Voor nu: Van erop Mierlo is het of eronder zoeken alternatief YS voor verbrandingsmotor D'66 staat voor een zware beslissing Wellicht afzijdige positie opgeven Thuisreis illegale gastarbeiders kost Nederland tonnen Edgar Vos: exclusief degelijk en zeer Polak wil alimentatie welvaartsvast maken VOORJAARSBEURS vakbeurs voor reclame macroshop Jongeling: Wat vindt kabinet van motie-Kolfschoten? KVP-voorzitter vrij positief over ippositie-program iakker gaat niet in op Duitse beschuldiging Open zwembad op zondag Colportagewet biedt te weinig bescherming 7 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1771 KON. NED. JAARBEURS OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN I werkdagen van 9-18 uur, zondag 28 februari van 10-18 uiir voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 170 stations verkrijgbaar Van on«e parlementsredactie DEN HAAG Het Kamerlid Jon- ling (GPV) wil het standpunt van i regering weten over de motie- jlfschoten, die bepleit dat de Kamer een openbaar debat kort na de ko- ende verkiezingen een voordracht de Koningin opstelt voor de te kabinetsformateur. De heer Jongeling heeft hiertoe vragen gesteld aan mi- Beernink. Hij verwacht een ondeling antwoord. Het GPV-kamerlid had gisteren rder een poging gedaan de Kamer ch te laten uitspreken over de wen- lijkheid van een regeringsstandpunt /er de procedure bij de kabinetsfor- atie. iEen motie van orde die hij indiende werd verworpen. Te- stemden KVP. PvdA, VVD en de van de ARP en de CHU. De WD-fractieleider Geertsema dat de motie-Kolfsohoten uitslui- de werkwijze van de Kamer be eft. Het oordeel van de regering erover is niet nodig, aldus mr. leertsema. :De heer Jongeling vond de motie zo ïlangrijk dat hij wel wilde weten pe de regering erover denkt. Hij reest dat de voorgestelde procedure e kabinetsformatie ernstig zal ver- agen en tevens dat de in de grond- ret geregelde rechten van de koning, |e volgens de huidige procedure de abinetsformatuer aanwijst, worden pschaad. Bn onze parlementsredactie "WAGENINGEN 1Mr. A. van der voorzitter van de KVP, heeft iteren op een studentenbijeenkomst Wageningen veel positiever ge- iken over het ontwerpprogramma PvdA, D'66 en PPR dan eerder week drs. Schmelzer had ge- lan. Van der Stee zei dat het pro- imma een aantal elementen bevat hem aanspreken. et was hem opgevallen dat pun- uit het PvdA-programma zoals de ;ionale 1 gezondheidsdienst, 'de na- ik op de financiering van de socia- verzekering uit de algemene mid- •len en op de directe-beïastingen, de ond dn gemeenschapshanden en een procent voor ontwikkelingshulp ii? •t gemeenschappelijk program niet |n teruggekeerd. Anderzijds had de heer Van der ee nog vraagtekens onder andere it feit dat D'66 eerst zichzelf en la- r zijn partners heeft vastgepind op staatkundige vernieuwing. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Bakker erkeer en waterstaat) zal niet rea- ren op de beschuldiging van de estduitse staatssecretaris van bin- rlandse zaken dr. G. Hartkopf, dat it het besluit om met de aanleg van smeerpijp in Groningen te begin- n een mondelinge overeenkomst Ken Nederland en Duitsland is ge- honden. bij antwoordt dit op vragen van l PSP-Kamerlid Van der Lek. Mi lter Bakker meent dat de aanleg h de smeerpijp zoveel tijd zal ver- rt dat er nog voldoende onderzoek n worden gedaan voordat de lozing irkelijk begint. Door P. L. van Enk D'66 staat voor een zware be slissing. Vijf jaar geleden begon nen, vol idealisme en zonnig op timisme en ook met veel gering schatting voor het gewurm en gemier van de „oude" politici op het Binnenhof, staat het thans op het punt zijn afzijdige positie op te geven, zich te voe gen in het veelgesmade „rollen spel" dat de oppositionele en re geringsgezinde partijen opvoe ren. Tenminste zo lijkt het, nu het Congres van D'66 morgen in de Am sterdamse RAI moet beslissen over het akkoord met PvdA en PPR. Het ligt nogal voor de hand, dit akkoord te zien als een verloochening van al les wat Van Mierlo en de zijnen heb ben gedaan en gezegd om ons staats rechtelijk en partijpolitiek bestel te kraken. Maar bij nader inzien blijkt de werkelijkheid wel wat gecompliceer der te zijn, blijkt zelfs een