Nieuwe Leidse Couramnt Troepen Saigon kunnen die van Hanoi aan H mm Akkoord bereikt over lonen van postbestellers Confessionelen: we praten met links koningin naar Brussel voor prijsuitreiking Overvallers schieten pompbediende in rug Hoofdstad bezet bezet in Oost-Pakistan Het Kwartet Nixon op persconferentie: (RjTA) hit wam Nieuwe records Woerden: meisje overlijdt na pak slaag van vader Turken stellen ultimatum bij ontvoering Morgen geen voetbal Vrijdag 5 maart 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaatich is ghebleven mijn hert fin teghenspoetl" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Als een toornig man tot \zichzelf komt, is hij vertoornd zichzelf. PUBLILIUS SYRUS 1 De as van de rug van hoge [lichtdruk die het weer in Europa Jiijft beheersen is enigszins ge raaid en ligt nu vrijwel oost- ;st. van Ierland naar de Oeral, ierdoor is de stroming van iordoostelijk meer oostelijk ge- irden. In onze omgeving was er ijdagnacht weinig wind terwijl in het algemeen weinig bewol- ing was. Aldus konden de ex- lem lage minimumtemperatu- van de vorige nacht nog irden overtroffen. De laagste iperatuur werd gemeten op vliegveld Deelen. waar het ik op min 17 graden bleef an. Inmidels wordt het weer het ogenblik van twee zijden idreigd. Een storing boven litsland trekt langzaam west- larts terwijl een zwak front rer Engeland naar het zuiden lerst. Het is op dit moment nog iduidelijk welke van deze twee •ringen uiteindelijk voor het hier van doorslaggevend ilang wordt. Overigens vertoont :en van beide grote activiteit, de globale weerssituatie komt iorlopig nog geen essentiële* ;randering. Barometerstand: heden 10 uur: ,2 cm (1029 millibar), dalend. Zon en maan 6 maart: zon op 7.17, onder 1.27 maan op 12.11, onder 5.10; maart V.M. loog water Hoog water. 6 maart: Rotter- im le getij 12.25, 2e getij iheveningen 10.43-23.41; Vlissin- 9.31-22.15; Haringvliet a.d. :ezijde 11.07- WASHINGTON (AP, Reuter) President Nixon meent, dat de Zuidvietnamese strijdkrachten hebben getoond, dat zij 'de communisten de baas kunnen'. Daarmee acht hij het voortduren van de terugtrekking der Amerikaanse troepen verzekerd. De Zuidvietnamese troepen staan volgens de president in Laos en Cambodja tegenover 'verreweg de beste troepen, die Hanoi op de been kan brengen'. De aanval in Laos zou de toevoer van Noordvietnamees materiaal al tot ruim 55 procent hebben verminderd. Nixon zei dit gisteravond op een persconferentie. Hij verklaarde dat er geen plannen bestaan om een Zuidvietnamese invasie in Noord- Vietnam steun van de- Amerikaanse luchtmacht te geven. „Mochten de Noordvietnamezen echter door mili taire acties de terugtrekking van de Amerikaanse troepen in gevaar bren gen, dan kan die luchtmacht tegen het Noorden worden ingezet en wel door middel van aanvallen op Noordviet- namese grensgebieden", aldus Nixon. De president, die 'niet in bijzondere mate' verontrust is door liet feit, dat Noord-Vietnam meer gebruik gaat maken van luchtdoelraketten, trachtte zijn gelijk in de kwestie Laos aan te tonen met de opmerking: 'De ver nielde Noordvietnamese tanks kunnen geen Amerikanen meer doden'. Toen hem gevraagd werd of hij de Amerikaanse openbare mening aan het voorbereiden is op de aanwezig heid van 100.000 Amerikaanse mili tairen tegen de tijd (volgend najaar) van de presidentsverkiezingen, zei Nixon: 'zolang er Amerikaanse krijgs gevangenen in Vietnam zijn, moeten wij daar troepen hebben. Overigens