PARKOERS VEEL TE LICHT Cross-amateurs verdienen meer belangstelling Ijshockeyteam gedeklasseerd Conflict tussen Kees Broekman en kernploeg Oppermachtige Eric cle Vlaeminck moeiteloos kampioen Ondanks teleurstellende prestatie van grieperige Wildeboer: Ger Spijkers opvolger Van der Haar Fortuna eervol Bulgarije deelt gevoelige tik uit: 7-0 neer: 0-2 MAANDAG 1 MAART 1971 Van onze speciale verslaggever APELDOORN Het slijk en de modder ontbraken. De on misbare ingrediënten voor een spectaculair cross-avontuur wa ren in sportpark Berg en Bos in Apeldoorn niet aanwezig. De vorst had van de veelal drassige bodem in de ogen van de specia listen een snelle piste gemaakt Daarom waren in dit eerste we reldkampioenschap veldrijden, dat in Nederland werd gehou den, de verschillen tussen de ab solute top en de minder begaaf den betrekkelijk klein. Of, zoals Eric de Vlaeminck, de man die voor de vijfde maal wereldkam pioen bij de professionals werd zei: „Ik had met meer voor sprong willen winnen." De Vlaemincks zege is geen mo ment in gevaar geweest. Met zijn eeuwige rivaal, Albert van Damme, bouwde hij een solide voorsprong op. Het enige probleem voor De Vlae minck was, hoe zijn landgenoot te moeten lossen. „De vorst had de bo dem hard gemaakt. Het is dan niet zo erg moeilijk om aan het wiel van de iconcurrenten te 'blijven. Van Damme heeft daarvan geprofiteerd. Ik kon op dit gemakkelijke parkoers bijna geen afstand van hem nemen. Als het weer wat slechter en de bo dem dus was .moeilijker berijdbaar was geweest, had ik hem al eerder kunnen ilosrijden. Nu moest -ik wachten tot de finale." Eric de Vlaeminck heeft geen mo ment gevreesd zijn titel niet te zul len prolongeren. „Alleen pech had mij hiervan kunnen afhouden. Ik mocht echt niet verliezen." Naar zijn mening houden de jury en de UCI echter te weinig rekening met de weersomstandigheden, die de moei- lijkheidsfaktor ivan 'het parkoers aanzienlijk beïnvloeden. Onivaardig De iVlaeminck: „Deze wedstrijd was in een uur afgelopen. Als het parkoers zo licht is, als hier in Apel doorn moet de jury de soepelheid hebben om de wedstrijd 'met een ronde uit te breiden. Een uur en een kwartier lijkt mij toch wel het mini mum voor een wereldkampioen schap. Zo'n korte tijd als vandaag is een wereldtitelstrijd onwaardig." Eric de 'Vlaeminck kan van dit wereldkampioenschap nauwelijks financiële vruchten plukken. De krachten die hij in" deze titelstrijd heeft geïnvesteerd zullen pas vol gend seizoen hun niet onaanzienlijke rente opbrengen. Met het wereld kampioenschap is ook het cross-sei zoen voorbij. Zaterdag beginnen de wielrenners officieel aan het wegsei- zoen, wanneer in België de eerste belangrijke klassieker van start gaat, de Omloop van het Volk. Eric de Vlaeminck: „Er is nu geen enkele cross meer. Financieel is het nauwelijks interessant om zo laat in het seizoen wereldkampioen te wor den. De UCI zou er wijzer aan doen om de titelstrijd een maand te ver vroegen. Dan kunnen de mannen, die 'voorin eindigen, ier tenminste nog wat wijzer van worden."