goed deel van de operatie met PvdA en PPR in het verlengde te liggen van wat D'66 altijd heeft gewild. Het sleutelbegrip in het akkoord is de grote vooruitstrevende volkspartij. Van Mierlo zal zijn congres kunnen voorhouden dat hij de PvdA heeft bekeerd tot het streven naar deze monstruositeit, die in de toekomst als vanzelf eten conservatieve tegenhan ger zou moeten doen ontstaan. Deze polarisatiegedachte heeft zij het niet met zoveel woorden het den ken van D'66 al beheerst, lang voor dat na de indiening van de motie- Lammers de tweedeling ook bij de PvdA weer de partijlijn werd. Doorbraak D'66 en de PvdA hebben elkaar in feite bij de oude doorbraak-gedachtc ontmoet. Dat de doorbraak bij de PvdA eerder was mislukt, wijt Van Mierlo aan het socialistische luchtje dat deze partij zou aankleven. De af keer van de ideologieën, zelfs de reuk ervan, is bij D'66 voldoende bekend. Van Mierlo is altijd heel creatief geweest in het verzinnen van beelden om daar uiting aan te geven. Op het decembercongres van vorig jaar ver geleek hij ons partijwezen nog met een typisch Nederlands ingerichte burgermanskamer, met een knus bankstel erin: de driezitsbank van de confessionele partijen en een comfor tabel fauteuil ter linker en ter rech terzijde. Een bijzonder amusant verhaal, dat evenwel aan de vraag voorbijgaat of de twee fauteuils die Van Mierlo blijkbaar voor het oude bankstel wil verwisselen minder conventioneel zullen zijn. Vaak hoor je hem zeggen dat het links-rechts-denken uit den boze is, maar hij acht blijkbaar hel Van een onzer verslaggevers LOBITH De repatriëring van Itarbeiders uit het Middellandse egebied die illegaal ons land zijn (nengekomen, heeft de Nederlandse lat in 1970 vier ton gekost. Om die len is naar de doorlaatposten aan I Duitse grens een order uitgegaan (verhoogde waakzaamheid. "hogelijk zal de Duitse regering menkort duizenden gastarbeiders, t name Turken, die er klandestien tken, uitwijzen. Er wordt rekening gehouden, dat velen van hen proberen Nederland binnen te Tot gisteren was er nog niets hand, al merkte bij één der (prlaatposten een functionaris van tui Koninklijke Marechaussee op dat mi grens zelden waterdicht is. Concentraties van Turken in Duitse ninsplaatsen zijn nog niet gesigna- >lrd. Zou daar sprake van zijn, dan er een seintje van de overkant Intomen. ot,.r zijn de laatste tijd niet meer ;omen, dan normaal. Het aantal" ïudo-toeristen", onder wie vele tarbeiders, dat vorig jaar bij ille- grensoverschrijding door de Ko- :lijke Marechaussee werd gepakt, g 3.247. e gen pi men. de 1 Wanneer de termijn van terugzen ding naar het land, waar ze het laatst verbleven, verstreken is (vier maan den) rest Nederland niets anders dan hen per KLM te repatriëren naar het land van herkomst. Het wil niet dat de officiële werving door klandestie- ne praktijken wordt doorkruist. Vrij regelmatig gaan vliegtuigen vol opge pakte gastarbeiders naar Ankara. De kosten bedroegen vorig jaar ƒ400 000,-. Ze komen ten laste van de Nederlandse schatkist. Principieel kunnen de gastarbeiders zelf aange sproken worden, maar in de meeste gevallen zijn ze niet in staat te beta len. Een van de grensposten die in de loop der jaren een zekere beruchtheid hebben gekregen, is die in Spijk, een kilometer of vijf van Lobith. Deze post wordt 's avonds om tien uur ge sloten en is 's nachts onbemand. Eni ge jaren geleden zijn daar talrijke Turkse gastarbeiders, al of niet ge ronseld. uit Duitsland de grens naar Nederland overgestoken. Velen zijn toch nog tegen de lamp gelopen, om dat in die omgeving ook wordt gepa trouilleerd. In veel gevallen hadden ze helpers aan Duitse zijde een fors bedrag moeten betalen (soms DM 1.000,-) en dat geld waren ze dan ook nog kwijt Van Mierlo bereikte aan de basis' nietsmaar aan de top' had hij succes. risico gering dat een zelfde soort denkpatroon zal ontstaan zodra zijn vooruitstrevende volkspartij tegeno ver een behoudende groepering zal staan. Van Mierlo heeft wel eens de in druk gegeven te verwachten dat de WP op de lange duur zo buitenspo rig groot zal worden dat het behou dende tegenspel te verwaarlozen zou zijn. Op het befaamde Leidse congres van september 1968 heeft