INTER/Fff .WW Overleg president Khan in kokend O - Pakistan Kloof Amerika-Rusland op hervatte Salt nog diep Ruim 80 mensen naar Verschuiving naar twee tegengestelde polen Amerikanen geloven ook Vietnampolitiek regering-Nixon niet Indonesië schrapt vele kandidaten Oersterk! Belastingen naar „regering Bengalen Franse verkiezingen "jeertsema verbaasd over Biesheuvel Ruzie in Israël is gespeeld Franse rovers verschansen zich in bank advanMoèrkapelle ^eer aan het werk Moordenaar Laporte prOlllilieilte krijgt levenslang Brits consortium wil raketten aan Jongeren steunen Ambonese actie EEG-gesprek vastgelopen in de suiker Omzet V&D 1,5 miljard DINSDAG 16 MAART 1971 DACCA, KAR ATS JI (Reuter, •I, AP) President Jachja ian van Pakistan is gisteren in Oostpakistaanse hoofdstad aangekomen om met de der van Oost-Pakistan, Sjeik ledjiboer Rachman te onder- ndelen over het conflict tussen de delen van Pakistan, die het jd op de rand van een burger- rlog heeft gebracht. [et 'vliegtuig van .de president Ide ..enkele urer. nadat .Sjeik idjiboer Rachman orders had uit- ven om het bestuur van Oost-Pa an uitsluitend en alleen door de ami-Liga van hem te doen itsvinden. .Aangezien .president ija Khan Oost-Pakistan recht- >eks onder militair bestuur heeft laatst en de uitzonderingstoestand het gebied heeft geproclameerd, Moedjiboer Rachmans bevel een uwe uitdaging aan de president, achman heeft intussen al meege- Id dat hij best bereid is om met Jachja Khan de president te praten, maar dat hij onder geen beding zijn. eisen zal in trekken. dat de Westpakistaanse troe pen teruggeroepen zullen worden, de uitzonderingstoestand afgeschaft, -en dat het bestuur over Oost-Pakistan in handen «van zijn. Awami-Liga zal ARIJS (AFP, Reuter, AP UPI) Franse kiezers hebben zondag bij eerste ronde van de gemeente- ..Idsverkiezingen voorkeur gehad I Hr kandidaten van de regeringspar en van links. De centrum-groe- ingen, die tegen de regering oppo- en, leden in het algemeen zware iezen. omfen&e zondag volgt een tweede ie voor de gemeenten, waar nog beslissing is gevallen. Links en lts worden afspraken gemaakt om a didaten in winnende posities te ii "en- j, enoemde ontwikkeling wordt nog uitgelegd als een trend in de ting van een twee-partijenstelsel, Amerika en Engeland dat ken- De uitslagen wijzen meer op ichuivir.gen naar twee tegenge- de polen. De aanhangers van zo- II links als de regering lijken door idel van allianties, die de invloed f buitenstaanders verminderen, l kracht te hebben gewonnen. I VERSTERKT Inister van binnenlandse zaken, fmond Marcellin, verklaarde voor tv, dat de regeringspartijen hun oed in de gemeenteraden hebben iter kt. In tegenstelling tot de Na- ale vergadering, waar zij over een e meerderheid beschikken, waren Öv zij op gemeentelijk niveau met name in het zuidwesten slechts zwak verte genwoordigd. Deze versterking kan een reactie zijn op feller wordende demonstraties van uiterst linkse en rechtse groeperingen. Overigens was er niet overmatig veel belangstelling van de zijde van de kiezers. De opkomst was slechts 66 pet. (in 1965 ruim 78 pet). Ir. Parijs bleef zelfs ongeveer de helft thuis. Overigens viel in geen van de veer tien districten van de hoofdstad di rect een beslissing. Het lijkt echter wel vast te staan, dat de regerings partijen aan de winnende har.d zijn en de linkse partijen terrein verlie zen; LECANUET Opvallend was de overwinning van de centrumkandidaat Jean Lecar.uet in Rouaan. De man, die in 1965 bij de presidentsverkiezingen tegen generaal De Gaulle in het strijdperk trad en sindsdien nationale bekendheid ge