Doldrieste jongeren en Drees Huiselijkheid ligt er in land dik bovenop ons Youth for Christ jubileert niet BEROFPÏNCSWERK COMMENTAAR De les van Laos Een woord voor vandaag Kritiek op de joodse snelbekeringen Het weer in Europa vu WOUDSCHOTEN Het 25-jarig bestaan van Youth for Christ-Neder- land, de bekende evangelisatiebewe ging van en voor jongeren, zal onge merkt voorbijgaan. Niet dat men niet dankbaar is voor het bereikte, maar concentratie van de aandacht op de toekomst preveleert. Dit heeft ds. George Brucks, direc teur van Youth for Christ, meege deeld op het nationaal congres, dat het afgelopen weekend in het confe rentie-oord Woudschoten is gehouden. Ds. Brucks deelde mee, dat het werk nog steeds groeit. „Het gaat ons om een verticale relatie tot God met uitwerking op het horizontale vlak. Dat dit mogelijk is. blijkt uit getuige nissen van vele tientallen jongens en meisjes. Contact met kerken vind ik belangrijk. Duidelijk is ook gebleken, dat in goede harmonie samenwerken met kerken mogelijk is." Het congres in Woudschoten ging vooraf aan een ontmoetingsweek van medewerkers van Youth for Christ uit verschillende delen van Europa, d'° biieenkomen op de Pietersberg in Oo«terbeek. Prof. dr. H. Berkhof zal daar spre ke" over: Evan»e"satie in een e^se- culariseerde wereld en prof. dr. H.R. Bookmaker over: Beat and the Gos pel. De laatste zal tevens de achter gronden van de strijd rond Genesis 1 behandelen. Kindje krijgen steeds duurder UTRECHT Het krijgen van een kindje wordt steeds duurder, is een ▼aak gehoorde klacht bij de Natio nale federatie het Wit-gele kruis. De vrouwen zelf hebben een be langrijke invloed op de kosten van de kraamzorg, omdat zij de neiging heb ben om hun bevallingen buiten de vakantiemaanden te „plannen" De kraamcentra fnoeten daardoor hun personeelsbestand afstemmen op de geboortepiek in de wintermaanden. Als tweede verklaring voor de kos tenstijging noemt het Wit-gele kruis de personeelslasten, die voor 88 pet de kosten van de kraamzorg bepalen. Die personeelslasten (salarissen, so ciale lasten, pensioenpremies, oplei- dingskosten) zijn sinds 1967 met 63 pet gestegen. Overigens vallen de kosten voor de gezmnen die onder de verplichte zie kenfondsverzekering vallen. nogal mee. De fondsen betalen 493 gulden van de kosten en wie aanvullend ver zekerd is kan nog op een extra uitke ring van maximaal 187 gulden reke nen. De particulier verzekerden moeten ecMer bijna de hele kostprijs ge middeld 730 gulden voor tien dagen zelf betalen. Enkele verzekerings maatschappijen keren bij een beval ling wel een bedrag uit, maar dat is nooit meer dan 250 In sommige gevallen schijnt een bevalling in ziekenhuis of kraamkli niek goedkoper, maar het Wit-gele kru's attendeert erop dat dan extra ko«*en moeten worden gemaakt voor de verzorging van het gezin en huis en bijvoorbeeld bezoek aan het zie kenhuis. Slechts 14 procent werkt buitenshuis (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Een kwart van alle getrouwde vrouwen in Europa heeft een baan buitens huis. Het percentage buitenshuis werkende getrouwde vrouwen is het hoogst in Zweden (60 procent) en het laagst in Spanje (9 procent). Nederland is een van de landen met een zeer laag percentage buitens huis werkende getrouwde vrouwen: 14 procent, waarmee ons land ver achter staat bij bijvoorbeeld een land als Duitsland, waar de gedachte 'de vrouw hoort thuis' toch altijd bijzon der in trek is geweest. In Duitsland werkt op het ogenblik 27 procent van de getrouwde vrouwen halve of hele dagen buitenshuis. Dit is een van de vele conclusies uit het rapport 'A survey