Jo Simons: „Club gaat voor alles" E A Winst daalde Kon. Shell 7 pet. „Geruisloze" prijsexplosie op komst na 1 juli Concurrentiepositie versterken Werkgevers niet bereid vakbonden half procent van loonsom te geven Regeringspartijen „aeens over voorstel "vennootschappen Grondbriefbank Gevolgen leed in 1969 Weer extra training voor jonge talenten 3 ton verlies inflatie merkbaar Eis acht jaar wegens moord Van Gend en Loos los van NS? Directeur Jaarbeurs voorspelt: "VRIJDAG 26 FEBRUARI 1971 'och kan zonder overdrijving ge ld worden dat nooit tevoren een rkere formatie voor Nederland uit- am en dat alles niet dank zij, ar ondanks de voorbereiding. De ssing voor deze contradictie ligt de clubs, die in luttele jaren de hnische en tactische vaardigheid de Nederlandse spelers naar een y 0rZllHïl ernationaal aanvaardbaar peil >ben gebracht. eticha )e fout in de uiterst gebrekkige «■bereiding moet niet in de eerste ats worden gezocht bij de kleine, ende Jiri Pleticha. Hij had voor seizoen een uiterst ambitieus trai- gs- en interlandprogramma opge ld dat voorzag in wekelijkse trai- gen voor de geselecteerden. Die iningen en interlands kwamen er, ar de opkomst was uiterst pover. r Simons, de 23-jarige captain van Nederlandse kampioensformatie rSC Trappers, speelde slechts twee 7dstrijden met het nationale team: tegen zijn eigen club en de inter- d tegen Frankrijk, een ontmoeting ar hij aanvankelijk een langdurige orsing aan overhield. Simons was t de enige die zich zo sporadisch >r het team beschikbaar stelde, iticha kreeg niet één keer de be- ikking over de complete selectie. )e eerste reden voor deze absentie jet gezocht worden in de uiterst imitieve organisatie, van de bond. Sin limons: „Van de hele organisatie Vgt letterlijk niets. Je stuit bij het lionale team op onoverkomelijke ieilijkheden. Er worden planningen inaakt die nergens naar lijken. Tij- iS de interland tegen Frankrijk tgen wij tijdens de treinreis niets ieten. Toen wij aankwamen moes wij haastje-repje het ijs op om te tien. Zonder even te kunnen re- [en. Het leek nergens naar". 'oor Jo Simons en de andere aan- igen vormen echter die organisa- sche fouten niet het grootste pro- mi. De Nederlandse ijshockeyers igen van hun clubs een behoor- :e onkostenvergoeding. De werku- die zij wegens training en wed- Van onze parlementsredactie 2>EN HAAG De regeringspar- jg9i in de Tweede Kamer zijn het terling niet eens over het rege- voor een nieuwe struc- van venn0°tschappen. Bij de van dit wetsontwerp (den gisteren twee amendementen pdiend. ran VVD-zijde: het wetsontwerp )t ook ruimte bieden voor de vor ig van een aandeelhouderscommis- waaraan de aandeelhouders hun 'egdheden kunnen delegeren. De [missie zal speciaal belast moeten met de belangen van de aandeel- al f*rs- jan ARP-zijde: de ondernemings- jsu moet net zo goed als de raad commissarissen in kennis worden ^eld van belangrijke beslissingen s bedrijfsssluiting, massaal ontslag lusies. k [et WD-amendement dat werd 'ohdiend door de heer Rietkerk werd in jeondertekend door "de KVP en de niU. De ARP bleek vooralsnog be- Sren tegen het amendement te heb- f hoewel deze partij het idee van l aandeelhouderscommissie a prio- aniet afwijst. jet ARP-amendement dat zoals we ands aankondigden werd ingediend r drs. Boersma krijgt in ieder ge- Be niet de steun van de CHU. De heeft zich o"^r dit onderwerp 'niet uitgelaten jaatsbosbeheer koopt landgoed bij Ai-se] ig"n ^an een verslaggever |6 JEN HAAG Staatsbosbeheer te ft van het landgoed Hoog-Wester- j^Tde bij Assel het westelijke deel cid.m 55 hectare groot aangekocht. rijVi landgoed, voorheen eigendom van Iall N.V. Hoog-Westerwolde. werd iroeT de aanleg van de Twenteroute fa 8) in twee gelijke stukken ver- ^j^d, waardoor het westelijk deel als v00f enclave in de staatsboswachterij neijtwijk kwam te liggen. i *1^ 4f Van onze speciale verslaggever TILBURG Ijshockeyen in Nederland is nog altijd een hoogst ivolwassen zaak. Ondanks of misschien juist door de razendsnelle >gang die het filtsende spel met puck en stick maakt, hebben de genten in de Nederlandse IJshockey Bond de vinger onvoldoende tn de pols van de ontwikkeling gehouden. Vanaf vandaag kan dat uiterst pijnlijk tot uiting komen als het ederlandse team praktisch onvoorbereid aan de start komt voor t wereldkampioenschap ijshockey in de C-groep. Dat wereldkam- oenschap wordt tot en met 7 maart in eigen land afgewikkeld. Vanavond speelt het team van bondscoach Jiri Pleticha in Til- irg zijn eerste wedstrijd tegen Denemarken; vanmorgen pas zijn geselecteerden bijeengekomen voor het grootste evenement op hockey gebied ooit in Nederland gehouden. strijden moeten verzuimen, worden door de clubs betaald. Het clubleven is voor deze amateurs dan ook be langrijker dan "het op een uiterst wankele basis opererende nationale team. Simons: „De club gaat bij mij voor alles". De financiële schoen wringt echter in de eerste plaats bij de Nederlandse IJshockey Bond, die de spelers in het voorbereidingsprogramma slechts een uiterst povere onkostenvergoeding verschaft en bovendien niet wilde (en niet kon) weten van een premiestel sel. Professioneel denkende Simons: „Ik ben constructiebankwerker bij Henk Pelikaan. Als ik daar uren moet ver zuimen voor mijn club, wordt dat fi nancieel opgevangen. Bovendien werk ik 's zaterdag en 's zondags bij. Op die dagen moeten er juist veel wed strijden worden gespeeld. Voor de club wil ik dat wel doen, maar niét voor het Nederlandse team". Dit gebrek aan mogelijkheden heeft Pleticha duidelijk parten gespeeld. De Tsjeoh heeft bovendien nog de handi cap dat hij slechts door eeri deel van 'het team wordt gewaardeerd. De meesten slaan zijn leiderskwaliteiten niet bijster hoog aan. Jo Simons wil daar liever over zwijgen. Hij wil allleen maar kwijt: „Pleti- nationale competitie. Jo Simons: „Hee niet met het bondsbestuur oplossen. Dat bestuur duwt hem met de vinger In de rug in de richting waar het Pleticha hebben wil". Pleticha heeft geprobeerd de moeilijkheden te om zeilen door zoveel mogelijk ploegge noten samen te laten spelen, een tac tiek die onder de gegeven omstandig heden inderdaad de beste is. Simons: „Op die manier is er zeker één goede lijn: Ronnie G.entis - Bob Slobers en hebben wij enige uitste kende backstellen: Van Veghel - Christiaanse en Ooms - Roomer, wanneer de selectie echter vaker vol tallig had getraind zou Pleticha nieu we mogelijkheden hebben kunnen uitproberen en wellicht een sterkere formatie hebben gekregen". Beurs In dit wereldkampioenschap kan Pleticha wel over alle spelers be schikken die hij maar wenst. Voor deze gebeurtenis heeft de bond zeer terecht de beurs geopend en de spe lers schadeloos willen stellen voor de financiële consequenties. Daarom ook hebben alle Nederlandse toppers zich voor dit evenement beschikbaar ge steld, want ondanks alle onvolkomen heden gelooft