IHC gaat overdekt schepen bouwen in en oog de doorn gemeente provincie Suvetar straks hotel voor Joegoslavische werknemers leiden wil HTS, Heao- en hogere informaticaschool PvdA tegen vestiging Hoogovens Kampeerveld Overvaller wilde vakantiereis bestellen Caravcinbezitters willen op eigen grond staan Eerste order al binnen Centrale plaats voor computer Jeugdbende opgerold Op zoek naar alternatieve stapelloop Taalles RDM /Volksuniversiteit slaat aan 5 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1971 Van onze scheepvaartredactie KINDERDIJK De werf ISmit Kinderdijk, onderdeel van "iet IHC-Holland concern heeft :n order geboekt voor de bouw jvan een hopperzuiger met een inhoud van 1600 m3. Het vaar- ;uig, kostprijs 20 miljoen gulden ordt gebouwd voor een ont- ikkelingsland. Het contract oor dit schip, van het Stanrail- :ype, wordt deze week gesloten, '"et vaartuig is het eerste schip ndat bij Smit Kinderdijk op een geheel nieuwe manier gebouwd zal worden. IHC-Holland ontwierp voor de werf in Kinderdijk een ambitieus plan dat beoogt van de huidige werk structuur over te stappen naar een systeem dat zich het beste laat vergelijken met de werkwijze in mo derne autofabrieken. De werkmetho de zal resulteren in een bouwpro gramma van drie schepen per jaar. Begin 1973 hoopt men de omvang rijke wijzigingen, die gepaard gaan met het uitvoeren van het werfplan, voltooid te hebben De kosten hier voor worden geraamd op 20 miljoen gulden, waarvan de regering in het kader van de schadeloosstelling dnza- LEIDEN De afdeling onder wijs van de gemeente heeft in samenwerking met het bureau en de adviseur voor net voortgezet onderwijs nieuwe rapporten opgesteld met het doel Me komen tot stichting van een iJiogere technische school in Lei tien alsmede van een school voor Aoger economisch en administra tief onderwijs (h.e.a.o.) en van ien hogere informaticaschool ïh.i.s.), eventueel in de vorm van in scholengemeenschap h.e.a.o.- A1 deze opleidingen sluiten an op de havo-school. In het rapport over de h.t.s. wordt nkpgemerkt dat de behoefte aan afge- T"' ideerde hts-ers het grootst Is In de :tor van de procesindustrie, die een ilangrijke plaats inneemt in de to- "e industrie wat de jaaromzet be- ift, ruim de helft daarvan. Leiden rordt een geschikte plaats genoemd oor vestiging van een dergelijke hts, iet als vakrichtingen: werktuigbouw- i kunde (met accent op apparatenbouw, i foornamelijk voor de procestechniek), mjlektrotechniek (met accent op elek- I.|ronica), chemische techniek (proces- /atchniek) en economische bedrijf stech- iek. Aan een dergelijke school kan een eheel eigen karakter en opzet wor- en gegeven door het eerste leerjaar voor alle vakrichtingen gelijk te ma ken, aldus het rapport. De te stichten hts zal, eventueel met daaraan ver bonden een afdeling medische tech niek, kunnen worden ingebracht in een scholengemeenschap voor hoger beroepsonderwijs. In een dergelijke scholengemeen schap, waarin de computer een cen trale plaats inneemt, kunnen worden ondergebracht een hts, een heao- school, een hogere informatieschool en een hogere school voor informatie verwerking. Bij elkaar zo'n 1500 tot 2000 leerlingen. Het centraal reken- instituut van de Leidse universiteit kan een bijdrage leveren aan opzet en begeleiding van de school. Ons land telt momenteel 24 hts-en, waarvan 10 in westelijk Nederland. Wat de stichting van een h.e.a.o.- school betreft,' zeggen de samenstel lers van het rapport, dat de regio Leiden ruimschoots aan de norm van 250 potentiële leerlingen kan voldoen. Ten slotte wordt Leiden \als de meest ideale vestigingsplaats gezien voor de ene hogere programmeer- school, die in westelijk Nederland is gedacht, mede in verband met de aan wezigheid van de universiteit en haar rekeninstituut. Al by een start in dit jaar zal de school vierjarige oplei ding voldoende leerlingen trekken, zo wordt verwacht. Deze school zou kunnen worden on dergebracht in de dependance van de Louise de Coligny-scholengemeenschap aan de Plesmanlaan, vlak