BINNENHUIS 7IÜ Het evangelie aan het sterfbed Leger des Heils al blij met één hoek van de straat Vijftien miljoen nodig voor nieuwe Lambaren Bisschop Jansen tot priesters: blijf trouw Vanavond installatie kolonel Nijman Episcopaat tegen abortus-op-verzoek 12.000m2 woon .ideeën (toekomst) keuken het .tweede' huis SiC tuincentrum B win een prijs met tafeldekken B vele noviteiten COMMENTAAR Etherreclame Discriminatie Boekbespreking Een woord voor vandaag U BEROEPÏNGSWEi; ROTTERDAM (KNP) In een af scheidsbrief aan al zijn priesters heeft bisschop Jansen van Rotterdam opgeroepen tot eenheid en trouw. In deze brief soreekt hii zich voor het eerst in het openbaar uit over de moeilijkheden rond de benoeming van zijn opvolger dr. A. J. Simonis. Duidelijk is daarbij volgens de schei dende bisschop aan het licht getreden hoe diep de verdeeldheid is gewor den. „De wijze waarop de strijd on der elkaar is opgelaaid, moet ons al len (ik schrijf allen) tot de bekentenis brengen, dat het zo de bedoeling niet kan zijn van onze Heer". Bisschop Jansen vraagt al de pries ters „ter wille van het bisdom" hun pastorale taak samen met de nieuwe bisschop te blijven vervullen. Hij dankt al de priesters, die hun roeping trouw gebleven zijn en toont begrip voor hen die heengingen, „heel bijzonder vanwege het celibaat". Bis schop Jansen hoopt, dat de getrouwde priesters nog eens de mogelijkheid zullen krijgen. ..om hun nieuwe leven op een of andere wijze weer te wij den aan de hun toch zo vertrouwde taak". FRANKFURT De Evangelische Kerk van Hessen-Nassau heeft haar computer in gebruik genomen. 'Het apparaat zorgt voor de administratie van 1.4 miljoen gemeenteleden en de salarisuitbetaling van 25.000 mensen, die in dienst van de kerk staan. Ver der neemt de computer de boekhou ding van de diaconessenhuizen in Hessen-Nassau voor haar rekening. Het rekentuïg, dat ook ter beschik king staat van andere evangelische kerken tin iWest-Duitsland. gaat 1,6 miljoen per jaar kosten. KOLONEL NIJMAN UTRECHT (ANP) Het r.k. episco paat in ons land heeft een verklaring inzake de abortus provocatus gege ven. Daarin zeggen de bisschoppen dat wanneer de bijbel de waardigheid van de volwassen mens, die door God op persoonlijke wijze wordt gescha pen en geroepen, wil beschrijven, de heilige schrift dan teruggrijpt naar het allereerste begin daarvan in de moederschoot. Daarom kan naar de overtuiging van de bisschoppen niemand het op zettelijk onderbreken van een zwan gerschap opeisen als de uitvoering van een zedelijk recht. Het praktise ren van de zgn. abortus-op-verzoek kan niet in overeenstemming worden gebracht met de vereiste eerbied voor het ongeboren leven. Hiermee ontkennen de bisschoppen niet, dat er ernstige conflictsituaties kunnen voorkomen, waarin men noodgedwongen over het behoud van menselijk leven moet beslissen. Een dergelijke beslissing houdt een zware verantwoordelijkheid in vooral hen die er bij betrokken zijn, met name voor de vrouw zelf en de medicus. De fundamentele eis tot eerbiedi ging van elk menselijk leven zal hierbij richtsnoer zijn, aldus het epis copaat. