FEL PROTEST TEGEN HIROfflTO'S BEZOEK roestand in Laos blijft hopeloos Regering stelt voor: «verspel zonder straf Zonsverduistering onder koffietijd CBS ontslaat man die volkstelling schreef over Röling: Hirohito was niet oorlogszuchtig Gezinnen worden steeds kleiner Onder wijzers in Renknni tot tellen gedwongen Japanse keizer komt onofficieel Tekeningen uit Stockholm in het Rijksmuseum Morgenochtend 54 procent bedekt REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN 69.000 maal abortus WOENSDAG 24 FEBRUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN „Ik kan de er- ■rnis wel begrijpen van mensen die in een „jappenkamp" hebben gezetenen nu horen dat de Japanse ;eizer een bezoek aan ons land zal brengen. Van alles wat zij te ver duren kregen, hoorden ze dat het een gebod van de keizer was. Een andere vraag is of dit waar Ik geloof dat niet. Er waren twee partijen in Japan, een oor- logs- en een vredespartij. Keizer Hirohito behoorde tot de vredespar tij. maar hij had geen enkele macht kon zich ook niet uiten omdat kritiek eigenlijk iets onvoorstel baars was". Dit zegt prof. mr. B. V. A. Röling, directeur van het Polemologisch in stituut te Groningen. Professor Röling was na de capitulatie van Tapan indertijd rechter bij het in ternationale hof het „Japanse Neurenberg dat de Japanse oor logsmisdadigers berechtte. Dat men Hirohito zag als een oorlogshitser, komt voor een deel voort uit onbegrip van het westen voor de Oosterse cultuur, meent prof. Röling. Omdat Hirohito hele maal ingekapseld was in zijn on machtige positie en hij anderzijds toch de man was die officieel de regeringsbesluiten bekrachtigde, zag men hem als de aanstichter. De regering in Amerika schil derde hem af als een Japanse Hit- Ier. Om binnenlandse moeilijkhe den te voorkomen kon president Truman zoals uit zijn memoires blijkt niet akkoord gaan met de eis van Japan dat de keizer zou mogen blijven. Truman kon dit niet doen. hoewel hij in zijn memoires bekent te hebben geweten dat Hi rohito in werkelijkheid zelf niet oorlogszuchtig was. Waren deze Amerikaanse binnen landse toestanden er niet geweest* B. V. A. Röling dan zou Japan al veel eerder geca pituleerd hebben. Het had zich hiertoe bereid verklaard, mits de keizer mocht blijven. Zo niet. dan zou men tot de laatste man blijven doorvechten. Ongebruikelijk De capitulatie had dan een feit kunnen zijn, voordat de atoombom men vielen. Dat die capitulatie er na de bommen toch kwam, is te danken aan een hoogst ongebruike lijk optreden van Hirohito zelf. De militairen en de burgers (respectie velijk de oorlogs- en de vredespar tij) in de regering konden het na melijk niet eens worden. Hirohito hakte toen zelf de knoop door en besloot tot de capitulatie. Normaal zou hij er pas bij geroepen zijn als de besluiten al genomen waren, die hij dan mocht bekrachtigen. Dit was de tweede keer dat Hiro hito van zich liet horen. De eerste keer was in 1931, toen hij zijn mis noegen te kennen gaf over de inval in Mandsjoerije, wat toen ook nogal opschudding veroorzaakte. Vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog vroeg Hirohito aan de militaire leiders of Japan een oor log zou kunnen winnen. Sommigen maken hieruit op dat hij slechts geïnteresseerd was rn de vraag wie zou winnen. Professor Röling daar entegen meent dat Hirohito zo'n vraag nooit zou hebben gesteld als hij voorstander van de oorlog twas geweest. „Het was voor hem een hedekte vorm van kritiek". Onbegrip Uit het feit dat dit niet door iedereen in het westen zo wordt er varen, blijkt volgens de heer Röling het niet begrijpen van de Japanse cultuur. Dat de keizer aan het eind van de oorlog zelf kon besluiten tot de capitulatie, is naar de mening van