bij het toe komstige gebouw van het Centraal Rekeninstituut. De Suvetar, straks een stukje Joegoslavië in Nederland waar 160 Joegoslaven een goed onder komen zullen vinden. ke de Deltawet 4,5 miljoen zal bijdra gen. Het reorganisatieplan werd woens dag bekend gemaakt tijdens de tewa terlating van de sleepzuiger Siete, in aanbouw voor een Panamese maat schappij. De Siete, kosten 25 miljoen gulden, is het laatste schip dat op de „oude" wijze bij Smit van de helling liep. Volgende maand zal begonnen wor den met de bouw van een overdekte hellingloods van 168 meter lang, 50 meter breed en 34 meter hoog. Deze loods 'komt in verbinding 'te staan met een sorteerhal, een voorbewer- kingsloods waarbij ook een lasvloer over de hele lengte van de helling zal worden gebouwd. Omdat de verschillende werkvloe ren aan elkaar grenzen ontstaat een groot scheepsbouwcomplex waar alle werkzaamheden 'die nodig zijn om een schip te bouwen onder dak wor den verricht. In de hellingloods kun nen schepen met een lengte van 130 meter en een breedte van 23 meter worden gebouwd. Het indrukwekkende organisatie schema heeft op papier al gewerkt, zo vertelde ons de heer A. J. Bouwman, een der directeuren van IHChHoI- land. Met behulp van een computer is het hele produktieproces vooraf gesi muleerd. De geheel nieuwe opzet van onze werf werd noodzakelijk, aldus de heer Bouwman, niet alleen door het Deltaplan, waardoor de waterstanden en stromingen veranderen, maar ook door de steeds stijgende loonkosten. Wij hebben geprobeerd de noodzake lijke aanpassing en de door ons opge zette veranderingen te combineren. Ook de problemen rond het perso neelsbestand, waarmee vrijwel elke werf in de randstad wordt geconfron teerd, heeft ons genoopt een produk- Zo zal de werf er in 1973 uit zien. Per jaar komen drie schepen uit de overdekte hel lingloods. tieschema op te zetten gebaseerd op het huidige personeelsbestand van 1300 man. Driehonderd hiervan zullen worden ingeschakeld bij de bouw van schepen. Omdat zij als het ware onder het zelfde dak werken kunnen zij ook ra tioneler worden ingezet, aldus de heer Bouwman, die er aan toevoegde buiten het normale verloop in vijf jaar slechts 25 man nodig te hebben om de nieuwe werkmethode te kun nen hanteren. BRVGKRANEN Begin 1971 zal de sorteerhal gereed zijn, 'zo deelde de heer 'Bouwman mee, waarmee tegelijkertijd het hui dige isorteerprobleem opgelost zal zijn. In de diverse overkapte hallen zullen in totaal tien brugkranen wor den opgesteld. Deze kranen, waarvan er een een telescoop-werking heeft en voor de verbinding tussen voorbewerkingshal en helling zorgt, zijn geleverd door de firma Bailey in Nieuw Lekkerland, een van de weinig overgebleven Ne derlandse kranenleveranciers. Met de staalconstructie mee kosten de kra nen een kleine tien miljoen gulden. ROTTERDAM Een studiegroep van de gewestelijke adviesraad van de Partij van de Arbeid is van oor deel dat op grond van de thans be kende gegevens nee gezegd moet worden tegen een vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte. De stu diegroep meent, dat de thans over spannen arbeidsmarkt in de komende twintig jaar nog verder belast wordt, er verder milieuverontreiniging zal komen, terwijl de economische voor delen niet overdreven mogen worden. IHet zou'wel eens kunnen zijn, zegt de commissie, dat de extra-inkomsten besteed moeten worden aan allerlei extra voorzieningen. Ook de woning- problematiek wordt aangesneden met de conclusie, dat de aan te trekken werknemers zullen moeten wonen in huizen, die alleen nog maar op papier bestaan. Ook de opvang van 8000 gastarbeiders wordt betwijfeld. Ten slotte wordt opgemerkt, dat de huidige achterstand in de verkeerssituatie nog eens extra zal worden vergroot. De studiecommissie betreurt het overigens, dat het afwijzend stand punt juist Hoogovens moet treffen, een bedrijf dat bekend staat om zijn uitstekend sociale klimaat en verder uitstekend heeft ingespeeld op de pu- bliekdiscussie over de eventuele ves tiging. Verder zegt