I INTER TEST NCRY-en-bloc moet de formule loslaten WW fV-COmmentaar Experiment mislukt door interne problemen Oersterk! ai Filmster Harold Lloyd overleden Van Son: kleine industrie eist meer aandacht Veronica' wil schip van radio-Nordsee in Rotterdam hebben n Show van Toon voor mvthvlschool IT 197 DINSDAG 9 MAART 1971 Hier en Nu coördineerde gister avond weer eens met Achter het Sieuws. Beide rubrieken hadden een lv-team naar het Midden-Oosten ge- tonden. René Eijberse rapporteerde voor de NCRV uit Cairo, Ben Eiker bout voor de VARA uit Tel Aviv. Hieuwe gezichtspunten werden niet geopend. Leken en deskundigen ga ven hun mening: Egypte wil vrede, maar zal nooit onderhandelen zolang ie bezette gebieden niet zijn terug gegeven en Israël wil vrede plus er kenning met behoud van de gean nexeerde landsdelen. In beide repor tages werd nadrukkelijker geïnfor meerd over Egypte dan over Israël. De enige conclusie werd getrokken in Achter het Nieuws: Israël zou moeten kiezen tussen vrede of de be zette Arabische gebieden. Laat op de avond kwam de VARA nog met een beeldverslag van de persconferentie, die de Israëlische minister van bui tenlandse zaken Abba Eban zondag avond hield. De VARA hield zich voorts bezig met de beroepskeuze via de lagere technische school en het nijverheids onderwijs voor meisjes. De NCRV had wenken voor het watertoerisme. Dit laatste ging gepaard met filmop namen van plassen, meren en andere binnenwateren in Nederland, waar over onder een heerlijke zomerzon allerlei boten feilloos rondvoeren. Een kostelijk droombeeld van zorge loze vakantie op een kille winter avond bij de warme haard, maar te vens het gemakkelijk incasseren van een hele reeks goed te waarderen tips. Tussen de welbekende maandagse verstrooiing merkten we bij de NCRV een fijne vogelfilm op en een afleve ring van het succesvolle raadspel 'Zo vaderzo zoon', waarin het trouwens deze keer weer eens om moeders en dochters ging. Ph. W. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NCRV moet de formule van het in het oktober begonnen radioprogram ma „NCRV-en-bloc", dat vier maal per week tussen halfzes en zeven uur 's avonds uitgaat, opgeven. De met zoveel furore begonnen rubriek blijkt op di verse punten geen succes te zijn. Geleidelijk aan zullen enkele wijzi gingen ivorden ingevoerd en op 9 mei, ais het zomerseizoen begint, zal een nieuwe formule worden toegepast. Er wordt thans in de programma-top overlegd of dan ook de naam van de uitzending zal worden veranderd. Drs. H. Glimmerveen, eindredac teur van 'NCRV - en - bloc', in zijn functie van plaatsvervangend hoofd van de afd. actualiteiten, zei dat het experiment niet als 'mislukt' maar liever als 'niet gelukt' moet worden bestempeld. Ten eerste is de respons van het luisterpubliek gering, al haalt de uil zending wel twee procent luister dichtheid. Maar er komen veel schrif telijke klachten binnen over het feit, dat de actualiteiten en commentaren gedurende anderhalf uur worden ge spreid. Ten tweede bleek de tijd, waarop het programma wordt uitgezonden, Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie OersterkP'ijllfIViM het 501 kwaliteits- merk van Du Pont garandeert u het sterke en duurzame tapijtnylon (Wyers staat er achter) HOLLYWOOD Harold Lloyd, een van de laatste filmsterren uit de pe riode van de stomme film. is maan dag in Hollywood op 77-jarige leef tijd overleden. Hij leefde sinds 1938 teruggetrokken in zijn grote landhuis met 32 kamers in Beverly Hills met