Toiletten doen dienst als kasten voor schoolboeken Rijnpoortproject: overleg nodig Koetsier - majoor van der Tom: voor Koningin en Koning voeth Rotterdam kreeg ruit 6000 bezwaarschrift* tegen hoogovenplai Krisis in Ameide door uitblijven kredieten Kinderen krijgen vrij als inkt bevriest Koninklijke familie uitgenodigd voor jubileumfeest Staldepartement I Westland kwam in het gewet 6 DINSDAG 16 MAAI Hoe romantisch dit fraaie poortje aan de Fransestraat ook mag aan doen, de ruimte, die binnen Ameide in grote mate aanwezig is, ontgaat de scholieren volledig. AMEIDE Wie het vriendelijke dorpje Ameide op een zonover goten voorjaarsmorgen binnenrijdt, kan zich maar héél moeilijk voorstellen, dat deze gemeente met zeer ernstige problemen tobt. Moeilijkheden zélfs, die zo'n grote omvang gekregen hebben, dat enige raadsleden de schrille kreet hebben geslaakt niet langer meer de verantwoordelijkheid voor hun dorp te kunnen dragen. De raads leden gaan echter niet zover om te staken, zoals hun collega's in Moerkapelle. En de gemeenteraad van dit schijnbaar zo zorgeloze dorp Ameide staat daarin niet alleen. Deze onrust is nu ook over geslagen naar bestuur en leerkrachten van de School met de Bijbel aan de Fransestraat 24. Unaniem heeft de leiding van de school verklaard niet meer de verantwoordelijkheid te willen hebben voor het onderwijs aan deze school. Waar is het in Ameide allemaal op Btuk gelopen? Het zijn geen storingen in het menselijk verkeer, geen gebrek aan idealen of werklust en nog min der een tekort aan plannen, maar het ontbreekt de gemeente Ameide aan kredieten om hoognodige werken uit te voeren.En zo kan het gebeuren, dat het plan Aaksterveld nog steeds niet van de grond is. Een strop voor de mensen, die wachten op een nieu we woning; een teleurstelling ook voor het bestuur en de leerkrachten van de School met de Bijbel, die in 1967 al met een urgentieverklaring van Onderwijs en Wetenschappen voor een nieuw schoolgebouw wap perden. Een urgentieverklaring overigens, die wel op zijn plaats is, want wie de oude dorpsschool aan de Fransen straat ziet, kan zijn ogen nauwelijks geloven. De toestand van de school, die al uit 1890 dateert, is werkelijk erbarmelijk en onhoudbaar!! De heer J. de Haan, hoofd der school, is het méér dan beu. „Het is de sfeer, die ons bij elkaar houdt. Het is al een paar keer gebeurd, dat het zo koud was, dat de inkt in de potjes bevroor". Op dit moment ziet het er nog niet naar uit, dat het probleem spoedig opgelost zal worden. Op honderd meter afstand van de oude school is een klas gehuisvest in een Verenigingsgebouw, waar 's avonds vaak andere aktiviteiten wor den gehouden. Dit vergt elke morgen een aparte controle. De kinderen moeten lessen volgen in een lokaal, waar de rook nog van de vorige avond hangt. En dan nog maar niet eens praten over het spu tum, dat muzikanten na hun repeti ties achterlaten". Op driehonderd meter afstand van de oude school staan verder nog twee noodlokalen. Bij de school zelf was geen vierkante meter grond meer be schikbaar. Door de onderlinge ligging van deze lokalen is er het gevaar, dat het kontakt volkomen verloren gaat. Door al deze problemen gedreven heeft het bestuur vorige week een brief naar het ministerie van O en W geschreven, waarin men vraagt om in deze moeilijke uitzonderingspositie een extra leerkracht met volledige dagtaak te mogen benoemen. Ui teraard betekent deze benoeming een noodoplossing. De problemen zijn pas echt van de baan, wanneer men ein delijk een nieuw schoolgebouw kan betrekken. „En we hebben daar toch wel een beetje recht op. Met deze school uit 1890, die 300 leerlingen telt en waar nooit iets, op wat verven na, aan gedaan is, kunnen we niets meer beginnen". DOORLEREN Ondanks alle moeilijkheden ligt het aantal leerlingen, dat doorleert, hoger dan bij andere scholen. Niet minder dan 60 pet. van de scholieren