,aat handkar Mij ven! I Legerauto's dringend aan vernieuwing toe Zeemleer erg populair in nieuwe zomermode Detector op Schiphol registreert alle metalen voorwerpen Luns: voorbereiding conferentie was demagogisch Witte veen wil verlies door fout Kamer goedmaken VOORZORG TEGEN KAPERS 9 WOENSDAG 71 FEBRUARI 1971 Amsterdammers riehten stichting op AMSTERDAM ..Handcartblue: Even Hans t Manneke (links) en John Earl achter de handkar van de stichting:. M De Engelse liedjeszanger Paul Valentine componeerde gistermiddag ^iter zong hij: ..Pushing my handcart in old Amsterdam" 9 f Valentine is aangestoken door het enthousiasme van de Amsterdamse beeldhouwer Hans "t Man netje. die een Stichting tot Behoud van de Handkar heeft opgericht. En Valentines vriend, de whilder Jonh Earp uit Brighton, staat zelfs aan de wieg van een Britse pro-handkarren-vereni- ng, de ..Brighton Handcart Foundation". Hans 't Mannetje wil de hand- irren niet uit het stadsbeeld ten verdwijnen. Samen met de •stuursleden van de stichting in richting mimespeler Wil ioor en steenhouwer Robert irtzema legt hij in de oude nagoge aan de Nieuwe Uilen- irgerstraat waar hij hoofd- edelijke monumenten restau- ert uit, wat het doel van stichting is 't Mannetje: „Ik ben al een ar met het idee bezig, dat vorm ■eeg na een gesprek met mijn m die een schildersbedrijf had Hillegom. Bij hem stond een mderd jaar oude handkar, jen bleek dat de bollenboeren in Hillegom vroeger allemaal indkarren hadden, die sierlijk aren beschilderd; zelfs met ge- illigrafeerde letters." Huib Goudriaan gezeten. Toch reed ik rustig want iedereen is doodsbang voor de lak op zijn auto." Wil Spoor ziet wel een „stuk stads- bescherming" in de handkar. „De handkar maakt een hoop lawaai maar altijd minder dan de rest vari het verkeer." Een oude handkar kost op het ogenblik ongeveer 100 en een nieuwe 1200 tot 1600 gulden. Voor restauratie heeft de stichting iemand gevonden, de enige in Amsterdam, die het ma ken van handkarren nog geheel be heerst: de 65-jarige E. van Marken. Aankoop en restauratie hoopt de stichting te betalen van het geld dat binnenkomt van donateurs. Het -eer ste werk van de stichting zal bestaan uit het aanwerven van donateurs. Ter bevordering hiervan wordt een bro chure uitgegeven met verhaaltjes van gebruikers van handkarren. Voor het museum zal een plaats worden ge zocht in de Lange Straat of de Kerk straat. „Anpikketeur" Inmiddels heeft Hans 't Mannetje tevergeefs gezocht naar literatuur over handkarren. Wel heeft hij zelf een begrip ontdekt als de „anpikke- teur": „Een man die de kar over de brug trok met een anpikketeurshaak- je en een touw In de oprichtingsvergadering wist men niet tot een omschrijving van de handkar te komen. Uit de notulen: „De vergadering heeft moeite met het definiëren van kruiwagens, honde karren en kinderwagens. Besloten wordt de discussie in een volgende vergadering voort te zetten." In de statuten is het doel van de stichting als volgt vastgesteld: „Het doel der stichting is het verzamelen, conserveren en tentoonstellen van historisch belangrijke handkarren en toebehoren en het stimuleren van het gebruik daarvan." We lezen ook dat het doen van wetenschappelijk histo risch onderzoek, het publiceren van studies, het bijeenbrengen van docu mentatiemateriaal en een prentenka binet eveneens tot de doelstellingen behoort. Ander soort De Engelse vereniging, de Brighton Handcart Foundation, wil zich base ren op de statuten van de Neder landse stichting. Initiatiefnemer John Earp krijgt overigens te maken met een ander soort handkarren. „In (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Functionaris sen uit de praktijk van de Ko ninklijke Landmacht hebben met gemengde gevoelens kennisgeno men van óe berichten over het vrachtwagenpark van het leger. Dat er nieuwe auto's komen wordt algemeen en van harte toegejuicht, maar de mdedeling dat waarschijn lijk pas over enkele jaren een proef model op de weg komt, zodat het nu rijdende materieel „normaal zijn tijd kan uitdienen", is bij verscheidene onderdelen als ongelukkig beoordeeld. Daar overheerst de mening dat de vrachtauto's hun ..normale tijd" al et telijke jaren hebben overschreden Die mening kan men illustreren mei overbelaste monteurs en een schrik barend hoog percentage van het voertuigenpark