PORNOGRAFIE VRAAGT aa" ZORGZAAM PASTORAAT Een telegramgeen bloemetje VVD: psychiatrische diensten niet onder sociale verzekering uit de kerkbladen Uw probleem is het onze. Nota hervormde raad voor gezin nP dnirnnpp steribed Welterusten ...synode?" Kruisinga wil onderzoek Twee gevallen van polio in Meppel COMMENTAAR Midden-Oosten Regionalisme 1 Oud-predikant nu pastoor berorpWgswerk Een woord voor vandaag BrleveD die niet zijn voorzien van naam eo adres kunnen niet In oehandellnR worden genomen. Ge- ■elmhoudlng Is verzekerd. Vra*en die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In alzonder- 'IJke b. 'even worden gesteld. Pet orlet dleni een gulden aan postse- eels te worden Ingesloten- Vraag: In ons huis, ongeveer 35 jaar oud, hebben we een douchecel laten maken. Het is mooi geworden, helemaal betegeld met een flinke wastafel en aardgasverwarming. Voor het werk begonnen is, heeft de metselaar formulieren met tekening ingediend. Hoeveel bedraagt de ver goeding, die door de gemeente wordt uitgekeerd? Is dat bedrag voor alle gemeenten gelijk? Bestaan daarvoor vaste lijnen? Antwoord: De regelingen verschil len volgens het ministerie van ge meente tot gemeente. Het eenvou digst is te informeren op het ge meentehuis of bij een raadslid. Ook kunt u zich wenden tot het bureau woningverbetering van het ministe rie van volkshuisvesting, Wethouder Alferinkstraat 300, Zwolle, telefoon 05200 - 76654. Men deelde ons mede dat de ambtenaren, die hieraan wer ken, goed op de hoogte zijn, zodat u ln geval van meningsverschillen niet veel kans heeft, gelijk te krijgen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het pastoraat ten aanzien van de pornografie vraagt grote behoedzaamheid, mede omdat ook voor veel pastores zelf de pornografie een probleem is. De pastor die het zich driftmatig van het lijf houdt (hetzij omdat hij constateert, dat pornografie „natuurlijk uit den boze'* is, hetzij omdat hij integendeel beweert, dat er „helemaal geen problemen zijn") doet de gene, die zijn pastoraat vraagt, alleen maar onrecht. eindelijk om positieve of om nega tieve gevolgen van de pornografie gaat, aldus de nota. De nota kan worden aangevraagd bij de raad voor kerk en gezin, Car- negielaaci 9, Den Haag. Verslagboek AKV Dat zegt de hervormde raad voor kerk en gezin in een zojuist versche nen nota over pornografie en pasto raat. De nota omschrijft pornografie als „literatuur waarin personen wor den beschreven, wier gedachten en handelingen min of meer uitsluitend draaien om seksueel genot, die het daarbij niets uitmaakt bij wie zij het halen, die alle omstandigheden daar toe voor zover dat nodig is naar hun hand zetten en die door verdere DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) staat niet afwijzend tegenover de suggestie een (landelijk) onderzoek in te stellen naar het voorkomen van communes en de situaties in deze gemeenschap pen. Hij zei dit gisteren in een vergade ring van de vaste commissie voor volksgezondheid in de Tweede Ka mer in antwoord op vragen van me vrouw mr. E. Veder-Smit (lib.). Ze had de communes omschreven als 'vaak een verzamelplaats van ver waarloosde, zwervende jongeren, die niet werken willen'. Naar haar mening laat de hygiënisohe toestand in deze commu nes te wensen over. Ze vroeg zich af of de communes geen besmettings haarden voor de geestelijke en hygiënische gezondheid zijn. MEPPEL Maandagavond zijn in de gemeente Meppel in de buurt van Staphorst twee nieuwe gevallen van polio geconstateerd. Het aantal ge vallen van polio in en om Staphorst is daarmee gekomen op 13. Twee kinderen van drie en elf jaar uit een gezin moesten maandagavond met polioverschijnselen in het zieken huis in Meppel worden opgenomen. De oudste van de twee kinderen werd later overgebracht naar het beade mingscentrum van het ziekenhuis in Enschede. Het gezin waar de beide polioge- vallen