ONTSLAG 400 MAN DREIGT Swarttouw Schiedam op rand faillissement m Panj* Voorshands geen verlaging leeftijd Morf" ?<*Prek passief kiesrecht Xinks blok (OCTORAAL NIEUWE STIJL IN VIER JAAR Nieuwe order mammoettanker voor Verolrae President naar Oost-Pakistan I (jTta) tirrweii* Maartse buien Auto onder trein: 2 doden Wetsontwerp nog voor verkiezingen Australische premier stemt zichzelf weg Fel gevecht Verrassende uitslag in Kamer o O J J confessionelen- Miljoenen toeristen dollars Vliegen Nederland voorbij 0NDERZ ETTEGEL (f^SSS^ OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen I LSD in koffie: drie arrestaties leiiwe CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Ss ghebleven mijo hart m teghenspoet!" Aluminium jaloezieën 30 KORTING Vraag folders en kleuren bij: BEKKERS ZONWERING Buitenwatersloot 142, Delft. 01730 43756. Tevens fabrikant van zonne schermen en vouwdeuren. ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De intuïtie is het alibi voor de armen van geest. JAN GRESHOFF Ik heb gehoord dat er een tekort aan verpleegsters is kunt u mij gebruiken in de kinder afdeling? Een uit de poolstreken afkom stige storing heeft het noorden van de Noordzee bereikt en ver oorzaakt daar veel wind en bui en. Een rug van hoge luchtdruk, die in onze omgeving lag, nam snel in betekenis af. In de nacht zorgde deze rug voor uitgebreide opklaringen en weinig wind, waardoor de tem peraturen op veel plaatsen tot enkele graden onder het vries punt konden dalen. De storing op de Noordzee trekt vrij snel in zuidoostelijke rich ting verder. Tijdens de passage ervan, die voornamelijk in de late avond en nacht zal plaats vinden. moet in het binnenland op sneeuwval gerekend worden. derdag zal een volgende rug hoge luchtdruk opnieuw voor aringen zorgen, maar daar de noordwestelijke winden aan- erde lucht koud is, moet ook op maartse buien worden gere kend. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.4 cm. (1018 millibar). Stij gend. Zon en maan 11 maart: zon op 7.05, onder 18.36; maan op 18.15, onder 6.44; 12 maart V.M. Hoog water Hoog water, 11 maart: Rotter- I dam le getij 4.28, 2e getij 17.00; I Scheveningen 3.10-15.19; Vlissin- J gen 1.42-14.06; Haringvliet a.d. I Zeezijde 3.35-15.45. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Voor het vol tallige personeel 280 man van het Schiedamse constructie bedrijf Swarttouw, alsmede voor 120 ingeleende arbeiders, onder wie zestig Joegoslaven, dreigt ontslag. Het is niet zeker of er vrijdag nog salaris uitbetaald zal kunnen worden. Het bedrijf heeft een schuld van zeker 7,6 miljoen gulden. Swarttouw is eigendom van de familie Engelbert, die ook geld heeft geïnvesteerd in steenfabrieken in Velp en Culemborg. In hoeverre hier sprake is van liqui- diteit9moeilijkheden, is niet duidelijk. De problemen kwamen aan het licht, toen het personeel eind februari werd meegedeeld dat er voor hen geen winstuitkering uitgetrokken kon wor den, omdat er geen winst gemaakt zou zijn. De uitkering was tot en met vorig jaar altijd negen procent geweest, winst of geen winst. Op 26 februari staakte het personeel van Swarttouw uit protest tegen het niet" uitkeren van de winstdeling een uur. Op 3 maart spraken de vakbonden met de directie van het bedrijf. Het was een zuiver routinegesprëk, dat allang van tevoren op de agenda stond, aldus verklaarde dinsdagavond een uiterst boze woordvoerder van de Christelijke Metaalbedrijfsbond. „Behalve over een ander belonings systeem, dat zuiver een routinege- sprek was, sneden wij ook het winst- delingsprobleem aan. Toen werd ons verteld, dat dit een moeilijke zaak zou worden, omdat