Dr. Riemens vol en nog jr.: 96 jaar activiteiten Lutheranen bestrijden hongersnood in Ethiopil UNIEK JUBILEUM VAN PREDIKANT Geref. Zendingsbond bestaat 70 jaar Kerkeraadsboeken naar vuilnisbelt Uw probleem is het onze.... Preekt nog zoveel hij maar gevraagd wordt COMMENTAAR Ziektekosten Een ivoord voor vandaag BEROEPINGSWERK Protestanten inspraak in concordaat Veel verloop bij vrij gema akten Personalia Gereformeer minder vacati Eerste Kerke in Denemar UC WOENSDAG 17 MAART 1971 Brieven die niet *tin voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vrftag: Waar vandaan komt de fa milienaam Walderveen? Bestaat de mogelijkheid daarnaar onderzoek te doen in het plaatsje zelf, dat behoort tot de gemeente Ede? Antwoord: De buurtschap Walder veen heette oorspronkelijk Wolder- veen, zodat de verklaring van het woord niet moeilijk is. Over het plaatsje zelf worden geen bijzonder heden vermeld, zelfs niet in Van der Aa, die vrij uitvoerig placht te zijn. Een wapen konden we niet ontdek ken.' Het beste is eens te pluizen in het bevolkingsregister en het archief van Ede. De buurtschap bestaat uit slechts enkele haardsteden en er is (of was) een prachtige stenen koren molen. Vraag: Onlangs hebben we een huis gekocht, bewoond door een oud echtpaar. Binnenkort komt het leeg. Kunnen mijn zuster en ik (28 en 24 jaar oud) een woonvergunning krij gen, eventueel op voorwaarde dat we een kamer verhuren? Kunnen we als particulier een bouwaanslui- ting van licht, water en gas krijgen, daar we verhouwen willen en een kamer verhuren? Hoe lang kunnen we, als een bouwaansluiting de eni ge weg is, daar dan op aangesloten blijven? Antwoord: Alles hangt af van de bepalingen en van de praktijk in de gemeente en bij de gemeentebedrij ven. De enige weg is bij de gemeen te en bij deze bedrijven te informe ren of eerst eens met een raadslid te gaan praten, omdat die op de hoogte is van de praktijk in uw gemeente. Vraag: Waar kan ik een loonbe lastingtabel (weeklonen) krijgen? Deze stond wel eens afgedrukt in uw blad, maar de laatste jaren mis sen we deze. Bestaat er ook de mo gelijkheid, dat deze bij iedere veran dering automatisch wordt toege stuurd? Antwoord: Bij elke kantoorboek handel of bij de staatsdrukkerij in Den Haag. Ook kunt 'u in een open bare leeszaal inzage krijgen. Verder zijn er in de boekhandel belasting- gidsen. Automatisme toezending kan moeilijk zijn. maar u kunt een af spraak maken met uw boekhandel. Vraag: Mijn aanslag in de inkom stenbelasting 1968 bedroeg ƒ12.909 (groep tabel 2), ingehouden loonbe lasting 1488, verschuldigde belas ting 1587, bij te betalen volgens aanslag ƒ99. Over 1969 inkomen 19.604, l.b. 1372, verschuldigde be lasting ƒ3498, nog te betalen ƒ2126. Hoe kan er nu zo'n ontzettend groot verschil in het nog te betalen bedrag bestaan? Is de aanslag wel juist? Moet ik bij eventuele terugbetaling, toch bovengenoemd bedrag eerst volledig betalen? Antwoord: Kennelijk heeft u over 1968 reeds ouderdomsaftrek genoten, gezien het bedrag van uw aanslag. Had u over 1969 evenveel inkomen genoten als over 1968, dan was de aanslag over 1969 zelfs nog iets lager geworden, namelijk 1553. Uw inko men over 1969 was echter aanmer kelijk hoger, terwijl u iets minder loonbelasting moest afdragen. Dit verklaart het enorme verschil, want ook over 1969 is ouderdomsaftrek toegepast. Over 1968 had u over een dergelijk inkomen ƒ3506 moeten be talen. Aan de hand van uw gegevens lijkt ons de aanslag niet onjuist. U kunt altijd inlichtingen