zal Amerika zich pas geheel uit Zuid-Vietnam terugtrekken als de Noordvietnamezen dat ook doen Kissinger 17Ê Van een verslaggever IN HAAG Koningin Juliana op 13 mei aanstaande in Brussel litreiking bijwonen van de Prijs Nederlandse Letteren door koning lewijn. Dat zal één van de be- rijkste bijeenkomsten worden de ruim tweehonderd manifesta- die zullen worden gehouden ter lenheid van het 25-jarig bestaan het cultureel akkoord tussen Ne- ind en België. De manifestaties n besloten worden in Amsterdam een colloquium over 'De wissel ing tussen technische weten- en maatschappij in België en rland gedurende 19451970', dat schijnlijk door koning Boude- hjjgewoond wordt. >or de manifestaties, die voor een worden gesubsidieerd, hebben ^Irland en België elk ongeveer DO gulden uitgetrokken. Het pro- ma omvat onder meer toneel- itellingen, tentoonstellingen, con- Symington op Kissinger (adviseur van het Witte Huis voor buitenlandse aangelegenheden) 'goedkoop', omdat de senator weet, dat 'minister Rogers mijn oudste en beste vriend is. wiens advies en bekwaamheden ik op prijs stel'. De rol van dr. Henry Kissinger is volgens Nixon een andere dan die van Rogers. Kissinger is adviseur van het Witte Huis ten aanzien van het be leid, de nationale veiligheid en het buitenland betreffend. Minister Ro gers is de voornaamste adviseur op het gebied van de buitenlandse poli tiek van Amerika. China Op de vraag of hij hoopt, dat be trekkingen met de volksrepubliek China te kunnen normaliseren, ant woordde de president, dat zulks nooit ten koste van nationalistisch China (Formosa) zal gebeuren. Hij zei de vrees te kunnen begrijpen, die thans op Formosa heerst. 'Zolang Amerika nog iets te vertellen heeft, zal natio nalistisch China niet uit de organi satie van de Verenigde Naties' gaan', aldus Nixon. Van een verslaggever WOERDEN De 28-jarige L. van der P. uit Woerden heeft gisteren te genover de Woerdense politie bekend zijn dochtertje van ruim één jaar zo mishandeld te hebben, dat het kind aan de gevolgen is overleden. De man was woensdagmiddag al leen met het kind thuis. Het meisje huilde en wilde niet eten. In een vlaag van woede heeft Van der P. toen het kind mishandeld. Na thuis komst van de moeder is er dadelijk een huisarts bij het dochtertje geroe pen, die adviseerde naar het zieken huis te gaan omdat het meisje er al zeer ernstig aan toe was. Toen de man en de vrouw met het kind bij het ziekenhuis kwamen, was het dochtertje al overleden. Van der P. werd woensdagavond door de politie gearresteerd. Aanvan kelijk ontkende hij het kind geslagen te hebben. Gistermiddag bekende hij. De man is al eerder wegens kinder mishandeling met de politie ln aanra king geweest. Ten aanzien van het delicate „pro bleem Kissinger" zei de president, dat 'er een spelletje aan de gang is, waarbij men tracht een wig te drijven tussen hem en minister van buiten landse zaken William Rogers Hij noemde de kritiek van senator Stuart certen, jeugdfestivals, in vele Neder landse en Belgische steden, maar ook bijvoorbeeld een wedstrijd handboog- schieten en een Europacarnaval Tussen 17 september en 17 oktober zullen kardinaal Alfrink, minister Luns, Roel van Duy en de vicevoor- zitter van de Europese commissie dr. Mansholt lezingen houder, in België. In Brussel zal een Rembrandtten- toonstelling worden gehouden en een deel van de collectie van het Amster damse Stedelijk Museum worden geëxposeerd. In Antwerpen en Char