EGYPTE BLIJFT BIJ EIS D'66 bijna eenstemmig voor samenwerking Opnieuw schip in Kanaal vergaan Race tussen tankers eindigt met aanvaring Het Kwartet Akkoord met PvdA en PPR Hembrije weer beperkt bruikbaar Nu al 51 slachtoffers Suiker drie cent per kilo duurder Postagentschap te Den Haag beroofd (RJTAJ 't Blijft koud Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 1 maart 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Sadat uil Arabische oplossing VS teleurgesteld over Israel CAIRO (UPI, AP, DPA) De Egyptische president Anwar Sadat heeft gisteravond verklaard, dat zijn land geen afzonderlijke vrede met Israël zal sluiten, 'omdat er geen gedeeltelijke regeling kan zijn van een agressie, die tegen de gehele Arabische natie is gepleegd'. Sadat zei dit tijdens een bijeenkomst met de Palestijnse Nationale Raad en twee dagen, nadat Israël de Egyptische eis tot totale terugtrekking uit de bezette Arabische gebieden formeel had verworpen in zijn antwoord aan VN-bemiddelaar Jarring. Drs. Den Uyl en mr. Van Mierlo besloten tot samenwerking met de drukten elkaar de hand direct nadat PvdA en de PPR. men op het congres van D'66 had Met de Palestijnse guerrilla-leider lasser Arafat aan zijn zijde, vervolg de de Egyptische president: „Ik wil, dat u weet. dat er niet zoiets bestaat als een Egyptische of een Palestijnse of een Syrische of een Jordaanse op lossing van het conflict met Israël; er is slechts één oplossing en dat is de Arabische oplossing". Sadat verzekerde zijn Palestijnse gehoor ook, dat hij zal blijven aan dringen op een politieke oplossing. Maar Egypte, aldus de president, Van onze parlementsredactie AMSTERDAM Het congres van D'66 heeft het stembus- akkoord met PvdA en PPR zaterdag met overweldigende meer derheid goedgekeurd. Slechts enkele tientallen leden stemden tegen, van de zeventienhon derd die de vergadering in het RAI- congrescentrum bijwoonden. Met een omgekeerde stemverhouding was eerst de motie van de Hagenaar Fiege en de afdelingen Doesburg en Naar- den verworpen, waarin werd gezegd, dat de bestaande „links-rechts ver starring" door het stembusakkoord zal worden versterkt. Ook in de reso lutie van mevrouw C. van der Kaa- den-Boogert, waarin stond, dat het akkoord na de verkiezingen alleen mag gelden als regeer-akkoord en niet als oppositie-akkoord, werd met ruime meerderheid verworpen. De resolutie van het hoofdbestuur stelt vast, dat het gemeenschappelijk programma aan de confessionele par tijen moet worden voorgelegd. Wan neer met hen overeenstemming zal worden bereikt, zal nog- vóór de ver kiezingen een speciaal congres van D'66 worden gehouden om het nieuwe akkoord te bekrachtigen. In elk geval zal nog steeds volgens de resolutie van het bestuur een half jaar na de verkiezingen een congres bijeen worden geroepen om de verkiezings uitslag en de daaruit voortvloeiende politieke situatie te beoordelen. Uit een toelichting van de fractie leider in de Tweede Kamer, mr. H. van Mierlo, bleek, dat dit congres vooral betekenis zal hebben, als de drie samenwerkende partijen niet in een regering terecht komen. Hij hoopte, dat in dat geval de basis voor een andere regering zo smal zal zijn geworden, dat het nieuwe kabinet het niet lang zal uithouden. Dan hebben, volgens Van Mierlo's redenering, de drie oppositiepartijen een kans naar een meerderheid door te stoten. Met deze redenering verwierp hij de gedachte van de motie-Van der Kaaden om na de verkiezingen in de oppositie in elk geval een zelfstandige positie voor D'66 te behouden. „Als we zo groot zijn geworden, dat we een reële bedreiging voor de dan zit tende regering vormen, zijn we sta pelgek als we niet met zijn drieën doorgaan en de resterende tijd benut ten om het alternatief bekend te ma ken", riep Van Mierlo uit. Hij had goede hoop op stembus winst. omdat na het stembusakkoord met PvdA en PPR de kiezers het ge voel kunnen krijgen meer invloed te hebben op de machtsvraag. Van Mierlo rekende erop, dat in deze si tuatie meer kiezers naar de stembus zullen komen dan vorig jaar het ge val is geweest. Hij voerde ook aan, dat het idee „in elk