RANGEN OP DE HELLING Egypte onthult nieuwe concessies aan Israël Engeland laat wrakken in Kanaal opblazen Het Kwartet §y§| Rijk gaat standen afschaffen Bonden aangenaam verrast spreuk Crita) Winter blijft Viermaal twee in Bodegraven Grote Britse verzekeringmij is failliet Moskou wil spoedberaad 0NDERZ ETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen I Kaïro bereid verder te gaan Salarissen postbestellers verhoogd Zweed schiet vrouw (67) en juristen dood Werkgevers sleepbedrijf onder druk Nieuwe leidse Courant Dinsdag 2 maart 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTHIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvasticl) is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41. p. m. f6,05, p. kw. 18.10 - Klachlendiensl bezorging 18.00-19.00 uur L Mr. C. van Veen Het zijn alleen de kleine stenen waarover men strui kelt; de grote gaat men uit de weg. FLIEGENDE BLATTER Rital Ga alsjeblieft niet in de Keuken: Ik heb net de vloer gevernist. Zon en maan 3 maart: zon op 7.23, onder 18.22; maan op 9.26, onder 2.08; 4 maart E.K. Hoog water Hoog water, 3 maart: Rotter dam le getij 842, 2e getij 21.16; Scheveningen 7.05-19.30; Vlissin- gen 5.46-18.21; Haringvliet a.d. Zeezijde 7.41-20.06. Barometerstand: heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar) dalend. Boven het oosten van de Oceaan is de luchtstroming in de bovenlucht noordwestelijk gewor den. Een frontensysteem, dat vanochtend boven de Birse eilan den lag werd daardoor naar het zuidoosten gestuurd en bracht sneeuwval in een groot deel van Engeland, de Benelux en Noord- Frankrijk. Het ziet er naar uit, dat boven Frankrijk een klein lagedrukge bied tot ontwikkeling komt, dat in de richting van de Rivièra verder zal trekken. Het nog steeds boven Noord-Europa aan wezige hogedrukgebied van bijna 1060 mbar ondergaat aan zijn westflank een versterking door een over het zeegebied ten wes ten van Ierland naar het noord oosten koersend hogedrukgebied van 1030 mbar. Gezien deze ont wikkeling is het waarschijnlijk dat het winterse weer zal aan houden. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De structuur van het bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksambtenaren wordt drastisch vereenvoudigd. De ingewikkelde mengeling van rangen en functies gaat plaatsmaken voor zes hoofdgroepen met in totaal achttien salarisschalen. Ook de aanduiding van de rangen zoals referendaris, commies e.d. gaat verdwijnen. Staatssecretaris mr. C. van Veen (binn. zaken) deelde dit gisteren mee. Het kabinet heeft voorstellen hiero ver goedgekeurd en aan het centraal georganiseerd overleg in ambtenaren zaken voorgelegd. De bonden staan er positief tegenover. Per 1 juli Als met de ambtenarenorganisaties overeenstemming wordt bereikt zal de eerste groep rijksambtenaren per 1 juli in de nieuwe salarisstructuur kunnen worden ondergebracht. Het betreft hier ongeveer 65.000 lagere amibtenaren en werklieden, waaron der de PTT-bestellers, wier -salaris- problematiek in het kader daarvan tevens tot oplossing kan worden ge bracht. Deze giroepen gaan er met de nieu we inschakeling gemiddeld 40 gulden bruto per maand op vooruit. De kos ten daarvan zullen voor een belang rijk deel uit de trend worden betaald, hoewel dit een van de moeilijkste problemen zal zijn, die nader met de bonden moet worden besproken. Na afloop van het georganiseerd overleg deele'e staatssecretaris Van Veen mee, dat in de loop der jaren de behoefte aan een geheel nieuw opge zet bezoldigingsbesluit steeds groter is geworden. Het huidige bezoldi