Oranje in zijn kansen. Het gematigde optimisme is niet on gegrond. Simons: „Wanneer het niet alteveel tegenzit, moeten wij toch op -de derde plaats kunnen eindigen. Achter Roemenië en Hongarije. Ik heb in drie voorgaande wereldtoernooien nog nooit zo een goede Nederlandse formatie bijeen gezien. In 1968 in Skoplje klopten wij Bulgarije. Die prestatie moeten wij nu herhalen". De buitenlandse ploegen hebben echter het voordeel goed op elkaar te zijn ingespeeld. Veel eerder dan de mannen van Pleticha kwamen zij in Nederland bijeen om te acclimatise ren en de laatste hand te leggen aan de voorbereiding. Voor Pleticha lijkt het bereiken van een eerste of tweede s, die recht geeft op promotie naar de B-groep, bijna een onbegon nen zaak. Simons: „Het was toch heel nor maal geweest, als wij een week tevo ren bijeen waren gekomen. Dan had den wij nog wat samen kunnen trai nen. Met een beetje overleg was het best mogelijk geweest Van de Til- burgse baan gebruik te maken". Toekomst De topspeler van TI JSC Trap pers ziet in de toekomst wel moge lijkheden voor het Nederlandse team. „Als de bond een trainingsstelsel in voert en eenmaal per week bijvoor beeld op dinsdag trainingsavonden houdt, zul je zien dat er belangstel ling is van de spelers en clubs. Dan kan er worden gebouwd aan een werkelijke eenheid". Een nadeel voor de ontwikkeling van het nationale team is het enorme aantal wedstrij den dat de clubs moeten spelen. Er bestaan drie competities: de Cup In ternational, de nationale competitie en de Coup Brabant. Bovendien vin den er regelmatig vriendschappelijke wedstrijden plaats. De Tilburgers spelen dit seizoen bijna vijftig wed strijden. Een oplossing voor deze chaotische situatie is gelegen in het schrappen yati'bijvoörbeeld de Coüp Brabant en Uitbreiding van de eerste divisie in de nationale competitie. Jo Simons: „Hee renveen, Groningen en Nijmegen moeten onmiddellijk toegelaten wor den tot de hoogste afdeling. Waar schijnlijk zullen die clubs in het be gin onderaan staan. Maar wat geeft dat? Als je niet tegen sterkere clubs speelt, leer je het nooit." De Tilburgse speler is één van de uit Canada afkomstige Nederlandse emigrantenzonen die in hun nieuwe vaderland klasse tekort kwamen om de absolute top te halen, maar voor Europese begrippen op behoorlijk peil staan. Jo Simons behoorde tot het team van de B-juniors van de Lon don Nationals. De A-ploeg bleek on bereikbaar. „Die Canadese junioren- ploegen zijn ongelooflijk sterk. In Nederland zouden zij zonder moeite in de topcompetitie kunnen mee draaien". Hardheid In Canada leerde Simons de onge looflijke hardheid, een onmisbaar wapen in deze stoere, manlijke sport. Het bezorgde hem in Nederland het odium van vechtersbaas. „Ik geloof dat je dat nu niet meer van mij'kunt zeggen. Als ijshockeyer ben ik meer vol wassen geworden. En bovendien heb ik mij sedert mijn verkiezing tot cap tain van TIJSC zeer koest gehouden. Mijn gemiddelde straftijd is twee mi nuten per wedstrijd en dat is voor een ijshockeyer echt niet teveel. Na de interland tegen Frankrijk werd ik aanvankelijk voor twee jaar ge schorst voor het nationale team om dat ik de scheidsrechter geslagen zou hebben. Die straf werd later onge daan gemaakt, toen die bewering on juist bleek te zijn". Het programma van de strijd om het wereldkampioenschap ijshockey in groep c ziet er als volgt uit: AMSTERDAM (ANP) Het sport fonds Leo van der Kar, dat jonge