Bestand beëindigd ISRAELS BRIEF AAN JARRING ti - zwaar erwacht Tsj te Goede kans op pasjesregeling Korte adempauze iii Pakistaanse crisis ■Jh IAN HEZEN \Ulster rumoerig Canadese sleper redt Nederlandse vrachtvaarder Deel van Japans vliegveld bezet HO-ROUTE BEZET KNOOPPUNT Uit de Haagse hof geplukt Sowjet-Unie MAANDAG 8 MAART 1971 KARATSJI (UPI, Reuter, AP) De Oostpakistaanse leider, sjeik Moejiboer Rachman, heeft voor een kleine adempauze in de Paki staanse crisis gezorgd door een nieuwe serie eisen op tafel te leggen, in plaats van Oost-Pakistan onafhankelijk'te verklaren, zoals velen hadden aangenomen. eerste bijeenkomst van de nationale vergadering op 25 maart zal worden gehouden. Oorspronkelijk zou d'? ver gadering op 3 maart beginnen, m?ar ze werd verleden week maandag door Khan voor onbepaalde tijd uitgesteld, nadat de leider van de Westpakistaan- se linkse Volkspartij, Zoelfikar Bhoet- to, met een boycot had gedreigd. Dit uitstel had een fel protest ten gevolge van sjeik Moejiboer, die een algemene staking uitriep. In Oost-Pakistan kwam het tot bot singen met het leger, waarbij in Dacca alleen al 300 doden vielen. Het nieu we parlement moet een nieuwe grond wet opstellen voor de terugkeer van een militair naar een burgerbestuur. President Khan zei dat de pogingen om te overleggen over een aanvangs datum waren gedwarsboomd door de politieke leiders. Daarom had Khan zelf een besluit genomen. „Ik kan niet eindeloos wachten". Op krachtige, be velende toon richtte hij zich tot hen, die voor afscheiding van ost-Paki- stan zijn: „Wat er ook gebeurt, zolang ik het bevel heb, zal ik de volledige en absolute ondeelbaarheid van Paki stan verzekeren. Laat daarover geen twijfel of misverstand bestaan. Ik zal niet toestaan, dat een handjevol men sen het vaderland van miljoenqn on schuldige Pakistani vernietigt. Historisch Na deze rede wachtte men met grote spanning af wat sjeik Moejiboer zou zeggen. Hij zou de volgende dag het woord voeren op een massabijeen komst en volgelingen van hem voor spelden dat „een historische verkla ring" zou komen, namelijk dat de sjeik Oost-Pakistan onafhankelijk had verklaard. Maar Moejiboer kwam met de eerder genoemde vier punten en ging (nog) niet zover om Oost-Pa kistan onafhankelijk te verklaren. Wel riep hij de ambtenaren in Oost- Pakistan op hem te gehoorzamen. Hij gelastte dat er vanaf maandag geen belasting meer betaald mag worden en hij beval de sluiting van alle rege ringskantoren gerechtshoven en scho len. De banken mogen twee uur per dag open zijn en de communicatie middelen zullen normaal werken. Moejiboer waarschuwde echter: „Als er een schot gelost wordt, maakt dan onmiddellijk van ieder huis een fort". Moejiboer stelde vier punten voor, waaraan voldaan moet worden wil zijn Awami-partij al dan niet deelne men aan de opening van de nationale vergadering op 24 maart, Moejiboer, wiens partij de meerderheid heeft in de assemblee, eiste: 1. de opheffing van de noodtoestand, 2. de terugtrekking van troepen uit Oost-Pakistan, 3. het instellen van een onderzoek naar het vuren van soldaten op Oostpakistani, 4. het overdragen van de macht naar de gekozen vertegenwoordigers. Zaterdag had president Jahja Khan in een radio-toespraak gezegd dat de Een Britse soldaat zoekt hollend dek king voor een molotov-cocktail die een jongeman naar hem toegooit. Dit gebeurde tijdens ongeregeldheden in Leeson Street in Belfast. De Verenigde Staten zetten gisteren een enorme luchtaanval in boven Laos en Cambodja. Praktisch elk be schikbaar gevechtsvliegtuig van een vloot van 1.200 tot 1.500 toestellen was in de lucht Enkele vliegtuigen werden in reserve gehouden, kenne lijk om aanvallen te doen op Noord- vietnamese raketbases, mochten van daar raketten worden afgeschoten op de Amerikaanse vliegtuigen, die doe len langs de grens aanvielen. Het belangrijkste doel van de „Voila", een mantelpak van handgeweven Schotse tweed, gegarneerd met grote knopen hoort bij de nieuwe collectie van de Amsterdamse couturier Max Heyvxans. Het wordt gedragen over een blouse en sjaal van zuiver zijde imprimé. De hoed is antilope-kleurig en gemaakt van dun zomervilt. Ulster heeft er weer een rumoerig f weokeinio op zitten, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag één slacht- i offer eiste. In de vroege ochtenduren werd een lid van het verboden Ierse republikeinse leger, IRA, doodge schoten, toen hij op het punt stond een bom naar Britse soldaten te gooien. De man was tevoren ge waarschuwd. 