zijn vrouw, de actrice Mildred Davis, die in 1969 overleed. In 1950 heeft Lloyd nog één keer een film ge maakt nl. „Dolle woensdag". Overi gens heeft hij zich meermalen be zorgd uitgelaten over de moderne ont wikkeling van de film. Hij heeft zich altijd toegelegd op films die geschikt waren voor het gehele gezin, iets wat men van de moderne film zeker niet kan zeggen. In 1962 heeft men nog een bloemlezing gemaakt uit zijn vroegere werk en in de bioscopen ge draaid. Zijn kracht was altijd ziin bijzondere en onnavolgbare droge hu mor Over zijn laatste film zei hij: „Ik hield niet van mijn laatste film. Hij had pluspunten, maar was toch niet geschikt voor mij. Ik heb mij niet opzettelijk teruggetrokken, doch na een aantal jaren namen mijn hob- zy's en reizen steeds meer tijd in beslag en ben ik niet meer gaan fil men. Ik heb altijd willen ophouden ROTTERDAM Als ergens een grote behoefte is aan intensief over leg tussen overheid en bedrijfsleven, dan is dat wel bij het midden- en kleinbedrijf, waar gevoelens van onbehagen leven. Dit overleg is in grote mate afhankelijk van con structieve bijdragen van het be drijfsleven, aldus staatssecretaris drs L. J. M. van Son (economische za ken) vanmiddag op de 168-ste ver jaardag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotterdam. Bij de sterke nadruk op de dien stensector mag de betekenis van de kleine industrie zeker niet worden onderschat. Drs Van Son kondigde voor wat betreft de industrialisatie een be perking aan van de stimuleringsge bieden, een opschorting van de wer king van de investeringspremierege ling voor Zeeland voor dit jaar en een contact met de Sociaal-Econo mische Raad om te komen tot een selectiever premiebeleid. Hij meende dat een Europese in dustriepolitiek meer gestalte moet krijgen. Aandacht vroeg drs Van Son voor de toeristische mogelijkheden van het industriegebied in Zuid-West- Nederland, dat hij aanduidde als een in de wereld uniek gebied. Dat toeristisch pakket zou de stad Rot terdam, het industriële Waterweg gebied, de Delta en de daarop aan sluitende recreatiemogelijkheden moeten omvatten. Van groot belang achtte drs Van Son de ontwikkeling van de wer kingssfeer van de kamers van koophandel in het algemeen. Hij waarschuwde tegen veroude ring, die in de naam van dit insti tuut wordt uitgedrukt: het gaat niet om de koophandel en industrie maar om alle sociale en maatschappelijke aspecten van de economische activi teit, waarbij echter de kamers zich wel dienen te beperken tot de eigen regio, de problemen vlak bii huis. Drs Van Son heeft de indruk dat dit alles nog wel eens te wensen overlaat: enerzijds is er geen onder werp te bedenken dat niet vroeg of laat in de kamer van koophandel aan de orde komt, anderzijds dreigt verstarring in het werk. voor het bergaf ging". Zijn hobby's waren muziek, fotograferen, golf, rei zen en schilderen. Harold Clayton Lloyd werd op 20 april 1893 in Burchard, Nebraska, ge boren. Hij stamde van Engelse voor ouders. Van jongsaf aan heeft hij ac teur willen worden, al heeft hij korte tijd aan een carrière als bokser ge dacht. Donderdag zal een uitvaart dienst voor Lloyd worden gehouden. niet gelukkig gekozen te zijn. Het ge heel draait om de etensklok en vooral ook op de provinciale vergaderingen van de NCRV, welke in deze weken worden gehouden, werd hierop veel aanmerking gemaakt. Men kan door het geroezemoes in het gezin de uit zending niet volgen en verlangt terug naar de compacte informatie van 'Hier en