de commissie in zijn rapport dat alle industrieën die zich in Rijnmond willen vestigen aan dezelfde zware maatstaven zullen moeten voldoen. Over alternatieven praat de commissie verder niet omdat het gemeentebestuur heeft nagelaten alternatieven te stellen. ROTTERDAM De recherche van de kinderpolitie op de Linker Maasoever heeft in de afgelopen week zes jongens van zestien tot ne gentien jaar aangehouden wegens twaalf inbraken in de afgelopen we ken. De „club" maakte in totaal voor ongeveer zesduizend gulden aan geld en goederen buit en kaapte daarenbo ven nog veertien nagenoeg nieuwe bromfietsen, ter gezamenlijke waarde van veertienduizend gulden. Van die brommers werden allerlei accessoires en onderdelen afgesloopt, daarna werden de brommers ergens in het water „gedumpt". Vijf leden vap de „club" zijn voor de officier van justitie geleid. ROTTERDAM IHC-Hol land wil af van de omslachtige en vooral arbeidsintensieve manier waarop schepen anno 1971 te water gelaten worden. Hiervoor heeft de onderneming een prijsvraag uitgeschreven. Acht studenten aan de Techni sche Hogeschool houden zich momenteel met dit probleem bezig. Voor diegene die IHC een alternatieve stapelloop zal kunnen presenteren wacht een beloning van f5000,- ROTTERDAM ,,'t Is ge woon zielig", merkt de president, mr. J. G. Reuder, op na een ein deloos over en weer gepraat van de twee raadslieden te hebben aangehoord. „En dat is ook de enige reden waarom ik wil pro- - beren te voorkomen dat vijfen dertig goedgelovige gezinnen zonder slag of stoot hun caravan ergens moeten zien te stallen of dure grond moeten huren, ter wijl zij hun eigen lapje grond niet mogen gebruiken." Deze vijfendertig mensen, gebun deld in de Coöperatieve Vereniging Recreatie-oord „De Kwakels" span den een kort geding aan tegen de gemeente Bergambacht en de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, omdat zij geen vergunning kregen te kam peren op hun eigen duur betaalde grond bij Bergambacht, vlak achter een bestaand recreatie-terrein. Zij vragen de rechter de gemeente en Provinciale Staten te verbieden het „dreigement" uit te voeren onder politiedwang de caravans en gemaak te sanitaire voorzieningen te verwij deren, als zij niet uit eigen beweging voor 27 februari zijn verdwenen. „Dat is iets wat ik moeilijk kan doen", antwoordt mr. Reuder hierop, „maar waarom gaan zij niet in be roep bij de kroon, dat is de enige mogelijkheid omdat zowel de ge meente Bergambacht en Provinciale Staten een vergunning hebben gewei gerd." Beroep bij de kroon kost echter tijd en daarom stelt mr. Reuder een over eenkomst voor, waarmee zowel de eisers als de gedaagden akkoord moe ten gaan. Een akkoord dat zoveel voeten in de aarde heeft, dat het kort geding wordt aangehouden tot 9 maart zodat beide partijen rustig kunnen nadenken over de consequen ties. Zolang het beroep hangend is, Taallessen voor buitenlandse werknemers. Na twintig lessen spreken de meeste wonderlijk goed Nederlands. ROTTERDAM De Rotter damse Droogdok Maatschappij maakt zich op om volgende maand de eerste groep van in to taal 200 Joegoslavische arbeiders te ontvangen. Samen met 200 Turkse arbeiders moeten zij het nijpend personeelstekort helpen lenigen. De Joegoslaven wacht een speciaal onthaal in de vorm van een schip dat tot hotelschip wordt omgebouwd. De heer W. Bos, onderdirecteur vein de werf vertelt dat de RDM tot nu toe steeds goede huisvesting heeft kunnen vinden voor de ongeveer 700 buitenlanders die momenteel bij de werf werken. Voor een der gelijk grote groep was het uiter aard bijzonder moeilijk zodat wij naar een oplossing zochten. Wij hebben die gevonden in de vorm van het Finse cruise-schip Su vetar dat bij onze dochter maat schappij Nieuwe Waterweg wordt verbouwd een plaats zal bieden aan 160 Joegoslaven." De heer T. Roosen- schoon, speciaal belast met de opvang en begeleiding van buitenlandse werknemers voegt hier aan toe, dat deze verbouwing gebeurt bi nauw overleg en goed samenspel met alle verantwoordelijke instanties