Binnenkort ontwerp bodem vervuiling Oliegigant te water El Pepe de van Holland Beurs beveiliging tegen inbraken en overvallen De geuzen gaan Den Briel weer veroveren Staatssecretaris Kruisinga voor polderbestuurders Één dode en drie zwaar gewonden Pasar Dalam en UNICEF dit jaar hand in hand Vrijdag optreden in de DSW Voeten Spreuk Volgende maand Safety Fair 71 Voorlichtingsdag voor meisjes op Delftse TH WOENSDAG 17 MAART 1971 BRIELLE „Op één april verloor \lva z'n Bril" en dat moet, zoals elk aar, uitbundig worden gevierd. Het programma voör de l-april- feesten in Brielle duurt drie dagen: van donderdag 1 april tot en met za terdag 3 april. Het begint donderdagochtend half elf met het optreden vah de rijkspolitiekapel op de Markt. Dan worden ook de hoge gasten uit de tijd der bevrijding van Den Briel ontvan gen en om kwart voor elf is er een intvangst ten stadhui?e. Elf uur apreekt burgemeester Van Es een woord ter begroeting, dr. J. L. van der Gouw, provinciaal inspecteur van e gemeente- en waterschaparchie- pen in Zuid-Holland houdt een rede, lesloten door een kort woord van ge- ïeente-ardhivaris Jac Klok. Daarna, om twaalf uur, wordt de irroegere Provoost, nu het geheel ge- estaureerde archiefgebouw van de emeente Brielle, officieel geopend. V' Groe 885, po 14-10 :p!ï Van een verslaggever ROTTERDAM „Het spanningsveld tussen welvaart en welzijn zal voorlopig nog groter worden! We zitten midden in een tweede industriële revolutie. En net zo goed als de eerste industriële revo lutie aan het begin van de vorige eeuw negatieve effecten op de gezondheid van de mens opwekte, zó komen ook bij de huidige groei van de welvaart negatieve randverschijnselen aan het licht. Deze woorden werden gisteren in het Hiltonhotel in Rotterdam gesproken door de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, dr. R. J. H. Kruisinga, tijdens een vergadering van de Zuid hollandse Waterschapsbond. In tegenstelling tot vele jaren gele den, toen alleen economische belan gen doorslaggevend waren voor liet aantrekken van industrieën, valt met de huidige groei van de welvaart steeds meer het accent op „welzijn''. De begrippen welyaart en welzijn be horen meer dan ooit bU elkaar! Steeds meer ook breekt het inzicht door, dat de natuurlijke hulpbronnen in werkelijkheid beperkt zijn. „Water en lucht (worden schaarse artikelen" zo zei ,dr. Kruisinga. Om de strijd tegen de verontreini ging aan te binden, zullen er nog vele maatregelen genomen worden. Zo zal er een landelijk meetnet gecreëerd moeten worden, waarbij aan een cen trale post de metingen van honderd vijftig stations in het land worden doorgezonden. Ook met de ops omrin gende en andere landen zullen af spraken gemaakt moeten worden op het gebied van de metingen. Water De „intocht" van de geuzen gaat Kjd gepaard met een grote publieke belangstelling. kwart over twee begint de dol- I boel: de noodklok wordt geluid mdat de Watergeuzen voor de poort laan. Een kwartiertje later ram meien de Geuzen de Langepoort open in opmars gaan de Geuzen met Bmiraal Lumey aan het hoofd naar St. Catharijnekerk, nagestaard r de doodsbange poorters en poor- issen. i drie uur wordt aan de voet van St. Catharijnekerk de stad overge- m. In triomf gaan de Geuzen r het stadhuis, waar de Geuzevlag "t gehesen, half vier is er een rondgang alle deelnemers aan de feesten r Brielle met voorop de Rijkspoli- pcapel. vrijdag wordt besteed om van vermoeienissen wat te bekomen, zaterdagmiddag is er weer fcst: om twee uur is er een mars de H.O.V. Libertatis Primitiae t alle deelnemers aan de inneming Der Briel en alle anderen die willen doen door de stad, om uur zijn er demonstraties in het rtpark Meeuwenoord. i de St. Jacobskerk is er een grote |iekbeurs. wordt op gerekend dat rond [eduizend Briellenaren in de kledij i vierhonderd jaar geleden zullen i gestoken en dat er des avonds is in de herbergen binnen de Itigwallenin de stijl van 1572"! [OTTERDAM De 25-jarige Rot- larase student