vragen in de vorm van een bezwaarschrift, maar we geven u geen hoop. Van onze kerkredactie ZEIST Hij ig 96 jaar en preekt nog zoveel hij maar gevraagd wordt. Als bijstand in bet pastoraat draait hij volop mee in bet kerkewerk in Zeist. In een vacante wijk doet hij huis- en ziekenbezoek. Hij leidt begrafenissen en bijbelkringen. En nog elk jaar begeleidt op de her vormde predikantenconferentie na Pasen zijn welluidend pianospel de zingende dominees. Vandaag herdenkt dr. J. Riemens jr. het unieke feit, dat hij zeventig jaar predikant is. Op 17 maart 1901 deed hij zijn intrede in de hervormde gemeente van Hoogland. En wie met hem praat en naar hem luistert, krijgt de indruk van een man in de kracht van zijn leven. Dat ,jr" om daar maar even mee te beginnen wil hij niet kwijt, ondanks zijn 96 jaar, want zijn vader was ook predikant en had ook de doctorstitel en zo zou er anders misverstand ont staan in de bibliotheken. ..Oude mensen lopen gevaar, van de goede oude tijd te spreken. Ik heb bijzonder fijne herinneringen, ook wat de kerk betreft. Maar ook nu is er heel veel, wat je hoop geeft. Het is niet allemaal zo naar, als sommigen wel menen. Waar ik bijzonder dank baar voor ben in mijn leven, is dat ik de blijdschap van het evangelie heb mogen leren kennen. Als je de gena de hebt gekregen om dat te zien, geeft je dat kracht voor je hele leven. Als je nu vraagt, of mijn preken in de loop van die zeventig jaar veran derd zijn... Ik lees nog wel eens na, wat ik vroeger heb geschreven. Het was toen sterk gebonden aan de nor men, waaraan ieder gewoon was. Het ging formeel: de opening, de liturgie, de manier van zingen (ik ben voorzit ter geweest van de commissie, die de gezangenbundel van 1938 heeft voor bereid). Er was toen veel stijl, maar men was niet zo dicht bij elkaar. Ik had meer het gevoel van het plech tige, het statige Tegenwoordig merk je in de kerk dienst meer geestelijke kameraad schap. Om het eens gek te zeggen: ik ben minden dominee geworden. Je voelt bondgenootschap met elkaar. Dat zit in deze tijd, die bijzonder ge hecht is aan gezelligheid. Vandaar ook de bijbelkringen. Maar de inhoud van mijn prediking is steeds hetzelf de gebleven. Dr. Riemens ziet zich niet graag een richtingsetiket opgespeld. „Ik houd me graag aan het evangelie en wil verder geen naam hebben. Dat staat ook nergens in de Bijbel". Wel vertelt hij, dat het de stemmen van de ethischen en de confessionelen sa men waren, die hem in 1917 in Lei den brachten. (Hij stond er tot zijn emeritaat in 1944. Daarna werkte hij als bijstand in het pastoraat in Delft, Utrecht en sinds 1962 in Zeist). Broederschap Hij speelde een belangrijke rol bij de overwinning van de richtingen strijd in de hervormde kerk. Om streeks 1915 was hij een van de in itiatiefnemers voor een predikanten vergadering in Utrecht, waar verte genwoordigers van alle richtingen (van gereformeerde bond tot ultra vrijzinnig) bijeenkwamen. „Het was voor die tijd ongelooflijk, dat we el kaar bleken te kunnen benaderen." Daaruit resulteerde de Hervormde Broederschap, die de voorloper en de bron werd van zowel Kerkherstel als Kerkopbouw. Na Noordmans was hij ook enige tijd voorzitter van Kerkop bouw. Hij heeft een nieuwe vrijzinnigheid zien opkomen, die veel positiever staat tegenover het evangelie. Aan de andere kant constateert hij thans on der midden-orthodoxe dominees soms verschijnselen, die hem weer doen denken aan de ultra-moderne predi kanten uit zijn jeugd, die de gemeen ten in