pmstreden zwaargewichten 1 Clay en Frazier in gevecht van de waarheid Breuk tussen topsporters en NOC i Onbevredigende schaatsmaratlion Assense ijspiste mAFFLARD VLOERT JEAN BESSEMS Cassius Clav Joe Frazier KNSB praat verder met Kees Broekman Veldlooptitel voor WAANDAG 8 MAART 1971 Van een speciale verslaggever NEW YORK liet 'duel van de eeuw', zo noemen dc Amerikaanse boksexperts de wedstrijd tussen Cassius Clav en Joe Frazier die vau- icht om 5.00 uur Nederlandse tijd in Madison Square Gardens in New lork wordt gehouden. Een confrontatie tussen beide boksers die is ïgeven met sentimenten. Cassius Clay immers, raakte in juni 1967 zijn wereldtitel kwijt. Niet door een nederlaag in dc ring, maar door een ederlaag in de rechtszaal. Clay, die dienst weigerde, werd tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, een straf die hij overigens nog moet uitzitten, j is op borgtocht vrijgelaten. Bovendien raakte hij zijn hokslicentic kwijt op initiatief van de World Boxing Association. Mohammed Ali, ials Clay zich graag noemt, kreeg de licentie verleden jaar terug, maar hij loopt de kans dat die hem weer wordt afgenomen, als hij zijn af uit moet gaan zitten. Joe Frazier is de huidige wereldkampioen, die met een scheef oog wordt bekeken. Eerst werd hij alleen maar in New e| >rk State erkend, maar sinds ruim een jaar is de titel wereldkampioen in de zwaargewichtklasse hem officieel toegekend. ClayFrazier, liet w' iel van de eeuw, liet duel van de waarheid, vooral voor de WBA. '.IC s ,Als ik journalisten zie. lach ik al- i", heeft Muhammed Ali eens ge- o d. Het gaat op voor iedereen, ook Hor diegenen die hem, tegen zijn tet nog altijd Cassius Clay noemen, lupit hij weet dat die naam nog al- miljoenen waard is en hij staat ook toe dat die naam gebruikt erjrdt voor de aanplakbiljetten van gevecht. „Het doet mij iedere weer een enorm genoegen te hoe gretig verslaggevers ieder ord van mij noteren. Vermakelijk aa enlijk", voegde Clay er onmiddel- aic aan toe, wanneer de opperstal- in een circus zijn verhaal t, begrijpt iedereen meteen dat reclame is." lensen bij de neus nemen is de id niskenbare specialiteit van Cassius l ly. het is een gewoonte waarin »cl arschijnlijk niemand op de hele uil reld hem kan overtreffen. De uit- leiraken van Clay hebben hem ver- edelijk meer publiciteit bezorgd i zijn onvergelijkbare bokskwali- id^ten. De belangstelling naar zijn soon is nog groter dan voor die bijvoorbeeld de extreem-myste- uze multimiljonair Howard Hug- Pei. Cassius Clay geeft zelf toe dat gedichten, zijn scheldpartijen en i voorspellingen geraffineerd wor- fu, ingevlochten in zijn publiciteits- b npagnes en dat zijn uitspraken en lalingen vaak net zo berekenen als eitneend zijn. Hij heeft, of zijn anciële raadgevers hebben, een ge- Jid zakelijk inzicht. In Clay's res- el' irants worden hamburgers bij dui- n ideh verkocht, zij heten „Champ- rgers". Op de reclameborden voor deur staat: „We are the greatest" t Sj zijn de grootsten). Met een oog zijn Rolls Royce, een wagen van la 120.000 gulden, zegt Clay glimla- jlod: „Van dertig dollar per dag zou J tok gemakkelijk kunnep leven." J heeft het nooit geprobeerd. Wat tse'ssius Clay werkelijk gelooft, welke Ikdachten van hem echt zijn, heeft nog nooit openbaar gemaakt. Cas sis Clay is een mysterie. Hij begroet iU2ndtekeningenjagers die gekleurd 1jii met een hartelijk: „Hallo broe- jjY" en legt vriendelijk