Export steeg meer dan import hup, Indonesische order van f 250 min voor Nederlandse industrie Heymans maakt de vrouw soms gewoon té mooi de postgiro Havenbeheerders willen wantrouwen doorbreken Mammoetorder voor houw Shell Moerdijk Rolls Royce kondigt eerste ontslagen aan Rijstpellerijen en oliefabrieken Totale waarde f 780 miljoen Vrouw altijd gekleed als ,dame' Thant: Namibia moet vrij Mensensmokkel via Nederland niet langer wachten: neem postgiro.. alles gratis en 2s% rente toe! dab makkelijk! Tsjoe En-Lai in N.-Vietnam Heineken neemt Bokma over Sabin-klontjes voor 600 Slapliorsters 51 van de mannen zegt: „huwelijksvoorbereiding schoot te kort"* Gerard Esser ten strijde tegen moord op zeehonden 9 DINSDAG 9 MAART 197 Ten opzichte van vorig jaar januari DEN HAAG (ANP) De Neder landse export (excl. die van België en Luxemburg) is in de eerste maand van het lopende jaar. vergeleken met de overeenkomstige maand van 1970, sterker gestegen dan de import. Als gevolg hiervan verminderde het in- vocrsaldo en kwam het dekkingsper centage 1 punt hoger te liggen. Tengevolge van de opheffing van de douaneformaliteiten aan de intra- Benelux grens en de daarmede ver band houdende vertraging in het be schikbaar komen van de gegevens omtrent de handel met België en Luxemburg hébben de cijfers over januari 1971 betrekking op de buiten landse handel, excl. de handel met België en Luxemburg. De waarde van de invoer uit alle overige landen bedroeg in januari ƒ3384 min., terwijl voor een bedrag van ƒ3.238 min. werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 96 pet. van de invoer. De invoer is in januari t.o.v. janua ri 1970 met 397 min. toegenomen, of met 13 pet. De uitvoer steeg met ƒ411 min., of 15 pet. Het invoersaldo ver minderde derhalve met 14 min. Wordt enerzijds rekening gehouden met de omstandigheid, dat januari 1971 één werkdag minder telde dan januari 1970 en worden anderzijds schepen en vliegtuigen, waarvan de in- en uitvoer aan sterke fluctuaties onderhevig zijn, buiten beschouwing gelaten, dan wordeh deze percentages bij de invoer 23 en bij de uitvoer 17. Sterke stijgingen bij de invoer t.o.v. januari 1970 kwamen voor bij ruwe aardolie, machines, veevoeder, gra nen, oliehoudende zaden, ijzer en staal. Dalingen werden aangetroffen bij cacao, koper en suiker. Bij de uitvoer was sprake van een opmerkelijke toeneming bij machines, aardolieprodukten, toestellen voor het opnemen en weergeven van geluid, melkprodukten en optische meet- en precisie-instrumenten. De export van groenten en vlees daalde. LONDEN (Reuter, AP) Van elke vijf Britten zijn er drie tegen Enge- lands toetreden tot de EEG. Dit moet blijken uit Harris opinie-onderzoek voor de Daily Express. Bijna 80 pro cent van de ondervraagden meent dat de regering pas kan beslissen als eeq volksstemming is gehouden. FINANCIËN AMSTERDAM Een combinatie van Nederlandse bedrijven heeft van de Indonesische regering opdracht gekregen voor de levering van 400 rijstpellerijen en tien oliefabrieken. Met deze order die geschiedt in het kader van het huidige Indonesische vijfjaren plan, is een bedrag van f 250 min. gemoeid. Prins te Dokkum. die o.m. de ge bouwen voor de pellerijen zal leveren neemt 40 pet van het project voor zijn rekening. Dynaf in Alkmaar is voor 30 pet bij het plan betrokken. Laatstgenoemd bedrijf levert de elek trische installaties. Een gedeelte van de rijstpellerijen is in Oost-Duitsland besteld en zal waarschijnlijk bij Prins worden geassembleerd. De op dracht aan de Oost-Duitsers heeft een compensatieorder uit de Oosteuropese landen voor de Nederlandse industrie opgeleverd. ROTTERDAM Shell heeft voor haar chemische complex bij Moerdijk aan drie ingenieurs bureaus opdrachten verstrekt voor een totale waard van 780 miljoen. De Nederlandse dochter van het Amerikaanse ingenieursbureau Lum- mus zal een etheenoxydefabriek bou wen, die 250 min. gaat kosten en het Engelse bureau Stone Webster con strueert een etheenfabriek ter waarde van ƒ330 min. Als derde bureau is het Belgische CTIP/Tractionel Bene lux ingeschakeld, dat o.m. betrokken zal zijn bij de bouw van een water zuiveringsinstallatie, een ketelhuis een