moderne theologie Teg en nieuwe mannenbond Vorster lief voor u™Problee Engelse kerken MeesterRoosjen is met rond zijn afscheid Kerken verwoest in Texas 55 Nu ook uit ARP-bestuur Actie van herv. evangelist Bijbels voor hervormden in Oost-Europa Ook Leidse studenten aanvaarden gehuwde $™,orAr;y'ïï, priester in de mis Een woord voor vandaag is het onze. Personalia Verkeer eist elf levens H. M. de Groodt kandidaat voor NKV-bestuur BEROEPINGSWEfi Gehuwde priester: Geen pastoraal werk en onderwijs ROME Het Vaticaanse departe ment voor de geloofsleer heeft nieu we bepalingen geformuleerd ten aan zien van priesters die hun ambt ter beschikking stellen. Het komt er op neer dat een r.k. priester die „tot de lekenstand wordt teruggebracht" geen enkele pastorale funktie mag vervullen en ook niet mag preken of een onderwijstaak op zich nemen. De dispensatieprocedure zelf wordt een voudiger en zal veel minder tijd in beslag nemen. De nieuwe bepalingen zijn geda teerd 13 januari 1971: nog een week voordat kardinaal Alfrink met twee medebisschoppen naar Rome ging om daar o.a. over de positie van de ge huwde priester te praten. Men kan nu achteraf vaststellen dat zij daar voor voldongen feiten zijn gezet. In ons land is de situatie zo dat aan r.k. hogescholen ook gehuwde priesters doceren en verder zijn er die als godsdienstdotent of als pastorale werker fungeren. De Volkskrant tekent hierbij aan: „Voor een natuurlijke groei van het recht is het om vele redenen nodig en gewenst dat het formuleren van re gels achterloopt bij ontwikkelingen in de gemeenschap. Dit achterlopen roept slechts moeilijkheden op wan neer het naleven van de regels tot in details wordt afgedwongen om ont wikkelingen af te remmen. Zolang dit niet gebeurt behoeft de onderhand dagelijkse gang van zaken in de r.k.kerk in Nederland niet ernstig ontregeld te raken". TEXARKANA (AP) Tijdens het afgelopen weekeinde zijn in Texarkana twee baptistische negerkerken door vuur verwoest en een derde bescha digd. Zaterdag verbrandde de groot ste negerkerk van de plaats, de Mount Orangekerk. een gebouw van rode baksteen. De schade wordt geschat op 200.000 dollar. Het blussen was nauwelijks voor bij toen een andere brand werd ge meld, in de kerk van St. Paulus. Daar bedroeg de schade 175.000 dol lar. Een derde kerk leed brandschade nadat daar een bom was afgegaan, terwijl een vierde er goed vanaf kwam doordat de politie een brand bom ontdekte en onschadelijk maakte voor deze veel kwaad had kunnen aanrichten. Texarkane is een plaats waar de spanningen tussen de rassen zeer groot is. door Ton van der Hammen AMSTERDAM Hij is nog een van de ouderen, die erop wordt aangekeken autoritair te zijn. Zo van op straat bijvoorbeeld hé, is dat niet meneer Roosjen? Ook al zegt natuurlijk niet iedereen „morgen, excellentie". Dat is het vastrecht van de post, die elke dag aan de Zacharias Jansestraat 21 nog een respectabele hoeveelheid stukken bij de geadresseerde bezorgt. Meester (A. B.) Roosjen, (zo spreekt de gewone man hem wèl vaak aan,) blijft een bekende klank voor velen. Een erenaam, want eigenlijk is hij in de goede zin van het woord altijd „meester" gebleven. Zijn fleurig taal gebruik in woord en geschrift, zijn ietwat nasale en daardoor nadrukke lijke, ja ook bedachtzame spreektrant wijzen daarop. „Hij weet het" blijft daarvan doorgaans over. Hij wéét het ook. Onder meer wan neer de tijd gekomen is om functies neer te leggen, want: „ik wil geen pek aan de broek hebben". De heer Roosjen is daarmee nu bijna rond. Kamer, NCRV, NRU en NTS (nu NOS) zijn respectievelijk, te beginnen acht jaar geleden, vaarwel gezegd. Resteert (nou, is dat wel zo?, je moet natuurlijk altijd wat te doen blijven hebben) zijn tweede voorzit terschap van de