verschrikking brachten. „Je hoort hier en daar wonderlijk wilde uitingen, zoals de God-is-dood-theo- logie. Dat is geen eerbied voor het werkelijk heilige. Wat heb je er aan, om zo'n beetje mee te praten. Zeg liever: ik houd mij afzijdig, ik doe daar niet aan". Bijzonder blij is hij met de inter kerkelijke contacten, die er gekomen zijn. In zijn jeugd maakte hij de Do leantie mee. Zijn vader was toen predikant in Middelburg. Het ging hard tegen hard. In zijn studententijd in Utrecht was de Maliebaankerk de meest verguisde kerk onder de stu- Sinds jaar en dag is in ons land een discussie gaande over de vraag hoe de structuur van de ge zondheidszorg in Nederland verbeterd kan worden. Wat dat betreft is er momenteel sprake van een onoverzichtelijke warwinkel. Er zijn drie ver schillende ziekenfondsverzekeringen, uitgevoerd door bijna honderd ziekenfondsen, verdeeld over ambtenarenverzekeringen en meer dan honderd particuliere verzekeringsinstellingen, gegroepeerd in vier overkoepelende organen. De kosten van de gezondheidszorg stijgen voort durend. De laatste jaren geschiedt dat in een orde van grootte van twaalf tot vijftien procent. Van kostenbewaking is in dit systeem nauwelijks sprake met als gevolg dat door de sterk stijgende premies bepaalde groepen in de samenleving tel kens opnieuw in moeilijkheden komen. De vraag is hoe te geraken tot een beter systeem, waarin een grote mate van efficiency kan worden betracht en de lasten meer evenredig wor den verdeeld dan thans het geval is en waarbij men niet voortdurend het onbehaaglijke gevoel heeft, dat er grote bedragen onnodig worden vermorst. De discussie over verbeteringen in de structuur van de Nederlandse gezondheidzorg heeft dezer dagen nieuw reliëf gekregen door een rapport, sa mengesteld door enkele vooraanstaande figuren uit de wereld van de particuliere ziektekostenver zekeraars. Het rapport is verschenen onder de titel „Zeven pijlers voor een nieuwe structuur van de gezondheidszorg" en bouwt voort op denkbeel den, die in de loop der jaren reeds gelanceerd zijn en ten dele ook reeds min of meer gemeengoed zijn geworden. De opstellers van het rapport zijn zoveel moge lijk uitgegaan van de historisch gegroeide situatie. Zij stellen voor over te gaan tot de invoering van een beperkte volksverzekering. Daarin zou aan de voet een zeker eigen risico moeten worden inge bouwd (maximaal 60.per gezin per jaar), ter wijl een eind zou moeten worden gemaakt aan het huidige onderscheid in behandeling van de fonds en particuliere patiënten. De financiering (het gaat om een basispakket voorzieningen dat jaarlijks rond f 6 miljard vergt) is tweeledig gedacht. Uitgegaan wordt van een algemene premie van 5% over het inkomen van iedereen (te compenseren door een evenredige loonsverhoging). Dit geld wordt gestort in een door de overheid gecontroleerde „ziektekostenkas". De overheid doet daar ca 700 miljoen per jaar bij, d.i. het bedrag dat zij ook thans reeds voor de gezondheidszorg beschikbaar stelt. Uit deze kas kunnen de noodzakelijke subsidies worden betaald aan instellingen voor gezondheidszorg. De rest van het benodigde geld moet worden bijeengebracht door de verzekeringsinstellingen zelf. Deze kunnen van de verzekerden een aanvullende premie vra gen, afhankelijk van de samenstelling van de por tefeuille, waardoor een concurrentie-element kos tenbesparend zal blijven werken. Een ander ingrijpend voorstel is dat alle „mede werkers (specialisten, huisartsen en apothekers) de thans