werden geconstateerd woont in het eertijds Staphorstse gebied dat ten behoeve van de uitbreiding van Meppel werd geannexeerd. aardse zorgen niet of nauwelijks wor den gekweld." Geconstateerd wordt, dat de por nografie maar betrekkelijk anders is dan zeer veel andere literatuur. Voor al de verachting van de vrouw, die in de pornografie zo'n grote rol speelt of althans schijnt te spelen, komt in ontzaglijk veel moderne literatuur voor. Moralistisch Heel veel pornografie gaat uit van een in veel opzichten verouderde mo ralistische levenshouding en roept bij de beschrijving van allerlei voortdu rend: Wat toch een schande! De nota laat in het midden of dat de burger lijkheid van de auteurs is, dan wel een handigheidje. Overigens gaat het in de nota niet om de pornografie als zodanig, maar over het pastoraat. Wat doet de lezer met wat hij leest? Het lijkt niet ver standig om bij voorbaat aan te ne men, dat dat wel niet zo best zal zijn. Het kan zijn, dax heel veel lezers van pornografie een oplossing zoeken van innerlijke problemen. Hoewel het laatste woord er nog niet over gezegd is, zijn er toch wel aanwijzingen, dut het aantal seksuele delicten bij de vrijgave van de pornografie dialt. 99 Bevrijdend Misschien gaat het nog verder. Dc pornografie kan in individuele geval len een hulp zijn bij het overwinnen van eeuwenoude angsten, die er rond om de seksualiteit zijn en die even tueel de innerlijke vrijheid waarmee alleen maar menselijk te leven valt, voortdurend bedreigen. Natuurlijk behoeft het zo niet te zijn. De pornografie kan ook een ge vaar zijn of worden voor de inner lijke vrijheid en zo voor de omgang van de betrokkene met zijn mede mensen. In ieder geval heeft het pastoraat zijn punt van inzet bij de persoon lijke problematiek van de betrok kene. ongeacht de vraag of het uit- De Egyptische bekendmaking dat het bestand aan het Suezkanaal niet meer verlengd wordt, heeft twee consequenties. Ten eerste is er nu geen enkele formele belemmering meer om de vijande lijkheden te heropenen. Ten tweede is de mogelijk heid om een werkelijk doeltreffende regeling te treffen voor de nabije toekomst verkeken. De strijd zal voorlopig niet ontbranden. Aan Israëlische kant beseft men dat een herhaling van de blitz van 1967, gezien de massale Russische aan wezigheid in Egypte, onmogelijk is. De Russen kunnen hun bondgenoot, waarin zij zo veel poli tiek, militair en economisch kapitaal hebben ge ïnvesteerd, niet opnieuw laten verliezen. Aan Egyptische kant beseft men zelfs in de legerleiding dat een Egyptische herovering van de Sinai, zonder een grote Russische inzet, voorlopig is uitgesloten. De deplorabele organisatie van het Egyptische le ger is nog zeer onlangs bij massale Egyptische legeroefeningen gebleken. Dus zullen Egypte en de Sowjet-unie nu nog meer politiek tegen Israël te velde trekken dan voorheen. Maar dat Egypte het ook daarin niet meer alleen af kan, blijkt wel uit het feit, dat president Sadat door de Sowj et-leiders even vóór de afloop van het bestand naar Moskou werd ontboden en met hen uitvoerig de te volgen richtlijnen uitstippelde. Deze hele constellatie draagt er nauwelijks toe bij om Israël tot inschikkelijkheid te dwingen, wat betreft zijn basis-eisen: erkenning binnen ver- dediebare grenzen. Hoewel dit concept van ver- ded'Pbare grenzen on het eerste gezicht negen- tiende-eeuws moge lijken, is het voor Israël meer nog dan vóór de juni-oorlog van essentieel be'ang om de Russen met hun vliegtuigen en ra ketten binnen Egypte zo ver mogelijk van de belangrijke Israëlische centra te houden. Vandaar, dat de Israëli's in hun jongste voorstel len niet alleen de kwestie van de grenzen hebben aangesneden, maar ook die van de non-participatie aan vijandelijke bondgenootschappen en het sta tioneren van vijandelijke legers. Die Israëlische eis is evenzeer de crux van het Midden-Oosten-probleem, als