ARP. Die functie stelt hij zaterdag 13 maart op de de- puta ten vergadering officieel ter be schikking. Geen arbeidsintensieve baan in het kader-Roosjen, die bij de NCRV des tijds een auto met chauffeur bedong om de cumulatie van functies naar behoren te kunnen vervullen. Nauw gezet en deskundig. Zonder er en hartinfarct of iets van dien aard van over te houden. Maar wel een functie, waardoor je direct bij het politieke leven betrok ken bleef. Zij het dan achter de schermen. RIJK LEVEN Geen nood het terugdenken aan een rijk leven, de gerieflijke oude dag (met je vrouw eindelijk weer eens veel samen), het regelmatig kun nen volgen van interessante tv-pro- gramma's (de NCRV doet het goed!) kunnen nu onverkort aan bod komen. Och ja, er blijven nog wel wat acti- (Van een onzer verslaggevers) GAUW (Fr.) Dat hadden de christelijk gereformeerde gebroeders Velema (ds. J. H. en prof. dr. W. H.) ook niet kunnen denken: daj hun boek „Nieuwe wegen, oude sporen" misschien nog eens aanleiding zou kunnen zijn tot heroprichting van een hervormde mannenbond. De Velema's nemen daarin een aantal hedendaagse theologen kritisch onder de loep: Bultmann, Dorothee Sölle, Van Buren e.a. Toen evange list-hulpprediker R. van der Kooij (60) te Gaitw bij Sneek dat boek gele zen had. sprak hij: „Er moet wat ge beuren. De nieuwe theologie mag geen voortgang hebben." De heer Van der Kooij was secreta ris van de hervormde mannenorgani- satie „In dienst der Kerk". In 1968 is deze bond opgeheven. Er waren in het hele land geen vijfhonderd leden meer Voortaan zou de bond van her vormde mannenverenigingen op gere formeerde grondslag (van ds. A. Vroegindeweij) de enige mannenbond ln de hervormde kerk zijn. Naar de mening van de laatste voorzitter van „In dienst der Kerk" ds. J. F. Wagener had buiten gerefor meerde bondskring in de hervormde kerk het mannenwerk in traditionele stijl zijn tijd gehad. Van der Kooij verzette zich toen tot het laatst tegen opheffing. Zijns inziens had men het met een gTote propaganda-actie nog wel gehaald. Nu is hij een nieuwe actie begon nen. Daarbij gaat het hem niet om een heroprichting van „In dienst der Kerk" Hij is ten zeerste verontrust over de nieuwe theologie. „Ik wil het reformatorisch accent versterken. Die theologie, die de mens in het middelpunt stelt, moet een halt worden toegeroepen. Dat moeten onze mannen weten. Daarom moeten ze aan de studie. Ik zou willen, dat er een net van hervormde mannenver enigingen kwam door het hele land." De heer Van der Kooii is evangelist geweest in Sellingerbeetse. Daarna was hij godsdienstonderwijzer in Rot terdam en sinds 1963 werkt hij in Sneek. Hii woont met zijn zuster in het ouderlijk huis in Gauw. Elke zon dag preekt hij in hervormde gemeen ten in de vier noordelijke provincies. „Als ik op Goede Vrijdag zou pre ken: „Christus was een martelaar voor de goede zaak, maar Hij was niet degene, waarvan Zondag 23 spreekt, op Wie de spits van de ver zoening was gericht. Hij was een Martelaar, geen Middelaar", dan zou Ik de Biibel vreselijk tekort doen Christus is de kern van het evangelie !k heb Kenmerk en EO gevraagd om zendtiid, om langere of kortere tijd de belangen van het mannen werk te behandelen. Ik wacht nog or antwoord." De heer Van der Kooij is ook lid van de Evangelische Omroep. Het blad Koers kent hij niet en van het Gemeentereveil van ds: Glashouwer heeft hij evenmin gehoord, maar zijn svmpatieën blijken toch duidelijk in de hoek van de verontrusten te lig gen. „Ik ben zelf confessioneel. Het be stuur van de Confessionele Vereni ging heeft mij beschreven, dat het studieschema's gaat uitgeven, die zich uitstekend lenen voor bespreking op de vereniging. Zij hebben mij ook toegezegd, dat de kolommen van het Hervormd