sportlieden de kans biedt extra trai ningen te volgen, heeft dit jaar niet minder dan 24 aankomende talenten daarvoor uitverkoren. Voor het eerst zijn daarbij biljarters, een judoka en een schaker, namelijk de negentien jarige jonge meester Jan Timman, die dankzij de bemiddeling van dr. Max Euwe een stage van een maand in Rusland gaat doormaken. Veruit de verste reis gaat honkbal ler Frank Smit maken. Hij zal in Californië eerst door de oud-nationale coach Bill Arce onder handen worden genomen om vervolgens de voorjaars training van de California Angels mee te maken. Het dichtst bij huis blijven de bil jarters en de wielrenners. De vier biljartjongeren zullen een aantal ex tra trainingsweekeinden ondergaan in Amsterdam onder de bekwame lei ding van de veelvoudige oud-wereld kampioen Renee Vingerhoedt. De wielrenners, van wie Peter Nieuwehuis vorig jaar in Leicester deel uitmaakte van de achtervol- gingsploeg bij de wereldkampioen- DEN HAAG Veertien maanden na het verstrijken van 1969 is het jaarverslag van de Grondbriefbank (dochter van de EMS) over dat jaar verschenen. De Grondbriefbank heeft in 1969 netto 298.000 verloren, nadat over het voorgaande jaar een winst van ƒ1,8 min was geboekt. Op 30 juni 1969 was de winst nog 1,3 min. Opnieuw wordt geen dividend voorgesteld. Het sterk verminderde resultaat dankt de Grondbriefbank aan het af boeken van de zg. "rechten tot terug koop" op onroerende goederen. Ook het exploitatieresultaat was lager: ƒ2,45 min. tegen ƒ2,84 min. in 1968. In 1969 ontstond de mogelijkheid om voor diverse projecten financie ring te verkrijgen. Men kon hier ech ter geen gebruik van maken, omdat naar de mening van de directie de medewerking van de gemeente 's- Gravenhage ontbrak. Hierdoor kon o.m. de realisering van het Haagse winkelcentrum Mariahoeve niet door gaan. Als de vennootschap niet de ge legenheid krijgt door bouwactivitei ten de voor haar rekening genomen kosten terug te verdienen, zal zij een schadevergoeding eisen. DEN HAAG De Konink lijke/Shell Groep heeft 1970 af gesloten met een netto-resultaat na aftrek van aanvullende af schrijvingen van 366,7 mil joen. Ten opzichte van 1969 be tekende dit een teruggang van 7 procent. Het groepsrendement, t.w. het netto-resultaat uitge drukt in een percentage van het gemiddelde netto-actief, beliep 10,2 tegen 11,7 in 1969. In de Verenigde Staten waren de door Shell Oil verkochte hoeveelhe den olieprodukten en aardgas, alsook de opbrengsten daarvan, vrijwel ge lijk aan die van 1969. De verkoopop brengst van chemische produkten daalde met 4 procent. Behalve door moeilijkheden in het chemisch bedrijf, werden de jaarre sultaten var. Shell Oil ongunstig beïnvloed door hogere belastingen en door de kosten voor het bestrijder. Denemar- Frankrijk Roemenië Vrijdag 26 februari: Frankrijk Roemenië (Utrecht): Groot Brittannië - België (Eindhoven): Denemarken - Neder land (Tilburg): Hongarije - Bulgarije (Til burg). Zaterdag 27 februari: Bulgarije - Neder land (Geleen); Roemenië - Denemarken (Rotterdam): Groot Brittannië - Hongarije (Tilburg): België - Frankrijk (Utrecht). Maandag 1 maart: Groot Brittannië - Ne derland (Den Bosch); Hongarije Roemenië (Eindhoven): Denem.