JODEN DER STILTE NIET BESTAAN MEER Raad van kerken volkstellers steun in de rug geeft Lontrontatie rijk en arm in Britse sloppenwijken Het rasssenprobleem in Engeland (2) opplakken ongeren spannen kort eding tegen Staat aan Congres in Brussel zal gevolgen hebben Alpinisten op nippertje gered Grosheide fel tegen /-ï p etiketten ederlandse meisjes gearresteerd in India NVV prijst Koningin 9 VRIJOAG 76 FEBRDAJN 1971 door MICHAËL STEIN BRUSSEL „Het verschil tussen een bijeenkomst van de di- Palestijnse commando-organisaties en dit congres is9 dat de veel minder onderlinge onenigheid hebben, maar dat joden hun geschillen niet met de wapens beslissen en uitein- toch nog een gemeenschappelijk standpunt kunnen inne- deze verzuchting van een Amerikaanse Midden-Oosten-cor- is de wereldconferentie van joodse gemeenschappen de Russische joden wel het best getekend. Want dit congres alle mogelijkheden in zich om tot een volslagen mislukking te irden, terwijl het feitelijke effect ervan waarschijnlijk groot zal dreigde de confe- tie onder te gaan in een sfeer van verveling, veroorzaakt door de jeloze herhalingen van de „heroi- e strijd van de Russische joden", solidariteit van het hele joodse c", „de dank, die wij allen aan het isische jodendom verschuldigd t etc. etc. jn juist op het ogenblik dat de gresgangers in groten getale zich gen beklagen, dat het congres zich i een massale zelfbevrediging (uldig maakte waarbij sommige psanten de tegenwerping plaats- dat dat niet waar was, omdat de isische joden er ongetwijfeld tot i grote genoegen over zouden ho en er dus van wederzijdse bevre- ing gesproken moest worden jstte een van de verschillende hmen onder deze conferentie. (roering eze bom was de niet-aanwezig- van de Jewish .Defense League, xtremistische organisatie die on- de slogan „Nooit meer" heeft ge- oren dat iedere druppel joods bloed >bel en dwars gewroken zal wor- aankomst in Brussel van rab- Kahane, diens persconferentie, daarop volgende arrestatie door 'lgische geheime politie en zijn rijzing uit België, brachten een lige beroering dat velen dachten het congres voortijdig beëindigd moeten worden, gezien de moge- ïeid van een totale scheuring bin- het congres. machteloosheid van de joden opzichte van de Sowjetunie, was Uiteindlijk de oorzaak van dat dit gres minder een protestkreet dan schreeuw van woede is geworden. Janks het feit, dat de Jewish De- -3e League niet werd toegelaten tvoor was de angst te groot van congresleiding om de beschuldi- g op zich te laden een anti-Sow- campagne op touw te willen zet- heeft deze organisatie in wer- jkheid een klinkende overwinning aald. jant de paar vertegenwoordigers, [zich illegaal op deze conferentie en zien ze hadden namelijk toegangsbewijzen gekregen den allen de oplossing voor het Ise vraagstuk in de Sowjetunie «r. .Waak het de Russen zo moeilijk [maar mogelijk is, economische cot, culturele boycot, het afbreken de SALT-besprekingen enz. Als discriminatie van de Russische jo- voor de Sowjetleiders te duur jdt, zullen zij van koers moeten anderen, want uiteindelijk is het nenteel een Russisch belang om fle betrekkingen met het westen te erhouden. Dus moeten wij met es het de Russen zo moeilijk mo- jk maken. Nooit meer! Nooit meer Subsidie dekolonisatiecongres Beigin is een eersteklas demagoog, bijna mystieke Nadat hij eerst geruime tijd zijn aanwezigen, woede gelucht had over de Russen en hun antisemitisme hijzelf heeft in TT een Russisch concentratiekamp geze ten en nadat hij het Israëlische leger had geprezen bracht hij een saluut aan de Russische joden. betekenis voor de Filmmaker Otto Preminger aan het woord tijdens het Joodse We reldcongres