Weekblad open staan voor de actie." Verder wijst de heer Van der Kooij met instemming op de serie Geloven Vandaag van de vereniging tot ver spreiding van de Heilige Schrift (met scribenten als Buskes, Graafland, G. Lugtigheid en Overduin) en op de uitgaven van de Willem de Zwijger stichting. EINDTIJD Zelf wil hem ook nog wel wat uit de pen vloeien. „Ik schrijf ieder jaar een boek. Ik heb er op het ogenblik vijf tot zeven in kopie liggen." Hij laat er een paar zien: XYZ der eschatologie, in twee delen, De Profe ten Gods in het Oude Testament en hun betekenis voor deze tijd, Paulus van Tarsen. Daaruit blijkt een warme belangstelling voor Israël en voor de eindtijd. „Wij staan aan de voor avond van grote gebeurtenissen in Europa en daarbuiten. Israël komt niet meer uit het nieuws weg, dat zei ik veertig jaar geleden al. Gelukkig zijn er nog mannenvereni gingen die stand houden. In Zeeland zijn er nog zes, zo heeft men mij meegedeeld. In Friesland werkt nog de Friese bond van hervormde mannen. Bemoedigende reacties bereikten de heer Van der Kooij verder uit enige bejaardencentra. „Een hervormde mannen vereniging is een onmisbare schakel in de ont wikkeling van de hervormde man en zijn kerk", dicteert hij. Als de actie eenmaal gaat lopen, wil hij een lan delijke bijeenkomst organiseren Blijkt daar, dat men geen landelijke organisatie wil, maar alleen een con tactadres, dan is het hem ook goed. Als er maar een net van verenigingen komt, die samenkomen rond het woord en waar het erfgoed der vade ren in reformatorische zin aan bod komt. „Wanneer we de moderne theologie vrij spel laten, .weten we niet, waar we over 25 jaar zijn: lege kerken en een afglijden naar het nihilisme. Er moet een begeestering komen. Dat is geen geestdrijverij. Dat moet je met Friese nuchterheid zien. Overal is verwarring. Laten we ons ernstig bij het Woord houden." vlteiten, die een arbeidzaam man als mr. Roosjen nu eenmaal nooit zullen loslaten. Als daar zijn: de journalis tieke. De Haarlemmermeer, die zijn bijdragen elke week onder ogen krijgt, weet ervan mee te spreken. Als hoofdredacteur van de Nieuwe Meerbode, 82 jaar geleden door zijn vader, hoofdonderwijzer F. Roosjen (hij gewon tien zonen, van wie A. B de zevende was, alsmede één dochter) in Aalsmeer opgericht, heeft hij er aardigheid in de mensen, behalve mei lokale nieuwtjes ook politiek bij te praten. In gemakkelijk aansprekend proza, dan wel als poëet Zoals pas nog. Onderwerp: de nieu we linkse combinatie PvdA, D'66. PPR, die toenadering tot de drie gro te christelijke partijen zoekt Mr Roosjen (kwaad): belachelijk. Dat flanst in enkele dagen even een pro gramma in elkaar en dat moet je dan nog met een effen gezicht serieus ne men. Doorzichtig politiek spelletje. Ik heb daar geen woorden voor. Dat was toch vroeger anders, hè? KUYPER ZWART GEMAAKT Mediterend over de ARP in zijn leven: als elfjarige was ik er al met huid en haar bij betrokken. Verkie zingen in 1905 na het ministerie Kuy- per. Wat hebben ze die man toen zwart gemaakt. En wat hebben zijn getrouwen voor hem gevochten. Ik weet nog als was het gisteren dat mijn vader die verkiezingsavond op de fiets stapte en naar Amsterdam reed om aan de Nieuwe Zijds de uit slagen te horen. Ver na middernacht kwam hij thuis. Ik hoor hem nog zeggen: ,,'t Is verloren!". Het was rechts 48 en links 52 zetels. De volgende dag irriteerde je het befaamde „Kuyper, die moet zakjes plakken, hi, ha, ho". Er heerste in die dagen een sfeer in huis alsof iemand overleden was. En niet bij ons alleen. Over zijn verkiezing als Kamerlid (dat was ln 1937): Ik stond op num mer 17 het gebruikelijke zetel aantal in de Kamer was 12 maar kwam er door het „in" zijn van Co- lijn. Grinnikend: maar bij de vol gende