SUSSEN WAARSCHUWEN Lee is het vuilst hij Katwijk MOSKOU VEROORDEELT INVAL IN LAOS THIEU: BINNENKORT NOORD-VIETNAM Politie doet inval bij Christelijk Instituut in Zuid-Afrika Kamerlid Haars wil China tegen huurkoop voorstel indienen Het Kwartet Crita) Vrij koud ^ixon doet rede niets foor vrede Rijksdaalder irriteert Vederlanders Ontslag dreigt voor 200 man van Chrvsler-Rotterdam AVRO krijgt meer radio-zendtijd Berger aanvaardt plaats op lijst ■■I Nieuwe luchthaven roept fel verzet in Japan op NS wil groei van personeel iets afremmen Leidse Courant Vrijdag 2ftbrvri 1971 -51»<« j^rgaog vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - fdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich te ghebleven mije bert in teghanapo*»!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur MOSKOU (AP, UPI, Reuter, AFP) De Sowjetunie heeft de Verenigde Staten gewaarschuwd, dat zij „niet onverschillig kan blijven" ten aanzien van „de nieuwe escalatie van Ameri kaanse agressie" in Indochina. In een door het dagblad Izwestia gepubliceerde regeringsver klaring staat, dat Washington een zware verantwoordelijkheid op zich neemt voor nieuwe complicaties in de internationale si tuatie. Hoewel de gehele maat schappij op onverdraagzaam heid is gebaseerd, is iedere vooruitgang gebaseerd op v erdraa gzaamh e id GEORGE BERNARD SHAW „De Russische regering veroordeelt de gewapende interventie in Laos re soluut als een nieuwe misdadige actie van 'de pVerenigde Staten, die een brute schending betekent van alge meen aanvaarde normen en principes van internationale wetten en indruist tegen het handvest van de VN. dat ook door de VS is aangenomen", al dus de officiële verklaring. Inhakend op herhaalde mededelin gen van Washington, dat Amerikaan se troepen een beperkte rol spelen bij de invasie in Laos, zegt de Russische regering, dat niemand zich daardoor laat misleiden. „Een aanval met ge bruik van luchtmacht en artillerie is even misdadig - als een aanval met grondtroepen. Voor de Laotianen die nu worden gedood, maakt het niet uit of dat door een kogel of een bom gebeurt". lijke illusies, die nog ernstiger gevol gen kunnen hebben. „Zij i hebben al reen uitgebreide luchtoorlog tegen Noord-Vietnam ge voerd en men weet hoe dit avontuur is afgelopen.Ook vandaag nog is elk plan. dat een militaire provocatie tegen N-Vietnam inhoudt, tot misluk ken gedoemd. De Democratische Re publiek van Vietnam is lid van de socialistische familie. Rusland en de andere p socialistische landen tullen blijven helpen de Noordvietnamese broeders te steunen", aldus de ver klaring. Zon en maan 27 februari: zon op 7.32. onder 18.15; maan op 8.01. onder 21.41; 4 maart E.K. Hoog water Hoog water, 27 februari: Rot terdam le getij 5.48, 2e getij 18.29; Scheveningen 4.25-16.39; Vlissingen 3.06-15.32; Haringvliet- dam a.d. zeezijde 4.55-17.12 DE BILT Koude lucht uit Scandinavië stroomt via de Noordzee en Denemarken naar onze omgeving. In de komende nacht zal het in deze lucht waar in flinke opklaringen voorkomen licht tot matig vriezen. Overdag zal de zon, die in deze tijd van het jaar alweer vrij hoog boven de horizon komt, in tbetekenis toenemend hoge- enkele graden boven nul tc doen oplopen. De aanvoer van koude lucht vindt plaats tussen een nog in tbetekenis toenemend hoge- drukgebied boven Scandinavië en een depressie boven Rusland. In Zweden heerst al enkele dagen een matige tot strenge vorst, 's Nachts daalt het kwik er op sommige plaatsen zelfs toi ongeveer 25 graden onder het vriespunt. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.4 cm. (1018 millibar), dalend. Thieu Scherp adio Hanoi: ONGKONG (AP) De officiële o-Hanoi heeft de jongste rede ring van president Nixon een cstuk genoemd van een roofzuch- bloeddorstige havik, die zich ht te hullen in de veren van duif". rnieuw, aldus radio-Hanoi, doet >n niets, behalve dan zijn poli van misdadige agressie te ver- elen met een verklaring dat hij vrede streeft. Ipnieuw heeft hij koppig gewei de rechtvaardige voorwaarden een vrede, zoals die door de munisten aan de Parijse vredes- trekingen zijn voorgelegd, te aan- ■den". e voorwaarden zijn een algehele onvoorwaardelijke terugtrekking alle Amerikaanse troepen uit nam, het staken van alle steun het lakeiënbewind te Saigon en ilute niet-inmenging zodat het namese volk zijn eigen binnen- se aangelegenheden