Autobiografie Auto-assemblage in Benelux: Nederland slechts 3 procent Import van oude auto's beknot „Jaar niet roken": mensen humeurig en prikkelbaar Strenge veiligheids voorschriften in Italië Produktie 1971 half miljard aan onderdelen Mercedes komt met bestelauto Door invoering autogordel-wet Groningen zal oefenterrein afwijzen Lange lijst van handtekeningen tegen volkstelling Den Uyl wil duidelijkheid over motie- Kolfschoten Heel in bloot en gekleed één badmode ÉÉN VAN DE ELF IS AL GEWEND FEBRUARI 1971 Terwyl de auto-assemblage in België vorig jaar weer een produktiestjjging bereikte, nam het aantal in Nederland gemon teerde auto's sterk af. De Belgische assemblagebedrijven, waar van er 12 boven de 1.000 auto's kwamen, vervaardigden samen 783.000 personen- en 58.000 bedrijfswagens. Het Italiaanse parlement zal bin nenkort een wetsontwerp behande len, waarin strenge veiligheidsvoor schriften voor auto's zijn vervat. Het wetsontwerp is deze maand bij het parlement ingediend. Het stelt een aantal eisen voor, waaraan alle auto's, die na 1 januari 1972 in Italië gebouwd of verkocht worden, moe ten voldoen. Veiligheidsgordels, die zo langza merhand overal verplicht gesteld worden, worden dan ook in Italië vereist, maar daarbij wordt expliciet voorgeschreven, dat het driepunts gordels moeten zijn. Een schokabsorberende stuurko- lom, een brandblusapparaat en een vervormbare plastic benzinetank ver van de "accu geplaatst beho ren eveneens tot de nieuwe eisen. Ook hoofdsteunen, waarvan liet nut niet algemeen erkend wordt, zullen in Italië verplicht worden. Tenslotte is er nog een geheel nieuw type voorschrift, namelijk dat de deursloten bestand moeten zijn tegen een druk van minstens 500 kg, voordat deze sloten openspringen. J Volgens gegevens van de RAI "heeft de Nederlandse industrie van auto-onderdelen, waarbij ook de "banden- en accessoiresfabricage in- I begrepen is, vorig jaar voor bijna leen half miljard gulden geprodu- Iceerd. Meer dan de helft van deze I produktie was bestemd voor export. De RAI-afdeling auto-onderdelen (heeft een enquête gehouden, waaruit 'bleek dat de bij deze afdeling aan gesloten leden in, 1970 een gezamen lijke omzet van 200 miljoen gulden bereikten. In 1969 was dat bijna 180 pniljoen gulden. Gezamenlijk hebben jdeze RAI-leden 3500 personen in (dienst. j De RAI schat het totale aantal werknemers in de auto-onderdelen- pndustrie op 10.000. Een belangrijk aandeel daarin hebben de bandenfa brikanten, zoals Vredestein, Michelin e.a. De grootste onderneming in de onderdelensector is Koni te Oud- Beijerland. Een kwart van de Nederlandse onderdelenproduktie wordt voor eer ste montage aan autofabrieken gele gerdDit heeft met name betrekking pp DAF en in mindere mate op de Nederlandse assemblagebedrijven Mercedes-Benz heeft aangekon digd dit jaar een nieuwe bestelauto te zullen introduceren. Tot nu had de fabriek in Stuttgart-Uciter- türkheim zich geconcentreerd op vrachtwagens van 6 tot 32 ton, maar de nieuwe bestelwagen wordt een 2- of 3-tonner, al naar gelang de uit voering. Er komen tien verschillende versies. Het Duitse merk heeft nog geen verdere gegevens over de bestelwa gen bekendgemaakt. Er doen ge ruchten de ronde, dat Mercedes- Benz tevens in het najaar met een nieuwe personenwagen in de 2.8 a 3-liter klasse zal uitkomen. De drie Nederlandse fabrieken met een montagecapaciteit van meer dan 1.000 eenheden per jaar en een paar kleinere bedrijven maakten sa men ruim 18.000 personen- en ruim 6.000 bedrijfswagens. Daarmee neemt Nederland nog slechts 3 pro cent van de totale assemblage in de Benelux voor zijn rekening tegen België 97 procent. In het midden van de jaren zestig bedroeg het aan deel van Nederland in de assembla ge binnen de Benelux nog ruim 15 procent. De teruggang is met name te wij ten aan het feit, dat minder Fords geassembleerd werden. Dit geldt zo wel voor de fabriek te Amsterdam als voor Genk in Belgisch Limburg. De produktie van Ford-Amsterdam liep terug van 24.000 Cortina's in 1969 tot 15.000 vorg jaar. In Genk werden in 