[Wachten voor acht ibruggen nu achter de rug Leidse Tolvrije Haringvlietbrug zit er voor 1975 niet in Raad van Moerkapelle vergadert niet meer IflE Licht- en lijnenspel op het Kleinpolderplein G.S. Zuid-Holland tegen een nieuwe vervangende stad Korte Vlietkanaal vandaag in gebruik Notci comité deze maand in staten Vervroegde overname kost 40 miljoen Hervormde Vrouwen- Groepen vieren zilveren feest Door Leo Verkaik VRIJDAG 5 MAART 1971 él ROTTERDAM De nuchtere efficiënte, wegenbouw in ons land kan soms ongewild tot ar tistieke en ook estetisch verant woorde kunstwerken uitgroei en. zoals hier de „zig-zaggen" op het Kleinpolderplein. Vooral bij avond ontstaat er een fascinerend schouwspel van licht en lijnen, dat door zijn vormgeving suggestieve effecten creëert. Het stemmingsbeeld op dit gigantische wegennet wisselt zich voortdurend. Soms doet het frivool aan met al die lichtjes, lijnen en rondingen. Dan ook weer bizar, mystiek en zou het als decor voor een thriller een uitstekende funktie kunnen vervullen. Het spelonkachtige plein is niet typisch Nederlands, maar zou gemakkelijk kunnen wed ijveren met drukke pleinen in het buitenland. Het kronkelende slangen lichaam, dat een immense noor delijke uitvalspoort van Rotter dam is naar alle richtingen in Zuid-Holland en in etappes naar zijn voltooiing groeit, is op meer dan één wijze een belangrijke aanwinst voor het dynamische Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een tolvrije Haringvlietbrug zit er voorlopig nog niet in. Weliswaar zal, zoals be kend, binnenkort het tarief van twee gulden tot een gulden worden verlaagd, maar verder willen gedeputeerde staten van Zuid-Holland beslist niet gaan. De kwestie „Tolvrymaking Haring vlietbrug" komt donderdag 18 maart in de vergadering van provinciale sta ten, waar de nota van het gelijknamig comité aan de orde komt. Daarin wordt aangedrongen op een vervroeg de toivrymaking, omdat de Haring- vlietbrug vooral na de opening van de Volkerakdam een meer dan regionale betekenis heeft gekregen. Als de N.V. Brugverbinding Haringvliet in 1965 de brug niet had gebouwd, dan had zy volgens de oorspronkelijke planning van rijkswaterstaat toch in het voor jaar van 1971 gereed moeten zjjn. Het dagelijks bestuur van de pro vincie vindt dit geen argument. Het wijst erop dat in de met N.V. Brug verbinding Haringvliet gesloten over eenkomst is bepaald dat het rijk niet voor 1975 verplicht is de brug over te Dit romantische watertje, dat voorheen tussen de Vliet en de Ryn kronkelde, moest wijken voor het strakke en brede KorteVlietkanaal. nemen. Bij het afsluiten van deze overeenkomst wisten beide partijen wanneer de Grevelingendam en wan neer de Volkerakdam zouden worden opengesteld en ook waren beide par tijen op de hoogte van de verdere ver binding naar Zeeland via de Haring- vlietbrug. ARGUMENTEN „Als men thans niettemin, in afwij king van het destijds overeengekume- ne, wil aandringen op vervroegde overname van de brug door het rijk, dan zal men daarvoor ter zake die nende argumenten moeten aanvoeren", aldus gedeputeerde staten. Zij zijn van mening dat er van wezenlijk nieu we omstandigheden sedert de afslui ting van het contract geen sprake is. Hieraan wordt nog de opmerking toegevoegd dat minister Bakker (ver keer en waterstaat) bij de behande ling van de begroting van zijn depar tement in de Eerste Kamer bezwaren heeft geuit tegen een vervroegde overneming van de Haringvlietbrug, omdat dit volgens hem een bedrag van ongeveer veertig miljoen gulden zou kosten. Dit bedrag (uit het rijks wegenfonds) zou dan aan andere voorzieningen moeten worden ont trokken. Om deze reden voelen Gedeputeerde Staten er niets voor nu bij de minis ter te gaan aandringen op een voor het rijk minder gunstige afwijking van het contract. Bovendien stellen z(j zich op hel standpunt dat de Haringvlietbrug nog geen belangrijke functie in het rjjkswegenplan vervult, zolang de Zoomweg niet is aangelegd en de brug nog geen aansluiting geeft op een eventuele Maasroute (rijksweg 15 van Maasvlakte naar het oosten) Verder wijzen gedeputeerden er nog op dat Goeree-Overflak- kee binnenkort over een tweede maar dan tolvrije oeverver binding zal beschikken als de Haringvlietdam voor het ver keer wordt opengesteld. Het pro vinciebestuur heeft er onlangs bij de minister op aangedrongen dat dit zo spoedig