niet, vergrootte zijn aanhang, ón danks het povere resultaat van de centrumgroepen. Bedrijf in gevaar worden gelegd. - (De Awami-Liga heeft bij de verkiezingen van enkele maanden geleden in het 310 zetels tellende parlement van Oost-Pakistan 288 zetels veroverd en in het natio nale parlement van Pakistan 167 van de 313 zetels). Staking In zijn bekendmaking, dat het be stuur van Oost-Pakistan bij de legale machthebbers (nl: de Awami-Liga) lag waren ook 35 andere verordenin gen vervat. Deze hielden in dat de staking in de i overheidsgebouwen moest door gaan, dat er geen inkomstenbelasting aan het centrale bestuur mocht wor den gegeven, dat invoerrechten niet aan het centrale .bestuur mochten worden overgemaakt, evenmin als al le andere belastingen die in Oost-Pa kistan van kracht zijn. Alle belastingen moesten daarente gen worden overgemaakt aan de re gering van Bangla Desch' (het land van de Bengali's). Menigte Kort voor de aankomst van presi dent 'Jachja Khan in Dacca moles teerde een woedende menigte daar drie Westpakistani's die naar men vermoedde op weg naar het vlieg veld waren om Jachja Khan toe te juichen. In Dacca zijn de prijzen van levens middelen de laatste dagen sterk ge stegen. Op tal van plaatsen ziet men omvergeworpen en in brand gestoken auto's. Rachmans .Westpakistaanse tegen speler, Zoetfikar Bhoettoe, die leider is van de grootste partij in West-Pa kistan, de Volkspartij, heeft ontkend dat hij ooit gezegd zou hebben dat er twee 'Pakistans zouden moeten ko men. Van een onzer verslaggevers EN BOSCH Mr. W. J. Geert- fractievoorzitter van de VVD in Tweede Kamer, is somber gestemd de mogelijkheid, met de confes- e!"e partijen voor de komende dezingen tot een akkoord te ko- De heer Geertsema zei dit gis- vond op een verkiezingsbljeen- ast in Den Bosch. Het gesprek tus- de VVD en de confessionele par is vandaag voortgezet. liberale fractieleider zei zich rmate verbaasd te hebben over de rdag op de deputatenvergadering de ARP gedane uitspraak van £j Biesheuvel dat eer. uitsluitend 'Vessioneel kabinet te verkiezen is en een kabinet met de WD. e heer Biesheuvel, aldus mr. schijnt een akkoord met IVVD als een soort levensverzeke- te zien, maar op die basis valt er de VVD niet te praten. De ver- hting dat de confessionele par- bij de verkiezingen een werk- meerderheid zullen behalen, "Jïide de heer Geertsema een vorm christelijke hovaardij. Van onze correspondente) BREDA Het constructiebedrijf F. van Haagen NV uit Breda heeft vijf entachtig personeelsleden tijdelijk met behoud van loon naar huis ge stuurd. Het direct-produktieve ge deelte van de fabriek ligt voorlopig stil. Eind vorige week is er surséance van betaling aangevraagd. De directe aanleiding tot de moeilijkheden is het instorten van een lanceerbrug gele verd do°r het bedrijf, waarmee de bouw van een nieuwe brug over de Ussel bij Deventer werd uitgevoerd. De aannemer hiervan Weigert de 340.000 te voldoen, waar het "bedrijf al enige tijd op zat'te wachten. Deze kwestie bedreigt het voortbestaan van de NV Van Haagen, die er finan cieel toch niet al te best voorstond. Mr. L. van Buchem, die tot be windvoerder werd benoemd, onder zoekt de mogelijkheden om het be drijf weer op gang te brengen. Zijn eerste indruk is, dat het een goed bedrijf is, zeker levensvatbaar en met voortreffelijke onderlinge personeels- verhoudingen". Volgens de bewindvoerder zijn er voldoende orders (waarde .