hij nog meegedeeld, er geen fluit van te gelo ven dat de Nederlandse burger zo conservatief zou wezen, als je maar een redelijke redenering ophangt, dan komt het wel zover dat hij een vooruitstrevend beleid wil steunen. Geslonken Dit beminnelijke optimisme over de bereidheid van de burger, redelijke en dus dikwijls ook langdurige redeneringen aan te horen en zijn be geerte naar geld en goed in te tomen, zal inmiddels wel wat zijn geslonken. Uit dat optimisme kwam in de herfst van 1968 het plan van D'66 voort, aan de basis, in de plaatselijke afdelingen zo breed mogelijke discussies over de partijvernieuwing op gang te brengen om het vernieuwingspatroon van on derop te laten groeien. Die gesprekken zijn in veel plaat sen gevoerd, ze zullen gezellig en In teressant zijn geweest, maar het ef fect was Ontmoedigend. Hier en daar zullen er deelnemers aan de bijeen komsten een politieke bewustwording hebben ondergaan, mogelijk zullen zelfs leden van andere partijen naar D'66 zijn overgegaan, maar meer is cr niet veranderd. Twee jaar later bukte Van Mierlo zich opnieuw naar de voet, dit keer om zijn partijgenoten te verzoeken gesprekken op gang te brengen tus sen leden van de KVP en PvdA. Zijn redenering was dat beide partijen el kaar zouden moeten kunnen vinden en dat zodoende een stokje zou kun nen worden gestoken voor de samen werking van de drie christelijke par tijen die in de visie van Van Mierlo de starheid van het bestel definitief maakt. Het was een redenering die theoretisch heel aardig lijkt te klop pen, maar staat buiten de werkelijk heid dat nu eenmaal veel mensen uit gewoonte of bijgelovigheid lid zijn van een partij en zich daarbuiten trouwens heel onprettig voelen. Van Mierlo toont tussen haakjes wel heel weinig waardering voor het feit dat het van de grote centrumpar tijen (WD tot en met PvdA) die in ons land tot dusverre de dienst heb ben uitgemaakt, zeker niet de minst belangrijke functie is, de mensen zich prettig te laten voelen, hun een kli maat te verschaffen waarin zij poli tiek kunnen existeren. Dat klimaat is een van de voorwaarden voor een zo breed mogelijke participatie aan de politiek, voor de open deelneming, om eens een van de fraaie doelen te noe men die D'66 nastreeft. Belangwekkend Maar goed, het gesprek tussen le den van D'66, PvdA en KVP heeft weer veel belangwekkends opgele verd. Op het bureau van D'66 schij nen rapporten te liggen waarvan po liticologen zullen opkijken. Maar PvdA noch KVP is erdoor geëxplodeerd. De discussies hebben bijvoorbeeld niet verhinderd dat de verhouding tussen beide partijen in december vorig jaar na het loondebat verscherpte. En evenmin is het aan dit initiatief van D'66 te danken ge weest dat de PvdA op haar laatste congres de motie tegen de KVP in slikte. Aan de basis werd niets bereikt. Wel boekte Van Mierlo succes toen hij aan de top begon te opereren. Hij heeft de PvdA-leiding de argumenten verschaft waarmee zij zonder ge zichtsverlies zich van de motie tegen de KVP kon ontdoen, hij heeft door te praten aan de top de grote VVP in het akkoord weten te krijgen en de staatkundige vernieuwing volgens de formule Cals-Donner in het gemeen schappelijk programma. En dat alles volgens een procedure die met partijdemocratie minder te maken heeft dan veel leden van D'66 lief zal zijn en waarin bovendien de kiezer niets meer te vertellen heeft. Net zoals het met het programma van de drie christelijke partijen is gegaan hebben de toppen van PvdA, D'66 en PPR een programma opgesteld waar aan de leden van de partijen weinig meer kunnen veranderen. ISiet veranderd Het ligt bovendien vast voordat de kiezers uitmakten welke na 28 april de nieuwe politieke krachtsverhou dingen zullen zijn. Het" grótte-'-sityteT teressant zullen vinden, te streven naar een WP waarin hun inspiratie bron erkend en misschien zelfs wel gerespecteerd wordt, maar waarvan zij verder niet het gevoel hebben dat het er iets toe doet of je het hebt of niet. Als het die kant opgaat, ziet het er voor D'66 en zijn idealen somber uit. Maar stel eens, in een al of niet bang moment, dat de ver kiezingsuitslag eind april het perspectief opent op de grote WD: dat de regeringsmeerder heid van nu het niet haalt en PvdA, D'66 en PPR samen suc ces hebben, misschien dat er dan van alles mogelijk is, dat de PvdA er dan werkelijk iets in gaat zien. Van Mierlo heeft op een cruciaal moment gekozen: het is voor hem nu erop of er onder. Twee modellen uit de lente collectie van Edgar Vos. Links een "Hongaarse rapsody van een kort witwóllen jasje met klokkende rok en zijden blouse. Het driedelig pakje rechts noemde Vos "Russisch ballet". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amster damse mode-ontweaper Edgar gische doel van D'66 is geen milllrhe- Yos maakt nou niet direct mode ter veranderd, maar de taktische middelen waarmee het wordt nage streefd, spotten met wat we de laat ste jaren tot vervelens toe .hebben moeten aanhoren over inspraak en inbreng, voeten en bases en openheid en democratisering. Zo is ook D'66 aan zijn eerste grijze haren gekomen, of zijn vuile handen, of wat je maar wilt. Overigens: nie mand spreke een kwaad woord, want zonder konkelefoezen gaat het niet in de politiek, al gaat het natuurlijk wel zonder stembusakkoorden. Ten slotte de vraag of het grote doel van de tweedeling zal worden bereikt. Van Mierlo heeft bekwaam gebruik gemaakt van de crisissituatie die de PvdA nog teistert, vermoede lijk heeft hij het maximale in de wacht gesleept. Maar op de langere termijn gaan de krachtsverhoudingen natuurlijk weer werken. voé>r iedereen. Daai*! zijn in de eerste plaats z'n prijzen niet naar (beneden de tweehonderd gulden heb je niet gauw wat bij Vos), maar ook z'n afhanke lijk Van je opvattingen voor name, exclusieve of degelijke stijl zal niet iedere vrouw aan spreken. Dat Vos prachtige materialen ge bruikt, zal echter niemand kunnen ontkennen. Vos houdt van natuurlijke zijde, prachtig bedrukte katoen, heel mooi linnen met liefst dure accessoi res van echt zilver. Hij is maar wei nig te spreken over de Parijse „hot pants", hij vindt ze alleen „dragelijk" als er iets over heen valt, eer. rok met hoge splitten bijvoorbeeld zodat het geheel een verrassend element houdt. Hol pants alleen zal men bij Vos vergeefs zoeken. Een mooi voorbeeld van die opvat-, ting was z'r. linnen zomerjurk met tot het middel lopende splitten met daar onder een short in de kleur van de voering van de rok. Vaak bestaan de ensembles van Vos uit ruim klokkende midi-rokken met brede ceintuurs boven de taille en korte, bolero-achtige jasjes tot het middel. Sommige jasjes hebben korte mouwen, waaruit dan rijk gepofde blouses als een manchet te voorschijn komen. Zoals iedere lente gebruikt Vos veel biezen in contrasterende kleuren, om z'n blazers, costuumjas- -jes en jurken even op te fleuren. Verzoek aan ministers: DOORNSPIJK De sluiting op zondagen van het zwembad De Hok- seberg" in 't Harde is in een brief aan de ministers Polak (justitie) en Bernink (binnenlandse zaken) aan- gevochten door de „Progressieve Combinatie Doornspijk", bestaande uit socialistische, katholieke en libe rale raadsleden. De raadsleden vra gen de bewindslieden zich op korte termijn bindend uit te spreken over de al dan niet geoorloofdheid van deze sluiting. In hun brief wijzen de raadsleden erop, dat bij een in het afgelopen na jaar gehouden enquête in 't narde bleek dat slechts 16 procent van de ondervraagden het eens is mei de sluiting van het zwembad. De bevol kingssamenstelling is drastiscch ge wijzigd sinds de raad van Doornspijk besloot het zwembad op zondag te sluiten. De in 't Harde gelegerde mi litairen kunnen zich zondags onvol doende recreëren en dat, terwijl het ministerie van defensie bijdraagt in de exploitatiekosten van het bad, al dus de „Progressieve Combinatie Doornspijk". PvdA Na de verkieziezingen zal de PvdA zich waarschijnlijk stabiliseren- Het is niet onmogelijk dat zij dan tot de ontdekking komt dat zij meer zetels heeft dan D'66, dat met zijn wat in zakkend elan komt te staan tegenover het hecht georganiseerde apparaat, het stevige intellect van de PvdA. D'66 is dan bovendien zijn geliefde excentrische positie kwijt, er valt dan niets meer boven het links-rechts- denken uit te tillen, de aantrekkings kracht van Van jMierlb voor het zwe vend electoraat zal misschien ver dwijnen. Het zal