--ken België (Rotterdam): Frankrijk - Bulgarije (Tilburg). Dinsdag 2 maart: België - Nederland (Eindhoven): Groot Brittannië ken (Nijmegen): Hongarije - (Rotterdam)Bulgarije (Utrecht). Donderdag 4 maart: België - Hongarije (Den Bosch): Groot Brittannië - Frankrijk (Groningen); Denemarken - Bulgarije (Heerenveen): Nederland - Roemenië (Til burg). Vrijdag 5 maart: Denemarken - Frank rijk (Groningen): Groot Brittannië - Bul garije (Heerenveen): Hongarije - Neder land (Rotterdam): Roemenië - België (Til burg). Zondag 7 maart: Denemarken - Honga rije (Eindhoven); Groot Brittannië Roemenië (Geleen); Bulgarije - België (Rotterdam): Frankrijk - Nederland (Utrecht). Met uitzondering van de duels op zondag beginnen alle wedstrijden 's avonds om kwart over acht. Problemen Nederlandse scheepvaart DEN HAAG De Konink lijke Nederlandse Redersvereni ging (KNRV) en de Raad van Bestuur voor de Zeevaart heb ben besloten tot bundeling van beide organisaties. Op deze wijze hopen beide instellingen doel treffende maatregelen te kunnen nemen om de verzwakte concur rentiepositie van de Nederlandse koopvaardijvloot te versterken. De Nederlandse grote handels vaart is in de afgelopen tien jaar van de 7e naar de 12e plaats op de we reldranglijst verschoven. Beide orga nisaties bepleiten met klem een snelle en zo ruim mogelijke invoering van de verleden jaar door staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer, aangekondigde maatre gelen voor de financieel verant- woorde bouw van nieuwe, moderne, grote en gespecialiseerde schepen. Investeringen Tijdens een persconferentie heeft de voorzitter van de KNRV, de heer H Reuchlin, er op gewezen dat wil de scheepvaart zijn economische be tekenis voor Nederland handhaven hiervoor grote investeringen moe ten worden gedaan. Tevens is een gecoördineerd beleid en een gezamen lijk aanpak van onderzoek en over leg op nationaal en internationaal ni veau onontbeerlijk. „Om dit collectieve beleid doeltref fender te maken is besloten tot bun deling van beide organisaties," aldus de heer Reuchlin. Hij was van oordeel, dat wanneer niet snel wordt ingegrepen, de revo lutionaire ontwikkelingen in de scheepvaart zowel op technisch, eco nomisch, sociaal en politiek gebied ten nadele van de Nederlandse con currentiepositie zullen werken. Bedreigd Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De centrale werk geversorganisaties zullen in de ko mende weken intensief overleg ple gen om een gezamenlijke principiële gedragslijn vast te stellen tegenover de wensen van de vakbeweging in de kwestie georganiseerden-ongcorgani- seerden. Daarbij is het zeker dat het verlan gen om voor het werk der vakbonden een bijdrage uit de ondernemingen te verkrijgen van een half procent van de loonsom (neerkomend op een jaar lijks bedrag van ƒ225 miljoen) zal worden afgewezen. Bij dit overleg zullen niet alleen het Verbond van Nederlandse Onder nemingen en het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond, maar ook de centrale ondernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf en de landbouw worden betrokken. Het gaat er overigens voorshands schappen, zijn hun extra stage al be gonnen in het Rotterdamse sportpa leis onder leiding van bondscoach Frans Mahn. De gelukkigen zijn: Atletiek: hoog springster Mieke van Doorn (16 jaar) uit Lisse. Badminton: Henny Wesdorp (17). Vlaardingcn. Huib van Wijk (19), Heerlen en Rob Ridder (17), Haarlem. Basketbal: Carla de Liefde (20), Am sterdam Biljarten: Johnnv Blanken- stein (16) Amsterdam. Huub van der Laar (18) Venray, Eugene Lafebre (14) Den Helder en Karei Dekkers (18) Den Bosch. Cricket: Bart Lubbers (20) Diepenveen en Cees Lieshout (20) Den Haag. Gymnastiek: Tonnie Rottier (18) Eindhoven en Jan van der Sande (17) Vlissingen. Handboogschieten: Catharina Floris (17) Goirle. Jos Se- gers (17) Heerlen en Gijsbert van der Heuvel (16) Schijndel. Ruitersport: Michiel Mulder (18) Empe. Honkbal: Frank Smit (18) Amsterdam. Judo: Will Peters (18) Sittard. Tafeltennis: Henk van der Zee (16) Vught en Hans Lingen (16) Rotterdam. Wielrennen: Peter Nieuwenhuis (19) Amsterdam en Johan Fresen (18) Zeist. Van een verslaggever DEN HAAG Acht jaar gevange nisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis heeft de officier van justi tie bij de rechtbank in Den Haag gis teren geëist tegen de 47-jarige Griek se keukenhulp C. K. wegens moord op de 44-jarige chef-kok van het Wassenaarse hotel-café-restaurant „Kasteel de Wittenburg" G. Clements en poging tot doodslag op de 21-jari- ge leerling-kok D. Evers. De keuken hulp had op hem geschoten met een pistool toen hij, na op staande voet bij „De Wittenburg" te zijn ontslagen, in de keuken afscheid kwam nemen. Bonden in appèl DEN HAAG De werknemersbon den in de metaalindustrie hebben hun raadsman opdracht gegeven ap pel aan te tekenen bij het gerechtshof in Den Haag tegen het vonnis in kort geding van de president van de rechtbank in Rotterdam. De bonden hadden de president verzocht twee elektrotechnische be drijven 'in Rotterdam de overeen komst te doen nakomen, die zij op 3 december met de vakbonden hadden gesloten. De president weigerde. DEN HAAG De Mekong-com- missie, waarin Laos, Thailand. Cam bodja en Zuid-Vietnam samenwerken bij ontwikkelingsprojecten, zal begin volgende maand in D~n Haag bespre kingen voeren met de minister drs. B. J. Udink. Nederland heeft de afgelopen jaren 19,4 miljoen gulden bijgedragen aan diverse onderdelen van het Mekong- project. niet om, zei ons een woordvoerder van het VNO, te komen tot een materiële aanduiding van wat moge lijk wordt geacht, omdat dit even als de loononderhandelingen als een zaak van de partners in de be drijfstakken wordt beschouwd. Het plan van de Amsterdamse werkgever P. Sybrandy om het pro bleem van de ongeorganiseerden op te lossen door de Invoering van een reductiepas voor vakbondsleden wordt zowel in vakbewegings- als in werkgeverskring beschouwd als „een sympathieke poging om bij te dragen aan het vinden van een uitweg", zoals J. Lanser, voorzitter van het CNV het formuleerde. NW-voorzit ter drs. H. ter Heide zei het uitge werkte plan van de heer Sybrandy ..met veel belangstelling af te wach ten." Woordvoerders van VNO, NCW en de Federatie van roomskatholieke en protestant-christelijke ondernemers in het midden- en kleinbedrijf meen den in hun voorlopige reacties, dat het ook in het plan-Sybrandy de be drijven zijn, die betalen. Aan mid denstandszijde werd gewaagd van een „onnatuurlijk element in de be staande verhoudingen, dat bij de prijsvorming een onaanvaardbaar grote rol zou kunnen gaan spelen." De Nederlandse koopvaardijvloot wordt in zijn positie bedreigd door de fiscale en financiële faciliteiten, die andere landen verlenen bij de bouw van nieuwe schepen. Ook de vlagdis- criminatie dreigt het wereldvervoers patroon te verstoren, waarbij Neder land de kans loopt verdrongen te worden. De KNRV en de Raad van Bestuur voor de Zeevaart achten daarom snelle uitvoering van de maatregelen van staatssecretaris Keyzer var. het grootste belang. De uitwassen van de viagdiscriminatie kunnen worden