* De Vlaeminck wijst daarbij ook op een mogelijk grotere belangstelling van de andere vedetten, die in het cross- werk een hoofdrol kunnen vertol ken. „Voor mijn broer Roger is dit wereldkampioenschap 'te 'kort voor het wegseizoen. Als het een maand eerder 'gehouden zou worden, was hij er geweest. Hetzelfde geldt voor jongens als Van Katwijk en Van der Vleuten. De UCI zou met een wijzi ging van de wedstrijddatum alleen maar meer belangstelling kweken." Buiten dit argument, dat De Vlae minck terecht aanvoert, speelt er echter nog een zaak, die de concur renten kopschuw maakt. Dit is de overmacht, de absolute heerschappij van de Belg. Met Van Damme en De Clercq voert hij de top van de eind klassement 'aan. Nieuwe vedetten komen echter niet opdagen. Ama teurkampioen Bert Vermeire peinst ERIC DE VLAEMINCK er niet over om de overstap te wa gen. „Wat moet ik bij de profs zoe ken. Daar rijden De Vlaeminck en Van Damme. Die zijn te sterk voor mij. Financieel is het echt niet inte ressant om een proflicentie aan te vragen." Negende De absolute suprematie «van de Belgen (Van de lHaesevelde was met een zesde plaats de slechtste verte genwoordiger uit het land van Eddy Merckx) gold uiteraard ook de enige Nederlandse prof, Cees Zoontjes. Hij kwam ondanks een val echter ver der i dan verwacht. Een negende plaats voor de man, die in de Neder landse titelstrijd zo matig voor de dag kwam. Zoontjes had zich niet optimaal voorbereid. „Na dat Neder landse kampioenschap had ik nog nauwelijks moraal. Bovendien was ik iwat fietsmoe na het overladen wegseizoen. 'Pas 'de laatste weken heb ik goed getraind. In het trai ningskamp in Hoog-Soeren kwam de ambitie weer terug. Daaraan schrijf ik mijn negende plaats toe." Voor de professional Zoontjes betekent het komende wegseizoen hooguit het meedraaien tussen de wielen in cri teria. Aan het grotere werk zal de man die na het opheffen van de Ca- ballero-stal zonder wieler-werkgever kwam, niet toekomen. „Ik moet het noodgedwongen kalm-aan doen. Wel ben ik van plan mij het volgend jaar weer op de cycle-cross te pre pareren." JOOP HOLTHAUSEN Van onze speciale verslaggever APELDOORN Het cycle-crossen i8 een serieuze benadering waard van de zijde van de Koninklijke Nederlandse Wiel ren Unie. De wereldtitelstrijd in Apeldoorn heeft aangetoond dat de groei in de breedte van de Nederlandse crossamateurs nu definitief is. Met een derde plaats van Sjaak Spetgens, een vijfde van favoriet Wildeboer en een negende van Albert Scheffer zorgde dit trio zelfs voor de landenprijs. De regenboogtrui van titelverdediger Bert Vermeire (26) was nog onbereikbaar. De opzienbarende doorbraak van de Nederlandse fiets- en loopspe cialisten maakt een groter succes dan de bronzen plak van Spetgens in de toekomst echter meer dan waarschijnlijk. Aan de overwinning van Bert Vermeire viel niet te tornen. Op de eerste paar honderd meter na, heeft hij alle zeven ronden aan kop gereden. Hij moest tot in de laatste omloop slechts het ge zelschap dulden van de Duit ser Dieter Ubing, die niets an ders kon dan meerijden met de Belgische kampioen. Vermeire: „Ik heb tot driemaal toe gepro beerd om Ubing te lossen, maar dat was erg moeilijk op dit snel le parkoers. Het lukte pas in de laatste ronde. Ik ben steeds aan kop blijven rijden om Ubing uit te putten. Ik wilde hem niet de kans geven op adem te komen". De tweede wereldtitel heeft geen konsekwenties voor de wieier- status van Vermeire. „Ik blijf amateur. Ik kom klasse tekort om De Vlaeminck en Van Dam me bij de profs te pakken. Dat heb ik al gemerkt in de gecom bineerde wedstrijden. Ik hoop nog een jaar of vijf bij de lief hebbers te kunnen meedraaien." Griepje In het duel Vermeire-Ubing konden de Nederlandse vertegenwoordigers zich niet mengen. Gert Wildeboer, wellicht 's werelds sterkste amateur veldrijder, werd geveld door een griepje en de zenuwen. De