OVERLAST MEER NIEUWE BAAN? Pionier verpleging wordt honderd jaar NACO-rapport is eerste stap VIJFTIEN MILJOEN PASSAGIERS IN 2000 DEEL RODENRIJS ONBEWOONBAAR ACO berekent sterke groei 5°' luchthaven S'; WETHOUDER POLAK: ZUSTER MEYBOOM: ,,'T WAS EEN CHAOS" „We laten ons niet voor het blok zetten" DINSDAG 9 MAART 1971 kA^D<YöBH MET lf den %na; U V RS jpei •oep van Dik an een onzer verslaggevers) i OTTERDAM „Het passa- sverkeer op de luchthaven ,re4terdam zich zal ontwikkelen 410.000 in 1969 via twee mil- ja| i in 1980 naar 3,2 miljoen in Het charterverkeer zal in van veertig procent in baar 55 procent in 1980 en Voorwaarde is echter dat vliegverkeer een voldoende tenfee start- en landingsbaan (gt." Dit is de eerste en voor piste conclusie uit het rap- dat de NV Naco (Neder- ontwerpbureau voor ithavens) in opdracht van de leente Rotterdam heeft sa- N,jgigesteld en dat maandag :dibaar is gemaakt. e opdracht aan het NACO was de 'ikkeling en een eventuele uit- ling te bestuderen in samenhang de de geluidshinder. Hierover is een rapport samengesteld door de oufi'isch Physische Dienst TNO-TH. de door het NACO verstrekte ge ns kwam TNO tot de conclusie j. de geluidsbelasting door het hui- de vliegtuigverkeer op de bestaande mAi» slechts in beperkte mate aanlei- r< geeft tot hinder. (Hierbij is- het t iegen buiten beschouwing geila- is iwel het vliegtuigverkeer op de ige baan (verlengd van 2200 (nu) 2500 of 2600 meter, als op een die ten noorden van de Doenka- op achthonderd meter afstand de bestaande baan en evenwijdig mee) zou worden aangelegd, zou e periode van 1980 - 1985 ernstige idshinder kunnen veroorzaken. et verkeer echter op een onge- achttien graden gedraaide baan eens in de polder Schieveen ten den van de Boenkade zal echter e periode 1980 tot 1985 geen of welijks hogere geluidshinder ge- dan nu wordt veroorzaakt door luidige commerciële luchtvaart op isd estaande startbaan. R1 Meze oplossing zou zelfs de geluids- Z< Ier in Schiedam - Kethel lei rschie geheel te niet doen en in ;eu ischenhoek en Bleiswijk een aan- ibi kelijke verbetering te horen ge- dia- Een. volgens het rapport, betrek- an ik klein gebied in Rodenrijs (dus d. Berkel) zou ten dele bij het Ka'haventerrein moeten worden be toen. Zo niet dan zouden speciale 1 tregelen moeten worden genomen at daar de lawaaibelasting te >t wordt. olgens het NACO-rapport is dan een nieulwe baan ten noorden de Doenkade (en enigszins ge- U£d te opzichte van de huidige n) de enige mogelijkheid tot uit- ding van de luchthaven Rotter- Ito. Ook uit vliegtechnisch oogpunt een baan met een iets gewijzigde pe ting haalbaar zijn. 'olgens het NACO en TNO zou de toende geluidshinder in 1985 Misch gelijk zijn aan die in 1980 gevolg van de ontwikkeling van lidsarme motoren. Ook na 1985 Wachten de samenstellers van het port geen of slechts geringe tocna- van de geluidshinder in verband een verdere ontwikkeling van de oren en het gebruik van vliegtui- die hun landing steiler uitvoeren de huidige vliegtuigen. SERI E e bestaande baan zou verder hts een functie houden Ier over igging van de tijd nodig om de Uwe baan te realiseren en als deze 5ed is. als reservebaan. let NACO heeft berekend dat een uitbreiding van de luchthaven tot 1980 berekend op het huidige prijspeil op ƒ230.000.000 zal komen. Daarbij zijn dan nog niet gerekend de kosten van verwerving van gronden en de kosten van voorbereiding en toezicht op de uitvoering. Wel zijn in het miljoenenbedrag begrepen de tijdelijke maatregelen die genomen moeten worden aan het bestaande banenstelsel, de aanleg van een nieuwe baan met aansluitende taxibanen inclusief viadukten voor 160.000.000, uitbreiding van het plat form, aanpassing van het bestaande en bouw van een tweede