geval in de oppo sitie gescheiden te blijven optrek ken", kan worden uitgelegd als een reserve jegens de PvdA; en reserves zouden zich niet verdragen „met het elan dat nodig is om op de kiezers over te dragen, dat er op een heel nieuw nummer wordt gespeeld". NOVUM Van Mierlo sprak van „een novum in de Nederlandse parlementaire ge schiedenis: voor het eerst presenteren we ons aan de kiezers met de vraag of zij het laatste woord willen spre ken. Nadat zij hebben gesproken, is er wat ons betreft niets meer moge lijk. Dan kan er met niemand meer worden onderhandeld", aldus de lei der van D'66. (voor vervolg zie pag. Van ccn verslaggever UTRECHT De Hembrug is voor treinen weer over twee sporen te be rijden. Dat kon zelfs met minder be perkingen dan de Nederlandse Spoor wegen aanvankelijk van plan waren. Het tweede spoor mocht zondag met een snelheid van twintig kilometer per uur worden gebruikt, terwijl men eerst een snelheidsbeperking tot vijf kilometer per uur in gedachten had. Van dag tot dag willen de NS de toe gestane snelheid langzaam verhogen. Een en ander was mogelijk nadat de inmiddels uitgevoerde reparaties zaterdagmorgen vroeg beproefd wa ren door een zware ertstrein lang zaam over de brug te laten rijden. MmnflHiNBiCHTiWB® BHaiinmsffii Van een verslaggever DEN HAAG Vandaag is de win kelprijs van suiker met drie cent ver hoogd Een kilo suiker kost nu 1.23, heeft het Centraal bureau levensmid- delenbedrijven meegedeeld. Het mi nisterie van economische zaken heeft deze prijsstijging van 2'/i procent be vestigd. ROTTERDAM In het Ka naal is zondag opnieuw een vaar tuig vergaan. Het schip, de Griékse Niki, liep op een van de wrakstukken van de eerder ge zonken schepen. In scheepvaart kringen spreekt men opnieuw van een haast ondenkbare ramp omdat alle wrakken door middel van wrakboeien en zelfs een vuurschip aangegeven zijn. Het Griekse schip heeft al deze waarschuwingen niet opgemerkt en stootte lek. Binnen enkele minuten verdween het 2300 tons scheepje naar de bodem. Gevreesd wordt dat alle 22 opvarenden de ramp niet hebben overleefd. Tien lyken zyn inmiddels geborgen. De ramp heeft opnieuw dg aandacht gevestigd op de meer dan levensge vaarlijke situatie in het Nauw van Calais. Een olietanker en een Duits vrachtschip vergingen eerder op de zelfde plaats. Met de nieuwe ramp. ditmaal nog erger dan de vorige twee, rijst de vraag waarom nog geen opdracht is gegeven om de wrakken te verwijde ren. Aangenomen wordt dat het feit dat het vaarwater buiten elk territo riaal gebied ligt de beslissing heeft gestagneerd. De Britse regering heeft inmiddels wel een spoedoverleg gelast. In eerste instantie wordt gedacht aan patrouil levaartuigen van de Britse marine die de scheepvaart ter plaatse zullen kun nen waarschuwen. Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit-Tak Internationaal Bergingsbe drijf heeft, samen met andere bedrij ven, reeds vorige week definitief in geschreven op het bergingskarwei. Als de opdracht loskomt duurt het onge veer anderhalve dag voordat men met bergingsmateriaal ter plaatse zal zijn. Hoelang de berging zelf zal gaan duren is met geen mogelijkheid te zeggen. Zoals de toestand in het Kanaal nu is wordt gevreesd voor nog meer rampen. De ramp met de Niki is de derde in zes weken. In totaal zyn in die zes weken 51 zeelieden om het leven gekomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Drie gewapende mannen hebben vanochtend omstreeks negen uur een postagentschap in Den Haag aan het Hildebrandplein over vallen. Ondanks het vroege uur was er veel geld in huis. De totale buit wordt dan ook geschat op 7 tot 10.000 gulden. In een witte Opel kwamen de drie overvallers voor het agentschap tevens sigarenhandel aan. Twee van hen gingen met nylonkousen over het hoofd naar binnen, waar zeven mensen voor het loket stonden te wachten. Een van de overvallers hield met een pistool de klanten in bedwang, terwijl de ander om het loket heen liep en geld eiste. Even snel als zij gekomen waren, verdween het drietal weer. De politie stelt een nader onder zoek in en trekt eventuele tips van omwonenden