bestaande abonnementen- en maandkaar- tensystemen zouden moeten verlaten en overgaan op een honorarium per verrichting, zoals ook in het buitenland allerwege gebruikelijk. In deze opzet zou elke gedachte aan discriminatie van de minder draagkrachtige patiënten voorgoed kun nen verdwijnen. De samenstellers zijn zich ervan bewust dat er nog heel wat weerstanden overwonnen zullen moeten worden om hun voorstellen gerealiseerd te krijgen. Het rapport dat gepaard gaat met uit voerige documentatie- en cijfermateriaal heeft de verdienste dat het aan de lopende discussie een nieuwe dimensie geeft. Het biedt uitzicht op een efficiëntere structuur en stelt kostenbesparing be nevens premie verlaging in het vooruitzicht. Daar aan kan niet achteloos worden voorbijgegaan. Elk zinnig voorstel om tot verbetering van de huidige structuur te geraken verdient serieuze overweging. Het aankweken van grotere prijsbewustheid en meer verantwoordelijkheidsbesef bij de gemid delde Nederlander inzake de besteding van de gel den benodigd voor de gezondheidszorg is beslist geen overbodige luxe. En daar behoeft de gezond heidszorg als zodanig geen schade van te onder vinden. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. er zoveel losgeslagen jongeren zijn. Veel meer dan men denkt, zijn op zoek naar het evangelie. Ik spreek ook wel eens voor Youth for Christ. Toen ik pas predikant was, heb ik eens een lezing gehouden over het dy namische van het evangelie en daar ben ik nog altijd blij om. Je kunt, ik weet niet hoeveel theorieën over het evangelie opzetten, maar Paulus zegt: het evangelie is een kracht Gods voor wie gelooft. Kracht, in het Grieks „dunamis", dynamiet. Die kracht van het evangelie van de verzoenende liefde van Christus, de kracht van zijn overwinnend le ven in de gemeente door de Geest is steeds de inhoud van mijn preken ge weest. Ik ben bijzonder dankbaar, dat ik dit nog steeds mag doen. En als iemand zegt: ik bewonder u, dan zeg ik: wilt u a.u.b. Gods genade bewon deren?" Als Christus spreekt over de wijnstok, en- de ranken, sprt over gereinigd worden, over verhoring van gebed en ook ove Alle drie die dingen hebben te maken met ons vruchtdrager. We worden gereinigd opdat we meer vrucht dragen.- We on gebedsverhoring opdat we veel vruchtdragen. Ook de oproep de heeft te maken met vruchtdragen. Want liefde voor eiken leen mogelijk als we in Christus, in de wijnstok blijven. Maar liefde is ook een opdracht. Dat vergeten we in onze tij Christus zegtHebt elkander lief, gelijk Ik u lief gehad h had Hij lief? Hij had zondaren lief. Mensen die God de rug toegekeerd. Hij had hen lief in gehoorzaamheid. En dat bepaalt al tevens deze opdracht van Hem. Wij vi liefde zo vaak met sympathiek vindenWij hebben alleen pathieke mensen,.die een beetje bij ons passen lief. Maar zegt: Hebt elkaar allemaal lief. Kan dat dan maar-zo? Ja,-want liefde groeit op het veld overgave. Waar wij ons aan de ander geven, daar zien we de liefde in ons hart opbloeit. We lezen vandaagJ ozua 3 vers 7 tot 17. DR. RIEMENS denten. Dat was immers de kathe draal van de dolerenden, waar coryfeeën als Abraham Kuyper en Klinkhamer preekten. Tot zijn genoe gen zaten nu vorig jaar hervormden en gereformeerden broederlijk onder zijn gehoor in diezelfde Maliebaan- kerk. Vorig jaar preekte hij in Zeist zelfs in een rooms-katholieke kerk tijdens een oecumenische week. „En toch ben ik nog altijd anti-rooms". Ik zou niet graag willen, dat het één kerk werd. Als je zulke