in de Belgische hoofdstad. Preminger veroor zaakte tumulttoen hij het orga nisatiecomité met nazi's wilde vergelijken, omdat 'deze week de militante Amerikaanse joodse leider rabbi Meier Kaliane op het congres de deur werd gewezen. „Er zijn momenteel in de wereld geen moediger mensen dan de Rus sische joden die opstaan. En wij, die als kleinen en zwakken tegen de gro ten en machtigen hebben moeten strijden, wij kunnen dat het beste beoordelen". Applaus in de zaal. Toen bracht Beigin de zaal tot ver voering met zijn woorden „Judea non victa est, non capta est, sed resurrec- ta est" (Judea is niet overwonnen, niet veroverd, maar herrezen, een verwijzing naar de triomfantelijke inscripties van de Romeinen, nadat zij negentienhonderd jaar geleden Je ruzalem hadden veroverd en de tem pel verwoest). Onmiddellijk daarop ging Beigin tot de aanval over. Hij zei dat geweld altijd veroordeeld moest worden, maar dat het niet aanging om hen aan te vallen, die zich daartegen ver dedigen. En nog minder kon men als joden mede-joden bij de politie aan geven. Die tijden waren vroeger ge weest, maar dat mocht nooit meer ge beuren. Het feit dat Jewish Defense League niet aan het woord had mo il gen komen en haar leider zelfs gede porteerd was, nadat hij was aangege ven, was een schande voor alle joden. „Boe Het tumult, dat na Beigins woorden losbarstte, was zo mogelijk nog groter dan de avond tevoren bij de aan klacht van Preminger. Het boe-ge- roep en het gefluit waren niet van de lucht. Na deze heftige uitbarsting vond een welhaast wonderbaarlijke verzoe ning in de middag plaats. Iedereen was het erover eens. dat men toch niet de onenigheid te ver kon voeren. En Beigin zelf betoogde in een wan delgang, dat in het Israëlische parle ment, de mateloze ruzies, die men als volksvertegenwoordigers met elkaar voerde, niemand verhinderd had om zich eensgezind in drie oorlogen te vërdedigen. Vandaar, dat het congres in de grootste harmonie beëindigd werd, toen David Ben Goerion, de oud-pre mier en de oprichter van Israël, de zaal werd binnengeleid om met een beverige stem mee te delen dat hij onmiddellijk na aankomst uit Israël in Brussel zièk was geworden, door drie doktoren behandeld en slechts enige minuten mocht spreken. Wat hij zei was voor iedereen vol slagen oninteressant. Maar dat Ben Goerion daar aanwezig was, had een Het congres nam daarop in een bij na gelukkige stemming de verklaring aan, die iedereen bij de aanvang al verwacht had. Drie eisen werden door de confe rentie gesteld: om de joden, die dat wensen het recht te geven naar Israël terug te keren; om aan de Russische joden het recht te geven om volgens hun eigen culturele en religieuze tra dities te leven en hun kinderen dien overeenkomstig op te voeden; en om een eind te maken aan „de laster campagne tegen het Zionisme en het joodse volk, een lastercampagne, die aansluit bij het antisemitisme, waar onder het joodse volk al zo lang heeft geleden". Dit congres heeft ongetwijfeld ge volgen. Van vele kanten werd er al op aangedrongen om een permanente organisatie op te richten, die zich uit sluitend met de Russische joden moet bezighouden en nieuwe congressen en acties moet organiseren. De joodse establishment staat nu onder een te grote druk om het onderwerp niet meer te laten rusten. Zoals de Russische joden niet meer zwijgen, zullen ook de andere joden zich, steeds meer gaan roeren. Er is van onderop en met name van de kant der jongeren een steeds ster ker wordende pressie om desnoods geweld te gebruiken. De schrijver Eli Wiesel somde de toestand waarschijnlijk het beste op: „De joden der stilte bestaan niet meer". CHAMONIX (AFP/Reuter) Vijf