of Europe today', een dik boekwerk, waarin de Engelse afdeling van de Amerikaanse uitgeverij Readers Digest een statis tisch overzicht geeft van handel en wandel van de inwoners van alle Westeuropese landen. In dit rapport staan statistische ge gevens over allerlei materiële zaken, zoals woningbezit, salaris, voedings gewoonten, auto-, televisie- en radio- bezit, maar ook over bijvoorbeeld so ciale tolerantie, generatieconflict en gezins- en familieverhoudingen. Uitgaven Dat Nederland een zeer huiselijk volkje is, blijkt niet alleen uit de ge ringe animo van de getrouwde vrou wen om buitenshuis te gaan werken, maar ook uit het feit. dat de Neder landers van alle West-Europeanen het meeste geld uitgeven aan zaken, die het huiselijk leven aantrekkelijk maken en die het huishoudelijke werk van de vrouw verlichten. Zo heeft Nederland van alle West europese landen relatief de meeste stofzuigers, centrifuges, strijkijzers en wasmachines. Verder besteedt de Ne- NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Urk: C. A. Helms te Delft. Benoemd: door de gen.syn. tot pred. voor buit.werkz. (geest, verzorg, van de krijgsmacht): F de Jonge te NOP, wijkgem. Creil-EspeL Aangenomen: de benoeming door de prov. kerkverg van Utrecht tot scriba (met opdracht vanwege de gen. syn. tot behartiging van het secr. van het coll. van visitatoren-generaal): dr H. Bartels. secr. van de centrale voor vormingswerk vanwege de herv. kerk te Driebergen. Bedankt voor Zegveld: G. S. A. de Knegt, kand. te Delft. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te 's-Gravenzande. G. Oppedijk te Delft. HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.-rdts Dagblad TROUW Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. derlander (meer dan andere West- Europeanen) veel geld aan televisie toestellen (alleen Engeland is ons hierin nog de baas), al horen de Ne derlanders niet tot de meest fervente televisiekijkers. Ook hebben de Ne derlanders relatief de meeste stereo apparatuur, draagbare radio's (alleen de Zweden hebben er nog meer), fo totoestellen en elektrische boormachi nes. Het huiselijke karakter van de Ne derlander blijkt verder uit het feit, dat in ons land verreweg de meeste boeken gekocht worden. Deze boeken worden ook allemaal gelezen en dus niet alleen voor de show gekocht. De Nederlandse vrouwen onder scheiden zich in hun leesgewoonten niet alleen van hun seksegenoten in andere landen, maar ook van hun echtgenoten (vrouwen lezen namelijk veel meer dan hun mannen). Hun voorkeur gaat vooral uit naar ro mans. Wetenschappelijke werken le zen zij aanzienlijk minder. Doe het zelf Op Ierland en Engeland na, is Ne derland het land waar de meeste doe- het-zelvers wonen. Dit is niet alleen een kwestie van hobby-isme, maar ook van pure noodzaak, omdat het in ons land steeds moeilijker wordt voor allerlei klusjes vakmensen te krijgen In landen met een lagere levens standaard blijkt de doe-het-zelf-ragi aanzienlijk minder te zijn. In Portu gal bijvoorbeeld blijkt 82 procent var de gezinnen geen huiselijke karwei tjes op te knappen tegen 20 prooen' in Nederland. Vooral behangen er schilderen zijn werkjes, die veel Ne derlanders zelf verrichten (75 procen van alle gezinnen). Van alle Westeuropeanen blijker de Ieren het meest van dieren te houden en de Duitsers het minst, af gaande op de cijfers over het houder van huisdieren. De Nederlanders blij ken voornamelijk hondenliefhebbers te zijn (20 procent tegen 13 procenl een kat). Ook vogels zijn in ons land zeer geliefde huisdieren. Na de Belgen hebben wij de meeste vogels in huis. Behalve huiselijk