het probleem van de grenzen. Het is een uitnodiging aan Egypte om het regionale conflict van het mondiale conflict van de grote mogendheden los te koppelen en beide zijden een zekere neutraliteit te verzekeren. Ten slotte ging zowel Israël (bij zijn geboorte) als Egypte (na de revolutie van Nasser) uit van het droombeeld, dat men een tussen-positie tussen de grote mogendheden zou gaan innemen. Het is duidelijk, dat dit Israëlische voorstel voor de Russen veel onaantrekkelijker is dan voor de Amerikanen. Want alle Sow jet-hulp aan de Ara bieren ten spijt, kunnen de Russen zich bepaald niet verheugen in de populariteit van de Arabieren. Een vredes-situatie zou derhalve het westen te veel kansen bieden. De Egyptisch-Russische poltiek wordt ondanks de concessie van Cairo, dat het bereid is Israël te erkennen en er een vredesverdrag mee te sluiten nog steeds door een ultimative toon gekarakte riseerd. De Israëli's uit alle bezette, Arabische gebieden weg, ofoorlog. De wettige (politieke) rechten van de Palestijnen herstellen, ofoorlog. Ook Israël zwaaide tot voor enige dagen met een soort ultimatum. „We zullen onder geen beding naar de bestandslijnen van 1967 terugkeren", luid de de leus. Onafhankelijk van wat Egypte of de andere Arabische staten zouden doen. Eind vorige week heeft vice-premier Allon laat, zeer laat, aan geboden om alle a priori's aan beide zijden te laten varen en eindelijk serieus te gaan onderhandelen. Cairo en dus ook Moskou heeft hierop niet gereageerd. Dat is de uiteindelijke reden, waarom men over een regeling van de crisis in het Midden- Oosten niet optimistisch kan zijn. Het is tevens de verklaring, waarom de VS tot dusver geen al te zware druk op Israël hebben uitgeoefend. Het probleem van de gewestelijke vertegen woordiging in de politiek is weer aan de orde gekomen, nu een bekend Tweede-Kamerlid van de PvdA niet zal terugkeren, omdat hij niet in 'zün' gebied (Groningen) wil gaan wonen. De vraag is gewetttigd. of in sommige discussies over de vertegenwoordiging er niet te veel van wordt uitgegaan, dat een Kamerlid zich beter voor een streek kan inzetten, als hij die streek speci fiek vertegenwoordigt en daar ook zijn woonplaats heeft. Dat zo'n vertegenwoordiging voordelen bi°dt, is stellig te verdedigen. Maar dat een dergeliik systeem ook nadelig kan worden voor het betrokken gebied, is niet minder juist. Het gevaar dreigt namelijk, dat de regio zich steeds meer op zichzelf terugtrekt en daar door in een isolement geraakt. Een zeker isolement is er met name voor de meer perifeer gelegen regio's toch al. Ze heb ben veelal hun eigen interne communicatiemid delen: de voor- en nadelen daarvan zullen nog toe nemen, wanneer de regionale televisie wordt in gevoerd. Als deze regio's dan ook op andere ter reinen zoals in dit geval op politiek gebied al DEN HAAG „Welterusten sy node?" is de titel van het verslagboek van de januarizitting van de hervorm de algemene kerkvergadering (AKV), dat binnenkort zal verschij'nen bij Boekencentrum, Den Haag. De titel haakt in op die van het verslagboek van de eerste zitting „Ik kon gisteravond niet slapen en nu nog niet" en op het verlangen, dat de AKV via de synode voortgang zal krijgen. De prijs van deze paperback van ruim honderd pagina's is ƒ5,90. De eindredactie werd verzorgd door drs. A. van der Meiden. Er is verder een AKV-informatie- pakket samengesteld, dat een uitvoe rig overzicht geeft van deze gebeur tenis. Hierin zijn opgenomen de twee verslagboeken, de agenda en de werkkrant „AKVerder". Het pakket kan worden besteld door een tientje te storten op giro 36.34.00 van Boe kencentrum. Over de kerkdienst, die in het ka der van de AKV op 3 januari in de dorpskerk te Driebergen werd gehou den en door de radio uitgezonden op velen indruk heeft gemaakt, komt er een boekje „Omgang met God". Het bevat tevens aanwijzingen voor