Tjeerdsma verlaat NV niet zonder zorg hallo, c 's werelds is en A grootste thans 's textieldetaillist 7 Broeken voor elk fiöuur CNV IN TWIJFEL OVER FEDERATIE Meerderheid wil alle drugs verbieden de postgiro i\ Ft Voorstel NVV gaat te ver Vierkant tegen een stemadvies Rode Kruis gaat vliegen met patiënten de postgiro heeft al meerdan 2 miljoen rekeninghouders dak makkelijk! Man rijdt in op groep en raakt voorbijganger Privacy belangrijk bij dit familiebedrijf OINSOAO 14 MAART 1971 Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Voortgekomen uit de Friese anti-revo lutionaire school, die ook een Algra, een Roolvink en een Zijlstra heeft voortgebracht, keert P. Tjeerdsma terug naar de provincie die hij 32 jaar geleden heeft verlaten. Een verloren zoon die naar us heite lan? Het antwoord Een verloren zoon die terugkeert naar us heite lan? Het antwoord van Tjeerdsma is even kort als veelzeggend: „Mijn vrouw en ik spreken thuis nog altijd Fries. De kinderen verstaan het." erdsma verlaat de vakbeweging >n moment dat de strijd om de ipes van het CNV weer oplaait, rorming met een federatie met en NKV en het daaraan gekop- gevecht voor de eigen identiteit worden beslecht en zowel de naar de confessionaliteit als de geloofwaardigheid van de eweging zijn actueel. irbij komt nog en dat ls ïchijnlijk de gevaarlijkste be ng van de christelijke sociale dat het ledental constant De groei is eruit. end erdsma geeft toe dat hij de vak- - ;ing niet zonder zorg verlaat. 6|i ik gevraagd werd voor het meestersambt, heb ik mij afge- ;d of ik er op dit moment wel on stappen", zegt hij. „Enerzijds nog veel werk aan de winkel, ^anderzijds moet je niet zo ijdel 1 te denken dat je alles alleen op j kg draagt. Wanneer Lanser zegt yiet een slopend beroep is, heeft hij gelijk. Na 25 jaar loop je niet zo hard meer en ik wil deze plaats niet blokkeren of het gevaar lopen rem mend te gaan werken". U bent pas benoemd tot tweede voorzitter van het CNV. ,.Ja, ik heb destijds tegen het CNV- bestuur gezegd, dat de mogelijkheid erin zat dat ik burgemeester zou wor den. Maar er was geen zekerheid da! de benoeming op korte termijn zou doorgaan. Het CNV-bestuur besloot toen mij toch tot tweede voorzitter te benoemen. De trein moest ten slotte doorrijden". Tjeerdsma heeft zich als vakbonds bestuurder vooral bezig gehouden met zaken als onderwijs, vorming, medezeggenschap, werkgelegenheid en industrialisatie. Vooral zijn kennis over de werkgelegenheid en indus trialisatie zullen hem in zijn nieuwe functie van pas komen. Op de vraag of hij met zijn» 54 ja ren niet betrekkelijk oud is om nog eens opnieuw te beginnen, antwoordt Tjeerdsma laconiek, dat je als vak bondsbestuurder herhaaldelijk van „beroep" verandert. In de vakbond TRECHT De verbonds- van het Christelijk Natio- Vakverbond heeft gisteren geen definitief standpunt ïen bepalen over de vorm lan de toekomstige nau- samenwerking tussen de ■I vakcentrales moet worden (ven. ls wel uitvoerig gediscussieerd i de eventuele vorming van een fatie met NW en NKV en aan tmd daarvan zal het dagelijks be- 1 nu concrete voorstellen formu- die over twee weken aan de pndsraad worden voorgelegd. 