de vraag zijn of de socialis ten binnen de PvdA het dan nog in- ISAVO-congres over uitlaatgassen Van onze automedewerker EINDHOVEN De Ameri kaanse regering zoekt in andere landen naar alternatieven voor de verbrandingsmotor, heeft dr. John Ludwig gisteren in Eind hoven gezegd. Dr. Ludwig heeft het driedaags NAVO-congres over luchtvervuiling door auto's voorgezeten. Op het congres waren de Amerikaanse autoconcerns niet direct vertegenwoordigd. De meeste Europese autofabrieken en drie Japanse waren er wel. Dr Ludwig, medewerker aan het Amerikaanse controlebureau voor Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Po lak wil de alimentatie-uitkerin gen welvaartsvast maken. Hij vindt het bezwaarlijk dat steeds geproduceerd moet worden om de uitkering aan het loon- en prijspeil aan te passen. Minister Polak heeft daarom een wetsvoorstel ingediend om de alimen tatie-uitkering te koppelen aan het loonindexcijfer (bij een wijziging van minstens een procent). Volgens het wetsvoorstel kan de rechter nog wel worden ingeschakeld als de alimentatie-uitkering meer dan het wettelijk percentage moet stijgen. Als de wet in werking is getreden zal de minister de percentages vaststellen waarmee de lopende alimentatie-uit keringen worden gewijzigd. Deze wij zigingen zullen op de pntwikkeling van het indexcijfer in maximaal de afgelopen drie jaren zijn afgestemd. De maximumverhoging is 25 procent. luchtvervuiling, toonde veel belang stelling voor de technologische ont wikkeling op het gebied van schone uitlaatgassen in Europa en Japan. Over de kansen van andere motoren dan de verbrandingsmotor met na me wat de kosten betreft wilde hij zich niet uitspreken. John Brogan van hetzelfde contro lebureau, zei optimistisch te zijn over de toekomst van de gasturbine-moto ren. Een probleem blijft deze motoren Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Koopkracht, het nieuwe consumentenblad van het 'Consumenten Contact Orgaan, vindt dat de consument met de ontwerp- colportagewet nog niet voldoende be schermd wordt. In een commentaar op het wetsont werp wordt in het eerste nummer ge schreven. dat ook de colportage voor contante verkoop onder .het wetsont werp zou moeten vallep. Ook heeft het nieuwe maandblad van de CCO kritiek op het feit dat het colporteren met boeken, tijdschriftabonnementen en lidmaatschappen van boeken- en grammofoopplatenclubs volledig bui ten de registratieplicht is gehouden. Het belangrijkste verschil tussen Koopkracht en de Consumentengids van de Nederlandse Consumenten bond is dat in het nieuwe blad ved minder technische gegevens staan en veel minder concreet merken en ty pen apparaten op technische gronden worden afgekeurd of te duur bevon den. geschikt te maken voor personen auto's. Wat de Amerikaanse regerings autoriteiten hun Europese en Japanse collega's en de afgevaardigden van de auto-industrie konden meedelen, was weinig. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de Amerikanen niet door hun auto-industrie geruggesteund werden. Met name General Motors heeft al belangrijke vorderingen met de gasturbinemotor gemaakt deze zomer gaan de eerste GMC vrachtwa gen-prototypen ermee in produktie maar Detroit ziet voor de personen auto de beste toekomst in de ver brandingsmotor. De Amerikaanse regering wil daar andere oplossingen tegenover stellen, omdat de industrie meent niet te kun nen voldoen aan de eisen die In 1975 aan de uitlaatgassen worden gesteld. De gedachte om de NAVO een nieuwe dimensie te geven door „een zorg voor de kwaliteit van ons be staan", is afkomstig van president Nixon. Op zijn initiatief ls de CCMS, die het congres organiseerde, in NA- VO-verband opgericht. Aan het con gres namen 150 personen deel. Uit Nederland waren functionarissen aanwezig van departementen, TNO, RAI, DAF, Philips, Shell, Esso en Aral. Van Duitse zijde werd de verwach ting uitgesproken dat geen van de al ternatieven voor de huidige perso nenautomotor voor 1980 voor pro duktie gereed zal zijn. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren maar de ac cept-girokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te be talen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7