Nu' na het nieuws van 18.30 uur. Daar komt nog bij dat ook de programma-coördinatiecommissie bezwaren heeft tegen de formule van 'NCRV-en-bloc'. Men wil, juist omdat er al zoveel onvermijdbaar gesproken woord in de uren tussen zes en acht is te horen, verder vooral muziek la ten uitzenden. De NCRV heeft met dit programma deze kwetsbare uren van nog meer gesproken woord voor zien en dat is niet gewenst. Op laag pitje We gaan nu in de komende zomer de zaak op een laag pitje zetten', al dus drs. Glimmerveen, 'en in die tus sentijd beraden we ons op wat we de komende winter zullen gaan doen.' Dat 'lage pitje' houdt in, dat de NCRV om 17.30 uur zal beginnen met tien minuten kort samengevat nieuws, waarna er tot zes uur geva rieerde muziek zal zijn met gelegen heid voor invoeging van enig gespro ken woord. Om zes uur nog één mi nuut kort nieuws en daarna een ge richt muziekprogramma. Dat wordt op maandag 'Sweet Sixteen' of 'Pro Musica', op woensdag country- en western muziek, op donderdag La- tijnsamerikaanse muziek en op vrij dag een concert door het Metropole Orkest. Na het nieuws van 18.30 uur zal dan weer als vanouds tien minuten 'Hier en Nu' volgen, waarna de tijd tot 19.00 uur met muziek wordt ge vuld. Aldus vermagerd, vervalt voor het programma dus het magazine-ka- rakter. Drie free lance-krachten zul len hierdoor overbodig worden. 'Ik ben er niet verdrietig om, maar ik vind het wel jammer, dat het niet is gelukt', zegt drs. Glimmerveen. Dat we niet zo'n hoge luisterdichtheid hebben, heeft niet de doorslag gege ven om de formule los te laten.' Wat hij niet vertelt en (waarover hij ook niet wil praten, is de belang rijkste oorzaak van het falen. Maar wie binnen de NCRV het obr te luis teren legt, verneemt dit publieke ge heim' van alle kanten. Het is een de licate kwestie. Mislukking De eigenlijke opzet van het pro gramma, verdisconteerd ook in de naam, is wel degelijk een mislukking geworden. Het was de bedoeling ge weest, dat alle radio-afdelingen aar dige bijdragen zouden leveren en daarvan is vrijwel niets terecht geko men. De ene na de andere afdeling wilde wel hoofdschotels, maar geen 'bijwerk' aanbieden, de muziekafde ling is ontevreden, omdat kwalitatief geselecteerde platen niet tot hun recht komen. Lex Karsemeyer klaagt omdat hij geen vaste zendtijd meer krijgt voor zijn koren, kortom, de vorstelijke en hooggestemde aankondiging dat de hele NCRV 'en bloc' aan deze uitzen ding ging meewerken, is uitgelopen op onaangenaamheden binnenshuis. Dat offer acht de programmaleiding te groot voor vier maal anderhalf uur radio (geen kleinigheid!) per week. Daarom gaan er ook stemmen op de titel van het programma in mei maar weg te werken. Hilversum I. 402 m. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Actualltei-» ten. 19.00 (S) Licht ensemble en solisten. 19.45 Evangelie zonder masker, lezing. 20.00 Romeo und Julia, opera van Boris Blacher (opn.) 21.15 Het tuinfeest. hoorspel. 22.10 Grammofoonmuzlek. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Kon tekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.15 (S) Sticker: licht platen- programma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.25 (S) Licht ensemble met zangsoliste. 18.55 (S) Jeugd en ritme. 19.25 Paris vous par- le. 19.30 Nieuws. 19.35 Van avond: gevarieerd programma. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelin gen. 22.43 Radiojournaal. NOS: 22.55 (S) Zln-tulg nr. 36: kunst uitingen bulten hot Neder landse taalgebied. 