be streden met de begin 1970 door de regering ingediende „Retorsiewet Zeescheepvaart". Gehoopt wordt, dat het parlement bij de verdere behandeling dit wets ontwerp, ondanks de vele tegenstand, positief zal beoordelen en spoedig tot wet zal verheffen. Beide organisaties verwachten een grote preventieve werking van deze wet. De voorzitter wees voorts op de steeds groter wordende investeringen in de scheepvaart. Extra belastende factoren zijn hierbij de zich sterk wijzigende goederenstromen en de stijgende vraag r.aar gespecialiseerd vervoer, waarvoor nieuwe typen schepen moeten worden gebouwd. Slechts in de sector containersdie- pen heeft Nederland volgens de heer Reuchlin een nieuwbouw die mee spreekt. Hierin staat Nederland op de 5e plaats tussen Frankrijk en Japan. In het totaal van de nieuwbouwop- drachten neemt de Nederlandse koop vaardij een zeer lage plaats in. Het aandeel van de Nederlandse vlag in de wereldtonnage zal, zo meende hij, achteruit blijven gaan als er geen duidelijke verandering in het investe ringsklimaat komt. van twee hevige branden bij boor- werkzaamheden. Als gevolg hiervan was het nettoresultaat van Shell Oil over 1970 ad 237 miljoen, 19 pet. lager dan over 1969. PRIJZEN STEGEN Buiten de Ver. Staten steger, de verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten met 13 pet. De ver- koop-opbrengst nam met bijna 14 pet toe, dank zij het feit dat de prijzen in de meeste afzetgebieden zijn gestegen boven het lage peil van een jaar gele den. De prijsstijgingen bleven achter bij de kostenstijgingen. In alle bedrijfssectoren waren de gevolgen van de inflatie duidelijk merkbaar. Bovendien stegen de char- terkosten van tankers buitengewoon sterk toen de trans-arabische pijplei ding uitviel en ir. Libië produktiebe- perkingen werden opgelegd. De be lastingen naar de winst waren 58 miljoen hoger dan over 1969. Eer. stij ging van 16 pet. AARDGAS De door groeps- en verbonden maatschappijen buiten de Ver. Staten verkochte hoeveelheid aardgas was 38 pet. hoger dan in 1969, terwijl de ver koop-opbrengst van chemische pro dukten buiten de Ver. Staten met 11 pet. is toegenomen. De kapitaaluitga ven van de groep bedroegen 670 mil joen, vergeleken met 593 miljoen in 1969. Het nettoresultaat van de Kon. Ned. Petroleum Mij. over 1970 be droeg 976 miljoen, vergeleken met ƒ928 miljoen over 1969. Het belang van 60 pet. van de vennootschap in het nettoresultaat van de maatschap pijen der Kon. Shell Groep (na aftrek van aanvullende afschrijvingen) kwam over 1970 uit op 1.912 mil joen, vergeleken met 2.055 miljoen over 1969. Gerekend over het op 31 december 1970 uitstaande aantal van, 134.018.522 aandelen komt dit overeen met ƒ14,26 per aandeel over 1970, te genover 15,33 over 1969 op basis van hetzelfde aantal aandelen. DEN HAAG Staatssecretaris Keyzer (verkeer en waterstaat) staat in 'beginsel niet afwijzend tegenover de gedachte Van Gend en Loos los te koppelen van de Ned. Spoorwegen. Het transportbedrijf is een dochter van de NS. De staatssecretaris vroeg zich wel af of er een praktische grondslag is voor een dergelijke ingreep. Stukgoe deren-vervoer is geen aantrekkelijke zaak. Het geheel losmaken van Van Gend en Loos van de Spoorwegen verdient naar zijn mening zorgvul dige overweging. Daarbij moet vooral aandacht worden geschonken aan de sociale aspecten en de belangen van het personeel van Van Gend en Loos. De staatssecretaris zei dit in de