bergbeklimmers door een helikopter naar de Walker-top in het Mont Blanc-massief gevlogen, zijn er giste ren in geslaagd de bekende Franse bergbeklimmer René Desmaison te redden. Voor zijn metgezel, de 24-ja- rige Serge Gousseault, kwam de red ding te laat. Hij was drie dagen geleden al aan uitputting bezweken. De twee ge strande alpinisten waren al een week geleden door hun voedselvoorraad heen. Desmaison wist zich in leven te houden door het eten van sneeuw en het zuigen aan ijspegels. Hij is met enkele bevroren lichaamsdelen en moeilijkheden aan het hart en de nie ren in een ziekenhuis in Chamonix opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Raad van kerken in Nederland heeft in een communiqué de hoop uit gesproken dat de grootst moge lijke meerderheid van de Neder landse bevolking medewerking zal verlenen aan de deze week begonnen volkstelling. De Raad van kerken vindt het „zinloos om vanuit een bepaald on behagen tegen de samenleving die samenleving de middelen te onthou den waardoor juist wordt getracht een aantal redenen tot dit onbehagen weg te nemen". Volgens de raad is een exact inzicht in de sociale en economische knelpun ten van de maatschappij een eerste vereiste om een rechtvaardig beleid te voeren. Voorlichting Minder enthousiast is de Raad van kerken over de voorlichting die de overheid over de volkstelling heeft ge geven. ..Te laat en te onvolledig is de bevolking vertrouwd gemaakt met deze wettelijk vastgelegde periodieke ondervraging". Verder blijven de ga rantie van anonimiteit en de bescher ming van de privacy van de indivi duele burger volgens de Raad van kerken een waakzame democratische controle vergen. Ook 45 wetenschappelijke medewer kers van de universiteit in Nijmegen hebben zich positief over de volkstel ling uitgelaten. In een verklaring be tuigen zij adhesie met het standpunt dat negen wetenschappelijke organi saties inzake de volkstelling hebben ingenomen. De Nijmegenaren zijn van mening dat de gegevens die de volks telling verschaft, onmisbaar zijn voor het onderzoek, de planning en het be leid ten dienste van velerlei maat schappelijke vraagstukken. In hun verklaring roepen zij iedereen op aan de volkstelling mee te werken. Ove rigens menen de 45 dat een verdere bezinning op de wetgeving inzake de volkstelling in de komende jaren wenselijk is. Ook onder de tellers zelf blijkt wei gerachtigheid voor te komen. In Hil versum zijn gistermorgen 30 van de 500 tellers niet komen opdagen, de meesten zonder opgaaf van redenen. Het zijn vooral jongeren en huisvrou wen die het hebben laten afweten. Degenen die door deze tellers zouden worden bezocht, moeten nu wachten tot 3, 4 en 5 maart. In Amsterdam hebben woensdag „Oppervolksteller" drs. De Jonge, acht tellers er tijdens hun werk het bijltje bij neergegooid. Omdat er in Amsterdam geen reserve-tellers zijn, zal de telling daardoor waarschijnlijk nog langer gaan duren dan de twee weken die er al voor waren uitgetrok ken. Mr. J. Kampers, adjunct-directeur van de burgerlijke stand in Amster dam, heeft zich-er overigens over ver baasd „dat er niet meer tellers zijn afgeknapt". Hij meent dat door de op positie tegen de volkstelling een aan tal tellers zich kennelijk opgelaten is gaan voelen. Reacties De reacties die de tellers krijgen, zijn volgens de heer Kampers „heel wisselend". In het algemeen is de tel lers volgens hem de houding van het publiek wel meegevallen. „Ze worden in elk geval niet voor rotte vis ge scholden". Opmerkelijk vindt de heer Kampers het dat, in vergelijking met 1960, zoveel mensen niet thuis zijn als de teller komt. Hij wijt dat niet aan een boycot van de telling, maar aan het sterk