Drees bereid functie bij g"|§ „Overheidsuitgaven" voor politiek op te geven Spoedig gesprek tussen confessionelen en „links" Nederlands - Duitse werkgroep voor smeerpijp verdeeld Fiat 130 als coupé op salon in Genève SER moet haast maken met economisch rapport VOORJAARSBEURS vakbeurs voor reclame macroshop Koninklijke familie in Oostenrijk PvdAD'66 en PPR verzonden uitnodiging Christelijke werkgevers vinden: NCW tegen twee A.R.-amendementen NCW: pensioenplan CNV kan niet 7 DINSDAG 2 MAART 1971 KON. NED. JAARBEURS 'art uorjlZ!' arj a//e' OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN: I werkdagen van 9U8 uur, zóndag 28 februari van 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 170 stations verkrijgbaar De voorzitters van PvdA, D'66 en PPR hebben de andere drie gisteren hun gemeenschappelijk programma toegestuurd met een schriftelijke uit nodiging voor overleg. De drie chris telijke partijen zullen, zo wordt in Den Haag gezegd, deze uitnodiging niet afslaan, al zullen zij ook met de WD het overleg willen openen. De brief van dr. A. Vondeling, J Beekmans en J. Tonnaer, de voorzit ters van PvdA, D'66 en PPR, stelt nadrukkelijk vast dat bindende af spraken over de samenwerking, de hoofdlijnen van het regeringsbeleid en de kandidaat-ministers voor hun partijen „zowel volstrekte voor waarde als doelstelling" zijn. Verder wordt nu reeds geconsta teerd dat er aanzienlijke verschillen ziin tussen de twee gemeenschappe- liike programma's van PvdA, D'66 en PPR aan 'de ene en KVP, ARP en CHU aan de andere kant. Genoemd worden de punten over de volkshuis vesting en de financiering ervan, het grondbeleid, het tempo waarin de AOW moet worden verhoogd, de staatkundige vernieuwing en de de mocratisering van het bedrijfsleven. De drie partners van het nieuwe stembusakkoord vragen het overleg zo spoedig mogelijk te beginnen en af te ronden, in elk geval voor 10 maart. Zü willen namelijk voldoende tijd overhouden voor de voorbereiding van de partijcongressen die eind maart nog moeten worden gehouden om een eventueel akkoord te be krachtigen. Zo houdt de PvdA 20 maart een congres. De KVP-partij- raad zou dezelfde datum vergaderen, maar deze bijeenkomst zal vermoede lijk een week worden uitgesteld. Morgen antwoord Verwacht kan worden dat de be sturen van KVP, ARP en CHU het schrijven van PvdA, D'66 en PPR morgen al zullen beantwoorden. Zoals gemeld komt de stuurgroep van de drie christelijke partijen vandaag bij een om een eerste gezamenlijke reac tie te geven op het akkoord van de andere kant. Hierbij zal tegelijk wel een antwoordbrief worden geformu leerd. PvdA-voorzitter dr. A. Vondeling gaf als commentaar op de brief aan de confessionele partijen, dat hij wel degelijk aanknopingspunten zag tus sen het gezamenüik programma van PvdA. D'66 en PPR en dat van de KVP, ARP en CHU. Als voorbeeld noemde hij de bere kening van de financiële ruimte in de twee programma's. Ook de paragra fen over het onderwijs zouden vol gens de heer Vondeling niet veel ver schillen. ..Er worden alleen wat ande re formuleringen gebruikt", aldus de voorzitter van de PvdA Over het kernprogramma van de KVP zei de heer Vondeling, dat men zich hierin juist uitspreekt voor af spraken voor de verkiezingen De PvdA-voorzitter hoopte, dat CHU en ARP wat dit betreft uit hun onduide lijkheid zouden stappen. De fractieleider van de CHU, de heer J. Th. Mellema, zei in de poli tieke zendtijd van de Unie voor de radio, dat er vooral staatkundige be zwaren bestaan tegen het programma van PvdA, D'66 en PPR. Verder vroeg de heer Mellema zich af, of alle wensen die in het pro- - gramma worden genoemd, wel gerea liseerd kunnen worden. Mr. Goudsinit Intussen