een van zijn inden op de schouders van de ande- J De blanken behandelt hij voorko pend en vraagt, soms vriendelijk, maakt u het?" j zegt bij tijd en wijle dat hij irnameliik tussen de ringtouwen ut om zijn 28.000.000 rasgenoten in Verenigde Staten meer vertrou- meer geloof in de toekomst te rsjven. Maar de verenigingen ter ver- itejijging van gelijke burgerrechten jr.jbben eigenlijk niet veel aan hem. 1 ^j heeft zijn best gedaan zijn ge- ihten ook in New Yorkse theaters het scherm, te brengen, „opdat ook armen mij kunnen zien boksen", lar ook die armen betalen voor het :oopbezoek tien dollar en een niet Fotomontage van Cassius Clay (links) 'en Joe Frazier (rechts) met Madison Square Gardens als achtergrond. te verwaarlozen gedeelte daarvan verdwijnt in de zakken van Clay. In de universiteiten en scholen waar hij, gemakkelijk pratend en graag ge bruik makend van grappen en grol len. oproept voor een „zwarte een heid", worden bij de deur kaarten verkocht en ook voor die lezingen rinkelt de kassa vaak en duidelijk hoorbaar. Zijn betrekkingen met de zwarte moslims zijn verborgen door een sluier van onzekerheden. Misschien heeft Clay gelijk wanneer hij zegt: „Ik ben de enige zwarte sportman, sterker nog de enige sportman, die miljoenen dollars heeft opgegeven voor het ideaal waarin hij gelooft." Hij heeft inderdaad, in 1967 de zinne loosheid van de oorlog in Vietnm aangehaald toen hij zich voor het ge recht in Houston verdedigde, nadat hij op grond van gewetensbezwaren had geweigerd in militaire dienst te gaan. Maar het kan ook hem niet on bekend zijn geweest dat het veel eer der te verwachten was dat hij de lei ding over een militaire boksploeg zou krijgen dan dat hem een vliegreis naar Saigon in het vooruitzicht zou worden gesteld. De protestèrende Amerikaanse jeugd heeft hem daarna tot zijn idool gemaakt. Niet echter wegens zijn verzet tegen de Vietnamese oorlog, maar omdat het Amerikaanse esta blishment hem daarvoor verdoemde. Een New Yorkse theater-producer Limburger laat sterke indruk achter NICE (A'NP) Het is de 26-jarige mburger Jean Bessems niet gelukt jn eerste optreden in een indivi- leel internationaal biljartkampioen- hap direct met een titel te bekro- n. Nadat hij tot zaterdagavond op pier de meeste kansen op het Euro- se kampioenschap anker kader 47'2 v Nice had behouden moest hij ten- 's! atte het hoofd buigen voor de oud- ofessional Emile Wafflard, die pre ses tien jaar geleden voor het laatst de amateurs een Europese kroon a? d veroverd. Wafflard heeft het bes- gespeeld, bekende Bessems na de ndstrijd, waarin de Brusselaar met n in traag tempo gespeelde serie n 293 de Nederlander de hoop op I in kampioenschap had ontnomen. 31 Ik ben tevreden met mijn zilveren stledaille. Toen ik naar Nice vertrok, ik op de derde plaats gegokt en Is je dan hoger eindigt en bovendien r" :t beste moyenne uit je loopbaan jpeelt, mag ie niet ontevreden zijn, dus de Nederlandse kampioen Hij ad zich in Nice door zijn bescheiden jlil i bijzonder sportieve houding ener- !'n ids en ziin fel uitschietende explo- k es aan het biliart anderzijds tot de eveling van het biliartminnende ge- ilschap gemaakt. Men was aanvan- y elijk weinig ingenomen geweest met e komst van Bessems, die in inter- f1 ationale kringen nog maar weinig iam had verworven. Ook zijn eind- emiddelde in het nationale kam- JOHANNESBURG (ANP) w Amerikaanse Ferrari-coureur Mario n