O PvdA ZELFDE WENSEN Plan tot heropening van Suezkanaal O. Pakistan vreest uitroeiing Twee poliopatiënten in Staphorst overleden Het Kwartet Vergelijking met actieprogram vakcentrales Hillegom (v/h Krelagehuis, Haarlem) zaterdag 13 maart van 12 tot 22 uur zondag 14 maart van 11 tot 18 uur grootste antiekmarkt van Nederland 79 stands CNV wil geen stemadvies geven Israëlische politici: -endelingen moeten Gabon verlaten Luns: toetreding Engeland van groot belang (RITA) HET WEER Zachte lucht Vijftien doden bij spoorwegongeluk Oppositie groeit tegen luchthaven in Markerwaard ofdkantoor Leiden leuwe leidse Conramt Vrijdag 71 maart 1971 57ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mtja hert in teghenspoetl" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ANTIEKMARKT TRESLONG WASHINGTON, CAIRO (Reu- Israëlische politici over- egen een plan om Egypte in de legenheid te stellen het Suez- inaal voor de scheepvaart te iropenen en om de Israëlische ilitaire aanwezigheid aan de istelijke Suez-oever unilateraal t te dunnen. Aldus meldt de ashington Post uit Jeruzalem. Door Israëls troepen tot op 40 km het kanaal te verminderen, zou ruzalem zijn image willen verbete dat sterk heeft geleden door de nekkige Israëlische weigering om bezette Arabische gebieden terug ven. Een Egyptische aanvaarding een gedeeltelijke Israëlische ont- ing van de bezette gebieden zou in ruil staan tegenover een llische aanvaarding van minder een volledig vredesverdrag regering-Nixon zou hierdoor (Van onze kerkredaclic) WASSENAAR Volgens een be- cht van het Britse persbureau Reu- r hedenmorgen heeft president ongo van Gabon Midden-Afrika otseling bepaald dat alle buiten- ndse protestantse geestelijken voor t eind van deze maand Gabon moe- n hebben verlaten. Interne moeilijk den in een bepaalde kerk zouden ervan de oorzaak zijn. Het Alliance-zendingscentrum Pa- lusia te Wassenaar is nauw betrok- en bij zendingswerk in het zuiden in Gabon. Daar werkt o.m. het Ne- erlandse leraarsechtpaar drs. A. ouis sinds twee maanden. Vanmor- n was nog niet bekend in hoeverre t besluit van president Bongo voor consequenties zal hebben. Van- dddag zouden leden van de Gabo- ambassade op Parousia komen een bespreking. voor een zeer moeilijk dilemma wor den geplaatst: ze zou het plan op strategische overwegingen kunnen af wijzen, omdat Washington allerminst geïnteresseerd is in een opening van het Suezkanaal voor Russische sche pen zonder een Russische tegenpres tatie in het Midden Oosten. Of ze zou de pogingen moeten op geven om op dit moment aan de Mid den Oosten-crisis door middel van een door haar opgelegde algehele op lossing een einde te maken. Het Israëlische plan zou tevens een einde kunnen maken aan de potentiële Israëlisch-Amerikaanse crisis, die door Jeruzalem zeer .ge vreesd wordt vanwege.de Ameri kaanse druk op de toch al aangesla gen Israëlische regeringscoalitie. Een Egyptische officiële woord voerder heeft een dergelijk Israëlisch plan inmiddels al van de hand gewe zen als een afleidingsmanoeuvre om de wereldopinie te misleiden. Het Egyptische voorstel van vorige maand om het Suezkanaal te heropenen, in ruil voor een gedeeltelijke Israëlische terugtrekking, was volgens de woord voerder uitsluitend bedoeld als een eerste stap op weg naar een totale Israëlische terugtrekking uit alle be zette gebieden. Een luchtopname van het gebied, waar binnen enkele tientallen ja ren 125000 mensen zullen wonen in de nieuwe stad Alvnere in Flevoland. Op de foto de ivest- punt van zuidelijk Flevoland met I het Gooimee")-, Muiden en Mui der berg. DEN HAAG „Het zal voor mij een enorme opluchting zijn als de kloof tussen de EEG en het Verenigd koninkrijk in de naaste toekomst overbrugd zal zijn", zei minister Luns gisteravond in Edinburgh tijdens een bijeenkomst van de Britse Europese beweging. De voortdurende afwezigheid van Engeland in de Europese samenwer king betekent een ernstige zwakte voor alle vrije landen van het vaste land. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De PvdA blykt de partij te zijn die de wensen van de drie vakcentrales, neer gelegd in het actieprogram van NVV, NKV en CNV, het meest benadert. Het partijprogram van de PvdA dekt volgens een voor lopige programvergelyking van het CNV voor 80 procent de vak- bondswensen, de ARP scoort 66 procent, terwijl het gemeenschap pelijk urgentieprogram van de drie confessionele partijen niet verder zou komen dan 50 pro cent. Binnen het CNV is verschil van mening ontstaan over de vraag of en zo ja in welke vorm de uitslag van de nog geheime programvergelij king moet worden gepubliceerd. Zoals bekend 'heeft het CNV-bestuur grote bezwaren tegen het geven van een stemadvies. Publikaties van de pro gramvergelijking zou de voorkeur van het CNV voor de PvdA suggeren. CNV-voorzitter J. Lanser zei deze week in Utrecht bij de presentatie van het definitieve actieprogram van de drie vakcentrales, dat de vakbe weging aan do leden wel de nodige informatie wil a». ;en om tot een ver antwoorde keuze te komen, maar dat er van een concreet stemadvies geen sprake kan zijn. „De vakbeweging beweegt zich op een veel kleiner vlak dan de politieke partijen. De vergelijkbare punten van het actieprogram maken bijvoorbeeld slechts een onderdeel uit van de par tijprogramma's. Bovendien achten wij een stemadvies in strijd met de mon digheid van onze leden", aldus de heer Lanser. MOEILIJK Ook NW-voorzitter Ter Heide en NKV-voorzitter Mertens zeiden aan een concreet stemadvies geen behoef te te hebben. De heer Mertens voegde daaraan toe dat een verantwoorde programvergelijking technisch zeer moeilijk te verwezenlijken is. Het is de bedoeling dat het over legorgaan van de drie vakcentrales hun gezamenlijke conclusies met be trekking tot de programvergelijking nog deze maand zullen publiceren. Bij de presentatie van het concept actieprogram van de drie vakcentra les, oktober vorig jaar, is verklaard dat dit actieprogram op een zodanig tijdstip is gepubliceerd dat de poli tieke partijen bij de opstelling van hun verkiezingsprogramma's op de hoogte zouden zijn van de in de vak beweging levende gedachten. In een later stadium zouden de vakcentrales dan weer in staat zijn te beoordelen in hoeverre de politieke partijen in die verkiezingsprogram ma's de opvattingen van de vakbewe ging delen. PERCENTAGES De percentages, die nu bij het CNV op tafel liggen, zijn berekend door het trekken van een vergelijking van het actieprogram van de vakcen trales met de volgende paragrafen uit de programma's van de politieke par tijen: ontwikkelingshulp, Europese inte gratie, onderwijs, medezeggenschap, ondernemingsstructuur, woning bouw, werkgelegenheid, fusies, in komensbeleid, loonbeleid, prijs- en mededingingsbeleid, consumenten beleid, volksgezondheid en sociale verzekeringen, pensioenen, belas tingen en krijgsmacht. (ON) MOGELIJK Tegenstanders van publikatie van de uitslag van de vergelijking vragen zich af in hoeverre het mogelijk is een verschil in tekst uit te drukken in een percentage. Maandag zullen de vakcentrales deze kwestie aan de or de stellen. Daarbij komt behalve het al dan niet verkapte stemadvies ook de vraag naar de (on)mogelijkheid van de program vergelijking aan de orde. De tirannie zit nergens zo veilig als onder het beeld en de vlag van de vrijheid. WALTER SAVAGELANDOR Ik moest het meenemen naar school, het is niet verzekerd tegen diefstal! Zon en maan 13 maart: zon op 7.01, ondei 18.40; maan op 20.23, onder 7.04; 20 maart L.K. Hoog water Hoog water. 