Samenwerking met WD open vraag [VP-amendement bedreigt voorstel echtscheiding )k kiezer lieeft vinger aan atoomtrekker Yeringa wijst plannen GU-Amsterdam af Bond HBV adviseert: Pensioenplannen aan CNV-leden voorleggen Meningsverschil over termijn Gerei. Vredesberaad: Dieven bezoeken vijftig caravans Minister Klompé halve dagen aan het werk Noodtoestand Twijfel na gesprek met KVP-AR-CH Udink: we hebben defensie totnogtoe op een koopje Koningin werd geiouilleerd DS'70 wil hulp aan arme landen nu niet opvoeren Van der Stoel valt Amerika aan voor Amerikaanse tv WOENSDAG 17 MAART 1971 in onze parlementsredactie EN HAAG In de Tweede ner is gisteren een diepgaand lings verschil gerezen tussen ister Polak en de fracties de KVP, PvdA, D'66, VVD IHU over de termen die moet open voordat de echtschei- die door beide echtgenoten tangevraagd, wordt uitge- ken. jister Polak heeft in zijn wets- ;tel tot herziening van het echt- lingsrecht een termijn van zes den hiervoor gesteld, terwijl een irmeerderheid achter een amen- nt van het KVP-Kamerlid Van k staat waarin deze termijn afgeschaft. De minister deed en een dringend beroep op de r dit amendement in te trekken de heer Van Schaik bleek hier- irect geen gehoor te willen ge- Wel zei de heer Van Schaik de ide dagen over deze zaak over- plegen in zijn fractie, maar cht mag worden dat dit niet tot Icing van het amendement zal Huwelijksvakantie inter Polak wees erop dat hij ijn wetsvoorstel streeft naar een ng die voor brede lagen van de üng aanvaardbaar is. Dit com- s zal worden doorbroken door iffing van de termijn, antirevolutionair Diepenhorst al voorspeld tegen het wetsont werp te zullen stemmen als het amendement-Van Schaik wordt aan genomen. Minister Polak bleek bijzonder veel belang te hechten aan de mogelijk heid van een afkoelingsperiode of zoals hij het uitdrukte een huwelijks vakantie, waarin de echtgenoten nog eens goed kunnen nadenken over de eventuele scheiding. De heer Diepenhorst sprak de vrees uit dat de duurzaamheid van het hu welijk als begrip zal worden aange tast als het mogelijk wordt binnen zeer korte termijn van enkele weken te scheiden. „Er moet de gelegenheid blijven bestaan waarin belde partners alles in het werk kunnen stellen om de breuk te voorkomen", aldus de an tirevolutionair. Het KVP-Kamerlid Van Schaik bracht daar tegenin dat de beslissing te scheiden voor beide echtgenoten doorgaans een bijzondere verdrietige zaak is, waarover juist daarom zeer lang en diep is nagedacht. „Licht vaardige scheidingen komen hoogst zelden voor", aldus de heer Van Schaik. Eenzijdig Minister Polak liet ook ernstige bezwaren horen tegen het amende ment van mejuffrouw Goudsmit (D'66) waarin wordt voorgesteld een eenzijdig verzoek tot scheiding zonder meer, na een termijn van zes maan den, mogelijk te maken. In het wetsvoorstel van minister Polak is een dergelijke scheiding al leen mogelijk als degene die het ver zoek tot scheiding indient niet zelf de oorzaak van de duurzame ontwrich- i een onzer verslaggevers) EMSTEDE Het Gerefor- l Vredesberaad heeft in een et alle stemgerechtigden oepen na te denken over erantwoordelijkheid bij de izingen in het bijzonder als lat over zaken als defensie ligheidsbeleid. leraad meent dat in feite de ook een vinger aan de atoom- r heeft. Want, zo constateert raad tot haar verbijstering, de Ds. Toornvliet Hang gevreesd werd, is werke- geworden: ds. Toornvliet is uit it gezet. En zo zien we dan Iier, wat in onze Geref. Kerken irst weegt: men mag gerust de Schrift aantasten, maar de an de predikanten" ofwel de t moet men netjes naar levne. at niet, dan moet je er uit. later, als men door heeft wat ne man al lang ziet, gaat men te verzoenen (Geelkerken, Of misschien een posthume leiding. ïoor niet tot de verontrusten, >ms schaam ik me gerefor- heten. WETERING Paul van Es. s. Toornvliet (2) een is het met het ontslag van nvliet niet eens. Men heeft in im vergaderd. Waarom? Voor nvliet was het altijd een eer- en zaak. Zijn zuivere bijbel- iging heeft velen voor het hij vernieuwing tot het geloof Helaas, de synoden hebben n, maar dragen nu ook de rantwoording voor dit ontslag, reemde gang van zaken siert rk niet en zou wel eens tót s kunnen leiden. Moge God nvliet de kracht geven, zijn maar zo mooie werk voort i, alleen in dienst van zijn Heer. UG .J J. Ie Cointre Zuid-Afrika (3) r Schoneveld is nooit in Zuid- leweest. Vandaar dat hij is ten op wat de pers over dat ieft door te geven, hetgeen jnwaar is. Zoals de bewering en aparte kerkdiensten dwin- voorgeschreven. Dat is niet iedere bevolkingsgroep geeft ;eur aan afzonderlijke dien- heel vrijwillig. Mogen zij die lebben? )is het een leugen als zou de taanse regering zwarte kin- de hongerdood doen sterven. Is dit een bericht over de toe- in andere, zgn „vrije" Afri- taten, waarbij men gemaks- naam van de staat heeft ver- Aan degene die mij aanraadt van Jules de Corte te zingen, It zeggen: moet ik het liedje gehandicapte zingen, terwijl uchtere Hollandse huisvrouw n ogen niet zou kunnen ver- n* Ik heb de Afrikaanse landen \Lfen al 35 jaar contact met ika. ting van het huwelijk is. „Tegenover de echtgenoot die niet wil scheiden is het onrechtvaardig dat de schuldige echtgenoot op zo korte termijn het huwelijk kan verbreken, dat komt op verstoting neer", aldus minister Po lak. Zijn wetsvoorstel opent de moge lijkheid een eenzijdige scheiding op verzoek van de schuldige echtgenoot te laten uitspreken pas nadat er een scheiding van drie jaar van tafel en bed is geweest. Het amendement van mejuffrouw Goudsmit zal overigens weinig steun van de andere Kamer fracties krijgen. Financiën Minister Polak verklaarde voorts weinig te voelen voor een voorlopige regeling om de financiële situatie van alleengelaten vrouwen te verbeteren. Hij vertelde dat een interdeparte mentale commissie de verschillende mogelijkheden om de financiële si tuatie van onvolledige gezinnen te verbeteren, onderzoekt. Bij dit onder zoek worden ook de kosten van de verschillende mogelijkheden betrok ken. De socialiste mejuffrouw Baren- dregt diende een motie in waarin om een dergelijke regeling op korte ter mijn wordt gevraagd. Mejuffrouw Barendregt wil dat voor gescheiden of verlaten vrouwen en voor onge huwde moeders en weduwen met kinderen beneden de 18 jaar een be drag van ƒ2.500 inkomen maximaal per jaar bij de berekening van de bijstandsuitkering buiten beschou wing wordt gelaten. Met deze rege ling zou volgens mejuffrouw Baren dregt een bedrag van enkele miljoe nen gemoeid zijn. Van onze correspondente CHAAM Onbekenden hebben op het kampeer- en recreatiecentrum „De Faasbloem" in Chaam (N.B.) in vijftig caravans ingebroken. Aanvan kelijk werden leden van een commu ne aangehouden, die illegaal op de camping verbleven. Zij bleken niets met de zaak te maken te hebben. Het totale bedrag van de buit is nog niet te schatten, omdat nog niet alle caravanbezitters die meestal alleen in het weekeinde komen aangifte gedaan hebben. De commune, die bij de controle werd aangetroffen, bestond uit negen personen. Slechts drie van hen had den de Nederlandse nationaliteit De anderen, twee Duitsers, een Ier, een Turk, en twee Engelsen worden als ongewenste vreemdeling beschouwd. Zij zullen worden uitgeleverd aan het land van herkomst. Te ge i meeste politieke partijen, inclusief de confessionele, doen mee aan bewape ning waarin nucleaire en biochemi sche middelen tot massavemietiginig zijn opgenomen. Als er op enig moment iets mis gaat. zijn degenen die op die partijen stemmen medeverantwoordelijk voor het gebruik van dezewapens, aldus het Vredesberaad. GEEN TIJD Het is een fictie te menen dat de beslissing over het gebruik van deze