7ijn dood was de inleiding tot een I hevig gevecht, waarbij met automa- l tfcsche wapens op de militairen werd I geschoten. Drie Ieren vielen daarbij neer en werden weggevoerd' door f hun medestrijders. In de loop van de dag werden, nabij de plaats waar het dodelijke schot viel, barricades opgericht. Daarbij werd1 gebruik ge maakt van een dubbeldekker, die zie foto volledig uitbrandde. Gistermorgen vroeg werd Belfast weer opgeschrikt door bomexplosies, nadat zich tot diep in dé nacht nieu- we vechtpartijen hadden voorgedaan tussen katholieken en Britse solda ten. Een bom versplinterde alle rui ten van een politiebureau in de ka tholieke wijk Falls Road. Een tweede bom trof het kantoor van de vliegtuigmaatschappij BEA. Het werd bijna geheel vernield. Gisteravond gooiden katholieken ben zinebommen, stenen en andere voorwerpen naar de Britse troepen* I uit wraak voor een parade van pro testantse Oranje-mannen, die eerder die dag vreedzaam was verlopen. 1 Met vereende krachten werden bar ricaden opgericht, die door 200 man vurig werden verdedigd. VANCOUVER Een Cana dese sleepboot is er zondag avond, nadat de zee wat rustiger was geworden, in geslaagd vast te maken aan het Nederlandse vrachtschip „Antillen Star", dat bij de kust van de Queen Char lotte eilanden in moeilijkheden raakte toen de scheepsmotoren uitvielen. Met 31 personen aan boord was het schip door een krachtige storm tot op vijf mijl van de rotsachtige kust gedreven. Pas op het allerlaat ste moment slaagde de sleepboot Gi braltar erin een lijn vast te maken aan de achtersteven van het 12.000 ton metende vrachtschip. De Canadese reddingsdienst ver- klaarde, dat eerdere pogingen van de sleper om een kabel naar het schip over te brengen, waren mislukt do«dat de kabels, die door de klei nere sleepboot Gulf Jean naar het vrachtschip waren overgebracht, door de zware zeegang waren ge broken. De Gibraltar probeert nu de An- tillean Star naar een veilige haven te slepen. Het vrachtschip was met een lading zwavel en trekkers on derweg naar Port Alberni in Brits Columbia. NARITA (AP) Na een gevecht niet ruim 700 boeren en studenten, r dat de gehele dag heeft geduurd, zijn zes percelen land veroverd, die no dig zijn voor de nieuwe internationale luchthaven van Tokio. Meer dan 100 Politiemannen, gemeentearbeiders, studenten en journalisten werden gewond bij het gevecht, waarbij ste nen en Molotow-cocktails werden ge bruikt. Onder dekking van 3.500 man rel- letjespolitie hebben 330 gemeentear beiders de versterkingen en prikkel draadversperringen van de opposan ten geslecht. Een aantal van hen was in bomen geklommen, maar de bo men werden omgehakt en de betogers in netten opgevangen. Meer dan 220 studenten werden ge arresteerd. Hierdoor is het aantal ar restaties sinds 22 feb. tot 460 geste gen. Voor zover bekend zijn 606 men sen bij de ongeregeldheden gewond. Zo'n 30 a 60 boeren hebben zich in gegraven in het land en de regering hoopt hen te kunnen overreden hun verzet te staken. SAIGON (UPI, Reuter, AP) Zuidvietnamese troepen, die zaterdag de strategisch belang rijke kruising van de Ho-Tsji- Minhroute Tsjepone hebben ver overd, verwachten zware tegen aanvallen van de Noordvietna- mezen. De Verenigde Staten voerden gisteren gigantische bombardementen uit boven Zuid-Laos, terwijl de Zuidviet- namezen zich haastig ingroeven. Zaterdagmiddag konden Zuidviet- namese troepen, bijna zonder weer stand de Laotiaanse stad Tsjepone binnentrekken. De stad was toen ech ter al een