23.50 De Zesdaagse in Groningen: slot- reportage. 23.55-24.00 Nieuws. (K) Reclame. NOS: 18.35 (K) Journaal. STER: 19.00 <K) Re clame. KRO: 19.05 (K) Felix, de kat, tekenfilm. 19.13 Wij. Heren van Zlchem. TV-feuille- ton. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 do Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. KRO: 20.21 <K) Andy Williams Show. 21.11 Brandpunt Spe cial. 21.45 (K) Paul Vlaanderen, TV-serie. NOS: 22.35 (K) Uit zending Stichting Socutcra. 22.50 (K) Journaal. TELEAC: 22.55-23.25 Wiskunde - les 9 (herh.) Nederland II. NOS: 18.45 (K) De Fabeltjeskrant. STER: 18.50 (Kl Reclame: NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Re clame. NOS: 19.05 Den Haag vandaag. 19.10 Kunstrubriek. AVRO: 19 30 TopPop- Popshow voor de Jeugd. STER: 19.55-(K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Jour naal. STER: 20.16 (K) Reclame. AVRO: 20.21 Peyton Place. TV- feullleton. 21.10 (K) Show rond Dusty Springfield. 21.45 AV- RO's Televlzler-Magazl ne NOS: 22.35 (K) Journaal TE LEAC: 22.40-23.10 (K) En Fran cals -les 9 (herh.) TELEVISIE VANAVOND België Kanalen: 2Rulselede: 10 Waver Kleur: Fabeltjeskrant. 18.05 Kleur: Catweazle, tv-serle (10). 18.30 Film. 18.35 Israëlltlsch-godsdienstige uit zending. 19.05 De toekomst van ons verleden. 19.35 Hier spreekt men Nederlands en Zoeklicht, cultureel nieuws. 19.43 Mededelingen. 19.45 Nieuws. 20.10 Wachtwoord, quizprogramma. 20.40 Kleur: Diamanten bij het ontbijt, speelfilm uit 1961 van Blakc Edwards. 22.30 Gastprogram- ma: De Socialistische Gedach te (3). 23.00 Nieuws. Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr.). (7.25 Horen en Zien: 7.30 Nieuws: 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Verzoekplatenpro- gramma voor de militairen. (8.30-8.32 Nieuws; 9.00-9.10 Gvmnastlek voor de huis vrouw). 9.35 Voor de kleuters. 9.50 Vier eeuwen muziek: com ponisten en huh werk. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Aktua-Magazlne: nieuws, nieuwtjes, reportages, com mentaren en muziek. 11.55 Me dedelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee (12.22 wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12 30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten: 13.00-13.05 Raden maar). 14.00 Huisbezoek: pastoraal gesprek. NCRV: 14.10 (S) Moderne pla noconcert (gr.) 15.00 In 't zil ver: voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.03 Voor de kleuters. 18.15 Radiostrip voor Genk 18.00 de kinderen. 16.30 (S) Jeugd land: gevarieerd Jeugdpro gramma. 17 30 NCRV en Bloc: actueel programma met muzi kale Illustratie. (17.50-18.00 Overheidsvoorlichting. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag woens- dagl: muziek en informatie. (7.33-7.38 Van de voorpagina.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.22 (S) Dag woensdag! (ver volg). 9.00 VARA-radioweek- blad voor de woensdagoch tend: gevarieerd programma Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Radio Veronica heeft de president van de Rotterdam se rechtbank gevraagd dc Zwitserse eigenaars van het zendschip Mebo 2 (vanwaar radio Nordsee haar pro gramma's uitzendt) bevel te geven hun schip in de Rotterdamse haven binnen te varen of Veronica te mach tigen dat te doen. Het kort geding waarin dit wordt gevraagd zal mor gen voor de Rotterdamse rechtbank dienen. De acties van piraat Veronica tegen piraat Nordsee kunnen worden be schouwd als een fase in de concur rentiestrijd, waarin vorige maand zelfs een klacht wegens