gingsbesluit dateert van 1948 en sindsdien zijn dikwijls mutaties aan gebracht, afgestemd op incidentele omstandigheden bij bepaalde dienst onderdelen. Door deze ontwikkeling is het be zoldigingsbesluit niet meer overzich telijk en kunnen verschillende onder delen van het overheids-personeels- beleid (zoals het formatiebeleid, het wervingsbeleid en het promotiebeleid) niet meer goed tot hun recht komen, aldus mr. Van Veen. Hij verklaarde dat het nu de bedoeling is tot een vereenvoudigd, overzichtelijk geheel te komen, waarin de velerlei rijks functies aan de hand van zo duidelijk mogelijk omschreven niveaukarakte- ristieken kunnen worden ingedeeld en dat geeft de mogelijikheid om meer dan tot nu toe een duidelijk beeld te geven van de salarisnormen voor de rijksoverheid Harmonisatie Een belangrijke maatregel noemde de bewindsman ook, dat het principiële verschil tussen de „witte boord" en de blauwe overall gaat ver dwijnen: de zgn. loongroepen worden in de salarisschalen geïntegreerd, zoals in het bedrijfsleven reeds in di verse bedrijfstakken en ondernemin gen is gerealiseerd. Deze loonschalen onderscheiden zich thans van de sala risschalen doordat zij een salarisop loop naar gelang van de diensttijd vertonen. Door de integratie zal het verschil in salarissysteem worden opgeheven, dat er t'hans (als enig verschil in rijkspositieregeling) nog is tussen de zgn. rijkswerklieden en de andere ambtenaren. Het gaat, aldus mr. Van Veen, om een volledige harmonisatie van de arbeidsvoorwaarden tussen de beide groepen van personeel Bij deze integratie is tevens betrokken een verkorting van de schalen met daar- aangekoppeld een verhoging van de jeugdlonen. Zoals gemeld gaat de in tegratie voor een deel reeds op 1 juli a.s. in. Het gehele plan zal op zijn vroegst begin 1972 kunnen worden gerealiseerd De vijf centrales van overheids personeel noemden de voorstellen een constructieve basis voor nader over leg. Voor een defenitief oordeel is nog uitvoerig intern beraad nodig, Alge meen werd aangedrongen op spoedige voortzetting van het centraal overleg. De 'eerste werkvergadering word! reeds volgende week gehouden. In een voorlopige reactie zei de voorzitter van de Nederlandse chris telijke bond van overheidspersoneel, de heer W. Wieringa, ons desge vraagd „aangenaam verrast" te zijn ,,En dat is meer dan een cliché-uitdrukking. De voorstellen van de overheid bieden m.i. ook heel goede perspectieven om op korte ter mijn salarisverbeteringen tot stand te brengen voor diverse groepen van hei lagere rijkspersoneel. Er zijn evenwel nog diverse moeilijke punten, die we in goed overleg uit de weg hopen te ruimen. Ik hoop dat we over vier a zes weken algehele overeenstemmins over de nieuwe structuur kunnen be reiken." Over de financiering van de strue tuurwijziging uit de algehele salaris trend zei de heer Wieringa: „Voor zo ver dat nodig is, is het de prijs zeke: waard." LONDEN De Vehicle and Gene- ral Insurance Company, een van de grootste Britse automobielverzeke raars, is failliet gegaan, evenals haar vijf dochtermaatschappijen. Een tweede grote verzekeraar, de Invincible Policies ltd., heeft onmid dellijk aangekondigd de premies van alle-nieuwe klanten met 25 percent te gaan verhogen. De premies waren de laatste tijd al door de meeste maat schappijen verhoogd om de stijgende kosten aan te kunnen. De thans failliet gegane organisatie verzekerde ongeveer een half miljoen automobilisten en bgurde verleden jaar aan premies 20 miljoen pond NEW YORK, LONDEN (Reuter, AFP. UPI) Dc Sowjetunie heeft Engeland. Frankrijk