man die dit seizoen zowat alles wori wat er maar te winnen was, moest voor zijn vijfde plaats tot het uiterste gaan. Aan een duel met Vermeire, de Belg die hij drie keer ontmoette en ook drie keer versloeg, hoefde de Apel- doorner gisteren niet te denken. „Door de griep was mijn conditie te ruggelopen. Ik merkte het vorige week al in Tilburg, toen ik de cross wel won maar minder gemakkelij dan dat ik gewoon was. Ik was ge spannen." Wildeboer reed ver bene den zijn kunnen. Onmiddellijk na de start al waren zijn kansen tot een minimum gereduceerd, toen hij niet kon aanhaken bij de inmiddels gefor meerde kopgroep. „Na honderd meter zat ik al in mijn tweede adem." De Nederlandse kampioen miste daarna de macht om een gat van amper tien seconden dicht tc fietsen naar twee geloste renners uit de kopgroep. „Ik moest al heel wat versieren om mij te handhaven. Het was maar goed dat het parkoers niet al te zwaar was. Vandaag hoefde je maar twee keer van de fiets in iedere ron de, donderdag, toen het parkoers nog vrij drassig was, wel zes keer. Nor maal gesproken had ik toch moeten meedoen in de strijd om de eerste plaats. Ubing, die nu tweede is ge worden, heb ik in iedere wedstrijd verslagen." "M" Zweep Illustratief voor de onmacht van de zieke Wildeboer, was de derde plaats van Sjaak Spetgens. Hij fietste in de slotfase de Duitser Teichreber van zijn wiel. „Het is de eerste keer dit seizoen dat ik voor Wildeboer ben. Na de start nam ik onmiddellijk de lei ding, maar dat kostte mij heel wat adem. Ik heb daar wel voor moeten boeten. Tegen het einde ging het ech ter weer beter.. De last van Wildeboer, het favo rietschap, werd de zweep voor Spet gens. „Wildeboer werd steeds maar als favoriet genoemd. Ik kon mij rus tig voorbereiden en tevens solliciteren naar de publiciteit die Wildeboer in zo'n ruime mate heeft gehad. Ik wil de ook wel eens in de kijker rijden. Dat is nu gelukt." De derde plaats van Spetgens werd nog het meest bedreigd door Albert Scheffer. De coureur uit Zelhem was drie ronden voor het einde aan een opmars begennen die hem op de vijf de plaats bracht, op dat moment nog voor Spetgens en Wildeboer. Een on willige pion noopte hem echter van fiets te verwisselen. Hij moest nog een keer uit het zadel om zijn eigen fiets weer te pakken. Het kostte Al- bert Scheffer een hoge klassering. „Ik had het gevoel dat ik vloog. Derde was ik zeker geworden als het pech- duiveltje niet was opgedoken." gens: „Het trainingskamp ki Hoog- Soeren is ons uitstekend bevallen. Wat mij betreft mag de KNWU op deze weg voortgaan. Ik ben echt blij met deze aanpak." Soortgelijke gelui den vallen ook te beluisteren bij Gert Wildeboer en de gebroeders Scheffer. Albert Scheffer heeft echter oog een wens. „Ik hoop dat de KNWU vol gend seizoen voor 3en paar uitzendin gen zorgt naar het buitenland. Dit jaar hebben wij alleen maar voor eigen rekening in België kunnen rij den. Het zou prettig zijn om ook eens in Zwitserland of Duitsland wat er varing op te doen." Meer dan ooit heeft de KNWU nu reden om p^>n d't xoek gevolg te gevai. Het drietal dat voor de landenprijs zorgde en Gerrit Scheffer en ben Meijer vor men samen een vrij jeugdig kwintet, dat bij een optimale begeleiding en voorbereiding in de toekomst voor nog groter successen kan zorgen. In de boezem van de Unie wordt al wel gezocht naar een mogelijkheid nog meer te doen voor de veldrijders. Vice-voorzitter van de sport- commissie Förster „Er wordt