13 maart; Rotter dam le getij 5.25, 2e getij 17.57; Scheveningen 4.08-16.17; Vlissin- gen 2.49-15.05: Haringvliet ad Zeezijde 4.34-16.44. Donderdagavond zette in het westen van het land sneeuwval in. die zich geleidelijk verder in oostwaartse richting uit breidde. In het midden en oos ten van het land viel ongeveer 5 a 6 centimeter. De sneeuw val was het teken van het od- dringen van zachte lucht naar Westeuropa. Het warmtefront. dat de voorste begrenzing vormde van zachte lucht lag vrijdagmorgen om negen uur langs de lijn Den Helder. Maastricht. In de zachte lucht was om die tiid de temperatuur in Zeeland bij opklaringen tot 6 graden opge lopen, terwijl het in Groningen en Drente nog sneeuwde bij temperaturen even beneden het vriespunt. Op de oceaan heeft zich nu een west circulatie ingesteld, die in stand gehouden wordt door een depressie bij IJsland en een hogedrukgebied boven de Azoren. Het is daarom waar schijnlijk dat de zachte lucht in Westeuropa nog wel ter rein zal kunnen winnen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar), dalend. J. Lanser, CNV KARACHI, DACCA (UPI, AP. Reuter) De leider van de Awami-Liga in Oost-Pakistan, Sjeikh Moejiboer Rachman heeft woensdag in een dramatische op roep gezegd, dat Oost-Pakistan met genocide bedreigd wordt en met de ontkenning van zijn fun damentele mensenrechten. Maarde Bengali's zijn vastbesloten om tot het laatst te vechten, teneinde hun doel te bereiken, namelijk eman cipatie, en om als vrije burgers in een vrij land te leven. Hij deed een beroep op Oe Thant om tussenbeide te komen, opdat de volkerenmoord nog voorkomen zal worden. Hij zei, dat dagelijks nog nieuwe troepen en wapens uit West- Pakistan aankomen en dat dit een 'sfeer van terreur' schept, waardoor vele buitenlandse deskundigen het land verlaten. De Awami-Liga maakt zich grote zorgen over het vertrek van de West- duitse, Nederlandse. Engelse. Be lgische en Japanse deskundigen, die nu in Oost-Pakistan torerkzaam zijn, terwijl ook Oe Thant aan de VN- functionarissen toestemming heeft gegeven om weg te gaan. Chaos De sfeer van paniek heeft ertoe ge leid, dat op het vliegveld van Karachi (in West-Pakistan) honderden Benga li's samen zijn gestroomd. Zij probe ren nog voor het gevreesde bloedbad in Oost-Pakistan aan te komen. Op het vliegveld, dat er intussen als een vluchtelingenkamp uitziet, is dc chaos zo groot, dat zelfs passagiers die een boeking hadden voor een vlucht naar Oost-Pakistan, hun toe stel niet konden bereiken. Woensdagavond bood de Westpa- kistaanse leider Zoelfikar Ali Bhoetto aan om naar Oost-Pakistan te vliegen en alsnog tot een compromis met de Awami-Liga te komen over de ver langde zelfbestuur-eisen van de Ben gali's. Het ziet er naar uit dat verschil lende politieke leiders in West-Pakis tan onder de druk van een burge oorlog en een secessie van Oost-Pa kistan nu alsnog beginnen om te zwaaien. Ze zouden speciaal gehoor willen gevan aan de belangrijkste eis van Sjeikh Moejiboer Rachman, na melijk de opheffing van de staat van beleg in Oost-pakistan. Van een onzer verslaggevers