en de fS opge roepen een spoedvergadering te hou den om de huidige situatie in het Midden-Oosten te bespreken. Moskou zou vooral willen praten over de laraëlische weigering het be zette Arabische gebied volledig te ontruimen. Frankrijk zou evenals En geland voor het voorstel zijn. De VS zou er echter weinig voor voelen. Diplomatieke zegslieden in Londen hebben verklaard dat de Sowjetunie wil dat dc Grote Vier Israël onder druk willen zetten om concessies te doen aan Egypte. Nederlandse vrouw door lawine gedood DEN HAAG De Nijmeegse me vrouw M. Kuijpers is zondag samen met drie Zwitsers tijdens een skitocht door een lawine overvallen en ge dood. Het ongeluk gebeurde in de Berner Alpen nabij de Ottern Pas. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! lni,nd,n san Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal par maand als beloning voor mijn cktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL 1 PLACE-MAT Vrijdag 5 maart wordt de vierling Verheul uit Bodegraven twee jaar. Van links naar rechts Marcel, Rinke, Yvon ne en Peter, zo te zien in blakende gezondheid. Er zUn niet zoveel vle-dingen in Nederland (het Zwolse kwartet Kif- fers is al 28 jaar en de Friese vierling «.autenbach uil Deinum vandaar dit ongetwijfeld vertederende plaatje van de vier handenbindertjes van mevrouw Verheul-van Os. ADDIS ABEBA (UPI) Egypte heeft aangekondigd bereid te zijn hel soevereine bestaan van Israël binnen veilige grenzen te erkennen. Kaïro wil voorts Israël vrije doorvaart door het Suezka- naal en de Golf van Akaba toestaan. Israël moet echter als tegen prestatie het gehele Sinaï-gebied en de Gazastrook ontruimen. Deze hoogtepunten uit het jongste Egyptische vredesvoorstel zijn giste ren voor het eerst onthuld door de Egyptische onderminister van buiten landse zaken, Salah Ghar. Op de slotzitting van de conferentie van Afrikaanse ministers van buiten landse zaken in Addis Abeba, ver klaarde Gohar dat Egypte op 8 fe bruari een reeks vergaande voorstel len heeft gedaan aan VN-bemidde- laar Gunnar Jarring. Het was het antwoord van Kaïro op eenplan dat Jarring aan Egypte had voorgelegd. Jarrings voorstel riep de Israëli's op zich terug te trekken uit bezet Egyptisch gebied achter de interna tionale grenzen, die bestonden in de tijd toen Palestina onder Brits man daat stond. Ook werd van Israël een faire regeling van het (Palestijnse) vluchtelingenprobleem gevraagd, al dus Gohar. 'In ruil daarvoor zou een akkoord worden gesloten over de in stelling van gedemilitariseerde zones, praktische maatregelen om de vrij heid van scheepvaart te waarborgen in de Straat van Tiran en het Suez- kanaal en praktische maatregelen om de veiligheid te garanderen in het ge bied van Sjarm el-Sjeik.' Volgens Gohar heeft Jarring beide partijen verder o.a. voorgesteld: iedere staat van oorlog te beëindigen, alsmede de daaruit voort vloeiende aanspraken; de soeve reiniteit, territoriale onschendbaar heid en de politieke onafhankelijk heid van beide zijden te eerbiedigen en te bevestigen; het recht van elke partij om binnen veilige en erkende grenzen te leven te eerbiedigen en te bevestigen. een internationale vredesmacht te aanvaarden waarin de Grote Vier zouden deelnemen. In ruil voor deze Egyptische con cessies heeft Kaïro van Israël geëist dat het gehele schiereiland Sinai wordt onruimd, dat Israël zich terug trekt uit de Gazastrook en dat er een Vredesmacht Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Gohar heeft bekendgemaakt dat Egypte al deze voorstellen van Jar ring heeft aanvaard. Egypte heeft, al dus Gohar, aan deze voorstellen zelf nog een aantal punten toegevoegd: Egypte wil de vrijheid van scheepvaart in het Suezkanaal en de Straat van Tiran garanderen; Het wil akkoord gaan met de vestiging van gedemilitariseerde zo nes, die aan beide zijden van de grens even breed zijn; Het is bereid in Sjarm el-Sjeik Van onze soc.