Andretti heeft zaterdag in Johannes- e urg de Grand Prix van Zuid-Afrika ev 'oor formule 1-renwagens gewonnen Ki *e' was de eers,c overwinning van b'1 Andretti in een formule-l-race. Hij 'tó 'erdiende hiermee negen punten tel eend voor het wereldkampioenschap. UITSLAG: 1 Andretti (Vst) Ferra ri. 2. Jackie Stewart (Gbr) Tyrell- ek 'ord. 3. Clay Regazzoni (Zwi) Ferrari. L Reine Wisell (Zwe) Lotus, 5 Chris Anion (Nieuw-Zeeland) Matra, 6. De- bis Hulme (Nw-Zeel) MacLaren. pioenschap (ruim 46), waarin hij bij verrassing de titel op Hans Vultink veroverde, had nauwelijks indruk kunnen maken. Wat stuurs dan ook waren de Nederlandse vertegenwoor digers aan de Cote d'Azur begroet met de vraag waarom niet Vultink, Scholte of Wijnen was afgevaardigd. Na het toernooi echter begreep men een toekomstige kampioen te mogen feteren. Emile Wafflard. de 43-jarige tovenaar op het groene laken, die het toernooi afsloot met het forse moyen ne van 101,24 (bijna het dubbele van dat van Bessems), was aller tolk toen hij na de finale zei: „Ik ben ontzet tend blij met deze titel. Over twee jaar kom ik e^ niet meer aan te pas, -dan is Bessems de kampioen". Vleiender oordeel had niet over de Limburger geveld kunnen worden. Twee jaar, zo menen de oude rotten Emile Wafflard en Siegfried Spiel- mann, zal Bessems nodig hebben om hard te worden. Hard voor zichzelf, hard ook voor anderen. Dat namelijk was de ontbrekende schakel in de ke ten van Bessems kwaliteiten, die zorgden voor de opmars van de bil jartvertegenwoordiger uit het Zuid- iimburgse Cadier en Keer. Bessems was in dit toernooi nog h lief. Bijvoorbeeld toen hij zaterdag middag in de partij tegen Spielmanr een grote serie na 249 op eigen initia tief afbrak, terwijl de arbiter het vol gende punt al had geteld. „Ik duwde die bal wel twintig centimeter doov en dan kun je toch niet verder gaan," was de uiterst sportieve verklarinr van de Limburger. Niemand echte' zou het hem kwalijk hebben genome- wanneer hij wel door was gegaan. EINDSTAND 1. Emille Wafflard 12 pnt, 348. h.s., 101.24 alg. gem, 2. Jean Bessems 10 249 30.89 3. Roland Dufetelle 8 377 45.19 4. Robert Guyot 6 179 25.34 5. Heinr. Weingartner 6 143 17.25 6. Siegfr. Spielmann 5 195 - 24.21 7. Jen Lafaillc 5 215 21.40 8. Alejandro Munoz 4 232 20.56. beloofde hij uitsluitend fatsoenlijke zinnen te zullen spreken en zingen, wanneer hij vorig jaar een gastrol zou krijgen in de musical „Buck Whi te". Hij kreeg een rol en men moest toegeven dat hij een sympathieke medewerker was .Hij kwam op de Bühne dank zij de raad van een vriend, die in het vakblad „Variety" de volgende advertentie had doen op nemen: Muhammed Ali, wereldkam pioen zwaargewicht (Cassius Clay) biedt zich aan voor het houden van lezingen, trainingsstages, public-rela- tionsbij eenkomsten en voor het spe len van gastrollen in theaters en nachtclubs. De kandidaat is op dit gebied niet zonder ervaring." Wanneer Joe Frazier aan het eind van een trainingsdag iets anders wil, stapt hij gewoonlijk op zijn hard blauwe Harley-Davidson ?n gaat dan een stukje in de buurt rijden. „Ik heb altijd al graag met technische dingen gerommeld". En hij voegt er trots aan toe dat hij, toen hij zeven jaar was, op de boerderij van zijn vader in South Cafolina met een tractor kon rijden. Tegenwoordig staan in de ga rage van zijn zevenkamerhuis, aan de rand van Philadelphia, vier auto's waaronder een „Rosa Eldorado" die door