prof. Röling te danken aan een trucie van de grootzegelbewaarder, markies Kido, die de keizer in de vergadering van ministers bracht voordat er een besluit wns geno men, wat volgers de traditie ni^t mogeliik zou zijn geweest. Kido werd later, tegen de zin van profes sor Röling. berecht en schuldig be vonden. Ook als men keizer Hirohito niet als persoon maar zuiver als verte genwoordiger van Japan ziet, meent professor Röling dat een be zoek desondanks een goede zaak is. „Ik ben voor alle toenadering tus sen de volken en vind dit bezoek juist als het eon bijdrage kan leve ren tot die toenadering en een ver geten van het ve.rleden." SAIGON, WASHINGTON leuter, UPI, AP) Vijftig nerikaanse jachtbommenwer- ;rs hebben de zwaarste lucht- invallen sinds drie maanden tgevoerd op stellingen in 'oord-Vietnam bij de grens met Bos. Dit hebben de Amerikanen Saigon bekendgemaakt. •e aanvallen waren een antwoord, werd gezegd, op beschietingen van lerikaanse B-52 bommenwerpers de Ho Tsji Minh-route in Laos Imbarderen. Deze toestellen waren igevallen met raketten. De vijftig lerikaanse jachtbommenwerpers Iden daarop de lanceerinrichtingen deze raketten in Noord-Vietnam (stookt. De zware luchtaanvallen du- li nu al vanaf zondag, toen de Zuid- fetnamese troepen in Laos zware tliezen leden. |De hervatting van de luchtaanval- op Noord-Vietnam op grote laai kwam drie dagen nadat presi- it Nixon had verklaard geen enkele ïrking te zullen opleggen aan de lerikaanse luchtmacht in Indo- lina. Er mag alleen geen gebruik iaakt worden van kernwapens. Zorgen [In Washington en elders beginnen Hitieke waarnemers zich echter (Beds meer zorgen te maken over een mogelijk gebruik van tactische kern wapens in Indo-China. Nu de Zuid- vietnamese troeperi in Laos in grote moeilijkheden verkeren en daarmee aangetoond wordt, dat de zogenaamde Vietnamisering weinig resultaten op levert. vrezen deze waarnemers dat de regering-Nixon in het nauw ge dreven. wel eens rare sprongen kan gaan maken. De Amerikaanse senator George McGovern, die graag de Democrati sche presidentskandidaat wil worden bij de verkiezingen van 1972, heeft in Washington gezegd dat de berichten uit Laos er op wijzen, dat „de mili taire toestand hopeloos is". Honder den Vietnamezen worden gedood. Het zijn huurlingen die door ons over de grens zijn gestuurd", aldus de sena tor. Volgens hem was er geen ver schil tussen de inval in Cambodja, waaraan ook Amerikaanse grondtroe pen deelnamen, en die in Laos. Hij hechtte geen enkele waarde aan de bewering van president Nixon dat er geen Amerikanen in Laos vechten. Dat deed niets af aan de Amerikaan se verantwoordelijkheid voor de in val. „In Pearl Harbour waren ook geen Japanse grondtroepen", aldus McGovern. De senator is van mening dat het Congres de plicht heeft een wet aan te nemen, die de financiering van de oorlog in Indo-China onmogelijk maakt. Samen met de senator Hat field heeft McGovern een amende ment ingediend, dat de terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Indo-China beoogt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het aangekondigde bezoek van de Japanse keizer Hirohito aan ons land in oktober heeft grote verontwaardiging ge wekt onder vele Nederlanders, die tijdens de oorlog in Japanse ge vangenkampen hebben gezeten. Overwogen wordt om tegen het bezoek protestacties te ondernemen. Ir. G. S. Vrijburg, de voorzitter van het „Comité 15 augustus", dat vorig jaar in het Haagse Congresgebouw de herdenking van de Japanse capitula tie organiseerde, wordt overstroomd met telefoontjes van mensen die zich vragen hoe een protest tegen het bezoek van de Japanse keizer georga niseerd kan worden. Diep getroffen Ir. Vrijburg zegt diep getroffen te zijn door