de behandeling van dit thema in ge spreksgroepen. Het is te verkrijgen door 2,25 te storten op giro 42618 van de hervormde centrale voor vor ming J;verk te Driebergen. LEIDEN De vroegere hervormde predikant M. Goudkamp is benoemd tot tijdelijk pastoor van de oud- katholieke parochie te Leiden. Pastoor Goudkamp was van 1941 tot 1947 hervormd predikant, eerst te Sas van Gent en vervolgens in het leger. Na een periode van vier jaar als directielid van de AMVJ emi greerde hij naar Australië, waar hij predikant werd van de presbyte riaanse kerk in Sydney. Later ging hij over naar de anglicaanse kerk, waar hij in 1965 tot priester gewijd werd. Onlangs is hij met een stu dieopdracht van enkele jaren in ons land gekomen. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.,rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Dr. R. H. Bremmer, Vrijgemaakt gereformeerd predikant te Enschede, schrijft ons: De arts J. Huls te Andijk vraagt in zijn gesprek met prof. Van Niftrik: „Wat moet je dan als christen en als christenarts van zulke mensen ver wachten?" Hij komt tot die vraag in verband met het feit dat veel theolo gen volgens hem niet zouden weten welk evangelie zij aan het sterfbed hebben te brengen. Het lijkt mij billijk, dat thans ook een pastor zelf aan het gesprek deel neemt. Ik ben tientallen malen geroe pen om ernstig zieken en stervenden te bezoeken, soms in de nacht. Het merkwaardige is, dat ik daarbij slechts zelden met dokters te maken had. Zij hebben mij altijd rustig mijn gang laten gaan en de enkele keer dat ik hun een vraag over ziekte en patiënt stelde, antwoordden zij mij, voorzover ik kan nagaan, naar hun beste weten. Zou het werkelijk in de praktijk voor de dokters zo'n grote moeilijkheid zijn, wat zij met de do minees aan moeten? Dokters kunnen zich inderdaad vergissen wanneer zij zieken zeggen, dat zij sterven gaan. Dat heb ik wel meegemaakt. Zijn daarom de ge sprekken die met zulke patiënten ge voerd zijn, zinloos geworden? In het algemeen is mijn ervaring, dat ernstig zieken zich hun situatie bewust zijn en toegroeien naar de be reidheid om over het sterven te spre ken. Er is pastorale ervaring voor no dig om dit als dominee aan te voelen. Vaak heb ik er tegenop gezien naar zulke patiënten toe te gaan. Bijna al tijd ging ik er getroost van naar huis. Hebben „theologen" het werkelijk zo moeilijk met het evangelie dat zij aan ernstig zieken en stervenden heb ben te brengen? Zitten dominees als ..theologen" aan een sterfbed? Ze zouden hulpelozer zijn dan de ster venden zelf. En hun evangelie? Is dat niet het oecumenische evangelie van de beloften van vergeving van zon den en eeuwig leven? De laatste arti kelen van het Anostolicum (de twaalf artikelen van het algemeen en onge twijfeld geloof) zijn juist bij sterven den actueel. Is de boodschap van het sterven gaan altijd het „omgekeerde" van het evangelie? Is dit niet te veel vanuit de tijdelijkheid gezien? Mogen wij niet spreken van de „doortocht naar het eeuwige leven" (Heid. Cat. Zondag XVI)? Het zou te betreuren zijn indien jonge mensen mede door zulke dis cussies weerhouden zouden worden het domineesambt te kiezen. Herder lijk werken voor anderen is één van de mooiste levenstaken die iemand zich denken kan. Het hoeft niet te staan tegenover het bezoeken van vergaderingen en theologie studeren. Mijn ervaring is dat iemand het pas toraat intens kan waarnemen, ook aan ziek- en sterfbedden en daar naast nog allerlei ander werk kan doen. Mogen er ook in de toekomst steeds verkondigers zijn van de blijde boodschap van Jezus, ook op de grens van "leven en dood. DEN HAAG Het volgens eigen zeggen „orthodox-katholieke" blad Confrontatie heeft het initiatief geno men tot een petitie voor een „goede bisschop in Roermond". De tekst van i de door Confrontatie verspreide peti tieformulieren luidt: „Heilige Vader, wij verzoeken u