blijkt, na het congres van D'66, één van de bekendste Tweede- Kamerleden van deze partij, mejuf frouw mr. A. M. Goudsmit, niet erg gelukkig te zijn met het nieuwe ak koord met PvdA en PPR. Zij heeft in een commentaar gezegd dat het con gres heeft beslist zonder precies te weten waarom: het gemeenschappe lijk program als zodanig is niet aan de orde gekomen. Het congres had volgens mejuf frouw Goudsmit behoren te weten wat er uit het beleidsplan van D'66 in het regeringsprogramma is doorge drongen en wat desondanks nog de punten van verschil zijn gebleven Mejuffrouw Goudsmit meende dat het bestuur onvoldoende objectieve voorlichting had gegeven en zij acht te dit „beneden het peil van D'66". Volgens de heer Zijlstra liggen de visies van de Duitse en de Neder landse deskundigen daarover te ver uit elkaar. Dit betekent dat deze werkgroep niet het verlossende woord zal spreken waarop men had gehoopt. Zoals bekend ligt de „smeerpijp- kwestie" niet alleen in Nederland, maar ook tussen Nederland en Duits land bijzonder controversieel. In Duitsland is men het niet eens met het door provinciale staten van Gro ningen door de regering bekrach tigde besluit tot aanleg van de vuilpersleiding. Intussen is er bij het RIZA een rapport binnengekomen van Duitse deskundigen, waarvan de inhoud voorlopig nog geheim is. Een woord voerder van het ministerie van ver keer en waterstaat heeft verklaard, dat dit rapport niets te maken heeft met de Nederlands-Duitse werkgroep. Het gaat. zei hij. om „gewoon" een aantal Duitse deskundigen die hun bevindingen naar Nederland hebben gestuurd. In tegenstelling hiermee is de ver klaring van dr Zijlstra van het RI ZA, dat het wel degelijk gaat om een rapport van deze werkgroep, althans van de Duitse leden hiervan. Deze leden vormen samen een com missie van deskundigen die is Inge steld door het ministerie van binnen landse zaken in Bonn. Het door hen opgezonden rapport zal door de Ne derlandse leden >van de werkgroep Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als anderen mochten blijven vinden dat mijn functie als bestuurslid van de stichting Instituut voor onderzoek van overheidsuitgaven onverenigbaar is met mijn „in de politiek zijn", dan trek ik mij uit het instituut, zij het node, terug. Maar ik persoonlijk, zie die onverenigbaarheid niet zitten, zegt dr. W. Drees jr., lijsttrekker van DS '70. de van de P.v.d.A. af gesplitste politieke groepering. De Nederlandse koninklijke familie is gisteren in de Oostenrijkse wintersportplaats Lech aangekomen. Op de foto, even na het verlaten van de trein: koningin Juliana en prinses Beatrix, die haar zoontje Constantjjn op de arm draagt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Verwacht wordt dat nu spoedig een gesprek zal beginnen tussen de drie chris telijke partijen aan de ene en de besturen van PvdA, D'óó en PPR aan de andere kant over de mogelijkheden van een regeringssamenwerking na de verkiezingen. Dr. Drees was, als bijzonder hoog leraar (Rotterdam) mede-oprichter van het instituut, dat in september 1969 officieel met de werkzaamheden begon. Maar nu hij zich opwerpt als politicus lijkt zijn medeverantwoor delijkheid voor het functioneren van het strikt wetenschappelijk instituut niet meer aanvaardbaar. In die richting althans redeneert men bij de KVP. Het wetenschappe lijk bureau van deze partij, het Cen trum voor staatkundige vorming, gaf onlangs aan het Instituut Overheids uitgaven opdracht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid be paalde overheidsuitgaven te beper ken. De redenering is: als bestuurslid van het instituut heeft prof. Drees, thans ook politicus Drees, de moge lijkheid tot inzage van alle