blijkt de Neder lander ook erg leergierig te zijn. Zo heeft 25 procent van de volwassen Nederlanders een schriftelijke cursus gevolgd, dit is driemaal zoveel gto de gemiddelde Europeaan. Schoonheid De Nederlandse vrouw heeft veel belangstélling voor haar ei^en schoonheidsverzorging. Alleen de En gelse en de Scandinavische vrouw overtreffen haar in dit opzicht. Van dr kosmetische artikelen worden in ons land vooral voedende huidcrèmes valse wimpers, lippenstift, poeder nagellak, hairspray en handcrème ge bruikt. Dat de vrouwen niet alleen gesteld zijn op een mooi gezicht, maar ook op een fris lichaam, blijkt uit het feit, dat in Nederland relatief de meeste anti-transpiratiemiddelen worden gebruikt: 70 procent van alle vrouwen gebruikt deze, tegen biiv. 47 procent van de Franse en de Duitse vrouwen. Wat de woontoestand in de West europese landen betreft: Engeland blijkt de minste woningnood te heb ben. Tweederde van de Engelse be volking heeft de beschikking over een huis met vijf of meer kamers. Alleen de Belgen en de Luxemburgers heb ben nog grotere huizen. Flats blijken in Engeland geen geliefde woonvorm te zijn Slechts 16 procent van de En gelsen woont in een flat van drie of meer verdiepingen (tegen 61 procent in Frankrijk). Huwelijk De gewapende inval in Laos, een gezamenlijke onderneming van Zuidvietnamese grondtroepen en eenheden van de Amerikaanse luchtmacht, is uit militair gezichtspunt geen succes geworden. Men behoeft absoluut niet met de strijd van Noord-Vietnam en het Nationale Bevrijdingsfront van Zuid-Vietnam te sympathiseren om dit te be schouwen als wat de Engelsen 'a blessing in disguise' noemen, een vermomde zege. Een spec taculair succes in Laos had namelijk onmiddellijk kunnen leiden tot een veel gevaarlijker avontuur: een inval in Noord-Vietnam. Dit is een oude wens van de militaire macht hebbers in Saigon, wier beleid erop gericht is de oorlog in Indo-China zo lang mogelijk te rekken. Als er vrede komt, onder wat voor omstandig heden dan ook. is hun rol namelijk uitgespeeld. Vandaar dat zij Zuidvietnamezen met uiteen lopende politieke opvattingen, die zich uitspreken voor een zo snel mogelijke beëindiging van de oorlog, als hun gevaarlijkste tegenstanders be schouwen en laten oppakken. De inval in Laos beschouwden de Zuidvietna mese machthebbers als eerste stap naar een in vasie in Noord-Vietnam. President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam maakte zelfs de opmer king dat deze inval nog maar een kwestie van tijd was. In Amerikaanse politieke kringen ontstond grote ongerustheid, omdat president Nixon niet uitdrukkelijk de mogelijkheid van een inval in Noord-Vietnam wilde uitsluiten, maar wel liet horen dat de Amerikaanse luchtmacht zo nodig overal in Indo-€hina ingezet zou kunnen worden Indien Zuidvietnamese troepen met de steun van Amerikaanse vliegtuigen Noord-Vietnam zou- ger ern leven langer, waardoor de meeste echtparen meer dan 20 jaar getrouwd zijn. De huwelijksleeftijd is gedaald tot ongeveer 24 jaar. Veertig procent van alle Westeuropese vrou wen is op 24-jarige leeftijd getrouwd. Het meest opvallende verschil op dit punt bestaat tussen de twee buur landen Engéland en Ierland. In Enge land trouwt 33 procent jonger dan 24 jaar, in Ierland is dat slechts 9 pro cent van de vrouwen en 1 procent van de mannen. Tweeëntwintig pro cent van de Ierse vrouwen is op 65-jarige leeftijd nog vrijgezel. Dit verschil is onder meer te verklaren uit het feit, dat veel jonge Ierse man nen emigreren en uit de opvatting, dat een man pas mag trouwen als hij genoeg geld verdient om een vrouw en een gezin