er door .verschil lende oorzaken sprake zou zijn van liquiditeitsproblemen. Hoe de zaken er in feite voorstonden, bleek al di rect de volgende dag", aldus de woordvoerder. Eén der directeuren van Swarttouw deelde de onderne mingsraad mee, dat er geen geld meer was. Grootste schuldeiser is Hoogovens, die voor twee miljoen gulden betrökken is bij deze zaak. Hoogovens wil geen verder uitstel van betaling en is inmiddels begon- UTRECHT Op een beveiligde overweg bij Vught is gisteravond te gen half zeven een personenauto on der de Intercity-trein van Heerlen naar Zandvoort gekomen. De auto bleef onder de trein steken. De twee inzittenden waren op slag dood. Het treinverkeer tussen Eindhoven- Den Bosch kreeg aanzienlijke vertra ging. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Minister Veringa *al nog voor de Kamerverkiezingen twee wetsontwerpen indienen bij de kamer, één over de voorbereiding van ie samenhang tussen het hoger be roepsonderwijs en het wetenschappe lijk onderwijs en één wetsontwerp, dat betrekking heeft op de herstruc turering van het wetenschappelijk onderwijs. Dit laatste wetsontwerp, dat geba seerd is op de ideeën van de rege ringscommissaris voor het weten schappelijk onderwijs, prof. dr. K. Van onze scheepvaartredactie ROTTERDAM Vcrolme heeft op nieuw een order ontvangen van de Zim Israel Navigation Company voor de bouw van een mammoettanker. De 225.000 tonner is het derde schip dat Verolme voor de Israëlische staats- redery bouwt. Het schip zal gebouwd gorden op de Amsterdamse werf van net Vcrolmc-concern. De nieuwe order vertegenwoordigt *cn waarde van 130 miljoen gulden, 'n totaal heeft het scheepsbouwcon- Wrn nu negen mammoetschepen in Portefeuille voor de Amsterdamse J'erf en zes voor de werf op Rozen burg. Posthumus, bevat als belangrijkste voorstellen: De cursusduur wordt bij de wet geregeld; daarbij worden de universitaire onderwijsprogramma's in twee fasen gesplitst. Een fase van een jaar tot het propedeutisch exa men. Een fase van drie jaar tot het doctoraal examen. In uitzonderings gevallen kan bij academisch statuut bepaald worden een van de twee fa sen met een jaar uit te breiden. Naast de cursusduur bestaat een inschrij vingsduur, de tijd dat een student kan zijn ingeschreven. Een student kan voor elke fase een jaar langer ingeschreven zijn, voor de propedeutische fase dus twee jaar en voor de doctoraal fase vier jaar. Als iemand anders dan door persoonlijke omstandigheden of overmacht de maximale inschrijvingsduur over schrijdt, verliest hij het recht om in geschreven te staan. Voorzover de ruimte dat toelaat kan de student dan als toehoorder proberen alsnog examen te doen. Hij kan ook als extraneus proberen exa mens te halen. Twee Er zijn twee examens: het prope deutisch en het doctoraal. Het prope deutisch examen heeft een selecte rende functie en het doctoraal een constaterende. Na het doctoraal examen zullen er in bepaalde vakken beroepsopleidin gen volgen (arts en tandarts). Een student kan na zijn doctoraal assistentronderzoeker worden. Dat is een betaalde functie die kan uitlopen op een promotie of een research-aan- tekening. De aanstellingstermijn zal een tot drie jaar bedragen. Iemand die afgestudeerd is, moet altijd terug kunnen keren naar de universiteit voor post-academiaal on derwijs. (voor vervolg zie pag. 2) nen, 550 ton stalen platai, die aan het bedrijf waren geleverd, terug te ha len. Hierdoor is de produktie van Swarttouw in gevaar gekomen. De directeur wond er bepaald geen doek jes om, maar vertelde het verbouwe reerde personeel dat het bedrijf met de rug tegen de muur stond, hetgeen in feite