ƒ1,5 mil joen) en levert men goede produkten. „Mensen met een technische knobbel zijn echter nog niet altijd goede eco nomen", aldus mr. L. van Buchem. Op de Weense voorjaarsbeurs is nu ook de poppewagen met panorama venster te bezichtigen. Het is een getrouwe kopie van de nieuwste echte kinderwagens, die op advies van kinderpsychologen met panora mavensters zijn gemaaktzodat de baby kan zien wat er om hem heen gebeurt. WASHINGTON (UPI) De geloof waardigheid van officiële Ameri kaanse verklaringen over zijn politiek en successen in Vietnam is opnieuw zwaar aangevallen. Recente opinie peilingen, die zeiden dat van iedere tien Amerikanen er zeven twijfelen aan de oprechtheid van de regering ten aanzien van Zuldoost-Azië, heb ben een probleem geaccentueerd, dal drie presidenten heeft geplaagd en dat leidde tot het vroegtijdige aftre den van één van hen. Het wantrouwen in de regering is op het ogenblik groter dan in fe bruari 1967, halverwege president Johnsons eerste volledige ambtster mijn. Verscheidene gebeurtenissen hebben hiertoe bijgedragen: Zoelficar Bhoetto Cairo beweert CAIRO (Reuter, UPI) De ruzi.» in Israël die is losgebarsten over de „vredeskaart", die pre mier Golda Meir aan de Times heeft geschetst, is niets anders dan „toneelspel", bedoeld om Washington angst aan te jagen. Dit is de conclusie van radio- Cairo. „Sommigen ki Israël pretenderen boos erover te zijn, anderen weer te vreden erover te zijn alles met de bedoeling om de wereld te laten gelo ven dat er een ernstige splitsing bin nen de Israëlische rangen is, iets wat de Amerikaanse regering niet zou appreciëren". De Egyptische pers heeft er de na druk op gelegd dat het interview van Golda Meir bewijst dat Israël geen vrede wil en Egypte uitsluitend nog oorlog kan voeren. Volgens het blad Al Akhbar bewijst het interview dat Israël nog steeds expansionistische dromen heeft om zich „van Euphraat tot Nijl uit te strekken". Intussen is de Israëlische minister van buitenlandse zaken. Abba Eban naar Engeland en de VS vertrokken Volgens diplomatieke bronnen zou hij zeer belangrijke besprekingen met de regeringsleiders van die landen voe ren. Ook zal hij VN-gezant Gunnar Jarring ontmoeten. WENEN (UPI, AP, Reuter, ANP) Diep is de kloof tussen Amerika en Rusland, die van daag te Wenen de besprekingen over beperking van de strategi sche wapens (SALT) hebben hervat. De optimistische verkla ringen van de delegatieleiders kunnen dat niet verdoezelen. De Amerikaan Gerard C. Smith meent, dat een basis voor een ak koord kan worden gelegd, hoewel er nog grote meningsverschillen zijn. En de Rus Wladimir Semonow zegt, van het Kremlin opdracht te hebben ge kregen, in een zakelijke en construc tieve geest naar positieve resultaten te streven. Gisteren werd de zitting al formeel geopend in de Maria Theresia-zaal van het Weense Hofburg-paleis, waar de delegaties door president Franz Jonas werden ontvangen. Het was een eenvoudige plechtigheid. Zowel de Amerikanen als de Russen hadden Oostenrijk gevraagd, geen „danscon- gres" te organiseren doelend op de ontmoeting van monarchen in 1815, die na de napoleontische oorlogen een nieuwe kaart van Europa maakten, VIERDE RONDE Nu de vierde ronde van SALT is begonnen rijst de vraag, wat totdus- ver is bereikt. Officieel is er nooit iets meegedeeld. Wel is uitgelekt, dat Amerika een pakkettransactie heeft voorgesteld, zowel voor de beperking van grote offensieve raketten en lan ge afstands bommenwerpers, als voor defensieve anti-raket-stelsels (ABM). Volgens de Amerikanen zijn de Russen zelf nooit met een uitgebreid voorstel gekomen. Er wordt niet ver wacht, dat zij dit nu wel zullen doen. Belangrijke ontwikkelingen zouden pas verwacht kunnen worden na het 24ste partijcongres, dat op 30 maart te Moskou begint. Totnutoe