onderzoe ken die bij het instituut gaande zijn. Scherp gesteld: als DS'70-er kan hij voortijdig kennis nemen van een on derzoek ten behoeve van het Centrum voor Staatkundige vorming, waar de KVP politiek mee wil handelen. Dit lijkt een onjuiste figuur. Is dat zo en wat zegt prof. Drees er zelf van? van de negen leden van het stich tingsbestuur, waarvan prof dr. C. Goedhart voorzitter en prof. dr. F. L. van Muiswinkel secretaris is. Drees, gespecialiseerd in de leer van de openbare financiën, was zoals gezegd een van de oprichters van het insti tuut. De hoge ambtelijke functie die hij bekleedde, voordat hij in de politiek ging, namelijk die van schatkistbe waarder of thesaurier-generaal, stond hem daarbij niet in de weg. Want waarom zou een hoge ambtenaar uit de financiële sector zich niet op strikt wetenschappelijke wijze met de ma terie van de overheidsfinanciën mo gen bezighouden? Geen politiek Research Duitsers optimistisch over Eems-Dollard Van een onzer verslaggevers GRONINGEN/EMDEN De Nederlands-Duitse werkgroep die een onderzoek instelt naar de te verwachtèn gevolgen van de lozing van rioolwater in de Eems-Dollard, zal waarschijnlijk niet met een eensluidend rapport komen. Dit zei ons dr. K. C. Zijlstra, directeur van het Rijksinstituut Zuivering Afvalwater (RIZA). Belangrijk punt om tot een zo goed mogelijke beantwoording van deze vraag te komen: wat is en wil het Instituut voor Onderzoek Van Over heidsuitgaven? Eén van de drie eco nomische medewerkers drs. Hans M. van de Kar, zegt er het volgende van: De oprichting is het werk van het bestuur der vereniging voor Open bare Financiën, een genootschap van wetenschaps-beoefenaren in de leer der overheidsfinanciën. Al i3 de research nog erg jong, toch kan reeds voor ons land van een ze ker theoretisch fundament worden gesproken. Er zijn methoden ontwik keld om het onderzoek te kunnen verrichten. Belangrijk zijn ook de ad viezen die worden verkregen van hoogleraren in openbare financiën. Centrale vraag: in hoeverre is in dit of dat geval beleidsdoelmatigheid aanwezig? Anders gezegd: is het nut tig effect van de (geldelijke) offers zo groot mogelijk? Immers: uitgaven dienen doeleinden. Die doeleinden worden politiek geformuleerd. Van deze doelstellingen gaan we uit zon der er ons in te (mogen) verdiepen. We bekijken hoe je de gegeven (poli tieke) doelstellingen economisch ge zien het beste kunt bereiken, volgens een wetenschappelijke, in casu objec tieve werkwijze. Met het politieke spel houden we ons nadrukkelijk niet bezig. Het instituut kan bestaan dank zij donaties en opdrachten. Vrijwillige bijdragen komen van het bedrijfsle ven. kamers van koophandel, vakcen trales en ook van lagere overheidsli chamen zoals gemeentebesturen. Tot zover drs. Van de Kar. Nu de /igiiur van prof. Drees, een Anders evenwel zou het kunnen worden als de politicus Drees wat sinds kort het geval is deel blijkt uit te maken van het stichtingsbe stuur Instituut Onderzoek Overheids uitgaven. Het instituut houdt zich na drukkelijk niet met de politiek bezig, zo is gebleken. Het mag dat niet doen omdat het louter zakelijk en weten-- schappelijk wil en moet werken. Alle bestuursleden, uitgezonderd (sinds kort) prof. Drees, bewegen zich niet nadrukkelijk op het politieke vlak. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat ze geen politieke overtuiging zou den mogen hebben. Deze nieuwe op stelling van prof. Drees bracht KVP- voorzitter mr. van der Stee er dezer dagen toe, „hardop te denken" dat daarmee een gecompliceerde situatie is geschapen. Want de KVP heeft nu eenmaal voor zijn rekening een onderzoek lo pen bij het instituut, waarmee deze partij als het kan politiek verder wil handelen. Drees heeft het recht van inzage in alle onderzoeken; ook dat voor de KVP. Hij kan dus voortijdig profiteren van de resultaten, hetgeen hij, naar hijzelf heeft gezegd, niet heeft gedaan. Wat zegt prof. Drees er zelf over? In de eerste plaats meent hij in de reactie van mr. Van der Stee te heb ben beluisterd, dat het de KVP-voor- zltter niet zozeer ging om hem, prof. Drees als consument, maar als produ cent. Welnu, daar hoeft geen misver stand over te bestaan, aldus de hoog leraar. Waarom toch zo zwaar aan deze figuur getild? Kan ik niet als lid van de ene partij met mensen uit andere partijen samen, als commissie uit een gemeenteraad bijvoorbeeld, objectief onderwerpen als toneelsub sidie of dubbel parkeren bestuderen zonder daar „politiek" in bezig te zijn? Daar gaat het gewoon om feiten aandragen die je samen beoordeelt in het algemeen belang. In dit verband heb ik zelfs voor wat dat KVP-on- derzoek betreft ideeën aangedragen, dat is toch alleen maar positief? Ik doe dit als specialist in overheidsfi- worden beoordeeld. Uit de woorden van dr. Zijlstra die overigens wei gerde iets te vertellen over de inhoud van het 164 bladzijden tellende rap port van de Duitsers valt op te maken dat de Nederlanders deze Duitse bevindingen niet zullen onder schrijven. Het gevolg hiervan is dat de werkgroep twee visies zal rappor teren. een Nederlandse en een Duitse, waardoor men in wezen geen stap verder komt dan thans het geval is. Opper-smeerpijpbestrijder Georg Peters, voorzitter van de „Arbeitsge- meinschaft zum Schütze der DeutschNiederlandischen Küsten- gewasser" en lid van de Duitse bondsdag voor de SPD, zei ons dat volgens zijn inlichtingen de Duitse deskundigen tot dezelfde conclusie zijn gekomen als de Arbeitsgemein- schaft. die in het geheel geen lozing in de Eems-Dollard wil. De Arbeits- gemeinschaft heeft intussen open baarmaking van de Duitse versie geëist. Volgens dr. Zijlstra wordt wat de Noordzee betreft de vervuilinc ook in de hand gewerkt door geregel de lozing van afval-chemicajiën voor met name de uitmondingen van de Nieuwe Waterweg en de Westerschei- de. In totaal zijn er een honderdtal aanvragen geweest uit binnen- en buitenland om voor de Nederlandse kust te mogen lozen. Hiervan is tien tot twintig procent gehonoreerd. Het gaat overigens niet om giftige «toffen, aldus de heer Zijlatra. (Van onze auto-medewerker) TURIJN De Italiaanse autofa- briek Fiat zal volgende week, op de autotentoonstelling van Genève, een coupé-model op basis van de 130 ex poseren. Tevens introduceert Fiat er een speciale versie van het eerste model met voorwielaandrijving van dit merk: de 128 Rally. De Fiat 127. het tweede model met voorwielaan drijving, zal nog niet op de Genecfse autosalon te zien zijn. maar deze op volger van de Fiat 850 wordt vol gende maand verwacht. De Fiat 130 Coupé is een zeer fraai gestileerde wagen, een produkt van de befaamde Turijnae ontwerper Pl- ninfarina, die sterk op coupé-modellen Is gespecialiseerd. Het model heeft een 3.2 liter V6-mo- tor. goed voor 165 SAE-pk vermogen of een topsnelheid van 195 km. per uur. De nieuwe versie van de Fiat 128 de Rally 1300, wordt aangedreven door een 1290 ce-motor met 67 SAE- pk vermogen, waardoor de topsnel heid 10 km. boven die van de norma le 128 uitkomt en dan 150 km. per uur bedraagt. De Fiat 128 Rally 1300 heeft ook het uiterlijk van een rally wagen. Een nieuw uiterlijk met dubbele koplampen krijgt tevens de popu laire Fiat 850 Sport Coupé, die in Genève te zien nanciën, geef geen jury-oordeel maar een vaktechnisch oordeel. In het in stituut, dat weet ik drommels goed, moet ik elke politieke opstelling laten schieten. Onafhankelijk