het bericht van het bezoek van keizer Hiroihito. „Hoe kan een man in wiens naam tienduizenden gemarteld en doodgetrapt zijn, hier zomaar op bezoek komen? Ik heb geen blijvende haat tegenover Japan, ik heb niets tegen de handelsbetrek kingen met Japan, maar ik vraag mij wel af: hoe is het mogelijk dat een man in wiens naam zoveel vreselijks is gebeurd, zo kort na de herdenking van de Japanse capitulatie hierheen kan komen zonder rekening te hou den met de vele Nederlanders die de oorlogsjaren in Indonesië hebben meegemaakt," zegt hij. Hij beschouwt de Japanse keizer zonder meer als een oorlogsmisda diger, hoewel deze niet als zodanig terecht heeft gestaan en zou het dan ook "heel bedroevend" vinden wan neer koningin Juliana hem zou ont vangen. Een ontmoeting met de koninklijke familie wordt overigens wel ver wacht. Zowel prins Bemhard als prinses Beatrix en prins Claus zijn door de keizer indertijd in Japan ontvangen. Niet officieel Het bezoek van de Japanse keizer aan ons land zal een onofficieel ka rakter dragen. Het verblijf in Neder land van 8 tot 10 oktober is een on derdeel van een reis door Europa van de Japanse keizer, die in april 70 jaar wordt en keizerin Nagako, die in maart 68 wordt. Het keizerlijk paar zal op de reis vergezeld worden door de Japanse minister van buitenlandse zaken, Kiichi Aichi. Tijdens de reis van achttien dagen zullen staatsbezoeken gebracht wor den aan Engeland, West-Duitsland en België en onofficiële bezoeken aan Denemarken, Frankrijk, Zwitserland en Nederland. Een officiële uitnodiging van ko ningin Juliana aan de Japanse keizer zou niet mogelijk zijn, omdat volgens het protocol het staatshoofd met de meeste dienstjaren het eerst als gast heer moet optreden voor een tegenbe zoek gebracht kan worden. Het is nog niet bekend waar het keizerlijk paar tijdens het bezoek aan Nederland zal logeren. De toestemming die het Japanse kabinet voor de reis heeft gegeven, betekent het einde van het Japanse verbod voor regerende vorsten het land te verlaten. Keizer Hirohito heeft zijn land één keer eerder verla ten toen hij in 1921 als kroonprins een bezoek aan Europa bracht. De bezwaren tegen het bezoek van de Japanse keizer aan ons land be staan vooral onder oud-KNIL-militai- ren, die in de Tweede Wereldoorlog in Japanse krijgsgevangenkampen hebben gezeten. In 1967 kreeg Wim Kan zelf een ex-gevangene tij dens de reünie van de ex-krijgsge vangenen die in de oorlog aan de be ruchte Birma-spoorlijn hebben ge werkt, luid applaus van de reünisten voor zijn "Hiro'hito hitparade", waar in hij zich onder meer afvroeg of Si mon Wiesenthal het adres van keizer Hirohito niet zou kennen. De heer H. A. Teunisse, voorzitter van de vereniging van oud-KNIL-on- derofflcieren Madjoe. zegt: „Als je de Japanse kampen hebt meegemaakt, is dit bezoek iets onbegrijpelijks. Ik krijg constant telefoontjes van verontwaar digde leden. In mijn ogen is keizer Hirohito doodgewoon een oorlogsmis dadiger. Dat hij niet geweten zou hebben wat er allemaal gebeurde met mannen, vrouwen en kinderen is een keizer Hirohito smoesje. Het is allemaal in zijn naam gebeurd." De voorzitter van de bond van ge pensioneerde KNIL-officieren Ben- dor, de heer .W. P. van Veen, zou het niet verbazen wanneer „oud-Indisch- gasten" betogingen tegen het aan gekondigde bezoek van de Japanse keizer zullen organiseren. Hij zelf is echter van mening dat keizer Hirohito niets te maken heeft gehad met wat er in de oorlog is ge beurd en ziet dus geen enkel bezwaar tegen het keizerlijk bezoek. De Ja panse keizer was volgens hem een geestelijke, goddelijke vorst. Officie ren van leger en marine regeerden. Hij kon het naar gevonden hebben wat er gebeurde, maar het ging langs hem