STAPHORST Twee van de poliopatiënten uit Staphorst en Meppel zijn gisteren overleden. Het zijn een zesjarig meisje uit Staphorst zelf en een twaalfja rige jongen uit het voorheen tot Staphorst behorende deel van Meppel. De slachtoffers waren opgenomen in beademingscentra. Inmiddels is bekend geworden dat het aantal met poliovirus besmette kinderen is gestegen tot negentien. SUIKERKLONTJE Van de gelegenheid, die gistermid dag de tien procent niet-opkomer9 bij de massale vaccinatie van eind vorige week geboden werd om alsnog een suikerklontje met enige druppels sa- bin-serum te komen halen is druk gebruik gemaakt. Ook kwamen hele busjes jongelui van bedrijven (o.a. Philips) voorrijden. Evenals vorige week meldden zich ook veel ouderen Een inwoonster van Staphorst ver- telde; „Velen hebben hun kinderen destijds niet laten inenten gewoon uit slordigheid, of „omdat ze er zo ziek van zouden worden". Daarnaast is er een aantal dat werkelijk principiële bezwaren had. Principiële bezwaren heeft ook de hervormde predikant ds. P. J. Dors man. Hij heeft zijn gemeenteleden niet tegengèhouden toen ze het klon tje gingen halen Maar hij heeft over de polio-explosie gezwegen in de SANTIAGO (Reuter. AP) Ver moedelijk als gevolg van een grap is donderdag in Midden-Chili een trein met vakantiegangers een ravijn inge reden, waardoor zeker vijftien men sen om het leven kwamen en 55 wer den gewond. Volgens de politie stond de trein stil op het station van de plaats Gualliguaica op 450 kilometer ten noorden van Santiago. Terwijl de ma chinist en zijn hulp in de stations restauratie zaten 'e eten, zetten kin deren de locomotief in beweging. De trein had spoedig een flinke vaart, waardoor de locomotief en de vijf wagons in een bocht uit de rails vlogen en in een dertig meter diep ravijn terecht kwam .Er zaten in de trein ongeveer honderd passagiers, die terugkeerden van een vakantie in de badplaatsen Valparaiso en Vina del Mar. woensdag gehouden bidstond voor het gewas." Gisteren was het beschikbare vac cin opgebruikt. Burgemeester Nawyn van Staphorst deelde desgevraagd mee, dat de doktoren verwachten dat zich geen nieuwe poliogevallcn meer voor zullen doen omdat het vaccin, dat vorige week voor het eerst werd toegediend zijn werk gaat doen. AMSTERDAM De oppositie te gen de suggesties een tweede natio nale luchthaven in de toekomstige Markerwaard aan te leggen groeit. De gemeentebesturen van Marken. Monnikendam. Edam cn Broek in Waterland zuilen op korte termijn met de minister van verkeer en wa terstaat en gedeputeerden van Noord- HoDand ccn onderhoud hebben, waarin zij zullen aanvoeren dat een luchthaven in hun gebied de dood steek voor elk recreatiegebied is. Pas als zal blijken dat een luchthaven nabij Steenbergen of voor de Noord zeekust niet te realiseren valt cn de Markerwaard als de meest aangewe zen plaats moet worden beschouwd, willen de gemcentebbesturen dat het vliegveld zover mogelijk van het oude land wordt gesitueerd. De provincies Zuid-Holland. Noord- Brabant en Zeeland willen zich. om een andere reden, aaneensluiten te gen vestiging van een luchthaven in de Markerwaard. Deze provincies willen de tweede nationale luchtha ven binnen him gebied hebben. Waarschijnlijk zal eind april een ge meenschappelijke nota van de drie provincies naar de minister van ver keer en waterstaat gaan. Ook u kun» een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Gmaand. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Weidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1