijsbewegingen een fun damentele betekenis. In de afgelopen jaren waren de prijzen van olie- en chemische pro dukten te laag, gezien de enorme ka pitaaluitgaven die nodig zijn om aan de steeds toenemende behoefte aan deze produkten te kunnen voldoen. In 1970 stegen de prijzen aanzienlijk, met name in Europa, maar over het algemeen bleven de prijsstijgingen achter bij de kostenstijgingen. In 1970 werd door de Groep een groot en veelomvattend investerings programma ten uitvoer gebracht, ter wijl voorts meer werd besteed aan opsporing en research. De kapitaal uit gaven bedroegen 670 (593) miljoen. Het voor de investeringen benodigde kapitaal werd grotendeels door het bedrijf zelf gefinancierd. Het niet uitgekeerd inkomen over 1970, tezamen met de afschrijvingen en andere voorzieningen die geen kasuitgaven vergen, bedroeg 562 miljoen. De leningen op lange en kor te termijn namen met resp. 101 miljoen en 145 miljoen toe. Eind 1970 bedroeg het totaalbedrag van de leningen op lange termijn 15,2 pet. van het totaal geïnvesteerde kapitaal, tegen 14,2 pet. eind 1969. In de komende jaren zal de olie-in dustrie nog aanzienlijk meer moeten investeren dan in het verleden. Hoe wel een deel van de benodigde mid delen naar verwachting zal kunnen worden verkregen door een beroep te doen op de internationale kapitaal markt, zal toch het grootste deel door zelffinanciering moeten worden opge bracht. Gezien in dit licht is het dui delijk, aldus het verslag, dat de prijs- Leefmilieu DEN HAAG Maatregelen om het leefmilieu te beschermen vor men een integrerend onderdeel van de plannen en werkzaamhe den van Shell-maatschappijer.. Gesteld kan worden dat ten min ste 25 miljoen, of ca. 4 pet. van de totale jaarlijkse investeringen van Groepsmaatschappijen, voor dit doel wordt uitgegeven. Bij raffinaderijen kan dit bedrag tot 10 pet. van de bouwkosten oplo pen. Voorts wordt hieraan naar schatting jaarlijks ongeveer 15 miljoen van de bedrijfskosten be steed. In de researchsector wordt ca. 3«/ï miljoen per jaar voor milieubescherming uitgegeven, waarvan alleen al ongeveer 500.000 aan pogingen om het zwa- velprobleem op te lossen. Ditishet recept: Kaasfondue van Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ïgen. Binden me DEN HAAG Het jaar 1970 ken merkte zich in Nederland door een sterke toeneming van de vraag naar zowel olieprodukten en aardgas als chemische produkten. In de gestegen vraag hebben de maatschappijen van de Groep ten volle deelgenomen. De resultaten waren over het geheel ge nomen bevredigend, mede dank zij de gedifferentieerde samenstelling van de activiteiten. De ruwe-olieproduktie van de Ned. Aardolie Mij beliep vorig jaar 2.9 min ton, ca. 5 pet minder dan in 1969 De aflevering van aardgas uit putten in Groningen liep op tot ruim 32 mil- jgrd m3, bijna de helft meer dan in 1969. Uit de putten buiten Groningen werd in totaal 700 miljoen m3 afgele verd 38 pet). Shell Nederland Raffinaderij ver werkte 23,7 miljoen ton ruwe olie 18 pet), waarmede de maximale jaarcapaciteit van 25 miljoen ton bij na werd bereikt. Aan produkten werd 24,2 miljoen ton afgeleverd, of 12 pet meer dan in 1969. De fabricage van chemische pro dukten door Shell Nederland Chemie lag met ruim 805.000 ton iets hoger dan in 1969. De totale verkopen ste gen naar volume met ca. 15 pet. De bruto-omzet in geld van Shell Neder land Verkoop-mij was ongeveer 1,6 miljard. De helft hiervan werd aan verbruiksbelastingen afgedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13