Kkkoord over loon- en prijsbeleid Dinteloord meest geschikt voor tweede luchthaven Nog polioprik voor 8.000 kinderen Russische splijtstof voor Franse reactor Het Kwartet SER-advies vóór Kabinetsformatie Ingrijpen overheid in noodgevallen Turkse studenten overvallen boekhandel Monopolie Amerika gebroken Munitie voor Russische wapens in Ulster Advies dorpen af te breken voor lawaai ^een plaats in ziekenhuizen: aliënle dood ONDERZEITIGEL^Sff^ OF PLACE-MAT™ hmi HET WEER Polaire lucht it»' I Nieuwe Leidse Grarant Dinsdag 16 maart 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers in de Sociaal Economische Raad (SER) hebben op een aantal belang rijke punten overeenstemming bereikt over een nieuwe opzet van 'iet loon- en prijsbeleid. publikatie bekendheid moeten kun nen geven aan de gevolgen. (voor vervolg zie pag. 9) hteren is op Schiphol een groep im twintig Russische toeristen aan gekomen. Hun „onbeperkte" vakan- ie is georganiseerd door het Russi- fche reisbureau Sputnik en de Stich ting voor educatieve reizen in Den Haag. Als dit experiment slaagt zul len er meer groepen Russische toe risten een vakantiereis door Europa maken. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Eén van de eerste inderen in Staphorst, die met Jolio-verschijnselen in het zie kenhuis werd opgenomen bleek isteren geen polio te hebben. Iet is het eerste hoopvolle be- icht dat sedert veertien dagen ht het zwaar getroffen Stap- lorst komt. Intussen is een nieuw slachtoffer it Staphorst gemeld, waardoor in- lusief de twee sterfgevallen het antal 'ziektegevallen op 25 is geble- in. Om het zekere voor het onzekere te imen, is het besluit genomen om ok in enkele andere Noord-Overijs- ïlse gemeenten te gaan vaccineren, iet zijn Urk, Genemuiden en IJssel- luiden In deze plaatsen schommelt percentage van tegen polio igeënte kinderen tussen de 55 en 70 Zo mogelijk' geschiedt in deze ge beenten de vaccinatie nog deze week Iet gaat hier in totaal om ongeveer 000 kinderen. De geneeskundige in jectie voor de volksgezondheid in •verijssel stelt het serum beschik- de kruisverenigingen voerpn de intingsactie uit In Urk. Genemuiden en IJsselmui- den wordt niet gewerkt met suiker klontjes, voorzien van enige druppels Sabin-vaccin. De kinderen krijgen in dit geval de gewone prik met het Salk-vaccin. ISTANBUL (Reuter, UPI) Turk se studenten hebben gisteren een overval gepleegd op een christelijke boekhandel in Istanbul. Daarbij wer den de Amerikaanse directeur en de Turkse boekhouder gewond. Eerder hadden terroristen een aantal bom aanslagen gepleegd op een Ameri kaans-Turkse handelsbank, het Ame rikaanse consulaat-generaal en twee kranten. De aanval op de boekhandel die bekendstaat als het „Bijbelhuis", werd door studenten in de faculteit van het recht gepleegd, omdat „de winkel christelijke propaganda in Turkije verspreidt, terwijl de islam de grootste godsdienst is". De direc teur en de boekhouder werden met pistolen bewerkt, maar niet ernstig gewond (Zie ook elders in deze krant) De overeenstemming betreft: Het loon- en prijsbeleid mag niet langer als een van de belangrijkste conjunctuurpolitieke instrumenten worden gehanteerd. 'Het dient slechts een aanvullende functie te hebben in een conjunctuurbeleid, dat primair gevoerd wordt met mo netaire en budgettaire middelen (zoals het .niveau van de overheids uitgaven/de belastingpolitiek en de discontopolitiek). Artikel 8 1. Gedetailleerd ingrijpen door de overheid in loon- en prijsvorming moet onmogelijk worden gemaakt door artikel 8 van de loonwet ge heel te doen verdwijnen; het moet aan de eigen verantwoordelijkheid van de sociaal-economische groepe ringen en van de ondernemers wor den overgelaten de lonen en prijzen vast te stellen. 