grote ruïne, ten gevolge van de zware bombardementen die de Amerikanen hadden uitgevoerd. Tsje pone was één van de voornaamste doeleinden van de Zuidvietnamese invasie in Laos. Er waren slechts en kele overlevenden in de stad en er werden 200 lijken geteld. Tsjepone ligt 27 km van de Zuidvietnamese grens. Later op de dag vonden en vernie tigden de Zuidvietnamezen een grote 'hoeveelheid munitie, die opgeslagen was op een oppervlakte van bijna 4 vierkante km. Volgens schattingen lag er 300 ton munitie opgeslagen. Klaus Schülz OSLO (AP) Koning Olav heeft zaterdag Khell Bondevik van de Christelijke Volkspartij gevraagd te proberen een nieuwe niet-socialisti- sche coalitie-regering in Noorwegen te vormen. Bondevik (69), was minis ter van onderwijs en kerkelijke zaken in het coalitie-kabinet-Borten, dat linsdag is afgetreden. Van Bondevik is bekend dat hij ook ernstige twijfel koestert ten aanzien van de voordelen van het Noorse lid maatschap van de E.E.G. De vier par tijen van de coalitie-Borten hebben intussen ingestemd met de formatie- opdracht voor Bondevik. Bovendien werden vijf vrachtwa gens, 15 luchtafweerkanonnen, 150 andere wapens, negen rakettenlan- ceerders, 2.000 Chinese gasmaskers en ongeveer 1.000 ton rijst ep ingeblikt voedsel gevonden. Tsjepone zou het belangrijkste doorvoerstation zijn van de Ho-Tsji-Minhroute, die zich buiten deze stad zou'vertakken in een dool hof van wegen, tunnels en paadjes. VREUGDE De vreugde in Zuid-Vietnam was groot over de verovering. De Zuid vietnamese president Ngoejen Van Thieu zond een 'telegram naar de ze gevierende troepen in Tsjepone. De radio en televisie hadden hun pro gramma's onderbroken om het nieuws van de verovering bekend te maken. In Khe Sanh, de vooruitgeschoven post nabij de Laotiaanse grens, ver klaarden juichende Zuidvietnamese officieren dat de Zuidvietnamese troepen nog verder Laos zouden bin nendringen om nog meer schade toe te brengen aan de toevoerroute. Muong Phine, bijna 25 km ten zuid oosten van Tsjepone, werd als vol gend doel van Saigons troepen ge noemd. TAKHEK De val van Tsjepone verliep veel gemakkelijker dan verwacht werd. De 6000 man Noordvietnamese troe pen, die zich in het gebied zouden bevinden, hadden zich teruggetrokken en zullen naar verwachting een te genoffensief ontketenen. De Noord- vietnamezen hebben meerdere malen de taktiek toegepast eerst een basis te ontruimen om die op een onverwacht ogenblik te omsingelen en aan te val len. Enkele Zuidvietnamese officieren geloven dat de Noordvietnamezen een tweede „Dien Bien Phoe" willen for ceren nabij Tsjepone. Gisteren was de opinie onder de Zuidvietnamezen dat hun in Laos nu de zwaarste gevechten uit de Indo- chinese oorlog te wachten staan, om dat de Noordvietnamezen nu geen andere keus meer zouden hebben dan de krachtigste tegenaanvallen uit te voeren. Volgens hep waren nu alle belangrijke vertakkingen van de Ho- Tsji-Minh-route geblokkeerd en zou Hanoi enkele daarvan weer willen veroveren, voordat het droge seizoen voorbij is. Bovendien zou Hanoi het „succes" van de Zuidvietnamese operatie wil len ontsieren door een zware aanval, die zware verliezen en flinke aantas ting van het Zuidvietnamese moreel zouden veroorzaken. Gisteren lanceerden de Noordviet namezen nabij Tsjepone reeds enkele tegenaanvallen. Tenminste twee Zuidvietnamese bases in dat gebied kwamen onder zwaar raketvuur te liggen. Er werd „lichte" schade aan gericht. Volgens berichten uit het strijdtoneel is een grote communisti sche eenheid door de Zuidvietnamese flank geslipt en zou die een aanval op een van de bases ondernemen. Een flink aantal communistische tanks zou zich eveneens in de omgeving van Tsjepone bevinden. JERUZALEM (Reuter, UPI) Israël heeft de tekst gepubli ceerd van een document dat het aan VN-gezant Gunnar Jarring heeft overhandigd en waarin puntsgewijs voorgesteld werd, welke veprlichtingen Egypte en Israël in de toekomst op zich zouden moeten nemen. Minister van buitenlandse zaken Abba Eban