1970 270.000 Fords geas sembleerd, tegenover 310.000 in 1969. De Chrysler-fabriek in Rotterdam bereikte een produktiestijging van 2400 tot 3200 auto's. Deze fabriek is nu ook geheel omgeschakeld op één model: de Simca 1200 S Coupé. De bedrijfswagenassemblage in Nederland komt grotendeels voor rekening van de Scania-fabriek in Zwolle. Plannen Van de vier grootste Belgische as semblagefabrieken hebben er inmid dels drie.plannen aangekondigd tot een aanzienlijke uitbreiding van de produktie over te gaan. Alleen de grootste Belgische fabriek, Ford- Genk, niet. General Motors Continental in Antwerpen assembleerde vorig jaar 216.000 automobielen, maar heeft voor volgend jaar al een produktie- capaciteit van 344.000 Opeis, Vaux- halls en Rangers gepland. Renault zal de produktie in Haren, die in 1970 118.000 wagens bedroeg, opvoe ren tot 150.000 in 1973. Volkswagen en zijn Belgische im porteur d' Ieteren Frères hebben be sloten eeo nieuwe fabriek bij Brus sel te bouwen, waardoor de pro duktie van 86.000 in 1970 tot 165.000 in 1973 zal toenemen. Ook andere Belgische assemblage fabrieken breiden hun montagecapa citeit uit. Tot die fabrieken behoren Citroën te Brussel-Vorst, British Leyland in Seneffe en Mechelen, Peugeot in Mechelen en Volvo te Gent. De Belgische auto-onderdelen- industrie profiteert in ruime mate van deze groei. Gemis Daarentegen voelt de Nederlandse onderdelen-industrie, die in de RAI georganiseerd is, het als een groot gemis, dat in Nederland de auto-as semblage zeer klein blijft. Wel leve ren tal van Nederlandse onderdelen- fabrieken natuurlijk aan DAF. In dezë branche mag men ge zien de „trek" naar België van de auto-assemblage niet te vast re kenen op de mogelijkheid, dat in Tilburg nog een VW-fabriek komt. Hierover heeft Volkswagen nog steeds geen beslissing genomen. Be halve Tilburg komen Gent en de omgeving van de Franse stad Rijssel in aanmerking voor de vestiging van een VW-fabriek. Vorig jaar zijn vier van elke tien auto's, die in Nederland verkocht werden, uit België geïmporteerd. Van die import uit België heeft Ge neral Motors -ongeveer één derde voor zijn rekening genomen. De meeste Opels, Triumphs, Vauxhalls en Volvo's, alle Rangers en ongeveer de helft van alle Austins, Fords, Morrissen, Peugeots, Renaults en Volkswagens, die in Nederland ver kocht worden, zijn produkten van de Belgische agsembleurs. Renaults na montage opgesteld op het 1abriekster rein te Haren bij Brussel: al deze wagens hebben hier een complete tectylbeurt volgens de ML-methode gehad. De Opel-assemblage bij GM in Antwerpen: ruim de helft van de Ne- derlandse Opeis komt hier vandaan. De enige mogelijkheid is, zo meent de heer Sinnema. dat de fabrikant of de importeur een oplossing vindt. ..waar hij achter kan staan". Ook dit is geen eenvoudige zaak. De heer F. Stap van Citroën Nederland N.V.: ..We zouden een verklaring moeten afgeven, dat de trekkracht van de riemen voldoende is. Maar dat zou hoogstens tegen zeer hoge kosten haalbaar zijn. Het is trouwens toch een vreemde situatie, want iemand, die uit het buitenland naar Neder land verhuist, komt met dezelfde problemen te zitten." Een Citroën 11 Traction Avant van de heer J. de Jong te Ainsterdam, lid van de Traction AvantClub. Deze auto mocht omdat het nog geen 1 januari 1971 geweest was tuèt geïmporteerd worden. De heer Stap zou voor de Traction Avant-club wel wat clementie wil len vragen, want per slot van reke ning rijden er nu ook oude modellen zonder gordels. De wet is er feitelijk niet voor de hobbyisten, maar ze vallen er nu eenmaal onder. Een spijtige zaak, waar echter met een beetje goede wil toch nog wel ietsf aan te doen zou zijn. Mits het ministerie zo'n. versoepelde regeling wenst. Bij de op 1 januari van kracht geworden wet, dat iedere in Neder land geïmporteerde auto, voorzien moet zijn van veiligheidsgordels, zijn de door hobbyisten ingevoerde oude wagens over het hoofd gezien. De situatie is daardoor ontstaan, dat oude modellen, waarvoor zelfs spe ciale clubs zijn opgericht zoals de Traction Avant-club