kan regelen. e uitzending van Hanoi was de te communistische reactie. TJET feest is voorbij. Na vier dagen hossen, springen, dan sen en zingen is de rust weer te ruggekeerd in ons land. Zoals dat lioort komt na het Carnaval de tijd. van bezinning. Voor diege nen die toch nog eventjes in ge dachten terug willen naar het festijn, dat dit jaar luidruchtiger, dan ooit is gevierd, deze opmer kelijke plaat. Een schrale troost wellicht: Over een kleine 360 da gen kunnen de glazen weer ge vuld worden. (Foto Regiopers). De toon van de Russische rege- ringsverklarign is het scherpst als wordt gesproken over een eventueel offensief tegen Noord-Vietnam: „De leiding van Amerika probeert de we reldopinie de mening aan te praten, dat de VS ongestraft in Indo-China kunnen handelen en dat de agressor zich zonder kleerscheuren kan terug trekken. Dit zijn voor de VS gevaar- De Zuidvietnamese president Thieu heeft op een bijeenkomst in Pleikoe verklaard, dat een invasie in Noord- Vietnam slechts een kwestie van tijd ds. Deze opmerking verscheen in een rapport van het officiële Vietnamese persbureau, maar werd niet overge nomen in een verslag van het bezoek aan Pleikoe, dat door de presidentiële persdienst werd uitgegeven. De tekst van het Zuidvietnamese persbureau luidde: „In antwoord op een vraag tijdens de bijeenkomst in Pleikoe naar de mogelijkheid van een mars naar het noorden, zei president Thieu, dat dit slechts een kwestie van tijd was". Een officiële woordvoerder in Saigon liet later weten, dat het persbureau-verslag weliswaar correct was, maar niet het exacte woordge bruik van de president weergaf. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De nieuwe kkelen rijksdaalder irriteert rreweg de meeste Nederlan- rs, zo blijkt uit een onderzoek in het Nederlands Instituut lor de Publieke Opinie (NIPO). Uit een steekproef, waarbij aan n landelijk gespreide groep van 84 mensen hun mening werd vraagd, antwoordde 76 procent n de ondervraagden de nieuwe ksdaalder erg onhandig te vin- n en 15 procent vond de nieu- e munt tamelijk onhandig. In schrille tegenstelling daar- ee staat de waardering voor de ide (grotere) munt. 46 procent in de ondervraagden vond deze unt erg handig, 40 procent ta- ielijk handig. j Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Voor tweehon derd van het driehonderd man tel lende personeel van Chrysler Inter national SA in Rotterdam dreigt ont slag. Het personeel is via de onderne mingsraden op de hoogte gebracht van de moeilijke situatie waarin het bedrijf verkeert Ook de vakorganisa tie is ingelicht. Het dreigend ontslag hangt nauw samen met de beleidslijn die vanuit het hoofdkantoor in De troit zal worden uitgestippeld. Komen bepaalde werkzaamheden niet naar Rotterdam, dan zit er voor de directie van Chrysler International niets an ders op dan tweederde van het perso neel te ontslaan. De onderneming in Rotterdam is een Benelux-vestiging van de Amerikaanse Chryslerfabriek, een van de grootste automobielbedrij ven in Amerika. HILVERSUM De AVRO krijgt 1 oktober meer zendtijd op de radio. Dé minister van CRM heeft het verzoek van de AVRO om meer televisiezend tijd niet ingewilligd. Een woordvoerder van het ministe rie van CRM zei, dat de onevenredig heid bij de verdeling van de tv-zend- tijd nog verder zou toenemen wan neer aan het verzoek van de AVRO zou zijn voldaan. De AVRO heeft zich toch ingeno men getoond met de uitbreiding van zijn radio-zendtijd. Er wordt een „er kenning door de minister" in gezien „van de AVRO als super-omroep". De AVRO had zijn verzoek gebaseerd op het hoge ledental. DEN HAAG De aftredend bur gemeester Berger van Groningen heeft de hem door DS'70 aangeboden plaats op de kandidatenlijst voor de Kamerverkiezingen aanvaard. Hij be zet nu de derde plaats op de lijst na het huidige DS'70 Kamerlid mevrouw Veenendaal-Van Meggelen en lijst trekker prof. dr. W. Drees jr. De heer Schuitemaker, momenteel ook voor DS'70 in de Kamer, is van de derde naar de vierde plaats verschoven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het CHU-Kamerlid mejuffrouw Haars overweegt een ini tiatiefwetsontwerp in te dienen om de veel voorkomende kwalijke huur kooppraktijken tegen te gaan. Zij denkt aan een wettelijke regeling waarbij de huurkoper wordt be schouwd als huurder. Hij valt dan onder de huurbescher- ming en dat heeft