na. zoals van een buurt bewoonster, die ten stelligste beweer de een van de overvallers te kennen. staat klaar om de strijd te hervatter als de diplomatieke inspanningen om een algehele Israëlische terugtrekkinr te bewerkstelligen geen vrucht zullen afwerpen. „Maar onze strijd moet in zijn juiste context worden geplaatst dat wil zeggen in een atmosfeer van internationale sympathie, die deze strijd tot een humane zaak zal maker en tot een interessante zaak voor dt hele mensheid; dit kan slechts mei grote inspanning worden bereikt. He1 doel van onze huidige diplomatieke inspanningen, is vrienden te winnen, tegenstanders te neutraliseren en de vijand (Israël) te isoleren", aldus Sa dat. Hij merkte tot slot op, dat Egyp te onverkort zal vast houden aan zijn eisen tot een algehele Israëlische te rugtrekking en tot het herstel van de rechten van het Palestijnse volk. Israël heeft inmiddels de Egypti sche eis tot algehele terugtrekking uil de bezette Arabische gebieden ver worpen, maar stemt toe in het hou den van 'territoriale onderhandelin gen'. Dit is uit doorgaans betrouwba re kringen bij de VN in New York vernqmen. Israël's formele antwoord op de Egyptische vredesvoorstellen werd vrijdagavond door de Israëlische VN-ambassadeur Josef Tekoah overhandigd aan VN-bemid delaar Gunnar Jarring. Washington Het Israëlische kabinet kwam gis teren bijeen om te discussiëren over de meningsverschillen met Washing ton over de kwestie van de Israëlische terugtrekking. Er werd vooral gesproken over de mening van president Nixon, dat er bij een vre desregeling sprake zal kunnen zijn van veel geringer grensaanpassingen dan de Israëli's thans voor hun vei ligheid noodzakelijk achten. Volgens zegslieden in Tel Aviv is Washington bijzonder teleurgesteld over het feit dat Israël de Egyptische voorstellen heeft afgewezen zonder zelf voorstel len te doen over de mogelijke mate van terugtrekking. Veel Israëlische leiders willen bijvoorbeeld geen af stand doen van Sharm el-Sheik, dat de Golf van Akaba beheerst, terwijl Nixon meer ziet in een teruggave van deze vesting aan Egypte. In Israël houdt men dan ook rekening met een toename van de Amerikaanse druk. al schijnt men vooralsnog niet van plan hiervoor te wijken. Zo verzeker de vice-president Allon gisteren, dat Israël al in 1949 en in 1956 te snel is bezweken voor de internationale druk. Premier Golda Meir verklaarde gis teren op haar beurt in een interview met het Amerikaanse weekblad Newsweek, dat zij de voorkeur blijft geven aan directe besprekingen met de Arabieren. Zij zei ook, dat er niets gaat boven veilige en erkende gren zen en dat in bepaalde gevallen de noodzaak bestaat om tot 'kleine grensveranderingen' te komen, ter wijl in andere gevallen 'grote grens- veranderingen' onvermijdellijk zullen zijn. Koning Hoessein van Jordanië heeft in een interview met het Engel se zondagsblad The Observer zijn be reidheid uitgesproken een vredesver drag met Israël te tekenen op voor waarde dat dit land zich uit alle be zette gebieden terugtrekt. De koning zei ook, dat hij bereid is Israël te erkennen en dat hij een volledig on afhankelijke Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan zou aanvaarden. Hoessein sloot interna tionalisering van Jeruzalem niet uit. maar zei. dat hij daar alleen goed keuring aan zou hechten, als dit op beide delen van de stad van toepas sing zou zijn. Zaterdagavond had de Jordaanse minister van buitenlandse zaken laten weten, dat Jordanië geen afzonderlijke voorstellen voor een op lossing van het conflict in het mid den-Oosten ter tafel zou brengen. Rusland heeft gisteren in een ver klaring opgeroepen tot 'ingrijpende acties van alle bij de vrede belang hebbende landen' tegen de houding van Israël ten aanzien van de jongste vredesinitiatieven inzake het Midden- Oosten. Van het station Baarn vertrok gisteravond de Koninklijke fami lie voor een wintersportvakantie naar het Oostenrijkse Lech. Prins raampje de prinsjes Willem- Bernhard bleef thuis en zwaaide Alexander en Johan Friso. zijn familie na. Achter het Van een verslaggever WEMELDINGE Een vol gens de