toegenomen verschijnsel van de buitenshuis werkende getrouwde vrouw. „We hadden daar", aldus de heer Kampers, „geen rekening mee gehouden en vooral in de Bijlmer, waar veel mensen niet thuis blijken te zijn, kan het ons nog wel voor pro blemen gaan stellen." Over het aan tal weigeraars in Amsterdam had hij nog geen enkel idee. De heer Kampers ondervindt ook veel last van een onjuiste publicatie in een ochtendblad. Dat blad had de heer Kampers laten zeggen dat de in gevulde kaarten ook via de blauwe bussen van de gemeentegiro geretour neerd konden worden. Volgens de heer Kampers is daarvan geen sprake: „Volstrekt onjuist, weer echt een Te- legraaf-streek". Slachtoffer van een onjuiste inlich ting was ook een Amsterdamse volks teller die woensdagmiddag door de politie in de kraag werd gepakt. Hij was telefonisch bij de politie aange bracht als pseudo-volksteller, maar op het bureau bleek hij een echte te zijn. In Dordrecht ontstonden wat moei lijkheden doordat er twee soorten tel lers op pad bleken te zijn. Behalve van een volksteller kreeg een aantal inwoners van Dordrecht ook bezoek van iemand die een onderzoek instelt naar de woningbehoefte en, in op dracht van de BB, gegevens over fall out verzamelt. De volksteller kreeg te horen dat er al iemand aan de deur was geweest. Het gemeentebestuur had overigens al besloten dat tijdens de volkstelling de andere telling zou worden onderbroken. Vragen zal het joodse volk ongestraft worden aangevallen!" Ultra-nationalistisch Toen gisteren op de laatste dag van het congres de aanwezigen zich alweer bijna verzoend hadden met de uitsluiting van de Jewish De fense League, kwam Menahem Beigin op het spreekgestoelte, de voorzitter van de ultra-nationalistische Gahal partij van Israël en de oud-leider van de terroristische Irgoen Zwai Leoemi, die in Palestina tijdens het Britse mandaat met guerrilla-aanvallen de strijd tegen de Engelsen, de Arabie ren, en de al te wetsgetrouwe joden had aangebonden. De PSP-Tweede-Kamerleden Van der Spek en Van der Lek hebben een aantal ministers vragen gesteld over de volkstelling. Van der Spek infor meert naar de reden van de afspraak dat militair en burgerpersoneel van het ministerie van defensie slechts zeer globaal hun beroep behoeven op te geven en zijn fractiegenoot vraagt naar de aan onderwijzers opgelegde verplichting als teller op te treden. Op de vragen van de heer Van der Spek hebben de ministers Den Toom (defensie) en Nelissen (economische zaken) inmiddels geantwoord dat de afspraak met het CBS berust op de voor de telling gehanteerde Interna tional Standard Classification of Oc cupations (ISCO) van de internatio nale arbeidsorganisatie. Ongeveer een jaar geleden verscheen in het Engelse dagblad The Evening Standard een ingezonden brief van de 27-jarige George Maxwell, die ergens in Londen een bureau voor arbeidsbemiddeling leidt. Maxwell schreef dat er een jonge kleurling by hem was ge komen, die steeds maar geen baan kon vinden. Van een onzer verslaggevers MSTERDAM Het Nederlands ïitee voor Internationaal Jonge- irerk heeft een kort geding aan- lannen tegen de Staat der Neder- len, om te trachten alsnog uitbe- van eerst toegezegde en later trokken subsidies van de ministe- van CRM en buitenlandse zaken •ijgen. ;t kort geding over de subsidies een manifestatie over kolonialis- en dekolonisatie zal volgende c vrijdag dienen voor de presi- van de rechtbank in Den Haag. raadsman van het NKIJ zal op en mr. M. G. Rood. t NKIJ heeft tot het kort geding >ten omdat, zoals het comité jft, de regering geen reëel over- wil voeren over de situatie ont- dor het intrekken van de sub- s. I het comité van aanbeveling