zodat het vaartuig aan alle wettelijk ge stelde eisen zal voldoen. Behalve de vele extra voorzienin gen, die de RDM handen vol geld kosten, zal ook aandacht besteed worden aan de recreatie op de wal. In de directe omgeving van de lig plaats zullen sportvelden worden aangelegd om trim-gelegenheid te ge ven. Aan boord zelf zijn ook enkele grote recreatieruimten gepland. Voor wat deze recreatie betreft: de RDM neemt samen met andere be drijven en het ministerie van Maat schappelijk Werk en de gemeente deel in de Stichting Hulp aan Buiten landse Werknemers, een instantie die zich in de eerste plaats met het vrije- tijds probleem voor buitenlandse werknemers bezighoudt. Hoe worden de beewees, zoals de gastarbeider ook wel genoemd wordt bij de RDM opgevangen? Bos: „Wij proberen ze zoveel mogelijk te bege leiden. Op ons bedrijf hebben zeker drie mensen een full-time baan met het onderhouden van de „buiten landse betrekkingen". Vaak kan door middel van voorlieden, die de Duitse taal beheersen, met de mensen in contact getreden worden om een goe de verstandhouding te kweken. Een van de middelen die ons hier bij ter beschikking staan is het geven van een cursus Nederlands. In 1969, toen wij begonnen op grote schaal personeel in het buitenland te wer ven, zijn wij met een cursus voor Marokkanen gestart, die wordt gege ven via de Volksuniversiteit. En met succes, de resultaten mogen er zijn, aldus de heer Roosenschoon. Na de ongeveer 20 lessen, die door het bedrijf betaald worden, spreken de meesten wonderlijk goed Neder lands. Vooral de Marokkanen blijken een enorm goed taalgevoel te hebben. Het geven van lessen sloeg zelfs zo goed aan dat ook de werknemers die al langere tijd bij ons in dienst zijn de cursus wilden volgen. In verband met de capaciteit kan aan dit verzoek niet altijd tegemoet gekomen worden maar via aanvullende cursussen pro beren wij ook hier een mouw aan te passen. Gezien de gunstige ervaringen is de RDM nu al een cursus voor de ko mende Joegoslaven aan het voorbe reiden. Een probleem is nog het vin den van een goede leerkracht maar wij hebben goede hoop dat dit euvel in samenwerking met de Volksuni versiteit zal worden opgelost. De laatste tijd zijn de pensions voor gastarbeiders nogal in opspraak. Hoe staat het met de buitenlandse RDM-ers? Bos: „Als een bedrijf werknemers werft in het buitenland dan is men verplicht een goed pen sion aan te bieden omdat anders geen werkvergunning wordt gegeven. Zijn de mensen eenmaal in door ons ge controleerde pensions ondergebracht dan gebeurt het wel dat zij op eigen initiatief verhuizen naar een wellicht minder goed pension. door Jan Ladenius De reden hiervoor is vaak moeilijk te achterhalen. Soms is het een kwes tie van vrienden, soms ook spelen fi nanciële motieven een rol. Betalen de buitenlandse werknemers hun pen sionkosten dan zelf Bos :„Er is ook hier een wettelijke regeling dat de buitenlandse werknemer die een con tract heeft maximaal 68 gulden (on gehuwd 136) mag betalen per maand voor pensionkosten. Alles wat daar boven gaat moet de werkgever beta len. Hoe is samenwerking tussen Ne derlanders en buitenlanders? Af wachtend, maar niet negatief, aldus de heer Bos. Nederlanders zijn nu eenmaal geneigd eerst de kat uit de boom te kijken. Na dit proces volgt doorgaans een volledige acceptatie van de „nieuwe". Is er veel verloop onder de buiten landse werknemers? De heer H. Staats, onder wiens leiding het wer ven van buitenlanders staat zegt hiervan: „Eigenlijk valt dit bijzonder mee. Tenslotte zijn de mensen vaak zeer lange tijd van huis en dan ver wacht je een groter verloop. De meeste buitenlanders zijn echter har de werkers die zich ten doel gesteld hebben snel een kapitaaltje te verga ren waarmee zij wellicht in eigen land een bedrijfje kunnen opzetten". Er zijn voorbeelden dat vooral het beroep van taxi-chauffeur nogal in trek is Maar ook het kopen van aan delen in fabrieken die in het vader land worden opgericht is vaak het doel van hun werken en sparen. In Turkije