verkiezingen stond ik nummer 3! Verdienste? Realist Roosjen, nog steeds lachend: Ik klom zo snel om dat ik hervormd was... BEZETTING Over de bezettingstijd: Als AR- man vier jaar gezeten Aanleiding: het oorspronkelijk Amsterdamse AR- orgaan „Nederland en Oranje", later voorzichtigheidshalve „Hou en Trou" geheten, waar de naam „Trouw" van is overgebleven. Van 4000 exemplaren groeide het nog legaal verschijnende „Hou en Trou" in enkele weken tot een oplaag van meer dan 200.000 in het gehele land. Je sprak ook in allerlei massaver gaderingen. Niet lang. Toen werd al les verboden. Voor mij en anderen was het vervolgens „Mitkommen": Amsterdam, Scheveningen, Emmerik, Münster, Buchenwald, St. Michielsge stel, Vught. Mooiste dag van mijn leven: zon dag 17 september 1944 uit Vught „entlassen". Samen met mr. A. H. van der Veen (huidige directeur NCRV) een kruiwagen gepakt, onze AMSTERDAM De hervormden (of zo u wilt: gereformeerden) van Oost-Europa kunnen weer beschikken over bijbels. Roemenië heeft hen toe stemming gegeven 10.000 bijbels te importeren uit Hongarije. Ze zijn be stemd voor de Hongaars sprekende hervormden. iDe 100.000 eveneens Hongaars sprekende hervormden in Slowakije kunnen ook spoedig weer bijbels kopen. Tsjechoslowakije gaf een invoervergunning voor 5.000 Hon gaarse bijbels. Het is de eerste keer sedert 1948 dat de Hervormde kerk van Roemenië bijbels mag importeren in de eigen taal. Een dergelijke vergun ning kreeg enkele maanden geleden ook de Duits sprekende Lutherse kerk in dat land. Die kerk kon de 10.000 bijbels importeren uit Oost- Duitsland. De Hervormde kerk van Slowakije ontvangt al voor de derde keer een zending van 5.000 bijbels. ve< 1 tuurwetenschappr LEIDEN (KNP) In de Leidse stu dentengemeenten zullen op korte ter mijn gehuwde priesters voorgaan in de eucharistieviering, aldus een motie, die met grote meerderheid van stem men (een tegen, twee onthoudingen) werd aangenomen op het congres in Leiden over het functioneren van ge huwde priesters in plaatselijke ge meenten in Nederland. Het congres werd zaterdag gehou den onder het motto „een stap ver der", en stond onder verantwoorde lijkheid van de Leidse studentenge meenten. In de motie verklaren zij zich solidair met andere gemeenten, die deze weg zijn opgegaan en willen opgaan. Zij zeggen verder zich te zul len inzetten voor vernieuwingen in de kerk en verandering van de samen leving. De voorgangers van de Leidse stu dentengemeenten hebben zich achter de motie van het congres gesteld. AMSTERDAM De actiegroep Man-Vrouw-Maatschappij zal de le den van de Tweede Kamer dins dagochtend, wanneer zij beginnen met de behandeling van het wetsont werp, dat herziening van de echt scheidingsgronden inhoudt, een aan tal vragen voorleggen over de econo mische gevolgen van echtscheiding.. De actiegroep zal de kamerleden een vragenlijst voorleggen, waarin hun mening wordt gevraagd over o.a. de volgende punten: behoud van de pensioenrechten na echtscheiding, voorzieningen, die de vrouw of in sommige gevallen de man de kans geven na de echtscheiding fi nancieel onafhankelijk te worden, zoals studiebeurzen, gesubsidieerde kinderdagverblijven etc., het zodanig vaststellen van de alimentatie voor de kinderen dat een redelijke vergoe ding voor hun verzorging kan worden gegeven en tegemoetkoming van overheidswege aan alle alleenstaande ouders, die belast zijn met de verzor ging van kleine kinderen. Het verhaal van de voetwassing heeft meer betekenis dan een c wekking om de mindere te zijn van anderen. Het is tevens een jJ bolische handeling van wat Christus aan het kruis doet. Hij legt de profetenmantel af Een profeet wijst de mensen de i naar de toekomst, naar Hem die onze toekomst is. Daarom rol Hij de mensen op tot