zijn de Russen slechts be reid, een akkoord over de ABM's te tekenen. President Nixon voelt niets voor zo'n gedeeltelijke overeenkomst. Amerikaans aanbod om besprekingen te beginnen zou de Chinese vrees voor de Amerikaans-Russische be sprekingen kunnen wegnemen". Aangenomen wordt, dat de vierde ronde tot midden mei zal duren, waarna in het najaar het gesprek te Helsinki zal worden hervat. Het is niet waarschijnlijk, dat SALT bij het uitblijven van een akkoord tot een abrupt einde komt, na een felle bot sing van meningen. Wat de zaken nog ingewikkelder maakt is de ontwikkeling van China's raketten. Van beide kanten is men zich bewust van de vooruitgang, die de Chinezen maken. De gedelegeer den houden zich hiermee bezig in hun besprekingen over de wapens van „derde landen". China wordt daarbij echter nooit genoemd. Intussen heeft een lid van het Amerikaanse Huis van afgevaardig den een beroep op president Nixon gedaan, besprekingen over beperking van de bewapening te beginnen met China voordat dit land op grote schaal beschikt over uitgeruste intercontinentale raketten. De republikein Paul Findley uit Il linois meent dat China in 1973 over die wapens kan beschikken: „Een QERKAPELLE Dp wmppntp. 1 1 1 OERKAPELLE - De gemeente- I gaat weer aan het werk en heeft °'oten deel te nemen aan de vol le raadsvergadering. Zoals be- 1 besloot de raad op 4 maart te j en als protest tegen de houding Ged. Staten van Zuid-Holland. Staten hadden hun goedkeuring ouden aan een plan om 64 wo ei en te bouwen De gemeenteraad nde toen, dat hij geen verant- rdelijkheid meer kon dragen voor ang van zaken in de gemeente, eeds zaterdag had de nestor van j raad, de sgp-er D. van der Spek, f besluit genomen niet langer aan f* taking deel te nemen. Hij nam dit uit op principiële gronden. Qewel hij zijn bezwaren tegen de issing van Ged. Staten wenste te dhaven berklaarde de heer Van Spek: „De bijbel zegt ons, dat de beid moet worden gerespecteerd, ■ede de toepassing van wetten en leningen." imiddag hebben B. en W. de vergadering gehouden. Mor- liddag heeft de gemeenteraad Moerkapelle een bespreking met «mmissaris der Koningin, mr. J lsesz en met gedeputeerde ir. N. Ex-Masjoemi krijgt geen voet aan de grond MONTREAL (AFP, Reuter, AP) De 27-jarige Paul Rose is tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld wegens de moord op de Quebecse minister van arbeid, Pierre Laporte. Laporte werd op 10 oktober ontvoerd door het „Bevrijdingsfront van Que bec" en een week later gewurgd. Rose bekende dat hij deel had ge nomen aan de ontvoering van minis ter Laporte en dat hij daar trots op was, evenals op zijn lidmaatschap van het verboden front. Na de uit spraak van het vonnis werd hem bo vendien nog een maand gevangenis straf ongelegd, wegens belediging van het hof. Toen hij uit de rechtszaal werd weggeleid, riep hij uit: „Leve het vrije Quebec Leve het volk van Que bec. Wij zullen overwinnen". Rose is de eerste van vier verdachten, die be recht worden in verband met de ont voering en moord. Zijn broer Jac ques Rose (23) en Francis Smimard (23) en Barnard Lortie (19) zullen binnenkort voor de rechter verschij nen. DJAKARTA (Reuter) De grote Indonesische mohamme daanse partij Parmoesi is de eni ge, uit wier kandidatenlijst voor de parlementsverkiezingen van 5 juli prominente figuren zijn geschrapt. Van de in totaal door de negen politieke partijen en de door de regering gesteunde As sociatie van functionele groepen (Sekber Golkar) voorgedragen 3840 kandidaten zijn er 735 niet toegelaten. Tot de prominenten van de Par moesi. die geweigerd zijn, behoren de vroegere