bijvoorbeeld zijn nu al zo'n vijf fabrieken die met in het buiten land verdiend geld zijn gestart Keren we terug tot het begin. De Suvetar zal omstreeks de 15e maart in gebruik worden genomen als een stukje drijvend Joegoslavië. Er komt een Joegoslavische leiding en een Joegoslavische keuken met personeel. De RDM probeert de buitenlandse werknemer het verblijf in Nederland zo aangenaam mogelijk te maken in ruil voor een goede arbeidsprestatie. Het is aan de buitenlandse werkne mers om gebruik te maken van de mogelijkheden die bonafide bedrijven hen bieden. door Zettie Leeuwenburgh zouden volgens het voorstel van mr. Reuder slechts twee gezinnen gedu rende het weekeind op de caravans mogen passen, zodat kwajongens of „dagjesrecreanten" er niets mee kun nen uithalen. Geslapen worden mag er echter niet. Een eigen „waakhonden-comité" zal moeten zorgen dat deze voorwaarden stipt worden nagekomen. Mocht de ge meente hij een steekproef ontdekken dat" er een gezin aanwezig is, dat „geen dienst" heeft, dan betekent dit onherroepelijk dat de caravans wor den verwijderd. DWAASHEID Het voorstel wordt door geen van beide partijen enthousiast ontvangen. De kleine grondbezitters vinden het dwaasheid dat zij niet op hun eigen terrein mogen verblijven, terwijl de gedaagden vinden dat de rechter te veel tegemoet komt aan de eis van de „vrije recreanter". Per slot van reke ning is het clandestiene kampeerter rein al meer dan een half jaar een doom in het oog van gemeente en Provinciale Staten, die zich beroepen op de verordening Bescherming Zuid hollands Landschap. „Het terrein is een verstoring van het vlakke en open landschap bij Bergambacht." Zo vlak en open is dit landschap echter niet (meer). Er staan veel schilderachtige knotwilgen, maar bo vendien plantten de vrije kampeer ders zelf drieduizend jonge populie ren, Italiaanse omdat die zo snel groeien en het terrein dus snel aan het spiedend oog van de overheid zullen ontrekken. Ook het onderhout werd niet vergeten en zelfs rond de caravans werd „groen" geplant. LUCHTJE Vijfendertig grondbezitters tonen zich min of meer verontwaardigd, dat hun recreatie-mogelijkheid vlak bij huis de meesten komen uit Rotter dam, Gouda, Moordrecht en Krimpen hen zonder meer kan worden ont zegd. Aan dat grondbezit blijkt echter tijdens de zitting ook nog een op zijn minst wat vreemd luchtje te zitten. De oorspronkelijke eigenaar, die reeds tweemaal een vergunning aan vroeg en niet kreeg overleed twee jaar geleden. Zijn schoonzoon kocht het deel van de overige erfge namen en ging daarmee aan het han delen, met een flinke winst van zo'n vier gulden per vierkane meter. De kavels die hij verkocht aan zijn goedgelovige „kampeerklanten" wor den echter niet met kadaster nummer in het koopcontract genoemd, wat mr. Reuder de opmerking ontlokt: „Hier staat niets in, je zit meteen aan de galg met dit ding." Blijft het voorlo pig een open vraag of de kopers be halve een teleurstelling wat het kam peren betreft ook nog niet een financiële strop te wachten staat. Bank beroofd in Rotterdam ROTTERDAM Een buit van drieduizend gulden was gistermiddag het „resultaat" van de overval op het bijkantoor van de boerenleenbank aan de Voorschoterlaan in het cen trum van de stad. Omstreeks vier uur kwam de man, wiens leeftijd geschat wordt op 30 a 35 jaar, de bank binnen. Hij was gekleed in een korte, bruine suede jas en droeg een bruine broek. Hij had bruin golvend haar. Bij het loket gekomen zei hij een vakantiereis te willen bestellen. Op een gegeven moment deed hij een greep in de kas. Dit was echter te weinig naar zijn zin. Onder bedreiging met een vuur wapen dwong hij de kassier geld af te geven, die hem daarop een bun deltje briefjes van honderd overhan digde. Tevreden gesteld verliet hij de bank en verdween in de richting van de Wlilem Ruyslaan. De politie is de man nog niet op het spoor. By telling van het kasgeld bleek, dat de overvaller een bedrag heeft meegenomen van 30p0 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5