mogelijk ge beurt. MOERKAPELLE De gemeente raad heeft donderdagavond in een spoedeisende openbare vergadering unaniem besloten geen gevolg meer te geven aan oproepingen tot bijwo nen van de gemeenteraadsvergade ringen. De gemeentelijke autonomie, zo meent de raad, is door de provin ciale overheid niet meer op verant woorde wijze mogelijk is. Voorts heeft' de gemeenteraad (2 PvdA, 2 prot. chr., 2 gemeentebelangen en 1 SGP) de beide wethouders opgedra gen, de collegevergaderingen ook niet meer bij te wonen. Tijdens de raadsvergadering werd gezegd dat de rond 100 woningzoe kenden in de gemeente door het uit voeren van een bouwplan van 64 so ciale woningen (woningwet- en pre miewoningen) voor een belangrijk deel zouden kunnen worden geholpen. Deze woningen kosten slechts 33.000 guide. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land besloten woensdag evenwel de medewerking te beperken tot 24 wo ningwetwoningen, terwijl er voor 64 woningen al een jaar bouwrijpe grond is. Doordat er destijds andere toezeggingen zouden zijn gedaan aan het gemeentebestuur acht de gemeen teraad zich belemmerd in zijn afge legde eed en belofte de belangen van de inwoners van Moerkapelle te be hartigen en voorstaan, aldus de ver klaring van de raad. LEIDEN Vandaag was het zover! Weg- en scheepvaartver keer, die tot nu toe in de toch al zo benauwde Leidse binnen stad acht gemeentelijke brug gen als frustrerende struikel blokken op hun weg vonden, konden een zucht van opluch ting slaken. Het Korte-Vlietka naal, dat als verbinding tussen de Rijn en de Vliet (Rijn- Schiekanaal) het scheepvaart verkeer buiten Leiden om voert, is in gebruik genomen. Een provinciaal en deels ook ge meentelijk miljoenenproject, waarmee vijf jaar geleden werd begonnen. Staande in een rondvaartboot hieven vandaag provinciale au toriteiten en de gemeentebestu ren van Leiden en Voorschoten met een blij gezicht het glas op deze lang verbeide mijlpaal. De Leidse vreugde is zelfs zo groot, dat agglomeratiebewoners in de komende week gratis een vaar tocht mogen maken vanuit de binnenstad naar het nieuwe ka naal. Er is dan ook lang genoeg naar uit gekeken. Sinds de achtste eeuw was Leiden geen moeite te veel om scheepvaartverkeer aan te trekken maar sinds de vijftiger jaren van de ze eeuw vecht Leiden voor het weren van die voorheen zo gewaardeerde scheepvaart, daarin gesteund door de scheepvaart zelf. Want voor het weg verkeer mocht het geen lolletje zijn dagelijks vele keren vast te lopen op een geopende brug Leiden telde jaarlijks meer dan 30.000 brugopenin- gen ook voor de scheepvaart was de tocht door het nauwe en brugrijke Leiden een kwelling. Een luchtfoto van het (op het mo ment dat de foto werd genomen, byna voltooide) KorteVlietkanaal met on deraan de Hooghkamerbrug en de aansluiting van het kanaal op de Vliet, bovenaan de aansluiting op de Rijn (Waddingersluisbrug), links de bebouwing van Voorschoten (wyk Noord—Hofland en Leidseweg) en rechts de Leidse stadswijk ZuidWest. ROTTERDAM De Hervormde Vrouwen Groepen (HVG's) gaan hun zilveren jubileum vieren. Voor de provincie Zuid-Holland gebeurt dat dinsdag 16 maart in de Stadgehoor- zaal van Vlaardingen en voor het he le land op dinsdag 11 en woensdag 12 mei in Heerlen. In afwijking van de gewone jaar vergaderingen krijgt de herdenking ditmaal een feestelijk karakter, niet alleen voor de bezoeksters, maar ook voor de kinderen van de Surinaamse Boslandzending, het project waaraan de opbrengst van een jubileumactie ten goede zal komen. In de provincie Zuid-Holland zijn 73 groepen aangesloten bij de CJVF. Van de landelijke organisatie zijn 800 groepen lid. Vandaar dat nieuwe, twee kilome ter lange en 34 meter brede kanaal, dat tegelijk de scheepvaartmogelijk heden in dit deel van de Randstad verruimt. Het is immers geschikt voor schepen tot 1000 ton, terwijl Leiden maximaal een 500-tonner kon verwerken. Het scheepvaartverkeer zal boven dien veel sneller zijn weg kunnen vinden. Het behoeft nu slechts twee en binnenkort drie grote en moderne bruggen te passeren, die bovendien een veel grotere doorvaarthoogte hebben dan de acht Leidse bruggen (die op een traject van net een kilo meter liggen). Het gaat nu alleen om de 40 meter brede Waddingersluisbrug in de Haagweg, de nog .te bouwen 30 meter brede Hoflandbrug (die Leiden en Voorschoten gaat verbinden) en