wapens uitgesteld zou kunnen wor den tot het moment aanbreekt dat de bevelen worden gegeven, want dan zal er geen tijd meer zijn om een eigen beslissing te nemen, zo meent het Vredesberaad. De Navo-kernstrategie wijst het beraad1 af, evenals steun via deze verdragsorganisatie aan de oorlogen die Portugal voert in Angola, Mozam bique en in Guinea Biseu BEDANKT Voor verschillende leden is dit reeds aanleiding hun lidmaatschap van een bepaalde politieke partij te beëindigen, terwijl enkele anderen hebben besloten hun stem ditmaal niet op hun eigen partij uit te bren gen. In het Vredesberaad zitten o.m. dr. O. Jgger te Hilversum, dr. B. de Gaay Fortman die op het ogenblik in Kenia woont, drs. N. A. Schuman te West- zaan, prof. dr. L. Bosch te Oegstgeest, prof. dr. ir. J. Smidt te Delft, drs. H. Schut te Utrecht en mr. D. W. O. A Grosheide te Amsterdam n Het AR-Kamerlid mejuffrouw Van Leeuwen sprak zich namens de con fessionele partijen tegen deze motie uit. Zij wilde eerst de uitslag van het onderzoek van de commissie afwach ten. Mejuffrouw Van Leeuwen meende dat door de motie groepen die het financieel even slecht hebben maar niet onder de voorgestelde regeling komen te vallen, worden gediscrimi neerd. Minister Polak wees tenslotte een in een motie neergelegd verzoek af van mejuffrouw Haars (CHU) om met de inwerkingstelling van de nieuwe echtscheidingswet te wachten tot de overdracht van pensioenrechten voor gescheiden vrouwen helemaal is gere geld. Na oproepen van de gemeente en de kerken is een groot deel van de bevolking van Genemuiden opgekomen om te worden inge ënt tegen polio. Op de foto de artsen Maat en De Vries (rechts). Van onze correspondent DEN HAAG Minister Klompé (crm) heeft vanmorgen haar werk op het departement hervat. Op aanraden van haar dokter echter alleen nog voor halve dagen. Mevrouw Klompé brak enige we ken geleden bij een val haar heup. CRM is tijdens haar ziekte echter niet onbestuurd gebleven. Vanuit haar ziekbed in het Haagse zieken huis Westeinde gaf zij haar instruc ties. Haar aanwezigheid was zelfs af en toe zo noodzakelijk dat de minis terraad naar het ziekenhuis ging om rond haar bed te vergaderen. COLOMBO (Reuter) In Ceylon is gisteren de noodtoestand afgekondigd. Militairen hebben strategische punten bezet op het eiland, dat ten zuiden van India ligt. Premier Bandaranaike zal vandaag uiteenzetten waarom de ze maatregelen zijn genomen. Uit Colombo is vernomen dat de premier tijdens een spoedberaad van het kabinet volmacht heeft gekregen om de noodtoestand uit te vardieen. de maatregel volgt op eerdere be schuldigingen dat is geprobeerd de minister van sociale zaken Tikiri Banda Tennekoon te ontvoeren. (Van onze ondervvijsredactie) AMSTERDAM Minister Ve- ringa gaat niet akkoord met de bestuursregeling voor de Univer siteit van Amsterdam, zoals die door de gemeenteraad vorig jaar werd aangenomen. Een groot aan tal punten uit dit voorstel is vol gens de minister in strijd met de toen nog geldende oude wet en met de nieuwe wettelijke rege ling die in voorbereiding is. De minister wilde indertijd de Am sterdamse verordening niet direct voordragen voor onthouding van goedkeuring, om het gemeentebestuur gelegenheid te geven de verordening aan te passen. Daartoe waren B. en W. wel bereid, maar de minister vindt dat bij het overleg met B. en W. gebleken is dat het niet mogelijk is de Amsterdamse verordening het karakter van een echte overgangsre geling in de zin van de nieuwe wet te geven. Daarom zal minister Veringa nu de regering voorstellen niet met de Amsterdamse voorstellen akkoord te gaan. Het grootste bezwaar van de minis ter is, dat de Amsterdamse regeling de uitoefening van het bestuur aan de top tot een moeilijke zaak maakt (rector magnificus Belinfante en pro rector Wiegersma kondigden vorige maand aan af te treden als