zei dat tot de publikatie was besloten, omdat „de Verenigde Arabische Republiek er een gewoonte van heeft gemaakt om uit de Israëli sche documenten te publiceren en de meest geheime diplomatie in de meest luidruchtige diplomatie heeft gewij zigd". In het Israëlische memorandum worden acht suggesties gedaan op grond waarvan Egypte en Israël zou den moeten handelen. Beide landen zouden elkaar moeten beloven erken- grootscheepse operatie was het besto ken van de gebieden rond Tsjepone, hierdoor zouden de Noordvietname zen hun tegenaanval voorlopig niet kunnen uitvoeren. De Amerikaanse bombardementen zijn.van vitaal be- lag voor het welslagen van de Zuid vietnamese operaties in Laos. Bovendien werden alternatieve aanvoerroutes van de Noordvietna mezen aangevallen. De vliegtuigen stegen op van vier bases in Thailand, zes in Zuid-Vietnam en van vliegdek schepen in de Golf van Tonkin. Zaterdag werd de Amerikaanse ba sis Khe Sanh getroffen door een twin tigtal Noordvietnamese lange-af- standsraketten van 122 mm. Ze kwa men terecht in een tentenkamp. Vier Amerikanen werden gedood en acht gewond. Het was de tweede aanval van vorige week op de basis, die de springplank is van de Zuidvietnamese operaties in Laos. Onlangs was ik eens op een van onze ministeries. Altijd een beetje doolhoferig, zo'n gebouw In een lange gang ging plotselini een deur open en daar schalde dt stem van de heer Den Uyl in vu rig betoog op. Met die metalen klank, die d« microfoon toch altijd nog geeft Ik snapte er niks van. Wat tei wereld moest deze stem hier zc luidkeels zijn standpunt verdedi gen? Toen werd mij het geheim ont sluierd. De deur was van de zogenaam de „hoorzaal". Om een lange tafe' met papieren overladen zaten ir gespannen aandacht een aanta ambtenaren. Den Uyls sten- richtte in de Tweede Kamer vra gen aan de minister en de ambte naren schreven. Gewoon een inter-parlementaii radionetje met 's Lands vergader zaal als studio. Het net bestrijk: onze ministeries. De ambtenaren luisteren mee een uitgelezen groep natuurlijk en zorgen dat de minister in de kortste keren de antwoorder ning van eikaars soevereiniteit, terri toriale integriteit en politieke onaf hankelijkheid binnen veilige en er kende grenzen. Israël zou zich terug trekken naar veilige, erkende en over eengekomen grenzen, zoals die in een vredesverdrag zullen worden overeen gekomen. Israël zal zich niet op de bestandslijnen van 5 juni 1967 terug trekken. (Deze laatste zin heeft tot de beschuldigingen geleid dat Israël een intransigente houding inneemt ten aanzien van het vredesoverleg met Egypte.) Voorts zou Israël bereid zyn om met de betrokken regeringen te on derhandelen over de betaling van compensatie aan de Palestijnse vluch telingen voor hun achtergelaten lan derijen en bezittingen en om mee te doen aan de planning om de vluchte lingen in het gebied weer te rehabili teren. Israël zou zich verplichten om niet in de binnenlandse aangelegenheden Hij zei dat uit diverse delen van het land berichten binnenkomen over dui zenden slachtoffers als gevolg van het optreden van het leger. De mogelijk heid voor een oplossing van de grond wettelijke crisis liet hij echter open: „Wij kunnen als broeders leven als wij onze problemen vreedzaam en minzaam bijleggen". DEN HAAG Het bezoek dat een Nederlands economische delegatie april aan China zou brengen, gaat niet door. Peking heeft te kennen ge geven dat op de komst van deze dele gatie geen prijs wordt gesteld. Aanleiding is het feit dat de Neder landse regering zowel Peking-China als nationalistisch China in de VN wil toelaten. Erkenning door Neder land van twee China's is onaanvaard baar, aldus de Chinese zaakgelastigde in een brief aan de Centrale Kamer van handelsbevordering. krijgt, die hij in zijn betoog na het vuurwerk van de Kamerle den nodig heeft. Een soort menselijk naslagwerk zit daar te luisteren. Het systeem werkt natuurlijk alleen als de minister een spanne tijds heeft tussen de redevoerin gen van de Kamerleden