stationsge bouw, tijdelijke voorzieningen voor het vrachtvervoer en voorzieningen voor brandweer en aan wegen en parkeerterreinen Het NACO tekent bij het rapport aan dat de ligging van de luchthaven in het algemeen en van het stationsa- reaal in het bijzonder zeer gunstig is voor het maken van verdere aanslui tingen op reeds bestaande en gepro- jekteerd'e rijks- en provinciale wegen. Ook doet zich de voor de hand lig gende mogelijkheid voor een aanslui ting op de zogenaamde Hofplein- spoorweg aan te leggen. Er zouden volgens de NACO slechts geringe kosten nodig zijn om deze spoorlijn geschikt te maken voor metro-exploi tatie. Omstreeks het jaar 2000 zou een „volgroeide" luchthaven Rotterdam ongeveer vijftien miljoen passagiers kunnen verwerken en 1,5 miljoen ton vracht. SNELLER Hel NACO verwacht zelfs een groeipercentage van veertien procent hetgeen sneller is dan de laatste ja ren op Schiphol waar een percentage van tien procent per jaar werd be reikt. Voor Rotterdam wordt echter tussen 1975 en-1985 ook een daling tot tien procent verwacht. Het NACO heeft voor de ontwik keling van de luchthaven twee sche ma's opgezet. Een tot 1985, de tweede na 1985. De eerste houdt de aanleg van de reeds genoemde baan in die via viaducten de Hofpleinspoorweg en de provinciale weg 20 zal moeten kruisen en aanpassing van de taxiba nen. Verder zal in dë interimperiode de bestaande baan met twee- tot vierhonderd meter moeten worden verlengd. Bovendien moet, omdat de vlakheid van dë huidige baan te wensen overlaat een laag van acht centimeter asfaltbeton worden aange bracht. Het bestaande stationsgebouw kan door aanpassingen en een kleine uit breiding voldoende capaciteit krijgen voor de afhandeling van ongeveer (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Wethouder mr. H. C. G. L. Polak heeft tij dens een persconferentie over de nieuwe luchthavenplannen van Rotterdam gezegd dat het NACO-rapport een eerste Stap is. Nog niet bekeken zijn de vragen over de planologische gevolgen, de vraag of het noodzakelijk is dat er bij een stad een luchtha ven ligt, de financiële conse quenties e.d. De heer Polak verwacht verwacht dat nog voor de zomervakantie de gemeenteraad een beslissing kan nemen. Volgens de heer Brouwer opent de nieuwe gewijzigde ligging van de baan „onverwacht gunstige perspec tieven". De woningen in Rodenrijs, dat nu als enige woongemeenschap last krijgt van de nieuwe baan, zouden volgens hem of aangekocht moeten worden (voor sloop?) of bestand ge maakt moeten worden tegen vlieg tuiggeluid. Volgens een woordvoerder van het NACO is het absoluut mogelijk een woning volledig geluiddicht te maken en te voorzien van een airconditio ning installatie. Dat is in Engeland ook gebeurd. Alleen waren er daar mensen die het geld liever voor ande re zaken (auto, vakantie e.d.) ge bruikten. Over het raadsbesluit merkte de heer Polak nog op dat afwijzing in houdt dat Rotterdam zijn luchthaven plannen voor het gebied noordelijk van de Doenkade (polder Schieveen) laat varen. Duidelijk werd ook dat dan de luchthaven ten dode is opge schreven. De grotere toestellen kun nen bijna niet op de bestaande baan landen Bovendien zouden zij zoveel geluid maken dat er een vliegbeper- king zou moeten worden ingesteld. De heer Polak zei dat als de ge plande tweede nationale luchthaven werkelijk in de Delta komt, Rotter dam geen haast zou hebben met eigen plannen. Volgens hem is er veel over leg tussen het rijk en de ontwerpers Een uitbreiding van Zestienhoven zou. volgens de heer Polak, zelfs be taald kunnen worden uit de rente die uitstel van de aanleg van een tweede nationale luchthaven zou opbrengen „Als die niet in de buurt komt zullen we onze mogelijkheden in Den Haag presenteren, Rotterdam wil betrokken zijn bij de wereldluchtvaart". Bovendien acht hij het belangrijk in de omgeving van Rotterdam werk gelegenheid voor vijftien- tot twin tigduizend man hoger geschoold per soneel te krijgen. Dat zou geleidelijk kunnen gaan. Rotterdam is nu. vol gens hem te eenzijdig ingesteld wat het karakter van de arbeidsplaatsen betreft. 