de 36 meter brede Hooghkamerbrug in de Voorschoterweg, alle drie met een vaste doorvaarthoogte van 2,50 meter zodat ze lang niet zo dikwijls behoe ven te worden geopend als de Leidse bruggen. Romantisch De positieve gievolgen van de inge bruikneming van het Korte-Vlietka- naal voor het wegverkeer zijn legio, speciaal voor de Leidse binnenstad waar het verkeer nu veel beter kan doorstromen. Een aantal nu nog be weegbare bruggen wordt in de loop der jaren door royale vaste bruggen vervangen. Wel gaat mét het op de grens van Leiden en Voorschoten gelegen nieu we kanaal een stukje romantiek ver loren. Zo kwamen tot vandaag niet alleen dagelijks tientallen vracht schepen door Leiden maar ook de Katwijkse vis-sersschepenv die via Leiden en IJmuiden naar zee of van zee naar de thuishaven voeren. De aanvullende studie over „Ruim telijke structuren voor Zuid-Holland" is verschenen naar aanleiding van aanwijzingen van diverse instanties, voornamelijke gemeentebesturen. GS wijzen erop, dat deze studie vereist is om tot grondslagen te komen voor een geordend ruimtelijk beleid in Zuid-Holland. Enige doelstellingen daarvoor zijn: een reële keuzemoge lijkheid voor wonen: veilige speel- en verpozingsmogelijkheden: scholen en winkels; goede weg- en railverbindin- gen; een levendige woonomgeving door een zinvolle menging van wo nen, werkgelegenheid en recreatie en een hoge mate van veiligheid. Vol gens het provinciale bestuur functio neren diverse stedelijke centra niet zoals zij zouden moeten doen. Bereke ningen wijzen wel uit, dat in een stedelijke woonwijk van 10 a 15.000 inwoners voldoende koopkracht aan wezig is voor een breed assortiment van dagelijkse artikelen. Grote zorg heeft de provincie ook over een on gewenste uitgroei van dorpén; dor pen, die toch niet tot een behoorlijk verzorgingsniveau kunnen komen. Men kan zich aldus afvragen, of Nederland het kan opbrengen meer dere metropolitaine centra tot ont wikkeling te brengen. GS zijn vgn mening, dat Amsterdam indien het zich ten volle ontplooit een cen trum van nationale en internationale betekenis kan zijn. De taken van Rot terdam en Den Haag zijn duidelijk minder verstrekkend dan die van de hoofdstad. Het is niet mogelijk, dat Den Haag cn Rotterdam voor wat de centrum functies betreft, een taakverdeling zouden nastreven. Evenmin kan Den Haag Rotterdam met bepaalde sec toren van stedelijk leven aanvullen of omgekeerd. Wel zullen gelukkig talloze karakterverschillen blijven optreden. Een nieuwe vervangende stad gaan opbouwen om de „onheilen" van oude binnensteden te ondervan gen zou volgens deze studie op een mislukking uitlopen. Tegenover de zogenaamde bandstedelyke ont wikkeling, een aaneenschakeling van stadjes of uitgegroeide dorpenn van 15.00020.000 inwoners, die door een spoorwegnet verbonden zouden wor den tot „snoeren", staan G.S. zeer huiverig. kan als H. DEN HAAG Gedeputeerde van Zuid-Holland staan uiterst kritische opstelling ten aanzien van nieuwe om vangrijke werkgelegenheids- Dit zou volgens G.S. meer met zich kunnen dat veel buiten- arbeidskrachten aange- moeten worden. Het lijdelijk of definitief huisvesten g/an deze werknemers en hun stuur [ezinnen gaat grote problemen x)uwl ipleveren. Deze stellingname ur ge;taat onder meer vervat in een lanvullende studie op het eerder de openbaarheid gebrachte .Ruimtelijkestructuren voor Suid-Holland", een verhandeling ■an proviriciezijde over „hoe de >rovincie Zuid-Holland zich in ie komende tientallen jaren zal ;aan ontwikkelen". Enige belangrijke punten uit „Ruim- elijke structuren" zijn: 9 de vlucht uit de stad is niet zo- r een verlangen naar het dorps- ïven als wel een onvrede over de 'edelijke woning en de woonomge- 'ing; Den Haag zetel van de re- ering dient een hoogwaardig cen- rum te hebben, dat zelfs internatio- lale karaktertrekken moet kunnen rertonen; een vervanging van het Amster- ,mse, Rotterdamse, Haagse of Jtrechtse centrum is ondenkbaar; het agrarisch grondgebruik in hiid-Holland bedraagt nog 75 pro ent van de totale oppervlakte. Ge- ekend moet worden, dat zeker ruim Ie helft van de grond voor de land- OOIT n tuinbouw bestemd zal blijven; een-stad moet ongeveer honderd- 12 luizend inwoners hebben wil men een •akket voorzieningen treffen, dat vol- loet aan de behoefte van de bevol king.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5