Kentueen zetfkazende boer? Israël unaniem woedend over houding van VS Verduistering miljoenen bij V erkade bleef onopgemerkt Proces tegen Angolezen „zonder bewijzen" Zuidvietiiamezeii geven weer basis op Rechter loopt weg uit proces-Davis Oorlogsstemming in Egypte groeit Veldslag in uenos Aires lelgische boeren sluiten weg af Mexico woedend op Sowjet-Unie Proces-Seale begonnen Vier jaar geëist tegen kassier globaal gezien 11 VRIJDAG 19 MAART 1971 :AIRO, TEL AVIV (Reuter, In het Midden-Oosten int de opwinding weer goed gang te komen. In Israël is storm van woede opgestoken r de uitlatingen, die de Ame- aanse minister van buiten- dse zaken, Rogers een paar en geleden heeft gedaan. Uit ro daarentegen klinkt steeds JENOS AIRES Arbitr Alejan- uit Uruguay heeft woensdag- in Buenos Aires tijdens een jalwedstrijd tussen Boca Juniors entinië) en Sporting Cristal (Pe- negentien van de tweeëntwintig >rs uit het veld moeten sturen, naar aanleiding van een massale tpartij op het middenveld. De aak van de vechtpartij was een inder unfaire charge van een der ting verdedigers ten opzichte van »n Zune, aanvoerder van Boca ors. Het incident gebeurde twee iten voor het einde, bij een gelij- tand: 22. Scheidsrechter Ale- ro zond alleen de beide doelver- gers en Melendez (Boca Juniors) van het veld. De overige spelers, aan het slot slaags raakten met olitie, werden naar het politiebu- vervoerd om verklaringen af te tn. De Argentijnse wet maakt het elijk dat hen een gevangenisstraf dertig dagen wordt opgelegd, ens de laatste berichten heeft de ie van Buenos Aires bekend ge kt dat de negentien „arrestanten" ens ordeverstoring inderdaad de ngenis in zullen draaien. De in- ationale voetbalfederatie zal naar eiding van de ongeregeldheden iet terrein van Boca Juniors, in ook al tot „bolisring" gebombar- d toen Estudiantes de la Plata en Milan er de strijd om de wereld- uitvochten, bekend gemaakt maatregelen te zullen treffen Courte, secretaris van de FIFA. [e dat de Zuidamerikaanse fede- eventueel straffen zal moeten treken en daarvan mededeling doen aan de FIFA. Hij voegde an toe dat de FIFA zelf niets kan trnemen, omdat door dit overkoe- id orgaan slechts bij Olympisch •Wereldkampioenswedstrijden kan "den ingegrepen. JptEDA Een groot aantal Belgi- fc landbouwers zou vandaag de pindingsweg Breda-Wernhout- wezel-Antwerpen blokkeren, blokkade zal wordep uitge- bij het Belgische Wuustwezel gevolg hebben dat het vracht- personenvervoer uit Nederland deze route tot stilstand zal ko- Belgische boeren protesteren een verdere effectuering van EG-bepalingen. De rijkspolitie de gebeurtenissen voorbereid, de blokkade inderdaad vanmor- wordt uitgevoerd zal net ver- op de rotonde bij Breda worden arschuwd. duidelijker de kreet: „Hou me vast of ik moet ten stride trék- kén". Nadat premier Golda Meir en de minister van defensie Mosje Dajan al hun kritiek op de Amerikaanse ideeën inzake een regeling m 'net Midden-Oosten ten beste hadden ge geven, heeft de Israëysche pers uit voerig op de Amerikaanse suggesties afwisselend als „onmogelijk", „betreu renswaardig" en zelfs „belachelijk" van de hand gewezen. Golda Meir verklaarde, dat Israël principieel het denkbeeld verwerpt, dat „Israël het enige land ter we reld zou zijn, dat door anderen be schermd moet worden, met een men geling van Russen. Amerikanen, Zuid-Slaven en Indiërs daaromheen gestationeerdWij hebben gren zen nodig die afschrikken, opdat an deren niet zullen pogen deze m de toekomst te overschrijdenWij zijn een