bekering. Maar kan een mens zichzelf bel ren? Is de mens in staat Gods weg te gaan die de profeet wijL Diep in ons hart beseffen we dat als het van ons afhangt we alm weer zullen falen. Nu wijst Christus niet langer meer de weg. j gaat die weg. Hij legt Zijn koningskleed af. Hij is de koning. Hij heeft de rel ten. Maar wij hebben Zijn recht ontnomen. Wij hebben het rechtl eigen handen genomen. Als Hij de Koning is, zijn wij opstandeik gen tegen Hem. Maar Hij legt Zijn koningskleed af om zich J) onze zijde te scharen en wordt onze Voorspraak bij de Vader. I We lezen vandaag: Exodus 33 vers 7 tot 11. Mr. Roosjen kofiers erop en naar Amsterdam ge lopen. Man, wat hadden we honger. Hier (een boekje gaat open) een her innering. Armband met kampnummer 2288. De ARP heeft het na de oorlog overwegend goed gedaan. Tot op de dag van vandaag? Ja. Alleen: de politiek van 1921 is niet meer die van 1971. Je benadert de vraagstukken anders. De boodschap die je brengen wil moet overkomen. Dat vergt een andere vocabulaire. Te algemeen gezegd? Mr. Roosjen wie de citeerdrift nooit zal verlaten haalt uit een kast de (oude) hervorm de psalmen- en gezangenbundel, goud op snee. „Ik neus daar nogal eens in onder de kerkdienst als een preek me niet zo bevalt". Hij bladert even achterin. Leest dan een uitspraak van een zekere ds. Jan Scharp, mede-psalmberijmer en in het begin van de vorige eeuw pre dikant van Sint Anneland: „Dwaas denkt en werkt zulk een mens, die verliefd is op alles wat oud is, alles wat nieuw is daarom alleen veracht en verwerpt, altoos murmererend te gen zijn eigen tijd en het onmogelijk oordeelt dat het oude in-zijn dagen verbeterd zou kunnen worden". Vervolgens, op zijn bekende, maar nooit vervelende doceertoontje ('t is weer de meester, die spreekt): Het gaat nog steeds om de EO van de AR-partij. Ik bedoel: de evangelische oproep. Biesheuvel, kijk en luister naar hem. Hij is m'n vrind, het alge meen vertrouwen waard. Volg ook wat een veteraan als Algra nog te KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. zeggen heeft. Met mannen als zij staat de ARP er rooskleurig voor. Burgemeesters: per 1 april ls eervol ont slag verleend aan zes burgemeesters: aan H. R. Xieborg van Nieuw Lekkerland, aan S. Schagen van Schermer, aan dr. M. A. M. van Heivoort van Boxtel, aan M. J. Muller van Lekkerkerk, aan H. J. Lang- man van Ermelo en aan D. Rljnders van Amstelveen Onderscheiding: luitenant generaal vlie ger waarnemer A. L. Cox, die het voorzit terschap over de materlaalraad van het ministerie van defensie heeft overgedragen aan schout bij nacht J. C. H. van den Bergh. ls benoemd tot commandeur ln de orde van Oranje Nassau met de zwaarden bij bevordering. De heer Cox zal per I mei met pensioen gaan. Zijn opvolger is bevör- derd tot vlce-generaal. Gastcollege: Tilburg (Kath Hog.): Het Massachusetts Institute for Technology ln de Verenigde Staten heeft prof. dr. F. A. M. Alting van 'Geusau uitgenodigd een Jaar gastcolleges te geven over internatio nale betrekkingen en organisaties; Promoties: Amsterdam (UvA): gepromo veerd tot doctor ln de letteren en wijsbe geerte J. G. Hische: gepromoveerd tot doc tor ln de wiskunde en natuurwetenschap pen W. Hespe en A Oskam; Wagenlngen (L.H.): gepromoveerd tot doctor ln de landbouwwetenschappen M. Wessel; Utrecht (RU): gepromoveerd tot doctor in wiskunde en natuurwetenschappen C. van der Mast; Leiden (RU) gepromo veerd tot doctor ln de wiskunde en na tuurwetenschappen S Emid en H. J. Tak ken; Amsterdam (UvA) gepromoveerd tot doctor ln de letteren C. Dekker en J. G. Krinsheer. Benoeming: hoofdredacteur H. ten Brink van Elsevlers Weekblad zal per 1 Juli be noemd worden tot adjunct-directeur in al gemene dienst van de uitgeversmaat schappij 