5. Overheidsingrijpen mag alleen glo baal en in 'noodgevallen' geschie den en uitsluitend in samenhang met andere, nader vast te stellen conjunctuur-politieke maatregelen W erkgevers plan Zowel van de zijde van werkgevers als van de vakbeweging is een plan ter tafel gebracht voor de gang van zaken. Het werkgeversplan (dat in grote lijnen de sympathie heeft van de ondernemers in de landbouw en het midden- en kleinbedrijf) houdt het volgende in: a. De SER komt met een economische voorjaarsrapport, gericht op advise ring over het sociaal-economisch beleid op middenlange termijn er. op de eerstkomende miljoenennota. b. In het najaar brengen de Kroonle- den van de SER zelfstandig een rapport uit over het wenselijke loon- er. prijsbeleid in het volgende jaar, eventueel voorzien van con crete aanbevelingen. c/Het rapport van de Kroonleden wordt met commentaar van werk gevers- en werknemersleden van de SER uitgebracht als economisch najaarsrapport. d. De regering komt daarna (zo moge lijk na overleg met het georgani seerde bedrijfsleven in de Stichting van de Arbeid) met een algemene aanbeveling over de loon- en prijs ontwikkeling. Bevoegdheid e. De overheid dient vervolgens de bevoegdheid te hebben om gedu rende een maand voor het afsluiten van nieuwe cao's in de belang rijkste bedrijfstakken vrijwillige consultatieve besprekingen met de CAO-partners te houden; soortge lijk overleg dient ook ten aanzien van de- prijsvorming mogelijk te zijn. f. Indien de betrokkenen weigeren te verschijnen zou de regering door PARIJS (AFP, Reuter. AP) Het uranium waarmee Frankrijk in 1975 zyn grote kernreactor gaat 'stoken' zal in Russische schcidings- fabrieken worden verrykt. Een ver drag waarin dit wordt geregeld werd gisteren in Parys ondertekend. Met de transactie is een bedrag van twintig tot vijfentwintig miljoen gul den gemoeid. Hiermee is het feitelijke mono polie dat de Verenigde Staten-liad- den op de levering van verrijkt ura nium voor kerncentrales in 'h'et wes ten' doorbroken MONOPOLIE Met dat monopolie zijn be Fran sen altijd bijzonder ongelukkig ge weest. Jarenlang hebben zij gepro beerd een eigen type kernreactor te ontwikkelen, dat op niei-verrijkt ura nium zou moeten wei ken (met een gehalte aan splijtbare stof van 0,7 procent). Vorig jaar kwam men definitief tot de conclusie dat dit project nooit be taalbare elektriciteit zou opleveren. Toen kwam de beslissing om een aantal reactoren volgens ontwerp van de Amerikaanse firma Westinghouse te bouwen, werkend op verrijkt ura nium (met ongeveer drie procent splijtstof). In Frankrijk gedolven uranium zal hiervoor dus door de Sowjetunie worden verrijkt. LAGERE PRIJS Behalve 'versteviging van de Frans- Russische economische betrekkingen' wordt door Frankrijk de lagere prijs als motief voor de transactie ge noemd. Dat betekent zonder twijfel dat de Russen de politieke achter grond van deze samenwerking be langrijk genoeg vinden om een ver lies te accepteren. Want de Ameri kaanse prijs voor scheidingsarbeid onlangs verhoogd van 26 ioI S 28.70 per eenheid is vrijwel zeker niet winstgevend. Als Amerika over enkele jaren nieuwe scheidingsinstalloties moet bouwen omdat de bestaande te wei nig capaciteit hebben, verwachten deskundigen dat de kostprijs op $35 zal blijken te liggep. De Franse autoriteiten hebben mee gedeeld dat de samenwerking met Rusland geen verandering brengt in de Franse plannen voor een Euro pese scheidingsfabriek waarvoor vo rige week een technische studie-op dracht werd verleend. Maar die fabriek zou pas in 1975 in bedrijf kunnen komen. En of zo n fabriek gebouwd wordt