7 Spoed gevraagd depls bekend heeft het NW twee pi geleden per brief al op spoed -Jedrottgen. De gedachten die het pij over de federatie ontvouwde h die in grote trekken overeenko- I met een eerder voorstel van het r werden echter door het CNV [kritisch ontvangen, met name ■et het NW denkt aan een gelei- #lke groei naar volledige eenheid, [ijl het CNV de eigen identiteit bewaren en niets voelt voor een ■üt eenheidsvakcentrale. In het nieuwe nummer van De Gids, het officieel orgaan van het CNV, schrijft het verbond dat het NW een organisatie wil, die het na tionale beleid van de drie vakcentra les moet overnemen. „Hoe de uit spraak van onze verbondsraad ook zal uitvallen, het staat al wel vast dat dit in ieder geval te ver gaat," aldus hët CNV. Verder schrijft het CNV, dat een federatie als die er al kan komen ten dienste moet staan van de vakcentrales en niet andersom. Moeilijk aanvaardbaar lijkt het CNV ook de opvatting van het NW dat uiteindelijk een meerderheid van de bij de federatie aangesloten bon den op basis van ledentallen hetr be leid van de federatie zou moeten be palen. Het CNV is van mening dat in welke vorm dan ook de be sluitvorming in eigen kring moet kunnen plaatsvinden met behoud van de mogelijkheid dat de bij het CNV aangesloten bonden ook als groep binnen dat samenwerkingsverband optreden. Het CNV besluit: „Zo blijkt wel dat het NVV met zijn voorstellen in strijd komt met de opvattingen die binnen het CNV leven. Wij betreuren dat. Het gesprek over verdergaande samenwerking is ook zonder zulke drastische voorstellen al moeilijk ge noeg." P. Tjeerdsma: de grootst moge lijke samenwerking zoeken, maar niet ten koste van de eigen identiteit leef je met de verandering, als je dat niet kunt, ga je er onderdoor. In zijn burgemeestersambt zal de belangstelling van Tjeerdsma voor het wel en wee van de vakbond niet tanen. Afwijzend tegenover de con flicttheorie blijft hij pleitbezorger van een van de principes van de christelijke vakbeweging- overleg en samenwerking. Voor de vakcentrales betekent dit dat er ook in het be lang van de werknemers gezocht moet worden naar een hecht samen werkingsverband. „Maar", zegt Tjeerdsma, „één ding moet overeind blijven staan: men zal elkaar als partij moeten waarderen en accepteren. Met iemand die aan mijn bestaansrecht twijfelt en die mijn aanwezigheid eigenlijk overbo dig vindt, kan ik moeilijk samenwer ken. In de Nederlandse verhoudingen is de confessionele vakbeweging niet weg te denken. Wanneer er een sa menwerking tot stand komt, waarin de eigen identiteit van de christelijke vakbeweging verdwijnt, zal er een nieuwe christelijke vakbeweging ont staan. Van die vakbond zal ik lid zijn. Ik ga er van uit dat er evange lische normen zijn, en die wil ik op elk terrein en in elke situatie uitdra gen. Ook in de vakbeweging. We zul len de grootst mogelijke samenwer king moeten zoeken, maar niet ten koste van de eigen identiteit". Toch zullen er bij het opgaan in een groter verband compromissen moeten worden gesloten. „Daar ben je zelf bij. t Hangt er vanaf of je vanuit je christelijke principe iets te zeggen hebt. Natuur lijk zit er in elke samenwerking een stukje compromis, maar als je daar toe niet bereid bent moet je afzien van een samenwerking. Maar dan moet je je wel afvragen of je het alleen kunt redden. Ik zie dat niet" „Overigens! Ook voor de andere partners geldt dat zij water in de wijn zullen moeten doen. We mogen bij de federatiebesprekingen niet uit het oog verliezen dat het er uiteinde lijk om gaat of we gedrieën, inclusief onze eigen inbreng, kunnen werken aan een rechtvaardige maatschappij" UTRECHT „Naar mijn me ning begeeft de vakbeweging zich buiten haar terrein op het mo ment dat zij zich met partijpoli tiek bemoeit". Dat zegt de heer P. Tjeêrdsma. die gisteren afscheid nam als tweede voorzitter van het C.N.V. en morgen