de Am sterdamse plannen zouden doorge voerd worden), en niet de nodige waarborgen biedt voor een bestuurs- hervorming op midden- en basisni veau binnen de grenzen van de wet. V erantwoordelijkheid B. en W. van Amsterdam vinden dat door deze beslissing van minister Veringa de verantwoordelijkheid voor de bestuursstructuur van de Amster damse universiteit ten volle op de minister is komen te rusten. Omdat veel bezwaren van de minis ter waren weggenomen is volgens B. en W. vooral de wijze van regeling van de bestuursinrichting van facul teiten. subfaculteiten en instituten het breekpunt geworden. De minister wilde dat in de verordening van Am sterdam de organisatie van het basis- en middenniveau op dezelfde manier zou geschieden als in de wet univer sitaire bestuurshervorming. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het is op het ogenblik nog een open vraag, of het overleg tussen KVP, ARP en CHU aan de ene kant en de WD anderzijds over het sluiten van een regeerakkoord in de een of andere vorm resultaat zal heb ben. In een gezamenlijke verklaring na afloop van het gesprek gisteren in het gebouw van de Tweede Kamer lieten de twee delegaties dit weten. Zelfs vragen de delegaties zich af, ASSEN „Ik behoor niet tot de 99 procent die versterking van de defen sie jammer vinden, maar wel tot de één procent die het niet leuk vinden". Dit zei minister Udink op een verkie zingsbijeenkomst in Assen. „Wij hebben", aldus de CHU-lijst- trekker, „onze defensie tot nu toe op een koopje gehad". Överigens kan volgens hem de veiligheid op twee manieren worden gediend door naast een goede defensie, ontwikkelings hulp te bevorderen. Over de besprekingen tussen de „kleine of haastige drie partijen" met de drie christelijke partijen, zei drs. Udink, dat niet zijn harde lijn, maar de afwijzing van de redelijkheid het gesprek heeft afgebroken. Daardoor waarschijnlijk de duidelijkheid, voeg de hij er aan toe Het gemeenschappelijk programma der drie christelijke partijen, zei hij, is ook het urgentieprogram van de CHU, dat hoogst waarschijnlijk het regeringsprogram kan zijn. Van een verslaggever AMSTERDAM Koningin Juliana heeft zich gistermiddag op Schiphol laten fouilleren. Dit gebeurde op haar uitdrukkelijk verzoek. De koningin zou met het lijntoestel naar Montreal vertrekken, en wilde zich niet aan de regel ont'rekken die voor alle passa giers geldt. Ook haar handbagage werd op (eventueel wapentuig?) on derzocht. De koningin zal in Canada een bezoek van een week aan prinses Christina brengen. of een gezamenlijke afspraak of uit spraak mogelijk zal zijn. Mevrouw Van Someren-Downer, de voorzitter van de WD. zei als nadere toelichting op deze overigens duidelijke verklaring: „Ik twijfel er ernstig aan, of er resultaat zal wor den bereikt. Maar ik wil niet voor uitlopen op de conclusies van maan dag". In de verklaring van de delegaties wordt namelijk gezegd dat het ge sprek, dat op 10 maart is begonnen, maandag zal woeden voortgezet. Het is de bedoeling, het dan ook af te ronden. Opheldering De twijfel, die de VVD-voorzittcr had, was onder meer gebaseerd op uitspraken van politici van de con fessionele partijen. Zo vroeg men aan het begin van het gesprek van de kant van de VVD opheldering over de uitlatingen van a.s. fractie leider mr. Biesheuvel, zaterdag ge daan op de deputatenvergadcring van de ARP. Mr. Biesheuvel heeft ter gerust stelling van de WD het bekritiseer de gedeelte van zijn toekpraak, dat op'de band was dpgenomen, voorge lezen. Er was geen bandopname van verklaringen van de heer Biesheuvel, na de deputatenvergadcring gedaan. .Het standpunt van de partij, liet men van de kant van de ARP we ten, is nog in overeenstemming met de resolutie van 12 december, waar in. wordt gesproken over programma- vergelijking en de mogelijkheid van een regeerakkoord. Van de