ge dacht aan een paar bijeenkom sten in het cross-seizoen waarbij het accent komt te liggen op mentale en medische begelei ding. Wij zouden bijvoorbeeld Sjaak Spetgens was bij de amateurs met een derde plaats de beste Nederlander. het voorstel van dokter Rozijn kunnen overnemen en de jon gens na afloop van een cross in België of Brabant voor een of twee dagen in een hotel kunnen onderbrengen. Het is in ieder ge val wel zeker dat wij de training op Papendal, die dit jaar ook heeft plaatsgehad, zullen herha len. Wellicht zullen zij ook ko men tot de instelling van een cross-kalender." Van onze speciale verslaggever INZELL De meiden van Broekman zijn op hol. De dameskern ploeg, dit seizoen een poel van problemen, heeft de afgelopen dagen een nieuw dieptepunt moeten doormaken. Lang-sluimerende con flicten kwamen in de dagen voor de strijd om de Gouden Schaats in Inzeil tot een uitbarsting. Hoofdrolspeelster in dit conflict was Ans Schut, die de technische commissie en Kees Broekman verweet ten onrechte gepasseerd te zijn voor het Internationale Skating Union-sprintkampioenschappen van vorige week. Op het hoogte punt van dit conflict nam Stien Kaiser de benen en ontvluchtte de kernploeg richting Nederland. Atje Keulen-Deelstra bleef temidden van dit alles de nuchtere Friezin. Zij sloot het seizoen af met het winnen van de Gouden Schaats. Bondscoach Kees Broekman, steeds meer een discutabele figuur, >wilde geen commentaar leveren op de moeilijkheden. '„Dinsdag zal er een gesprek plaats hebben met de tech nische commissie van de KNVB. Ik ga vooraf deze zaak niet uitpluizen". Aanleiding tot het conflict was het verwijt van Ans Schut dat hij en de technische commissie haar niet had den uitgenodigd voor de sprinttitel strijd. Ans nam tijdens de selectie- strijd voor die sprintkampioenschap pen deel aan wedstrijden in het Ja panse Sapporo. Voorzitter «van de technische commissie Wierd Wynia: „Wij hadden gedacht dat die wedsttrijden in Sapporo een mooie compensatie zouden vormen voor het gemis van de ISU-titelstrijd. Bovendien waren wij van mening dat drie dames genoeg waren voor Inzeil. Ans Schut is toen donderdag in Inzeil vreselijk boos geworden. Stien Kaiser heeft toen haar biezen gepakt omdat zij van mening is dat je geen top prestaties kunt leveren, als er een vervelende stemming heerst. Ik kan het Stien niet eens kwalijk nemen." Atje Keulen zorgde na alle teleur stellingen toch nog voor een bevredi gend slot. Onder slechte weersom standigheden bleef de 32-jarige Frie zin dit weekeinde op de baan van Inzeil, waar zij vorige week tijdejjs de ISU-sprintkampioenschappen een bronzen medaille door een val ver speelde, de nationale en internatio nale concurrentie (zonder Stien Kai ser, die de ploeg vrijdag al de rug had toegekeerd), ver voor. Het lever de Atje Keulen, vorig jaar nog Ne derlands- en wereldkampioene, -dit jaar zonder titels, een gouden schaats van zestig gram op. „Het ging gewel dig", zei de Irnsumse na afloop opge togen, „ik moest ten slotte nog wat goedmaken." Na de twee afstanden van zaterdag had Atje Keulen-Deelstra al een voorsprong van ruim anderhalf punt op de Amerikaanse Diane Holum op gebouwd. De Nederlandse werd twee de op de 500 meter in 45.27, ruim achter de Amerikaanse wereldrecord houdster Ann Henning, die 44.02 se conden nodig had. Op de 1500 meter was Atje Keulen oppermachtig met een tijd van 2 minuten en 23 secon den precies. Opvallend was de goede verrichting van