leert door, terwijl ruim 25 pet. daarvan naar de middelbare school gaat. „Dat geeft de burger moed", zegt de heer De Haan, terwijl hij voor de zoveelste keer bakstenen opstapelt, die de boeken van de leerkrachten bij elkaar moeten houden. „Dit oude ver vallen klompenhok doet dienst als bi bliotheek voor het onderwijzend per soneel". Toch blijft iedereen van de leerkrachten de oude school trouw. Ook een aantal jonge onderwijzers, dat gemakkelijk elders terecht zou kunnen, wil ondanks alles in Ameide blijven „De sfeer is hier heel erg goed. Toch zullen er op zeer snelle termijn maatregelen genomen moeten worden. De volwassenen zijn dat ge woon aan de jeugd verplicht. In deze welvaartstijd mogen we deze dingen, die hier gebeuren, niet langer tolere ren". De enige oplossing voor het pro bleem is zo spoedig mogelijk een nieuwe school bouwen in het plan ..Aaksterveld". Voor de bouw is een stuk grond gereserveerd. Maar het plan Aaksterveld kan niet van de grond komen, omdat de vaste kredieten van het rijk die voor het bouwrijp maken van de grond nodig zijn, nog steeds niet zijn afgekomen. Niet alleen de school is daarvan de dupe, maar ook de mensen, die op lange lijsten op nieuwe huizen wachten. In het plan zouden 320 wo ningen gerealiseerd moeten worden. De burgemeester van Ameide, de heer D. Wessels is van mening, dat het aantal ernstige gevallen dat op de wachtlijsten voorkomt, sterk toe neemt. Het bestemmingsplan Aakstersveld is al twee jaar oud. Al op 10 mei 1968 werd het door de gemeenteraad van Ameide goedgekeurd. REL „U moet er maar géén rel van ma ken", zegt de burgemeester bezorgd na ons gesprek. Het gemeentebestuur voelt er dan ook niet zo heel veel voor om in protesthouding naar Den Haag te tijgen.„De rijksoverheid be staat uit goedwillende mensen, die ook doen wat mogelijk is", zo is de mening in Ameide. „Maar het wachten kan wel eens te lang gaan duren, dan komen er stuk ken en komt er een crisis en dat zou degemeénte Ameide geen goed doen", zo zegt men. Ameide ligt er vriendelijk bij! Er is volop ruimte! Ruimte, die nog niet wordt bedreigd door oprukkende industrieën. Het is dan ook para doxal, dat op een heel klein stukje grond, volkomen ingebouwd en weg gedrukt achter oude huizen, driehon derd kinderen dagelijks urenachter- een opgepakt moeten zitten in een omgeving uit 1890. Geen uitzicht op de landelijke wijdte van Ameide, die zo'ruim aanwezig is. Menig stadskind is er beter aan toe. Want ondanks de huizenwoestijn heeft een stadsschool in de meeste gevallen nog wel uitzicht op een plantsoentje of groene speelplaats. Een aantal toiletten van de school doet dienst als kasten. Deze kasten zijn zó vochtig, dat de lesboeken tijdens de schooluren nauwelijks bruikbaar zijn. Niet alleen is het een bijzonder onsmakelijk idee, maar ook uit hygiënisch oogpunt zijn deze toestanden niet toelaatbaar. TOILETTEN Een aantal toiletten van de school doet dienst als kasten, omdat er wérkelijk in het hele gebouw geen plaatsje meer te vinden is, waar de schoolboeken opgeborgen kunnen worden. De kasten zijn zo vochtig, dat de boekjes tijdens de lessen nauwelijks bruikbaar z(jn! Niet alleen is het een bijzonder onsmakelijk idee, dat men leerboekjes uit de toiletten moet ge bruiken, maar ook uit hygiënisch oog punt zijn deze toestanden niet toe laatbaar, zéker niet, wanneer wc bo ven de schoolagenda „1971" schrijven. Dan hebben we nog niet een9 het neervallen van stukken gescheurd plafond gememoreerd en de kieren en gaten in de muren, die de kinderen alle gevoel voor schoonheid doen ver liezen. Ook het meubilair verkeert in een bijzonder slechte staat. De schoolban ken bijvoorbeeld dateren van jaren geleden en werden eens bevolkt door de grootouders van de kinderen. De banken behoren tot de oudste types, compleet met de roemruchte griffel ruimte en kastjes. Weliswaar mag men uit sentiment nog wel