verschillende tradities hebt, kun je beter gemeenschappelijk om de ene Christus en het evangelie staan, dan eenvormig worden. Maar elkaar leren begrijpen, en samen de krachtbronnen van het evangelie ont dekken, dat lijkt mij van veel be lang". Vindt dr. Riemens, dat de kerk achteruit gaat? „In Middelburg had je in mijn jeugd zes predikanten. Va der was. zou je kunnen zeggen, ruim- orthodox. Dan waren er twee confes sionele dominees, twee modernen en je had er ook nog één van de oude evangelische (voorloper van de vrij zinnige; red.) richting. Men beweerde, dat er bij die laat ste niemand in de kerk zat. Dat intri geerde je als jongetje van tien jaar natuurlijk geweldig. Daarom ben ik er eens naar toegegaan. Ik herinner me nog, dat de dominee met zwarte glacés aan de preekstoel beklom, ze met een plechtig gebaar uittrok en op de rand van de kansel legde. Dat is helaas ook het enige, wat mij van die dienst bij bleef. Er zat inderdaad haast niemand in de kerk. Maar bij mijn vader en de andere predikanten zat de kerk zo vol, dat zelfs de gang paden bezet waren. En zo is het nu nog precies zo. Als de mensen voelen, dat er geen evan gelie wordt gebracht, blijven ze weg. Maar heb je als predikant de genade ontvangen, om ze te pakken met het evangelie, dan komen ze nog net zo goed als 85 jaar geleden. Dat geldt ook van de jeugd. Ik geloof niet, dat NED. HERV. KERK Beroepen: te Katwijk a.d. Rijn: M. Heymans te Varsseveld; te Ugchelen: E, P. v. d. Beek, kand. te Apeldoorn: te Vinkeveen: C. -J. v. d. Broek te Weesp. Aangenomen: naar Giessen-Oude- kerk: kand. J. W. Glashouwer te Driebergen, die bedankte voor Aus- terlitz. Bedankt: voor Katwijk a. Zee: G. H. v. Kooten te Delft; voor Bodegra ven: J. v. Winterswijk te Zeist. GEREF. KERKEN Beroepen: te Barendrecht: P. S. Veldhuizen te Dedemsvaart. Aangenomen: naar Dieren: D. N. Verschoor te Moordrecht, die be dankte voor Dubbeldam, Oosterbeek en Oudewater; de benoeming tot le- gerpredikant in lang verband, H. E. Wijnja te Arnhem. Beroepbaar: R. J. Sisser, Wezenland 438 te Deventer. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Neerlandia (Alta Can.): R. Hoogsteen te Enumatil. Bedankt: voor Zaandam-Krom- menie: A. Geelhoed te Hasselt; voor Delft (evang. buitenl. studenten): C. Bijl te Hilversum; voor Zuidhorn: S Cnossen te Vollenhoven. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Boskoop: A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Barneveld en Rhe- nen: F. Mallan te Gouda. Van een onzer verslaggevers ZEIST De Gereformeerde Zendingsbond, de zending van de rechtervleugel in de Neder landse Hervormde Kerk, bestaat zeventig jaar. In haar maand blad „Alle den volcke" maakt zendingsdirector ds. H. Harke ma duidelijk, dat de oprichting in 1901 een indirect gevolg was van de Doleantie. MADRID Ook de pro testantse kerken in Spanje zul len een stem hebben in de onder handelingen tussen Spanje en het Vaticaan over de herziening van het concordaat. Er is daartoe in Spanje een geza menlijke rooms-katholiek-protestant- se commissie ingesteld, die tot taak krijgt aanbevelingen te doen over de godsdienstvrijheid, met name inzake het onderwijs, het huwelijk en de financiële overheidssteun aan kerke lijke instellingen. In de commissie zijn onder meer vertegenwoordigd de episcopale kerk, de hervormde kerk en de unie van baptistengemeenten. AMERSFOORT Van de 110 pre dikanten, die destijds met de Vrijma king zijn meegegaan en nu nog in leven zijn, behoort nog precies' de helft (55) tot de Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt). Van hen i6 37 dienstdoend predikant en 18 zijn emeriti. Dit blijkt uit een overzicht in het Nederlands Dagblad. Vierentwintig predikanten behoren thans tot de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt; buiten verband); 22 zijn er teruggekeerd naar de Gerefor meerde Kerken; 6 zijn naar het bui tenland vertrokken en 3 zijn geen predikant meer. In totaal maakten zich in 1944 en volgende jaren 143 predikanten vrij. Van hen zijn er na dien 33 overleden. Na de Vrijmaking zijn er 235 kan didaten in de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) als predikant bevestigd. Van hun zijn nog 126 verbonden aan de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt): 57 aan de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt; buiten ver band); 14 gingen over naar de Gere formeerde Kerken en 9 zijn thans predikant in het buitenland. Benoeming: binnenkort is de benoeming te verwachten van A. M. E. Brink, tot voor kort ambassadeur in Sar Es Salaam, tot ambassadeur in Kingston (Jamaica) en tevens ambassadeur in Haiti met stand plaats Kingston. De heer Brink (53) heelt voor zijn benoeming in Dar Es Salaam, (in i96fl) posten bekleed in Parijs, Rabat en Damascus. Benoeming: Nijmegen (KU): tot gewoon hoogleraar in de wiskunde en natuurwe- tenschapipen dr Ir A. van der Avolrd; Promoties: Utrecht (RU): tot doc tor in de diergeneeskunde J. B. Utjens: Amsterdam (VU): tot doctor in de econo- -mlsche wetenschappen R. L. Haan; tot doctor ln de wiskunde en natuurweten schappen M. S. van Dijk-Salkonoja. De arbeid van de Nederlandse Ge reformeerde Zendingsvereniging, op gericht in 1861, was* immers opgegaan in het zendingswerk van de Gerefor meerde Kerken. Uit het gedenkboek, dat de GZB in 1926 deed verschijnen, citeert ds. Harkema, dat ten tijde van de Do leantie de besturen van verenigingen voor allerlei christelijke arbeid in ge reformeerde zin op het gebied van onderwijs, filantropie en zending vooral bestonden uit hen. die in stad en dorp met deze afscheidingsbewe ging meegingen en daarvan zelfs de leiding hadden. Hierdoor ging voor de hervormden ook deze zendingsveren- niging op gereformeerde grondslag verloren. Dit verlies bracht een grote kring buiten alle arbeid voor de zen ding. Dit leidde, aldus het gedenkboek van 1926, „tot het scheppen van een nieuwe gelegenheid voor velen om zendingsarbeid te vinden en te ver richten, waaraan zij, die het gerefor meerd beginsel zijn toegedaan, met volle sympathie hun gaven en krach ten, hun gebed en vertrouwen kun nen schenken." Hiermee is volgens ds. Harkema precies gezegd', waarom de Gerefor meerde Zendingsbond nog altijd recht van bestaan heeft bij alles, wat er óp kerkelijk terrein in die zeventig jaar verschoven en veranderd is. Kruiswoord-puzze Si Horizontaal: 1. ondergevel, 3. bil stok. 4. dwaas. 6. vernis. 7. behoeft 'badplaats in Duitsland. 11. boon\ slede, 14. lidwoord, 15. meisjesnaar Ie volksnaam van de kauw, 19. spil een wiel, 20. muzieknoot, 22. afnen getij,'23. stuk stof, 25. ventilator woonboot, 29. puistje. 30. vaartuig sportterm. Verticaal: 1. vaas. 2. opening van d fuik, 3. voertuig, 5. teken in de di« oi riem, 7. overblijfsel bij verbrand» famjlielid, 9. water in Frieslanc welaan, 11. bouwland, 13. soort, 14. a' lei. 16. vogelbek, 18. telwoord. 19. w O' stand. 21. klaar, 22. voegwoord, 24. er handig dier, 26. zwemvogel, 27. c] bijl, 28. huisdier. v OPLOSSING VORIGE PUZZEI Hor.: 1. bast, 4. kat, 7. maan, 8. pa n adrem, 11. aam, 12. Edens, 14. as. 15. i Vert: 1. bad, 2. Aare, 3. snedig, 4. W 5. ara. 6. tamarisk, 7. maraboet, 10.