zeeroof werd overwogen. Behalve de vrees voor directe con currentie moet bij Veronica ook de vrees meespelen dat de uitzendingen van radio Nordsee regering en parle ment ertoe zouden kunnen brengen alsnog de Europese overeenkomst ter voorkoming van radio-omroep of te levisie-uitzendingen door stations buiten nationaal gebied te ratifice ren. Dat zou het eind kunnen beteke nen van beide stations. LENING Op de achtergrond van het kort ge ding staat nog steeds de lening die Veronica aan Nordsee verstrekte. Die bedroeg in totaal een miljoen gulden. In ruil voor dat bedTag zou Nordsee niet voor de Nederlandse kust gaan liggen en geen uitzendingen in het Nederlands gaan verzorgen. In een overeenkomst die werd ge sloten kreeg Veronica het zendsohip Mebo als onderpand in eigendom en werd de Rotterdamse rechter bevoegd verklaard wanneer er zich geschillen zouden voordoen. Tevens werd bepaald dat Veronica het recht zou hebben de Mebo naar een Nederlandse haven te slepen wanneer niet aan de voorwaarden zou worden voldaan. Radio Nordsee is met om 9.35 Waterstanden; om 9.40 Schoolradio: om 10.15 Ko ning Klant: om ca. 10.45 Voor de kleuters; om 11.00 Nieuws; om 11.03 Koffiepauze. 12.00 (S) Strijkorkest 12.25 Oude jazz en amusementsmuziek. op nieuw uitgebracht. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Speelruimte: gevarieerd programma met om ca. 13.45 Gesproken portret: om ca. 14.00 Operettewereld: om ca. 14.30 Kinderkoor: om ca. 14.50 (S) De dood van dokter As, hoorspel; om ca. 15.40 Een grote naam van toen: profiel in muziek: om 16.00 Nieuws; om 16.03 in mijn tijd, gesprek; om ca. 16.30 In de Toonzaal: muziekprogramma voor de jeugd. 17.02 (S) Marinierskapel en Promenade Orkest met zangsolistc. 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m. AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte platen. 10.00 Nieuws. 10.03 Radiojour naal. 10.06 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Platenprogramma. (13.00 Nieuws.) 14.00 Nieuws. 14.03 Gimmick. 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boetiek. 16.00 Nieuws. 16 03-18.00 Lichte platen. (17.00 Nieuws: 17.02-17.04 Radiojour naal.) dit weekeinde begonnen met uitzen dingen in het Nederlands. GEEN ZEEROOF Intussen schijnt Veronica te hebben afgezien van haar plan de eigenaren van Nordsee (de Zwitsers Meister en Bollier) aan te klagen wegens zeeroof. Begin vorige maand slaagde Bollier erin de door Veronica aan boord van de Mebo geplaatste kapitein Onnes van boord te krijgen en hem onder bedreiging met een pistool van boord te houden. DeZe handelingen vallen niet onder de omschrijving van zeeroof en bo vendien valt de Mebo 2 niet onder het rechtsgebied van de Nederlandse rechter. MAASTRICHT Toon Hermans heeft de gehele opbrengst foan zijn gisteravond in de uitverkochte Maas trichtse Stadsschouwburg gehouden one manshow ter beschikking gesteld van de kinderboerderij van de myt- hylschool Sint Rafael in Maastricht. Hij overhandigdhet bedrag na af loop van de voorstelling aan de echt genote van de Maastrichtse burge meester, mevrouw Baeten. bescherm vrouwe van de Stichtina Actie '68 ten bate van de kinderboerderij. Theo Koomen weer uaar Inzeil Van onze radio- cn tv-redactie HILVERSUM Met vasthoudend heid trekt Theo Koomen vrijdag weer naar Inzeil om de Nederlandse schaatsprestaties te verslaan in de wereldrecordwedstrijden. Het zaterdagavond sportprogramma „Goal" van de KRO wordt in Inzeil gemaakt en Theo gaat opnieuw pro beren tussen zijn