-economische redactie WASSENAAR Voor de bestel lers van PTT houdt de structuur herziening van het bezoldigingsbe sluit voor het rijkspersoneel per 1 juli salaris verbeteringen in, die vari eren van 32 tot 152 per maand. Dit is gisteravond van overheidszij- de meegedeeld in de bijzondere commissie van overleg voor PTT-per- soneel. die met de bedrijfsleiding van PTT de gehele middag en een deel van de avond gesproken heeft over de salarispositie van de postbestel lers. Hoewel tevreden over deze structurele verbetering zijn de bon den teleurgesteld, dat van ministe riële zijde geen enkel aanvullend vporstel is gedaan voor een extra salarisverbetering voor de postbe stellers, zoals vorig jaar in principe door de minister van verkeer en waterstaat drs. J. A. Bakker is toe gezegd. Er kan aldus de bonden van een extra verbetering niet wor den gesproken, omdat de andere groepen van lagere ambtenaren een soortgelijke structurele salarisverbe tering zullen genieten. De bonden van PTT-personeel gaan zich nu op korte termijn intern op deze situatie beraden, waarna het overleg in de bijzondere commis sie donderdag wordt voorgezet. Daar in zullen de organisaties met klem aandringen op een extra salaris verbetering voor de postbestellers. Die zal huns inziens bijvoorbeeld be reikt kunnen worden door de struc turele verhoging met terugwerkende kracht tot 1 oktober van vorig jaar te laten ingaan. regeling komt voor het probleem van de Palestijnse vluchtelingen in over eenstemming met de resoluties van de Verenigde Naties. Egypte heeft de diplomatieke ver tegenwoordigers van de Grote Vier gisteren laten weten dat het de wens van Israël om een deel van de bezette Arabische gebieden te behouden, be schouwt als een flagrante uitdaging van de Verenigde Naties. Als Israël zich niet terugtrekt zal Egypte het bestand dat aanstaande zondag af loopt niet verlengen, zo is uit poli tieke bronnen in Kaïro vernomen. Een officiële woordvoerder van Egypte heeft verklaard dat Kaïro het antwoord van Israël aan VN-bemia- delaar Jarring beschouwt als het sluiten van de deur voor alle pogin gen te komen tot een vreedzame re geling van het conflict in het Mid den-Oosten. OSLO (Reuter. UPI, AP) Een 62-jarige Zweedse boer heeft met een pistool in een gerechtsgebouw in het Zweedse Söderhamn zijn ex-verloofde, de president van de rechtbank en twee advocaten doodgeschoten. De man is drie uur na de fatale schoten in een warenhuis in de stad gearresteerd. Hij bood geen tegen stand. De verloving tussen hem en de 67-jarige Cecilia Ekstang raakte in 1965 uit. De vrouw begon daarna een rechtszaak over de teruggave door de boer van geld en juwelen, die zij hem ter be|varing had gegeven. Vorig# week veroordeelde een hooggerechts hof de man tot een schadevergoeding aan de vrouw van 8.352 gulden. Hij moest bovendien de juwelen terugge ven en de kosten van het proces, bij na 9.000 gulden, betalen. Mevrouw Ekestang, de president van de rechtbank en d twee advoca ten bespraken gisteren in een zaaltje van het gerechtsgebouw ht vonnis van het hooggerechtshof, toen de boer plotseling verscheen en de dodelijke schoten loste. De vrouw, rechter Carlsson (67), advocaat Wahlstedte (57) en de advocaat Fagerström (58) waren