te kunnen onderhouden. Commissie wil andere technische school Van een verslagevcr UTRECHT De commissie ver volgonderwijs jongens meent dat de tegenwoordige driejarige lagere tech nische school plaats moet maken voor een vierjarige school, waarin de tech niek als middel tot vorming wordt gebruikt. Het moet een doe-school worden die de leerlingen niet opleidt voor een bepaald beroep, maar die fungeert als een voorbereidende be- roepsschool (VBS). Leerlingen die de VBS hebben doorlopen zouden moeten kunnen overgaan naar een nieuw soort ver- volgschool die het accent zowel op de persoonsvorming als op de beroeps vorming legt. Deze voorlopig tweejarige beroepsschool zou als een variant op de tegenwoordige mts kunnen worden gezien. De commissie vervolgonderwijs jongens is begin 1970 ingesteld door de Vereniging van christelijke Lera ren en Leraressen bij het beroepson derwijs. Ze bestond, behalve uit aantal leden van deze vereniging, uit vertegenwoordigers van het CNV, de inspectie leerlingwezen en de CNV- jongerenorg misatie werkende Jeugd. Tekenen, schreven we gisteren, zijn niet in staat het geloof op t wekken. Integendeel, ze zijn een vrucht van het geloof. Maar wa wekt dan het geloop, kunnen we vragen. We blijven nog even s'ti staan bij het slot van Johannes 2. Als Christus de kooplui verdrevei jr heeft uit de tempel, herinneren de discipelen zich wat het Oude Tes lament zei: „De ijver voor Uw huis zal mij verteren". Als Christu 'j( is opgestaan uit de doden herinneren de discipelen zich wat Hij ze Dan lezen we: „En zij geloofden de Schrift en het woord dat Jezu m gesproken heeft". Voor de discipelen is de Bijbel ineens iets ander geworden dan een Joods geschiedenisboek. In dit boek met verhale, g uit het verleden, horen zij woorden die in het heden vervuld wordei Zij gaan dit woord geloven. Wat God gezegd heeft wordt een beloj We lezen vandaag: Exodus 20 vers 1 tot 6 en vers 18 tot 20. Van een medewerker JERUZALEM Twee rabbijnen van het hoogste rabbinale gerechtshof in Israël hebben een onderzoek inge steld naar de „snelbekeringen", die de rabbijnen in Wenen aan niet-joden 'oestaan. In Israël hebben berichten hierover Trote opschudding veroorzaakt. Zelfs risten extreem orthodoxe groepen het aftreden van Zerah Warhaftig. de mi nister van godsdienstzaken, omdat hij deze mensen bij immigratie als joder "'ccepteert. Het betreft hier doorgaans de niet- :oodse echtgenoten van joden, die uil communistische landen via Wener naar Israël reizen. Indien zij in We nen tot het jodendom overgaan, heb ben zij in Israël alle rechten, die de wet op de terugkeer" aan joden toe kent. De Weense opperrabbijn dr. Akiba Eisenberg heeft op de kritiek uit Israël geantwoord, „dat mensen in Rusland, die gevangenschap riskeren en mogelijk zelfs het verlies van hun leven bij hun verzoeken om een uit reisvisum voor Israël beschouwd moeten worden als eerlijke proselie ten." Terwijl in Israël de toetreding tot het jodendom minimaal een jaar in beslag neemt, staat het Weense op< ok perrabbinaat het aan vluchtelingei bo uit Oost-Europa in zes weken toe. De Nederlandse huisvrouw mag dan niet zo graag buitenshuis werken, ze doet er veel aan om het binnen gezellig te maken. gisteren Amsterdam geh.bew. 1 -3 0.1 Brussel zw bew 1 -5 0 Frankfort sneeuw -O -5 0 Genève licht bew. 1 -7 0 Innsbruck licht bew -3 -14 0 Kopenhagen sneeuw -1 -4 0.1 Locarno onbew 5 -6 0 Londen sneeuw 6 .0 6 Luxemburg onbew 1 -9 0 Madrid licht bew 13 -3 0 Majorca licht bew. 12 2 1 Milnchen sneeuw -5 -9 2 Nice onbew 10 0 0 Parijs geh bew. 3 -3 0 Rome or.bew 9 -1 0 Wpnen sneeuw -3 -6 1 Zürich licht -2 -13 0.3 Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. soort hamer, 5. water .in N.Br., 7, plaats in Overijssel, 9. grond- I soort. 