dringend voor de va cante bisschopszetel van Roermond, Nederland, aan te wijzen een bis schop, die zich zal beijveren om de leer en de moraal van de kerk te verdedigen, zoals u deze herhaalde lijk geproclameerd hebt." NED. HERV. KERK BEROEPEN: te Nieuw Beijerland: F. v.d. Sluis te Utrecht; te Neerlang broek en Randwijk: kand. P. Mole naar te Lunteren. BEDANKT: voor Koudum: M. de Jong te Metslawier. GEREF. KERKEN BEDANKT: voor Zwagerveen: K. J. Arwert te Balk. GEREF. KERKEN (VRIJG.) AANGENOMEN: naar Nijverdal (buiten verb.): D. G. v. Stelten, met verlof te Loosdrecht, die bedankte voor Eindhoven en voor Marknesse. BAPTISTENGEMEENTEN AANGENOMEN: de benoeming tot luchtmachtpred., Ph. Lindeman Wzn. te Utrecht. Christus legt Zijn kleren af als Hij de voeten van de disci) gaat wassen, maar slaat een linnen doek om. Hij kleedt zich ai slaaf In onze tijd wordt het woord „solidariteit" veel gebruikt. Chi werd solidair met de mensen. Wij, christenen, moeten „soli worden met de medemensen. Het verhaal van de voetwassing bt dat dit woord wel modern is, maar niet geschikt om de bijbel ii volheid weer te geven. In de voetwassing wordt Christus niet solidair, maar meei solidair. Hij gaat niet naast zijn discipelen staan maar onder h Maar er zit nog meer in dit eenvoudige verhaal. De discipelt gp het Oude Testament goed kenden werden aan meer herinnen aan „slavendienst". Niet voor niets vertelt Johannes ons dat r® tus een linnen doek om slaat. Was het hem alleen gegaan om dacht te vestigen op de slavendracht dan had hij dat niet ben te zeggen. __We lezen vandaag: Exodus 33 vers 12 tot 17. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De VVD wenst niet de kosten van de geestelijke maatschappelijke gezondheids zorg direct over te hevelen naar de sociale verzekering. Eerst moet dit gehele probleem wor den bestudeerd en dient duide lijk te zijn in hoeverre de uit breiding van de werking van de alemene wet bijzondere ziekte kosten past in de programme ring van de sociale verzekerin gen. Bij de behandeling van de nota van staatssecretaris Kruisinga over de geestelijke gezondheid door de vaste commissie uit de Tweede Kamer heb ben de WD-leden mr. Rietkerk en mevrouw Veder-Smit gisteren over de kwestie van de financiering van de geestelijke gezondheidszorg buiten de inrichtingen een motie ingediend. In de nota stelt de staatssecretaris namelijk dat het wenselijk is, dat de sociaal-psychiatrische diensten onder de algemene wet bijzondere ziekte kosten komen. Het standpunt van de WD vond geen steun. De heer Dol man van de PvdA diende een tweede motie in, waarin werd gevraagd, dat de lastenverzwaring wordt gecom penseerd door een verhoging van de rijksbijdrage, gekoppeld aan de loon- premie van de AWBZ (Algemene wet bijzondere ziektekosten) niet mag worden verhoogd zonder de aanpas sing van de bijdrage uit de schatkist. Drs. A. D. W. Tilanus (ch.) legde het accent zo: „Deze volksverzekering (AWBZ) leent zich voor een hogere bijdrage uit de algemene middelen. Dat is het meest rechtvaardig." Staatssecretaris Kruisinga vond de motie van de heer Dolman niet zo nodig. Het onderbrengen van de so ciaal psychiatrische diensten zal toch geleidelijk verlopen. Levensbeschouwing In dit zes weken voor de verkie zingen gehouden belangrijke, maar wat schimmige debat deed zich nog een schermutseling voor tussen dr. Lamberts van de PvdA en mejuf frouw Van Leeuwen over de plaats van de levensbeschouwing in de ge zondheidsorganisatie. De heer De Vreeze van de KVP had opgemerkt, dat de doelmatigheid niet uit het oog verloren mocht wor den en de levensbeschouwing daarom geen dwingend principe was. Mejuf frouw Van Leeuwen wilde niet dat. de levensbeschouwing wordt gekop peld aan de doelmatigheid. Juist ook in hai Z raai omdat het hier gaat om de geest gezondheid. In tegenstelling tot dr. Lanidhc wilde ze de levensbeschouwing beperken