leroi komt een deel van het bezit van het Kröller-Museum. DEN HAAG Koningin Juliana prins Bernhard zullen (vergezeld door prinses Beatrix en prins Claus) op uit nodiging van de Groothertog en Groot hertogin van 24 tot 26 mei 1971 een bezoek aan Luxemburg brengen. Hier mee wordt het staatsbezoek van het groothertogelijk paar in de nazomer van 1967 artn Nederland beantwoord. ZOETERMEER By een overval op een benzinepomp station aan de Rijksweg 12 on der Zoetenneer is vrydagmor- gen omstreeks één uur de 57-ja rige pompbediende H. L. Hikke zwaar gewond door een kogel die een van de beide met een nylonkous gemaskerde overval lers op hem afvuurde. De pomp bediende slaagde erin zijn over vallers zonder buit op de vlucht te jagen. Tot op heden ont breekt van hen elk spoor. De gemaskerde overvallers eisten van de pompbediende de inhoud van de kas, waarin op dat moment nog maar ongeveer 330,zat. Zonder aarzelen gooide de pomp bediende zijn overvallers een stem- pelmachine naar het hoofd, waarop één van de overvallers de heer Hikke in de rug schoot. De kogel drong net onder de schouderbladen het lichaam binnen. Na een rib ge raakt te hebben verliet hij het lichaam weer. Zwaargewond is de pompbediende naar de telefoon gestrompeld om de politie en de beheerder van het pompstation, de heer J. Waanders, te waarschuwen. Daarna liep hy de Rijksweg op. in een vergeefste po ging nachtelijke automobilisten met zijn zaklantaarn te waarschuwen. Het is hem niet gelukt. Een inwoner van Zoetermeer, de heer G. Waayer, kwam op het hulp geroep van de pompbediende af. Inmiddels was ook de gealarmeerde politie gearriveerd. Men trof een danig door bloedverlies verzwakte heer Hikke aan. Onmiddellijk gaf men groot alarm. De heer Hikke werd met vliegende haast in de auto van een intussen gearriveerde arts naai- het ziekenhuis Antonius- hove in Voorburg vervoerd. Uit verschillende plaatsen in de omgeving, onder meer Capelle aan den IJssel. Berkel, De Lier en Pijn- acker, werden politiewagens naar de plaats van het misdrijf gedirigeerd. Een Porsche van de verkeersgroep van de Rijkspolitie zocht vergeefs de Rijkswegen af. Een speurhond van de Rijkspolitie heeft de politiemannen op een on geveer 300 meter lang spoor gezet, parallel aan de Rijksweg. Het is na- Boim raakt 130ste Starfigkter kwijt BONN (AP) In Beieren is giste ren de 130ste Westduitse Starfighter neergestort. De piloot wist zich met zijn schietstoel te redden. genoeg zeker dat de overvallers per auto zijn gevlucht. Wel vond de Rijkspolitie enkele voetafdrukken. Tot op heden ontbreekt van de da ders verder elk spoor. De Rijkspolitie zet het onderzoek nog voort. De toe stand van het slachtoffer is inmid dels verbeterd. Hij is buiten levens gevaar. ORGELS - PIANO S ELEKTRONISCHE ORGELS Tf DACCA (Reuter) Het Pakistaanse leger heeft vannaeht strategische pun ten bezet in de hoofdstad van Oost- Pakistan. Dacca, waar zich bloedige ongeregeldheden hebben voorgedaan, die honderden levens kostten. Alle verbindingen met de buitenwereld zyn verbroken. De crisis tussen West- en Oost-Pakistan (dat autonomie eist) is daarmee tot een hoogtepunt gekomen. De „belegering" van Dacca komt na de instructies van de machtige lei der van Awami-Liga, sjeik Moejiboer Rachman, aan de bevolking van Oost- Pakistan, niet met de regerings-auto- riteiten samen te werken. De sjeik had kort tevoren een uitnodiging van president Jaja Khan afgewezen deel te nemen aan een ronde