10. motorschip (afk.), 12. plaats in Lji Gelderland, 13. goud of zilver boordsel, J 14. zwemvogel. 15. snijwerktuig, 16. scheik. element, 17. rondhout, 18. onder- ri richt, 19. onheilaanbrengende godin, 20. pookijzer, 21. rivier in Duitsland, 22. meisjesnaam, 23. tuingereedschap, 25. dwarsbijl, 27. rivjer in Italië, 28. loze streek. Verticaal: 1. familielid, 2. kleine inham, 3. Engelse titel, 4. spinneweb, 5. boek met kaarten, 6. pers. voornaamw., 8. schrijfkosten, 9. plaats in Italië, 10. op gewekt, 11. schampere opmerking, 12. verschil tussen bruto en netto, 15. witte suiker, 18. talloos, 19. meisjesnaam, 21. gast. 24. Europeaan, 25. afk. van dyne, 26. Groene Kruis (afk.). tie >le OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. keper, 5. rad, 7. reek, 8. tas, 10. Ede, 11. mal, 12. do, 13. Ne, 14. eek, 15. roe, 16. Ens, 17. lier, 18. eind, 20. Peel, 21, ree, 22. pont, 24. Ir., 25. Hera, 26. de, 27. roet, 28. fee, 29. keer, 30. loet. Vert.: 1. krenterig, 2. Eede. 3. pee, 4. e.k„ 5. ral. 6. as, 8. tak, 9. boer, 11. 12. doel. 14. end, 15. riet, 16. ene, 17. Le na, 19. Ier. 20. port, 22. peer, 21 keet, 25. bel hoe. 26 Dee, 27. re. 28. fo. an ltsc ri lel; r» >laf _JS tt Tenslotte de cijfers, die het rapport geeft over de huwelijksleeftijd: in heel Europa trouwen de mensen jon den binnenvallen, dreigt onmiddellijk het uit breken van de derde wereldoorlog. De Chinese Volksrepubliek heeft steeds duidelijk laten horen dat zij dan niet afzijdig zal blijven, omdat de strijd al te dicht bij de grenzen van China komt. Maar men kan ook niet verwachten dat de Sow jetunie zonder meer een socialistisch broederland, zoals Noord-Vietnam in de terminologie van het Krem lin wordt genoemd, zou laten vernietigen. Wat betreft Vietnam heeft de Sowjetunie al zo vaak gezichtsverlies geleden, dat zij dit onmogelijk lijd zaam zou kunnen aanzien. Nu in Laos is gebleken dat de Zuidvietnamese troepen ondanks de formidabele Amerikaanse luchtsteun niet opkunnen tegen de Noordvietna- mese soldaten, moet het denkbeeld van een inval in Noord-Vietnam wel veel van zijn aantrekkelijke kanten verloren hebben. Aan een verrassend snelle operatie van Zuidvietnamese troepen tegen Noord-Vietnam, die met succes bekroond zou worden, behoeft niet meer te worden gedacht. President Nixon heeft door de inval in Laos op nieuw getoond dat hij nog steeds hoopt het con flict in Indo-China te kunnen beëindigen door zijn tegenstanders beslissend te verslaan. Hij heeft nu twee keer de oorlog geëscaleerd op een roeke loze wijze, die president Johnson haast een voor zichtig man doet lijken. In het denken van Nixon past ongetwijfeld een inval in Noord-Vietnam, dat hij als de bron van al het kwaad in Indo-China beschouwt. Het is echter te hopen dat de presi dent van Amerika nu duidelijk zal beseffen waar toe een inval in Noord-Vietnam zou leiden. Dat zou dan het enige positieve resultaat zijn van de operaties in Laos. In Kerk en Wereld, het blad van de vrizjinnigc hervormden, attendeert prof. dr. P. Smits er op hoe in deze tijd „in steeds toenemende mate jon geren op een vaak doldrieste wijze ouderen, die op een bepaald cultuurterrein hun mening ten beste geven, afkeurend op de vingers tikken en hen daarbij op hun leeftijd wijzen". Hij signaleert de „zeldzaam grove vorm" van een uitspraak van de Friese journalist Laurens ten Cate over Drees sr. en noemt ook als voor beeld van deze „doldrieste" manier van doen arti kelen van Jan Rogier in