dat desondanks als „niet inzetbaar" te boek staat. Als de aanschaf van nieuwe auto's wordt uitgesteld, zo meent men in militaire kringen, dan heeft dat alleen te ma ken met de hoogte van het defensie budget. niet met de tijd die nodig zou zijn om een proefmodel te ontwikke len. Dat de nieuwe vrachtwagens voor- ruitverwarming en een cabinekache! krijgen is voor de berijders van de huidige auto's belangwekkend nieuws. Verscheidene troepencom mandanten hanteren nu nog het voorschrift dat bij operationele ritten, weer of geen weer, de zijraampjes van de cabine open moeten. Als argu ment daarvoor geldt dat beslagen ra men het uitzicht naar buiten (en dus het waarnemen van de vijand) zou den verhinderen In de kou Minder hardop wordt toegegeven dat open ramen in de kou ook helpen de chauffeur wakker te houden. Die beschikt namelijk nu al over een fors uitgevallen cabinekachel in de vorm van een warme motorkap. De mededeling ten slotte dat mili taire colonnes voortaan zeventig kilo meter per uur mogen rijden, heeft in welingelichte kringen de vraag ge wekt hoe vaak dat met de soms twin tig jaar oude wagens te realiseren zal zijn. Uit ervaringen buiten colonne- verband, waarbij deze snelheid al langer was toegestaan, blijkt duide lijk dat het aantal storingen onder weg hierdoor nog toeneemt. Op zomerse dagen is het niet onge bruikelijk dat vrachtwagens die lan gere tijd zeventig rijden, op gezette tijden even langs de kant van de weg moeten afkoelen om oververhitting van de motor te voorkomen. DEN HAAG Minister Luns vindt, dat het Nederlands Komité voor Internationaal Jongerenwerk zich bij de voorbereiding voor een de-kolonisatie-cor.ferentie heeft schuldig gemaakt aan demagogie en aan het verspreiden van eenzijdige en misleidende informatie onder de schooljeugd. Het comité had het ministerie va*n buitenlandse zaken verzocht om een bijdrage ter bestrijding van de kosten van de conferentie Er werd tiendui zend gulden gegeven, maar die wil het ministerie nu terug hebben. Mi nister Luns heeft >n antwoord op vragen van de Kamerleden Dankert en Wierenga (beiden PvdA) geschre ven, dat gebleken was, dat op de con ferentie die in maart zal worden ge houden. de problemen niet op even wichtige wijze zullen worden bena derd. Dit was vooral to* uitdrukking ge komen. aldus de minister, in het aan scholieren beschikbaar gestelde docu- mentatie-materiaal. Daarin wordt de regering ervan beschuldigd tegen de letter en de geest van de JVN-verkla- ring over dekolonisatie te hebben ge handeld, onder meer in haar beleid jegens Suriname en de Antillen Het CNV Ernstig protesteer ik tegen uw wel willende reactie op de zgn. positieve ontevredenheid van de heer Lanser van het CNV In deze tijd van wel vaart en weelde zoekt de vakbeweging zich staande te houden en populair te maken door het zaaien van ontevre denheid en zelfs door op te ruien tot staking. De christelijke pers zou de geeste lijke achtergronden van dit soort agi tatie moeten onderkennen én signale ren én bestrijden. Dat zou een „evan gelisch kritische" opstelling van de christelijke pers zijn. Den Haag Dr. A. E. Schouten Schoonhoven Als de heren uit Schoonhoven in de belangstelling willen komen en ook eens een actie willen voeren, laten ze zich dan inzetten voor betere huisves ting voor de Turken. Jammer voor de mensen uit Schoon hoven heb ik veel met hen te maken bij het grondwerk. Eén woord is vol doende: Beschamend. Ook Turken werken bij ons en het zijn geen heilige boontjes. Maar nog nimmer hebben ze in het openbaar vrouwen of meisjes lastiggevallen en dat kan ik van eerst- genoemden niet zeggen. Bent u wel eens met een groepje Nederlanders in bijv. een bouwkeet geweest? Sex en pornografie is sche ring en inslag. Schoonhovenaren. let op uw zaak en bega geen rassendiscri minatie van de eerste soort. Den Haag F. Lodemaivn Belgisch-Nederlands overleg over havens Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op 8 maart zullen elgische en Nederlandse ministers, e staatssecretaris van verkeer en aterstaat en havenbeheerders uit ederland en België in Middelburg verleggen om te komen tot een ge- leenschappelijk beleid in de twee inden op het gebied van zeehaven- ■intwikkeiing. Aan het overleg zullen deelnemen ninister Bakker, staatssecretaris De leyzer, de Belgische minister van