Tweede Kamer tijdens de behande ling van een voorstel van wet tot wijziging van dé Wet autovervoer goederen. Dit komt neer op een ver eenvoudiging van de wijze van ver gunning-verlening voor goederenver voer over de weg De Kamer ging akkoord met het voorstel, dat zonder hoofdelijke stemming de eindstreep haalde. Skikampioenschappen alleen voor «eestelijken MÜNCHEN De geestelijke stand van het aartsbisdom Miinchen maakt zich op voor de skikampioenschappen op 11 maart te Wallberg/Tegernsee. Aan deze skikampioenschappen, waarvan 'kardinaal Julius Doepfner de beschermheer is, mogen volgens het wedstrijdreglement alleen deelne men 'priesters, diakens, subdiakens, religieuzen, theologiestudenten, kate- chisanten en pastorale werkers. In de damesklasse van deze aartsbisschop pelijke skikampioenschappen staat deelneming alleen open voor „dames die in dienst zijn bij het aartsbis dom". UTRECHT Een eventuele loonexplosie na 1 juli zal binnen zeer korte tijd gevolgd worden door een „geruisloze" prijsexplosie. Dat voorspelde de algemeen directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast op een persconferentie ter gelegenheid van de komende Voorjaarsbeurs. Hij zei, dat tevelen zich nog vleien met de gedachte dat men lonen onge straft kan verhogen zonder dat prompte prijsverhoging het gevolg is. Maar, aldus drs. Van der Kwast, met name in de arbeidsintensieve sectoren van het bedrijfsleven zijn er geen re serves meer voor het opvangen van kostenstijgingen. De loonindexering noemde hij in dit verband een lapmiddel. Elke loon indexering wordt nl. weer snel in de prijs doorberekend en ingecalculeerd, hetgeen vooraf al tot prijsverhoging leidt. Drs. Van der Kwast constateerde, dat Nederland met zijn huidige infla tiepercentage aardig op weg is om zich bij de koplopers te scharen. Hij stelde, dat de kosteninflatie de onder nemingen met de rug tegen de muur drijft: „zij noodzaakt tot het maken van soms niet verantwoorde bokke- sprongen om maar te komen tot be zuinigingen, opvoering van de effi ciency en dergelijke. Soms worden dan niet verant woorde beslissingen genomen als het prijsgeven van markten aan buiten landse concurrenten. Op onze beurzen ervaren wij dat een steeds groter deel van het aanbod uit importgoederen gaat bestaan". De stijging van het aantal faillisse menten van 1969 op 1970 met 7,5 pet. spreekt volgens drs. Van der Kwast duidelijke taal. Hij zei, dat het mid den- en kleinbedrijf onder zware druk staat. Van de zelfstandigen ln deze sector verkeert 10 pet. in een noodsituatie, terwijl ongeveer 40 pet. geen positief economisch resultaat meer bereikt. Drs. Van der Kwast stelde, dat de verschillende belangen-groeperingen in ons land wel van elkaar eisen dat men zijn verlangens intoomt, maar daarbij tevens de eigen positie zo sterk mogelijk proberen te maken over de rug van de ander. Volgens hem is het nu nog de vraag of het inflatievraagstuk wel voldoende in dringend en deskundig aan de orde zal worden gesteld in de verkiezings campagne. De jaarbeursdirecteur noemde som mige activiteiten die in het belang van het welzijn worden ondernomen zonder dat daarbij rekening wordt gehouden met het welvaartsaspect, bedenkelijk en kortzichtig. Hij doelde vooral op de reacties die worden op geroepen als plannen bekend worden gemaakt voor de vestiging van nieu we of de uitbreiding van bestaande industrieën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13