zit- londer meer de voorzitters van f en NKV, de secretaris van de fl van Kerken Nederland, de vice- pitters van de CHU en de ARP. tEUW-DELHI Twee Neder- Ise meisjes en een Franse zijn in hdiase plaats Hussainiwala, aan de Is van India en Oost-Pakistan bns het in bezit hebben van ver- Inde middelen gearresteerd. |s hun namen geeft het Franse •ureau op: Hooydonk, Warven- en Barre. Zij kwamen per auto >st-Pakistan. De Indiase douane bij hen 66 kilogram hasjiesj. h!n een bestuurslid van de KVP. Tweede- Kamerleden van D'66, PvdA en PSP. Het NKIJ zou nooit de gelegenheid hebben gehad de argumenten die van overheidszijde werden aangevoerd voor het intrekken van de subsidies te weerleggen. Volgens een brief van het ministerie van buitenlandse zaken zou het karakter van de bijeenkomst gewijzigd zijn sinds de subsidie werd aangevraagd. Het NKIJ ontkent dit. Een verzoek aan premier De Jong om een onderhoud over deze zaak is afgewezen. Vorige week hebben de voorzitter en de secretaris van het NKIJ een gesprek gehad met ambte naren van het ministerie van buiten landse zaken. Volgens het NKIJ was er geen sprake van overleg. De amb tenaren hadden uitsluitend mandaat, zoals zij zelf zeiden, de beslissing van de minister toe te lichten. Het NKIJ meent dat het om een principiële zaak gaat. UTRECHT Een moedig gebaar noemt het NW in zijn blad „De Vakbeweging" de schenking van een bedrag door koningin Juliana aan de actie „Betaald antwoord van de We reldraad van. Kerken, die gericht is op de bestrijding van het racisme. „Een gebaar dat haar niet in dank wordt afgenomen door al degenen en tot je verbijstering blijken dat er elke keer toch nog een heleboel te zijn die de ogen sluiten voor be paalde vormen van racisme of die op de een of andere wijze sympathiseren met landen waar racisme officieel wordt bevorderd of toegestaan," aldus het NW. De kleurling was een jurist, die al tien jaar in Engeland woonde en alle nodige diploma's voor accountant had. 'Als hij geen kleurling was ge weest dan zou hij tientallen banen hebben kunnen krijgen met jaarinko mens tot 25.000 giuldten', aldus Max well. Maar nu was hij er niet eens in geslaagd om voor zijn cliënt een solli citatiegesprek te organiseren. De klacht van Maxwell vertegenwoordigt duizenden gevallen van discriminatie van kleurlingen in Engeland bij de huisvesting en werkgelegenheid. Maar veel opmerkelijker waren de reacties op zijn brief. Een briefschrij ver uit Islington, een Londens district waar zes procent van de inwoners kleurling is. reageerde met: 'Uw brief in de Standard van zon dag heeft me werkelijk een bloedend hart bezorgd. Denk je eens In, die arme gekleurde bastaard kon geen baantje vinden. Het kan zijn dat hij niet op het idee is gekomen op te hoepelen naar de kolonie waar hij vandaan komt. En bovendien was hij wellicht een van die gekken die om onafhankelijkheid hebben ge schreeuwd en de Britten hebben ge zegd dat ze moesten vertrekken'. Een andere inzender schreef 'Het is de blanke arbeider van de arbeidersklasse, die grote bezwaren heeft tegen deze gekleurde lieden en niet de bazen. De blanke arbeiders moeten met en naast deze gekleurde immigranten leven, die stinken en voedsel eten dat tijdens het koken smerig ruikt. Ze leven ook in het stof en de viezisheid...hun beddegoed en gordijnen zijn vaak even zwart als zijzelf'. VOOROORDEEL Het Britse instituut voor Rassenbe- trekkingen heeft al in 1969 gewaar schuwd dat in Engeland omvangrijke rassendiscriminatie voorkomt. In zijn rapport 'Huidskleur en Burgerschap' werd na een vijfjarig onderzoek be kendgemaakt dat tien procent van de Engelsen een ongeneeslijk rassen vooroordeel heeft en'dat nog