een druk op de knop de passa giers op de achterbank zeven ver schillende televisie-programma's kan aanbieden. Joe Frazier is een man in goeden doen. Het woord miljonair hoort hij niet graag. Zakelijke besog nes worden voor hem geregeld, inge wikkelde dingen, buiten auto's en motoren, irriteren hem. Daarom staat hij als kantoorbediende op de loon lijst bij de firma Cloverlay. De zaak werd zes jaar geleden opgericht om de kersverse Olympische bokskam pioen te managen, te begeleiden en te leiden. De stichtingaktie onderte kende Joe Frazier in 1964 met zijn linkerhand, zijn rechter zat, na zijn overwinning op punten te Tokio op Hans Huber uit Regensburg, in het gips. De dertig zakenmensen uit Phi ladelphia, die zes jaar geleden ieder 250 dollar inlegden om de N V. Clo verlay te grondvesten, zouden nu voor hun aandeel zeker zestig keer zo veel moeten betalen. Maar ook voor 15.000 dollar zijn zij niet te koop, nie mand wil Cloverlay-aandelen van de hand doen, want die stijgen alleen maar. zegt men in Philadelphia. Fra zier krijgt maandelijkks salaris en jaarlijks een uitkering die met zes cijfers wordt geschreven, in dollars. Hij bezit een flatgebouw en is be langhebbende in een sportschool. Fra zier laat heel weinig dollars verloren gaan. Maar dat hij tot voor kort met een eigen Rock and Rollband, de Knock outs, in de nachtclubs van Las Ve gas en Miami optrad, had minder met geldverdienen dan met liefhebberij te maken. Hij paste desondanks niet in de paleizen der showbizz. Zijn stem is dor, zijn teksten zijn eenvoudig en recht-toe recht-aan. Hij zingt niet ontspannen, hij werkt zich op de planken in het zweet, hij lijkt meer op zijn plaats in gelegenheden waar een minder kapitaalkrachtig en ook minder eisend publiek het gehoor vormt. Joe Frazier kan zijn manier van optreden niet veranderen. Hij zingt zoals hij bokst, recht-door-zee, niets ontziend. Het boksen is, wordt in Amerika beweerd, sinds het afscheid van Roc ky Marciano niet meer zo ongecom pliceerd geweest. Frazier staat al on geveer tien jaar 's morgens voor dag en dauw op, vier dagen per week loopt hij kilometers door de ochtend schemering. „Voor de auto's komen, opdat ik nog kan ademhalen". Zijn ontdekker, trainer, vriend en mana ger Yancey Durham behoeft hem nooit te stimuleren. „Ik heb", bekent Durham, talrijke boksers onder han den gehad, die meer talent hadden dan Joe Frazier, maar ik heb er nog nooit een meegemaakt, die zijn werk met zoveel overgave en wilskracht deed." Alles aan Frazier lijkt degelijk. Zijn Werk, zijn boksen en voor alles zijn leven. Hij trok, de jongste van' veertien kinderen, weg van de kleine boerderij van zijn vader toen hij ze ventien was en ging werken op het slachthuis van Philadelphia. Vlak voor zijn vertrek was hij getrouwd met zijn jeugdliefde Florence. Zij was vijftien toen. Nu, tien jaar later, spe len in de tuin van het huis van Joe Frazier vijf kinderen en drie honden. Joe Frazier heeft voor iedereen een vriendelijke glimlach over, maar wanneer hij over boksen spreekt, valt er een schaduw over zijn gezicht, die hem ernstig maakt, zijn ogen lijken bijna droevig. „Boksen is zwaar werk. Het is een eenvoudige zaak, hij of ik. Daartussen ligt niets". Hij droomt van een leven in rust en bijna-eenzaamheid, van voortdu rend samenzijn met vrouw en kinde ren. „Ik verheug mij erop wanneer dit deel van mijn leven voorbij zal zijn", onthult Joe Frazier. „Ik