volk, rijk aan ervaring, en wij kunnen ons niet verlaten op een vredesregeling. Daarom houden wij aan de kwestie van de grenzen vast". Dajan was bondiger en zei op een- openbare bijeenkomst: „Het zou zeer onverstandig zijn om geografische grenzen voor Arabische goodwill te ruilen". De kranten waarschuwden impli ciet dat Israël niet in de val gelokt moest worden, die de Amerikanen hadden opgesteld. Garanties en veel economische en militaire kredieten wegen volgens de Israëlische bladen absoluut niet op tegen een werkelijk veilige vrede. OORLOGSCOMITÉ Het officiële Egyptische perbureau MENA heeft gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag een verhaal gebracht over de Egyptische militaire paraatheid. Een unanieme marine- commandant werd in het verhaal aangehaald, die meedeelde dat de Egyptenaren „vijandelijke onder zeeërs tot zinken hadden gebracht, maar het niet bekend hadden ge maakt, omdat het tastbare bewijs hiervoor zo'n lange tijd kost". President Anwar Sadat heeft voor za terdag het „comité voor oorlogsvoor bereiding" bijeengeroepen. Hij heeft al „een marathon-bespreking" ge voerd met de commandanten aan het Suez-front. In de komende dagen aidus Al Ahram zal Sadat voortdurend overleg met de hoogste militaire lei ders van Egypte plegen. MEXICO (AP, Reuter, AFP) De Mexicaanse regering heeft haar am bassadeur in Moskou teruggeroepen voor overleg. Hij zal „voor onbepaal de tjjd" in Mexico blijven. De terugroeping is geschied als pro test tegen de hulp. die de Sowjet- Unie zou hebben gegeven aan een groep stedelijke guerrilla-strijders, die in Moskou aan de Loemoemba-uni- versiteit hadden gestudeerd en ver volgens via Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie naar Noord-Korea wer den gebracht, waar zij een uitgebreide guerrilla-training ontvingen. Maan dag werden 19 leden van de groep 16 mannen en drie vrouwen ge arresteerd, woensdag een 20e lid. De beweging, die zich „Revolutionaire Actie Beweging" noemt, wil in Mexi co een socialistisch regime vestigen. Naar aanleiding van de arrestaties zijn alle ambassades in Mexico onder verscherpte politiebewaking gesteld Een linkse groepering zou namelijk gedreigd hebben de vrijlating van de 20 gearresteerden af te dwingen, on der wie de leider Alexandre Lopez Murillo. DEN HAAG (ANP) ..De misdaad van pater Joaquim Pin to de Andrade is, dat hij zwart is, Angolees, ontwikkeld en niet slaafs volgzaam", aldus de ad vocaat van deze Angolese pries ter, die in 1960 werd gearres- teerd, vele malen zonder proces gevangen zat en pas in februari jl. te Lissabon voor de rechter kwam. De advocaat noemde De Andrade „het slachtoffer van racistische vervolgingen". Met de pa'ter staan nog negen ande re Angolezen terecht. Twee van hen zijn vrouwen. Allen worden beschul digd lid te zijn van de MPLA (Volks beweging voor de bevrijding van An gola) van ondermijnende activiteit om Angola met geweld van het moeder land (Portugal) af te scheiden en daardoor de Portugese grondwet te schenden: en ten slotte van het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat. Alle verdachten verklaren zich niet schuldig aan het ten laste gelegde. Straf Zij kunnen gestraft worden met 2 tot 20 jaar gevangenisstraf, ontzetting uit de burgerrechten voor 15 jaar en met „veiligheidsmaatregelen". Het laatste betekent, dat de opgelegde straf zonder vorm van proces telkens met zes maanden tot drie jaar kan worden verlengd. Het opleggen van „veiligheidsmaatregelen" kan dus le venslang betekenen. Het proces te