1800.000 passagiers per jaar char ter- en lijndiensten). Uiterlijk in 1980 zou dan een tweede stationsgebouw nodig zijn dat in 1985 gereed moet zijn om 1.400.000 passagiers (alleen in lijnverkeer) te kunnen afhandelen. Voor vrachtafhandeling zullen voorals nog geen extra voorzieningen behoe ven te worden genomen. De sport- vliegerij zal dienen te verdwijnen en aan de overige kleine luchtvaart zal een plafond moeten worden gesteld. MAXIMAAL Een maximale ontwikkeling (dus na 1985) van de luchthaven gaat uit van meer dan 100.000 vliegbewegingen in het passagiersverkeer en van 15 000 van vrachtvliegtuigen. Voor het vrachtvervoer wordt aangenomen dat het in het jaar 2000 maximum 1.6 miljoen "ton zal bedragen. Het aantal passagiers zou kunnen groeien tot vijftien miljoen. Dit alles zal een Vol tooiing van het taxibanenstelsel noodzakelijk maken, het aanleggen van „wachtruimten" aan begin en eind van de landingbaan voor wach tende vliegtuigen. Dan zal er ook een stationsgebouw met een front van 1650 meter moeten komen. Dit is nodig om zestig procent van de vliegtuigen in maximale spit sen te kunnen opstellen, 75 procent van de vliegtuigen tijdens de normale spitsen en negentig procent van alle vliegtuigopstellingen in het passa giersverkeer. Dan-dienen er nog zogenaamde sa telliet-gebouwen op het platform te komen met een totale frontbreedte van 1200 meter voor wachtruimte ten behoeve van passagiers, loopruimten en enkele andere faciliteiten. Aan de straatzijde van het stationsgebouw moeten dan voorrijwegen op twee ni- veau's komen met parkeergarages en de mogelijkheid van aansluiting op de metro Voor het verwerken van 1,6 mil joen ton vracht zal een gebouwen complex van 20.000 tot 30.000 vier kante meter nodig zijn. Er wordt zelfs gedacht aan twee gebouwen met een totale, oppervlakte van 40.000 vierkante meter. Dit vrachtcent.rum is aan de oostzijde van het vliegveld ge projecteerd. Het bestaande stations gebouw zou geschikt gemaakt kunnen worden voor allerlei functies die ver band houden met de boordvoorzie- ning van de vliegtuigen. DEN HAAG „Weet je, 'k heb het gevoel dat ik nu „oud" moet gaan doen." Een stralend jonge glimlach verlicht het ge zicht van zuster Frederike Mey- boom. Vrijdag 26 maart wordt deze pionier op het verpleeg kundig gebied honderd jaar. „Ik kan het nauwelijks gelo ven", zegt zij lachend, ,,'k voel me helemaal niet zo oud." En met deze woorden onderstreept zij de gedachte van ongetwijfeld iedereen, die haar voor het eerst ontmoet. Zelden zal men iemand meema ken. die zo'n levensvreugde kent. zo'n groot gevoel voor humor heeft en zo'n belangstelling voor alles rond zich. die gepaard gaat met een niet te stuiten werklust, vechtlust zelfs voor de opleiding van de ver pleegster. „Er is veel gebeurd ten doende", zo vertelt zij en in deze doende'", zo verteld zij en in deze woorden schuilt een waarschuwing voor iedereen die zou denken dat de verpleegsters „er zijn-'. „Natuurlijk zijn we blij dat de mensen op regeringsposten en in de leidende sector meer begrip hebben voor het beroep van de verpleeg kundigen. Toch moeten zij nog meer vertrouwen krijgen in de verpleeg kundigen. De opleiding moet in een rechte lijn gebeuren, zodat leerling- verpleegsters zoals in alle andere beroepen als leerlingen worden beschouwd." .,'t Is nu een tweeledige situatie, een situatie die fouten in het leven roept. Voor de ene