J. T. van der Velde linsdag op de rijksweg Den Haag - tterdam, ter hoogte van de West ielinge, bij een verkeersongeluk om leven gekomen. De jongeman, die tB.een scooter reed, raakte onder een wl.Jt j ntelende betonwagen. De betonwa- _4j i had op de andere rijbaan plotse- 92—: g moeten afremmen, raakte daard- in een slip en sloeg over de van- idei l De jongeman was vrijwel op o, g dood. ^Het verkeer op de drukke rijksweg e ondervond door het ongeluk veel 'traging. Wie dagelijks de waterkraan open draait, beseft op zo'n moment maar nauwelijks wat een kostbaar goed eigenlijk „water" is, Daar ons land de delta van de grote rivieren is, is het van uiterst grote betekenis, dat het water „betrouwbaar" blijft. Er zal ook steeds meer water nodig zijn, hetgeen weer samenhangt met de be volkingsgroei. Niet ajleen door water of luchtver ontreiniging, maar de levensgroeipro cessen worden ook nadelig beïnvloed door toevoeging van tal van nieuwe stoffen. Deze kunnen te maken heb ben met voedingsstoffen, maar ook betrekking hebben op de metalen of de landbouw. Afval Dr. Kruisinga zei, dat een vooront werp voor de wet op de bodemver ontreiniging in voorbereiding is. Vooral de bestrijding van de schade lijke afvalstoffen zal dan mogelijk Jeugdige knapen achter het stuur Staatssecretaris Kruisinga worden Want ook de vuilverwerking in ons land behoort tot een probleem, dat bijkans ongekende vormen heeft aangenomen. In 1970 werd in ons land voor 31/» miljoen ton aan afvalstoffen geprodu ceerd. In het jaar 2000 zal dit opgelo pen zijn tot negen miljoen ton per jaar. Ook produceerde de bevolking nog eens zo'n slordige 50.000 ton in het afgelopen jaar aan niet te verwer ken afvalstoffen. Een bezinning op het lozen van deze afvalstoffen zou nuttig kunnen zijn. De vraag is of het niet mogelijk zou zijn, dat bepaalde afvalstoffen weer omgevormd kunnen worden tot grondstoffen en zodoende weer in het produktieproces ingevoerd kunnen worden. Hierdoor is een kringloop ontstaan en een evenwicht gecreëerd, zoals in de natuur ook een evenwicht aanwe zig is. Er zijn al methoden, die met succes beproefd zijn. IJzer wordt weer omgezet in andere metalen, ook papier wordt voor verschillende mo gelijkheden gebruikt. Huisvuil HAASTRECHT Een frontale botsing tussen twee personenauto's op dc provinciale weg 28 (Gouda en Oudewater) heeft dinsdagavond het leven gekost aan de 14-jarige J. de Bruin uit Gouda, terwijl drie andere personen met zeer ernstige verwon dingen moesten worden opgenomen in het Van Ittersonziekenhuis te Gou da. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over negen, vlak bij de ge meente Haastrecht. De politie heeft geen enkele aanwijzing waardoor het ongeluk kan zijn ontstaan, Het slachtoffer zat vermoedelijk achter het stuur van een der auto's, Hij was in gezelschap van twee vriendjes, de 16-jarige G. M. Pronk uit Haastrecht en de evenoude P. Nederberg uit Gouda. Voor het leven van de twee jongens wordt gevreesd, evenals dal het geval is met de bestuurder van de andere personenauto, de 38-jarigr rijinstructeur Oh. Leenders uit Haas trecht. Zo wordt huisvuil omgezet in een goed verkoopbaar compostprodukt. Verder wordt het afval verbrand; voor compostering gebruikt of gestort. Wat dit laatste betreft is het aantal stortplaatsen in ons land volgens de staatssecretaris veel te groot. Al met al is het van eminent be- belang, dat de neveneffecten die zich bij de stijging van de welvaart voor doen, bijzonder goed in het oog wor den gehouden. Niet alleen de rijkso verheid heeft het daar druk mee, maar ook is het zaak van regionale en plaatselijke overheden zich met dit probleem intensief bezig te hou den. Er is vaak een meer geintre- greerde planning in de sectoren van het maatsohappelijk leven bij het aantrekken van industrieën nodig. De tijd, dat alleen gedacht werd in ter men van economische groei ligt ach ter de rug. „Hot gaat om de welvaart, maar vooral het welzijn van de hele bevol king1'. Een bevolking, die bedreigd wordt. Nieuwe sport in Zwijndrecht: t.l.