tafel-confe rentie van 12 politieke leiders om te pogen de crisis die het leven van de 70 miljoen Oost-Pakistanen verlamt op te lossen. Een wrede grap noemde de sjeik de uitnodiging omdat ze „juist kwam in een sfeer van uitgebreide moord partijen ln Bangladesj, terwijl het bloed van deze martelaren nog nau welijks droog is, terwijl verschillende doden nog niet begraven zijn en hon derden in ziekenhuizen voor hun le ven vechten. Met de steeds maar aan rukkende militaire versterkingen, met de taal van de wapens nog in onze oren krijgt men de indruk dat de uit nodiging gedaan wordt met het pis tool in de aanslag", aldus de sjeik. Naar zijn zeggen waren er in Dacca de laatste dagen minstens 300 mensen in gevechten met de politie doodge schoten. ANKARA Het „bevrijdingsleger", dat in Turkije vier Amerikaanse mili tairen heeft ontvoerd heeft bekend gemaakt een ultimatum te stellen tot zaterdagochtend vijf uur Nederlandse tijd. Als de gevraagde losprijs van 400.000 dollars dan niet is betaald zullen de vier Amerikanen worden doodgeschoten. De ontvoerders eisen ook, dat alle „militante revolutionarien" worden vrijgelaten. „Het bevrijdingsleger" eist, dat Turkije wordt gezuiverd van alle Amerikaanse en andere buitenlandse vijanden. Gewapende strijd is de enige moge- lijkhpiom onafhankelijkheid van Turkije te bereiken, aldus de ver klaring. „De vijand heeft zich meester gemaakt van de rijkdom van het land en het Bevrijdingsleger zal het met geweld terugwinnen", zo wordt gezegd. Een felle aanval wordt gedaan op de Turkse regering en op het Turkse NAVO-lidmaatschap. De vier Amerikaanse militairen zijn gisteren op^jpakt toen zij met een legerauto terugkwamen van een pa trouille. De Turkse chauffeur van de auto werd vastgebonden achtergelaten en de vier Amerikaanse leden van de luchtmacht, de sergeant Jimmy Sex ton, en de soldaten Larry Havner, Richard Craszi en James Ghulson werden gedwongen in de auto van de ontvoerders te stappen. Zij waren ge legerd bij een radarstation van de VS even buiten de Turkse hoofdstad Ankara. De Turkse politie heeft gisteren een voormalig student, Mete Ertekin, op gepakt op verdenking van medeplich tigheid aan de ontvoering. Ertekin werd aangehouden toen hij de auto van de ontvoerde Amerikanen bij de Russische ambassade in Ankara par keerde. Hij heeft ontkend te weten waar de Amerikanen zijn. Het „Bevrijdingsleger" heeft be kendgemaakt ook verantwoordelijk te zijn voor twee bankberovingen in An kara, verscheidene bomaanslagen, de ontvoering van de Amerikaanse mili tair James Finley op 16 februari en „andere protest-campagnes tegen Amerikaanse imperialisten". Van onze Sociaal-Economische redactie DEN HAAG De vijf centrale organisaties van overheids personeel hebben gistermiddag met de PTT-directie algehele over eenstemming bereikt over de verbetering van de salarispositie der postbestellers. Alle bestellers beneden 26 jaar krijgen met terug werkende kracht van 1 oktober vorig jaar tot 1 juli a.s. een extra uitkering die gemiddeld neerkomt op ongeveer 50 gulden per maand. Daarna jvordt zoals bekend de structurele salarisherziening van kracht, die verband houdt met de grootscheepse herziening van het be zoldigingsbesluit voor het rijksper soneel. Dan zullen ook andere postbe stellers. voor bepaalde groepen waar van reeds in december verbeteringen werden bereikt, salarisverhogingen krijgen. Deze variëren o er de gehele linie van 32 tot 152 gulden per maand. Een andere