heen. Van een onzer verslaggeefster* AMSTERDAM Nederlandse ouders willen minder kinderen dan zes jaar geleden. Het „ideale" gezin zou nu, in decimalen uitgedrukt, uit vader, moeder en gemiddeld 2,4 kin deren moeten bestaan, zo blijkt uit een in januari gehouden onderzoek van het NIPO. In 1965 antwoordden evenveel ouders op dezelfde vraag dat het ideale gezin voor hen gemid deld drie kinderen moest tellen. Bij het vorige onderzoek wilde drie procent van de ondervraagde ouders helemaal geen kinderen; dat percen tage is nu opgelopen tot zes. Iets minder dan een derde hield het vijf jaar geleden op twee kinderen; nu is dat 44 procent geworden. Het aantal mensen met een voor keur voor echt grote gezinnen is te ruggelopen: zes jaar geleden 26 pro cent, nu nog maar 14. Toen zou 17 (nu 10) procent nog vier, 5 (2) nog vijf en 4 (2) procent zes of meer kinderen willen. Uit dezelfde enquête is gebleken, dat in Amerika op het ogenblik juist grote gezinnen In trek zijn. Voor vier of meer kinderen stemde maar liefst 23 procent. In Zweden en Griekenland gaat de voorkeur uit naar twee kinderen. In beide landen was het meer dan de helft van de ouders, voor wie het ideale gezin niet groter moest zijn. AMSTERDAM Het Prentenkabi net van het Rijksmuseum te Amster dam laat van 9 maart tot 24 april honderd tekeningen zien uit het Prentenkabinet van het National mu seum te Stockholm. Het zijn meester werken, die in de 18e eeuw bijeen gebracht zijn door de belangrijkste verzamelaar van tekeningen, die Zweden ooit heeft gehad: de diplo maat Carl Gustav Tessin (1695 - 1770). Deze expositie omvat Italiaanse, Franse, Vlaamse en Nederlandse bla den. Er is werk van o.m. Rafaël, Ti- tiaan, Lucas van Ley den, Rembrandt 5 tekeningen w.o. de Gevangenne ming van Christus Rubens, Golt- zius, Van Oostade, Whtteau en Char- din. Tessin onderhield in Parijs nauwe contacten met de schilder Watteau en de verzamelaar er. kunstkenner Pier- re-Jean Mariette, die hem in belang rijke mate geadviseerd moet hebben. Morgenochtend kunnen de be roete glaasjes weer voor de dag komen. Aanleiding: De gedeelte lijke zonsverduistering tijdens de koffiepauze. In ons land begint om 17 minuten vóór 10 de rand van de donkere maan de zonne schijf te bedekken. Vanaf de rechter zonsrand groeit de in deuking steeds verder naar de bovenste helft. De verduistering bereikt het maxi mum om 14 minuten voor 11; dan lijkt de zon op een afgebeten appel, waarvan 63 procent van de middellijn is opgegeten. Van de zbnsoppervlakte is dan 54 procent bedekt, wat mis schien tot uiting komt in een wat eigenaardig halflicht, maar niet in een merkbare lichtvermindering. Pas bij verduistering van 80 pro cent en meer is de invallende vuilgele schemering en „het treuren der na tuur" duidelijk waarneembaar. Na het maximum wordt de hap uit de zon geleidelijk kleiner, en om 9 minuten voor 12 is de zon weer ge heel vrij. De zonsverduistering zal, in geval van helder weer, in geheel Europa, West-Afrika en de noordelijke Atlan tische Oceaan te zien zijn. doch ner gens als totale. Slechts de bijschaduw van de maan scheert over de noorde lijke kap van de aardbol, de kern- schaduw loopt de aarde mis. De .astronomen hebben bij de .eclips" van donderdag geen belang; zij maken plannen voor de grote tota le zonsverduistering van 30 juni 1973 in de Sahara en de generale repetitie op 10 juli 1972 in Canada. Intussen blijkt uit het jaarverslag van de Utrechtse universiteit dat een vorig jaar uitgezonden eclips-expe ditie buitengewoon tevreden is met de kwaliteit van de gemaakte foto's. Bij zo'n wetenschappelijk uitstapje gaat het natuurlijk niet om het sim pele bekijken van hoe de maan voor (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten "Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen Tl -J 4. -MI niels werkt sneller, niets werkt aangenamer GENÈVE (UPI) President Nixon ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. heeft opgeroepen tot een snelle inter- Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt nationale overeenkomst om de ont- Algesal diep op dc weefsels in tot aan de wikkeling, produktie en opslag van haard van de pijn (zonder oppervlakkige biologische wapens te verbieden. warmtesensatle of irritatie van de huid te De Amerikaanse president verse- ïïï™?1k°"1 "d0,°rfIa"i" v'rll?h'™d irorrio rie,+ Ueeon 1 r,hr. cfoteaT. ia.,aM weefsels en spieren tot m de gewrichten, kerde, dat de Verenigde Staten bereid Reumatische pijnen en stijfheid makeh zijn ook de chemische wapens onder spoedig plaats voor een durend gevoel van een dergelijke regeling te laten val- verlichting en welbehagen, len. Wacht niet tot dc pijn uitbreektI Zorgt Nixon deed zijn voorstellen in een dat U thuis altijd een tube Algesal bij de ontwapeningsconferentie, die deze hand hebt om zodra het nodig is de pijn te week weer van start ging. verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en dvos. Telling zou loch niet anoniem zijn Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De 20-jarige dienstweigeraar Chris van der Bom uit Rijswijk is op staande voet ontslagen door het Centraal Bureau voor de Statistiek, nadat hij in een ingezonden stuk had geschreven, dat de volkstelling niet anoniem is en het ook niet kan zijn. In het advertentieblad Groot Rijs wijk van vorige, week stelde hij in zijn ingezonden stuk, dat de afdeling gezondheidsstatistiek van het CBS, waar hij te werk was gesteld, na de volkstelling zal controleren, hoe vraag 7, die betrekking heeft op de gezondheid, is ingevuld. Hierbij wordt gevraagd of de desbetreffende persoon door ziekte, ongeval, ouder dom, aangeboren gebrek of dergelijke is aangewezen op hulp van anderen of op speciale hulpmiddelen. Verder wordt gevraagd of deze hulp (dit hulpmiddel) eigen verzorging, huis houdelijke taken, taken of verplaat sing buitenshuis betreft en of daarbij sprake is van voortdurende bedlege righeid. Is* deze vraag positief ingevuld, al dus Chris van der Bom, dan zullen door middel van het nummer naam en adres van de invuller worden op gezocht. De invuller krijgt naderhand een enquêteur aan de deur, die hem diepgaandere vragen zal stellen. raars, die bij het CBS werken, is in middels onrust ontstaan over het ont slag van Van der Bom. Er wordt overwogen de verklaringen, die men destijds bij indiensttreding heeft moeten ondertekenen, als niet-onder- tekend te beschouwen en deze in te trekken. Het is namelijk bij het CBS een eis, dat alle werknemers, dienst weigeraars incluis, een verklaring on dertekenen, waarin ze beloven zonder schriftelijke toestemming geen kennis en gegevens in woord of geschrift, die men via het werk op het CBS heeft verkregen, openbaar te maken. Misverstand Discussie NEW YORK In de eerste zes maanden na de opheffing van het abortus erbod in de staat New York is in de ziekenhuizen en klinieken 69.000 maal bortus toegepast. Over de praktijk van partieuliere artsen zijn geen cijfers ekend. Ruim 57 procent van de „patiënten" was in de leeftijdsgroep van 15 tot 24 aar. In de meeste Amerikaanse staten is abortus verboden. Ongeveer de helft 'an de vrouwen kwam dan ook van buiten New York. Het sterftecijfer (acht pro 100.000) lag beduidend lager dan het Engelse (17) het Skandinavische (40). Van een onzer verslaggevers RENKUM De onderwijzers van twee openbare lagere scholen in Ren- kum zijn door het gemeentebestuur gedwongen morgen en overmorgen en volgende week maandag en dinsdag als tellers te