Lissabon wordt bijge woond door waarnemers van Amnes ty International, de Belgische Liga voor de rechten van de mens en de Internationale vereniging van demo cratische juristen. Bewijslast Christian Revon. afgevaardigde van deze vereniging, verklaarde dezer da gen over het proces: „De zittingen verlopen zonder onregelmatigheden in die zin, dat de advocaten onbelem merd hun verklaringen kunnen afleg gen. Maar bij dit soort processen vor men de eigenlijke zittingen slechts een klein onderdeel van het geheel. Bij het vooronderzoek hebben de ad vocaten zoveel ernstige onregelmatig heden gesignaleerd, dat ieder proces een schijnvertoning wordt. De bewijs last is uit verdachtmakingen samen gesteld." De Andrade is de bekendste van de tien verdachten. In Nederland kent men hem door zijn contacten met de priestergroepering Septuagint, die bij het Portugese episcopaat aandrong op stellingname tegen het proces. De pa ter is 43 jaar. voormalig kanunnik van het aartsbisdom Loeanda. doctor in de theologie en de filosofie en broer van een der oprichters van de MPLA. Mario de Andrade. Door de tien jaren, die hij zonder proces in Portugese gevangenissen heeft doorgebracht, afgewisseld met een gedwongen verblijf in Portugese kloosters, is hij voor veel Angolezen een van de symbolen van de oorlog tegen Portugal geworden. Hij is niet alleen in intellectuele kringen gezien, maar ook in de arme wijken, omdat hij zich uitsprak tegen uitbuiting en racisme. De Indiase premier Indira Gan dhi, die bij de recente verkie zingen een tweederde meerder heid in het parlement heeft be haald, is door president V. V. Giri beëdigd voor een nieuwe ambtstermijn. Gisteren heeft me vrouw Gandhi een nieuwe rege ring gevormd, waarin zij de helft van haar oude ministers door an dere heeft vervangen. Mevrouw Gandhi houdt zelf het departe ment van binnenlandse zaken. SAIGON (AP, Reuter. UPI) Zuidvietnamese eenheden hebben gisteren opnieuw een ondersteu- ningsbasis in Laos opgegeven. Het was de landingszone „Brown", die op 23 km. ten westen van de Zuid vietnamese grens ligt. Correspondent Holger Jensen van het Amerikaanse persbureau Asso- Vted Press heeft gemeld 'dat de Zuidvietnamese militairen op alle mogelijke manieren naar het hoofd kwartier van de eerste infanterie divisie in Ham Ngi worden overge bracht. Soms zelfs zittend op de sleden van de helicopters. George Esper. een andere corres pondent van Associated Press, meldt dat de Amerikaanse luchtmacht met de grootste inspanning het Zuidviet namese leger in Laos voor een de bacle heeft kunnen behoeden. Zelfs deze beschermende paraplu bleek niet altijd even waterdicht, aldus Esper. Generaal William Westmoreland, stafchef van het Amerikaanse leger. heeft verklaard dat de terugtrek king van de Zuidvietnamese troe pen in Laos geen aftocht kan wor den genoemd. Volgens Westmore- land was er sprake van een „her groepering met als doel nieuwe logistieke complexen van de vijand binnen te dringen". Het Amerikaanse commando in Saigon heeft Washington meege deeld dat gebrek aan geld voor de oorlog in Vietnam meer gewicht in de schaal heeft gelegd voor het be slissen hoeveel troepen moeten wor den teruggetrokken dan de vorde ringen» bij de „vietnamisering" of ac ties van de vijand. Dit heeft het Amerikaanse blad The New York Times gemeld, die zegt deze formatie uit een „hoogst geheim" rapport te hebben gehaald. Het was een document van het commando voor militaire bijstand over de activiteit in 1970 NEW HAVEN (Reuter) In een zeer rustige sfeer is gisteren het pro ces tegen de Zwarte Panters Bobby Seale en Ericka Huggins begonnen, hoewel verleden jaar mei 15.000 be togers in de stad aanwezig waren om te protesteren tegen het. proces. Seale. de voorzitter en mede-op richter van de Zwarte-Panterpartij, en Ericka Huggins worden beschul digd van het beramen van moord op een Zwarte Panter, die ze ervan ver dacht zouden hebben een tipgever van de politie te zijn. Het selecteren van twaalf jurv- leden heeft vier maanden in beslag genomen. 