-buizen schieten ZWIJNDRECHT De laatste tijd beoefenen sommige lieden een vreemde liefhebberij, name lijk het stuk schieten van t.l.-bui zen van de openbare verlichting. De gemeente is daar niet ver heugd over, want tot dusver is ei al voor honderden guldens scha de mee aangericht. Daar komt dan nog bij dat door het uitval len van straatlantaarns het ver keer op sommige plaatsen ernstig in gevaar wordt gebracht. Van de zijde van het gemeentebestuur wordt een dringend beroep op de bevolking gedaan om er aan mee te werken dit euvel te be strijden. Er is, zo wordt gezegd, in Zwijndrecht tenslotte een schietvereniging ROTTERDAM Van vrijdag 2 april tot en met zondag 4 april wordt in de Ahoy'hal aan het Zuidplein de tweede Rotterdamse „Pasar Dalam" Indonesisch voor binnenmarkt gehouden en wie deze zal openen, zal pas op 30 maart worden beslist. Want ieder die zulks wil kan van nu af op gironummer 604020 van de UNICEF Den Haag een bedrag stor ten waarin het zilveren jubileumsge tal 25 van de jubilerende UNICEF voorkomt: een kwartje, 1,25, 2,25 ƒ3,25, ƒ25, ƒ250 en ga zo maar door. Uit al die stortingsbiljetten trekt dinsdagochtend 30 maart om tien uur de UNICEF er vijfentwintig en die vijfentwintig personen zullen bij de opening van de Pasar Dalam speciale gasten zijn. De autoriteiten en deze 25 ere gasten zullen ieder bij het betreden van de Ahoy'hal ƒ0,25 in een grote UNICEF-bak storten, waarvoor men dan een genummerd bewijs krijgt. Marijke Mertens trekt dan een nummer en de houdster of houder van dat nummer zal de Pasar Dalam officieel met oosters vuurwerk ope nen! En het regionale UNICEF-comité Rijnmond laat dan de bak rustig staan bij zijn marktkraam op de Pa sar Dalam E!ke voorbijganger wordt dan uitgenodigd er zijn losse koper geld in te doen. De UNICEF zal na sluiting op zon dagavond 4 maart om elf uur de tota le opbrengst van de inzameling be kend maken DORDRECHT El Pepe de Espana is een aardige man. Deze 54-jarige, in Spanje op handen gedragen zanger en filmster, w'as gisteren naar Dordt gekomen, om spe ciaal voor ÓNS BLAD zijn wetenswaardigheden kwistig vermengd met slokjes echte Spaanse wijn uit de doeken te doen. Vrijdag is ei- een groter publiek in staat hem te bewonderen. Dan treedt hij 's avonds om 8 uur op in de grote kantine van de DSW voor wie hem maar horen en zien wil. Als El Pepe de Espana kent Spanje hem. Hollanders noemen hem „ge woon" Pepe Blanco. Het Hollands spreken gaat hem na een maand toernee voo.r de Spaanse werknemers in ons land nog steeds niet best af. „Goet, goet", kan hij al zeggen, en steekt daarbij dan vriendelijk de duim omhoog. En: „Geinekc", waarmee hij dan een bekend biermerk be doelt. Wat dt vind hij o zo lek ker. Nog nergens in de hele Kve- reld heeft hij zlk lekker bier ge dronken, vertelt hij. Pepe, afkomstig uit Saragossa. drie honderd kilometer van Valencia, is ex-taxichauffeur. Tot zijn 24ste levensjaar vervoerde hij Madrile- nen. Tot hij op zekere dag een zangconcours won. Een bekende impresario hoorde zijn volle bari ton, en was wég van hem. Sinds dien leeft Pepe in de harten van alle Spanjaarden. Hij steekt zeven vingers op: „Ik heb in zeven films gespeeld," vertelt hij enthousiast. En- op de tv geweest, én in thea ters gespeeld. Kortom, Pepe liet de taxi de taxi en werd acteur en De vrijetijdsbesteding van deze „Willy Alberti" van Spanje is... stierenvechten. Niet om zijn broodje mee te verdienen, maar uit liefdadigheid. Met liefdadig heid bedoelt hij dan lief zijn voor mensen en kinderen, niet voor de stieren. Tijdens het stierenvechten zingt hij ook beslist niet. Pepe lacht. „Nee, de toreador moet stie ren in de gaten houden. Zingen komt wel na afloop!" zanger. Pepe is erg beweeglijk. Hij praat meer met zijn handen dan met zijn mond. Zo leren we dat hij zich verknocht voelt aan het volk. Nee, niet alleen aan de rijken maar aan Jan met de Pet. Speciaal voor hen zingt hij de warme