fungeren, Hoewel zij tot tweemaal schriftelijk te kennen hadden gegeven daartegen principiële bezwaren te hebben, heeft een telefoontje van het hoofd van de afdeling bevolking gisteren hun ver zet gebroken. Zij wilden niet het risi co lopen te worden ontslagen, wat volgens de Algemene bond van on derwijzend personeel mogelijk was geweest als zij in hun weigering had den volhard. SCHOLEN DICHT De consequentie is dat de twee scholen vier dagen dicht gaan. De ouders van de leerlingen zouden daarvan vandaag door middel van een stencil op de hoogte worden ge steld. De onderwijzers-(elf in totaal, onder wie het hoofd van een van de scholen) zijn vooral gegriefd over de weigering van het gemeentebestuur de ouders die door de onderwijzers bereid waren gevonden als rempla- canten op te treden, als teller op pad te sturen. Volgens het hoofd van de afdeling bevolking heeft het gemeentebestuur van die mogelijkheid geen gebruik gemaakt, omdat ook de christelijke scholen, waarvan de onderwijzers zich vrijwillig als teller hebben aan gemeld, vier dagen dicht gaan. Een van de onderwijzers van de openbare scholen ontkent dit laatste met klem. De christelijke scholen zouden juist niet dichtgaan, omdat het bestuur de onderwijzers zou heb ben verboden als teller op te treden. De dienstweigeraar werd ontslagen, omdat hij zonder schriftelijke toe stemming kennis en gegevens heeft gebruikt, die hij heeft verkregen door zijn werk op het CBS Chris van der Bom zegt, dat hij de ingezonden brief heeft geschreven om een bijdrage te leveren aan de discussie over de volkstelling. Hij dacht, dat hij slechts had ver klaard geen cijfers of persoonlijke gegevens te zullen gebruiken. Ik ben van mening, aldus Van der Bom, dat als methoden niet openbaar mogen worden, het ook onmogelijk is, zelfs voor het parlement, om het CBS, een bureau van het ministerie van econo mische zaken, te controleren of deze methoden ter discussie te stellen. De dienstweigeraar, die kantoorbe diende van beroep Is, zei gistermid dag, dat het hem een beetje uit de hand was gelopen en doelend op het bewuste ingezonden stuk gaf hij toe wel een lichte straf te hebben ver wacht. Dat hij er echter zou worden uitgegooid, zoals hij het zelf noemde, had hij in de verste verte niet ver wacht. Verder zei hij blij te zijn, dat hij van het CBS af was. „Het werk op rich was niet rot, maar je zat er verplicht". Onder de ongeveer 40 dienstweige- Drs. B. Korstanje, hoofd van de af deling Sociaal-Culturele Statistieken van het CBS, zei desgevraagd, dat Van der Bom niet volledig op de hoogte Is geweest. De dienstweigeraar werkte mee aan een proefonderzoek voor een methode voor het opsporen van gehandicapten met het oog op eventuele voorzieningen voor deze groep. Het CBS had hiervoor twee methoden op het oog: of via de gege vens verkregen via de volkstelling of d.m.v. een steekproef uit de bevol kingsadministratie. Inmiddels is ge bleken, dat de methode van de steek proef beter Is en dat daarop de keuze is gevallen. Drs. Korstanje deelde verder nog mee, dat in beide gevallen medewer king aan de nadere enquête voor de hulpbehoevendheid op vrijwillige ba sis zou geschieden. De heer Van der Bom was van déze conclusies niet op de hoogte en met onvolledige kennis is hij op de publiciteitstoer getogen. Nadat hij via de knipseldienst het in gezonden stuk van de heer Van der Bom uit het advertentieblad maan dag onder ogen had gekregen, zijn maatregelen getroffen, die resulteer den in het op staande voet ontslaan van de dienstweigeraar. Er zijn nu eenmaal regels, aldus drs. Korstanje, en die gelden voor alle mensen die hier op het CBS werken. Juist door die verklaring wordt gewaarborgd, dat de gegevens, die hier binnenkomen, geheim