voorzitter Djarnawi Hadi- koesoewio, secretaris-generaal Loek- man Haroes en vroegere leiders van de door Soekarno verboden Masjoemi- partij, ex-premier Mohammed Natsir en ex-minister van buitenlandse za ken Mohammed Roem. Vele leden van de Masjoeml traden toe tot de Parmoesi, die op haar beurt in no vember door Soeharto onder rege- ringstoezicht werd geplaatst. De door de regering gesteunde Sek ber Golkar, die naar verwachting een grote meerderheid in het nieuwe par lement zal krijgen, heeft het grootste aantal goedgekeurde kandidaten, nl. 539. onder wie vijf ministers Daarop volgt de Nationalistische partij PNI met 526 kandidaten (151 van de 677 werden afgewezen). De Parmoesi mag 333 kandidaten in het veld brengen: zij zag 135 van de 468 kandidaten geschrapt. De verkiezingen beginnen in alle Indonesische provincies (uitgezonderd West-Irian) op 5 juli. Later zal een afzonderlijke lijst voor dat deel van het land worden bekendgemaakt. Anti-corru ptiewet Intussen heeft het Indonesische parlement een nieuwe anti-corruptie- wet aangenomen, die het mogelijk maakt levenslange gevangenisstraffen uit te spreken over degenen, die zieh aan verduistering van overheidsgel den schuldig maken. Eerder zullen de besprekingen ver pieteren in eindeloze en grotendeels onproduktieve zittingen zoals ook is gebeurd met de algemene ontwa peningsconferentie te Genève. INGEWIKKELD De vraagstukken zijn buitengewoon ingewikkeld. De situatie op het ge bied van strategische bewapening verandert bijna van week tot week. Het is heel moeilijk om een formule te vinden, die voor wat langere ter mijn kan gelden. Bovendien willen de Russen hun raketten voor middelbare afstand (die op West-Europa gericht zijn) niet als strategische wapens be schouwen, omdat zij de Verenigde Staten niet kunnen bereiken. TOULOUSE (AP, Reuter, UPI) Vier gewapende overvallers zijn gis teren een bankgebouw in de Franse stad Toulouse binnengetrokken en hebben zich in het gebouw ver schanst, nadat de bliksemsnel ge waarschuwde politie voor het bank gebouw verscheen. Telefonisch lieten de rovers de po litie daarop weten dat de tien aanwe zige bezoekers door hen werden ge gijzeld en dat zij ongestoord mochtert vertrekken in ruil voor een vrije af tocht en betaling van 300.000 franken losgeld. Na een beleg van negen uur heeft de politie het gevraagde bedrag be taald. Een vijfde lid van de bende, die buiten op de uitkijk stond, is in gerekend. In de loop van de dag hebben de bankrovers negen van de tien gijze laars laten vertrekken. Alleen een vrouw is nog in hun macht. De Franse politie meent dat de ben de de richting van Marseille is uitge gaan. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat men geen poging zal doen de bankrovers te arresteren voordat zij alle gijzelaars hebben vrij gelaten. CHINA Vanmorgen is ook de laatste gijze laar, de bankemployé mevrouw Gar de, vrijgelaten. Dit gebeurde in de omgeving van Arles. De politie heeft na het vernemen van dit nieuws met verdubbelde energie de jacht hervat op de rovers die voortvluchtig zijn met een bedrag van 420.000 franc. TUSSENOPLOSSING Om slepende onderhandelingen te voorkomen is van verschillende kan ten druk op president Nixon uitgeoe fend, genoegen te nemen met een tus senoplossing, neerkomend op eeh to taal verbod op het nemen van atoom- proeven, ook de ondergrondse. Daar door zou een verdere ontwikkeling van atoomwapens onmogelijk worden, terwijl het gesprek over beperking van strategische wapens voortgang kan vinden. De techniek zou zo ver gevorderd zijn, dat de schokken van onder grondse kernproeven onderscheiden kunnen worden van aardbevingen. Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie land op grote rj i r 1 met kernwapens /.-All'lKa VerKOpeil lentale raketten. 1 LONDEN (reuter) Een Brits con sortium werkt op het ogenblik aan het plan om een luchtdoelraketsys teem aan Zuid-Afrika te verkopen. De British Aircraft Corporation (BAC), in de pers omschreven als de belangrijkste partner in het consor tium, heeft toegegeven dat er overleg met Zuid-Afrika over dit systeem is 'gepleegd. 'Een functionaris van de maatschappij zei dat men poogt de produkten van de BAC te verkopen maar dat de maatschappij niet het laatste woord op dit punt heeft. Hij legde er de nadruk op dat het betrokken systeem, dat gebaseerd is op de raket „Thunderbird", uitsluitend bestemd is voor de verdediging tegen buitenlandse vijanden. Het staat niet temin wel vast dat er in Engeland en het Gemenebest opnieuw politieke beroering zal ontstaan als de Britse regering haar goedkeuring geeft aan de verkoop van het systeem. Het "project heeft de codenaam „countru 102" gekregen. "Het zou om een transactie gaan van miljoenen ponden. GENèVE (DPA) Volgens de journalist Marteau van de Tribune de Genève is sinds vorige week vrijdag eén ware slachtpartij van zeehonden gaande in de Canadese St. Laurens Golf. De Zwitserse journalist meldde, dat er nu al zoveel jonge zeehondje? jijr. doodgeknuppeld, dat het vastgestelde contigent van 245.000 spoedig o*er- sahreden zal zijn. Staatscontrole op de jacht werd onmogelijk ge^feaki ddor het slechte weer. dat het opstij gen van helikopters verhinderde. OersterkMUIIjjUlW het 501 kwaliteits- merk van Du Pont garandeert u het sterke en duurzame tapijtnylon Wyers staat er achter) Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Zuidmolukse jon geren stellen zich achter hun presi dent. ir. J. A. Manusama, en verkla ren zich solidair met zijn actie „Geef ons de vijf". Zij zien deze actie als een menselijk gebaar en een symbo lisch teken van vertrouwen in de Zuidmolukkers in Nederland. De Nederlandse kiézer-kan door op de lijst van de partij van zijn keuze het vijfde hokje rood te maken zijn solidariteit tonen met de Zuidmoluk kers. Het invullen van dit hokje bete kent volgens de Ambonezen niet, dat vier hoger geplaatste kandidaten van deze partij worden benadeeld. Dit is echter in tegenspraak met wat o.a. woordvoerders van PvdA en KVP hebben gezegd als reactie op het plan „Geef ons de vijf". De KVP wees na melijk deze actie af en de PvdA noemde de actie zonder meer dwaas Behalve folders, affiches en stickers verspreiden willen de jongeren bu reaus en stands opzetten, bijeenkom sten van politieke partijen bijwonen e.d. Verder zu(len Zuidmolukse jon geren- op 28 april, de dag van de ver kiezingen. met sandwich-borden voor de stembureaus lopen, y MM Het besluit onbeperkte Ameri kaanse luchtsteun en helikopterhulp te geven in Cambodja, nadat eerst de indruk was gegeven dat dit slechts op beperkte schaal zou gebeuren. Het gebruik van misleidende ter men als „beschermde reactie-aanval len" om bombardementen op aan- voerroutes in Noord-Vietnam te be schrijven en als „ongewapende her- kenningsvluchten". waarmee de vluchten van spiona ge-vliegtuigen, die geëscorteerd worden door een konvooi aanvalvliegtuigen, bedoeld worden. Het centrale conflict om Hanoi ervan te overtuigen dat het niet kan winnen door af te wachten, terwijl de regering tegelijkertijd antwoordt op binnenlandse druk voor een terug trekking. Erfenis Natuurlijk heeft de regering-Nixon een grote dosis scepticisme over de oorlog geërfd. De geschiedenis van het conflict is er