nagenoeg op slag dood. De rechter en een advocaat wisten nog naar de gang te strompelen. De dader vluchtte het gebouw uit, maar ooggetuigen hadden gezien, dat I hij de enige was die om die tijd het gebouw haastig verliet. Hij werd door de politie in een warenhuis ontdekt. De voormalige advocaat van de boer heeft vertelt dat deze zeer agressief was geworden, sinds hij door een rugblessure enkele jaren ge leden gedwongen werd met werken op te houden. Van onze scheepvaartredactie ROTTERDAM De kans bestaat dat havenwethouder drs. H. J. Vier- sen nog voor donderdag het gesprek tussen werkgevers en werknemers in het sleepbedrijf weer op gang ge bracht zal hebben. Maandagavond heeft de wethouder, die de ontwik keling in de sleepbootkwestie vanaf het begin op de voet heeft gevolgd, een gesprek met de werkgevers ge had. Aangenomen wordt dat de heer Viersen de nodige druk op de werk gevers heeft uitgeoefend om een drei gende staking te voorkomen. De onderhandelingen tussen beide partijen in het conflict zijn maandag muurvast komen te zitten nadat de werkgevers hebben laten weten niet op de eis van 45 gulden in te zullen gaan. De werknemers hebben via hun vakorganisaties laten weten weinig te voelen voor het compromis-voor stel van de werkgevers. Het PvdA-raadslid H. J. van der Have is voornemens donderdag een interpellatie aan te vragen. Overval postkantoor: buit 10.000 ALKMAAR Vlak voor sluitings tijd is gisteravond een gewapende overval gepleegd op het postkantoor te Avenhorn. De dader, een circa 25-jarige jongeman, zou er met 10.000 gulden vandoor zijn gegaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Volgens het Ame rikaanse persbureau Associated Press heeft de Britse regering gisteren bevel gegeven dc drie wrakken in het Ka naal. zeven mijl buiten de Britse zuidoostkust, die de laatste weken oorzaak waren van een aantal scheepsrampen dat 39 mensen het le ven heeft gekost, op te blazen. Smit-Tak Internationaal Bergings bedrijf, dat, zoals bekend in een eventuele berging ten zeerste geïn teresseerd is, vertelde ons vanrporgen dat deze onderneming nog geen op dracht heeft gekregen. „Wij zitten nu Dode in verkeer NIJMEGEN Op de Westkanaal dijk in Nijmegen is gisteren de 62-ja- rige mevrouw A. Otto uit Overveen met haar auto van de rijbaan geraakt en tegen een boom gebotst. Zij werd op slag gedood. Vermoed wordt dat zij onder het rijden onwel is gewor den. uiteraard in grote spanning", zei een woordvoerder van de directie van morgen, „maar wij weten nog niets." De wrakken waar het om gaat be treffen de tanker Texaco Caribbean, het Westduitse vrachtschip „Bran denburg" en de Griekse kustvaarder Niki. Verder heeft de Britse regering er op aangedrongen dat de IMCO de Intergovernmental Maritime Consul tative Organization verplichtende regels gaat in stellen ten aanzien van de navigatie in het Nauw van Calais. Op een drukke dag passeren hier zo'n duizend schepen en het aantal aanvaringen is van gemiddeld tien per jaar in het afgelopen jaar ver dubbeld. Een woordvoerder van de Britse loodsenorganisatie Trinity House zei. dat het peil van het zeemanschap op sommige schepen een heel belang rijke faktor is. ..Zo is er de vraag van slechte navi gatie. onvoldoende bemanning en ge brek aan officieren", zei hij. Deze kwestie kwam ook in het La gerhuis ter sprake, waar ondermi nister Grant zei: „Wat voor prachtige technische en mechanische hulpmid delen er aan boord van een schip ook mogen zijn, er is geen vervanging mogelijk vor goed uitkijken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1