tot het ziekbed, nog een plaats zijn voor de ch lijke organisatie vooral bij de zieningen in het eerste echelon van huisarts, wijkverpleegster e ciaal werker). Belangrijk is ii verband ook de vrije keus arts. Die keus moet ongemoeid ven. firtij san" -}en" et z A. Kruiswoord-puzzefc Horizontaal: 1 meubel, 4 bloedbul stroperig bietensap, 10 noors chrisf prediker, 12 boomloze grasvlakte it? Amer., 14 eer, 15 familielid, 17 ei»60' schors, 18 vlaktemaat, 20 arrondiÈ ment (afk.), 21 soort hamer, 22 loksjj 24 bijb. figuur, 26 bloeiwijze, 27 hd. priester te Silo, 29 duikereend, 31 gordijn, 33 keur, 35 moeraskoortsh gewoonterecht (Ind.), 37 bijb. figuur:! Verticaal: 1 oprolbar zonneschern vetstof, 3 jongensnaam, 4 bijb. figuii water in België, 6 getroffen, 8 jongd naam, 9 graafwerktuig, 11 projectiepEI valse smaragd. 16 zilt vocht, 19 t plaats in Duitsland, 20 boos, 23 geu held, 25 anders gezegd. 26 Myth, figil 27 soort bier, 28 Europeaan, 30 natuj lijk waterbekken, 32 knaagdier, meisjesnaam. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1 garoe, 5 Aegir, 9 revolte, 11 13 later, 14 eg, 15 made, 17 eede. 19 k 20 mos. 22 den, 23 mede, 24 Peel, 25 r 26 sta, 28 les, 30 peso, 32 Peet, 33 osP' dalia, 37 ra, 38 revisie, 40 darre, 41 ori d. Vert.: 1 glima, 2 Rr, 3 oele, 4 eva, 5 llge 6 être, 7 ge, 8 regen, 10 Otto, 12 kalman 14 edeleer, 16 deels, 18 edele, 7 spa. 23 spoed, 27 tali, 29 staal, 31 C pair, 35 avé, 36 iso, 38 r.r„ 39 eg. te zeer 'eigen' eenheden gaan vormen, begint de vraag wel sterk te klemmen, of ze zich niet teveel op hun eigen wereldje gaan terugtrekken. Die kan, figuurlijk gesproken, de afstand tot de rest van het land slechts vergroten; en dat is het laatste waaraan een regio behoefte heeft. Nu kan men vaak de neiging bespeuren, bij voorbeeld in een gebied als het noorden, om de 'eigen' Kamerleden voor bezoeken uit te nodigen. Men hoeft de redelijkheid daarvan niet te ont kennen, om toch in te zien, dat deze tendentie niet teveel versterkt moet worden. Men zal in de regio's moeten beseffen, dat er meer Kamerleden zijn dan alleen die uit het eigen ge bied, en dat men wellicht meer kan bereiken door met de hele volksvertegenwoordiging te confron teren dan door het contact te beperken tot enkel* 'eigen' vertegenwoordigers. Daarin schuilen trou wens ook voor de volksvertegenwoordiging zelf gevaren. Dat de regionale problematiek in ons land een attente behandeling verdient is duidelijk; maar het lijkt ons, dat een sterke verprovincialisering van de politiek hiertoe niet de juiste weg is. In het r.k. weekblad De Bazuin is Lambert van Gelder uitvoerig doende met de Aktiegroep Wereldkerk, welke zich op 9 december 1969 via pagifia- grote advertenties in de kranten be kend maakte als verzamelpunt voor katholieken die niets hebben moeten „van extreme meningen naar rechts en links". Het verhaal in De Bazuin is nogal kritisch maar de Aktiegroep Wereldkerk (afgekort: AG-WK) wordt niet heleméél afgeschreven: „Wat begonnen is als een feitelijk klein protest groepje van rechtse lie den die onder veel grote woorden, be zorgdheid voor „het midden" en voor de zwijgende meerderheid probeerden een kerkpolitiek te bedrijven, biedt enkele aanzetten tot werkelijk geëngageerd kerk-leven. Van de plat form-gedachte (AG-WK zou het po dium moeten zijn waarop links en rechts in kerkelijk Nederland elkaar zouden kunnen ontmoeten) is doordat te weinigen en te eenzijdigen de leid sels voeren tot nu toe niet veel te recht gekomen. De diverse communiqués zijn verspreid zonder dat zelfs voorafgaand een gesprek met de belanghebbenden (Septuagint bijvoorbeeld) geëntameerd was, dr. Simonis kreeg een telegram en Huub Oosterhuis geen bloemetje bij zijn huwelijk, enz. Evenwel zijn er nog steeds mogelijkheden. Ook in de AG- WK dringen democratiserende ge dachten door en winnen terrein. Er wordt steeds nadrukkelijker