eens naar een oude school met potkachel, bolle lampen en sponzegeur terugverlan gen, beslist gezond en efficiënt was het gebouw in die tijd niet. „De klas sen zijn niet meer warm te stoken, 's Morgens om zeven uur loop ik al door de school te spoken om het ge bouw toch nog een beetje warm te krijgen. Ik ben het op het ogenblik méér dan beu!", zegt de heer J. de Haan, hoofd van de School met de Bijbel. „Het is al een paar keer gebeurd, dat het zo koud was, dat de inkt in de potjes bevroor. Ook de toiletten zijn telkens onbruikbaar. En bij vrie zend weer kunnen de kinderen na ge bruik van het toilet niet eens hun handen afwassen. De school Is uit hygiënisch oogpunt dan ook niet meer bruikbaar!" De heer De Haan is er zeker van, dat het dè sfeer is, die op de school heerst en de warme collegialiteit, dat er nog steeds lessen worden gegeven. VERLATEN Het schoolhoofd voelt zich in de steek gelaten door Den Haag. „In 1965 werd ons al beloofd, dat we zo snel mogelijk een nieuwe school zouden krijgen en in '67 werd na een bezoek van de inspecteur door "O en W" on middellijk een urgentieverklaring af gegeven". Mr. Klaasesz: „Nu in een ongewis stadium" (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Mr. J. Klaa sesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, acht een inte graal overleg tussen alle belang hebbenden van het Rijnpoortha- ven-project nodig. Hij zei dit gis teren tijdens zijn werkbezoek aan Maassluis. In de buitengewone vergadering waarmee de gemeenteraad van Maa,s sluis gistermorgen de commissaris ver welkomde sprak burgemeester W. J. D. van Dijck de verzuchting uit dat zijn gemeente voor duizenden guldens plan nen heeft laten maken die door Gede- DEN HAAG „Dat verduivelde voetballen ook", zei de sectiekoetsier toen i maandagmorgen met een dikke knie hinkend op mijn werk kwam. „Je gaat postiljonnen", en expres stuurde hij me weg met de beroerdste paarden uit de Ik zat links en "tijdens de rit stootte het rechterpaard voortdurend tegen mijn opgei knie. Het zweet stond in mijn handen van de pijn. Volhouden dacht ik. De verenig moet er komen. Terug in de stallen zakte ik door mijn benen. De sectiekoefc haalde de stalmeester erbij. „Kijk", zei hij schamper tegen hem, „dat krijg je ajj voetbalt". Nog geen jaar later, toen koningin Wilhelmina onze personeelsverenif een veld en geld gegeven had, stond dezelfde „voetbalhater" voor onze verenif kaartjes te verkopen voor een wedstrijd." 'AF Fr puteerde Staten niet zijn goedgekeurd „Wij weten niet meer waar het met Rijnpoort heen moet en Rotterdam en Rijnmond weten het ook niet. Zou het geen tijd worden dat de provincie e$ns coördinerend gaat optreden?" De commissaris der Koningin beant woordde deze vraag bevestigend. Hij meende dat, nu de gemeente Naaldwijk bij de Kroon in beroep is gegaan, de zaak in een ongewis stadium is geko men, wat voor de provincie procedure moeilijkheden schept. „Wij kunnen nu eenmaal niet zeggen laat de Kroon de Kroon maar". Niettemin achtte mr. Klaasesz het leggen van wat hij noemde „kruisver bindingen" noodzakelijk. Nu, veertig jaar na het pijnlij ke incident, kan koetsier-majoor H. P. van der Touw (61) er hard om lachen. Ondanks de duidelijke tegenwerking in het begin is de personeelsvereniging van het Ko ninklijk Staldepartement er toch gekomen. Het feit dat de konin gin pal achter het initiatief van de heer Van der Touw stond, veranderde de felste tegenstan ders in fervente voetbalaanhan gers. In mei van dit jaar gaat de nog altijd levenslustige vereniging, kortweg KSD gedoopt, het 41-ste levensjaar in. Op 15 mei wordt het jubileum gevierd met een re ceptie in het koetshuis van de Koninklijke Stallen en een groot festijn voor het personeel. De he le koninklijke familie is uitgeno digd. Hoewel het verenigingsleven zich nu voornamelijk in Den Haag afspeelt het eerste elftal van KSD trapt een aardig