helft zijn zij in derdaad leerling zij krijgen lessen voor de andere helft zijn zij werkkracht. Een leerling moet alleen leerling zijn, op scholen waar zij de theorie leren, terwijl zij stage lopen in verschillende inrichtingen voor de praktijk." Zuster Frederike Meyboom staat nog steeds op de barricaden als het om een gedegen opleiding voor de verpleegsters gaat. Niet voor niets ■heeft zij de chaos, die er in het be gin van deze eeuw in de ziekenhui zen heerste, meegemaakt. Een tref fend voorbeeld van hel verpleeg sters-bestaan uit die tijd vinden we in het boek dat zuster Meyboom schreef: Grepen uit de geschiedenis van zorgen en verzorgen een ver pleegster vraagt na 48 uur te hebben gewaakt bij een patiënt: „Is het goed dat ik nu wat ga slapen, me vrouw?" Mevrouw reageert ver baasd: ..Ik dacht dat u een gediplo meerd pleegzuster was". Opleiding Uit deze tijd stamt de noodzake lijke oprichting van de Nederlandse Bond van Ziekenverpleging, die tot voornaamste doel had het opleiden en examineren van verpleegsters te regelen. Tot die tijd, en tot de op richting van het Witte Kruis, was de opleiding voorzover het die naam althans verdiende in particuliere handen. Er waren ziekenhuizen die zelf hun verpleegkrachten opleidden, dat hing in grote mate van de directie af, en hun eigen exameneisen had den Het Wilhelmina Gasthuis. Bin nen Gasthuis. Burgerziekenhuis en Israëlitisch ziekenhuis in Amster dam waren één van de eerstè eri in het Wilhelmina Gasthuis ontving de eerste beroepsverpleegster Anna Reijnvaan haar diploma. Deze situatie kan men zich in 1971 nauwelijks voorsitellen. Zeker is ech ter dat de tegenwoordige Dolle Mi- na's tot nog toe lang zoveel resulta ten niet behalen als zuster Meyboom en met haar anderen in haar strijd voor de verpleegkundigen heeft behaald. Directrice In eerste instantie bleef de oplei ding beperkt. Jjlechts ziekenhuizen met honderd of meer bedden en 28.000 verpleegdagen per jaar moch ten verpleegsters opleiden. Het ge vecht duurde voort en minstens drie plaatsen in Nederland bewaren een levendige herinnering aan zuster Meyboom: Zutphen, waar zij direc trice was van 1902 tot 1904; Dor drecht, 1904 tot 1908 en Rotterdam 1908 tot 1926. Van deze drie steden spant Dordrecht zeker de kroon als het om wantoestanden in het zieken huis (in 1904) gaat. „Niemand had daar enig benul van verpleging", zo vertelt zuster Meyboom. „Ik was aangesteld door burgemeester Zimmerman later burgemeester van Rotterdam die zei: „Ik wil weten wat u doet, maar hoe u het doet, laat ik aan u over". Het was er een chaos. Alles ging met elkaar naar bed en ik ben be gonnen met al d'ie meiden en knech ten er uit te meopen. Daarop volg den de leveranciers, die stalen als de raven. Natuurlijk leverde dat niet bepaald veel vrienden op en binnen de kortst mogelijke tijd mocht ik na schemerdonker niet meer op straat en kreeg ik speciale politiebescher ming." Gebrek ..Het waren zware jaren, want zelfs de geneesheer-directeur wilde niet meewerken. Als we de ronde deden langs de patiënten vertelde hij alles of in hoog-latijn of in zulke schandelijke bewoordingen, dat ik er van overtuigd was dat hij me liever diezelfde dag zag verdwiinen als een dag later. Er was gebrek aan alles, aan zindelijkheid, zedelijkheid en hulpvaardigheid en het verbaast me nog steeds dat ik in een ziekenhuis als dit nog zoveel betrouwbare en goed ontwikkelde sollicitanten kreeg." „In Rotterdam heerste een andere chaos. Het gebouw het gemeente ziekenhuis aan de Bergweg was een verbouwd klooster, compleet met de cellen voor religieuzen, 't Was uitermate slecht gebouwd, steeds waren er verzakkingen en er moest steeds gerepareerd worden. Dat dit ziekenhuis zo'n goede naam heeft gekregen, was zeker