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Kolonel L. Nijman (63), die vanavond door commandant Kaare Westergaard tijdens een welkomstsamenkomst in hotel Krasnapolsky wordt ge ïnstalleerd als chef-secretaris van het Leger des Heils in Ne derland, zegt pratend over de oecumene: „Als op de ene hoek van de straat de gereformeerden evangeliseren en aan de andere kant het Leger, dan kan ik daar alleen maar blij om zijn." Hij is namelijk bang voor uniformiteit. „Er is zo ontzettend veel veranderd in de zes jaar, dat we uit Nederland weg zijn geweest. Daardoor heb ik nu het gevoel, dat dit het vreemdste land is, waar ik in mijn loopbaan terecht ben gekomen", vertelt kolonel Nij man. „In 1965 werd ik bevelhebber van het Leger des Heils op de Philippij- nen. In 1967 werd ik in dezelfde functie benoemd in België. Je weet, dat je in een vreemd land komt en je stelt je er op in. Maar hier in Neder land kom je terug met je kennis van de situatie van zes jaar geleden". Wat precies de veranderingen zijn, kan kolonel Nijman (net twee dagen uit Brussel; hij zit nog midden in de verhuizing) moeilijk onder woorden brengen. „Je voelt het aan. Protest acties in synodes, zo'n beweging rond om de benoeming van dr. Simonis waren in 1965 nog onmogelijk". Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de acceptgirokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. streeksgewijze. 10. wiel, 11. tijding, 12. voorzetsel, 14. on derricht, 16. zelfkant, 17. wilde haver, 19. dof, 21. scheik. element, 22. vervoer middel. 24. knaagdier. 26. vreemde munt, 28. heks, 31. maal, 33. tussenzet- sel, 35. slede, 37. oningewijde, 39. tegen over (afk.), 40. meisjesnaam. 42. vis, 44. steenvrucht, 45. strandwachter. Verticaal: 2. voorvoegsel, 3. bitter vocht, 4. evenzo. 5. maanstand, 6. voor zetsel, 7. palmboom, 8. schrijf kosten. 9. schijf vis, 13. wijnsoort, 15. plaaggeest, 1& opgegeven werk. 20. deel van een boom, 23. gemalen graan, 25. doortocht- geld, 27. ongevuld, 29. smal stuk hout, 30. boterton, 32. stuk chocolade, 34. mu zieknoot, 36. rivier, 38. chinees in Ind, 41. jaar (afk. Lat.), 43. per expresse (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. nota. 5. akst, 9. parapet, 11. preek, 13. traag. 15. poel; 17. rapé, 18. een, 19 bariton, 21. padie, 22. osteria, 24. mol. 26. beer, 27. pope, 28. alert, 30. ell^n, 31. lorgnet, 32. Etna, 33. Sion. Vert. 2. opeen, 3. taël, 4. ark, 5. Apt, 6. kerrie, 7. staat, 8. cppe, 10. Agen. 12. roersel, 14. apocope, 16. Nadir, 19. bar, 20. Ria, 21. perron, 22. obat, 23. teelt, 24. molto, 25- leng, 27. plei, 29. tra, 30. Ens. 19 tim 28 februari ahoy'hal rdamzuid 5de internationale beurs voor woninginrichting dag.11-17 uur/19-22.30 uur«zond. :12-18 uur De argumentatie van de regering om de oprich ting van regionale televisie-stations uit te stellen, is belangwekkend genoeg om van een paar kantte keningen voorzien te worden. De regering beperkt zich namelijk niet tot een simpel „er is geen geld en de eerste jaren kan en mag er geen sprake zijn van verhoging van de luister- en kijkgelden" nee, zij ziet ook de mogelijkheid van nieuwe inkom sten uit regionale reclame-uitzendingen onder ogen en verwerpt de gedachte daarna meteen omdat de regionale bladen daar grote, misschien wel onher stelbare schade van zouden ondervinden. Het is mooi dat de regering zelf al direct deze mogelijkheid heeft geopperd en verworpen, want het is in zekere zin een erkenning van de juistheid van de indertijd door deze krant (maar ook door anderen, o.a. de vereniging De Nederlandse Dag blad Pers) gegeven bijdragen in de discussie toen het principe van de etherreclame aan de orde was. Als iemand uit het noemen van deze naam en het vervolg van ons betoog zal concluderen dat wij HET WETSONTWERP waarin de Britse Conser vatieve regering een regeling voor de immigratie uit Gemenebestlanden heeft neergelegd, is een be droevend staaltje van rassendiscriminatie. Engelandvaarders met Britse voorouders, ook al vertrokken die 150 jaar geleden uit hun vaderland, zijn in Groot-Britannië welkom. Maar immigranten die weliswaar een