aansluiting van pijpleidingen, (waarde 200 min.) Shell vertrouwt erop de fabrieken te' kunnen bouwen, hoewel, zoals be kend de vereiste vergunningen nog niet binnen zijn. Bij de Kroon zijn nog een aantal bezwaarschriften in behandeling. Het kabinet en de Ka mers stemden ruim twee jaar geleden met de Shell-vestiging aan de Moer dijk in. Op het ogenblik is Shell nog niet verder gegaan dan het bouwrijp maken van de terreinen. Het is de bedoeling, dat de etheen oxydefabriek, die een capaciteit krijgt van 120.000 ton per jaar eind 1972 in gebruik wordt genomen. Een jaar later moet de etheenfabriek klaar zijn met een capaciteit van 450.000 ton. In eerste instantie is de Indonesi sche order geplaatst bij het im- en exportbedrijf Vlemtex in Helmond. Deze onderneming, die de opdrachten doorspeelde aan de andere bedrijven, heeft vorig jaar aan Indonesië een proefpellerij geschonken. Dit gebaar heeft, zo zei directeur Vlemmings, waarschijnlijk de doorslag gegeven de pellerijen in Nederland te bestel len. Veertig procent van de pellerijen zal staatseigendom zijn; de rest komt in particuliere (Indonesische han den. Hoe de financiering aan Indone sische kant is geregeld, werd op een door de gezamenlijke Nederlandse le veranciers gehouden persconferentie niet duidelijk. Het enige wat men wilde zeggen was, dat de Wereldbank er bij betrokken is. Het rendement van de rijstoogst zal bij de nieuwe Nederlandse machines ongeveer 72 pet bedragen, tegen 50 pet bij de 780 vijftig a zestig jaar oude installaties die Indonesië op het ogenblik heeft. In 1980 hoopt men 1700 rijstpellerijen te hebben. Vlemtex is dan ook in onderhande ling voor de levering van nog eens 400 installaties gedurende het vol gende vijjfarenplan, dat van 1974 tot 1979 loopt. Het is de bedoeling, dat enkele groepen Indonesiërs naar Nederland zullen komen voor een speciale oplei ding. Op 20 mei worden de eerste complete rijstpellerijen uit Nederland verscheept. LONDEN De Rolls-Roycefabrie- ken hebben de eerste ontslagen aan gekondigd die voortvloeien uit het fi nancieel debacle rond de RB-211 straalmotor. Accountant Ruper Ni cholson, een van de beheerders van het bedrijf dat uitstel van betaling heeft moeten vragen, verklaarde dat 4300 man, ongeveer 5 pet. van het totaal personeelsbestand, in de ko mende drie weken op straat komen te staan. Het zijn voornamelijk ambte naren van de fabrieken, te Derby en Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Max Heymans heeft weer eens gelijk gekregen: de roklengte voor het ko mende seizoen heeft precies die lengte, die hij al jarenlang de meest ideale vindt. Het is immers zo, dat Heymans feen van de weinige Nederlandse ontwerpers, die zich bijzonder weinig aantrekt van hetgeen een paar mode-heren in Parijs voor schrijven) altijd al gezegd heeft, dat de ideale roklengte voor de „echte" vrouw net op, net over of net onder de knie moet zijn. R'dammer 19 cic. mach. 22 Door onverminderd aan dit „dogma" vast te houden, waren de shows van Heymans de laatste jaren wel eens een beetje on-modisch. Want overal elders bloeide de mini-rok, en een paar jaar later, de maxi-rok, maar Heymans hield zich aan zijn eigen roklengte: net over de knie. Maar zoals wel vaker het geval is geweest bij Heymans: op een gegeven ogenblik krijgt hij altijd wel gelijk van de officiële modemakers in Parijs, niet dat hem dat overigens veel kan schelen. Wat betreft de nieuwe collectie voor het zomerseizoen 7972 betreft: deze bestaat over het algemeen uit een aantal zeer mooie modellen, met een paar uitschieters naar beneden, maar veel meer uitschieters naar boven. Om dan maar even met de uitschieters naar beneden te beginnen (dan zijn we daar van af): er waren een paar akelig ouderwets aandoende swagger-achtige mantels, met brede schouders en een eveneens breed- vlakende schouderpas en verder recht-toe recht-aan naar beneden, kortom niet fraai. Verder een geruit tailleur met een zijden blouse en sjaal erbij in een genopt, gestreept en geblokt dessin. De kleuren van beide onderdelen van dit ensemble waren wel mooi bij elkaar uitgezocht, maar de dessins vloekten, naar onze mening, met elkaar. Afgezien van deze paar