er. fonkelende Spaanse volksliedjes. Vo'or hen alleen zet hij zijn voeten op dié speciale manier, dat elk tv- optreden begint met een opname van beneden af. Iedere Spanjaard weet dan: dt is onze Pepe! Pepe rookt niet, maar houdt wel van een glaasje wijn. Als hij het glas heft, volgt een een of andere on verstaanbare Spaanse spreuk. Bij nadere informatie blijkt dit te be tekenen: „Op uw gezondheid, geld en liefde". In dié volgorde... Onze Spaanse gast kent nog meer spreuken. „Weet u wat ze in Spanje over Holland zeggen?", doet hij geheimzinnig: „God schiep de wereld, maar de Hollanders schiepen Holland." Pepe is trou wens heel tevreden over Holland. „Hier zijn géén schoenpoetsers", legt hij uit. Het wel of niet aan wezig zijn van schoenpoetsers acht hij maatgevend voor de welstand van een land. Hij heeft het enorm naar zijn zin hier. Vrijdag treedt hij voor het laatst op. Het is dan gelijk dubbel feest voor hem: hij is dan name lijk ook jarig. Zijn beschermhei lige is San José (Sint Jozef), legt hij uit. Na vrijdag vertrekt hij voor één dag naar Brussel om daar op te treden in theater Mad- rilena. Maar hij komt terug, be looft hij. Holland is het heerlijkste land, waar hij ooit is geweest Het zal druk worden, vrijdag in de DSW. Kaarten zijn nog steeds ver krijgbaar bij dc Stichting Opvang en begeleiding buitenlandse werk nemers, Wijnstraat lfiO. Vlak voor het afscheid, dat met veel hand drukken gepaard gaat, nodigt hij het DORDTS DAGBLAD uit om hij hem in Madrid op besoek te komen, Calle de Alcala 202. Brie ven schrijven gaat veel makke lijker, blijkt tevens. „Zet er maar op: Pepe Blanco, Espana". dan komt alles terecht", belooft hij. DEN HAAG Bankdirecteuren, politiemensen, juweliers, assura deuren en particulieren kunnen eind volgende maand naar hartelust watertanden. In het Congresgebouw wordt dan voor de tweede maal een tentoonstelling gehouden over de beveiliging, de Safety Fair '71. De apparaten en systemen die daar staan, kan menigeen ettelijke duizendjes in de kas doen houden. Het is een vakbeurs, die mogelijk is bij de gratie van falende geldtransporten, overvallen en inbraken. De bankbeveiliging zal een belangrijke plaats innemen op de ten toonstelling, waarvoor meer dan dertig binnen- en buitenlandse fabrikanten van dergelijke apparaten inschreven. een onzer verslag gevers) ELFT Onder hel „Carrièremien" |i de Technische Ho- miool in Delft op 3 een voorlichtings voor meisjes. Waar- Er zijn veel meis- op middelbare soho- met een duidelijke ogstelling voor tech- Wat zijn de kansen hen om later als ivvelijk ingenieur een de maat- ippij te vinden? een dagprogramma Pt de TH die ook Turgi riichting geeft over I 15 rmm ilmi 11 16 Lol iisco 6 cri! de hogescholen in Eind hoven en Twente deze zaken te belichten. Voor sommige deelneemsters zal het onmogelijk zijn om zaterdagmorgen van uit hun woonplaats met de trein op tijd in Delft aan te komen. Zij kun nen de avond tevoren al naar Delft reizen. De Aula aan de Mekelweg biedt overnachtingsgele genheid Wel dienen de meisjes een slaapzak mee te brengen. De voorlichtingsdag wordt om half elf ge opend door Ellsabett Hingst. studente aan d< TH. waarna rector mag nificus prof. ir H. R van Nauta Lemke ei welkomstwoord spreek Vervolgens vertelt eei vrouwelijke ingenieui hoe ze haar werkkring met het gezin combi neert. Daarna komt een ingenieur aan de beurt die iets vertelt over vrouwelijke ingenieurs in zijn werkomgeving. De deelneemsters kun nen daarna aan de dis cussie deelnemen. Het middagprogramma vermeldt een lunch in de kanting en bezoeken aan de verschillende studie- afdelingen. Tot riot gaan ie meisjes op bezoek bij Delftse studentes De kosten h^dnaen ƒ6.