1550 mensen werden voor jurydienst opgeroepen en van hen 1.035 ondervraagd, hetgeen, naar aangenomen een Amerikaans re cord is. Kroongetuige in het proces is George Sams, een Panter, die zegt dat Seale opdracht gaf tot de moord. Sams was oorspronkelijk van mede plichtigheid beschuldigd. IN RAFAEL (Reuter) Het pro- Jtegen Angela Davis is voor een ide van ten minste drie weken krbroken, omdat rechter John Hurray zich tot veler verrassing «getrokken heeft uit de zaak. idal mede-beklaagde Ruchell See in een door hemzelf opgestel- jpetitie de rechter partijdigheid I verweten, stapte McMurray op weigerde in te gaan op de ver ren van de verdediging Angela op borgtocht in vrijheid te fcMurray zei slechts: 'Ik weiger jverder in deze zaak op te treden.' [gerechtelijke raad van de staat tornia zal nu op zoek moeten een nieuwe rechter. De 62-jarige |lurray wilde juist met pensioen toen hij belast werd met de idere districtsrechters hadden ge weigerd het proces te leiden, omdat zij altijd nauw hadden samengewerkt met rechter Harold Haley. Deze rech ter kwam om het leven bij een uit- braakpoging van zwarte gevangenen uit het gerechtsgebouw van San Rafael. Eén van die gevangenen is Ruchell MaGee, terwijl Angela Davis ervan beschuldigd wordt de wapens voor de uitbraakpoging te hebben ge leverd. Toen McMurray voor het eerst in San Rafael kwam, zei de rechter: 'Ik heb er geen zin in. Laat een van de jongere knapen het maar doen'. Na dat MaGee zijn petitie had ingediend en de rechter overleg pleegde met de advocaten van MaGee en Davis, zei hij: 'Ik zal de grootste moeilijkheden met MaGee in de iechtszaal krijgen'. Tijdens de zittingen van het proces werd MaGee steeds vastgebonden op een speciale stoel, die was verankerd in de vloer. Nee? Da's jammer. Maar niet onoverkomelijk. De boeren die nog zelf hun kaze maken sturen er genoeg naar de winkel. Koop es zo'n stuk echte boerenkaas. Uit 't vuistje bij 't glaasje is-ie geweldig! Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Het was Henk L. gisteren tijdens de rechtzit ting niet meer aan te zien dat hij nog geen jaar geleden met miljoenen kon goochelen. Zijn flair, stoelend op het bezit van een kleine drie miljoen bij Ver kade verduisterde kasguldens, was na elf maanden voorarrest wel helemaal verdwenen. Maar uit het veld geslagen toonde hij zich niet, de 47-jarige administra teur-kassier, die in tien jaar tijd kans had gezien een fortuin bijeen te ga ren door gebruik te maken van het volkomen gebrek aan controle bij de administratie van het Bossche filiaal van de Zaanse koekfabriek. Zijn ant woorden op de vragen van de presir dent waren. kort. maar zakelijk, en de bekentenis van zijn manipulaties kwam hem vlot over de lippen Geen verrassing De eis van de officier vier jaar met aftrek moet dan ook geen verras sing voor hem zijn geweest. In april vorig jaar was het einde gekomen aan zijn luxe leven. Niet omdat men bij Verkade eindelijk door had dat de hardwerkende, wat teruggetrokken administrateur wel wat al