uitzonde ringelt, kan van de zomercollectie van Heymans niet anders gezegd worden, dan dat ze bijzonder fraai, elegant en smaakvol is. De modellen z\jn vaak zo verfijnd van coupe, stofkeuze, kleuren- en dessincombinatie, dat je er gewoon stil van wordt. En toch heeft juist deze grote verfijning ook schaduwkanten, naar ons idee tenminste. De vrouwen gaan er in deze mode soms zo ongenaakbaar en onaards mooi uitzien, zodat we weer teruggedrongen lijken in de tijd, toen vrouwen vóór alles „mooi" en „vrouwelijk" moesten zijn. De emancipatie van de vrouw lijkt door dit soort mode een stap teruggedrongen te worden. De vrouwen worden weer in hun ivoren toren van het „ewig Weibliche" gezet. Dat Heymans van vrouwen inderdaad „dames" wenst te maken, blijkt ook uil zijn spaarzame sportieve modellen. Hij brengt dan wel enkele shorts en gaucho's, maar die zijn weer van een zo sjieke stof gemaakt, dat het geheel toch meer een dames-achtige dan een spor tieve kledij wordt. De vrouw, die het aan heeft lijkt wel een kleine concessie aan de mode te willen doen. maar ondanks alles toch beslist „dame" te willen blijven. Evenals andere jaren had Heymans ook ditmaal een leidende kleur in zijn collectie: het tabac blon (een bóge-rwhtige Heurl. Andere geliefde klaren in rijn Ee„ de prachtige avondtoiletten van Heg- collectie: donkerbruin, wit, grvs en zwart. V- i_j t Heet mooi oondon wij voorat de zomerjurken i-on man/: broekjurk, met bijpassende mantel met batist en mousseline, met wijde plissérokken, lange. wijde mouwen, gemaakt in een kasjmirstof. wijde ballonmouwen en diepe halsdecolleté's. Al met al heeft Heymans met deze collectie weer ontwerper. Dat hij minder kwaliteiten heeft op het tens bewezen enorme kwaliteiten te hebben als mode- gebied van de vrouwen-emancipatie is een andere zaak. Barnoldswick in Engeland en Glas gow in Schotland. Nicholson zei dat deze ontslagen nog niets uitstaande hebben met het RB-211-programma, dat gevaar loopt geheel geschrapt te worden als de Amerikaanse Lockheedfabriek afziet van het betrekken van deze motoren tegen hogere prijs dan afgesproken voor zijn „tristam-passagiers vliegtuig. Gebeurt dat inderdaad, dan zal het aantal ontslagen nog veel ho ger worden. Malcolm Muir, RR-manager in de V.S., is inderhaast naar Londen ge vlogen om de regering ervan te over tuigen dat de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen die de Tristar besteld hebben, hun geduld beginnen te verliezen over het gemarchandeer tussen de Britse regering (als eigena res van Rolls-Royce) en Lockheed over een nieuwe en hogere prijs voor de motoren. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. DEN HAAG (ANP) Secretaris generaal Thant van de Verenigde Na ties heeft gisteren scherpe kritiek ge leverd op het Zuidafrikaanse voorstel lot een volksstemming in Namibia (Zuid-Westafrika). Hij noemt het voorstel irrelevant en de aan de Na- mibische bevolking geboden alterna tieven (bestuur door Zuid-Afrika of door de Verenigde Naties) 'mislei dend'. Het enige alternatief voor het huidige feitelijke Zuidafrikaanse be wind over dit voormalige volken bondsmandaat is volgens Oe Thant de onafhankelijkheid. Deze verklaring van de secretaris generaal werd gisteren voor het In ternationaal Gerechtshof in Den Haag voorgelezen door zijn vertegenwoor diger D. Burndl H. Vickers, juridisch hoofdambtenaar bij het VN-bureau voor juridische zaken. Het interna tionaal Gerechtshof behandelt mo menteel een adviesaanvraag van de Veiligheidsraad over de kwestie wat de rechtsgevolgen zijn van Zuid-Afri ka's blijvende aanwezigheid in Nami bia, hoewel de veiligheidsraad deze aanwezigheid onwettig heeft ver klaard. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft gisteren met acht stemmen te gen één bepaald dat vrijstelling van militaire dienst niet meer mogelijk is voor aspirant-dienstplichtigen, die zeggen gewetensbezwaren te hebben tegen de oorlog in Vietnam, maar niet tegen alle oorlogen. KOPENHAGEN In de afgelopen twee jaar zijn meer dan duizend Pa- kistanen en Indiërs via Nederland en België illegaal naar Engeland overge bracht De Deense scheepskapitein Knud Lindholm Petersen (53) onthulde dit in een vraaggesprek met het Deense blad Politiken. Hij zou voor een in ternationale organisatie werken, die de illegale landverhuizers ruim 86.000 gulden per persoon vraagt. Hiervoor krijgen zij papieren waar- zou blijken, dat zij al drie jaar in Engeland verblijven en een betrek king in dat land. Tenminste een der de moet vooraf worden betaald en de rest in termijnen over drie jaar. Kapitein Petersen vertelde dat de clandestiene landverhuizers per vliegtuig naar Frankfurt reisden en vandaar naar een vakantiekamp in Nederland worden overgebracht. Met een voormalige Duitse torpedoboot worden zij dan tenslotte naar een be paalde plaats aan de Engelse oostkust vervoerd. HANOI, PARIJS, WASHING. TON (AP, Reuter, UPI) D* Chinese premier Tsjoe En-lai heeft aan het hoofd van een offi ciële delegatie van de Chinese regering een vierdaags bezoek aan Noord-Vietnam gebracht. „Het bezoek van Tsjoe En-lai is een ernstige waarschuwing aan de Amerikaanse agressors", zo heeft de Noordvietnamese pre mier Pham Van Dong verklaard, De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, William Rogers, heeft- verklaard dat de VS niet tus senbeide zullen komen als de Zuid- vietnamese president Ngoejen Van Thieu zou besluiten om Noord-Viet- nam binnen te vallen. ATHENE (Reuter) De Griekse regering heeft vier hoge officieren vrijgelaten, die vanwege hun royalis tische sympathieën naar afgelegen dorpen waren verbannen. Het bewind te Athene heeft toege zegd, volgende maand een groot aan- tal verbannen politici en officieren zullen vrijlaten. 'I .-ï :4 ttatóÉUtf 4 .s r<\ AMSTERDAM! Heineken gaat de Friese distileerderij Bokma over nemen. De overneming geschiedt te gen een niet bekend gemaakt bedrag in contanten. De directie van Bokma heeft het besluit om zich bij Heineken aan te sluiten genomen om zich hierdoor van de continuïteit van haar positie als merkenartikelenfabrikant in de gedestilleerdmarkt te verzekeren. Heineken zet door de verwerving van Bokma een belangrijke stap op de weg naar vergroting van haar gedes- tilleerdbelang. Heineken heeft thans reeds een be lang van 50 pet. en optie op de overi ge aandelen van Coebergh. Na de overneming van Bokma neemt de groep nu ongeveer 15 pet. van de Ne derlandse gedestilleerdmarkt voor haar rekening. Het ligt in de bedoeling, dat Bokma in Leeuwarden gevestigd blijft en daar onder dezelfde leiding tot verde re ontplooiing wordt gebracht. Deze ontwikkeling zal voor het personeel ongeveer 45 man geen gevolgen hebben. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Nederland en België hebben besloten regel matig in beginsel ieder half jaar bijeen te komen om te praten over de tot stand koming van een gemeenschappelijk zee- havenbeleid. Minister Bakker (verkeer en wa terstaat) zei dit gisteren in Middel burg na besprekingen met de Belgi sche ministers van openbare werken De Saeger èn verkeerswezen Bertrand in het Middelburgse stadhuis en de Belgische en Nederlandse zeehaven beheerders. Ook Staatssecretaris Kev- zer nam aan deze besprekingen deel. Het overleg verliep in goede har monie. zei minister Bakker. Voor de volgende bijeenkomst van zeehavenbeheerders, die omstreeks september dit jaar in België zal wor den gehouden, zullen studiecommis-, sies nota's samenstellen, waarin onder meer de mogelijkheden om te komen tot een ruime en tijdige informatie over Nederlandse en Belgische inves teringsprogramma's worden bekeken. Verder zal nagegaan worden welke maatregelen in Nederland en België voor het milieubeheer speciaal in zee havens getroffen kunnen worden, met welke middelen de positie van de Be- neluxhavens verbeterd kan worden, en hoe gekomen kan worden tot meer wederzijdse informatie over de ex ploitatierekeningen van de Benelux- zeehavens. Harmonisatie „Een historische stap" noemde mi nister Bakker de eerste bijeenkomst van de Belgische en Nederlandse zeehavenbeheerders. Uiteindelijk moet het komen tot een harmonisatie van de zeehavenontwikkeling in Neder land en België. Daar verstaan de Ne derlandse en Belgische minister niet onder, dat het beleid in de twee lan den gelijk moet worden. „De inzich ten ter zake zullen altijd wel blijven verschillen, omdat