neerkwam op aanvraag van faillissement. Onder het personeel, negentig beambten, zestig monteurs en dertig fabrieksarbeiders, ontstond paniek toen verklaard werd dat er vrijdag geen geld zou zijn, een mededeling, die overigens later weer werd tegen gesproken. Swarttouw is een typisch voorbeeld van een verkalkt bedrijf, waar elke vorm van investering al jaren vreemd was en waar zonder meer een wanbeleid werd gevoerd, zo er sprake is van enig beleid, aldus de CMB- zegsman. Het is een muffe zaak met als trieste bijzonderheid dat het per soneel voor het overgrote deel lang tot zeer lang bij het bedrijf werkt, hetgeen voor een herplaatsing bijzon dere problemen met zich meebrengt. Koortsachtig In directiekringen worje nu koorts achtig gezocht naar een partner, die bereid zal zijn, het bedrijf over te nemen. Besprekingen met soortgelijke ondernemingen in Japan, België en Duitsland zouden volgens een mede deling van de directie aan de gang zijn. Gezien de financiële positie van het bedrijf mag daar echter geen en kele conclusie aan verbonden worden. (voor vervolg zie pag. 5) CANBERRA, Reuter, AP Australië heeft vandaag onver wacht een nieuwe premier ge kregen. John Gorton werd als zodanig vervangen door de plaatsvervangend leider van de liberale partij en minister van buitenlandse zaken, William McMahon. De beslissing viel op een dra matische partijbijeenkomst, belegd in verband met een crisis binnen het kabinet die eerder deze week tot het aftreden leidde van de minister van defensie, Malcolm Fraser. Gor ton werd op de bijeenkomst gecon fronteerd met een motie van wan trouwen, waarover de stemmen staakten: 3333. Hij verklaarde daar uit af te leiden dat hij niet langer de stuen van de partij genoot en bracht zijn stem de enige die nog resteerde tegen zichzelf uit. Ver volgens werd McMahon gekozen tot partijleider en daarmee automatisch tot premier. Gorton (51) is nu plaats vervangend partijleider geworden. Hij was premier sinds 9 januari 1968, toen hij Harold Holt opvolgde, die bij het zwemmen in zee was ver dwenen, vermoedelijk verdronken. Het conflict tussen minister Fra ser en premier Gorton betrof het Vietnambeleid en de houding van de minister tegenover het leger. Fraser zou een onderzoek hebben gelast door de geheime dienst naar het doen en laten van het Australische troe pencontingent in Vietnam, omdat hij de rapporten van het leger niet ver trouwde. Op een persconferentie beloofde McMahon later belangrijke wijzigin gen in het regeringsbeleid. Hij stelde een „nieuwe stijl" in het voor uitzicht met grotere partijpartici patie en meer voorlichting aan zo wel de partij als publiek. PARIJS Bij het Parijse Palais des Sports hebben gisteravond felle gevechten plaatsgevonden tussen linkse betogers en een grote politie macht. Ongeveer 3000 betogers waren naar de zaal opgetrokken waar een verga dering van extreem rechtse beweging „ordre nouveau" (nieuwe orde) werd gehouden in het kader van de ver kiezingscampagne voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. De betogers, voorafgegaan door rijen jonge mannen met helmen en ijzeren stoven bekogelden de agen ten en speciale oproerpolitie met ste nen en molotov cocktails en gingen daarna tot de aanval over. 73 agenten en een onbekend aantal betogers werden gewond. DACCA (AP, Reuter, UPI) De Pakistaanse president Jachja Khan zal binnenkort naar Oost- Pakistan gaan om te voorkomen dat de politieke onrust in dit landsdeel uilloop op een afschei ding en een mogelijke burger oorlog. Radio Pakistan heeft geen bijzon derheden over het bliksembezoek be kendgemaakt. Maar aangenomen wordt dat Khan allereerst een