te kwistig chèques voor de loonadministratie liet uitschrijven maar alleen door de op lettendheid van ambtenaren van de fiscale opsporingsdienst. Die hadden ontdekt, dat de levens wijze van Henk L. in geen enkele verhouding stond tot zijn salaris van ƒ22.000 plus ƒ5000 gratificatie. Want bont had hij het de laatste jaren wel gemaakt. Voor zichzelf, zijn vrouw en twee geadopteerde kinderen, had de administrateur een luxueuse bunga low in Nieuwkuijk laten bouwen met verwarmd zwembad, biljardkamer, een Hans-en-Grietje dorado en luxe snufjes die in Holjfvood niet zouden misstaan. Fantasie Daarnaast had hij zich met veel fantasie op de commercie geworpen om zi.jn verduisterde kapitaal 2.916.634,92 precies, bleek op de zit ting) veilig te beleggen: in bars en nachtclubs, een machinehandel, ecu assurantiekantoor en een kwekerij. In Den Bosch en wijde omgeving was Henk L. daardoor een man van aan zien geworden. In eerste instantie wist hij lastige vragen van de belastingambtenaren over die onverklaarbare bezitsver- meerdering handig te pareren. Hij schermde met winsten uit de Duitse Lotto (eenmaal noemde hij zelfs een prijs van DM 750.000) en de erfenis van een kostbare postzegelverzame ling. Maar bij nader onderzoek bleek al gauw dat het geld ergens anders vandaan moest zijn gekomen: van het banksaldo van Verkade, bij het Bos sche filiaal, waar hij al sinds 19-f ee*i vertrouwenspositie bekleedde, direct onder de directeur. Per maand 40.000 In. 1960 was het allemaal begonnen. Aanvankelijk met kleine bedragen. Eens in de maand moest hij bij het hoofdkantoor in Zaandam een sup pletie aanvragen om de vier weeklo nen van het 250 man tellend perso neel aan te vullen tot een maandloon. Dat kwam grofweg neer op een f7 500 Slechts zijn handtekening en die van bedrijfsleider Arnold H. Ver kade (37) waren voldoende om dat geld in de vorm van een chèque op de administratie van Den Bosch te doen belanden In het begin beperkte L. er zich toe dit bedrag met enkele honderden gul dens te verhogen. Toen dit echter niet werd gemerkt, schreef hij forsere bedragen bij. in de loop der jaren uitgroeiend tot een maximum van 40 000 per maand. „Het ging allemaal zo gemakkelijk, dat ik er soms zelf versteld van stond", zei hij gisteren voor de Bos sche rechtbank „De bedrijfsleider te kende vaak zonder ook maar iets in te zien. En in Zaandam had men ook al niets in de gaten" Zijn manipulaties camoufleerde hij door de originele loonstaten die naar Zaandam moesten, te vervalsen. De duplicaten, waarop de juiste uitbeta lingen waren genoteerd, bleven in Den Bosch. Maar omdat er noch interne, noch externe accountantscontrole was, viel dat verschil niemand op en kon de administrateur rustig zijn gang gaan. Op die manier slaagde hij erin, in vier jaar tijds een- bedrag van rond 2 miljoen in zijn zak te steken. Geld, dat hij naar zijn zeggen nodig had voor zijn ondernemingen waar hij uiteindelijk 85 man in dienst had. Hoe hij ertoe gekomen was. wist L. zich niet meer precies te herinneren. Het was gewoon een sneeuwbal ge worden. Toen hij eenmaal zijn eerste kapitaaltje had, had hij steeds meer geld nodig om zijn ondernemingen (waarin ook enkele grote brouwerijen koek belangrijker „Telkens als ik in geldnood zat. schreef ik hogere bedragen uit bij Verkade „'t Is eigenlijk absurd dat ze daar nooit iets van gemerkt heb ben. Ze hadden meer oog voor de kwaliteit van de koek dan voor de kas". Die manipulaties gingen L. ge makkelijk af. want zo bleek bij een psychiatrisch onderzoek