belangrijke verbetering is het besluit om de minimumleeftijd voor de benoeming tot besteller eerste klasse en tot vakman eerste klasse te verlagen van 26 tot 21 jaar. Onru8t bezworen De vijf ambtenarenbonden zijn te vreden over de mate waarin aan hun vorig jaar ter tafel gebrachte verlan gens met betrekking tot ongeveer 10.000 PTT-mensen tegemoet is geko men en daarmee is de onrust onder de postbestellers bezworen. Die on rust leidde vorig jaar tot een weken lang durende modelactie, die de ver zending van de Sint-Nicolaaspost ge deeltelijk in de war stuurde. Commentaar van voorzitter VV. Wierenga van de Nederlandse Chris telijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO): „Ik heb mij in de afgelopen maanden vele malen erg bezorgd ge maakt over het verloop van de be sprekingen. Maar wat wij nu hebben Van onze parlementsredactie DEN HAAG De stuurgroep van de christelijke partijen heeft gisteravond PvdA, D'66 en PPR voorgesteld de correspondentie te beëindigen en dinsdag middag het mondeling overleg te openen over de mogelijkheden van een rege ringssamenwerking na de verkiezingen. Dit voorstel staat in de vijfde brief die deze week tussen beide combinaties is gewisseld. De stuurgroep laat weten dat zjj ook openstaat voor een afspraak op een andere datum dan 9 maart, maar naar verluidt zal het gesprek wegens andere dringende afspraken die de politici van KVP, ARP en CHl' hebben gemaakt, niet eerder kunnen beginnen. Het overleg zal ook wel niet later kuilnen wor den geopend, omdat de PvdA, naar zij al heeft laten weten, graag zou zien dat uiterlijk 12 maart het gesprek zou zijn afgerond, omdat er veel voorbereiding nodig is voor het partijcongres van 20 maart. Inmiddels hebben de besturen van KVP, ARP en CHU ook het bestuur van de VVD een briefje gestuurd om mededeling te doen van de briefwisseling met de linkse combinatie. Voorts wordt gezegd dat de drie confessionelen ook met de VVD in overleg zouden willen treden over de mogelijkheid van een kabinetssamenwerking. bereikt, bewijst dat er via normaal, gezond overleg, toch meer te bereiken is dan door allerlei wilde acties. In dat geloof hebben wij het indertijd aangedurfd om een halt toe te roepen aan de modelactie, toen er eenmaal een opening was ontstaan. Velen had den ook toen nog geen vertrouwen in het overleg, maar nu het goed is uit gepakt, is ook de goede samenwer king tussen de centrale organisaties weer hersteld. Daar ben ik eveneens erg blijk om". ROTTERDAM In verband met de strenge vorst van deze week is voetbal onmogelijk ge worden. De KNVB heeft het ge hele amateurprogramma afge last. Uiteraard geldt dat even eens voor de respectievelijke af delingen. Het programma in IA zal volgende week hetzelfde zijn als morgen, ter wijl in 1B de beslissingswedstrijd Be Quick-Nunspeet andermaal is vastge steld. Voor de overige klassen geldt er een inhaalprogramma, zoals dat deze week in Neerlands Voetbal ver scheen. Ook de voor morgen vastgestelde wedstrijden RVVHWoudrichem en AmstelveenNDSM in 2B worden olgende week gespeeld. H.B.G.-HAL GRACHTWEG LISSE V Vrudag j maart van 2 i zaterdag S maart van 10 De Parijse politiemannen xhnden dat zij ten onrechte hekend staan als boemannen. Tussen elf en twaalf uur hebben zij gisteren pamfletten aan het publiek uitgedeeld en in vriendelijke praatjes probeerden zij de mensen duidelijk te maken, dat zij er voor hun bestwil zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1