onder meer als voordeel dat de huurkoop niet zomaar kan worden verhoogd. Tevens krijgt de huurkoper dan recht op terugbeta ling van teveel betaalde huur. Mejuffrouw Haars zal het initia tief-voorstel indienen als minister Polak niet van plan blijkt op korte termijn zelf maatregelen te tref fen. De minister heeft bij de begro tingsbehandeling in de Kamer toege zegd met een tijdelijke regeling te komen. De definitieve regeling van dit juridisch ingewikkelde probleem zou dan niet overhaast behoeven te worden. De minister deed zijn belof ten op hevige aandrang van de Kamer, begin november, maar tot nu toe heeft hij nog geen voorstel ingediend. SANTIAGO (AP) De directeur van het Chileense staatskoperbedrijf Max Nolf, heeft bekendgemaakt dat Chili buiten de Londense metaal markt om rechtstreeks koper zal gaan verkopen aan China. Chili is een van de grootste koperproducenten van de wereld. Een contract is gesloten met de Amerikaanse kopermaatschappij- Anaconda, waarbij in belangrijke mate de verkoop van Chileens koper in het buitenland door Anaconda wordt opgezegd. De Noordvietnamese hoofdonder handelaar bij het Parijse vredesover leg, Xoean Thoej, heeft president Nixon beschuldigd Noord-Vietnam te bedreigen met invasie. Hij voegde daar de waarschuwing aan toe, dat de huidige Amerikaanse politiek in Indochina een directe bedreiging be tekent voor Ohina. De Noordvietna mese tonderhandelaar verwierp de Amerikaanse beschuldiging, dat zijn land verantwoordelijk is voor de uit breiding van de Vietnamese oorlog naar Cambodja en Laos. „De waar heid is. dat juist de regering-Nixon de 'oorlog uitbreidt tot heel 'Indo china", aldus Xoean Thoej. Tengevolge van de inval in Laos is vorige week het aantal gesneuvelde Amerikaanse militairen het hoogste van de afgelopen vijf maanden, aldus het Amerikaanse opperbevel in Sai gon. Negenenvijftig Amerikanen sneuvelden bij gevechtsacties, terwijl 42 omkwamen door andere oorzaken, voornamelijk ongevallen met helikop ters. Een Zuidvietnamese woordvoerder deelde mee, dat de Zuidvietnamese verliezen in Laos „gering" zijn, maar bevestigde wel, dat het offensief te gen de Ho Tsji Mdnh-route nu al acht dagen stil ligt. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse veilig heidspolitie heeft gisteren bij het Christelijk Instituut in Kaapstad en Johannesburg en een groot aantal andere kerkelijke instel lingen huiszoeking verricht. Ook een aantal geestelijken en twee bekende journalisten, Newman Robinson van The Star en Benjamin Pogrund van de Rand Daily Mail, kregen bezoek van de geheime dienst. Bovendien Is gisteren bekend ge worden dat opnieuw drie Anglicaanse priesters uit het land zijn uitgewezen. Francis Horner van Sint Michael in Springs moet het land voor 28 mei verlaten. Richard Liewellin uit Jo hannesburg moet eveneens vertrek ken en een derde priester, wiens naam niet is bekend gemaakt, ook. Wanneer is niet bekend. Er zijn geen redenen genoemd voor de maatrege len. De afgelopen vijf jaar zijn 41 geestelijken over de grens gezet. Vooral de laatste maanden moeten kerkelijke leiders die tegen de apart heid zijn, het ontgelden. Behalve bij het Christelijke Insti tuut, dat geleid wordt door ds. C. F. Beyers Naudé, zijn huiszoekingen verricht bij een groot aantal Angli caanse geestelijken, bij de bureaus van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, de universitaire christelijke beweging, het onderwijs voorlich tingscentrum in Johannesburg een adviesdienst voor het verlenen van Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het open water is op veel plaatsen in ons land zo ver vuild, dat het niet meer verantwoord is erin te zwemmen. Vastgesteld is, dat de Noordzee van Kijkduin tot Noordwijk sterk is verontreinigd met als sombere dieptepunt het wa ter bij Katwijk. Het water voor de kust wordt schoner naarmate men meer naar het noorden gaat. Verder is het zeewater bij Vlissingen sterk vervuild. Een onderzoek, vorig jaar van fe bruari tot oktober verricht door de Consumentenbond, heeft de vervui ling van het zwemwater duidelijk aangetoond. Men nam op 347 plaat sen 2342 monsters. De natuurzwembaden en de rc- creatieplassen vertoonden over het algemeen een gunstig beeld. Maar enkele meren waren toch weer sterk verontreinigd en de Consumenten bond raadt het zwemmen op een aantal plaatsen zeker af. Voorbeel den: de