Apenbare werken De Saeger en zijn [ollega van verkeerswezen Bertrar.d, havenbeheerders van Amsterdam, Rotterdam, havenschap Delfzijl, ha renschap Vlissingen-Oost, Antwer- |en, Gent. Oostende en Zeebrugge. be burgemeester van Bergen op toom. drs. L J. M. van de Laar. zal Ie kleinere Nederlandse havens ver tegenwoordigen. Ook zullen de voor- aitter van dp commissie zeehaven- iverleg, ir. S. A. Posthumus, zijn Bel- jische collega prof. F. Collin en de lecretaris-generaal van de Benelux baron dr. C. D. A. van Lynden, de besprekingen bijwonen. j elk ambacht Hij werd verliefd op handkarren en ïtdekte dat er voor het verschijnen an de auto voor elk ambacht wel >n daarbij passende handkar be- ond. „Er was een bakkerskar, een gla- nwasserskar. een haringkar en een lurkar. De melkboer en de petro- umman, ieder had zijn eigen wa in; dit ging zelfs zover dat er nu indkarren zijn die niet kunnen wor- in thuisgebracht omdat het erbij issende beroep niet meer bestaat." [Een groep Amsterdammers, warm emaakt door Hans, besloot de hand- arren niet de weg van de oude am- [ichten te laten gaan. De akte van brichting van de stichting passeert 5 (aart de notaris. Robert Hartzema: stichting is eigenlijk in het leven eroepen voor de ene handkar die we I hebben." [Het is de bedoeling, eigenaars van arren te stimuleren deze te behou- en zonodig te laten restaureren. _k>k zal de stichting karren uit het ®ële land aankopen en in een mu- pm bijeenbrengen. Wil Spoor: „Ik ■eloof dat ons potentiële bezit aan handkarren heel groot is; ik heb er bveel gezien die we willen hebben." Jfeen protest De afgelopen maanden heeft Hans Pj Mannetje (secretaris van de stich- jng) een groot aantal verschillende handkarren gefotografeerd, lijn er nog veel te achterhalen? „Ja, :t vervelende is dat de meeste onder llerlei troep en in achtertuintjes «•scholen staan. Maar we gaan eral zoeken, ook buiten Amster- j Kan de stichting ook worden be- phouwd als een protest tegen de auto de binnenstad? Robert Hartzema: dat niet, hoewel we hebben iastgesteld dat automobilisten doods- png zijn van een handkar. Ik heb toeterende auto's achter me Brighton hebben we vis- en afvalkar- ren met remmen erop." Hans 't Man netje licht toe: „Ze hebben daar heu vels; zo heeft elk land waarschijnlijk een eigen type handkar. Daarom komt ér ook een buitenlandse afde ling in ons museum." Het stichtingsbestuur, dat voor weinig terugdeinst als het erop aan komt de handkar populair te maken, heeft ook een concours op het programma staan. Elk jaar op 25 juli de feestdag van de heilige Christoffel, de schuts patroon van de reizigers moet er langs de Amstel een wedstrijd in hardlopen achter handkarren worden gehouden of een parade achter opgepoetste karren. Alle donateurs kunnen hier aan meedoen. Bestuurslid Wil Spoor zal ook wel van de partij zijn. Hij herinnert zich glunde rend: „Als jongen stond ik waan zinnig veel bij de bruggen om te helpen duwen". (Wyers staat er achter) Wel wat aan de dure kant Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de acceptgirokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. Twee zeemleren jurkjes (a ken. hebben geraffineerde de- f. 249) uit de nieuwe zomer- colleté's, hier en daar voor de collectie van Barbara. De jur- degelijkheid met een strikje of een lintje versierd. DEN HAAG In de Tweede Ka mer is gisteren dr. I. N. Th. Diepen horst beëdigd als lid. Hij volgt in de fractie van de CHU dr. H. A. Schu ring op. Mr. Diepenhorst komt niet voor op de kandidatenlijst van de CHU voor de komende verkiezingen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Witteveen heeft bij de Tweede Kamer het voor stel ingediend voor wijziging van de inkomsten- en loonbelasting om het budgettair verlies goed te maken, dat door een verkeerde beslissing van de Tweede Kamer was ontstaan. In de nacht van Scholten stemde de Kamer in een zeer lang belastingdebat fout, waardoor miljoenen voor de schatkist verloren gingen. Het voorstel van mi nister Witteveen is nu de aftrek voor reiskosten voor de eerste 10 kilometer op ten hoogste 50 te stellen. De rest van de tabel wordt hieraan aange past. Door deze wijziging zal het ver lies praktisch zijn gedekt, aldus mi nister Witteveen. Roemeens- Nederlands gesprek in Boekarest Van onze parlementaire redactie DEN (HAAG In Boekarest zal de Roemeense regering van 1 tot 4 maart met een Nederlandse delegatie be sprekingen voeren 'over de bilaterale betrekkingen tussen beide landen, over de Europese veiligheid en over de positiebepaling van Nederland ten opzichte van het Warschaupact. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Gewone gele zeemleder: tot nu toe alleen maar het materiaal om ramen mee te zemen, wordt deze zomer enorm populair als kleding- materiaal. Er komen jurkjes, broekpakken, hot-pants. short pakjes en nog vele andere kle dingstukken van dit nieuwe, soepele materiaal, dat helaas wel aan de dure kant is. Hoe aardig die nieuwe zeemleer mode is was gisteren duidelijk te constateren bij het zien van de zo mercollectie van Barbara, de ex- mannequin die sedert enige tijd een bontique in de Amsterdamse Vijzel straat heeft, waar ze. zoals de naam van haar zaak al doet vermoeden in de winter voornamelijk bont verkoopt en in de zomer suède. Zij heeft in haar nieuwe collectie een serie ver schrikkelijk leuke zeemleer-modellen: short-pakjes met kleine battledress- jasjes, midi-jurken met zeer geraffi neerde decolletés en gaucho-pakken met mouwloze hesjes. T iveede huid Zoals gezegd: de prijs van deze zeemleer-modellen valt nogal tegen. Voor een jurkje: 250 gulden, voor een short-pakje: 295 gulden, een gaucho- broeJc 249 gulden cn dan is het nog maar afwachten hoe het zeemleer zich houdt. Want iedereeen kan nu wel vrolijk verzekeren, dat dit nieuwe materiaal aanvoelt „als een tweede huid" en dat het zo gemakkelijk te reinigen is. maar een zeemleer, die gebruikt wordt om de ramen te zemen hoeft er natuurlijk niet zo netjes uit te zien als een jurk van 250 gulden. Bovendien blijft het een vraag, hoe het materiaal aanvoelt, wanneer je er toevallig mee in een fikse regenbui terecht komt. Maar leuk om te zien is het zeker. Ook nieuw in de suède-zomercollectie van Barbara zijn de jurken en mouwloze jassen (chassubles) met applicaties in vrolij ke, contrasterende tinten en de pak ken in de zogenaamde camoufage- stijl, die eruit zien als de camouflage pakken, die de militairen tijdens veldoefeningen dragen om zo min mogelijk op te vallen tussen gras en bomen. Wat betreft de mantels in de nieu we zomer-collectie: deze zijn allemaal van midi-lengte, sierlijk gegarneerd met stiksels of applicaties, maar ook allemaal weer aan de (heel) dure kant. Prijzen van 550 en 650 gulden zijn hier geen uitzondering. Nieuice kleuren Jurken zijn er in deze collectie wel, maar het merendeel van de modellen wordt toch gevormd door een of an dere combinatie met een broek erbij: een lange pantalon met een chas- suble, een short-pakje met battle- dress-jasje, een gaucho met jasje of hes. De jurken, die er zijn, zijn meestal mouwloos en met een midi- roklengte. Nieuwe kleuren in de suède-mode zijn deze zomer: steenrood, oud-rose, lila, mosterd, mandarijn, bordeaux rood en terra.De meest geziene kleur blijft evenwel de naturel tint. SCHIPHOL Op Schiphol is bij wijze van proef een magnetodetector geplaatst in de A-pier. Het apparaat dat bedoeld is om eventueel het fouil leren van passagiers te vereenvoudi gen. kan zo fijn worden afgesteld dat het zelfs reageert op nestels van schoenveters. Passagiers die het nieuwe apparaat passeren alvorens aan boord van de vliegtuigen te gaan, moeten dan ook eerst alle metalen voorwerpen die ze eventueel bij zich hebben aan de ba lie afgeven. Vervolgens passeren ze het appa raat, bestaande uit een poortje waar in lampjes de aanwezigheid van me talen registreren. Als ze eenmaal ge passeerd zijn brengt een lid van het bewakingskorps de afgegeven meta len voorwerpen naar de avio-brug, waar de passagier zijn eigendommen weer in ontvangst kan nemen. Als een passageir het detectieve-ap- paraat passeert, en er gloeien toch nog lampjes aan, volgt alsnog ee.i fouillering. De magneto-detector kost f 22.000 en is reeds in gebruik op vliegvelden bij Londen. Hamburg. Milaan en in het Midden-Oosten. Schiphol heeft- het 'apparaat ter be schikking gesteld aan de dienst lucht vaart van het korps rijkspolitie. Dit korps is verantwoordelijk voor de beveiliging van de luchthaven en de vliegtuigen. Men hoopt dat het appa raat een betrouwbare hulp zal zijn om potentiële kapers op het spoor te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9