Vrij Nederland Prof. Smits: „We zullen in alle duidelijkheid moeten stellen dat we hier met een regressieverschijnsel te maken hebben; d.w.z. met een jammerlijke te rugval in een cultuurfase, die we reeds twee eeuwen geestelijk achter ons meenden te hebben liggen. Want met de Verlichting in de 18e eeuw brak in Europa het inzicht door dat ideeën hun geloofwaardigheid niet kunnen demonstreren aan hun respectabele ouderdom, maar uitsluitend moeten waar maken op grond van hun zakelijke inhoud. „De rede vraagt niet naar leeftijd, doch slechts naar de juistheid van het persoonlijke in zicht". Hoe jong of hoe oud iemand is, doet niet ter zake bij de beoordeling van het waarheidsgehalte van iemands persoonlijke inzichten. Bij de zelf- beoordeling van z'n eigen inzichten zal men ech ter de wijze opmerking van prof. Bouman ter harte dienen te nemen, nl. dat levenservaring zo wel een voordeel als een nadeel kan zijn. GEVAAR Door een teveel aan levenservaring kunnen ouderen te weinig open staan voor een nieuwe weg naar een betere toekomst, maar door een te weinig aan levenservaring dreigt bij jongeren tel kens het gevaar dat ze zich door een tekort aan historisch zicht lelijk verkijken op de reële ont wikkelingskansen. Zo meen ik dat de bejaarde dr. Drees in velerlei opzicht blijk geeft van een realistischer kijk op de actuele maatschappelijke vraagstukken dan velen van z'n jongere bestrijders en verguizers En wat de heer Ten Cate betreft ik wens hem van harte toe dat hij lichamelijk en geestelijk ongebroken minstens honderd jaar mag worden en dan t.z.t. nog volop zich bij het wel en wee van zijn maatschappij betrokken mag voelen. Wellicht komt hij er dan zelfs nog toe om met instemming bepaalde ideeën van de „jonge" (84-jarige) Drees te citeren." Prof. dr. D. Xauta betoogt in het gereformeerde Centraal Weekblad dat in de onlangs aanvaarde nieuwe formulering van de grondslag der vere niging waarvan de Vrije Universiteit te Amster dam uitgaat een andere structuur vertoont dan dc oude: alle nadruk valt nu op de persoonlijke posi tiekeuze van degenen die deelnemen aan de werk van VU. In de oorspronkelijke bepaling werd over de persoonlijke geloofsovertuiging als zodanig met geen woord gerept: daar ging het om, dat het onderwijs in elk geval behoorde beheerst te wor- den door de gereformeerde beginselen. Prof. Nauta vervolgt dan: „Het komt mij voor dat er in de hier geschetste structuur een duide lijk onderscheid valt waar te nemen. En laat men ou niet opmerken dat dit onderscheid van bij komstige aard moet worden geacht. Wie er in die geest over mocht denken, doet goed eens terug te blikken n&ar het verleden. Want juist op dit punt bestond er indertijd een tegenstelling tussen de opvatting van Kuyper en die van J. H. Gunning Gunning had ongetwijfeld sympathie voor een christelijke universiteit. Maar een Vrije Universiteit op gereformeerde grondslag lag van wat Gunning bedoelde, zoals hij zich uitdrukte, verre verwijderd. Een van zijo I) i teu Ier ek« :.o. )n bezwaren want Gunning had ook redelijke bezwaren was juist dat het gereformeerde ka rakter der opleiding gehecht werd aan het onder wijs in plaats van uitsluitend aan de personen van hen die onderwijs geven. Het zal dus duidelijk zijn dat de vereniging van welke de Vrije Universiteit uitgaat, met haar nieuwe grondslagbepaling in het bedoelde opzicht gekozen heeft voor Gunning en afgevallen is van haar s'tichter Kuyper. Ik laat nu in het midden, of en in hoeverre deze beslissing gerechtvaardigd is. Waar het mij hier om te doen is, is alleen de vaststelling dat wie het voorstelt alsof wat er