Rieneke Demming, die in 2.25,2 tweede werd. De duizend meter leverde zondag opnieuw een overwinning op voor At je Keulen-Deelstra (1.33.2). Rieneke Demming, die op de kilometer voor haar doen verraste met een zesde plaats, werd later eerste op de 3000 meter. Zij bleef met 4.57,4 als enige onder de vijf minuten grens. Atje Keulen had aan haar derde plaats ruim voldoende voor de eindzege. Ans Schut kon niet overtuigen en kwam in het klassement niet "verder dan de zevende plaats. UITSLAGEN 500 meter: Anne Henning (VS) 44.02, 2 Atje Keulen-Deelstra (Ned) 45 27, 3 Slgrld Sundby (Noorw) 45.60. 4 Lisbeth Berg (Noorw) 45.81. 5 Mary Saxton (VS) 45 94, 6 Diana Holum (VS) 46.09, 7 Arja Kantola (Finl) 46.29, 8 Trijnle Rep (Ned) 46.47. 9 Kristie Blermann (Noor) 46.67, 10 Ans Schut (Ned) 47.02. 12 Tuula VlUcns (Flnl) 47.38, 13 Tone Blermann (Noorw) 48.24, 14 Rieneke Demming (Ned) 48.26. 1500 meter: 1 Atje Keulen-Deelstra 2 min 23 sec. 2 Rieneke Demming 2.26,2, 3 Diana Holum 2.25,7, 4 Tuula Vllkas 2.26.6, 5 Lis beth Berg 2.26,8, 6 Ans Schut 2.27,0, 7 Slgrld Sundby 2.27,6, 8 Trijnle Rep 2.28,7, 9Klrstlc Blermann 2.29,1, 10 Arja Kantola 2.32,0, li Akke Falkena 2.32,7. 1000 meter: 1 Atje Keulen-Deelstra (Ned) 1.33,2, 2 Tuula Vllkas (Fin) 1.33.5, 3 Diana Holum (VS) 1.33.8, 4 Lisbeth Berg (Noor) 1.344, 5 Slgrld Sundby (Noor) 1.34.1. 6 Rie neke Demming (Ned) 1.34,3, 7 Arja Kantola (Fin) 1.34.7, 8 Anne Henning (VS) 1.35.1. Ans Schut (Ned) 1.36.5. 10 Trijnle Rep a)ned) 1.37,0. 16 Akke Falkena (Ned) 141,3. 3 3000 meter: 1 Rieneke Demming 4.57,4, 2 Tuula Vilkas 5.03,1, 3 Atje Keulen 5 03.5. 4 Ans SChut 5.04,8. 5 Diana Holum 5.07.5, Lisbeth Berg 5 08.3. 7 Slgrld Sundby 5.12.2. 8 Arja Kantola 5.14.4. 9 KlrsU Biermann 5.15.7, 10 Akke Falkena en Trijnle Rep 5.16,6. Eindstand: 1 Atje Keulen 189.653 punten, 2 Diana Holum 192.807. 3 Lisbeth Berg 193.176. 4 Rieneke Demming 193.377. 5 Tuula Vllkas 193.714. 6 Slgrld Sundby 193 883. 7 Ans Schut 195.070, 8 Arja Kantola 196.040, 9 Trijnle Rep 197.304, 10 Kirstl Blermann 197.887. 12 Akke Falkena 202.127. (Van onze vollcybalmedewerker) AMSTERDAM Ger Spij kers, trainer van landskampioen Bekkerveld, is door de Neder landse Volleybal Bond officieel benoemd tot opvolger van Johan van der Haar als trainer van de nationale dames- en meisjes- ploeg. Van der Haar is belast met de training van de heren- ploeg, terwijl de Hongaarse trai ner van Eminent/Blokkeer, San- dor Racz, de nationale jongens- ploeg gaat begeleiden. Dat alles is het gevolg van het feit dat de Nederlandse Volleybal Bond geen buitenlandse trainer heeft kunnen aantrekken. Voor Spijkers, PTT-beambte in Heerlen, is de benoeming een bekro ning van een prachtige staat van dienst. Acht jaar geleden is hii met de jeugdtraining van §ekkerveld be gonnen. Een hoogtepunt voor h^m was het landskampioenschap dat Be- kerveld op het eind van. vorig sei zoen behaalde. De band met Bekkerveld is bijzon der groot. ..Als ik het ga doen." ver telt de geen officieel trainersdiploma hezittende Heerlenaar, „laat ik Bek kerveld beslist niet lps." Opvallend is het woordje „als". Terwijl de Ne- YoBo zeer positief is, was Spijkers bij het horen van het nieuws zeer gereserveerd: „Officieel weet ik nog van niets. Men heeft er met mij over gesproken en ik zag het alleen nog maar als mogelijkheid. Natuurlijk wil ik het graag doen. ik zie het als een uitdaging. Maar ik heb ook nog wel wat noten op miin zang. Ik doe het niet alleen uit