geïnstal leerd wordt als burgemeester van ie Friese gemeente Wonseradeel. „Een vakbond kan en moet het beleid van de onderneming be oordelen". meent hij. maar poli-1 tieke zaken zal zij aanhangig moeten maken bij de instantie die daarvoor is ingesteld bij de volksvertegenwoordiging. In het verleden heeft de vak bond dan ook meer dan eens een beroep gedaan op het parlement. Dit betekent echter niet dat ze zich met de partijpolitiek moet inlaten en naar mijn mening ont komt ze daar bij een program vergelijking niet aan. Dat is le vensgevaarlijk, want de vakbe weging behoort onafhankelijk te blijven tegenover elke politieke partij en tegenover elke regering. Bovendien bestrijkt de vakbe weging slechts een deelterrein van het maatschappelijke leven. Zij bemoeit zich bijvoorbeeld niet met het buitenland-beleid, met defensie, met de zedelijkheids- Vraagstukken enz. Ik ben daarom vierkant tegen een stemadvies. Ook tegen een verkapt stemad vies via een programvergelijking. De vakbeweging staat op de bres voor de mondigheid van de werknemer. Volgens mij is een stemadvies in strijd met het stre ven naar mondigheid." AMSTERDAM Volgens 67 procent van een representatieve groep van de Nederlandse be volking moeten alle drugs in Ne derland worden verboden. Vier procent vindt dat alle drugs even schadelijk zijn, 78 procent .DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis krijgt een „vliegende Henri Dunant".De vakantieprojecten voor lichamelijk gehandicapten en chronisch zieken worden uitgebreid met een jaarlijkse vliegtocht. Martin Air zal elk jaar gratis een toestel voor eenvlucht beschikbaar stellen. De eerste vlucht wordt dins dag 23 maart van Schiphol uitgevoerd naar de Engelse badplaats Bourne mouth met de Fokker F-28 Fellow ship van Martin Air, die dan tevens zal worden gedoopt Prinses Margriet, die erin heeft toegestemd haar naam aan het toestel te geven, zal voor het vertrek de doopplechtigheid verrichten. De Prin ses is hiervoor uitgenodigd omdat zij Rode Kruis-helpster is geweest en beschermvrouwe is van het Rode Kruis. De 36 patiënten afkomstig uit Am stelveen, Den Haag, Haarlem en Zandvoort zullen worden begeleid door 16 helpsters en helpers. Ook prinses Margriet zal weer als helpster meegaan. vindt dat er verschil is tussen de verschillende drugs. Dit blijkt uit een enquête die de N.V. voorheen Nederlandse Stichting voor de Statistiek onder 1058 Neder landers van 15 jaar en ouder in no vember 1970 heeft gehouden. De be kendheid van het woord "drugs" is belangrijk toegenomen, nu 91 procent tegenover 48 procent in 1969 toen de NSS eveneens een onderzoek instelde. Het percentage mensen dat vindt dat druggebruik zwaar moet worden bestraft is gelijk gebleven, 45 procent. Opmerkelijk is dat mannen in de leeftijdsgroep 65 jaar en ouder en de genen die in kleine steden wonen een "verharding" van hun standpunt la ten zien: 'drugs zijn schadelijk en tegen de gebruikers moet streng wor den opgetreden. Sportmensen, buitenlanders, misda digers en „mensen die zich vervelen" die in het onderzoek van 1969 nog wel eens als gebruikers worden ge noemd. zijn nu geheel van het toneel verdwenen. Volgens de geënquêteer den zijn gebruikers nu voornamelijk "jeugdigen, langharigen, slampampers en jongens met een labiele psychische gesteldheid. Uit het laatste onderzoek is geble ken dat thans meer verschil wordt gemaakt tussen „soft" en „hard" drugs dan ln 1969. Toch weet 58 pro cent geen verschil tussen soft en hard te noemen. Als volgorde van schade lijkheid noemen de ondervraagden opium, morfine, heroïne, marihuana, lsd, hasjiesj, alcohol en op de laatste plaats tabak. Volgens 59 procent der ondervraag den leidt druggebruik tot misdadig gedrag, 36 procent vindt dat iemand die marihuana gebruikt veel gevaar lijker is voor de samenleving dan iemand die veel alcohol gebruikt. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De politia te Bergen op Zoom heeft gisteren D. v.d. N. uit deze plaats aangehouden wegens poging tot doodslag. De man reed opzettelijk in op een groepje mensen, dat op het trottoir stond. Hij raakte daarbij per vergissing de voorbijganger C. v. G. die gewond naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. N. had even tevoren ruzie gemaakt met enkele personen, die op het trot toir stonden; daarbij waren klappen gevallen. Toen hij daarna in zijn auto stapte, werd er op zijn auto gebonsd. N. maakte zich daarover kwaad en reed plotseling op de groep in. Hij raakte daarbij v. G. die toevallig langs kwam. AMSTERDAM (UPI) Uni- cena de houdstermaatschappij van C en A is (waarschijnlijk) het grootste textieldctailhandcls- bedrijf ter wereld. De 19 direc teuren van Unicena, van wie 11 de naam Brenninkmeyer dra gen, zijn de enigen die dit zeker weten. Maar omdat van deze mensen bekend is, dat ze zelfs met hun echtgenotes niet over 'zaken' praten, is het begrijpelijk dat nog minder informatie de buitenwereld bereikt. Volgens dr. Henry Derksen, een van de top-mensen van het concern, is het achterhouden van informatie geen kwestie van geheimhouding, maar zuiver, van privacy. Privacy is een van de belangrijkste pijlers van de familie Brenninkmeyer, eigenaren van 175 filialen in de Ver. Staten, Groot-Britannië, West-Duitsland, I IVan een onzer verslaggeefsters) IÜIMSTERDAM Broeken in te mogelijke verschillende lengten jan het deze zomer helemaal ma- 'J, Misschien een troost voor f rouu'en, die van mening waren kt het deze zomer alleen maar it pants zouden zijn. Deze zeer gevarieerde broeken- m m omvat lange pantalons, gau- o's, bermuda-shorts en hot-pants. 2(1 Trouwens ook voor de rokkenmode ddt deze zomer, dat elke lengte rceptabel is). Nieuw in deze broekenmode is ft feit, dat de broeken meestal iet meer als een op zich zelf staand edingstuk worden beschouwd, aar als een onderdeel van een Wc. Bij de meeste broeken worden en ^jes, bolero's of spencers geleverd lu e2e meerdelige pakjes worden iv le mogelijke stoffen geleverd. Heel j etiw zijn de exemplaren in suèdr et 1 zeemleer. it Om te voldoen aan de nieuwe ftt ode-eisen heeft C A een flink g| 'Heette pantalons in alle mogelijk jki 'ngten ingeslagen. Enkele voor at telden van deze broekenmode vai A: v.l.n.r. een lange pantaloi f25), een gaucho (f 25), een Ber •udashort (f 20) en een hot-pam ïg f 18). Alle modellen zijn gemaaki "n de nieuwe kwaliteit katoen fe everteen. België en Nederland. „Of het nu om een transactie gaat van één gulden of van een miljoen gulden, het is en blijft voor ons altijd een kwestie van privacy", aldus Derksen. Het kader van het bedrijf laat ^de grootte van omzet en winst graag aan de verbeelding van het publiek over. „Als er over ons bedrijf informatie wordt gegeven", aldus een ander be stuurslid, „dan geldt altijd dat het informatie moet zijn over het bedrijf en nooit over onszelf. Elke vorm van publiciteit wordt daarom in adverten ties gegeven." Geheimzinnigheid De geheimzinnigheid van de familie Brenninkmeyer stamt al uit de 17e eeuw. De Brenninkmeyers waren toen marskramers en later handela