rijkspolitie te water ..on verantwoordelijke race" tussen twee met olie geladen tankers op de Westerschelde is zaterdagmid dag op een aanvaring uitgelopen. De rijkspolitie te water heeft een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de botsing tussen de schepen, die flinke beschadigin gen opliepen. De Liberiaanse tanker Pana-Chaikon (ongeveer 40.000 brt) en het Belgische tankschip Esso Antwerp f42.000 brk voeren zaterdag achter elkaar de Westerschelde op. Beide schepen wa ren met een Belgische lcods aan boord op weg naar Antwerpen. Om dat de Esso Antwerp in Antwerpen het eerst zou worden gelost, spraken de twee loodsen met elkaar af dat de Belgische tanker de Pana-Chai kon zou gaan passeren. Ter hoogte van de Sloehaven bij Vlissingen werd de inhaalmanoe ivre ingezet, die uitliep op een race welke ter hoogte van Terneuzen einuigde in een aanvaring tussen de twee ge laden tankers. Toen de Esso Antwerp namelijk naast de Liberiaan voer, minderde dit schip geen snelheid. De twee tan kers voeren met een snelheid van zesentwintig kilometer per uur vlak naast elkaar in de vaargeul van de Westerschelde. Ter hoogte van de Zeeuwsvlaamse Braakmanpolder liet de kapitein van de Esso Antwerp zijn collega van de Pana-Chaikon weten dat deze race gekkenwerk was en dat de Liberiaan vaart moest min deren. De schepen minderden pas snel heid toen ter hoogte van Terneuzen de achterschepen elkaar raakten, de tankers enige tijd samenkleefden, waarna de voorstevens uit elkaar he pen en de Esso Antwerp op een zandbank in de Westerschelde liep. De Pana-Chaikon ontweek ternau wernood de steiger van Dow Che mical bij Terneuzen en kwam als winnaar van de tankerrace het eerst in Antwerpen aan. De Esso Antwerp kon pas een uur later door tien sleepboten van de zandbank getrokken worden en naar Antwerpen koers zetten. De Esso Antwerp heeft een deuk van 25 me ter lengte en drie meter hoogte en een scheur in het dek opgelopen. Een versplinterde sloep van de Pana Chaikon is op het dek van de Bel gische tanker terecht gekomen. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. De groep Wemeldinge van de rijks politie te water heeft dadelijk de bemanning van de Esso Antwerp ge hoord. De bemanning van het Libe riaanse schip zal worden gehoord wanneer de Pana-Chaikon uit Am- werpen terugkomt. De rijkspolitie .lOemt de race tussen de twee ran kers „een schandelijke manier van varen". In verband met het grote gevaar van de ruwe olie acht de po litie nadere voorzieningen voor ae scheepvaartregeling op de Wester schelde dringend noodzakelijk. De Westerschelde staat al bekend als een van de gevaarlijkste wateren voor tankschepen. De tanker Esso Cardif (hier op archieffoto) is ongeveer even groot als de Esso Antwerp, een van de deelnemers aan de brokkenrace op de Wester schelde. k vSS Als je het eerste knoopsgot gemist hebt, krijg je de jas nooit meer goed dicht. GOETHE Alleen maar ter afkoeling van mijn gekneusde tenen, mam Zon en maan 2 maart: zon op 7.25, onder 18.20; maan op 8.56, onder 0.42; 4 maart E.K. Hoog water Hoogwater, 2 maart: Rotterdam le getij 8.00. 2e getij 20 31; Sche- veingen 6.23-18.44: Vlissingen 5.01-17.29; Haringvliet a.d. Zeezij de 7.00-19.20. HIT WEER In de afgelopen dagen is de luchtdruk boven noord Scandina vië geleidelijk tot boven 1060 mbar gestegen. Over Polen daar entegen is de druk laag. Er wordt dientengevolge over West-Euro pa een krachtige noordoostelijke stroming in stand gehouden, waarmee koude continentale lucht wordt aangevoerd. Er trek ken in deze stroming af en toe kleine storingen mee, die van tijd tot tijd wat sneeuw veroorzaken. Waar het 's nachts opklaart vriest het matig tot streng. Een frontensysteem van een diepe de pressie bij IJsland komt over Schotland langzaam naderbij. De aanwezigheid van het hogedruk- gebied belet echter een belang rijk verder opdringen van dit front. Vannacht kan tijdens op klaringen de temperatuur in het binnenland tot dicht bij min 10 graden dalen. Het ziet er naar uit, dat in deze weersituatie voor lopig nog geen verandering komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1