wou dat het binnenkort zo ver was." ASSEN (ANP) De plotselinge dooi in het noorden van Nederland heeft gistermiddag de ijsmakers van Assen op een afschuwelijke manier verrast. Binnen een half uur was de ijsvlakte van de kunstijsbaan Dren te volledig verwoest. Het grillige weerbeeld, dat de temperatuur van min veertien graden in de nacht deed stijgen tot plus vijf a zeven graden 's middags om twee uur. vlak voor het begin van de wedstrijden, viel buiten de berekeningen van de organisato ren. De trotse leiding van de gloed nieuwe, maar qua aeeomodatie nog ongeschikte, kunstijsbaan Drenthe in Assen had zich gisteren de afsluiting van de Holland-week en tevens de internationale presentatie van de baan heel anders voorgesteld. De stij ging van de temperatuur maakte dc baan volledig onbruikbaar, zeker na dat plotseling de vijf vriesmachines waren aangezet ter compensatie. Een uur na het vastgestelde begin- tijdstip, om drie uur, werden toch de eerste twee paren van de 500 meter dames de baan opgestuurd, maar het ijs bleek volstrekt onberijdbaar. Trij- nie Rep viel, zwalkte om alle obsta kels heen en beëindigde haar rit, hard hollend op de punten van haar schaatsen, in 81 seconden. Haar te genstandster Ans Schut kwam, bijna even vreemd bewegend, uit op 61 se conden Het tweede paar verging het nauwelijks beter. Sippie Tigchelaar ging vlak na de start al onderuit en Willie Burgmeijer maakte de vreemdste capriolen in haar langdu rige poging op de schaats te blijven. Een ding was duidelijk Een schaatswedstrijd op deze baan was volstrekt onmogelijk. De 11.000 toe schouwers. die al veel geduld hadden moeten tonen, moesten nog langer wachten. De wedstrijden werden op nieuw uitgesteld, tot half vijf. Een belangrijk gedeelte van het publiek incasseerde ook deze tegenvaller ge laten. De diep teleurgestelde baandirec- teur Weggemans gaf de volgende ver klaring voor de misslag van de ijsma- kers: „De hele week heeft het hier fors gevroren. Daarom hebben de machines niet gewerkt, ook zondag morgen niet. Die plotselinge tempera tuurstijging heeft ons de das omge daan. Wij zijn afgegaan op het weer bericht. dat sprak van vorst in het gehele land". De afgang van Assen gaf Leen Pfrommer weinig aanleiding tot waarderende opmerkingen over de aanpak. Pfrommer: ..De fout is na tuurlijk dat de machines helemaal niet zijn gebruikt. Als je dan weer begint, is er veel te veel tijd nodig. Maar ik neem het de mensen niet al te zeer kwalijk. In Inzeil heeft men zelfs na zeven of acht jaar nog moeite genoeg om de moeilijkheden, die sa menhangen met 'plotselinge tempera tuurstijgingen te beteuge'/n." Pfrommer had het liefst de wed strijden afgelast en voor maandag opnieuw vastgespeld, waarbij „open huis" voor het publiek zou kunnen worden gehouden. Maar tenslotte, om enkele minuten voor half zes werd er opnieuw gestart. Het was een hele opluchting voor de geplaagde organi satoren en voor de 6000 volhardende toeschouwers. Een dag eerder, zaterdag, was er wel gezorgd voor een goede ijspiste. Op de kunstijsbaan van Heerenveen kwamen de rijders en rijdsters tot goede prestaties, Ard Schenk (bij de heren). Atje Keulen (bij de dames) en Erhard Keiler (bij de sprinters) wa ren de grote winnaars van de derde wedstrijd van de Holland Week. HEERENVBENHeren 500 m: 1. Jan Bols (Ned) 4i.