ge sprek wil met sjeik Moejiboer Rach- man, de leider van de Oostpakistaan- se Awami-partij, die een meerderheid heeft in het parlement. De actie van burgerlijke ongehoor zaamheid, waartoe door sjeik Rach- man was opgeroepen, lijkt een groot succes te worden. In Oost-Pakistan, dat ongeveer 1500 kilometer ten oos ten van west-Pakistan ligt, waren gisteren alle regeringsbureaus geslo ten. De post werkte normaal. Maar de banken waren slechts drie uur ge opend. Het verzet werd nog versterkt door het besluit van president Khan om de staat van beleg af te kondigen, nadat in Oost-Pakistan hevige onlusten wa ren uitgebroken door het uitstellen van de bijeenkomst van het parle ment. (Zie ook elders deze krant) de Kamer het debat over het ultra-centrifugeproject afge rond. Tegen het einde ontstond nog enige verwarring, die voor de voorzitterstafel bijeen bracht (van links naar rechts) Schmelzer (KVP), Scholten (AR), freule Wttewaall van Stoetwegen en Mellema (bei den CHU). Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteravond zeer verrassend het initiatief-wets ontwerp van de VVD-kamer- leden Wiegel en Geurtsen voor verlaging van de leeftijd om ge kozen te mogen worden met 42- 39 stemmen verworpen terwijl zy een gelijksoortig voorstel van minister Beernink in januari aannam. Dit betekent dat de verlaging van de leeftijd voor het passieve kiesrecht tot 21 jaar of zelfs tot 18 jaar pas over vier jaar voor de dan te houden verkiezingen weer aan de orde kan komen. De VVD-kamerleden dienden eind verleden week een voorstel in nadat de Eerste Kamer volkomen on verwacht het wetsontwerp van mi nister Beernink had verworpen. De Eerste Kamer was het wel eens met de verlaging zelf maar vond de for mulering van het wetsontwerp voor tweeërlei uitleg vatbaar. De heren Wiegel en Geurtsen hoopten door overhaast een nieuw en anders geformuleerd wetsvoorstel in te dienen de zaak er toch voor de komende verkiezingen door te krijgen zodat de na de verkiezingen nieilw geformeerde Kamer zich in de tweede lezing over deze grondwetswijziging zou kunnen uitspreken. Kritiek Deze poging heeft nu in de Tweede Kamer schipbreuk geleden, met name omdat de nieuwe formulering bij vele kamerleden nog ernstige kritiek op riep. ARP. CHU en GPV vonden dit merkwaardig gescharrel met de grondwet, zoals de antirevolutionair Aantjes het uitdrukte, in principe verwerpelijk. De socialist Van den Berglj diende een amendement in om de tekst van het nieuwe ontwerp weer te wijzigen nadat indieners zelf hun tekst van het nieuwe ontwerp weer hadden gewijzigd. De liberaal Wiegel ver klaarde echter het amendement van Van den Bergh onaan%'aardbaar te vinden en zei het wetsontwerp te zul len intrekken als het amendement zou worden aangenomen. DEN HAAG Het gesprek tussen de drie confessionele partijen en PvdA, D'66 en PPR. zal morgen wor den gehouden. Zoals bekend lag het oorspronkelijk in de bedoeling dat de besprekingen gisteren zouden worden gevoerd, maar eerder gemaakte afspraken hebben dit onmogelijk gemaakt. Het gesprek tussen de drie confes sionele partijen en de WD zou van daag gewoon doorgaan. Niet genoeg Bij de eerste hoofdelijke stemming over het amendement bleken er niet genoeg kamerleden aanwezig. Na een schorsing van drie kwartier waarin de verschillende fracties telefonisch de afwezige kamerleden trachtten op te roepen, bleek het vereiste aantal wel aanwezig. Het amendement van Van den Bergh werd toen met 38 voor en 43 tegen verworpen. Voor stemden onder meer de PvdA, D'66, PSP en enkele leden van de KVP- fractie. Na de verwerping van het amende ment verklaarde de PvdA tegen het initiatief-wetsontwerp