Brits paspoort bezitten, doch niet tevens op een Britse stamboom kunnen bogen, wor den tot vreemdeling verklaard. Ze kunnen alleen maar tijdelijk werkvergunningen krijgen en de po litie heeft het recht, hen op elk tijdstip dat haar past, lastig te vallen met een verzoek om legitima tie. De vraag dringt zich op. waarom de regering- Heath dit wetsontwerp heeft ingediend. Om de im migratie van kleurlingen drastisch te beperken? Daar is geen nieuwe wet voor nodig: vorig jaar al liet Engeland minder dan 4000 immigranten uit Gemenebestlanden toe. In het Leger des Heils geeft de in spraak, ondanks de strenge hiërar chische opbouw, weinig problemen. De divisie-officieren (Nederland is verdeeld in vier districten, die elk onder leiding staan van een divisieof ficier) organiseren regelmatig werk besprekingen met de officieren en vrijwillige plaatselijke leiders. Plaat selijk zijn er de korpsraden. Theologische problemen zij er ook niet zo. „Wij hebben het te druk met onze activiteiten^ om ons daaT druk over te maken". Wel is kolonel Nij man blij met de toenemende vraag onder de jongeren naar degelijk kate- chetisch onderwijs. „Onze jonge heilssoldaten willen verantwoording doen van hun geloof en beseffen steeds meer, dat je dan niet kan volstaan met een simpel „Geloof in de Here Jezus en je bent gered". Ook willen zij leren, hoe met de Bijbel om te gaan. In dat verband komen inderdaad wel vragen als rond Genesis om de hoek kijken". Oecumene Over de oecumene denkt hij ge nuanceerd. Hij is blij met samenwer king, maar zou niet graag zien, dat die eenheid tot uniformiteit zou wor den. „De breedheid van het evangelie laat verschillende gezichten van de kerk toe. Als op de ene hoek van de straat de gereformeerden evangelise ren en aan de andere kant het Leger, dan kan ik daar alleen maar blij om zijn. Mensen die de ene voorbijlopen, kunnen zich door de anderen aan gesproken voelen." De samenwerking ziet hij het best naar voren komen in de evangelisa tie. „Zodra je het kruis van Christus predikt als redding van zondaren, vallen de verschillen weg". Daar ligt voor kolonel Nijman tegelijk ook de grens van de samenwerking. Hij citeert de krijgsartikelen, die iedere heilssoldaat moet onderteke nen: „Wij geloven, dat het enige en zekere geneesmiddel tegen alle kwaad in deze wereld is, de mensen ertoe te brengen zich aan de leiding van de Here Jezus Christus óver te geven". Optimistisch De nieuwe tweede man in de Ne derlandse hiërarchie komt uit een Rotterdams Legergezin. Hij is ge trouwd met luitenante D. Vlas, een dochter van de bekende Heilsofficier Bouwe Vlas. Zijn gevarieerde loopbaan begon in 1929 in Enschede en voerde hem langs vele korpsen en kantoren. Van 1960 tot 1965 was hij territoriaal jeugdse- cretaris. Buiten het Leger des Heils werd hij vooral bekend als de tolk van Billy Graham bij diens campag nes in Amsterdam, Rotterdam en verleden jaar in Dortmund. Voor de toekomst van het Leger des Heils is hij optimistisch. Het werk breidt zich sterk uit. Nergens in Europa zijn zoveel roepingen ais in Nederland. Per jaar melden zich zo'n dertig mensen voor deofficiersoplei ding. Prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar vanwege de hervorm de kerk aan de Universiteit van Amsterdam, bespreekt: „Tol on ze diepe droefheid", documen taire over de dood, door dr. Peter Hofstede (Anthos-boek ,van Bosch en Keuning, Baarn; 176 pag., prijs f 8,50); „Lessen voor levenden", gesprekken mei ster venden, door Elisabeth Kübler- Ross (Ambo, Bilthoven278 peg., prijs f 12,50)Geneeskudige con frontatie met de dood", door prof. dr. C. v. d. Meer (Kok, Kampen; 29 pag., prijs f 4); problemen rond leven en dood", speciaal nummer voor theologie (p.a. Nieuwe Gracht 24A, Utrecht; prijs f 5,75). Morgen publiceren wij in het Zondags blad het tweede deel van prof. Van Niftriks beschopwingen. m en "Hij zeide tot hen: Strijdt om in te gaan door de enge pootr I Lucas 1324). J Jezus antwoordt dit op de vraag: Here, zijn het weinigen, dilTll houden worden? Het is een vraag, die de mensheid de eeuwen ers heeft aangesproken. Hoevelen zouden het er zijn? De Here geeft geen rechtstreeks antwoord. De vragensteller zc niet bevredigd zijn geweest. Jezus negeert de vraag gewoon. Hi Ient duidelijk blijken, dat het niet van' het minste belang is dit te Hev: Wat komt het er op aan? Wat voor voordeel geeft het als g j aantal kent? Maar de. vragensteller krijgt wel een opdracht: Strijdt om gaan door de enge poort... Dat is veel belangrijker dan al da iqi verdiepen in zaken, waarin God de uiteindelijke beslissing heeft- Twee aspecten verdienen de aandacht. Jezus spreekt van enge De weg naar het Koninkrijk Gods is geen brede, goed gepla r& Hij is moeilijk begaanbaar en hij mondt uit in een poort, die ge van ingang is. Maar er is een groot geluk: Jezus Zelf stn" kt nabij. We lezen vandaag: 1 Corinthe 10 vers 1 tot 13. AMSTERDAM Diverse acties zullen worden gevoerd ten behoeve van een nieuw ziekenhuis in Lamba- rene (Afrika), dat zal verrijzen naast het bekende hospitaal van Albert Schweitzer. Dit hospitaal zal worden gerestaureerd, hetgeen dan zal kun nen dienen als verzorgingsplaats voor chronische zieken en ouden van da gen. Peter von Meijenfeldt, student aan een sociale academie in Groningen trekt aan een nieuwe campagne voor het hospitaal in zijn provincie. Zij begint helemaal volgens traditie met orgelconcerten in Loppersum, zet zich door in school-acties, wielerwedstrij den en vindt zijn hoogtepunt in „de nacht van Lambarene" van 6 op 7 maart in de Martinihal in Groningen. Het wordt het startsein voor meer acties in Nederland. Want ofschoon jle plannen vSor het nieuwe hospitaal nog niet rond zijn moeten er drin gend nieuwe aanschaffingen worden bekostigd, een coloriemeter voor ver schillende bloedtesten, een terrein- auto, en medicamenten. Ten behoeve van de nieuwbouw wordt sinds het begin van het vorig jaar door de Nederlandse vrienden een vijfjarenplan uitgevoerd om in 1974, waarbij men zich kan verplich ten om over deze periode vaste bij dragen te geven. De nieuwbouw gaat naar schatting 15 miljoen gulden ten en daarvan verwacht men t die tijd ongeveer een miljoen uit derland. ps 'In 1975, op Schweitzers hondernf geboortedag, hoopt men het niea ziekenhuis te kunnen openen- ;j NED. HERV. KERK BEROEPEN: te Zwolle: A. Go* te Delft; te Oud-Alblas: kand. B. Kieskamp te Utrecht, die beda voor Stavenisse. A. K. v.d. Scho< Appelscha heeft nog geen besli^"' genomen inzake het beroep Voorschoten. GEREF. KERKEN BEROEPEN: te Goor: kand. H,t'( Rang te Amsterdam; te Dubbeli T Verschoor te Moordrecht, die verdere beroepen in overweging nemen; te Hengelo: W. L. Muld^ Gorinchem; te Uithoorn: J. Meij( Winschoten. GEREF. KERKEN (VRIJG.) BEROEPEN: te Zaandam en Kip menie: A. Geelhoed te Hasselt. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Goudwaard: Weststrate te Meliskerke. c GEREF. GEMEENTEN IN NED. BEROEPENL to Barnevelü erft Rhenen.F. Mallan te Gouda. Het gaat mij in dit artikel waarlijk om het evangelie, de bijbelse boodschap voor mensen, die ongeneeslijk ziek zijn. Dat betekent méér dan alleen de waarheid aan het ziek- en sterfbed voorzover men daaronder verstaat, dat de zieke niet onkundig wordt gelaten omtrent zijn of haar werkelijke toestand. Hoofdzakelijk gaat het mij om de vraag wat nu eigenlijk de specifieke taak van de pastor is ten aanzien van ongeneeslijk zieken en stervenden. nu pleiten voor eigen belangen, dan zal hij van deze zijde niet worden tegengesproken. Het gaat inder daad mede om onze eigen bedrijfsvoering en wij schrijven dit ten eerste omdat wij er volstrekt van overtuigd zijn dat ons werk nuttig en nodig is en daarom mogelijk gemaakt moet worden, en ten tweede omdat als de krant op dit punt niet over zichzelf commentarieert, uit het zwijgen mogelijk verkeerde conclusies getrokken zouden worden. Wat onze mening betreft: de opmerkingen van de regering over speciaal de regionale dagbladen gol den (en gelden nog) onverkort voor de Nederland se dagbladpers in het algemeen en de landelijke bladen in het bijzonder, omdat de laatsten de groot ste klap hebben moeten opvangen van de afroming van de reclamebudgetten door radio en televisie. Het is daarom gewenst dat de regering naar analo gie van deze nota over regionale televisie het vraagstuk van de reclame-inkomsten uit de lan delijke radio- en televisie-uitzendingen opnieuw onder ogen ziet. Het juiste antwoord zal wel hierop neerkomen, dat de Conservatieven op grond van hun verkie zingsmanifest verplicht meenden te zijn, het be staande racistische toelatingsbeleid in een nieuwe vorm te legaliseren. In elk geval klinkt het regeringsantwoord op de vraag, wat het wetsontwerp beoogt, weinig geloof waardig. Volgens minister Maudling moet het 'de onderlinge verhoudingen tussen de diverse ge meenschappen in dit land verbeteren'. In feite echter kan het ontwerp de al in Engeland woonachtige kleurlingen slechts het deprimerende gevoel geven, dat ze eigenlijk even ongewenst zijn als degenen aan wie nu, op grond van een volgens de regering wat ongelukkig uitgevallen assortiment voorouders, de toegang tot Engeland wordt bemoei lijkt of geweigerd. En als de wet hun dat gevoel niet geeft, dan zal de politie er wel voor zorgen. Zo'n gevoel kan de tegenstellingen tussen 'diverse gemeenschappen' in Engeland alleen maar verscherpen. Is hij eventueel verplicht mee te doen in de samenzwering van behan delende geneesheer en nabestaanden om de zieke in ieder geval niet in te lichten over zijn of haar werkelijke toestand? "Of is hij verplicht de „waarheid" te zeggen? Er zijn allerlei mensen met een ongeneeslijk zieke bezig: de nabestaanden, de doktoren, in een ziekenhuis zusters. Nu treedt ook de dominee nog op. Wat doet hij? Deze verontrustende vragen kwa men bij mij op. toen ik een aantal boeken over deze 'materie gelezen had. Peter Hofstede schreef een An- tihos-boek „Tot onze diepe droefheid", een documentaire over de dood. Van Elisabeth Kübler-Ross las ik „Lessen voor levenden", gesprekken met ster venden, een Amboboek. Voorts nam ik kennis van de oratie van prof. C. van der Meer aan de Vrije Universi teit, „Geneeskundige confrontatie met de dood". Last but not least 'ver scheen van het (r.k.) „tijdschrift voor Theologie" een nummer (vierde kwartaal 1970), dat geheel gewijd was aan het onderwerp „leven ondanks de dood".pveel onmogelijker bezigheid? Toen ik dat alles gelezen had, had ik een heleboel geleerd en was ik een stuk wijzer geworden, maar bleef zit ten met de klemmende vraag naar het bijzondere én eigenlijke van het ambt 'van de dienaar des Woords. wanneer deze staat bij ongeneeslijk zieken en bij stervenden. Draagt hij ook zijn steentje bij in de algemene verzorging van de heengaande, zodat het proces zo vlot, zo pijnloos, zo ge ruststellend als