-: 2. Don Carroll (VSt) 41.4: 3. Peter Nottet (Ned) 41.5; 4. Gerhard Zim- mermann (WDl) en Bruno Tonlollo (It) 41.7: 6. Sten Stensen (Noo) 41.9: 7. Kees Verkerk (Ned) 42.1; 8. Per Willy Guttorm- sen (Noo). Ronnie Nooitgedacht (Ned), Ed die Verheijen (Ned) en Ard Sehenk (Ned) 42.2. 3000 meter: 1. Schenk 4.19.4: 2. Stensen 4 25.6 3. Bols 4 26.7: 4. Verkerk. Guttormsen 4.28.1: 6. Verheijen 4.28.4 Eindklassement: 1. Schenk 85.433 2. Bols 85.450 3. Stensen 86.067 4. Carroll 86.483 5. Verkerk 86 783 6. Guttormsen 86.883. SPRINTERS METER: 1. Erhard Keller (WDl) 39- nieuw baanrecord): 2. Neil Blatchford (VSt) 40.2; 3. Marten Hoekstra (Ned) 40.7; 4. Jim Keane (VSt) 40.7; 5. Jan Bazen (Ned) 40.9 1000 meter: 1. Keiler 1.22.5 (nieuw baanre cord): 2. Bazen 1.23.1: 3. Jonland 1.24.5; 4. Valentljn lj2S.il; 5. Bleeker 1.25.5. Totaalklassemcnt: 1. Keiler 80.250 2. Ba zen 82.450: 3. Blatchford 83.350 4. Valentijn 83.550 5. Jonland 83.650: 6. Bleeker 84.150. Dames 500 meter: 1. Atje Keulen-Deelstra 45.39 (nieuw baanrecord); 2. Trijnie Rep 45.6: 3. Stien Kaiser 46.1: 4. Ans Schut 46.4; 5. Wllly Burgmeijer 46.7. 1500 meter: 1. Keulen-Deelstra 2 22.5 (nieuw baanrecord): 2 Tigchelaar 2.24.6; 3. Kalser 2.25.1: 4. Schut 2.26.5: 5. Demming 2.26.5: 6. Rep 2.26.6: 7. Van de Brom 2.29.5: 8 Falke- na 2.28 6: 9. Burgmeijer 2.31.6: 10. Geijssen 2.34.2. Totaalklassement: 1. Keulen-Deelstra 92.850 2. Kalser en Rep 94.467; 4. Schut 95.233; 5. Tigchelaar 92.900 6. Demming 96.633. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Twintig maanden voor de Olympische Spelen in München is een ernstige breuk tussen de top sporters en het Nederlands Olympisch Comité ontstaan. Directe oorzaak van de ver scherping van de tegenstellingen tussen de sportmensen en de be stuurders is het besluit om een belangenvereniging van top sporters op te richten en de toe naderingspoging van het Comité Topsport tot de Vereniging van Contractspelers, en daarmee ook het NVV, te continueren. De ongeveer dertig topsporters, die zaterdag op de algemene vergadering van het Comité Topsport unaniem tot deze beslissingen kwamen, negeerden hiermee het indirecte dreigement dat het NOC een dag eerder had geuit. Het NOC liet toen weten de uitnodi ging van de topsporters om de verga dering bij te wonen niet aan te ne men en stelde in dezelfde verklaring dat een eventuele samenwerking met de WCS „verder contact tussen het NOC en het Comité Topsport in de weg zal staan". Psychologische blunder Centraal op de vergadering, waar voor door de niet zo gelukkige datum (nationale tafeltenniskampioenschap pen, zwemwedstrijden in Bremen, badmintonwedstrijden in Duitsland) zeventig topsporters hadden afge schreven, stond de voorberefding van het NOC op de Spelen van München. Van een discussie tussen de verschil lende belangen-groeperingen kon geen sprake zijn, omdat het NOC weigerde zijn standpunten nader uit een te zetten. Psycholoog drs. Peter Blitz, voorzitter van de VWSL: „Dat het NOC weigert in te gaan op de discussie is een uiting van zwakte. Hun afwezigheid is een psychologi sche blunder". M exicor opport De geschiedenis van het contact tussen het Comité Topsport en het NOC gaat terug tot de Spelen in Mexico. Het Comité heeft toen in een rapport een inventarisatie gemaakt van de tekortkomingen. Jan Stéin- hauser, secretaris van het Comité: „De tekortkomingen die in het Mexi- co-rapport naar voren kwamen wa ren de communicatie-stoornissen tij dens de Spelen, vaak ontstaan door een gebrek aan vertrouwen, de