een 17 procent geneigd is een vooroordeel tegen kleurlingen te hebben. In het rapport werd gewezen op de kans dat de discriminatie leidt tot ernstige so ciale spanningen, als daar niet tijdig iets tegen wordt gedaan. Er is in Engeland wettelijk opge treden tegen. discriminatie. Discrimi nerende advertenties zijn bijvoor beeld verboden en wanneer kleurlin gen kunnen bewijzen dat zij zijn ge discrimineerd bij het zoeken naar een baan of een huis, dan worden straf fen uitgedeeld. Maar dit is lang niet voldoende. Er zijn vele mazen in het wettelijke net tegen ongelijke behan deling van blanken en kleurlingen. CONFLICTEN Discriminatie bij de huisvesting en werkgelegenheid gebeurt meestal door Engelsen die niet zelf in de kleurüngenwijken wonen. Huiseige naren zijn bang dat hun bezit in waarde zal verminderen als kleurlin gen in hun huizen gaan wonen en vrezen bovendien slechte betaling. De werkgevers menen dat kleurlin gen op de betere posities conflicten zullen veroorzaken met hun blanke ondergeschikten of dat hun klanten zullen weglopen wanneer die door een kleurling te woord worden ge staan. Op basis van bestaande voor oordelen krijgt de kleurling geen kans zich waar te maken als huis- huurder of als werknemer op een be ter betaalde post. In de ghetto-wijken, waar de laagst betaalde blanken en de kleurlingen in slechte huizen dicht opeengepakt bij elkaar leven, liggen de problemen veel moeilijker. Het i* daar niet al leen zo dat de blanke buurtbewoner geen blad voor de mond neemt als de kleurlingen hem niet bevallen. Maar ook van de zijde van de kleurlingen komt het voor dat zij hun blanke buurtbewoners discriminerend be handelen. Opmerkelijk genoeg was het een Pakistaanse kleurling, die me daar opmerkzaam op maakte. MINACHTEND De 23-jarige Pakistaan Abdoel Din vertelde me dat in straten, waar de meerderheid kleurling is de blanke buurtbewoners soms zeer minachtend door de kleurlingen worden bejegend. Op zichzelf is dat niet zo vreemd. Immigranten uit India, die daar tot een hogere kaste behoren, beschou wen de blanke arbeider min of meer als een paria. Pakistani, die uit Kenia zijn verjaagd waar ze een welvarend bedrijf hadden opgezet, voelen zich nadat ze berooid in Engeland zijn aangekomen, weinig op hun gemak tussen de laagbetaalde blanken in het ghetto. *Ze discrimineren op vele ma nieren. Ze vormen kleine groepjes en praten discriminerend over de blan ken', aldus Abdoel Din. In het ghetto blijven de immigran ten hun eigen taal spreken. Ze vor men een gesloten clan. Niemand weet wat er in de groepjes gebeurt en dit wekt vaak wantrouwen bij de blanke buurtbewoners. Als de mannen naar het werk zijn blijven de vrouwen thuis. De vrouwen van Indiase en Pakis taanse immigranten spreken zelden goed Engels. De blanke huisvrouw in het ghetto, die gewend was een praatje met haar buren te maken, kan dat niet meer. Ze voelt zich in haar eigen wijk geïsoleerd. Bovendien ziet ze dat het huishou den van. de niet-blanke buurvrouw nogal wat afwijkt van wat ze zelf gewend is en dat het tuintje bijvoor beeld niet wordt verzodgd. Het eerste wat dan gebeurt is een fikse scheld partij tegen kleurlingen. SPANNINGEN Deze situatie moet welhaast leiden tot grote spanningen. En gevreesd wordt dat deze spanningen rullen toenemen, zodra de economie ver slechtert, minder geld wordt uitge trokken voor de verbetering van de rassenbetrekkingen en spreiding van immigranten over een groter gebied. De toenemende werkloosheid leidt ertoe dat de kleurling wordt be schouwd als een geduchte concurrent van de laaggeschoolde blanke arbei der. De immigrant is veelal naar En geland gekomen om er zoveel moge lijk geld te