en zijn antwoord. Spiekbriefjes Welke spanne hem gemeenlijk dan ook wel gegund wordt. Soms maar tien minuten en dan is het racen tussen departement en Ka mergebouw om de spiekbriefjes met antwoorden voor alle „ge achte afgevaardigden" over te brengen. Soms is er meer speling. Zelfs wel eens een heel nachtje om er over te slapen. In welk nachtje dan minder geslapen dan ge werkt wordt. Dit is zo'n klein Haags geheim, waar de niet-ambtenaar-Hage- naar geen weet van heeft. Ons huidig ministers-team is van Egypte te interveniëren en even min aan vijandelijke bondgenoot schappen tegen Egypte deel te nemen of troepen van andere landen toe te laten die Egypte vijandelijk gezind zijn. Identieke verplichtingen vraagt Is raël van Egypte, alsmede voor Israë lische schepen en vracht het recht van vrije doorvaart door het hel Suezkanaal; voor ts een beëindiging van de economische oorlogsvoering te gen Israël, inclusief de economische boycot en de vijandelijke bemoeienis sen met de normale internationale be trekkingen van Israël. Bovendien moet Egypte afzien van iedere daad van geweld of oorlog te gen de bevolking, de strijdkrachten en het bezit van Israël en die van zijn gebied evenmin toelaten van enige organisatie, éroep of individu. Alle Israëlische en Egyptische ver plichtingen zouden in een bindend vredesverdrag moeten worden vast- Vervolg van pagina 1) eigenlijk nooit lang van stof. Het valt zelfs op hoe de excel lenties in sneltreinvaart de beto gen van de politici weten té be antwoorden. In de Nederlandse geschiedenis is professor Lieftinck waarschijn lijk de grootste marathonspreker achter de ministerstafel geweest. Hij kon het uren volhouden. Boeiende colleges voor de ken ners. Hij gebruikte er weinig papie ren bij, maar absolute noodzaak voQr zijn optreden was een regi- mept potloden. Die lagén "netjes gerangschikt voor hem. Al pra tende nam hij er telkens één op, legde dat een eindje verder, Net zolang tot er een nieuwe rij was. En dan weer van voren af aan... een soort magische handeling, waarmee hij blijkbaar telkens weer een nieuw laadje van zijn geest opentrok. Zo gaat het nu niet meer. Misschien wel niet omdat er geen potloden meer ge bruikt worden.... Of omdat de ra dio-raadgevingen toch effectiever werken. gelegd. Over alle uitstaande kwesties zouden de partijen concreet en ge detailleerd moeten onderhandelen, zonder voorafgaande voorwaarden te stellen. Volgens de Israëlische zegslieden op het ministerie van buitenlandse zaken is Oe Thant in z(jn recente verslag aan de Veiligheidsraad be paald niet objektief geweest. Een commentator van radio Israël somde de Israëlische bezwaren op tegen Thants aandrang op Israël om zich achter de Egyptische grenzen van •948 terug te trekken. „De secretaris-generaal heeft op zich genomen om zelf te beslissen, wat als veilige en overeengekomen gren zen beschouwd moet worden, voordat er onderhandelingen tussen de beide partijen zijn gevoerd", was de me ning van buitenlandse zaken. Maar de radio-commentator liet zich veel scherper uit. ,,De secretaris-generaal heeft duidelijk in zijn rapport de basisregels van de geheime diploma van de internationale gemeenschap en de wereldopinie". Oe Thant zei, dat het initiatief van Jarring „gebaseerd is op het principe dat de partijen gelijktijdig en weder zijds verplichtingen op zich nemen en dat als onderdeel daarvan eventueel gunstige besluiten genomen zouden worden over alle aspecten van een regeling, in het bijzonder over een rechtvaardige regeling van het vluch telingenprobleem. Israël zou zich zoals gemeld moeten verplichten zich achter de internationale grenzen van Egypte terug te trekken. De Verenig de Arabische Republiek zou zich moeten verplichten tot een vredesre geling met Israël te komen en daarin ten opzichte van Israël expliciet en kele besluiten en erkenningen vast leggen, die direct of indirect uit de Vei ligheidsraad-resolutie van november 1967 voortvloeien". Oe Thant had tevens duidelijk Israël bekritiseerd door