toespraak van mr. Aantjes, zaterdag op de deputatenvergadering, werd tijdens het gesprek met de WD gezegd, dat de vice-voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de ARP een persoonlijke mening heeft verkondigd. Dat werd van de kant van de WD gerespecteerd. Deze toespraak, zei mevrouw Van Someren nog, is wel in strijd met de resolutie van 12 december. Zii liet weten, dat wanneer er weer bepaal de uitspraken komen van de con fessionele politici, zij maandag weer opheldering zou vragen. Tastend Overigens werd het gesprek door de voorzitters van de VVD en de KVP bijzonder plezierig genoemd. Het overleg is tot nu toe oriënterend, zoekend en tastend geweest, zei mr. Van der Stee. Bepaalde onderwerpen zijn in het gesprek blijven liggen. De partijen willen hun deskundigen raadplegen. Maar maandag zullen de confessionele partijen de totaliteit van de gesprekken („we hebben niet onderhandeld", zei de KVP-voor-*t- ter) beoordelen en willen zij de ba lans opmaken. „Wat het resultaat ook is", zei de KVP-voorzitter, „wij hebben thans geen spel met zwarte pieten gespeeld". Vóór het gesprek met de WD ver gaderde de confessionele delegatie nog geruime tijd afzonderlijk. DEN HAAG DS'70 vindt het thans niet mogelijk de ontwikkelings hulp aan andere landen, waarvoor ieder Nederlands gezin op het ogen blik ruim 300 gulden per jaar betaalt, verder op te voeren terwijl er zoveel dringende binnenlandse problemen zijn op te lossen. DS'70 denkt daarbij vooral aan hulp voor de binnenlandse ontwikke lingsgebieden als Oost-Groningen. De partij zette dit standpunt uiteen in een gesprek met de middenstands partij, die een „bekende persoonlijk heid van DS'70" had gevraagd de lei ding van het politieke werk van da middenstandspartij op zich te nemen. Tijdens het overleg tussen drie verte- genwooridgers van de middenstands- partij en de heren W. Drees jr. en H. Pors jr. van DS'70, verklaarden deze dat de bestrijding van de inflatie het kernpunt van de actie van DS'70 ia. Ze adviseerden de belangengroeo op te heffen en DS'70 te steunen. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mr. M. van der Stoel (P.v.d.A) zal woensdag in het Amerikaanse tv- programma „Coast to coast" met een Griek en een Amerikaan optreden als bestrijder van het Amerikaanse be leid inzake Griekenland. Het programma draagt de naam „The advocates" en heeft de vorm van een rechtbankproces, waarin drie voor- en drie tegenstanders van het beleid aan het woord komen. Het programma zal aan het einde van de week via 198 televisiestations worden uitgezonden. De Griekse kwestie komt binnen kort aan de orde in de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. De conclusies van twee medewerkers van deze commissie, die een rapport hebben uitgebracht over de situatie in Griekenland, lopen pa rallel met de bevindingen van mr. Van der Stoel: in Griekenland is geen sprake van een herstel van de demo cratie. Het Nederlandse Kamerlid was rapporteur van de Raad van Europa. heim J. M. H. Koning-B(jker Voor enkele centen médr per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX niet de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. Elke dag kom ik tegenwoordig langs een warme bakker. Hoe warm weet ik niet, want naar inrichting en reuk te oordelen ligt er achter of onder de winkel geen ovenruimte. Maar er is een heel .groot bord waar het op staat „Warme bakker"... en waarom zou ik dat niet geloven? Het zou onbillijk zijn er in het stadstrottoir nog een rooster bij te eisen, waaruit de zoete geur van bo terkoek opstijgt. Was dat rooster er, ik zou er toch niet zoals in mijn jeugdjaren op mijn buik op kunnen gaan liggen om echt lekker goed te snuiven.... en in de stille hoop, dat de witbesneeuwde bakker vanbit het raam onder het rooster opeens zijn hand zou steken met „krum", de af gesneden koekrandjes, die