te danken aan de geneesheer-directeur, die nooit een zaal in gebruik liet nemen als er niet voldoende verpleegsters waren." Docente Na Rotterdam volgde een periode van reizen. Drie jaar lang maakte zuster Meyboom studiereizen in Fin land, Engeland. Frankrijk, Italië en na haar terugkeer in Nederland gaf zij tien jaar les door heel Nederland als docente van de Volksuniversiteit. De Tweede Wereldoorlog maakte hieraan een eind. Over deze vijf jaar zegt zuster Meyboom slechts in op rechte bescheidenheid: ,,'k Heb me zoveel mogelijk verdienstelijk ge maakt". Het doceren bleef zuster Meyboom in haar greep houden en na de oor log is zij twaalf jaar hoofd van de Algemene Psychiatrische Voorlich tingsdienst geweest, ,,'k Heb gepro beerd de Nederlanders te leren dat de mensen die toen (nog geen 25 jaar geleden) nog „krankzinnigen" genoemd werden, niet afschuwwek kend waren". Hoe moeilijk het is om een geves tigde negatieve houding van veel te veel mensen te lijf te gaan, heeft zuster Meyboom ondervonden. Tot haar .negenentachtigste reisde zij in weer en wind stad en land af om met goede voorlichting deze vooroor delen te bestrijden. Zelfstandig Nog slceds geeft zij les, onder an deren aan dc Louise Legrandschool in Den Haag en tot voor kort aan de school van dc Vrije Universiteit in Amstelveen. Nog steeds vecht zij voor de verpleegkundigen. Geen wonder dat juist dezo verpleegkun digen haar naam willen geven aan het nieuwe zusterhuis bij het Ge meente-ziekenhuis dat in Dordrecht wordt gebouwd. „De opleiding moet wettelijk geregeld worden", zo be sluit zij. „Het wordt nog steeds niet gekwalificeerd als een zelfstandig beroep en daar moeten we toch héén". Ch-senator Piket: DEN HAAG „Het is onjuist de confessionele partijen voor het blok te zetten zoals door PvdA, D'66 en PPR is gedaan met de eis van een bindende afspraak voor een rege ringsprogram en een ministersteam". Dit zei mr. F. H. Piket, lid van de Foto bovenaan. De lijnen rond de nieuw geplande start- en landingsbaan geven aan hoe de geluidshinder de omgeving zal treffen. Deze getallen geven Kosten-eenhedenaan. Dat heeft niets met geld te maken. Kosten is de naam van een des kundige die de geluidshinder in getallen heeft weten vast te leggen. Binnen de lijn met 55 van dergelijke eenheden is wonen en leven gewoon niet mogelijk. Tussen 55'en 45 kan, mits er aan woningen het een en ander wordt aangepast, de geluids overlast aanvaardbaar zijn en tussen 45 en 35 is de geluids overlast in ieder geval toe laatbaar. Duidelijk blijkt dat van. 45 en hoger slechts een deel van Rodenrijs wordt ge troffen. De andere kaart laat zien hoe de eindfase van de luchthaven Rotterdam wordt gedacht. Bo venaan de nieuwe baan, daar onder de bestaande baan en tenslotte allerlei nieuwe ge bouwen. Eerste Kamer vbor de CHU, op een politiek forum, georganiseerd door de Vereniging voor Vrouwenbelangen. Hij had de stellige overtuiging dat de confessionele partijen zich niet in die richting zouden laten duwen en niet de uitspraak willen doen die het PvdA-blok begeert. Na de verkiezingen zullen de con fessionele partijen uitmaken of ze met de VVD of met het andere blok in zee zullen gaan. Mejuffrouw J. van Leeuwen (a.r.) reageerde op deze uitspraak met eni ge schrik. Zij stelde dat alles afhangt van de uitkomst van het nu op han den zijnde open gesprek. De stuur groep wil niet bij voorbaat bindende afspraken, maar misschien is dit na het gesprek wel mogelijk. De heer Van der Louw (soc.) achtte het gesprek in elk geval nuttig omdat de kiezer duidelijk wordt gemaakt hoe de situatie is. PvdA, D'66 en PPR zijn zelfs bereid de confessionele par tijen ook na deze week nog enige da gen respijt te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5