plan ning, de psychologische en maat schappelijke begeleiding, de medische begeleiding, de inspraak van de top sporters, de wijze van selectie en de sponsoring. Op 16 juni 1969 is met het NOC het rapport besproken, waarin werd toegezegd dat het rapport een rol zou spelen in de voorbereiding op München. Bij ons werd de verwach ting gewekt dat we niet meer onmon dig zouden zijn en zouden mogen meedenken voor München en Sappo ro. Twee weken later volgde nog een gesprek, waarbij een derde bijeen komst werd toegezegd. Dat duurde echter wat lang; om precies te zijn: zeventien maanden. Op 24 november 1970 werden we weer uitgenodigd en het plan voor München stond reeds vast. Er is geen enkel overleg ge weest, de topsporter wordt geklei neerd. Het NOC spreekt met iedereen behalve met de topsporters. Het NOC wil ons klaarblijkelijk niet kennen". Geen vertrouwen Het gevolg is dat op de punten die de topsporters verbeterd zouden wil len zien, niets is veranderd. Over de wijze van selectie is niets bekend (Peter Blitz: „Er zijn bepaalde pres tatie-criteria, maar de onzekerheid wordt vergroot door het feit dat ook het gedrag buiten de sport in het ge ding is"), van psychologische begelei ding is geen sprake (Jan Steinhauser: Aad Oudt (links), voorzitter van het Comité Topsport, in gesprek met (van links naar rechts) Karei Jansen, secretaris van de VVCS, Wim van Zijll, algemeen secretaris van de NSF. atlete Hilda Slaman en Jan Witteveen hoofd afdeling propaganda en organisatie van het NVV. „Volgens chef de mission Leeuwen hoek is dat overbodig, hij zal er zelf wel voor zorgen dat de Nederlandse atleten tegen die tijd een keiharde mentaliteit hebben") en met de maat schappelijke begeleiding is het pre cies hetzelfde gesteld. Want de Stich ting Maatschappelijke Begeleiding mag zich tot München niet met Olympische kandiaten bemoeien. Aad Oudt: „Ik heb geen vertrouwen in de begeleiding van het NOC". Tegenwicht De vereniging die nu de belangen van de topsporters zal gaan behande len moet een tegenwicht vormen, uit groeien tot een organisatie waar het NOC niet meer omheen kan. Voor de ze nieuwe vereniging zijn de contac ten met de WCS uitermate belang rijk. Want om tot een professionele belangenbehartiging te komen is het belangrijk over een gezamenlijk ad ministratief apparaat te beschikken. Karei Jansen, secretaris van de WCS: „De voetballers, de wielren ners en de pikeurs hebben zich reeds georganiseerd. Ze beschikken over hetzelfde administratieve apparaat en ik geloof, ook al omdat de kloof tus sen amateurs en profs niet zo groot is, dat in een federatie van belangen verenigingen de topsporters zeker in te passen zijn. De probleemgebieden vertonen overeenkomsten". Ook finan cieel biedt de samenwerking met de WCS (en later mogelijk ook met het NW) de vereniging van topsporters betere mogelijkheden. Deze vereni ging waarin mogelijk ook de wed strijdsporters onderdak zullen kun nen vinden, zal moeten ijveren voor een blijvende vorm van inspraak in de bonden, zodat op deze wijze in vloed op het NCV zou kunnen wor- uitgeoefend. Die federatieve samen werking (met voetballers, wielren ners, pikeurs, met coaches, managers, enz.) is een belangrijke voorwaarde om de steun van het NW te krijgen. Want slechts zo'n federatie zal zich bij het NW kunnen aansluiten. Nuttig Dr. Wim van Zijll, algemeen secre taris van de Nederlandse Sport Fede ratie, zag de directe noodzaak