bal letje weg in de tweede klasse van de zaterdagamateurs en in de competitie van de Haagse Bond van klaverjasclubs wordt menig „aasje" veroverd ligt de bakermat van KSD op het Apel- doornse Loo. De heer Van der Touw: „Tien ban de twaalf maanden zaten we op Het Loo. Ach, officieel was je wel vieren twintig uur ban de dag in dienst, maar er schoot best eens een uurtje over voor een partijtje. In de pijpenla, zoals we de smalle kleedkamer voor de koetsiers noemden, hebben we de koppen bij elkaar gestoken en een echte vereniging opgericht. Toen konin gin Wilhelmina de afrijdbaan voor de paarden, een heilig do mein waar nooit iemand een voet op mocht zetten, afstond voor de voetbal, was het hek van de dam. Later, toen we al lang niet meer op Het Loo speelden, bleven de doelpalen staan. Pas na de dood van de koningin zijn ze wegge haald...." „Onze eerste wedstrijd was vriendschappelijk tegen AGOVV. In Den Haag, waar we in de win ter verblejven, draaiden we mee in de zondagcompetitie van de Haagse Kantoor Voetbal Bond. Op de fiets trokken we overal heen. En het was allemaal niet zo piekfijn verzorgd als vandaag de dag. Vaak moesten we met ons ondergoed de kieren van de kleedkamersdichten. Ook ke ken we niet gek op als we voor de wedstrijd het terrein van koeiemest moesten zuiveren. Kom daar nu nog maar eens om.' Het eerste jaar hadden we ook al een feestavond. Om de voet- balkas te spekken. In het Hof van Berlijn aan de Papestraat speelden we zelf toneel. Deze doe-het-zelfactie groeide uit tot de tweede grote hobby van de KSD-ers: het opvoeren van een-, twee- en drieakters. We hebben heel wat Ivoorstellingen voor het voetlicht gebracht. Tot tweemaal toe mochten we ook een kerstspel verzorgen voor de koninklijke fa milie. Radio en televisie zonden het uit." De toneelglorie van KSD ver bleekte zichtbaar nu het vertrek van de heer Van der Touw als regisseur. Alleen wat stoffige fo to's in de verenigingskantine tv, Koetsier-majoor H. P. vaij Touw, initiatiefnemer KSD, voelt zich in het prin^! daggala even op zijn gemak i a]( een voetbalshirt of een to e kostuum. doen nog iets van het vroq applaus vermoeden. De werpers zijn nu nog enktJ voetbal en klaverjassen gei In een glazen uitstalkast i over de vijftig bekers moedl pronken. Van oprichter koet majoor Van der Touw, 33 n voorzitter van KSD mogen er gerust honderd worden, h (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het admi nistratieve bureau van de Rot- damse gemeenteraad heeft han den vol werk: er zijn meer dan zesduizend bezwaarschriften ont vangen tegen het bestemmings plan Maasvlakte met het hoog- ovenprojekt. Alle bezwaarschriften sijn echter gelijkluidend: het gaat om een stencil van de Bond Leefbaarheid Hoek van Holland. Deze bond heeft de zaak netjes opgesteld en huis aan huis be zorgd, de ontvangers behoefden al leen maar hun handtekening er onder te zetten en hun getekende papier weer te bezorgen bij een van de op- haal-adressen. Eerst kwamen die ondertekende stencil-brieven bij tientallen binnen druppelen, vrijdag en zaterdag kwa men ze met hele pakken. De wettelijke procedure dient ech ter te wórden gevolgd en stuk voor stuk moeten al die brieven worden afgestempeld op datum om vast te stellen dat ze binnen de voorgeschre ven termijn ten stadhuize zijn ont vangen en ingeschreven. De ondertekenaars komen leen uit Hoek van Holland, nfed uit Naaldwijk, Monster en 's zande. De Bond Leefbaarheid H<|„ Holland heeft kennelijk tot i de omtrek de bewoners bewerl Opvallend is verder hel schoolkinderen onder de on naars. Na afstempeling en regisb f ch persoon zullen de teksten woiote studeerd om na te gaan, hoe gebrachte bezwaren kunnen gespecificeerd om ze te verwi en een voorstel van B. en W. gemeenteraad ter vaststelling bestemmingsplan. Alle bezwaren moeten in d^en stel worden opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6