'Bonaventura. Tot opvolger van de heer Ten Brink als hoofdrecateur van Elsevlers Weekblad zal benoemd worden de heer J. Folkertsma, nu hoofd voorlich ting van de 'Fondatlon Europeenne de la Culture', voordien chef nieuwsdienst van het Algemeen Dagblad en hoofd nieuws dienst van de Wereldomroep. De heer Ten Brink zal belast worden met de Journalistieke, redactionele en re- dactioneel-organlsatorische begeleiding van de uitgaven van Bonaventura en met de redactionele voorbereiding van nieuwe uit gaven. De heer M W. Duyzlngs, hoofdre dacteur van Elseviers Magazine, ls op zijn verzoek per 1 Juni eervol uit deze functie ontslagen Het college van hoofdredactie zal naast drs. F. A Hoogendijk en de heer J A. Vermeulen worden uitgebreid met de hui dige adjunct-hoofdredacteur D. Th. M. van Rosmalen. Diens plaats zal worden Ingeno men door de heer Michel van der Plas. lid van de kernredactie Zending: mej. V. Elshove, zendingsarts in het 'Bethesda'-zlekenhuls ln Djogjakarta. wordt ln april met verlof ln ons land verwacht: ds. J. C. Largeveld. missionair predikant ln Platanos, Argentinië, wordt met zijn gezin in april in Nederland terug verwacht: de heer A. A M van Mil, admi nistrateur van bouwwerken ln Roeanda. wordt half april voor een kort verlof in ons land verwacht: dr. A. W. F. Rutgers '.cpraspeclallst in India in dienst van de Basler Mission, komt omstreeks mei met verlof: de heer D. Wynia is raar Soemba teruggekeerd waar hij als bouwkundige werkt: ds. R. van Benthem. missionair predikant ln Qullmes. Argentinië, ls na een kort verlof weer naar zijn standplaats teruggekeerd. Van een onze redacteuren GENÈVE Ondanks de ter men van afschuw, waarin pre mier Vorster heeft gesproken over het Wereldraad-programma ter bestrijding van het racisme, heeft men zijn bereidheid om een delegatie van de wereldraad naar Zuid-Afrika te laten komen (zie ook pagina 1) in Genève met interesse vernomen. Reeds ,in Addis Abeba, op de jongste zitting van zijn centraal co mité, ontving de Wereldraad een verzoek van de Zuidafrikaanse raad van kerken om te komen praten. De secretaris van deze raad, de heer Rees, een presbyteriaan, die vele jaren als ambtenaar bij de Bantoe administratie heeft gewerkt, had in een besloten zitting de bezwaren van MALDEN Twee Amsterdammers zijn in de nacht van zaterdag op zondag bij Nijmegen om het leven gekomen. Door onopgehelderde oor zaak raakte de auto waarin zij zaten van de weg en vloog tegen een boom. De slachtoffers zijn de 22-jarige Rob Schreuder en de 23-jarige Anton Geu- demond. STEENDAM In het Groningse Steendam is de 37-jarige mevrouw D. A. S. Mellema-Volhand uit Noord- broek met haar auto in een slip ge raakt. De auto kwam in botsing met een autobus, waarna de wagen in een sloot geraakte. De vrouw over leed ter plaatse. BEEK EN DONK De 70-jarige T. Smit uit Helmond werd zaterdag nacht door een personenauto overre den en op slag gedood. De bejaarde man reed 's nachts half twee slinge rend op zijn fiets, waarbij hij onder een personenauto raakte. LICHTENVOORDE Bij Lichten voorde is zaterdagavond de 49-jarige mevrouw C. M. Schmolke uit Haaks bergen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De personenauto waarin zij zat werd door een vracht auto aangereden, die geen voorrang verleende. De bestuurder van de vrachtauto werd ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. WANROOY De 12-jarige fietsen de Bernadette Albers uit Rijckevoort (Noord-Brabant) werd zaterdagavond ongeveer 28 meter door een auto meegesleurd. De bestuurder vertelde de politie het meisje, dat met een vriendinnetje op de weg reed, niet te hebben opgemerkt. ETTEN-LEUR De 19-jarige me juffrouw A. Meeusen is bij Etten- Leur bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Als