Overigens, wat DS'70 aangaat, deze partij heeft nadrukkelijk uitgespro ken zich terwille van een zo groot mogelijke objectiviteit onafhankelijk van welke pressiegroep ook op te stellen. Wat dat betreft staan vrij in een unieke positie tussen de grote partijen. Strikte objectiviteit is het parool. Mocht ik bijvoorbeeld straks nog commissaris bij de KLM zijn en zou dit onderwerp in de Kamer aan de orde komen, aldus prof. Drees, dan zou ik mezelf er als Kamerlid niet mee inlaten, noch achter de scher men, noch als spreker. Dit dan even tueel nog als extra waarborg voor twijfelaars. Politie treedt op tegen fietsers met „ruiterlichtjes" DEN HAAG De politie zal tegen het onjuiste gebruik van „ruiterlich tjes" door fietsers en bromfietsers be keurend gaan optreden, zo heeft de centrale politie verkeersdienst meege deeld. De politie heeft de laatste maanden steeds meer fietsers met een bran dend ruiterlichtje aan de arm gesig naleerd, Deze lichtjes kunnen ver warring stichten, ook al wordt daar naast de normale verlichting ge bruikt. Ruiters mogen de voor hen ontwikkelde lichtjes blijven gebrui ken. Geen vals getuigenis Aan „een christen die probeert het eerste en grote gebod na te leven" zou ik willen vrager, of hij dan in het vervolg wat voorzichtiger wil zijn met wat hij zegt, want het grote gebod houdt ook in: „Gij zult geen vals ge tuigenis spreken tegen uw naaste". Het is nJ. niet waar dat er in Zuid- Afrika maar één Bantoe-universiteit is, er zijn er drie, één in Transvaal „Turfloop", één in Zoeloeland, één in de kaap: „Fort Hare". Buitendien zijn er voor de Bantoes een kleine 10 000 lagere scholen, vele opleidingsscholen, vakscholen waaronder een honderdtal opleidingscentra voor verpleegsters en werkers in blindeninstituten. Verwacht wordt dat nog binnen deze generatie het analphabetisme zal zijn overwonnen. Men kan dus kwalijk spreken van „uiterste best doen om de Bantoes zo dom mogelijk te houden". DEN HAAG S. S. Nomes-Brune Evangelische politiek Naar aanleiding van een vraag be treffende het vredesvraagstuk van een lid van de Evangelische Solidariteits- partij aan een forum in de Haagse Opstandingskerk, merkte staatssecre taris H. J. de Koster op dat ook een christen zich in deze zaken altijd laat leiden door het gedrag van de tegen stander. Een dergelijke standpuntsbe paling, die lijnrecht staat tegenover de bijbelse boodschap van zelfverlooche nende vijandsliefde, kunnen we van een WD-lid verwachten. Veel treuri ger was daarom de opmerking van een ander forumlid, drs. B. J. Udink, dat riet oorlogsvraagstuk onoplosbaar is. In feite wierp daarmee de heer Udink zijn bijbel in de kachel. De E.S.P., die niet meedoet aan de komende Kamerverkiezingen, stelt zich ten doel de bijbel uit de vlammen te redden voor de Nederlandse christe lijke politiek en het geweten van de christenheid wakker te schudden. Dat is geen eenvoudige opgaaf. Wij offeren liever anderen op dan onszelf en zijn eerder geneigd God voor ons karretje te spannen dan ons door Gods eisen van barmhartigheid te laten gezeggen. De E.S.P. laat zich daar toch niet door afschrikken. Ze streeft naar het onmo gelijke in de wetenschap dat Christus het onmogelijke mogelijk maakt, zelfs de oplossing van het vredesvraagstuk. De bijbel hoort niet in de kachel thuis maar dient ook in ons politieke leven centraal te staan. Reacties worden gaarne ingewacht op het adres van ondergetekende: Morelstraat 95, te Den Haag. DEN HAAG W. ten Haaf Sport C zal sijn. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Nederlands Christelijk werkgeversverbond meent, dat de Sociaal-Economische Raad (SER) snel moet beginnen met de voorbereidingen van een economisch voorjaarsrapport, dat nog tijdig richting kan geven bij de komende CAO-onderhandelingen. tiek, temeer „omdat verwacht mag worden, dat de nieuwe regering haar loon- en prijsbeleid, indien enigszins mogelijk, eerst zal uitstippelen na ontvangst van dit advies", aldus drs. Geerkens. NCW-secretaris drs. H. H. de Klerk zei, dat uit het jongste centraal-eco- nomisch plan moet worden geconclu deerd, dat de economische situatie aanzienlijk ernstiger is dan in sep tember in de macro-economische ver kenning van het CPB werd verwacht. Hij waarschuwde voor dc ernstige gevolgen als na 1 juli de loonontwik keling onverantwoord groot is. ..Eén procent loonstijging heeft een jaar later een half procent prijsstij ging en een extra werkloosheid van 2500 manjaren tot gevolg. Reken maar uit, wat dat bij sommige loonei sen van de vakbonden betekent", al dus de heer De Klerk. Van een verslaggever DEN HAAG Het Nederland» Christelijk Werkgeversverbond heeft heel ernstige bedenkingen tegen het amendement-Boersma om bij belang rijke beleidsbeslissineen van de raad van commissarissen het advies van de ondernemingsraad in te winnen zon der de toevoeging „tenzij het belang van de onderneming zich daar te-en verzet" die wel voorkomt in de her ziene wet op de ondernemingsraden. Mr, drs A. W. W van den Bos. secretaris van het NCW zei te eelo- ven dat het amendement in heel ster ke mate nog uitgaat van de raad van commissarissen-oude stiil. behartiger van de belangen van het kapitaal. Als laatste bezwaar tegen de in- houd van dit amendement ziet het NCW dat het afwijkt van heteeen de Sociaal-Economische Raad unaniem heeft vastgelegd in zijn advies dat de minister van justitie als basis voor zijn wetsontwerp heeft gebruikt Ook tegen het amendement-Boer- tien. dat beoogt de publikatieplicht van bedrijfsgegevens uit te breiden tot de grotere besloten naamloze ven nootschappen. heeft het NCW bezwa- Op de gistermiddag gehouden pers conferentie van het NCW zei drs. C. C. M. Geerkens, dat van werkgevers- en werknemerszijde allerlei verschil lende, nogal uiteenlopende percenta ges worden genoemd over de moge lijke loonstijging na 1 juli, als de loonmaatregel van de regering afloopt voor de CAO's die per 1 januari jongstleden werden vernieuwd. „Met nog meer van die berekenin gen zijn de loononderhandelaars niet gediend, temeer omdat er verschil lende rekenmethoden worden gehan teerd. Daarom dient alles nu met spoed te worden gedeponeerd in de smeltkroes van de SER. de plaats waar de opvattingen van de centrale organisaties met elkaar kunnen wor den geconfronteerd en eventuele aan bevelingen kunnen worden gedaan". Draagkracht Drs. Geerkens zei, dat de CAO- partners tijdig moeten weten, welke draagkracht onze economie heeft en welke consequenties verbonden zijn aan overschrijding daarvan. Ook pleitte hij voor bespoediging van het SER-advies over de conjunctuurpoli- Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG „Het pensioenplan van het CNV klinkt eenvoudig en lijkt aantrekkelijk, maar er kleven diverse onoverkomelijke bezwaren aan", zo zei drs. D. F. Cnossen van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond. ..Het overboord zetten van het kapi taaldekkingsstelsel, zoals het CNV '.vil, betekent een vermindering van de spaarquote, die voor onze econo mie evenwel van grote betekenis is. In het CNV-plan wordt voorts volle dig voorbij gegaan aan de ingewik kelde overgangsproblemen, die ont staan als op een totaal nieuwe struc tuur van het omslagstelsel wordt over gegaan. Dat kan overigens wellicht alleen, als op grote schaal tot „ontei gening" van pensioenrechten wordt overgegaan", aldus drs. Cnossen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7