worden gehouden en dat daarvan niets, tenzij met toestem ming, naar bulten komt Het maximum van de zons verduistering morgen, en de baan van de donkere 'nieuwe maan' voor de zonneschijf langs. Beroete glaasjes of zwar te foto-negatieven zijn nood zakelijk wanneer men dit zelf wil zien gebeuren. Anders kan blijvende beschadiging van de ogen optreden. de zon schuift, maar om waarnemin gen aan de 'atmosfeer' van de zon die alleen kunnen worden gedaan als de felle zonneschijf zelf onzichtbaar is. OPGRAVINGEN De zeldzaamheid van een totale zonsverduistering op een bepaald© plaats op aarde, in samenwerking met het nachteffect, is van groot be lang voor historici. Na een geleide lijke verkleuring van het daglicht, valt pas in de laatste minuten voor totaliteit de duisternis zo snel in, dat het alle eeuwen door schrik en pa niek heeft gezaaid. Bij opgravingen in Syrië zijn in de resten van de stad Ugarit kleitafels met spijkerschrift gevonden uit de periode 1450 - 1200 voor Christus, on geveer de eeuw van de val van Jeri cho. Eén daarvan luidt, ontcijferd: „D© dag van de nieuwe maan in de maand Hiyar (de tweede maand na het begin van de lente) werd ln schaamte gedompeld. De zon werd op klaarlichte dag uitgedoofd. Dat bete kent, dat de levens vorst door rijn va zallen wordt aangevallen". Volgens een computer-analyse van dr. Stephenson aan de universiteit van Newcastle, samengevat in Nature van 14 november 1970, is als meest waarschijnlijke datum van deze zons verduistering gevonden de 3e mei van het jaar 1375 vóór Christus. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Overspel be hoort niet langer strafbaar te zijn. De regering stelt dit voor in een wetsontwerp, waarin wordt voorgesteld artikel 241 van het wetboek van strafrecht te schrappen. Krachtens dit ar tikel kan een overspelige echt genoot worden bedreigd met een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden. De strafbaarheid van overspel is al sinds 1880 een omstreden punt. Het aantal zaken dat sindsdien heeft ge speeld is minimaal geweest, zodat de regering meent dat deze strafbepaling gevoeglijk kan vervallen. Volgens de regering zijn de normen van moraal en recht betreffende hu welijkstrouw door de wetgever al verankerd in het Burgerlijk wetboek. Ze behoeven niet nog eens onder streept te worden in een strafbepaling. De voornaamste aanleiding tot in diening van dit wetsontwerp is de herziening van het echtscheidings recht die bij de Tweede Kamer in behandeling is. In dit nieuwe recht wordt overspel niet meer genoemd als grond voor echtscheiding of scheiding van tafel en bed. Dezelfde herziening van het echt scheidingsrecht heeft de regering doen besluiten eveneens de regel te schrappen dat overspelers (-sters) geen voordeel kunnen trekken uit el- kaars testament als het overspel ten minste bij vonnis is vastgelegd Wan neer straks het nieuwe echtschei dingsrecht zal worden toegepast, zal er praktisch geen vonnis meer zijn waaruit van overspel blijkt PENSIOEN De regering stelt voorts voor een recht op bijzonder weduwenpensioen in beginsel te verlenen aan elke ge scheiden echtgenote van iemand die aanspraak heeft op pens'oenen krachtens een van de overheidspen- sioenwetten, onverschillig of zij het is die heeft gevraagd om beëindiging van het huwelijk. In de bestaande overheidspensioen- wetten wordt slechts aan de geschei den echtgenote een recht op bijzonder weduwenpensioen toegekend als zij eiseres was in een echtscheidingspro cedure. Onder het nieuwe echtschei dingsrecht gaat het niet meer om schuld maar om duurzame ontwrich ting van het huwelijk. Ook de schul dige partij zal ontbinding van het hu welijk kunnen krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7