te zullen stem men, waardoor de tegenstanders in de meerderheid kwamen. De heren Wie gel en Geurtsen hadden toen zij hun voorstel verleden week indienden daarmee blijkbaar geen moment re kening gehouden. Met de Eerste Kamercommissie voor grondwetswijzigingen was al af gesproken dat zij het voorstel als het gisteren door de Tweede Kamer was aangenomen, gisteravond nog in be handeling zou nemen. De Eerste Ka mer zelf zou het dan vandaag op haar agenda hebben. De regering, die achter het initia tief-voorstel stond en zelfs nog had meegeholpen de goede formulerii. j te bereiken, had al toegezegd de zaak zo snel mogelijk te zullen afhandelen, zodat de nieuwe wet op de laatst mo gelijke datum, donderdag 11 maart, afgekondigd had kunnen zijn. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzendtn aan Bureau van dit blad 0^ Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand all beloning voor mijn oktiviteit kies ik 1 ONDERZ ET-TEGEL 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als Nieuwe Leidse Courant op de envelop schrijft: antwoordnummer 267, Leiden Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De beperken de voorwaarden die ingevolge de Nederlandse luchtvaartpoli- tiek aan met name buitenlandse chartermaatschappijen worden opgelegd, zijn er oorzaak van dat Nederland jaarlijks miljoe nen Amerikaanse toeristen-dol lars aan zich voorbij ziet gaan. Van een onzer verslaggevers BOLSWARD De politie heeft drie inwoners van Bolsward aange houden, omdat ze in het bezit Waren van tachtig tabletten LSD. Het zijn de 23-jarige R.H.W., de 19-jarige E. van H. en de 19-jarige R.K.A., allen zonder beroep. De zaak kwam aan het licht, toen ze in een koffiebar bij de 19-jarige A.V. een LSD-tablet in zijn koffie de den. Er werd hem verteld, dat ze iets in zijn koffie hadden gedaan, maar dat geloofde hij niet. Toen de jongen thuiskwam raakte hij echter volko men over zijn toeren en werd zo agressief, dat de dokter hem een kal merend middel moest geven. Eenmaal bij zijn positieven gekomen, kreeg hij een vermoeden wat er was gebeurd en even later kon de politie het drie tal aanhouden. Op dit ogenblik heeft nog slechts 6 pet. van alle Amerikanen een trip per vliegtuig naar Europa ondernomen. Er zouden tienduizenden Amerikanen méér naar Nederland willen komen, maar door het aan banden leggen van het chartervervoer gaan deze nu naar Zuidoost-Azië en het Verre Oosten. Dit zei gisteren op Schiphol de di recteur van 's werelds grootste char termaatschappij in Amerika, Edward J. Daly, op Schiphol. Namens zijn maatschappij, World Airways Incor porates, voerde de heer Daly gisteren besprekingen op het ministerie van verkeer en waterstaat waarbij het ondermeer ging om een verruiming van de charter-voorwaarden. Het be zoek van de World Airways-delegatie valt samen met nieuwe richtlijnen ten aantien van het trans-Atlantische chartervervoer die per 1 april in Amerika van kracht worden. Er zullen ondermeer minder strin gente voorwaarden vereist zijn voor het lidmaatschap van verenigingen enz. die een charterreis willen en tameren en de samenstelling van groepen die in charterverband willen reizen. Ook zal een ander prijsmini- mum gaan gelden voor de Ité-vluchten die in Nederland slechts een bepaald procent van de IATA-ta- rieven mogen bedragen. De World Airways-delegatie heeft er tijdens het gesprek gisteren op aangedrongen de nieuwe richtlijnen ook in Europa over te nemen. De heer Daly en z'n gevolg zullen de ko mende vier dagen nog elf andere Europese landen bezoeken om over het chartervervoer te praten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1