slaat nog lang niet vast, omdat de Fransen meestentijds geheel alleen volhou den dat het Nederlands-Westduits- Engelse ultracentrifugeplan ie duur zal zijn, later zal klaarkomen, of beide. Vlak bij de plaats waar vorige week drie Britse soldaten zijn vermoord is gisteren in een Noordiers café een bom ontploft. Aangenomen wordt dat de ver moorde soldaten vlak voor hun dood in dit café in Belfast nu een ravage een laatste dronk hebben genomen. OTTERLOO De sluiting gedu rende een jaar van het rijksmuseum Kröller-Müller zal voor het nationaal park de Hoge Veluwe waarschijnlijk een gevoelige klap betekenen. Het bestuur van de vereniging „Vrienden van de Hoge Veluwe" verwacht dat door de sluiting van het museum het aantal bezoekers in 1971 met mins tens 100.000 zal teruglopen. Dit komt neer op een inkomsten derving van enige tonnen en dat maakt de financiële toestand van de Hoge Veluwe nogal zorgelijk. Naast de houtopbrengst vormen de entree gelden de belangrijkste bron van in komsten. BELFAST (AP, Reuter, UPI) Britse militairen hebben zondagavond na een anonieme tip in een boerderij buiten Belfast een partij van 40.000 kogels voor machinegeweren opge graven. Een deel van de munitie b'eek bestemd te zijn voor Russische automatische geweren van het type Kalasjnikow. De Noordierse en Britse autoritei ten zijn ongerust over de vondst van de voor Russische wapens bestemde patronen. Het automatische Kalasjni- kow-geweer is in grote trek in stre ken waar guerrillastrijd wordt gele verd. Volgens de autoriteiten was de munitie vervaardigd in Frankrijk, of althans daar verpakt Daders moord Het Engelse dagblad The Guardian heeft gemeld dat de politie en de mi litaire inlichtingendienst mener. de daders te hebben opgespoord van de moord op de drie Britse soldaten. Volgens The Guardian hebben tipge vers de autoriteiten op het spoor ge bracht van de daders, die leden zou den zijn van de IRA, het verboden Ierse Republikeinse Leger. Tot welke vleugel van de gesplitste IRA zij behoren is niet gemeld. Een van de daders zou naar Dublin zijn gevlucht, de tweede zou in Engeland zijn en de derde was nog in Belfast aldus The Guardian. PARIJS In eer. ondergrondse narkeergarage bij de Parijse Champs Elysées is gisteren de koffer gevon den, waarin de half miljoen frank zat die vorige week werd betaald als los prijs voor Elisabeth Chénevier. In het valies bevonden zich nu allerlei bezittingen van het ontvoerde meisje, zoals haar papieren, een bedrag van 500 frank, alsmede een manchet knoop, behorend bij de knoop die de ontvoerder had verloren in de auto waarmee Elisabeth werd ontvoerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dinteloord is de meest geschikte plaats voor de aanleg van de tweede natio nale luchthaven. Tot deze con clusie komt het Nederlands Eco nomisch Instiuut (NEI) in een nog niet gepubliceerd rapport. Voorgesteld wordt om in ver band met de geluidshinder een aantal dorpsgemeenschappen af te breken, waaronder Steenber gen en Dinteloord. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! InzerC.n san Bureau van dft blad k Ik geef op als nieuwe abonnee: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Mevrouw B. MeyerVossers is vrijdagavond in woning in .Amsterdam-West 'erleden, nadat de GG en GD tever- tefs had geprobeerd om haar in een pekenhuis te laten opnemen. Er was een enkel onbezet bed op de inter- e afdelingen van de elf ziekenhuizer pie werden gebeld. I De 69-jarige vrouw leed aan ern- ftige verlammingsverschijnselen en fpname was uiterst urgent. I ..De opnamedienst en de huisarts heffen geen enkele blaam", zei gis teravond de wethouder van gezond heidszorg Verhey. Er was aan het