nu gebeurd is, geheel en al in de lijn en de geest zou zijn van Kuyper. zich schuldig maakt aan ge schiedvervalsing Niet Kuyper, maar Gunning kan gelden als geestelijke vader van de grondslagbe paling als banier der Vrije Universiteit." RAAD VAN KERKEN In Gemeenschap der kerken, het blad van de raad van kerken in ons land, schrijft de Hilvcr- sumse remonstrantse predikant dr. J. van Goud oever over: wat zien wij in de raad van kerken? Een onderdeel van zijn betoog: „De raad van kerken in Nederland moet m i niet menen dat hij zo ongeveer alle christenen ir» Nederland omvat, want ik zie allerlei groepen daarbuiten de kop opsteken. Je krijgt soms de indruk, dat de sekten groeien en de kerken ach teruit gaan. Sekten bouiwen (nog) kerken en hou den nog vast aan tradities. Sekten zijn over het algemeen meer introvert en overzichtelijk. En dat g is juist wat vele mensen tegenwoordig zoeken, kf Om het heel erg overdreven te zeggen: sekten geloven in een leven na de dood. Het lijkt wel alsof de kerken (in de raad) met deze zaken meer verlegen zijn. EN Er tekent zich hier en daar een polarisatie af b: tussen sektarische introverte mentaliteit enerzijds ne( en oecumenische, politiek-gerichte mentaliteit an derzijds. De Evangelische Omroep laat geen uit- zending voorbijgaan zender te wijzen op dit ver- lr 1 schil. Het is de moeite waard om het ikor en de air eo met elkaar te vergelijken. Die „sektarische" ontwikkelingen en bewegin- i0>. gen hollen ook de kerken van binnen uit. Ze 1 kunnen ook als een teken aan de wand worden rc*e verstaan. Want sekten presenteren misschien over 5 d tien jaar een onbetaalde rekening aan de kerken." ir i irh POLITIEK Pt be Nu de verkiezingen naderen voelt ds. W. Bar nard (de dichter Guillaume van der Graft) het als zijn plicht, getuigenis af te leggen van zijn poli- tiek gevoelen, zo kondigt hij aan in het hervorm- 1 a de blad Woord en Dienst. ïrt Ri „Ondanks laster die zegt dat ik politiek onmon- ncj dig ben kan ik althans drie of vier overtuigingen op tafel leggen", schrijft ds Barnard en dan noemt hij achtereenvolgens zijn lidmaatschap van pe° de vereniging tot behoud van natuurmonumenten, Olv van de bond Heemschut („Ik lees in de bijbel dat de toren van Babel ons ontraden wordt en tot mijn spijt krijg ik de indruk dat het moderne stadsbeeld zich daar niet aan houdt") en van de bond tegen de vivisectie. Uit Hier volgt wat ds. Barnard schrijft over de vereniging tot behoud van natuurmonumenten: VlJ „De naam is wat topzwaar, maar de bedoeling |an is duidelijk. Men tracht nog iets te reddeo van de (vu schepping. De namiddag van de zesde dag is niet !je bedoeld om de voorafgaande dagen uit te wissen r. (ik druk mij maar theologisch uit), doch die te 1 bevestigen. raj De mensen zijn fci een hof neergezet, niet om er k een grote city van te maken, maar een town, zoals j s' het Engels van huis uit zegt tegen een menselijke nederzetting: tuin. Voor de city, de civitas, zorgt dc Heer, als ik het laatste hoofdstuk van de bijbel fck geloven mag en dat mag ik. De aarde dienen en J>p behoeden, dat moeten de mensen. Ik weet wel dat itf je dat „dienen" ook vertalen kunt als „bewerken", L' maar „bewerken" heeft in het Nederlands een erg r ongunstige bijklank gekregen: een woesteling be- werkt zijn slachtoffer! Ine; Juist dat dienst-aspect, dienst aan de aarde in plaats van onderwerping van de aarde, moet in onze tijd krachtig aanbevolen worden Ik vind du: daarvan bij de vereniging tot behoud van natuur- ire monumenten genoeg terug om mij daarvoor sym pathiek te stemmen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2