onze landen nu eenmaal in een verschillende positie zijn en onze inwoners een verschilen- de geaardheid hebben, meende minis ter Bakker. Onder harmonisatie verstaan hij en zijn Belgische collega De Saeger het met elkaar overleggen en aldus trach ten te vinden van gemeenschappelijke belangen. De zeehavenbeheerders zul len geen „Benelux-reglementen" op gelegd krijgen. Overeenkomsten zullen op „woord van eer" moeten functioneren. „Wij kunnen elkaar niet alleen maar be concurreren; wij hebben elkaar nodig, ook wanneer wij rekening houden met de zeehavenplannen in Frankrijk en Duitsland", zei minister De Saeger. Hij wees er nadrukkelijk op, dat deze stap op weg naar een Benelux- havensamenwerking niet als samen spannen tegen andere havens gezien moet worden, maar als een Benelux- poging die aan samenwerking in nog groter verband voorafgaat. Tot nu toe is het zeehaven beleid altyd gevoerd met het oog op de concurrentie. Volgens minister De Saeger heeft de economische werkelijkheid het be leid, dat alleen op concurrentie is ge baseerd, achterhaald. De Belgische en Nederlandse havens zijn niet dank zij de concurrentie gegroeid, maar dankzij een economisch nieuwbouw- effect. Maar zeggen, dat die concur rentie nu maar plaats moet gaan ma ken voor volledige samenwerking, wilde minister De Saeger ook weer niet. Hij zag meer in „gezonde wed ijver". Voorlopig zullen de Nederlandse en Belgische havenbeheerders zich bezig houden met het doorbreken van het bestaande wantrouwen, aldus minis ter De Saeger. Van een onzer verslaggevers STAPHORST Ook zeshonderd Staphorsters van boven de achttien jaar zelfs zestigjarigen en ouderen, hebben eind vorige week bij de massale vaccinatie het suikerklontje met enkele Sabin-druppels ontvan gen. Zij waren niet opgeroepen, om dat voor hen de kaps om polio te krijgen, uiterst klein is. Buiten deze zeshonderd werden vierduizend jeugdige inwoners van Staphorst gevaccineerd. Ongeveer ne gentig procent van hen die opgeroe pen waren, kregen het serum toege diend. Van hen was de helft nog niet eerder ingeënt. Over deze opkomst was de geneeskundige inspectie erg tevreden. Achteraf bekeken. Na 5 jaar getrouwd zijn. Dan blijkt dat men meer had moeten weten. Sexualiteit heeft zoveel kanten. 51% van de mannen en 48% van de vrouwen gaf dat toe. Achteraf. Gezond Gezin, maandblad voor sexualiteit en samen leving. Een eerlijk antwoord nOTin op vragen van vandaag. (fcZv^/llI] QuZIll j Naam: Woonplaats: l ik wil: abonnement op GG a 9,- per jaar l gratis proefnummer j Bon (in enveloppe zonder postzegel) zenden aan I Gezond Gezin, Antwoordnr. 1201, Den Haag. Gezond Gezin maandblad vj Van onze Haagse redactie DEN HAAG Gerard Esser, de bejaarde Amsterdamse kunstschilder en fervent bestrijder van de jacht op jonge zeehonden, hoopt binnenkort in New York een gesprek te hebben met de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Oe Thant. Hij gaat ook een rede houden voor de Algemene Vergadering van de VN. Zijn onderwerp zal de gruwelijke aantasting door de mens van de na tuur zijn en hij zal bepleiten dat iedere delegatie in de VN een ecoloog (milieudeskundige) in haar rijen op neemt. De hoofdstedelijke activist, die de laatste jaren bekendheid kreeg door éénmansacties tegen dc zeehonden- jacht heeft dit beperkte actiedoel verlaten en het gehele milieu tot werkterrein gemaakt. Na zes jaren actie heb lk het onlos makelijke verband tussen de zeehon- denmoord en andere aanslagen op de natuur ingezien, vertelde Esser giste ren in Den Haag. Hij hoopt New York volgende week via Montreal en Ottawa te bereiken. In de beide laatste Canadese steden zal hij de autoriteiten nog eens zijn protest tegen de zeehondenmoord. on dersteund door duizenden handteke ningen van verontruste en vooral jonge Nederlanders, laten horen. In New York hoopt Gerard Esser op hulp te kunnen rekenen van de Nederlandse vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties. Minister Luns zou de Nederlandse vertegenwoor diger per brief aldus hebben geïn strueerd. Het ministerie van buitenlandse za ken kon dit gisteravond echter niet bevestigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 8