gevraagd om iets op te zetten waarmee metter daad tegemoet kan worden gekomen aan de nood van veel mensen, die het in deze tijd van snelle ontwikkelin gen allemaal niet meer zo duidelijk zien." Mevrouw J. M. Verdam-Hulscher, die lessen in bijbelkennis geeft aan openbare scholen, vertelt iets over haar ervaringen in het maandblad Kerk en Israël van de hervormde raad voor de verhouding van kerk en Israël. Twee citaten uit het artikel: „In het zwembad werd tegen een joods jongetje gezegd: 'Zelfs in een zwembroek herken je hem nog aan zijn joodse neus.' Toen een joodse jongen zelf eens in 'Van Dale' ging opzoeken wat daarin bij het woord 'Jood' staat vermeld, riep een andere jongen 'Leve Van Dale!'. Dezelfde jongen vond tijdens de bijbelles, toen de kinderen een kaartje van Palesti na moesten tekenen, op zijn bank het bewuste kaartje voorzien van een groot hakenkruis." „Wat mij bijzonder verontrust, is dat de klasse-onderwijzer, 24 jaar oud, geen verschil ziet tussen het roe pen van scheldwoorden als 'mooi rood is niet lelijk' en het bezigen van uit- de minderwaardig en discriminerend, drukkingen als 'rotjood'. Hoewel bei- liggen zij wel degelijk op een ander plan! Een van de joodse moeders sprak zich tegen mij als volgt uit: 'Weer wordt er over onze hoofden heen en tegen onze wil van alles uit gevochten. De staat Israël is een mili tair steunpunt voor Amerika, zoals dat met zoveel andere landen het ge val is (Griekenland, Spanje). Daar door is Israël bij voorbaat een aan valspunt voor het communisme". Uit het maandblad In dit Amster dam van de verenigde doopsgezinde gemeente te Amsterdam komt dit fragment van een artikel van ds. H. D. Woelinga: „Niets is zo triest en zo ontzettend als een gemeente die zich met „dinge tjes" gaat ophouden en niet meer leeft uit de verkondiging. Mensen met lokmiddelen bij de kerk te hou den of in de kerk te krijgen is bijna altijd een methode die ver beneden de maat is. Daarvan krijgt men dan ook de rekening gepresenteerd. Laten wij het nog maar eens goed vanuit het evangelie proberen in ons per soonlijk leven, in de gemeente, in het gezin, in allerlei relaties. De kracht van de Geest is altijd groter dan wij denken, want de Geest bevrijdt van angst, jaagt daemonen weg en opent de harten voor het Woord." In De Waarheidsvriend officieel blad van de gereformeerde bond in de hervormde kerk, schrijft redacteur ir. J. v. d. Graaf over de positie van de bonders: „We voelen ons als hervormd gere formeerden verantwoordelijk voor onze kerk. We willen haar d met het profetische Woord. Wai we, in het volle besef van onze ping naar het Woord, in deze staan dan heeft dit tot gevolg dL vaak als een lastig volkje besch '*e worden misschien moeten w se' zeggen dat we nog niet lastig g '5 zijn. Achab heeft Elia getypeer een beroerder Israëls. Waarop antwoordde: Ik heb Israël nie roerd, maar gij en uws vaders daarmee dat gij de geboden des ren verlaten hebt en de Baals i volgd zijt'. We mogen ons als vormd gereformeerden dan ook afvragen of men het van ons in h kerk kan zeggen dat we beroe Israëls zijn, met name vanweg feit dat velen in de kerk het beroeren met leringen, die niet naar de Schrift. Nigts is gevaar dan de gezapigheid, de valse ru gewenning aan de kerkelijke sil waarin we verkeren. Anderzij het echter verbliidend op te mi dat telkens opnieuw in onze mensen wakker schrikken ei aanzien van de kern van de zaak jjj geroepen weten om in de bress ld staan ter verdediging van de heid van het Evangelie en de ver ding daarvan. Ziehier in het kor verantwoording van onze kerki Jn positie. We zoeken het goede voo ze kerk. We voelen er ons van wege geroepen. We zoeken de s ding niet, ook het isolement Maar wanneer het er toch van dan komt het over ons. omdat kerk een andere kerk wordt dl nu nog, althans krachtens haar den, is."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2