voor ons wonderbaarlijke gaven van goedheid waren. Ook niet meer het risico van bak kers woede als het gezeur hem be gon te vervelen en hij dreigend een omtrekkende beweging maakte via de winkeldeur en: „Vort..." begon te roepen. De warme-bakker-van-nu houdt genoeg aantrekkelijks over. Niet al leen het simpele eerlijke krop en blanke wit verkoopt hij, maar een onvoorstelbare hoeveelheid soorten brood. Rond en lang, hoog en plat, be strooid met maanzaad, groot en machtig of miniatuurtjes. Brood, dat om boerenkaas vraagt en luxe^-din- Brood getjes, die alleen belegd wensen te worden met ragdunne gerookte zalm en getruffeerde paté. Brood met een korst, die beslist zal kruimen or.der het mes en daar zachtjes bij knistert als de schilfers op de plank vallen. Brood met een magische kracht, zoals uit het heel oude verhaal van het arme meisje en haar zieke moe der. De wanhoop 'nabij en igeen brood op de plank. Het stakkertje loopt huiverend langs de straat. Dan is er opeens een rijtuig (zo lang is het geleden...), eer. kind steekt on verwachts over (ook toen al) en dreigt overreden te worden. iHet meisje vergeet eigen leed, springt toe, grijpt'het wurm en redt het voor de paardenhoeven.... Een deftig heer ziet het gebeuren. Vraagt 'hoe ze heet en >waar ze woont.... En die avond wordt aan de scha- me stulp geklopt... en daar staat de heer.... in zijn armen een groot, heel groot wittebrood.... Ik weet niet hoe vaak kinderen op dat verhaal al zoet zijn gaan slapen! Ook niet of het nu nog erg onze lieverdjes zou aanspreken. Maar wel, dat ik elke dag hevig begerig voor die winkel sta.... Helaas.... nooit kan ik er kopen. Of het is te druk, of het is na sluitings tijd of... en dat is het ergste, ik zou zo aan de beurt zijn, maar heb de moed niet om met een brood onder mijn arm naar een persconferentie te stappen.... Zo, hoewel niet brode loos, blijf ik van de warme bak ker broodloos. Van een verslaggever AMSTERDAM De bestuursraad van de christelijke bedri jfsbond N'BV (handel, banken en verzekeringen) heeft het verbondsbestuur van het CNV in overweging gegeven de pen- sioensplannen van de vakbeweging aan de leden voor te leggen. Dit om te proberen de afwijkende standpun ten binnen de vakbh,veging ove.r dit onderwerp nader tot'elkaar te bren gen. Zoals bekend wijkt het CNV-stand- punt over de pensioenen af van het vorige maand uitgebrachte rapport van de Stichting van de Arbeid, een rapport waar de andere vakcentrales zich wel mee kunnen verenigen. Het CNV wil, anders dan het stichtings rapport, de aanvullende pensioenver zekeringen voor werknemers geheel integreren in de sfeer van de sociale vezekering. De HB V-bestuursraad acht het CNV-alternatief de meest eenvoudige, doorzichtige en doel ma ti- "ge pensioenregeling voor de werkne mers. De raad vindt dat de, in het stich tingsrapport aangegeven, voorstellen met betrekking tot de uitvoeringsor ganisatie de „chaotische pensioensi tuatie" onvoldoende saneren. Een keuze voor deze voorstellen zou een belemmering zijn voor de stroomlij ning en vereenvoudiging van de pen sioen- en sociale verzekering, meent de bestuursraad. De HBV stelt het CNV voor om na te gaan of men toch nog met de beide andere vakcentrales tot overeenstem ming kan komen. Als de eerste stap zou er aan kunnen worden gedacht om de meer dan 80 bedriifsnensloen- fondsen om te vormen tot 26 gesloten bedrijfspensioenfondsen met een zelfde werkgebied als de nu al func tionerende bedrijfsverenigingen. Ook heeft de bestuursraad van de HBV in deze bond zijn onder an dere de werknemers in het verze keringsbedrijf georganiseerd te zor gen voor goede opvang van eventuele gevolgen voor de werkgelegenheid in de verzekeringssector wanneer de uitvoeringsstructuren van de verze keringsorganen worden veranderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7