ren in linnen stoffen. De mannelijke leden van de familie hielden toen hun boeken bij in een zeer vernuftige co de en spraken slechts met elkaar in een geheimtaal, die buitenstaanders niet begrepen. Hun vrouwen en doch ters begrepen deze taal evenmin. C en A verwerkt in de naam Uni cena van de houdstermaatschappij zijn de initialen van de twee gebroe ders Brenninkmeyer, die in 1841 een textielwinkeltje openden. Het winkel tje zelf bestond al. Het was gekocht door de vader van de twee jongens, die echter niet in textiel handelde. Het pandje, dat in Sneek staat, is nog steeds een filiaal van C en A, hoewel waarschijnlijk het kleinste van de 175. Direct gevolg van de geheimzinnig heid van het bedrijf is natuurlijk, dat elke veronderstelling met betrekking tot de werkelijke omvang van het be drijf ook niet meer is dan louter e«n veronderstelling. Maar financiële des kundigen menen zeker te weten, dat het bedrijf het vierde is op de Neder landse ranglijst van grootste bedrij ven en dus na Shell. Unilever en Phi lips komt. Zij schatten de jaaromzet op zo'n 4 miljard gulden. Het nominale aande lenkapitaal bedraagt weer volgens deze deskundigen ongeveer 180 miljoen gulden, maar het bezit gaat dit ver te boven. Op derde plaats C en A komt waarschijnlijk in het rijtje van de grootste winkelbedrij ven in Europa op de derde plaats na Great Universal Stores en F. W. Woolworth. Het grootste deel van de inkomsten komt uit West-Duitsland, in welk land tot 1973 de bouw van 30 winkels op het programma staat. In Amerika en Engeland wordt C en A ten gevolge van de grote ge heimzinnigheid „the silent giant", de stille reus genoemd. Een reus echter, die zowel gerespecteerd als nauwkeu rig in de gaten gehouden wordt door de concurrentie. De inkopers van C en A werken altijd met z'n tweeën om samen een beter oordeel te kunnen vormen Het is bekend, dat fabrikanten die inko pers graag zien komen en dan ook nog wel een lagere prijs accepteren omdat het meestal om reuze-orders gaat. C en A ls een familiezaak. En de Brenninkmeyers zijn de zaak. De sta tuten van Unicena zorgen voor een 23 pagina's dik juridisch bolwerk rondom de familie. De vier soorten aandelen vertegenwoordigen verschil lende soorten bezit, leeftijdsvoor schriften en de positie van naaste bloedverwanten. De aandelen blijven bij Unicena. De eigenaren kunnen eventueel een schriftelijk bewijs van eigendom krijgen, maar mogen dit nooit gebruiken voor zakelijke trans acties. Aan het hoofd Aangenomen wordt, dat Rudolf Wilhelm Brenninkmeyer, een 37-jari- ge doctor in de economie, aan het hoofd staat van het dagelijks bestuur van Unicena. Maar het commentaar daarover bij Unicena zelf luidt: „Officieel noch officieus is er sprake van een voorzitter van de raad van bestuur". In elk land waar C en A vestigin gen heeft, staat een familielid aan het hoofd. In West-Duitsland is dat Cor nelius (40), in Engeland Karei Ludger (42), in België Ludwig (42), in Frank rijk Herman (46) en in de Verenigde Staten Anthony (41). De belangrijkste beslissingen bij Unicena worden in de familie/aan deelhoudersvergadering genomen. Deze vindt plaats aan een ronde tafel in de pretentieloze kantoren van het concern in de Amsterdamse Weesper- straat nummer 113, gebouwd tussen een speelgoedwinkel en een reisbu reau. Het bedrijf blijft zo jong, omdat de leeftijdsgrens voor directeuren 55 jaar bedraagt. Daarna worden ze ge pensioneerd. De familie Brenninkmeyer is slreng rooms-katholiek. Wanneer een of an der kerkelijk project wordt