maar mogelijk is, af loopt, of is zijn eigenlijke taak, die hij maar zelden naar behoren waar neemt, een veel verontrustender, een veel onmogelijke bezigheid? HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad TROUW Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H- P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Heeft die pastor niet iets heel an ders te doen dan al die anderen, zo dat hij maar moeilijk in een team kan worden opgenomen en eigenlijk een storend element onder de verzor gers en vertroosters vormt? Dat is de vraag, die mij bezighoudt na de lec tuur van de genoemde boeken >en waarbij voor mijn besef het eigen lijke van het evangelie, van de bij belse boodschap in het geding is. Wat heeft de pastor over dobd en sterven 'te zeggen? Als zielzorger! Maar is dat wel >een goede term? Wordt hier niet een afbuiging, een zakelijke verandering in het taalge bruik waarneembaar? Is die pastor niet allereerst en voor alles dienaar des Woords? En wat houdt dèt pre cies in, wanneer men met ongenees lijk zieken en stervenden te maken krijgt? Van groot belang Ik ben er bij voorbaat van over tuigd, dat ik bij de onvolledige en stellig onbevredigende beantwoording van de gestelde vragen in conflict zal komen met de duidelijke tendens van de boeken wan Hofstede >en Kübler-Ross. Dat neemt niet weg, dat ik die boeken met rijk gewin en met grote dankbaarheid gelezen heb. Nog afgezien van de inhoud, is reeds het feit, dat zulke boeken ge schreven 'en gelezen worden, van groot belang, daar het wijst op een grote 'verandering in de 'geestesge steldheid. Er wordt weer over dood sterven nagedacht en gesproken. Tot voor kort hield bijvoorbeeld de filoso fische bezinning zich nauwelijks be zig met het sterven en verdwijnen van de enkele mens; als het denken überhaupt maar doorgaat... Sedert er een 'existentialistische filosofie be staat, is het sterven van de enkeling en daarmede het probleem van de dood een zware opgave voor de filo sofische bezinning. Prof. Van der Meer wijst in zijn oratie op de uitbreiding van de lite ratuur over sterven en dood in het laatste decennium, „en symposia of multidisciplinaire beschouwingen over de dood zijn er veelvuldig, zowel bij jongeren als ouderen" (p.7). Tege lijkertijd moeten wij zeggen, dat de herinnering aan sterven en dood zo ver mogelijk uit het moderne leven wordt weggedrongen. Dat is het merkwaardig ambivalente van de si tuatie. Er wordt over sterven en dood veel nagedacht, geschreven, gediscus sieerd, maar tegelijk gelukt het ons zulke onaangename dingen als ster ven en dood buiten het gewone leven te houden. Doodsverdringing Reeds op bladzijde 13 heeft Peter Hofstede gesproken over de doods verdringing "in 'onze hedendaagse maatschappij. Dat klopt. De rouwkle ding is reeds lang afgeschaft. Ik her inner mij nog 'hoe mijn moeder ge durende een jaar en enkele weken in het'zwart ging vanwege de dood van haar moeder. De gordijnen van het huis, waarin een dode ligt, worden niet meer neergelaten of dichtgescho ven. De hoge hoed op het kerkhof verdwijnt meer en meer. Wij sterven niet meer thuis, maar meestal in een ziekenhuis. Prijzend wordt van een weduwe gezegd, dat zij zich bij de begrafenis zo goed heeft gehouden; zij hield zich zo dapper; je merkte nauwelijks iets aan haar Vroegere en andere culturen heb ben rouw en smart vaste uitingsvor men gegeven, rouw en smart om zo te zeggen gekanaliseerd, er in ieder ge- Val voor gezorgd, dat er uitlaatklep pen waren voor het geprangde ge moed. Maar moderne mensen rouwen niet, huilen niet; zijn alleen maar dapper. In die dapperheid