IJsselmeerkust en de Velu- werandmeren. Zeer vies is het water van het Buiten-IJ, het Eemmeer. het strand bij Horst en het Ketelmeer. Het Belgische consumentenblad Testaankoop meldde vorig jaar al, dat het water bij Vlissingen en Scheveningen sterk was vervuild. Men trok de conclusie, dat het zwemmen er levensgevaarlijk was. De Consumentenbond doet deze uit spraak niet. De bond legt er de na druk op, dat men geen medisch on derzoek heeft verricht. De monsters van het water zijn genomen met het oog op een goede recreatie. Indirect heeft het onderzoek zeker met de volksgezondheid te maken. De bedoeling van de Consumen tenbond is vooral een waarschuwing te laten horen. Men hoopt over een paar jaar het onderzoek te herhalen om dan te ontdekken, dat de toe stand verbeterd is. De conclusie van het onderzoek is, dat er zeker iets moet gebeuren om de vervuiling te gen te gaan. Hier ligt een taak van de overheid, meent de Consumen tenbond. Als voorbeeld, waar de vervuiling kan worden vermeden wordt het strand van Katwijk en Scheveningen genoemd. De consumentengids, die het re sultaat van het onderzoek publiceert, wijst er nog op, dat niet altijd de industrie de grote boosdoener is. Langs de oevers van de recreatie- plassen, waar geen industrie is, lig gen de resten van de recreatieve maaltijden opgestapeld. De ratten, de overbrengers van de gevreesde ziekte van Weil, leiden van de ach tergebleven etensresten een luxueus bestaan. Staatssecretaris Kruisinga (volks- gezondheid) zei gisteravond nog al tijd: „Ik denk dat ik rustig in Sche veningen blijf zwemmen." Hij zei 3at binnenkort ambtelijke cijfers zijn te verwachten. De cijfers over Scheveningen zijn volgens de staats secretaris „aanmerkelijk lager dan zes jaar geleden." De directeur-generaal van de volksgezoidheid, dr. P. Siderius, noemde de gegevens van de Consu mentenbond „niet verontrustend". Wel gaf hij toe, dat het water in de Zuidhollandse badplaatsen vuil is. „Het is niet zo prettig om erin te zwemmen", aldus dr. Siderius. beurzen aan niet-blanken, de Natio nale Unie van Zuidafrikaanse Stu denten. en bij het kantoor van de Na tionale raad van de congregationisti- sche kerk in Durban. Rechtszaak Volgens de politie houdt deze actie verband met de rechtszaak tegen de Anglicaanse deken van Johannesburg. Gonville Ffrench-Beytach. Hij isop borgtocht vrijgelaten en moest van daag weer voorkomen. Hij wordt er van verdacht contacten te hebben on derhouden met de ondergrondse com munistische partij en het verboden African National Congres. De politie heeft bij de huiszoekin gen van gisteren gezocht- naar belas tende documenten. Een aantal stuk ken is in beslag genomen. Bij de in val in het bureau van het Christelijk Instituut in Johannesburg werd het paspoort van de rooms-katholieke on derzoeker Mark Collier in beslag ge nomen. Intimidatie Dr. Bruckner de Villiers. woord voerder van het Christelijk Instituut, noemde de invallen 'een kennelijke zuivering van de kerk en een onder deel van de oude taktiek. Men neemt niet de hoogste leiders, maar de lage re autoriteiten met de bedoeling te intimideren'. NARITA (Reuter) Duizenden mensen, die zich verzetten tegen de aanleg van een tweede internationaal vliegveld bij Tokio, hebben gisteren barricades opgericht en verwoede ge vechten geleverd met een enorme po litiemacht. De manifestanten, die on langs een stuk grond hebber, bezet, dat nodig is voor de voltooiing van het vliegveld, verloren zeker 150 man aan gewonden. Minstens 40 politie mannen werden buiten gevecht ge steld. De zwaarste gevechten deden zich gistermiddag voor, toen de politie probeerde twee bulldozers naar het gebied te begeleiden. Een paar hon derd jongeren gingen voor de bulldo zers zitten en weerstonden een uur lang de politionele pogingen hen weg te krijgen. Daarop viel een polltie- kolonne de zittenden protesterenden van twee kanten aan. UTRECHT De NS gaat de per- soneelsgroei dit jaar iets afremmen. Gebleken is. dat er aan het eind van dit jaar 240 man personeel meer zal zijn dan het geraamde maximum van 28.160 NS'ers. Het onverwachte overschot is onder andere het gevolg van de overname van ongeveer 240 werknemers van de noodlijdende afdeling rollend ma terieel van Werkspoor in Utrecht. Een andere reden is de sterke groei in de container-sector. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1