liefhphberij. Ik derf bijvoorbeeld door andere werktb'den nogal wat onregelmatigheidstoesla gen. Als het doorgaat doe ik het tot de eerstvolgende Europese dames kampioenschappen. Daarna zien we wel verder". Doorbraak De doorbraak van de Nederlandse crossamateurs is ten dele te danken aan de grotere aandacht die de KNWU dit seizoen voor het eerst dan deze specialisten heeft besteed. Voor het eerst was er behalve een mecaniciën ook een soigneur (Henk de Haan) en een arts (Ab Rozijn) aanwezig voor de ploeg. Sjaak Spet- WERELDKAMPIOENSCHAPPEN CYCLE- CROSS Bcrocpsrenners: 1. E. de Vlaeminck (Bel) 24 km (8 ronden van 3 km) In 1 uur 10 sec, 2. Van Damme (Bel) op 10 sec, 3. Declercq (Bel) op 2 min 40 sec. 4. Frisch- knecht (Zwi) op 2.54, 5. H. Gretener (Zwi) op 3.42, 6. Van den Haesevelde (Bel) op 3.45, 7. Longo (It) op 3.55, 8. Rigon (Fra) op 4.01, 9. Zoontjens (Ned) op 4.58, 10. Atkins (GB op 5.27. LANDHJNKL ASSEMENT Amateurs: 1. Nederland 17 p. 2. België 24. 3. West-Duitsland 25. 4. Italië 28. 5. •ZwiSserland 41. 6. Tsjechoslowakljke 50. 7 Frankrijk 60. 8 Groot-Brittannië 77. 9. Spanje 79. 10. Oostenrijk 101. 11. Luxem burg 107. 12. Denemarken 131. Beroepsrenners: 1. België 6 p. 2. Zwit serland 20. 3. Italië 33. 4 Engeland 38. 5- Frankrijk 41. 1. Vermeire (Belg) 21 km 7 ronden van 3 km) in 54 min 35 sec. 2 Ubing (WDL) op 6 sec.. 3. Speigcns (Ned) op 31 sec. 4. Teichreber (Ned) op 53 sec. 6 Dodd(GB) op 1 min 3 sec, 7. Kuste r(Zwl) op 1.10. 8. Mudrych (Tsi) op 1.21. 9. A. Scheller iXed) op 1.40, 10. Rlcheux (Fra) p- 1 47. 11 De- deckere (Bel) op 1.52, 12. Van de Sempel (Bel) op 1.55, 13. Livlan (It) op 2.02. 14. Fagneur (It) z.t. IC. G. Scheller (Ned) s.t. AMSTERDAM Fortuna Vlaardingen heeft het ondanks manmoedig verzet niet kunnen bolwerken tegen de Volewijc- kers. De Vlaardingers beten met 20 in het zand. Fortuna heeft een uitstekende in druk in Amsterdam achtergelaten. Vooral op het middenveld, waar Jan Bouman de hoofdrol vertolkte, wist het De Volewijckers lange tijd in be dwang te houden. Het heeft dan ook tot tien minuten voor rust geduurd eer het veel sterkere De Volewijckers de score kon openen. Dat gebeurde via Coster die doelman Eikelenboom van dichtbij klopte. Ook na rust heeft Fortuna goed stand gehouden. Tien minuten voor het einde werd het Vlaardingse ver zet echter definitief gebroken toen Meyer Peter Eikelenboom andermaal kansloos liet. Arbiter Mulders leidde deze spannende, op redelijk peil staande wedstrijd vlekkelooi, GELEEN Het Nederlands ijshockeyteam heeft zaterdag avond in' Geleen een onbarm hartig pak slaag toegediend ge kregen van Bulgarije. Via tus senstanden van 0—4, 01 en 02 werd het door de supe rieure Bulgaren naar een ver nietigende 70 nederlaag ge speeld. Het verlies van het Ne derlands team kwam niet on verwacht aan. Dat de score ech ter dermate grote proporties zou aannemen, had niemand voor mogelijk gehouden. Er waren verzachtende omstandig heden voor de Nederlanders, na acht minuten spelen in de eerste periode namelijk werd de formatie van coach Jiri Pletticha het slachtoffer van een arbitrale blunder. Of beter: een dwaling van doelrechter Jan sen. die na een schot van de Bul gaarse aanvaller Bacharov per onge luk het rode lampje liet aanflitsen, in plaats van het groene waardoor de Roemeense scheidsrechter Sincas Bulgarije ten onrechte een treffer toekende: 20. Doelrechter Jansen later: „Dat schot van Bacharov kwam in het Btt t«r*cht Ik wild* daarom hM groene