stikken zij soms. En dat is een enorm probleem, een nameloze verschrikking. Het is goed, noodzakelijk en heil zaam. dat er met beroofde mensen over hun leed en gemis wordt gespro ken. Het is ook goed, heilzaam en noodzakelijk om met ongeneeslijke zieken over hun aanstaande dood te spreken. De enorm moeilijke vraag is alleen maar: hoe doe je dat? Terwijl dan voor dit artikel vooral de vraag van gewicht is, hoe de pastoor dat - doet. Is hij alleen maar een middel om het sterfproces waardig, mense lijk, zo zacht en kalm mogelijk te doen verlopen? Wat mij in de gelezen boeken diep heeft getroffen en goed gedaan, is de warme liefde voor de medemens, die eruit spreekt. Vooral uit het boek van Elisabeth Kübler-Ross komen ons tal rijke bewijzen van edele medemense lijkheid tegemoet. Onze generatie is meer dan enige voor ons gevoelig ge worden voor het lijden. Nooit heeft enige generatie zo onvoorwaardelijk geloofd aan het recht van elk mens op geluk, in ieder geval op een mini mum van lijden en smart, terwijl alle mensen verplicht zijn zelfs dat mini mum te verkleinen en zo dragelijk mogelijk te maken. Dan zullen wij uit medemenselijkheid ook aan de smart van het sterven iets moeten doen. Wèt kunnen wij voor ongeneeslijk zieken en stervenden doen? Men kan gemakkelijk constateren, dat door de opname in ziekenhuizen het sterven van vele mensen eenza mer en onpersoonlijker is gewon In de gesprekken met patiënten, Kübler-Ross uitvoerig \veergeg< blijkt, dat velen er moeite mee ben in het ziekenhuis behandel worden als een ding, een object, nummer, dat beklopt, betast, g< gen, geröntgend enz. enz. w Waarom doen de doktoren zo geh zinnig? Waarom kan aan een pa niet gezegd worden wat er met gedaan zal worden? Waarom ka niet zoiets als een verklaring-voo ken geboden worden? Kortom: menselijke waardigheid is in het ding, benevens het recht om ze beslissen. Magische macht Er gaat zulk een magische m van het medische advies uit, dat gewoon mens niet anders doen dan zich te onderwerpen. De fan leden van de patiënt spannen sa met doktoren en verpleegsters bezoekers tijdens het bezoekuur geforceerd (opgewekt. iHet zou patiënt immers doen ineenstorter hij de waarheid wist! Wat het hem betekent, dat niemand met spreekt over de waarheid, die reeds lang weet of minstens vern daarnaar schijnt niemand te gen. Moeten wij niet heel anders ongeneeslijk zieken en 'Sterve omgaan dan wij nu meestal doer waarom doen wij zoals wij Omdat wij zelf met de dood al onverbiddelijke einde geen raad ten. Als iemand opgegeven is, de dokter minder vaak en de pleegster laat op het bellen lang zich wachten. Dokter en verplet beiden zullen dit ontkennen, zijn het feiten, al zijn de betrokl het zich niet of nauwelijks bewus Elisabeth Kübler-Ross heeft mijn lekenoordeel op zeer h« wijze de stadia beschreven, dit opgegeven patiënt doorleven Het eerste stadium is: ontkennir ga niet dood; dat kan mij toet overkomen; onmogelijk! Het t' stadium is woede, die zich kan ten op de dokter, de verpleegsl (of) de nabestaanden. Het derdt dium is dat van het marchan zowel met de mensen als met als U... dan zal ik...! Het vierd' dium is dat van de depressie vijfde en laatste dat van de aar ding. Bij dit alles moet de doo> mens begeleid worden; hij of zij niet alleen gelaten worden. Er met de doodzieke gesproken w Hem moet blijken, dat hij bef wordt. Hij moet in een echte menselijkheid geholpen worder heeft men in Chicago trachl doen door middel van een waartoe ook predikanten beho Uit het werk van dit team is he van Kübler-Ross ontstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2