beschouwingen door de Nederlandse deelnemers te inter viewen. Ter afwisseling besteedt „Goal" aandacht aan wielrennen en betaald voetbal. Van een onzer medewerkers AMSTERDAM Ter ere van op- perrabijn A. Schuster is bij Van Gor- cum in Assen een feestbundel uitgege ven. In een zitting van het bestuur van het Nederlands-Israëlitisch Kerkgenootschap is deze bundel door oud-voorzitter dr. I. Dasberg uitge reikt. De bundel geeft een dwars doorsnede van het huidige jodendom als levensstijl. Onder de medewerkers zijn de opperrabbijnen I. J. Unter- man (Israël), dr. I. Jakobovits (Enge land). A. Safran (Zwitserland) en L. Vorst (Rotterdam). Vanavond te zien NEDERLAND 1 KRO 19.05 k Felix de kat, tekenfilm 19.13 Wy heren van Ziehen), tv-feuilleton 20.21 k Andy Williams show 21.11 Brandpunt Special 21.45 k Paul Vlaanderen, tv-seric NEDERLAND 2 AVRO 19.30 Toppop. muziekshnw 20.21 Peyton Place, feuilleton 21.10 k Dusty Springfieldshow 21.45 Televizier. actualiteiten Vanavond te horen HILVERSUM I KRO 19.00 De Boertjes van Buuten 19.45 Evangelie zonder Masker (RKK) 20.00 Dinsdagavondtheater, Romeo en Julia, kameropera 22.50 Contekst, magazine 23.15 Sticker HILVERSUM II AVRO 19.35 Vanavond, gevarieerd amuse mentsprogramma 20..55 Zin-tuig, kunstrubriek Vera stelde zich al deze vragen niet bewust. Daarvoor volgden de gebeurtenissen elkaar te snel op. Het waren slechts vluchtige gedach ten die vanzelf in haar opkwamen, terwijl zij achter hem aan snelde, angstig naar de geluiden onder hen luisterend: naar het slaan van de deuren, het gestommel van voeten, het rinkelen van brekend glas, het wilde gelach van een raannestem, het krijsen van een vrouw in de personeelsverblijven. Ongehinderd bereikten ze de deur naar de smalle achtertrap die voor de. dienstboden bestemd was. "Voorzichtig - de trap is steil I Val niet." Solowjew grendelde de deur achter zich, tgstte in de duisternis naar de hand van Vera en hielp haar naar beneden. In een klein voor kamertje op de eerste verdieping bleef hij staan, krabde met de kolf van zijn pistool een gaatje in de ijsbloemen op de raampjes naast de buitendeur en loerde naar de binnenplaats. Hier klonken de triomfantelijke stemmen van de aanvallers slechts gedempt. Het gehuil en gejammer van de vrouw in de personeels verblijven was verstomd. "De stal ligt hier recht tegenover", mompelde Solowjew. "Achter die sneeuwhoop kunnen we dekking zoeken. Misschien moet ik me schietend een weg banen. Wees maar niet bang. Het is tamelijk don ker buiten en die kerels mogen dan misschien in het wilde weg schie ten, het zijn echter erbarmelijke schutters. En - Veroesjka Solowjew richtte zich op. Het smalle ovaal van zijn roofvogelge- zicht glansde mat in de duisternis. "Ja?" "We kunnen rustig een paar minuten wachten. Onze vrienden zijn druk bezig. Waarschijnlijk hebben zij Julia's wodkavoorraden al ont dekt Voorzover ik ze ken zullen zij zelfs haar eau de cologne op drinken." Solowjew lachte zacht. Toen weer ernstig: "Luister goed, Veroesjka. Een van ons moet er door komen 1 Begrijp je? Zelfs een verdwaalde kogel kan raak zijn. Als er iets mocht gebeuren - trek je dan niets van mij aan. Rijdt wat je kunt. Steeds stroomafwaarts langs de Wolga. Achter de stal ligt een groentetuin. Dan komt er een hekDat is niet erg hoog. Maar toch. Kun je springen?" "Ja, jafluisterde Vera. "Denk maar gewoon dat je op een parforccjacht op je Koerlandse landgoed bent." "Met een klein verschilDeze keer ben ik de vos." "Zolang jij in