bestuurster van een personenauto naderde zij een kruispunt en kreeg geen voorrang van een vrachtwagen. Een 19-jarige in zittende van de personenwagen werd zwaar gewond. OOSTERZEE De 19-jarige Jacob. Kerstwind uit Rutten (N.O.P.) vloog gistermiddag in Oosterzee (bij Lem- sterland) met zijn auto met hoge snelheid uit de bocht. Hij overleed ter plaatse. MIDDELBURG De 69-jarige me vrouw M. de Wachter-Mahu overleed in de nacht van zaterdag in een zie kenhuis in Middelburg aan de gevol gen van een verkeersongeluk. DE WIJK In De Wijk is de 29- jange A. Beun uit die plaats bij een verkeersongeval gedood. Doordat een personenauto, die een inrit wilde in rijden, zijn wagen geen voorrang ver leende, raakte hij de macht over het stuur kwijt, waarna hij tegen drie bomen botste. ST. MICHIELSGESTEL De 32- jarige Petronella van Groenendaal- van Breugel is gistermiddag in haar woonplaats St. Michielsgestel, toen zij met haar echtgenoot langs de weg liep, door een haar tegemoetkomende auto aangereden en ter plaatse over leden. de raad tegen het Wereldraad program uiteengezet, maar aan het eind van de zitting zijn blijdschap uitgesproken dat de Wereldraad een uitnodiging van de Zuidafrikaanse raad wilde aannemen. In deze raad zitten overigens niet de drie „Afri- kaner"-kerken, waartoe vrijwel alle regeringsleden behoren. De Zuidafrikaanse raad van kerken had vorig najaar wel zijn bezwaren tegen het besluit van de ^Wereldraad doen horen, maar was niet zover gegaan als Vorster, door te zeggen dat de Wereldraad „terroristen steun de". Dc raad zei slechts dat de We reldraad deze schijn had gewekt. Verder beival de raad zijn leden ker ken aan om niet zoals Vorster dringend verzocht had uit de Wereldraad weg te lopen. De raad schroomde trouwens niet om ook de aandacht te vestigen op het geweld dat niet-blanken in Zuid-Afrika wordt aangedaan door het rassen- beleid. Iets meer dan een jaar terug viel Vorster dezelfde raad van kerken nog fel aan toen deze een „boodschap aan het volk van Zuid-Afrika" had uitgegeven, waarin het aparthelds- beleid in strijd met het galoof in Je zus Christus werd genoemd. De pre mier riep toen (over de hoofden van ean bijeenkomst van de natioale par tij heen de leiders van deze kerken toe, dat de toga die zij droegen hen niet zou beschermen. De welwillend heid die hy (hans ten opzichte van deze raad ten toon spreidt is dan ook verrassend te noemen. De raad van kerken van Zuid- Afrika zit in een moeilijk parket.. In Addis Abeba heeft hij geen princi piële veranderingen in het program ma van de wereldraad kunnen doen aanbrengen en vorige week werden ook de Anglicaanse kerkleiders uit zijn midden overstemd toen zij op een tussentijdse consultatie van angli caanse kerken in Nairobi critiek trachtten te doen uitspreken tegen het Wereldraad-besluit. En thuis, in Zuid-Afrika, staan zij bloot aan steeds scherper maatregelen van de regering. In Genève is men zich be wust van hun positie tussen de hamer van de opinie in de wereldkerk en het aambeeld van de regeringspoli- tiek en de blanke publieke opinie in Züid-Afrika. inl rd Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in E oebandeling worden genomen. Ge- a; iieimhnurilng Is verzekerd. Vragen AN die niet onderling mei elkaar In verband staan moeten in afzonder lijke b.'even worden gesteld. Pe« brlei dient eeD gulden aan postze- gels te worden Ingesloten. Vraag: Bij welke instantie kan n inlichtingen inwinnen over lema Geboortedatum, naam en godsdier En wat zijn de kosten daarvan? Antwoord: Deze gegevens zijn krijgen bij het bevolkingsregister de woonplaats van de betrokken soon. De leges worden vastges door de gemeente zelf, maar bel I ven niet af te schrikken. Moeili; - wordt het als u de gemeente m