- ROZENBURG Zaterdag morgen om kwart voor negen glijdt er een mammoettanker van de helling van de werf van Verolme op het eiland Rozen burg, die de lengte bezit van- twee-en-een-half maal de lengte van het voetbalveld van Feijen- oord. De ruim 343 meter lange "Chevron Kentucky" behoort tot de grootste in het bouwprogramma, waaraan men enige jaren geleden begonnen is en dat de tankervloot in 1974 ver drievoudigd zal hebben. Dit ambitieus expansie-programma omvat de bouw van 23 tankers. De ze reuzentankers zullen de flexibili teit van het vervoer van ruwe pro ductie van "de bron" naar de zich snel uitbreidende Europese markten de markten van Oost-Canada, de V.S en elders op de wereld vergrot-;n. Het machtige schouwspel dat precies 55 seconden zal duren, bezorgt het Rozenburgse muziekkorps notenvoi Maar ook de particulier zal aan zijn trekken kunnen komen. De man die, thuis een voor hem waardevol schilderij wil beveiligen kan er te recht. alleenstaanden die brood zien in stil-alarm eveneens. Voor duizend gulden wordt het voor de inbreker of overvaller al een netelige zaak om. een zaak succesvol af te sluiten. Kom je met een halve ton of meer over de brug, dan mag je erop rekenen op fluweel te zitten. Maar toch veran dert er steeds weer iets in de beveili ging. Vernuftige breinen ontdekken keer op keer nieuwe verbeteringen, die een bepaald systeem perfectione ren. Wat vooral voor de politie van ■root belang zal zijn, is de enorme vlucht die de infra-rood-registratie- amera maakt. Ook de verbeterde mobilofoon, portofoon en gigafoon zal de nodige mensen warm maken. Het is een simpele greep uit het rijke as sortiment van de tentoonstelling, die vorig jaar bijna vijfduizend mensen 'rok. Dit jaar rekent men op het dub bele. Het wonderlijke van deze ten- nonstellingen, die zich vaak in een 'och wat geheimzinnige sfeer voltrek ken, is dat ook onderwereldfieuren -an de partij plegen te zijn Vorig aar konden er enkelen ingerekend worden die net iets te veel wilden ïfweten van een systeem, dat bij de touane gebruikt wordt. De man .achter de schermen, de or- werk. Als Gerda Gyzen de doopster, Mrs. W. C. Smith, de echtgenote van de president van de Standard Oil Company (Ky), bloemen aanbiedt, speelt men het oude Amerikaanse lied van Stephen torster "My old Kentucky Home", omdat de oliegi gant is genoemd naar het land van manches, tabak en whisky. He\ korps speelt verder niet alleen America, the Beautiful" maar ook niet minder dan drie volksliederen ichter elkaar, zodra de mammoet wa- •er heeft geproefd, het Liberiaanse het Amerikaanse en het Nederlandse volkslied I ganisator die de tentoonstelling regel de, Is de 25-jarige heer J Scheffer van het Tentoonstellingsbureau Rijn mond uit Vlaardingen. Tezamen met zijn vrouw wist hij vorig jaar het vertrouwen te wirnen van de stand houders en fabrikanten, die maar snel genoeg bemerkten dat de vak beurs insloeg als een bom. Scheffer zegt ervan: „Een ambtenaar zei eens tegen me dat er maar weinig gedaan werd aan de preventie In mlsdeadza- ken. Waarom zou ik me daar niet eens mee bezighouden, dacht ik. En op de goede gok begon ik bedrijven aan te schrijven Het balletje rolde maar door. Tenslotte moet er brood zitten in een verschijnsel, dat ieder jaar met tien procent vast stijgt. Ik kwam in gesprek met een politie functionaris uit Den Bosch, die spe cialist was in de criminaliteitsbestrij ding. Hij kende ook veel mensen, die zich daarmee bezighouden Hij gaf me een zetje in het zadel en nu ben ik alweer aan de tweede ronde toe Je selecteert nu al in de standhouders, die zich aanmelden Uitbreiding Sommigen komen met produkten waar in de praktijk weinig van blijkt te kloppen. Daar heb ik niets aan Dat tast het imago van zo'n beurs aan. Alleen met goede spullen moet ie komen. Een kluis, die zo te kraken Is, Is geen kluis. Een kluis die te oud is, daar is het systeem ook van ach terhaald. Een oude kluis is net een oude auto Vandaar dat ve gebrand zijn op het nieuwste van hei nieuw ste. Als de beurs blijft aanslaan, zit er zeker een grote uMbreiding in. Want er zijn er genoeg die zich bezig houden met de bestrijding van de misdaad. En ik 'kan me voorstellen, dat die hun handel graag tentoonstel len".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5