opgezet, behoeven bestuurders van de kerk bij de familie Brenninkmeyer nooit lang aan te dringen om hulp. „De Domini canen hebben goede redenen om de Brenninkmeyers dankbaar te zijn", aldus een zekere pater Robertus Te- pc. Derde partij „Wat het gewone publiek en het personeel van het concern wellicht niet weet, is dat bij de oprichting door C(lemens) en A(ugust) een derde partij een rol heeft gespeeld: Onze Lieve Heer". Maar om de bewering, dat in elke aandeelhoudersvergade ring een stoel leeg blijft voor de aan wezigheid van God, kan het bestuur slechts lachen. Ook in het familieleven van de Brenninkmeyers speelt de kerk een zeer grote rol. Verschillende Bren ninkmeyers die zichzelf niet geschikt achtten voor het zakenleven, hebben het in het priesterschap gezocht. Be kend is bijv. dat een van hen, Pater Alex, onlangs in Huissen (bij Arn hem) jubileerde als priester. Mettingen, vlak over de Neder lands-Duitse grens, wordt door de fa milie als woonplaats beschouwd. Ne gen Brenninkmeyers hebben er hun huizen en Unicena bezit in de omge ving van het dorp een rusthuis voor gepensioneerde medewerkers. In Met tingen staat ook het oude familiehuis, dat een in steen gegraveerd wapen draagt, waaronder de spreuk „Een dracht maakt macht" staat. Als deze eendracht een gevolg is van de terug houdendheid. bestuderen alle Bren ninkmeyers dit familiewapen dage lijks. De ochtend was grauw. Zo'n dag waarop je aarzelt om te beginnen. Een dag overslaan en er zou niks verloren zijn. Maar het nijvere volk moet voort. Op fietsen en brommers, in de steeds voller wordende bussen en trams luistert een ieder naar het ge staag tikkende klokje van gehoor zaamheid. Om echter te zeggen, dat werkend Nederland stralend de jonge dag be groet...; nee, dat niet. Geen bruisende vreugde, maar meer een trage sfeer van het-moet- nu-eenmaal overheerst op straat en weg. Daarboven de grijze lucht, die langzaam zakt in steeds meer don kere wolken. Ik sta voor mijn raam en zie het aan. Er is niets dat inspireert of ani meert. Ik heb nog een uur voor ik de deur uit moet. Wat zal het zijn? Met enorme energie de stofzuiger grijpen? Kritisch beschouw ik de stand van zaken. Het kan nog een dagje lijden. De plantenbak schreeuwt om lief devolle verzorging... Maar ik zie de consequenties. Als die bak weer stralend staat kan ik de bende in de keuken opboenen en dat is nu te veel van het goede... Ik zou ook kunnen gaan strijken.... Maar die plank opzetten en in vochten en vouwen en opbergen. brrr wat een gedoe.... De luiheid stijgt behaaglijk in mij. Is dit ook een dag., geen lichtglim- pje. Traag ga ik de kamer rond. Zet een kaars recht in een kandelaar, pluk een verdord blaadje van een plant. Geef me zo de illusie van echt bezig te zijn en doe toch niks.... Dan weer naar het raam De werkverplichte stroom heeft het hoogtepunt bereikt. Wat dragen we toch een sombere kleren! Het is Tempo zwart en grijs en het onbestemde beige van de regenjassen.... Als ik me nog een half uurtje gunde voor dat spannende boek? Dan schiet er opeens iets om de hoek. Een rode flits Een zwevende gestalte, die zich rept en rept., met boogjes om de kantoormensen, die ongelovig hem nastaren... de hardloper in training.. Hij is al bijna uit het zicht, licht voetig.. nog een rode streep in de verte.... Ik voel neiging om me te gaan schamen voor mijn sloomheid.. Maar ik heb er geen tijd voor, want de strijkplank staat al... het kan nog net.... als ik maar tempo houd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5