staat bent om zulke dingen te zeggen gaat alles nog goed. Niets is erger dan paniek. Paniek en angst voor de dood lokken die dood juist uit. En nu verder: Achter het hek begint een weide. Dan, na een halve kilometer kom je bij het bos, dat daar .tot aan de Wolga loopt. Als je het bos bereikt ben je veilig." "Als wij het bos bereiken", zei Vera. "Ongeveer zeven kilometer stroomafwaarts ligt een dorp: Het huis van de burgemeester met het telegraafkantoor bevindt zich op het dorpsplein tegenover de kerk. Waarschijnlijk zit daar nu een volks commissaris, maar dat is niet belangrijk. Als ze van daar geen hulp kunnen sturen, dan moeten ze die uit Kostroma halen. Heb je me be grepen?" "Ja." "En dan nog ietsSolowjew aarzelde een moment terwijl er in zijn stem iets onzekers klonk, alsof het hem moeilijk viel verder te praten. "Toen ik daarstraks zei dat ik van je hield, loog ik niet. (Wordt vervolgd) NEDERLAND I NOS/NOT: 10.45-12.00 Scliool- tv. KRO: 17.00-17.40 (ged.k.) Kinderprogramma. BELGIE Kanalen: 2 Rulseleden; 10 Waver en 44 Genk. 17.30 Je- vanjong, kinderprogramma. Smidje Verholen en de rare alchimist 158: „Ikik ben het slachtoffer geworden van de oude graaf Balderik de XXVIle van Biblebon fluisterde de schurkachtige professor Nosco met bene pen stem. „Wie is dat, Balderik XXVII van Biebe- lebop??" vroeg de rechter messcherp. „Dat is de vader van de rare alchi mist". legde Nosco uit. „Zij zijn allemaal nazaten van Balderik de Woeste. Maar de vader van onze rare al chimist, hè, die wilde niks weten van de moderne tij den. Het waren allemaal verschrikkelij ke stij f koppen die graven van Biblebon, ziet U. Ze dachten, dat ze de deur konden sluiten voor al die moderne uitvindingen, die het leven zo aan genaam maken." „De televisie uit Hilversum zeker", smaalde de rechter, hoofdige en barse meesters, die graven Biblebon", legde hij uit. „Ze wilden mij Maar professor Nosco vertelde onverstoorbaar verder. „Het waren stijf- ook dwingen hun malle zienswijze te volgen. Maar ik zag kans te vluchten ..Te vluchtenvroeg de rechter verbaasd. „Wat had jij dan met die lui te maken?" „Mijn vader was de oude bediende Vosmaer", lispelde I^osco. „Zijn hele leven lang is hij afgebeuld en afgesloofd door die mooie heren van Biblebon. De huidige heer Balderik, U beter bekend als de rare alchimist, mocht zelfs niet met mij spelen toen hij nog een klein Balderikje was. Ik was maar de zoon van een bediende, begrijpt U? Dat was te min. En die hele malle familie van Biblebon was bezeten door het denkbeeld nog eens goud uit blik te kunnen maken. Zodoende, begrijpt U?" „Is dat allemaal waar?" vroeg de rechter toen aan de rare alchimist, die nu politiedeskundige was. „Het is gelogen!" zei deze ferm. „Ik mocht inderdaad niet met de kleine Nosco spelen, maar dat kwam niet omdat hij te min was! Dat kwam omdat hij altijd vieze woorden zei en in zijn neus peuterde! Daarom!" Weer gaf de rechter een klap op de tafel, roepende: „Geen geleuter over neusgepeuter! Laat de ver dachte verder vertellen!" „Er valt verder weinig te vertellen", vervolgde Nosco. „Op een goede dag pakte ik mijn schamele koffers en verdween, vol haat jegens alles dat van het kasteel was Ik was toen nog jong, had nog haar op mijn kop en bezwoer mijn eigen weg in het leven te zullen vinden. Ik nam een andere naam aan, studeerde veel en werd knap en geleerd. Maar ik wilde mij wreken op het onrecht, dat mijn familie was aangedaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9