uitdrukking te geven aan 'de mening, dat ..de essentiële eerste stap r.aar vrede in de bereidheid van Israël besloten lag om zich uit alle bezette gebieden te rug te trekken". Israël De Israëlische regering heeft giste ren formeel bekendgemaakt, dat vol gens haar het bestand nog steeds van kracht is. In het Israëlische communiqué wordt gezegd, dat Israël en Egypte op 10 jur.i 1967 een Veilig heidsraadresolutie hebben aanvaard, waarin een onbeperkt en onvoor waardelijk staakt-het-vuren werd geëist. Israël acht zich door deze re solutie nog steeds gebonden en vindt dat Egypte dat eveneens is. -o-o- tie geschonden, waaronder de Jar- ring-besprekingen naar veronder steld werd tot dusver gehouden werden. Nooit tevoren heeft één van de partijen, die bij de besprekingen betrokken waren, dermate onbe schaamd met de officiële, maar dui delijk vertrouwelijke rapporten van de correspondenten in het openbaar en in een verkorte en zeer geselec teerde versie van hemzelf te koop gelopenEr is weinig bewijs voor nodig om aan te tonen dat zijn (Thants) rapport een stuk bedriege- lijke dubbelzinnigheid is, zelfs al on derschrijven de vier mogendheden het". De Israëlische woede over Thrants rapport werd nog versterkt,omdat deze in zijn rapport de Egyptische regering had geprezen voor haar aan bod om vrede met Israël onder be paalde voorwaarden te sluiten, ter wijl de schuld voor de moeilijkheden bij de Jarraing-besprekingen impliciet aan Israël werd gegeven. Burgemeester Klaus Schütz: BERLIJN (UPI) De bur gemeester van West-Berlijn, Klaus Schütz, heeft gisteren verklaard dat er „goede kansen" bestaan op een pasjes-regeling, zodat voor het eerst in vijf jaar Westberlijners hun familieleden in het oostelijk stadsdeel kun nen opzoeken. Zaterdag onder handelde een Westberlijnse de legatie in Oost-Berlijn over dit onderwerp. Pinksteren 1966 was de laatste maal dat Westberlijners de „muur" met doorgangspasjes konden passe ren. De Oostduitse premier Willi Stoph stelde onlangs Schütz voor weer over een pasjesregeling te on derhandelen. Dit resulteerde zaterdag m het bezoek van een Westberlijns team aan Oost-Berlijn. Dit gesprek zal vrijdag worden voortgezet en vol lens Schütz bestaat er goede kans, dat er dan resultaten komen. Vandaag reist bondskanselier Brandts naaste medewerker Egon Bahr naar Oost-Berlijn voor het achtste gesprek met zijn collega Mi chael Kohl. Het doel van deze ge sprekken is het verbeteren van de betrekkingen tussen Oost- en West- Duitsland, waarin de kwestie-Berlijn een heet hangijzer is. Donderdag ko men de ambassadeurs van de Grote vier bijeen voor een zestiende ge sprek over de kwestie-Berlijn. In het bereiken van deze twee voorwaarden zou Egypte zich niet door provocaties van zijn militaire en politieke planning laten afleiden. „Wij zijn var. plan het initiatief in handen te houden en overeenkomstig onze principes te handelen". Sadat bevestigde van Oe Thant een oproep te hebben gekregen om het bestand te verlengen. „Maar dit is voor ons niet meer mogelijk, wij kunnen ons' niet langer van schieten onthouden". Sadat liet zich tenslotte optimis tisch uit over de resultaten van de' recente politieke stappen van Cairo. „Onze pogingen zijn r.let verspild. We hebben belangrijke resultaten ge boekt, waarvan de belangrijkste is dat Israël vandaag geïsoleerd staat Sadats rede heeft geen verbazing gewekt, sinds bekend werd dat de Sowjetunie bij het vier-mogendhe- denberaad in New York geweigerd heeft om een oproep tot verlenging van het bestand tot de oorlogvoeren den .te richten. De Russische verte genwoordiger had tevens geweigerd om formeel kennis te nemen aan het- rapport van Oe Thant aan de Veilig heidsraad, waarindeze melding had gemaakt van „elementen van belofte" in de' politieke situatie van het Mid den-Oosten, maar ook „toenemende zorg" over het feit dat Jarring er tot dusver niet in geslaagd was de muur tussen de Arabische landen en Israël te doorbreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7