van aansluiting bij de vakbeweging niet in: „Ik zal liever zien dat zij steun zoeken bij de Stichting Maatschap pelijke Begeleiding. Laat eerst deze Raad de topsporters een kans geven. Toch vind ik het heel nuttig dat de topsporters zich opnieuw hebben be raden en dat er is besloten tot de oprichting van een vereniging van topsporters. Verder vind ik het zeer positief dat de topsporters zijn gecon fronteerd met de Raad. Zij zullen hun eigen weg moeten zoeken, maar ik vind dat zij pas in derde instantie bij de WCS en het NW moeten aankloppen". HEERENVEEN (ANP) Het over leg tussen leden van de technische commissie, bestuursleden van de KNSB en Kees Broekman, trainer van de nationale dameskernploeg, wordt maandag in Amsterdam afge rond, vlak voor het vertrek van Broekman naar zijn woonplaats in Noorwegen. Daarbij ligt het accent op de gang van zaken in het afgelopen seizoen, de sfeer rond en in de dames- ploeg en de vooruitzichten voor het volgende seizoen. De heer Wynia, voorzitter van de tc: „Wij zijn er nog niet helemaal uitgekomen. Daarom kan ik ook nog niet te diep op de zaken ingaan. Het gaat bovendien om personen, zodat extra-voorzichtigheid geboden is. Een perscommuniqué is zeker niet voor maandagavond te verwachten." De onenigheid tussen Stien Kaiser en Ans Schut, eind februari ontstaan voor de wedstrijden om de gouden schaats in Inzeil en culminerend in de „vlucht" van de Delftse naar huis, is inmiddels bijgelegd. De directeur van de KNSB, Wim Comello hierover: „Wij hebben een zeer plezierig ge sprek gehad met de hele ploeg. Ieder een kon zijn grieven naar voren brengen. De< sfeer is toen aanzienlijk opgeklaard. Jn dat is maar goed ook, want wij willen het volgende seizoen met een schone lei ingaan." EMMELOORD (ANP) Egbert Nijstad (DOS, Dwingelo) heeft in de staatsbossen De Voorst in Kraggen- burg (Noordoostpolder), de Neder landse veldlooptitel veroverd. Hij liep de 10.5 kilometer in 31 minuten en 42.4 seconden. Haico Scharn (Ciko '66) die de titel verleden jaar veroverde eindigde op nog geen zes seconden als tweede. Bij de dames die 3.000 meter moes ten lopen, onttroonde Bernie Boxem (Fortis) kampioen Anneke de Lange, die nu als tweede eindigde. Het ver schil tussen beide loopsters bedroeg bij de aankomst nauwelijks een me ter. Heren 10.5 km.: 1. Egbert Nijstad (DOS. Dwingelo) 31.42.4: 2. Haico Scharn (Ciko '66, Arnhem) 31.48.0: 3. Jos Hermens (UNC. Nij megen) 32.12,6: 4. Roelof veld (Daventrla. Deventer) 32.28.2 5. Wim van Gerwen (De Spartaan. Llsse) 32.33.6. Heren 5250 meter: 1. Pieter Vos (Nurmi. Groningen) 16.16.22; 2. 'acjucs Van Aert (DJA. Zundert) 16 1922; 3. Jan Gcrrits (Metro. Rotterdam) 16.26.2. na- mes 3000 m: 1. Bernie Boxem (Fortis. En schede) 10.04.6: 2. Anneke de Lange (Spar ta. Den Haag) 10.04.8: 3. Joke Van der Stelt iDe Spartaan. Llsse) 10.13.4: 4 Els Gom- mers (Unitas. Geleen) 10.25.5; 5. Annie van ■ie Kerkhof (HAC. Helmond) 10.37.1. Jon gens A: 52S0 meter: 1. Martin van Hoorn 1AV Holland. Lelden) 16.40 4: 2. Henk Van Emaus (AVVOG. Harderwijk) IG.45.6; 3. Ar nold Schout (RKAV. Hulst) 17 02.2. Meisjes 17fo meter: i Carla Grimbergen IDe Spartaan. Lissei 5.42 2: 2. Jeanne van der Vel zen (De Keien) 5.58.7; 3. Henny Grim bergen (De Spartaan) 5.58.8. Jongens B: J. Schout (RKAV Hulst) 3500 m in 11.03 8. Meisjes. B: 1. Havermans (Brunhlldc) 1300 m. In 4.26.4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11