van Citroën 11-rijdcrs, de Topolino-club met de kleine Fiatjes en de MG Car Club niet meer op de normale wijze inge voerd mogen worden. Wel is het mogelijk voor oude auto's een ZZ-kenteken te verkrij gen, maar daarmee mag men alleen deelnemen aan optochten bij spe ciale gelegenheden. Deze ZZ-kentekens hebben alleen zin voor de echte old-timers van de Pionier Automobielen Club De Citroën 11-rijders daarentegen en ook verscheidene Rolls Royce-en- thousiasten willen hun fraaie wa gens ook graag in het dagelijks ge bruik op de weg tonen. Zo zijn er tevens hobbyisten, die voor hun plezier een Londense Aus- tin-taxi hebben gekocht. Het is ech ter alleen toegestaan met deze mo dellen te rijden, als ze vóór 1 janua ri j.l. geïmporteerd zijn. Nadien in gevoerde wagens zouden voorzien moeten zijn van degelijke veilig heidsgordels en dat is door het ont breken van bevestigingspunten een kostbare, zo geen onmogelijke zaak. De autogordel-wet beknot zo de import van auto's, die bijv. tussen 1930 en 1960 gebouwd zijn. Die auto's, welke al rijden, mogen wél zonder veiligheidsgordels aan het verkeer deelnemen. Deze schijnbare inconsequentie is wel overwogen bij het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, maar er zat ook een voor delige kant aan. Dank zij de verplichte montage van veiligheidsgordels wordt het name lijk wéér moeilijker „Duitse deuken" te importeren, d.w.z. wagens, die bij ongevallen in de bondsrepubliek be trokken waren. Deze import had in de jaren zestig een grote omvang aangenomen. Van de zijde van Traction Avant Nederland, de Citroën-club, is tegen de gevolgen van de wet voor de im port van de fraaie 11 CV-modellen protest aangetekend. Bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer heeft men echter geen oplossing voor het probleem. ,,'t Is voor die mensen een verve lende situatie, maaT het is moeilijk een criterium te bepalen, waar nu precies de grens ligt tussen een ge wone tweedehands auto en die spe ciale modellen, waarmee trouwens ook gereden wordt alsof het gewone gebruikte wagens zijn", aldus het hoofd van de afdeling toelating weg- voertuigen van de rijksdienst de lieer P. R. Sinnema. GRONINGEN Gedeputeerde Staten van Groningen zijn er thans na een brief van minister Schut nog minder van overtuigd dan voor heen dat de voordelen van een mili tair project bij Ter Apel de nadelen zullen overtreffen. Dit blijkt uit een verklaring die het college heeft uitgegeven na de ministeriële brief waarin de minister onder meer blijft vasthouden aar. de eis dat ook de Lauwerszee oefenter rein moet worden en dat er geen kans is op een spoorlijn van Ter Apel naar Emmer.. Eigenlijk op geen van de veertien punten die GS aan de minister had den voorgelegd, is door de bewinds man positief gereageerd. Vandaar dat gedeputeerden blijkens hun verkla ring in hur. standpunt zijn gesterkt dat de nadelen overwegen. Hieruit wordt in Groningen vrij algemeen ge concludeerd dat GS de militaire plan nen zullen afwijzen. AMSTERDAM De handtekenin genactie tegen de volkstelling, die op 1 januari begonnen werd door de Amsterdamse arts J. M. L. Burger en de cameraman P. A. C. van Dijk, heeft in zeven weken 24.403 adhesie betuigingen opgeleverd met de op de handtekeningenlijsten vermelde be zwaren tegen de volkstelling. De 24.403 hebben er onder meer be zwaar tegen dat zij door de overheid worden gesommeerd vragen te beant woorden die onderwerpen betreffen, waarover zij niet of slechts bij vol strekte anonimiteit informatie wen sen te verstrekken. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft de 'Stemming over de motie- Kolfschoten die bepleit dat de Kamer in een openbaar debat een voordracht aan de Koningin opstelt voor de te benoemen kabinetsformateur, op ver zoek van de P'vdA-fractieleider Den Uyl uitgesteld tot volgende week dinsdag. De heer Den Uyl ging niet akkoord met het voorstel van Kamervoorzitter Van Thlel om vandaag over de motie te stemmen. De socialistische fractie voorzitter overweegt heropening van de beraadslagingen over de motie te vragen omdat er voor hem nog enkele punten onduidelijk zijn gebleven. De KVP-er Kolfschoten wijzigde zijn motie verleden week op suggestie van drs. Den Uyl al in die zin, dat de te benoemen kabinetsformateur ook in beginsel de leiding van het kabinet op zicht neemt. De PvdA-fractievoor- zitter merkte toen al op dat men met deze formulering nog alle kanten op kan. Hij wil zich in zijn fractie gaan beraden over het standpunt dat ten aanzien van de motie moet worden ingenomen. Het is ook nog niet bekend of D'66, nu het initiatief-voorstel van de Ka merleden Van Thijn (PvdA) mejuf frouw Goudsmit (D'66) en drs. Aar den om de kabinetsformateur direct te kiezen is verworpen, voor de mo tie-Kolfschoten zal stemmen. De gang van zaken rond de motie- Kolfschoten werd deze week in de Eerste Kamer ernstig gekritiseerd door de WD-senator Van Riel, en in mindere mate ook door de AR-sena- tor prof. De Gaay Fortman. De heer Van Riel vond het kwalijk dat de Tweede Kamer zich kan uitspreken voor zo'n ingrijpende verandering in het Nederlandse staatsrecht als ze de motie aanneemt, zonder dat de Eerste Kamer haar oordeel daarover kan ge ven. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een van de elf deelnemers aan de actie „Jaar niet roken" kan al zonder strijd van een sigaret afblijven. Het is de Amster dammer A. S. Spoelstra. Hij zegt: „De eerste drie dagen had ik aanvechtingen en at ik me een ongeluk aan drop en ander spul. Maar nu ben ik het afgewend; het niet-roken is normaal voor me ge worden." De elf verwoede rokers drie vrouwen en acht mannen die zich 5 februari met het ondertekenen van een ..niet-rook-contract" hebben ver plicht een jaar lang van sigaretten, sigaren of pijp af te blijven, hebben het tot nu toe volgehouden. Waar schijnlijk zullen ze volgend jaar ieder de duizend gulden, uitgeloofd door initiatiefnemer Max Tailleur (die, aangemoedigd door dr. L. Meinsma de stichting „Beter met Max" op richtte) in ontvangst kunnen nemen. Snoepen De meeste deelnemers voelen zich humeurig en prikkelbaar. Mejuf frouw H. Jippes uit Groningen, die veertig sigaretten per dag draaide: „Met veel pijn en moeite houd ik het vol. Ik ben begonnen met snoepen; het gebaar van grijpen naar het pak je shag ben ik nu wel een beetje kwijt. Mijn humeur wordt er wel door beïnvloed en dat lijkt met de dag erger te worden. Ik tel de dagen nog ruim 49 weken en dan mag het weer." Ook de heer H. A. Derks, directeur van een nijverheidsschool in Hooge- veen, is prikkelbaar geworden. „Met jaloezie zie ik hoe mijn schoonvader een sigaret opsteekt. Ik kauw. Ja, kauwgum. Ik heb het gevoel dat ik met zwemmen meer uithoudingsver mogen heb gekregen." De heer Derks wordt wel gestimu leerd door de mensen in zijn omge ving. „Ik werd net opgebeld door de •heer Van Ossel, leraar aan een huis houdschool in Assen. Hij vertelde me dat hij samen met de leerlingen van vijf klassen met roken is opge houden. Dat is bijzonder leuk". Zware dagen Kapelaan H. Evers uit Geleen heeft enkele zware dagen gehad. „Het be gon eigenlijk al direct dezelfde dag. Na de ondertekening van het contract in Amsterdam gingen we gezellig een hapje eten. (Mijn hulshoudster en ik, want, zoals u weet, ik ben kapelaan). Dan ben je zo gewend nog een sigaret op te steken na de maaltijd. Dat was het eerste moeilijke ogenblik. Geluk kig is mijn huishoudster ook opge houden. Verder heb ik nog vijf ande re mensen in mijn directe omgeving hiertoe bewogen. Zij zullen in de prijs van duizend gulden gaan delen als ze het volhouden. We hebben dus een complete actie ontketend." Een andere deelnemer, de heer D. Verboom uit Vlissingen, kreeg het pas na de eerste dagen moeilijk. „In het begin was het nog een nieuwtje. Di rect voelde ik me al beter. Naderhand bleek pas wat een gewoonte het ro ken was geworden. Elke keer greep ik mis. Mijn humeur werd daardoor slechter en ik ben nerveuzer gewor den. Het vervelendste is nog dat ieder een hetzelfde grapje heeft: er wor den me voortdurend sigaretten gepre senteerd. Ik moet er alleen doorheen komen, mijn vrouw rookt gewoon door, mijn hele omgeving trouwens." Telefoontjes De heer N. Waslander uit Heeren veen weigert telefonisch commentaar. „Ik word zo dikwijls opgebeld, dat ik alleen nog maar schriftelijk mijn er varingen wil geven." Heel wat Nederlanders zien met spanning uit naar het gevecht van de elf. Dr. Meinsma. die bemoedigend aan het lijntje staat, reageert: „De eerste weken zijn het moeilijkst." Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Er zijn in de nieuwe badmode voor de komende zomer twee belangrijke stromingen, die eigenlijk helemaal met elkaar in tegenstelling zijn: aan de ene kant- zijn er namelijk de super-minieme bikini's, die nu werkelijk niet meer kleiner kunnen en aan de andere kant zijn er de bi kini's en badpakken met bermudashorts, dat betekent dat de pijpjes van de broekjes tot even boven de knie reiken. Heel bloot en heel gekleed dus samen in één bad mode dit jaar. De firma Tweka, een van de be langrijkste fabrikanten van badkle ding in Nederland, die ook interna tionaal tot een van de grootste be hoort, heeft gisteren in Amsterdam haar nieuwe badcollectie, die dit jaar uit ongeveer driehonderd modellen bestaat, laten zien. In deze collectie waren de twee nieuwe trends veel bloot en veel bedekt ruimschoots aanwezig. Buiten dat waren er nog verschei dene andere nieuwe tendenzen, waar door van deze zomercollectie eindelijk eens gezegd kan worden dat er veel nieuws te zien was. Dat is wel eens anders geweest. Het was immers maar al te vaak zo dat er hoog werd opgegeven van al het nieuws in een collectie, maar dat men in feite een assortiment badpakken te zien kreeg dat maar bijster weinig verschilde van een voorgaande collectie. Partner-look Nieuw in de Tweka-zomercollectie 1971 zijn: de partner-look (dezelfde badpakken voor man en wouw, maar dan ook echt helemaal hetzelfde, zo dat de man ook een eendelig badpak in plaats van een zwembroek draagt), de badpakken in de linnen- en de- nim-look (voor deze badpakken wordt gebruik gemaakt van kunststoffen waarop een linnen of een denimeffect is aangebracht), het "gezinsbadpak" (voor het hele gezin badpakken en zwembroeken in dezelfde dessins en kleuren), de velours-badpakken (biki ni's en eendelige badpakken in een glimmend, ordinair cn opdringerig uitziende velours) en grof-gebreide modellen. Een tendens die de laatste tijd al heel duidelijk te herkennen was in de lingeriemode, namelijk de soft-look, korrtt deze zomer ook sterk naar vo ren in de badmode. De bikini's heb ben bijna allemaal niet-voorgevorm de BH's en ook veel eendelige bad pakken met name de grof gebreide exemplaren hebben geen voorge vormde cups meer. Dat houdt natuur lijk in dat deze modellen slechts voorbehouden zijn aan meisjes en vrouwen die niet veel boezem heb ben. Gelukkig voor de wat zwaardere vrouwen van welke groep Neder land toch altijd nog een groot aantal heeft brengt Tweka de zogenaam de functie-badpakken en -bikini's. Dit zijn zwempakken die een stevig voorgevormde voorkant hebben (hele maal met een Lycra-voering), die voorgevormde cups hebben en die ge maakt zijn in bijvoorbeeld goed ge drapeerde modellen, die verhullend werken. De bikini's van deze functie-bad- mode hebben langere broekjes dan de andere bikini's en ook de broekjes zijn weer stevig voorgevormd. Deze modellen zijn over het algemeen wel iets duurder dan de gewone badpak ken. Een belangrijk deel van de badmo de blijft dit jaar bestaan uit de zwempakken met reptielen-dessins. Uit de verkoopcijfers van Tweka blijkt, dat vooral de vrouwen enorm op deze reptielenmode gesteld zijn. Vrouwen kopen driemaal zoveel rep tielen-badpakken als mannen. De mannen daarentegen blijken meer van het nieuwe "paradijs-dessin" (al lemaal gestyleerde bloem- en diermo- tieven) te houden. De prijzen van de Tweka-badpak- ken variëren van 22.40 tot 59. Twee modellen in de zoge naamde denim-look uit de nieu we Tweka-collectie. Rechts een bikini met bermudashort in don kerblauwe denim (prijs f45,-) en links een herenbermuda (prijs 29,75).

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11