verdienen, om dit op te sturen naar zijn verwanten thuis. Hij i9 bereid zoveel mogelijk overwerk te doen en de meest ongemakkelijke diensten te accepteren. Daar komt bij dat die immigrant zich veel gemakkelijker schikt naar de eisen van de werkgevers. Autori tair optreden is hij van huis uit im mers gewend, terwijl de blanke werknemer, gesteund door de vak bonden, historisch altijd krachtig te genspel heeft geboden aan werkgc- vcrseisien. De blanke werknemer beschouwt zijn niet-blanke collega daarom al gauw als een fikse bederver van de arbeidsmarkt. GRIEVEN De meest felle en meest verfoeilijke reacties komen voort uit dit soort grieven, zodra wordt gek'aagd over rassendiscriminatie in Engeland. Ar moede, woningnood en werkloosheid slaan onmiddellijk terug op de groep niet-blanke immigranten. Ze worden beschouwd als .ongewenste vreemde lingen. die gebruik maken van de schaarse faciliteiten ten koste van de oorspronkelijke, blanke bewoners van Engeland. De kleurlingen reageren op deze pressie door zich in- hun ghettowijken nog hechter aaneen te sluiten. Minder dan voorheen zijn ze bereid met de blanken te integreren. Hun frustraties beginnen zich te manifesteren in georganiseerd verzet tegen de blanke samenleving. In feite wordt de strijd van do arme Derde Wereld tegen de rijke Westerse wel vaartsmaatschappij al gevoerd in. de sloppenwijken van de Britse indus triecentra. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide van Onderwijs heeft zich gisteravond jn Den Haag gekeerd te gen het kunstmatig zoeken naar pola risering in de politiek. Er bestaat een sterke neiging te denken in schema's, die niet kloppen met de politieke rea liteit. Als lid van een forum dat vragen beantwoordde in de Opstandingskerk in Kijkduin, verweerde de heer Gros heide zich fel tegen het opplakken van etiketten. Hij reageerde op een opmerking van een ESP-lid. dat bij het debat over de loonmaatregel de ARP-fractie .was uiteengevallen in een werkgevers- en een werknemers standpunt. De leden van het forum waren mi nister B. J. Udink, staatssecretaris H. J. de Koster, ir. Van Lier, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, en drs. Sohmelzer, fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer. De forumleden moesten de vraag beantwoorden, hoe het christelijke geloof in de politiek functioneert en wat men verwachtte van uitspraken van de kerk. Niemand wenste politieke uitspra ken van de kerk. Slechts in uitzon derlijke situaties, merkte staatssecre taris Grosheide op. Minister -Udink verklaarde: Alleen verkondiging van het evangelie, graag geen verklarin gen van de kerk, die politiek geladen zijn. Staatssecretaris Grosheide wees partijvorming op basis van belangen af. Ook zag hij geen heil in partijvor ming op basis van programma's om dat programma's steeds op essentiële punten tekortschieten. Voorbeeld: geen programma van vier jaar gele den zegt iets over het ingrijpen van de overheid in cao's en bijvoorbeeld over de protesten van de studenten. Staatssecretaris De Koster zag nog veel denkschakels tussen het chris tendom en de praktische politiek. Ge volg: binnen het christendom partijen als de PPR en het GPV. die ver uit elkaar liggen. In een bewogen debat over het vraagstuk van de oorlog ging het over de zelfverloochening die van de christen wordt gevraagd, maar ook over de verantwoordelijkheid van de christenen tegenover elkaar. Alle fo rumleden waren het erover eens, dat ernstig gestreefd moet worden naar wederzijdse ontwapening. Drs. Schmelzer merkte nog op dat het dic tatoriale regime van Spanje niet zo ernstig is als bijvoorbeeld in Rusland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9