weet, en de ene gemeente na de dere moet afwerken. Begin eens een intercommunicaal telefoonb Als men iets wil weten over ani zaken, zoals kredietwaardigl \t wordt de zaak moeilijker. Misse kan men bij zijn bank wel een lichting krijgen. Voor allerlei bij: (j derheden kan men een bonafide ticulier recherchebureau te hulp pen. Betreft het een vermoede oplichter, dan wende men Zich to politie. pil Afwezigen De drie Afrikaner kerken neder- duits-gereformeerd, nederduits-her- vormd en gereformeerd zullen bij het overleg terzijde blijven. Tien jaar geleden braken zij al met de Wereld raad na de laatste consultatie op eigen bodem, waar de wereldraad nog bij betrokken 'was: in Cottesloe (de uni versiteit van Witwatersrand) van 7 tot 14 december 1960, naar aanleiding van het bloedbad in Sharpeville in maart van datzelfde jaar. De neder- duits-gereformeerde afgevaardigden hadden toen .wel meegewerkt aan een aantal gezamenlijke aanbevelingen, die naar premier Verwoerd achteraf zei „de blanke uiteindelijk van zijn rechtmatig erfdeel zou beroven". De delegaatie van de NG-kerk onder wie ds. C. F. Beyers Naudé kreeg het daarop zwaar te verduren en de kerk zelf besloot uit de wereldraad te treden. Het zijn nu vooral de gereformeerden in Nederland en de christian reformed churches in Ame rika die de contacten met deze groot ste kerk van Zuid-Afrika onder houden. UTRECHT Het verbondsbestuur van het Nederlands Katholiek Vak verbond heeft de heer H. M. de Groodt (43), voorzitter van de Katho lieke bond van werknemers in indus triële bedrijven. St. Willibrordus, voorgedragen als kandidaat-verbonds- bestuurder. In het verbondsbestuur •komt een zetel vrij door het vertrek van de heer F. van der Gun, de se cretaris loonpolitiek van het N.K.V., die een plaats heeft aanvaard op de kandidatenlijst van de K.V.P. voor de Tweede Kamerverkiezingen. Ook de aangesloten bonden kunnen nog kandidaten stellen. De nieuwe N.K.V.-bestuurder wordt aangewezen op de buitengewone verbondsraads- vergadering van het N.K.V. op 19 apriL Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1 reukhoutboom. 5 Mvt iw figuur. 9 opstand, 11 pers. voornaams 13 naderhand. 14 landbouwwerktuig. kaasworm. 17 plaats in Zeeland. 19 Èn ac bier, 20 bedekt bloeiende plant, 22 boot an 23 honingdrank. 24 streek op de greian van N Br. en Limburg. 25 muzieknoi an 26 bevel, 28 onderricht. 30 vreemi, munt. 32 jongensnaam. 33 rund. bloem, 37 rondhout. 38 herziening, bij. 41 muziekinstrument. Verticaal: 1 soort sport op IJsland, u Railroad (afk.). 3 gekheid, 4 schortje, soort bier. 6 vervelend wezen, 7 pei6m voornaamwoord8 neerslag, 10 jol CU gensnaam. 12 plant met aromatiscl est wortelstok, 14 vroegere titel, 16 ten de 18 nobele. 20 snijwerktuig, 21 graa werktuig. 25 haast. 27 touw. 29 monsti 31 rivier in Duitsland. 32 lid var Hogerhuis. 35 wees gegroet (Lat 3 lijk, 38 onder het nodige voorbehotj (afk. Lat). 39 landbouwwerktuig. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1 maté. 5 span, 9 oir, 10 Ens, Ede, 12 dreg, 14 veer. 15 ervaren, 19 1 steno, 22 kerel. 23 Demer. gelen. 29 maal. 31 Noor, 33 era, 34 nis. lUi ora, 36 rins. 37 stom Vert.: 1 mode. 2 air. 3 tree. 4 snaak h( peen, 7 adé. 8 Nero, 13 grendel, 14 ver ren. 16 vroeg. 17 rekel, 18 Ate. 20 bee. melis, 25 Amer, 26 taan. 27 noot kram, 30 Ari, 32 oro. GEREFORMEERDE KERKEN BEROEPEN: te Uithoorn, I. M te Winschoten. GEREF. KERKEN (VRIJGEMj BEROEPEN: te Den Helder, Post te Pietersburen. BEDANKT: Voor Brouwersha J. Rijneveld te IJmuiden. AANGENOMEN: naar Worn (buiten verb A. Koers te Gorinc (buiten verb CHR. GEREF. KERKEN BEDANKT: voor Wildervank, Broersma te Goes. GEREF. GEMEENTEN BEDANKT: voor Oosterland, Wisse te Elspeet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2