®/ dan, 13. Nevers, 17. Ares, 18. Eliöij) oda, 22. lel. tl' _|al Persoonlijk initiatief minister (Van onze kerkredactie) GENEVE De Lutherse We reldfederatie gaat in de Ethiopi sche provincie Goj jam een land- bouwprogram opzetten. Sinds 1967 heerst daar droogte, die ge leid heeft tot misoogsten en hongersnood. In de zwaarst ge troffen gebieden is 75 procent van de veestapel te gronde ge gaan. Ook is er praktisch geen zaaigoed meer. Veel boeren hebben zich zwaar in de schuld gestoken, om fer nog aan te komen. De LWF heeft een startkapitaal van zeshonderdduizend gulden. Het zal gebruikt worden voor de aankoop van zaaigoed en duizend ossen, en voor uitbreiding van de veterinaire dienst. Verder staan op het program ma: een gezondheidsdienst, stichting van coöperatieve graanhandels en wegenbouw. Dit project is tot stand gekomen door de persoonlijke inzet van de E- thiopische minister van mijnbouw Emmanuel Abraham. Hij is voorzitter van de Mekane-Jezuskerk, de protes tantse (lutherse) kerk van Ethiopië. Bespreking Minister Abraham bracht Genève persoonlijk op de hoogte van de si tuatie in Gojjam, eeri provincie van 1.6 miljoen inwoners, en arrangeerde de besprekingen tussen de LWF en de Ethiopische regering. Een ander luthers project in Ethiopië is een actie tegen het anal fabetisme in Eritrea. Sinds 1966 is in 85 dorpen aan 3.200 volwassenen (ge middelde leeftijd 28 jaar) 1^ schrijven geleerd, zodat voor voortgezet onderwijs kurG zoeken. Deze campagne is 1 Jy dank zij hulp van de Zweedp (meer dan drie ton). Volgens de leider van de veertigjarige leraar Moessa A at Eritrea, zouden veel meer mei ,rJ holpen kunnen worden, want |j, langstelling is enorm, als e'rci meer onderwijzers waren. Dal 2. nu negentig. De Mekane-Jezuskerk telt leden. Deze kerk groeit sn iu vijftien procent per jaar. Zij 1959 zelfstandig, nadat de zending in 1866 haar werk in begonnen was. Ook Noorse. Deense, Dut10 Amerikaanse lutherse zendin b' de Ethiopisohe kerk nu. UTRECHT In 1970 is \K8 eerst in tien jaar het aantap kantsvacatures in de Gerefi Kerken gedaald. Volgens het L Weekblad is de oorzaak daan tat ter niet een stijging van he predikanten, maar verminder L het aantal predikantsplaatsei door opheffing of combinal kleine gemeenten, hetzij doo >a fing van predikantsplaatsen il [ph grote-stadsgemeenten in het In de periode 1961 - 1969 s aantal vacatures van 112 tot 1970 daalde het tot 266 Gered door reinigingsmaniien bh Iph el; DEN HAAG Door de oplettendheid van twee mensen van de gemeen telijke reinigingsdienst van Doniawerstal (Fr.) zijn enkele waardevolle kerke raadsboeken van een hervormde gemeente van de vernietiging gered. Een oud-kerkeraadslid had deze notulenboeken en een trouwregister voor oud-vuil aan de reinigingsdienst meegegeven. De.kerkeraad heeft de reinigers een attentie gegeven voor hun oplettendheid. J 12- KOPENHAGEN Van 4 t i» zal in Haslev bij Kopenhaeen p®1 ste Deense Kerkedag worder ,D\ den. Het initiatief tot deze mi Crc tie. waaraan protestanten en D katholieken samen meedoen, i -n gaan van een groep jongere lui' wereldassemblee te Uppsali verwacht rond duizend dee «b. van wie de helft jongeren. zijn onder meer de moderne gc ving van de gemeente, de soci bc antwoordelijkheid van de chri verhouding tot de Derde W< iSc opvoedingsvraagstukken. cs

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2