be- |'i van het weekeinde geen enkel 1 in Amsterdam beschikbaar. Na- ïns B. en W. uitte hij zijn deelne- ing aan de nabestaanden van de eriedene. betaalt: par kwartaal par maand plaats: als beloning voor mijn oktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Al geruime tijd geleden is dit rap port aan minister Bakker (verkeer en waterstaat) en aan de commissie- Falckenhagen aangeboden. Naar ver wacht wordt zal deze commissie over enkele weken advies uitbrengen over het „tweede Schiphol". Een luchthaven bij Dinteloord. een Noordbrabantse gemeente die dertig kilometer ten zuiden van Rotterdam ligt, geniet volgens het NEI verre de voorkeur boven de Markerwaard, die enkele weken geleden door de com- missie-Fonteyn als vestigingsplaats naar voren werd geschoven, en boven een uitbreiding van Zestienhoven, zoals door Rotterdam wordt voorge steld. Gunstige ligging Een vergelijking van de Marker waard met Dinteloord brengt het NEI tot de volgende conclusies: De aanleg van een vliegveld in de Markerwaard gaat 1 miljard gul den meer kosten dan bij Dintel oord. Dit grote verschil in kosten wordt voornamelijk veroorzaakt door de zoveel kostbaardere voor- en natransportkosten in de Mar kerwaard. Een tweede Schiphol bij Dinteloord ondersteunt de metropool-functie van Rotterdam. Dit argument gaat bij de Markerwaard ten aanzien van Amsterdam niet op, omdat Amsterdam Schiphol al heeft. De Markerwaard krijgt in de toe komst grote betekenis als een kostbaar recreatief stiltegebied. De aanleg van een vliegveld maakt daaraan een eind. Dinteloord ligt in de lijn Rotterdam - Antwerpen. Het stiltegebied van de Zeeuwse eilanden blijft onaangetast. Het vliegveld zal tussen de 20 a 30.000 arbeidskrachten vragen. Beide plaatsen kunnen daar rede lijk in voorzien. Het verschil is echter dat de Markerwaard een weinig aantrekkelijke woonomge ving biedt en Dinteloord, met in de onmiddellijke omgeving Breda, Bergen op Zoom en Roosendaal, wel. De airterminal, het vliegverkeers- gebied waar laag gevlogen wordt in verband met landen en opstij gen, voor Schiphol ligt grotendeels ook boven de Markerwaard. De luchtverkeersleiding van beide vliegvelden krijgen bet daarom zwaar te verduren. In Dinteloord levert dit geen probleem op, omdat de airterminal daar belangrijk be neden de luchtcorridor can Schip- komt te liggen. Een schaduwzijde van Dinteloord ia de geluidshinder. Een aantal dorpsge meenschappen zullen in de geluids trog komen te liggen. Het rapport pleit ervoor dat de mensen in dit ge bied niet aan hun lot worden overge laten. Voorgesteld wordt om een aan tal dorpen af te breken. Wanneer niet tot een dergelijke vergaande maatre gel zal worden besloten, betekent dit dat het gebied aan verpaupering zal worden overgeleverd, aldus het NEI. Essentieel in het rapport zijn de berekeningen van de voor- en na- transportkosten, die al naar gelang de ligging van het vliegveld variëren. Voor vervolg zie pag. 11 Koude lucht, die een lange om weg over de Oceaan heeft ge maakt, blijft het weer in onze om geving bepalen. Een complex de- pressiegebied bevindt zich boven Noordzee, Schotland en de Oceaan vlak teh westen van Ier land. Bijbehorende randstoringen geven van tijd tot tijd aanleiding tot buienvorming. Daarentegen zorgen zwakke ruggen van hogere luchtdruk voor opklaringen. Wan neer zo een rug in de nanacht passeert, zoals dinsdag voorkwam, kan de temperatuur op verschil lende plaatsen in het binnenland tot iets onder het vriespunt dalen. Overdag komt het kwik in de po laire lucht niet veel hoger dan 8 graden. Barometerstand: heden 10 uur 75 cm (1000 millibar), stijgend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1