lampje aandoen. Omdat de kabels door elkaar heen liepen maakte ik echter die fout. Ik heb het meteen hersteld, maar de arbiter wilde mijn stommiteit niet meer corrigeren. Waarom is me niet dui delijk. Dit soort zaken gebeuren wel meer. Normaal gesproken gaat de scheidsrechter dan wel af op het ad vies van de doelrechter. Deze Roe meen echter niet. Hij was onverbid delijk: goal!" Nederland kwam daardoor met 20 achter. Maar wat erger was: het verzet was gebroken. Jiri Plet ticha: „Wij hebben die klap niet meer op kunnen vangen. Wij waren mentaal aangeslagen. Ineens was al le vaart uit ons spel verdwenen. Be grijp me goed. We zouden toch wel verloren hebben, maar de score zou niet zo hoog uitgevallen zijn als nu het geval was". Middenveld De strijd tegen Bulgarije toonde andermaal aan dat het Nederlands ijshockeyteam van de wereldkam pioenschappen in de C-groep niet veel te verwachten heeft. Pletticha: ..De oorzaken zijn bekend. Wij kun nen nu eenmaal geen team op' de been brengen dat het landen van achter het IJzeren Gordijn al te moeilijk kan maken. Neem nu die Buburen een*. Het zijn vrijwel alle maal militairen. Die doen de gehele dag niets anders dan op het ijs staan. En wanneer kunnen wij trai nen? Alleen maar nadat de spelers al een hele dag gewerkt hebben. Je zag het verschil dan ook duidelijk. Wij vormden helemaal geen een heid. We waren fysiek stukken de mindere, terwijl we het over puck techniek en conditie beter niet eens kunnen hébben. Ik zie voor de ko mende dagen dan ook niet veel mo- igelijkheden. IK hoop dat ik ongelijk krijg, maar diep in mijn binnenste geloof ik dat we alleen van België nog kunnen winnen. Misschien dat we tegen Engeland en Frankrijk uit onze slof schieten, maar verwachten doe ik het niet". De Bulgaarse coach Pantev was niet bepaald mild in zijn oordeel over de Nederlandse ploeg. ..Een stelletje kreukelaars. Op zich ls dat niet zo erg, maar daar komt nog bij dat ze zich als een stelletje viezerik ken hebben gedragen. Ongelofelijk wat hebben die jongens hard ge speeld. Trouwens dat blijkt uit de cijfers ook wel: wij hebben zes strafminuten opgelopen, terwijl Ne derland in totaal 24 minuten een speler op het strafbankje had zit ten". Jiri Pletticha had een andere me ning: ..Deze wedstrijd heeft weer eens duidelijk aangetoond dat we veel te weinig ervaring hebben. Die Bulgaren hebben vanaf de eerste minuut geprovoceerd. Daar hadden we niet op in moeten gaan. Wij zijn echter nog veel te amateuristisch. Iedere keer weer liepen we regel recht in „het valletje". 0 Kansloos Datontaardde eenmaal halver wege de tweede speelperiode in een ordinaire gooi- en smijtpartij, waarbij de ijsvloer minuten lang als boksring dienst deed Niet alleen de voltallige formaties van Nederland en Bulgarije mengden zich met veel elan in de strijd, zelfs de twee scheidsrechters vochten een robber tje mee. Tekenend voor de zwakke leiding was wel dat slechts Chris- tiaans en Bacharov naar het straf bankje werden verwezen. De uitslagen van de wedstrijden die vrijdag en zaterdag werden ge speeld luiden: Groot BrittanniëBelgië 182, RoemeniëFrankrijk 71. Bulga rije—Hongarije 6—7, Nederland Denemarken 31; FrankrijkBelgië 18)1, Hongarije—Groot Brittannië 6, RoemeniëDenemarken 6—1, Bulgarije—Nederland 7—0. De stand Roemenië 24. Hongarije 24, Groot Brittannië 22, Frankrijk 2—2, Bulgarije 2—2, Nederland 2—2, Denemarken 2—0, België 2—0,

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11