één van valse hoop en optimistische voorspellingen, ge staafd door dubieuze statistieken. En natuurlijk kan president Nixon niet geheel openhartig zijn over zijn toe komstplannen voor Zuidoost-Azië, omdat hij daarmee troeven in de handen van de tegenstander zou spe len. De schuld voor de geloofwaardig- heidskloof ligt niet uitsluitend bij de regering. Ook journalisten, die bij voorbeeld het begrip „vermindering van de Amerikaanse acties in de oor log" hebben vereenvoudigd tot „ver mindering van de oorlog", hebben bijgedragen tot misverstanden. Jaarlijks rapport Als antwoord hierop gaat president Nixon, zo beweren althans zijn mede werkers, het aantal persconferenties opvoeren. Voorheen werd er gemid deld slechts een persconferentie in de twee maanden gehouden. Dat zal nu gaan veranderen. Om het Ameri kaanse publiek vertrouwd te maken met de haakjes en oogjes van de bui tenlandse politiek heeft Nixon beslo ten jaarlijks een rapport over de bui tenlandse politiek uit te geven. Het dit jaar verschenen rapport gaf een openhartige discussie over Amc- rika's buitenlandse problemen, hoe wel hel zo omvangrijk was dal be twijfeld moet worden of het publiek het doorgeworsteld heeft. Resultaten Naaste medewerkers van de presi dent geven toe dat zij pogingen on dernomen hebben om de kritiek op bepaalde onpopulaire maatregelen te verzachten, maar zeggen dat het nooit de bedoeling van de regering-Nixon is geweest het Amerikaanse publiek te misleiden. En zij zijn ervan overtuigd dat het publieke wantrouwen in Nixons Viet- nam-politiek geen rol meer zal spe len, als die politiek zichtbare vruch ten begint af te werpen. BRUSSEL (AP) De ministers van buitenlandse zaken van de EEG hebben gisteren geen overeenstem ming bereikt over drie belangrijke punten in verband met de onderhan delingen over de toetreding van En geland. Zij werden het niet eens over: hoe dient de Engelse bijdrage aan het EEG-budget te worden berekend, welke regeling dient er te komen voor de Engelse invoer van suiker uit arme gemenebestlanden en welke regeling dient te worden bereikt over de kwestie van zuivelinvoer uit Nieuw-Zeeland. Velen van de zes ministers hadden gehoopt dat in ieder geval ten aan zien van de suikerinvoer uit de ge menebestlanden een gezamenlijk standpunt zou kunnen worden opge steld. Enggland importeert momenteel jaarlijks ongeveer 1.430.000 ton sui ker uit Mauritius, West-Indië en Gui nee, de Fiji-eilanden, Oost-Afrika, Brits-Honduras, Zuid-Rhodesië en Swaziland. Frankrijk weigerde accoord te gaan met invoer van meer dan 500.000 ton, de andere vijf wilden Engeland 1.300.000 ton laten invoeren. Mansholt, vice-voorzitter van de EEG, bekriti seerde het Franse standpunt en ver klaarde dat met name de rijkste Franse boeren suikerbieten verbou wen. De EEG heeft de plicht suiker uit de ontwikkelingslanden te accep teren, aldus Mansholt, omdat deze landen bijzonder afhankelijk zijn van de opbrengst van hun suikerproduk- tie. AMSTELVEEN De geldomzet van Vroom en Dreesmann zal dit jaar stijgen tot ruim anderhalf miljard gulden. Vlak na de oorlog bedroeg deze vijftig miljoen gulden. Op zich lijkt dit een groot bedrag, maar het maakt toch slechts 3 tot 3,5 procent van de nationale detailhandelsverko pen uit. Dit deelde de heer W. J. R. Drees mann, voorzitter van het hoofdbe stuur van V. en D. Nederland bij de opening van het nieuwe warenhuis in Amstelveen mee. Hij voegde er ech ter aan toe. dat Het genoemde percen tage wel een van de hoogste van de wereld voor een zelfstandige detail handelsorganisatie is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7