hij is een intelligent man met een IQ van 144, de intelligentie van een gemid delde hoogleraar. Bovendien had hij een degelijke scholing: middelbare handelsschool en SPD I en II. Een onderzoek bij het bedrijf toon de aan dat de administrateur eigen lijk beneden zijn niveau werkte. Door zijn kennis had hij de administratie in Den Bosch al gauw zo gestroom lijnd, dat er eigenlijk maar halve da gen werk voor hem was. zodat hij alle gelegenheid kreeg zijn fantasieën over een rijk miljonairsbestaan de vrije loop te laten President mr Th. Geense vond het maar een merkwaardige zaak, dat de handelingen van de administrateur tot het laatste moment onopgemerkt waren gebleven. Een rijksaccountant en een hoofdinspecteur van de belas tingen die als getuigen optraden, slo ten zich daar graag bij aan. „Een ab surde affaire", vonden zij. De belastingman moest er zelfs aan toevoegen dat men er eigenlijk alleen dank zij de medewerking van de ad ministrateur na de ontdekking van de fraude in geslaagd was de hele zaak" aan het licht te brengen Daardoor heeft Verkade al het ver duisterde geld op 157.000 na weer teruggekregen, zij het voor het groot ste deel in de vorm van beleggingen. De belastingdienst kwam er minder goed af: die derfde anderhalf miljoen gulden aan vennootschapsbelasting. Vrijspraak bepleit Officier van justitie mr. J. H. van Mierlo wilde die medewerking van verdachte bij de bepaling van de strafmaat wel in aanmerking nemen maar vond toch dat hij een schande lijk misbruik van het vertrouwen had gemaakt, Het tijdsverloop waarover de fraude was gepleegd en de om vang van het verduisterde bedrag merkte hij als verzwarend aan. Aan de andere kant vond hij een verzachtende omstandigheid dat het bedrijf niets aan controle heeft ge daan en dat verdachte dp bedragen niet in de consumptieve sfeer heeft opgemaakt. Hij eiste, wegens verduis tering en valsheid in geschrifte, daar om ook niet de maximumstraf van zes jaar en acht maanden, maar slechts vier jaar Pleiter mr. H. Bergé was het daar mee niet eens, omdat er volgens hem geen sprake was van verduistering maar van oplichting: Hij vroeg op deze tenlastelegging dan ook vrij spraak. Uitspraak 1 april. Moederschap Sedert Josef Stalin wordt in de Sowjet-Unie met vaste re gelmaat de onderscheiding „hel din van het moederschap" uit gereikt aan een met een record aantal kinderen gezegende huis vrouw. Spanje heeft dit voor beeld vermoedelijk op andere gronden, al geruime tijd gele den gevolgd. De jaarlijkse ge- boortenprijzen gingen dit jaar in Spanje naar de 51-jarige journalist Jesus Fragoso del Toro en zijn vrouw Luisa. Zij kregen van generalissimo Fran co een bedrag van 150.000 pese tas (ongevce.r 7300 gulden), om dat het gezin Fragoso del Toro 19 kinderen heeft, terwijl de twintigste op komst is. Een ge zin met 17 levende kinderen en één met 13 kinderen kregen eveneens de 150.000 peseta- Vakschool Een vakschool voor zakken rollers in Cairo is dinsdag kort na de opening gesloten. De di rectrice van het instituut, die in vakkringen grote bekendheid genoot, heeft meer dan dertig jaar in Egyptische gevangenis sen doorgebracht. Dc school was in een bouwvallig buis in een voorstad van Cairo gevestigd. De opleiding zou twee maanden duren. Tijdens hun stageperiode zouden de leerlingen provisie van hun dagelijkse buit krij gen. Tot de staf behoorde een secretaris, wiens taak het onder meer was om prijzen voor zeer goede leerlingen uit te reiken. Hij heeft zi.jn taak niet kunnen uitoefenen. Eén van de leerlin gen was namelijk een recher cheur. Hot pants Privacv De politie van Taiwan (For mosa). die al tot taak had. op te treden tegen jongens met lang haar. moet zich nu ook keren tegen hot pants dragende Tai- wanse schonen. De mannen van het gezag hebben opdracht ge kregen op staande voet vrou wen en meisjes te arresteren, die teveel bovenbeen laten zien. Dc eerste hot pants hebben al enige tijd hun intrede gedaan op het subtropische Taiwan. Het dragen ervan wordt echter als „exhibitionisme" beschouwd. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Enkele tientallen draagsters van het nieuwe modeartikel, die tegen de regels hadden gezon digd. lieten zich „overtuigen", dat zij haar korte shorts beter in dc klerenkast konden laten. Dc Amerikaanse senator Sam J. Ervin is boos op de regering- Xixon. De Democratische sena tor is het niet eens met vragen lijsten, die worden voorgelegd aan mensen die om sociale bij stand hebben gevraagd. In de lijst worden vragen gesteld, die volgers de senator niets met so ciale bijstand te maken hebben en die inbreuk maken op de privacy van de betrokkenen. In de lijst, die men de men sen verplicht moeten invullen, wordt onder meer als vraag ge steld of ze een kunstgebit dra gen. Verder moet antwoord worden gegeven of ze thans erg gelukkig, tamelijk gelukkig of niet zo erg gelukkig zijn. De senator vraagt zich af waar deze vragen eigenlijk voor nodig zijn en wat er met deze gegevens gaat gebeuren. Krijgen mensen die „erg ge lukkig of „tamelijk gelukkig" zijn geen bijstand of wordt te gelijkertijd gemeten uit welke hoek verzet tegen de bestaande Amerikaanse „orde" te ver wachten is? Het ministerie van onderwijs, -sociale zaken en ge zondheid moet er nu maar een antwoord op zien te vinden. obligaties De moeilijke financiële toe stand van Israël wordt nu al vele jaren lang enigszins verbe terd door de giften en leningen van de Joden over de hele we reld. Zonder de opbrengsten van de Collectieve Israël Actie en de State of Israel Bonds zouv Israël geen enkel ontwikke lingswerk kunnen uitivoeren en de massale stroom van immi granten nooit hebben kunnen opvangen. Deze niet opdrogende financiële steun voor de Israëlische ministeries van so ciale zaken, irepenboutv, ge zondheidszorg etc. is voor de Arabieren een constante bron van woede geweest. Maar nu is er van Arabische kant eindelijk een militante te genhanger gekomen. Deze week heeft het Egyptische parlement een wetsontwerp goedgekeurd, dat de uitgifte van Heilige Oor- logobligaties regelt. De lening, die na tien jaar zal worden af gelost, is bedoeld om de Egyp tische strijdkrachten en de na tional e veiligheid te financieren. Welterusten Een onafhankelijke Ameri kaanse consumentenbond heeft ontdekt, dat dekens met 35 pro cent rayon kunststof bij aanra king met vuur binnen een se conde in brand vliegen. Dekens, die geheel uit acryl vervaardigd zijn, hebben daarvoor vier tot b-ijf keer zoveel tijd nodig. Wol len dekens kwamen in het ge heel niet tot ontbranding, als men er een brandende lucifer op liet vallen. De bond waarschuwt het pu bliek uitdrukkelijk tegen het kopen van dekens met rayon en wijst erop, dat vervaardigers van textiel verplicht zijn, de sa menstelling van de vezels op het produkt te vermelden. Het Amerikaanse bureau voor voedings- en geneesmiddelen schat, dat per jaar zo'n 5000 Amerikanen door in brand ge vlogen geweven stoffen overlij den en wellicht een kwart mil joen gewond raken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11